Philips neemt VLSI over Clinton wil schone auto's en benzine 'Bedrijven verzekeren zich steeds vaker tegen afpersen' Landal GreenParks naar de beurs Economie eiding Stork hamert normen en waarden Voltooiing hotel vertraagd Schuitema ziet niets in samenwerking met AH Shell verkoopt olievelden aan Apache Oil Schiphol in de steigers ||DAG 3 MEI 1999 jGEiret uit naam Ernst Young bdam Moret Ernst Young kiest voor een kortere naam. U U^an gaat het accountantsbureau ook in Nederland door Len als Ernst Young. De naam sluit beter aan op de in- fionale naamvoering van het bureau. In het buitenland rzr^ert het bureau al als Ernst Young. Met de verandering UtJ^ijnt de verwijzing naar een van de oprichters. Barend Mo lt de naam van het eerste accountantskantoor in Neder- i cjHet bureau werd 116 jaar geleden opgericht. In Nederland j*n 5.500 mensen bij Ernst Young. Wereldwijd heeft het ftu 85.000 mensen in dienst, verspreid over vestigingen in anden. vaartverzorgers gaan samenwerken ïijj-meppel» Uitvaartverzorgers AWL en NUVA onderzoeken sflijkheden om nauwer samen te werken. De branchegeno ten op die manier de belangen van de leden beter te 2pn behartigen, zo staat in een gezamenlijke persverklaring. ®|en NUVA zijn actief in uitvaartverzorging en -verzekering, oiiemense AWL heeft 425.000 verzekerden en elf cremato- ïfUVA uit Meppel (370.000 verzekerden) is een uitvaarton- ^ming met 35 vestigingen. j» geen nieuwe WTO-directeur 111» De Wereldhandelsorganisatie WTO heeft nog geen 13 te directeur. Zaterdag slaagden de leden van de organisa- 2 opnieuw niet in het eens te worden. Vandaag zou een J te poging worden ondernomen. De WTO is al zes maan- o ezig een opvolger te vinden voor de Italiaan Renato Rug- 0 die zijn functie vrijdagnacht heeft neergelegd. Aanvanke- 3 aren er vier kandidaten, van wie er twee zijn overgebleven: 4 euw-Zeelander Mike Moore en de Thaise vice-premier 1 :hai Panichpakdi. Vrijdag stelde voorzitter Ali Mchumo 10 e algemene raad van de WTO voor om Moore te kiezen. Er 6fcn toen 62 landen voor de Nieuw-Zeelander zijn en 59 jupachai. Maar Mchumo's voorstel haalde het niet. 12 sfu eerste kandidaat IMF-noodfonds 3 i Peru kan als eerste aanspraak maken op het vorig jaar gestelde noodfonds van het Internationaal Monetair Fonds 6. Volgens president Alberto Fujimori kan zijn land negen :d gulden lenen als het geld nodig heeft. Fujimori zei dit i hij in het weekeinde met het IMF overeenstemming had i tt over de Peruaanse economische doelstellingen voor de q' inde drie jaar. Dit was nodig om leningen van in totaal 1 i jd dollar los te peuteren bij de Wereldbank en de Inter- k ikaanse Ontwikkelingsbank (IADB). De uitspraken van de o; ianse president zijn opmerkelijk, omdat het instellen van 2! oodfonds nog niet definitief is. 2! Danse werkloosheid op recordhoogte 0! Li De werkloosheid is in maart in Japan naar een record s' te gestegen. In totaal werden 3,39 miljoen mensen zonder j' geregistreerd. Dat komt neer op 4,8 procent van de be- 2!$bevolking, 0,2 procent meer dan in februari. De Japanse iteiten wijten de oplopende werkloosheid aan omvangrijke 2', tureringen binnen het bedrijfsleven. Dat lijdt,nog steeds 1, r de gevolgen van de in juli 1997 uitgebroken Aziatische Bovendien vonden steeds minder schoolverlaters een 11'. Het gat met de VS, waar het werkloosheidspercentage 4,2 10, ;nt bedraagt, werd door de nieuwe cijfers groter. Tot de- ler vorig jaar waren altijd naar verhouding minder Japan- si iverkloos dan Amerikanen. 2, 19, Ivo blijft Scania achtervolgen 'ft 1HOLMDe Zweedse vrachtwagenfabrikant Scania is nog 14. ran Volvo af. Volvo, dat zich sinds de verkoop van zijn cüvi- j- irsonenwagens aan Ford helemaal richt op de vrachtwa- 4i?bricage, maakte bekend dat het weer aandelen van zijn chegenoot heeft gekocht. Daardoor heeft het nu 15,6 pro- 7|| in handen. Eerder dit jaar bouwde Volvo voor 1,25 miljard 3, in een belang op van 13 procent. Daarna werd gepoogd in 2', ^k te komen met Scania over een mogelijke overname. 