Bloedbad na aanval op brug in Kosovo K GOED KOOP Jesse Jackson, kampioen van de bevrijdingsmissies Tikkende tijdbommen in vluchtelingenkamp Macedonië Buitenland Minderheden Engeland in ban van aanslagen Weer doden bij politiek geweld in Indonesië AC 3 MEI 1999 Een Nigeriaanse vluchteling is bij zijn uitzetting uit tijk om het leven gekomen. De 25-jarige man was zater- poeid in het vliegtuig gezet. Ook plakten Oostenrijkse be ll zijn mond af. De dood van de man wiens asielaanvraag Ijrig jaar was afgewezen, werd vastgesteld op het vliegveld fia. Vanuit Sofia zou de Nigeriaan doorvliegen naar de rianse stad Lagos. De Oostenrijkse politie stelt een onder- j. Het verstikken van uitgezette asielzoekers leidde eerder jhtoffers. In 1992 hield een Roemeen zwaar hersenletsel pogingen van de Nederlandse marechaussee om hem k de mond te snoeren. In België kwam een asielzoekster jilat rijkswachters haar een kussen in het gezicht duwden. erlanders herdenken luitenant De Nederlandse gemeenschap in Rusland herdenkt lei een Nederlandse luitenant die in 1948 in een Russisch bverleed. Het lot van luitenant Van der Waals is kenmer- oor duizenden westerse krijgsgevangenen', die na de je Wereldoorlog naar Rusland waren overgebracht. Van lals werd na de Duitse bezetting in mei 1940 krijgsgevan- nomen. Hij ontsnapte en kwam terecht in Hongarije, let Rode Leger binnentrok, stak de Nederlandse militair tse linies over om het Rode Leger militaire gegevens door bn. De sovjets arresteerden hem echter. Van der Waals (pgesloten in de Loebjanka, de KGB-gevangenis in Mos- parna werd hij doorgestuurd naar een kamp in de Oeral. ^ine in Alpen doodt snowboarder |le» Een lawine in het Franse wintersportoord Argentière psteren een 30-jarige Amerikaanse snowboarder het leven i Ongeveer honderd reddingswerkers hebben de hele dag jfs gezocht naar vier andere skiërs die volgens ooggetui- |k getroffen werden. De Alpen worden dit jaar geplaagd lUgitzonderlijk veel lawines. In het Oostenrijkse Galtür kwa- ierdoor in februari 38 mensen om het leven, onder wie CJ^derlanders. ks parlement onderbreekt beëdigen >pgL' De beëdiging van het nieuwe Turkse parlement is gis- finderbroken nadat een parlementslid van de islamitische pan de Deugd was op komen dagen met een hoofddoek e gevestigde Turkse partijen en het leger, dat zich op- pis beschermer van de seculiere staat, beschouwen het a van een hoofddoek als een politiek gebaar waarmee die llijke staat wordt uitgedaagd. „Dit is niet de plaats om de fit te dagen", zo vermaande de demissionaire premier volksvertegenwoordigster Kavakci, die door andere parle- ileden werd uitgejouwd. Ecevit is door president Demirel Jvezen als formateur van een nieuwe regering %5,- j^demici liegen het meest Mensen met een academische opleiding liegen vaker ideren. Een onderzoek aan de Universiteit van het Ameri- Virginia heeft uitgewezen dat er gemiddeld in een op de hversaties een leugen wordt verteld. Maar als de ge- ■ipartners hebben gestudeerd, wordt er maar liefst in een Ivan de gesprekken gelogen. De onderzoekers denken dat ici door hun opleiding beter in staat zijn taal te manipu- jOok zijn zij zelfverzekerder, en durven daarom beter te I jerikaans toeristenschip gezonken kiNGSTwaalf mensen, onder wie drie kinderen, zijn za- j verdronken in een meer bij Hot Springs (Arkansas), toen Ipt waarin zij zaten kapseisde. Een dertiende passagier ..gisteren in het ziekenhuis. De slachtoffers maakten deel ^'n een groep toeristen die deelnamen aan een toertochtje •rdjet meer. Op anderhalve kilometer afstand van het strand gele de boot plotseling water en zonk binnen een halve