Kosovo overschaduwt overal 1 mei-vieringen Knap voordelig. Ontmoeting met bewoners Bijlmermeer valt Borst zwaar Tom Kok zet punt achter partijvoorzitterschap D66 Binnenland Serviërs de straat op tegen NAVO-acties rijf gewonden bij twee iegtuigongelukken Grootscheeps onderzoek naar autobom Doesburg Gezin in caravan aan dood ontsnapt iNDAG 3 MEI 1999 chtpartij om biefstuk supermarkt ;nisse Het allerlaatste stukje afgeprijsde briefstuk heeft za- agavond in een supermarkt in Spijkenisse gezorgd voor een e ruzie tussen twee klanten. De twee mannen uit Spijkenis- !8 en 59 jaar) wilden het reclame-vlees allebei hebben en en bereid daarvoor op de vuist te gaan. Er werd geduwd en okken, een bril beschadigd, waarop de politie het duo tot ite moest manen. Toen bleek ook dat het klassieke spreek- ird: 'als twee honden vechten om een been...' van toepas- was geworden. Tijdens de ruzie had een derdrolant zijn schoon gezien: het allerlaatste biefstukje was inmiddels uit schap verdwenen. atis bellen door overbelast net et haag Mobiele bellers met een zogeheten 'prepaid' tele- brefckaart van KPN kunnen soms gratis bellen omdat de corn ers van KPN het aantal gebelde minuten niet meer kunnen cpJ0UC^en' Het probleem is het gevolg van de explosieve groei het aantal 'prepaid' aansluitingen. Volgens een woordvoer- ilanjstaat KPN soms voor de keus om bellen onmogelijk te ma- óf dan maar niet af te rekenen met de klant. „Omdat het te niet fatsoenlijk is, laten we de rekening dus soms zitten", ;nt hij. De KPN-woordvoerder verwacht dat het probleem - voor KPN - binnen enkele weken is opgelost. an op terras doodgeschoten i ielburg Bij een schietpartij op Plein 1940 in het drukke elcentrum van Middelburg is zaterdagmiddag een 29-jarige om het leven gekomen. Het Slachtoffer zat op een terras hij werd doodgeschoten. Een 24-jarige inwoner van de 19liwse hoofdstad is gearresteerd in verband met de schietpar- )e politie hield hem aan toen hij zaterdagavond op weg was het politiebureau. jftig graven in Heerlen vernield t; doo 194 18! ■enOnbekenden hebben gisternacht ruim vijftig graven j^jjiield op een begraafplaats in Heerlen. Een groot aantal graf- in werd omvergeduwd, terwijl andere graven werden be- In één geval haalden de grafschenners de afdekplaat van graf. Op het graf van een meisje hebben de daders met vilt- een grote davidster geklad, met daaromheen een cirkel. Er- er in grote blokletters het woord satan. )rkens dood bij brand in Willeskop '^eskop Bij een uitslaande brand in een varkensschuur in het echtse plaatsje Willeskop (gemeente Oudewater) zijn zater- niddag negenhonderd varkens omgekomen. Honderd ijsten konden uit de vuurzee worden gered. De brandweer uit 'pewater, Montfoort en Woerden was de brand omstreeks uur meester. Voor zover bekend is niemand gewond ge- rkt. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat biogas is ont- pt en mogelijk in combinatie met zuurstof vuur heeft ver zaakt. jhip trekt veerpont los Qel» Op de Maas tussen Kessel en Beesel is zaterdagavond Iveerpont losgeslagen. Dat gebeurde toen een binnenvaart- lp over de ketting van het veer voer. Er vielen geen gewon- A. Op de veerpont waren zo'n tien mensen aanwezig. Twee ^oren werden beschadigd, aldus een woordvoerder bij de re- fhale brandweer Venlo. Een particulier heeft de pont naar de kunnen trekken. Door de schade is het'veer gestremd. IjktPde bij brand Koog aan de Zaan aan de zaan Een 65-jarige vrouw uit Koog aan de Zaan is zijnhdagmorgen om het leven gekomen bij een brand in haar »sen hing. De brandweer heeft de vrouw, die heel erg hulpbehoe- w nqd was, op bed aangetroffen. Waarschijnlijk is ze overleden j rookvergiftiging, vertelde een woordvoerder van de politie. andck.Touw woonde in een appartementcomplex aan De Loco- huiztjef Doordat de brandweer snel arriveerde, is het vuur niet b|rgeslagen naar andere woningen. Het huis van het slachtof- wis volgens de politie zwaar beschadigd. Hoe de brand is ont- uni js n0g njet bekend, aken de werjrERDAMEen 28-jarige man uit Zwijndrecht heeft zich zater- dat ft gemeld bij de Rotterdamse politie, omdat hij betrokken was kerkye gewelddadigheden tijdens het kampioensfeest van Feyen- t levrcl. De politie