2, ia's grootaandeelhouder, de Zweedse investeringsmaat- 2 f5Pij Investor, weigerde dit, waarna Volvo liet weten af te van verdere overnam'epogingen. ^Lnzinebon in belastingbiauw in^ jRDAMTankstationexploftanten overwegen kassabonnen i09.fclastingblauw papier te gaan printen. Hiermee willen zij de J°|'i erop wijzen dqt de benzineprijs grotendeels bestaat uit ac- ïos.j voor de overheid. Benzinemaatschappijen en branche-or- 1 lo.iaties zijn ontstemd over de kabinetsplannen om de benzi- 107;lirkt aan te pakken. „De overheid wekt de indruk, dat wij te 113,1 prijzen in rekening brengen", licht een woordvoerder van 102'tttoe' M^aar overheid is de enige die dik verdient aan 110;|ine." Met de belastingblauwe benzinebonnen willen de 129,'is en Esso's in Nederland de klant meer inzicht geven óver ®bouw van de benzineprijs. Zo zullen de inkoppprijs, ac- iiöli BTW en andere heffingen vermeld staan. De Shell-zegs- i29,ïj benadrukt dat het nog óm plannen gaat. io3:a iooioot Hard Rock Café in Rio 102.4 137,tyoRKDe fameuze internationale restaurantketen Hard 1001 Café gaat eind dit jaar een reusachtige zaak in Rio de i igjiiro neerzetten. Deze wordt het op één na grootste Hard ioo,ij; Café ter wereld. In de Universal Studios in Orlando in de ■^•Jinigde Staten blijft het grootste filiaal staan. In Rio de Janei- i9,opmt er eentje waar ongeveer 1.600 gasten op 5.200 vierkante 18,% kunnen vertoeven. In het Braziliaanse filiaal wordt acht 14 jben real (tien 10 miljoen gulden) geïnvesteerd. d JKANP 2 05|ad van bestuur van het '4gj|isch conglomeraat Stork i 37keeft dit weekeinde be- 29;)onderdelen en medewer- 3 32? openlijk gedreigd met stnde maatregelen', als zij 3 591 1 houden aan de gang- normen en waarden die 98iledrijf in zijn zakelijk ver- "Aanleert. I™! advertentie in de Volks- wijst voorzitter A. Veen- :32j namens de raad van be- noi van ^et concern °P he 24,|ieve publiciteit die Stork [gelopen weken over zich heeft gekregen. Aanlei- voor de berichtgeving een vermeende smeer- |aak doel du zijn. fis is gebleken dat door de- kblicaties bij onze klanten Tkelijke partners, maar ook ge guiten, helaas de indruk is pan dat deze onjuiste I van beïnvloeding, ofwel >ping, bij Stork een gebrui- e gang van zaken zou zijn. sad van bestuur verklaart Top Amerikaanse chipmaker over de streep na hoger bod van nvee miljard amsterdam anp Philips heeft na maandenlang getouwtrek de Ameri kaanse chipproducent VLSI overgenomen voor een be drag van ruim twee miljard gulden. Aanvankelijk bood het Nederlandse concern 1,8 miljard. Philips zal de aan winst onderbrengen in zijn halfgeleiderdivisie Philips Se miconductors. chipmaker heeft altijd geroepen dat het bedrijf meer waard is dan het bod van 1,8 miljard. Ze ker ook omdat de vooruitzich ten voor de chipindustrie de laatste maanden zijn aange trokken. VLSI-topman A. Stein noemt de overname nu goed voor 'onze klanten, partners, werknemers, maar zeker goed voor de aandeelhouders'. Be leggers hebben tot 14 mei om hun stukken VLSI aan te bie- Philips telt 21 dollar per aan deel neer, terwijl het in eerste instantie bereid was 17 dollar te betalen. Die verhoging was voor het bestuur van VLSI de reden om overstag te gaan. Be gin maart probeerde het IT- concem Philips met verscherp te beschermingsconstructies nog van zich af te houden. De top van de Califomische den. Ongeveer drie procent van de aandelen is al in handen van de Amsterdamse elektronicagi gant. VLSI krijgt binnen de divisie Semiconductors een sleutelrol, aldus