mi- jelSDe oorzaak van het ongeluk is nog niet duidelijk. Slechts pensen, onder wie de stuurman, overleefden het drama. k scoso nieuwe president Panama |A' De kandidaat van de oppositiecoalitie Unie voor Pana- Jireya Moscoso, is de nieuwe president van Panama. Mar- Ulirrijos, kandidaat voor de regerende Alliantie voor een ye Natie, heeft zijn nederlaag inmiddels toegegeven. Na k van ruim 63 procent van de stemmen leidt Moscoso met leent van de stemmen tegenover 38 procent van haar te- fender Torrijos, aldus de kiescommissie. De derde kandi- Jde christendemocraat Alberto Vallarinos, bleef steken op |18 procent. Een eenvoudige meerderheid is in Panama ge- Voor een overwinning. De opkomst van de verkiezingen p bijna 76 procent. Mesonderhandelingen in Colombia fA« De Colombianse regering en het verzet beginnen deze [echte vredesonderhandelingen. Dat hebben president pna en de leider van de Revolutionaire Strijdkrachten van nbia (FARC), Marulanda, gisteren besloten. Beide partijen fcn een half jaar moeizame gesprekken gevoerd om een pa voor de onderhandelingen vast te stellen. Veel waarne- Ihadden inmiddels de hoop opgegeven dat de zich voort rede gesprekken resultaat zouden opleveren. De bloedige filla-oorlog in Colombia heeft alleen al de laatste tien jaar ingeveer 35.000 mensen het leven gekost. -ja _i\ -V: ruswuk anp-afp De scherpe kritiek van de regering in Washington op zijn missie was nog nauwelijks verstomd toen do minee Jesse Jackson al met de drie krijgsgevangenen Joegoslavië uit wandelde. Jackson bezoek aan Bel grado zou 'verkeerd zijn gepland' en Washington kon niet instaan voor zijn veiligheid. Maar het lukte Jackson toch: het is niet de eerste keer dat hij de show steelt met succesvolle onderhandelin gen over de vrijlating van (krijgs-)ge- vangenen. De 57-jarige dominee is met name succesvol in gesprekken met regimes die door de Verenigde Staten worden gebrandmerkt als pa ria's. In 1984 krijgt hij van de Syrische lei der Assad gedaan dat deze de Ameri kaanse piloot Robert Goodman vrij laat, wiens bommenwerper door Da mascus was neergeschoten. Drie jaar later onderhandelt hij met succes met de Cubaanse president Castro over de vrijlating van 48 Amerikaanse en Cu baanse politieke gevangenen. En in 1990 krijgt hij tijdens de Golfoorlog de Iraakse leider Saddam Hussein zover dat deze Amerikaanse gegijzelden laat gaan. die als menselijk schild worden gebruikt tegen geallieerde aanvallen. De zwarte burgerrechtenactivist, in de zestiger jaren medewerker van Martin Luther King, is een prominente verte genwoordiger van de linkervleugel van de Democratisch Partij. Twee keer deed hij een gooi naar het presi dentschap: in 1984 is hij de eerste zwarte die ooit de voorverkiezingen in een staat wint. In 1988 doet lackson het nog beter: hij krijgt zeven miljoen stemmen en eindigt als tweede na Michael Dukakis - de uiteindelijke Democratische kandidaat die later wordt verslagen door George Bush, lackson. kind van een alleenstaande moeder in het arme. zwarte SoutK Ca rolina. is de verpersoonlijking van de vreedzame strijd voor antiracisme en burgerrechten voor zwarten. Toch onderhoudt hij niet altijd even rim pelloze relaties met de blanke inwo ners van de Verenigde Staten. Met na me met de Amerikaanse joodse ge meenschap is zijn verhouding niet vlekkeloos. Zo liet hij zich eens bele digend uit over de joodse inwoners van New York, en toonde hij zich groot voorstander van een onafhan kelijke Palestijnse staat. Desalniettemin is lackson een van de invloedrijkste zwarte politieke leiders in de Verenigde Staten en wordt zijn steun zeer op prijs gesteld. Presi