verdenkt de man van openlijke geweldpleging heeft hem aangehouden. De politie zoekt nog andere ver- hten, maar wil niet kwijt om hoeveel mensen het gaat. Het pioensfeest in het centrum van Rotterdam ontaardde vori- 'eek zondag in een ware veldslag. Daarbij is grote schade igericht en werd volop geplunderd. lschopper meldt zich bij politie IK ANP Algemeen Nedwljnds Persbureau GPD Geassocieerde Pets Diensten Bezinningsbijeenkomst in teken van verzoening en vergiffenis amsterdam anp De bezinningsbijeenkomst in het Bijl mer Sportcentrum naar aanleiding van het rapport van de parlementaire en quêtecommissie Vliegramp Bijlmer meer is gistermiddag in een rumoerige sfeer verlopen. Een kleine 750 mensen bezochten de bijeenkomst, waar onder anderen minister Borst (volksgezond heid) en burgemeester Patijn toespra ken hielden. Vooral de toespraak van Borst verliep stroef. Enkele minuten werd de bewindsvrouw het spreken onmogelijk gemaakt door een emotio- 1 nele toehoorster die haar verwensin gen naar het hoofd slingerde. Een aan tal aanwezigen verliet demonstratief de zaal tijdens haar toespraak. Ande ren ondersteunden het optreden van Borst in het hol van de leeuw juist met applaus. De bijeenkomst had plaats op initia tief van het stadsdeelbestuur Zuidoost, naar aanleiding van het rapport dat de parlementaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer onlangs heeft gepresenteerd. Daarin stelt de com missie onder meer dat minister Borst te laat haar verantwoordelijkheid heeft genomen om een onderzoek in te stel len naar de gevolgen van de ramp voor de volksgezondheid. Daardoor zouden de klachten zelfs zijn verergerd. Borst wees er gistermiddag op dat het rapport de. nabestaanden van de vliegramp de mogelijkheid biedt af te rekenen met het verleden en zich op de toekomst te richten. De minister herinnerde de aanwezigen aan de toe zegging dat het ministerie van volksge zondheid, de gemeente Amsterdam en de arbodienst van de KLM dit najaar een nieuw onderzoek beginnen onder mensen die medische klachten verto nen sinds de vliegramp. Dat het on derzoek tot ongenoegen van betrokke nen onlangs zes maanden halfjaar is uitgesteld, is volgens Borst gerecht vaardigd door het belang van zorgvul digheid. Na afloop van de bijeenkomst zei de minister dat ze het bezoek aan de Bijlmer moeilijk had gevonden. De uitnodiging van de stadsdeelraad wil de ze echter niet afslaan. De emotio nele uitbarsting van een van de bezoe kers kon zij wel begrijpen. ..Dit soort zaken kun je nooit goed genoeg doen", aldus Borst. De bezinningsbij eenkomst in de sporthal stond vooral! in het teken van verzoening en vergif fenis. Veel sprekers uitten hun tevre denheid over het feit dat Bijlmerbewo ners de afgelopen maanden, tijdens de. enquête, eindelijk waren gehoord. 'Als Stalin nog leefde, zou de NAVO ons de wet niet voorschrijven den haag anp De viering van 1 mei, de Dag van de Arbeid, stond zaterdag alom in het teken van de oorlog in het voor malige Joegoslavië. Matheid bij de PvdA, pro test bij de SP, anti-Ameri kaanse woede over de NAVO-bombardementen in Moskou en Sofia. den haag-moskou gpd-anp PvdA-voorman Kok zat met een strak gezicht aan een tafeltje. Dat was te wijten aan de crisis op de Balkan, verklaarde hiij in een vraaggesprek.,,Het laat me geen moment los." Hij verde digde de NAVO-aanvallen op Servië omdat er 'grote waarden' zoals het eerbiedigen van de mensenrechten op het spel staan. Maar de pacifisten in de PvdA kon hij geruststellen. „De oorlog duurt geen dag langer dan nodig is. En het is sociaal democratisch om op te treden als de mensenrechten worden vertrapt." Op het congres van de Socia listische Partij in Nijmegen ging het er feller aan toe. Het con gres steunde massaal het stand punt van de SP-fractie in de Tweede Kamer dat de NAVO- aanvallen moeten worden ge stopt. De zaterdag als partijlei der herkozen Marijnissen bena drukte dat de SP 'geen pacifisti sche partij is'. „Pacifisme is een mooi ideaal, maar niet realis tisch. Maar het huidige geweld van de NAVO werkt averechts en is buiten proportioneel." De 1 mei-viering werd elders een fel protsest legen de NAVO- luchtacties, In Moskou schreeuwden duizenden men sen