Philips. „Met VLSI in de gelederen kunnen we verder groeien in Noord-Amerikaal dus een zegsman van Philips. Het bedrijf uit San Jose werkt vooral als toeleverancier voor fabrikanten van mobiele tele foons en consumentenelektro nica. Bestuursvoorzitter Cor Boonstra denkt dat de nieuwe combinatie zich kan ontwikke len tot een wereldleider op deze markten. De omzet van Philips Semiconductors groeit met 1,1 miljard tot ruim tien miljard gulden. Bij VLSI werken 2.200 mensen. De betere gang van zaken en het bod van Philips hebben de koers van VLSI de afgelopen maanden flink gespekt. De 17 dollar die Philips 26 februari bood, betekende een premie van 58 procent op de slotkoers van de dag daarvoor. Geruch ten dat Philips met een hoger bod zou komen, namen toe toen de koers van VLSI de over nameprijs naderde. Het huidige bod ligt 'slechts' elf procent bo ven de slotkoers van het IT- fonds op vrijdag en 95 procent boven de slotkoers van 25 fe bruari (10,75 dollar). washington rtr-anp De Amerikaanse president Clin ton heeft gisteren maatregelen aangekondigd die de schadelij ke uitstoot van kooldioxide (C02) moeten verminderen. Verrassend is dat hij oplossin gen niet alleen zoekt in schone re auto's, maar ook in schonere benzine. Dit kan volgens critici de benzineprijs in de VS flink omhoogdrijven. De plannen zijn voorgesteld door het Amerikaanse milieu bureau (EPA). Zo moet onder meer het zwavelgehalte in ben zine iq vijf jaar met negentig procent zijn teruggebracht. Zwavel zou de katalysatoren verstoppen, terwijl die juist de C02-uitstoot van auto's moe ten verminderen. Amerikaanse milieu- en con sumentenorganisaties reageer den verheugd op de maatrege len. Olieproducenten waren daarentegen minder enthousi ast. Zij vrezen dat de prijs van de nu spotgoedkope benzine met ruim 12 cent kan oplopen. Het milieubureau verwacht daarentegen slechts een verho ging van 2 4 cent). Amerika nen betalen nu iets meer dan 1 dollar per gallon (3,8 liter). Dat komt neer op ruim 50 cent per liter. Clinton kreeg ook kritiek door plannen te ontvouwen die po pulaire Amerikaanse auto's treffen. Hij zei in de komende jaren vooral schadelijke uitlaat gassen van pick-ups, terreinwa gens en lichte bedrijfswagens drastisch te willen verminde ren. Deze wagens zouden meer schadelijke gassen uitstoten dan gewone personenwagens. Om de uitstoot te verminde ren worden enkele C02-stan- daarden aangescherpt. Auto producenten denken dat aan passingen aan de auto's miljar den dollars gaan kosten. Zij schatten dat de Amerikanen daardoor voor een nieuwe auto in de toekomst ruim 400 gulden meer moeten betalen. Eind dit jaar worden de maatregelen definitief vastge steld. In 2004 moeten de scho nere benzine en de nieuwe C02-standaarden een feit zijn. Voor sommige auto's geldt een overgangsperiode van vijf jaar. Ruzie tussen supermarkten van Ahold las vegas Dag en nacht werd gewerkt om het gloednieuwe hotel en casino 'Venetian' in het Amerikaanse Las Vegas op tijd klaar te krijgen. Maar de geplande opening op 14 april van de ruim drie miljard kostende blikvanger werd niet gehaald. Vandaag werd de hotelreus toch alvast een deel officieus in gebruik genomen in afwachting van de officiële opening die over enkele maanden volgt. Het hotel telt in totaal 3.036 kamer en staat op de plek van het Sands Hotel dat werd afgebroken in november 1996. reuters steve marcus den haag gpd Shell Oil, de Amerikaanse dochter van de Koninklijke Shell Groep, heeft 22 olievelden in de Golf van Mexico verkocht aan Apache Oil. Bovendien heeft Shell nog eens zestien vergunningen voor het zoeken naar nieuwe velden aan het bedrijf verkocht, Shell ont vangt voor de verkoop 1,5 miljard gulden en een miljoen aandelen Apache Oil. De verkochte velden behoorden tot de