dentskandidaat Clinton haalde in 1992 opgelucht adem toen Jackson na enige aarzeling liet weten achter hem te staan. lackson week vervolgens niet van Clinton's zijde, en verleende het presidentiële gezin zelfs geestelijke bijstand in de periode voor Clinton's verhoor in de zaak Lewinsky. lackson is momenteel de speciale gezant van de president voor Afrika. Vrouw Milosevic vergelijkt NAVO met VS in Vietnam WASHINGTON Rtr-AFP De vrouw van de Joegoslavi sche president Slobodan Milo sevic heeft de NAVO-bombar- dementen op Joegoslavië giste ren tijdens een interview op te levisie vergeleken met de doel loze Amerikaanse interventie in Vietnam. „Ik denk steeds aan de poster van een Amerikaanse soldaat die aan de muur van mijn ka mer op de universiteit hing", zei Marinja Marcovic tegenover het CÖS-televisieprogramma '60 Minutes'. „Dit was de be roemde poster van een Ameri kaanse soldaat die in Vietnam sneuvelde, met daarop de tekst 'Why'? Ik vraag me af hoe lang het duurt voor er weer zo'n poster opduikt met hetzelfde Why' maar dan voor een ande re reden. Waarom hebben we een klein land vermoord?" Volgens Marcovic staat haar land 'bijna op het punt vernie tigd te worden'. Joegoslavië staat bloot aan het grootste lij den, zei ze tegen CBS-journalist Dan Rather. „Veel mensen zijn gedood, onder wie vele kinde ren", voegde ze eraan toe. Marcovic ontkende dat de Servische troepen etnische zui veringen doorvoeren in Kosovo. Gevraagd of er verkrachtingen, aanvallen op burgers en moor den in de Servische provincie hebben plaatsgevonden, ant woordde ze er zeker van te zijn dat dergelijke praktijken niet zijn voorgevallen. Ze legde de schuld voor het conflict bij de buitenwereld. „De Albanezen zouden nooit tegen Joegoslavië in opstand zijn gekomen." Autobus geraakt, zeker 34 mensen omgekomen Verdachte opgespoord met camera 's Synagogen in de joodse wijken in het noorden van Londen werden vrijdag en zaterdag tij dens de wekelijkse gebedsdien sten bewaakt. De voorzitter van de Com missie voor Raciale Gelijkheid. Sir Herman Ouselley. waar schuwde dat leden van minder heidsgroeperingen mogelijk het recht in eigen hand gaan ne men met gewelddadige reacties jegens blanken. Hij zei dat de bomaanslagen niet uit de lucht komen vallen. „Veel minder heidsgroeperingen staan al tientallen jaren onder sterke druk, leven al die tijd al in angst voor raciale terreur." De Britse premier Tony Blair zei in een toespraak - eveneens voordat de politie het nieuws over Copeland bekend maakte - dat rechts-extremisten er niet in zullen slagen de samenleving te verdelen. „Het enige goede wat uit deze aanslagen voort kan komen, is dat zij eenieder, van welk ras, geloof of welke geaardheid dan ook, dichter bij elkaar brengen." Minister van binnenlandse zaken Jack Straw bezocht gewonden in de ver schillende ziekenhuizen. Ko ningin Elizabeth bracht haar condoleances over aan de fami lie van de overledenen. In het centrum van Londen hielden zo'n duizend mensen zaterdag een stille betoging te gen extreem-rechts geweld. Op het kleine Soho Square hielden 2000 mensen gistermiddag een spontane herdenking van de slachtoffers van de bomaansla gen. VERVOLG VOORPAGINA De politie kwam de nu gearres teerde Copeland op het spoor na bestudering van opnamen met veiligheidscamera's in Brixton, korte tijd voor de bom aanslag twee weken geleden. Afgelopen week verspreidde de politie via alle media vrij helde re foto's van deze toen nog on bekende maar al wel als 'serieu ze verdachte nummer een' be stempelde dader, getooid met witte baseballpet. Na een tip wist de politie wie hij was en waar zij hem kon