leuzen tegen het westerse bondgenootschap. Ook in de Oekraïense hoofdstad Kiev en in de Bulgaarse hoofdstad Sofia werd tegen de bombardemèn- ten betoogd. De voor het me rendeel oudere betogers droe gen portretten van Stalin mee. „Als Stalin nog zou leven, zou de NAVO noch Amerika ons opleggen hoe wij moeten le ven", meende een demonstran- te. In Duitsland eiste Lafontai- ne, die in maart onverwacht uit de regering-Schröder stapte, opschorting van de bombarde menten. Op een FNV-bijeenkomst in Groningen plaatst FNV-voorzit- Naar schatting hebben zater dagmiddag in Den Haag twee duizend mensen aan een pro- Servische manifestatie meege daan. Onder hen waren veel Serviërs uit Europa en een klein aantal uit de Verenigde Staten. Aansluitend was er een demon stratieve optocht. Doel van de actie was onder steuning van de aanklacht die Serviërs uit diverse landen van daag tegen de NAVO willen in dienen bij het Joegoslavië-Tri- bunaal wegens de aanhouden- Sobere 5 mei wegens Kosovo amsterdam anp De viering van bevrijdingsdag krijgt dit jaar een ingetogener karakter. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei heeft besloten al te uitbundige activiteiten uit het programma te schrappen, om dat de crisis op de Balkan voortduurt en Nederland daar bij als NAV(paruu r is betrok ken. De dansmanifestatie die woensdagmiddag op het Cen traal Station van Utrecht zou worden gehouden, is daarom afgelast. Twee musicalstukken die het concert op de Amstel 's avonds zouden afsluiten, zijn vervangen door onder meer het intro van het requiem van, Mo zart. Het traditionele vuurwerk maakt plaats voor het ontsteken van, het motto 'Vrijheid vier je met elkaar'. Ook bij de Bevrij dingsfestivals ligt 'nog meer dan in andere jaren de nadruk op het belang van vrijheid'. de bombardementen.' De de monstratieve manifestatie was georganiseerd door de Bond van Joegoslavische Clubs en Verenigingen in Nederland en de Servische Wereldorganisatie. Zo'n 1.300 demonstranten verzamelden zich bij het In disch Monument in Den I laag. Volgens planning vertrokken de demonstranten aan het eind van de middag voor een de monstratieve betoging langs het Vredespaleis. Tijdens die tocht groeide het aantal deelne mers tot tweeduizend, aldus de politie. Vredestocht naar NAVO in Brussel den haag anp Zo'n zeshonderd vredesactivis ten beginnen zondag 16 mei in Den Haag aan een tweehon derd kilometer lange tocht naar het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. De deelnemers uit meer dan veertig landen komen daar op donderdag 27 mei aan. De activisten verzamelen zich bij het Internationaal Gerechts hof. Daar wil men voor vertrek de aandacht vestigen op de uit spraak van het Hof op 8 juli 1996, dat 'niet alleen het ge bruik maar ook het dreigen met kernwapens strijdig is met het internationaal recht'. Aanvan kelijk was de tocht bedoeld om de NAVO aan te zetten tot nu cleaire ontwapening, maar door de actulateit op de Balkon eisen de 'vredesstappers' nu ook onmiddeliike stopzetting van alle geweld in dit gebied. Initiatiefnemer is de organisatie Voor Moeder Aarde. De 1 mei-viering werd in Rotterdam door linkse Turken en Koerden aangegrepen voor een demonstratie voor de gevangen Koerdische leider Öcalan. Behalve aanhangers van Öcalans partij PKK waren er ook sym pathisanten van de Turkse politieke groeperingen Dev Sol en TKP/ML aanwezig. foto anp petfr hilz ter De Waal vraagtekens bij de aan het kapitaal, aldus De Waal. zin van de traditionele 1 mei viering. Vroeger had de 1 mei- redenaar het makkelijk: natio nalisatie, socialisatie, meer overheidsbemoeienis en dood ,Nu gaat het over individualise ring van arbeidsvoorwaarden, tijd sparen voor verlof voor la ter. Daar kom ik echt niet meer uit met Marx, Troelstra of Den Uyl. We zullen het moeten heb ben van ons gevoel voor solida riteit en rechtvaardigheid en van het luisteren naar eikaars argumenten." Onduidelijk is nog steeds of de daders een bewuste aanslag op de vrouw hebben willen ple gen of dat zij het explosief bij wijze van lugubere grap onder een willekeurige auto hebben geplaatst. De 44-jarige Does- Burgsc reed enkele meters ach teruit toen de explosie zich voordeed. De vrouw raakte ge wond