minst rendabele die Shell in Golf van Mexico ex ploiteert. Shell is al enige tijd bezig met een gron dige herziening van haar olie- en gasbelan- gen. „Deze verkoop past in die herziening", aldus een woordvoerder. „Het gaat om de helft van onze olievelden in de Golf van Mexico, maar ze leverden nog geen kwart van de totale productie uit dat gebied." Apache Oil is een kleine oliemaatschap pij die tegen lagere kosten werkt. Shell con centreert zich op het Brutus-olieveld, dat verder van de kust ligt in diep water. Shell is een expert op het gebied van oliewinning in diep water. De komende jaren wordt twee miljard gulden geïnvesteerd in dit nieuwe veld. De nieuwe investering komt onder ver antwoordelijkheid van S. Miller. Deze Ame rikaan was tot voor kort lid van de raad van bestuur van de Koninklijke Shell Groep. In die hoedanigheid stelde hij een plan op om Shell Oil weer winstgevender en alerter te maken. „Hij kwam tot de conclusie dat een sterke manager de leiding moest krijgen. Dat moest bovendien een Amerikaan zijn, want die snappen de Amerikaanse manier van zakendoen het beste. Miller voldeed zelf als beste aan die voorwaarden", aldus de woordvoerder. DEN HAAG GPD Er is ruzie tussen Schuitema en Albert Heijn, de twee Neder landse supermarktbedrijven van Ahold. A. van Solt, de top- van Albert Heijn, vindt dat Schuitema, onder andere C 1000, dat voor 73 procent in handen is van Ahold, meer moet samenwerken met Alben Heijn. Schuitema-directeur J. Brouwer voelt hier helemaal niets voor. De ruzie wordt vooral via de vakbladen uitgevochten. Van Solt gaf vorige week het start schot in een interview met het blad Food Personality Van Solt vond dat Schuitema zich niet zo moest afzetten tegen Albert Heijn. Samenwerking bij onder andere inkoop, een klanten kaart en acties, zou voor beide partijen veel voordelen mee brengen. Schuitema ziet geen enkele aanleiding te gaan samenwer ken. De grossier is zeer succes vol en de C 1000 supermarkten zijn vaak grote concurrenten van AH. Binnen Schuitema is dan ook nauwelijks een voor stander te vinden van samen werking. Schuitema kwam tien jaar ge leden in handen van Ahold. I let bedrijf dreigde toen te worden overgenomen door llnigro van Albeda Jelgersma. Die had een groot belang opgebouwd in Schuitoma en wilde een fusie forceren met zijn eigen Unigro. Daarmee zouden ze sterk staan tegenover Ahold. Schuitema weigerde te praten met het mes op de keel en de overnamestrijd kwam in een impasse. Er werd vervolgens besloten tot een andere tactiek. Albeda Jelgersma zou zijn aan delen Schuitema verkopen aan een derde partij en vervolgens zouden de twee gaan praten over samenwerking of eventu eel een fusie. Albeda Jelgersma verkocht zijn aandelen, maar pas achteraf bleek dt de derde partij Ahold was. Ahold was dus de reddende engel die Schuitema haar zelf standigheid liet behouden. Ahold stelt zich ook nu terug houdend op. In de vakbladen zegt Ahold juist blij te zijn met de concurrentie. Die houdt de supermarkten scherp. Het moederbedrijf is in elk geval niet van plan de twee dochters tot een verregaande samenwer king te dwingen. schiphol Werklieden zijn druk bezig met een ingrijpende verbouwing van de D-pier op Schiphol. De lucht haven investeert dit jaar een recordbedrag van een miljard gulden in bouwwerkzaamheden en grondaanko pen. Een deel van de D-pier wordt verbreed omdat op Europese routes steeds vaker grote toestellen worden ingezet. Ook komt er een nieuw winkelcentrum met horecavoorzieningen. foto paul dijkstra hilversum anp Steeds meer bedrijven in Ne derland verzekeren zich tegen afpersing en andere vormen van bedrijfsspionage. Dit zei T. van der Mark van Gassidy Davis Europe, onderdeel van het ver zekeringsconcern IJoyds, van daag in het