vinden. Ooggetuigen van.de bomaan slag in de pub in Soho zeiden dat zij een man met een sikje en een gele basketballpet had den gezien die een sporttas, met daarin de bom, in het café had neergelegd. Bezoekers wa ren onmiddellijk argwanend. Zij waarschuwden de baas van het café, maar juist toen die een kijkje kwam nemen, explodeer de de bom. Omdat alle bomaanslagen duidelijk tegen minderheden waren gericht, en verschillende extreem-rechtse organisaties de aanslagen ook telefonisch ha- den opgeëist, leefde ook de po litie tot het verhoor van Cope land in de veronderstelling dat zo'n splintergroepring voor de aanslagen verantwoordelijk was. Minderheidsgroepen in En geland leefden in elk geval al sinds de tweede aanslag in angst dat een volgende bom voor hen bedoeld zou zijn. Al om was extra politie ingezet en patrouilleerden burgergroepen. De overblijfselen van de door de NAVO gebombardeerde passagiersbus liggen op en onder de brug. Bij de aanslag zijn zeker 34 mensen omgekomen. RUNDERGEHAKT,.C9< 500 gram OK9 SS 3# NU JNU W MAITRE PAUL SLAGROOMTAART per stuk 650 gram 99 ELKE DAG GOED NIEUWS De NAVO-luchtcampagne tegen Joegoslavische doelen eist een steeds hogere tol. De Alliantie erkende gisteren dat bij een aanval op een brug in Kosovo, 20 kilometer ten noorden van Pristina, een autobus is geraakt. Vol gens de Servische autoriteiten kwamen daarbij zaterdag zeker 34 burgers om het leven, onder wie vijftien kinde ren. De Duitse militaire woord voerder kolonel Konrad Frytag benadrukte dat de NAVO-piloot de bus niet had opgemerkt toen hij zijn lasergeleide bom op de brug afstuurde. „De piloot nam niet de bus onder vuur, maar de brug. Wij betreuren elk ver lies van burgerlevens", aldus Frytag. Volgens de kolonel was op de cockpitvideo wel te zien hoe kort voor de aanval een an der voertuig de brug passeerde. Ook aan de geallieerde kant brengt de operatie Allied For ce' verliezen met zich mee. Gis terochtend stortte in het noord westen van Servië een F16 neer. Een gespecialiseerd reddings team kon de piloot binnen twee uur in veiligheid brengen. De NAVO denkt dat een motorsto- BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Servische televisie toonde beelden van een bus die ten ge volge van een geallieerde raket- aanval in tweeën was gespleten: een deel lag in het ravijn. Het was een van de bloedigste inci denten sinds de NAVO vorige maand in Servië per ongeluk twee maal een passagierstrein trof, die op het moment van de aanval een spoorbrug passeer de. De Joegslavische televisie zender RTS meldde dat een uur na de ramp een tweede aanval was uitgevoerd, waarbij een ambulance was geraakt waar mee gewonden werden afge voerd. De NAVO kon dit bericht gisteren niet bevestigen. ring het ongeval heeft veroor zaakt. Afgelopen weekeinde verloor de NAVO tevens een Harrier-gevechtsvliegtuig, dat na een oefenvlucht in de Adria- tische Zee stortte, vlakbij zijn varende basis, een vliegdek- schip. Tot dusverre had de NAVO-luchtvloot slechts één verloren: een Stealth-bommen- werper die bij Belgrado werd neergehaald. De busramp en het verlies van vliegtuigen wierpen giste ren een zware schaduw over één van de succesvolste dagen van luchtacties tegen Joegosla vische doelen. In totaal twaalf verkeersbruggen en vijf spoor bruggen werden vernietigd, maar vooral voerde de NAVO- luchtmacht zware aanvallen uit tegen grondtroepen in Kosovo zeTf. De NAVO meent dat het moreel van Servische politie en militairen wordt aangetast, en de militaire repressie in Kosovo voor het eerst merkbaar af neemt. Aanhangers partijen slaags op Java JAKARTA ANP Bij botsingen tussen aanhan gers van