Radio 1 Journaal. Het bedrijf geeft geen inzage in concrete cijfers, maar bevestigt dat hel aantal schadeclaims door afpersing groeit. Die schommelen tussen de 50.000 gulden én twintig miljoen gul den per geval. Volgens directeur E. van der Veer van het beveiligingsadvies- bureau Control Risk Benelux staat Nederland op de derde plaats van landen in de Europe se Unie gemeten naar het aan tal gevallen van afpersing. Al leen Duitsland en Groot-Bril- tannië hebben meer gevallen. De hoge notegng komt volgens hem onder meer door de aan wezigheid van farmaceutische bedrijven en voedingsindustrie in ons land. Geregeld krijgen deze bedrij ven brieven waarin de anonie me opstellers grote sommen geld eisen onder dreiging van productvervuiling of andere schadelijke acties. Volgens Van der Veer vormen de verzekerde bedrijven slechts het topje van de ijsberg. Veel ondernemingen verzwijgen de bedreigingen waarmee zij zich zien gecon fronteerd. Directeur G. Hoffmann van uitdrukkelijk dat Stork een der gelijke wijze van zaken doen zonder meer verwerpelijk acht", zo verklaart Veenman namens de raad van de be stuur. De affaire-Wescon kwam aan het rollen via het tijdschrift FE- M/De Week. Dat baseerde zich voor de publicatie op een ver trouwelijk onderzoek van de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst. Wescon zou in 1986 door betaling van 2,3 mil joen gulden een order van 62 miljoen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij hebben verworven. De order had be trekking op een onderdeel van een gaszuiveringsinstallatie in Emmen. Het smeergeld ging naar een door de NAM inge huurde projectmanager. Financieel directeur H. van den Boogaard van Stork beves tigde de betalingen begin april, maar wilde niet horen van 'steekpenningen'. Hij spreekt in dit verband liever van 'commis sies'. Gistermiddag wilde Van den Boogaard 'geen enkel com mentaar' geven op de verkla ring van de raad van bestuur. Groene tegenhanger van Gran Dorado en Center Pares Hoffmann Bedrijfsrecherche zei dat een groeiend aantal geval len van productvervuiling en sabotage in verband kan wor den gebracht met gefrustreerde werknemers in de bedrijven zelf. Zijn bedrijf noteeit steeds meer schadelijke acties van werknemers die ontevreden zijn over reorganisaties en an dere directiebesluiten. Vooral bedrijven met zoge naamde A-merken, bekend; productnamen waarmee een concern zich onderscheid, zijn het doelwit van dreigementen en afpersing. Verzekeringspre mies voor die bedrijven lopen al snel in de miljoenen per jaar. Voor kleinere bedrijven worden premies berekend van enkele tienduizenden guldens. den haag gpd „Wij hebben meer rust, ruimte en natuur." Algemeen directeur Leo van der Meer gaat prat op het 'onderscheidend karakter' van zijn Landal GreenParks. Het gaat de groene tegenhanger van Gran Dorado en Center Pares voor de wind, en dus zoekt de keten groei. De vraag is echter of de formule - rust en ruimte - door die uitbreiding niet onder druk komt. Van der Meer wil daarvan niets weten: hij ziet uitsluitend groeimoge lijkheden en hoopgevende te kenen. Binnenkort stort Landal zich zelfs met een aandelenuit- gifte op de beurs Landal GreenParks is begonnen in Nieuw-Milligen nabij Apel doorn. Het mikt op 50-plussers en gezinnen met jonge kinde ren. Die krijgen een ander soort vermaak dan de tropische ba den en moderne speelhallen die de concurrentie biedt. „Wij hebben veel speeltuinen op on ze parken. Ook een tennisbaan, maar niet tien naast elkaar. Geen golfslagbad, maar een speels opgezet bad. En voor de kinderen een recreatieprogram ma met tekenen en dat soort dingenschetst Van der Meer. „We zitten midden in de na tuur. Onze parken zijn meer open. De gasten kunnen volop de omliggende regio in en aller lei uitstapjes maken. We onder scheiden ons daarin met name van Gran Dorado en Center Pares, die een meer gesloten karakter hebben." Van der Meer verbaast zich er niet over dat soberheid aanslaat in een samenleving die draait rond massavertier. „Ik denk dat er een heel duidelijke tweedeling komt. De een wil thematisch vermaak en zoekt de drukte op, maar een grote categorie men sen wil wat anders: meer rust, groen om zich heen, niet opge jaagd. Je merkt dat steeds meer mensen rust zoeken. Ze willen vanuit hun drukke bestaan de natuur in. Toch kondigt LandaJ in het laatste jaarverslag aan ook te kiezen voor luxe. Een aantal bungalows, nu al voorzien van bijvoorbeeld televisie en radio, wordt opgewaardeerd. „Dat moet je zien als meer comfort", verdedigt Van der Meer. „Je moet dan denken aan magne trons en afwasmachines, din gen die men vaak thuis ook heeft. Als ik thuis niet gewend ben om af te wassen, dan wil ik dat ook niet in die huisjes." Twee jaar geleden begon het bedrijf met de verkoop van bungalows aan particulieren. Maar zelfs dat brengt volgens de directeur de filosofie van Landal niet in gevaar. „Wij ver kopen het puur als beleggings object. De koper is verplicht het gewoon aan ons in verhuur te geven. Wel mogen ze drie we ken per jaar voor de helft van de prijs in hun bungalow. Maar de exploitatie blijft in eigen hand." Ondanks die positieve verhalen van de algemeen directeur, is er wel degelijk dreiging. Neder land kent namelijk een over aanbod van bungalowparken. In de kleinere parken staat ge middeld 55 procent van de va kantiehuisjes leeg. Van der Meer kent dat probleem, maar zegt er weinig van te merken. „De grotere spelers op de markt kunnen zich een bepaalde mar keting, reserveringssysteem en techniek veroorloven. Dan heb je wel degelijk suctes. Wij draaien boven de tachtig pro cent bezetting." Landal doet veel moeite om de wensen van de klant in de ga ten houden. Met gastenenqué- tes en statistieken houdt de ke ten de vinger aan de pols. Daar uit haalt de bedrijfsleiding aller lei bemoedigende gegevens: „Van de gasten keert dertig pro cent binnen drie jaar terug. Daarmee hebben we een heel hoog loyaliteitsgehalte." ILO: Privatisering Ziektewet in strijd met Europese code amsterdam anp De internationale vakorgani satie ILO vindt de privatise ring van de Ziektewet op een aantal punten in strijd met de Europese Code voor sociale zekerheid. Dat schreven ILO- deskundigen in 1997 in een rapport. De Nederlandse rege ring kent het rapport, maar weigert het vrij te geven. FNV Bulletin heeft uit het rapport gepubliceerd. Het mi nisterie van sociale zaken heeft zich steeds gekant tegen publicatie met een beroep op de 'vertrouwelijkheid' van de procedure. De deskundigen maken zich vooral zorgen om de bescherming van de zieke werknemer. Sinds de privati sering van de Ziektewet is de werkgever volledig verant woordelijk voor doorbetaling van het eerste jaar. De ILO is bang dat werkge vers zieke werknemers onder druk zetten, of weigeren men sen met een medisch verleden in dienst te nemen. Nog on langs gaf MKB-voorzitter De Boer toe dat werkgevers zich soms bedenken bij aanname van personeel 'met een vlek je'. ILO vraagt zich ook af wat er gebeurt als werkgevers hun zieke werknemer na verloop van tijd niet meer uitbetalen. Dat een werknemer in zo'n geval naar de rechter kan stappen, vinden ze onvol doende. De privatisering bete kent een breuk met de collec tieve financiering, die tot doel had risico's te spreiden over de gemeenschap. Alleen dan kun je voorkomen dat de zwakste de dupe wordt, zegt de HO. De FNV pleit in verband hiermee voor herinvoering van de Ziektewet, vanaf het moment dat een werknemer langer dan zes weken ziek is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7