twee rivaliserende politieke partijen hebben af gelopen weekeinde in Indone sië zeker vier mensen het le ven verloren. Tenminste acht tien mensen zijn gewond ge raakt. De lokale media meldden vandaag dat aanhangers van de Verenigde Ontwikkelings partij (PPP) en rivalen van nieuwe Nationale Bewustwor- dings Partij (PKB) met elkaar op de vuist gingen in de mid den-Javaanse stad Jepara. Vol gens de politie worden na de ongeregeldheden veertien mensen vermist. Zij zouden lid zijn van de PKB, een kort geleden opgerichte moslim partij die verbonden is met Nahdlatul Ulama, de grootste moslimbeweging in Indone sië. De Nationale Bewustwor- dlngs Partij heeft de populaire moslimleider Abdurrahman Wahid, ook wel bekend als Gus Dur, naar voren gescho ven als kandidaat voor de pre sidentsverkiezingen. Wahid richtte afgelopen jaar de PKB op nadat president Habibie de wetten op politieke partijen uit het tijdperk Soeharto had versoepeld. Onder het regime van Soeharto mochten slechts drie partijen meedoen aan de verkiezingen. Een groep vrouwen in de Indonesische provincie Aceh heeft afgelopen weekeinde een militair ontvoerd. Volgens getuigen had de ontvoering van de sergeant zaterdag avond plaats in het dorp Cot- murong. De vrouwen hadden even tevoren in een moskee een manifestatie voor onaf hankelijkheid bijgewoond. Een woordvoerder van het Indonesische leger bevestigde de ontvoering, maar wilde geen verdere mededelingen doen. Warm weer en overbevolking zorgen voor explosieve situatie SKOPJE FERDI SCHROOTEN Bloederige diarree, hysterische aan vallen, vechtpartijen en zelfverwon- ding. Macedoniës grootste vluchte lingenkamp Stankovac I, even bui ten de hoofdstad Skopje, wordt ern stig bedreigd door de kans op epide mieën en de vele zware traumageval- len. Het aanhoudende warme weer en de overbevolking binnen het kamp hebben volgens Marijke Ep- pink van Artsen zonder Grenzen (AzG) geleid tot een onaanvaardbare, explosieve situatie die voor steeds meer kampen lijkt te gelden. „Na een maand wordt de kans op uit braak van epidemieën hier steeds gro ter. Het is al dagen warm weer en er zitten te veel mensen in al die tenten, die ook nog eens te dicht op elkaar staan", zegt de Amersfoortse. Het hele telt volgens de cijfers van AzG nu op de kop af 29.293 vluchtelingen uit Kosovo. De situatie in Stankovac 1 is beklem mend met nog geen tien vierkante meter 'leefruimte' per inwoner. Het is een kwart van wat het volgens inter nationale vluchtelingenstandaarden moet zijn. Er is volgens de hulpverle ners maar één echte oplossing: er moeten meer mensen vertrekken uit Stankovac I, of het nou naar andere kampen in Macedonië is of naar op vangplaatsen in het buitenland. Daarom heeft de VN-vluchtelingenor- ganisatie UNHCR dit weekeinde een dringend beroep gedaan op de Ver enigde Staten, Canada en Australië om samen 29.000 vluchtelingen op te nemen. Tot nu toe wilde de UNHCR daar niet aan, omdat deze landen veel verder weg liggen dan Europese lan den. „Maar de situatie begint on houdbaar te worden vertelt woord voerder Ron Edmond. De gezondheidsrisico's beginnen dreigende vormen aan te nemen. Ep- pink: „Er hoeft er nu maar eentje tus sen te zitten met een besmettelijke ziekte en dan kan die zich onder deze omstandigheden als een olievlek over het hele kamp verspreiden. Daarom zijn we al druk bezig met het treffen van voorbereidingen. Voorraden met medicijnen worden aangelegd, ambu lances zijn paraat en in buitengebie den van het kamp staan al isolatieten ten klaar. Cholera staat hoog op het lijstje van mogelijke epidemieën, maar niet nummer één. Die 'eer' lijkt te zijn weggelegd voor wat hier bekend staat als 'bloody diarrhoea'. Een zeer be smettelijke vorm van diarree, waarbij de patiënt ook bloed verliest. De put- we's, maar vooral de meestal met poep besmeurde mobiele toilet-boxen zijn een ideale kweekvijver. „Tot nu toe hebben we nog maar een paar ge vallen. die geïsoleerd zijn van de rest van het kamp", zegt Eppink. „Maar we moeten alert blijven. In normale omstandigheden kan het lichaam de ze vorm van diarree goed opvangen. Maar na een maand in het kamp, met elke dag weer eenzijdig eten, neemt de weerstand ernstig af." Eppink durft de lichamelijke gezond heid van de gemiddelde vluchteling niettemin nog 'redelijk' te noemen. Met de geestelijke gezondheid is het veel erger gesteld. „Trauma's zijn het grootste probleem. Dagelijks krijgen we 40 tot 50 nieuwe zware gevallen binnen van mensen die dingen heb ben meegemaakt die ze niet kunnen verwerken." Sinds een week worden deze patiën ten opgevangen in een speciaal psy- cho-sociaal programma van Artsen zonder Grenzen. „Je pikt ze er zo uit als de bussen met nieuwe vluchtelin gen arriveren. Ze komen soms schreeuwend binnen, terwijl anderen hun haren beginnen uit te trekken of zich tot bloedens toe krabben." De 'mentale divisie' van AzG heeft 300 tot 400 traumagevallen onder behan deling. De meesten volgen geregeld een behandelingssessie bij een van de psychiaters, waarna ze weer terug gaan naar hun tent. De zware gevallen worden opgenomen in twee tenten op het afgesloten terrein van AzG, afge schermd van de pers. „De trauma's worden in het algemeen veroorzaakt door tal van bizarre ervaringen. Men sen zijn misbruikt, gemarteld of ze hebben voor hun ogen familie ver moord zien worden ".aldus Eppink. De paar honderd mensen die tot nu toe officieel te boek staan als trauma- gevallen, zijn mogelijk het topje van de ijsberg. „Er lopen hier genoeg mensen rond die de verschrikkelijkste dingen hebben meegemaakt, maar die uiterlijk niet getraumatiseerd lij ken. De vraag is of ze hier de kans krij gen om het echt te kunnen verwerken Nu al maken we geregeld agressie mee in tenten." Volgens de UNHCR is er een duidelijke toename van vecht partijen tussen gefrustreerde vluchte lingen. Soms is een trauma de achter grond. Epping: „Mensen bij wie een trauma normaal misschien pas over een jaar of tien naar buiten komt, kunnen in dit kamp de klap veel eer der krijgen. Tikkende tijdbommen zijn het." *hteling sterft bij uitzetting tecapsule van Grissom gevonden ^Jtdeskundigen ^Kmerikaanse ■hebben nabij Ima-eilanden tty Bell 7, hier [op de bodem ^^Atlantische gevonden, capsule ^He Virgil Gris- ,961 als twee- ikaan een de ruimte Dat heeft r-*jprd voerster |tf/televisiestati- ujjv; wery Channel bekendge- plet station expeditie ge- rd. Het ruim- Ie' ^ig zonk na de erenip 21 juli 1961 lantische Voordat kik- inen het in veiligheid brengen, [vergrendeling •e capsule vul- jmet water en (j FOTO AP MANDATORY CREDIT Ibeklimmer na 75 jaar gevonden j Een zoekexpeditie heeft gisteren het bevroren lijk ge- 1 van de Britse Alpinist George Mallory, die in 1924 om 3tn kwam op de Mount Everest. Leden van de expeditie m vandaag bekend dat de identificatie niet moeilijk was tiet stoffelijk overschot en de kleding in uitstekende con- Jren door de droge lucht en de vorst. Na de identificatie ïry volgens de wens van zijn familie op de Mount Everest In. Ten tijde van Mallory's dood had nog niemand hoger nen en pas in 1953 verbraken Edmund Hillary en Ten- Irgay MaJlory's record, dat in ieder geval reikt tot 8574 X>74 meter onder de top van de hoogste berg ter wereld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5