aan een been, maar heeft inmiddels het ziekenhuis weer verlaten. De politie trof ter plaatse een in de grond beves tigde slagpin aan, die met een draadje verbonden was geweest met een projectiel dat onder de auto w.as gemonteerd. doesburg gpd De politie van het district Gel derland-Midden heeft een team van acht personen ingezet om te onderzoeken wie vorige Week een fragmentatiebom heeft ge plaatst onder een geparkeerde auto in het centrum van Does burg. Vrijdagavond ontplofte de bom toen een 44-jarige Does- burgse in de auto wegreed. Er vielen vier gewonden: de be stuurster en drie voorbijgan gers. Het explosief, vermoede lijk een zogeheten splintergra naat, bleek volgens de politie op ingenieuze wijze aan de au to te zijn bevestigd. TERSCHELLING GPD lewoners van een huis bij het vliegveld Eelde ontsnapten aan een p, toen een neerstortend vliegtuigje zaterdag hun dak schampte, vliegtuig veegde een aantal dakpannen van het dak en kwam tien er verder in het gras terecht. TL II E-LELYSTAD GPD mensen zijn het afgelopen ikeinde gewond geraakt bij met <- ongelukken met vliegtuig- nissen Een Duits toestel met drie jttenden stortte zaterdag r bij Groningen Airport Eel- IBij Lelystad belandde gistcr- voorddag een eenmotorig ULV- ier- gtuigje in een sloot. De twee ttenden van dit Ultra Light 'eopÊgtuigje, een 55-jarige man Amstelveen en een 34-jarige oner van Waddinxveen, aen bij het ongeluk zwaar- ond. De ULV raakte vlak na opstijgen vanaf Luchthaven tad in de problemen. Het eerde over een weg. rake- over het verkeer, en kwam i'n tweehonderd meter van startbaan tot stilstand op de i le oever van een sloot. De J zaak van het ongeluk is nog bekend. Het is de tweede r dit jaar dat een ULV in de iblemen raakt bij Luchtha- Lelystad. Vorig jaar gebeur- dit vijf keer. Dit was voor Ul- Light Nederland, gevestigd FOTO GPD JELTE HOMBURG op het vliegveld, aanleiding een rechtszaak aan te spannen te gen de Rijksluchtvaartdienst en de luchthavendirectie. Hinder- weerszijden maken de startbaan veel te onveilig, betoogde Ultra Light Neder land. De zaak werd in kort ge ding verloren. De bodemproce dure loopt nog. Het Duitse vliegtuigje dat bij Groningen Airport Eelde neer stortte, maakte een plezier- vlucht van Dortmund naar Eel de. De piloot meldde vlak voor de landing aan de luchthaven dat de motor geen vermogen meer had en dat h^t toestel hoogte verloor. Vlak voor het vliegveld raakte het vliegtuigje het dak van een- woning, waar na het neerstortte in een wei land. Een 58-jarige inzittende liep rugletsel op: de 56-jarige piloot en een 25-jarige vrouwe lijke inzittende zijn ter observa tie naar een ziekenhuis ge bracht. De bewoners van het huis dat door het vliegtuigje werd geraakt, kwamen met de schrik vrij. zelf, maar toen hij terug wilde keren naar de ca ravan, werd ook hij onwel. Cupido kreeg een ver moeden wat er aan de hand was. Nadat ze de arts opnieuw had gebeld met het verzoek direct te komen, spoedde ze zich naar de bewuste cara van. Daar trof ze een bewusteloze moeder aan, die samen met de kinderen in bed lag. Ze sleepte de kinderen naar buiten en met hulp van'de bu ren ook de vrouw. Op dat moment arriveerde de arts, die Cupido's vermoeden van koolmonoxi devergiftiging bevestigde. Nadat het gezin zuur stof was toegediend, werd het voor controle per heli naar het ziekenhuis in Leeuwarden gebracht. Een gezin uit het Groningse Ten Boer is gister morgen op Terschelling aan de dood ontsnapt. Vader en moeder De Vries en hun twee kinderen van zes en vier jaar liepen een koolmonoxidever giftiging op in de caravan waarin ze verbleven. Het gezin had een caravan gehuurd op de mini- camping van de familie Cupido, 's Ochtends werd het gaskacheltje aangestoken. Rond tien uur meldde de vader zich bij de eigenaresse met het verzoek een dokter te bellen, omdat de kin deren 'zo vreemd' reageerden. De Vries belde De Graaf en Van Boxtel hebben millenniumprobleem minder den haag anp 1. Andrelon shampoo, 2 flacons 300 ml 11.98 QOQ Bonus voordeel 3.00 O."O 2. Elmex tandpasta, anti caries of peuter, tube 75 ml 5.25 Bonus voordeel 1.25 4.- 4.0B-tampons, pak 16 stuks 4.30 crz Bonus voordeel 0,75 O.DO 5. Rexona, Axe, Vaseline of Impuls, alle soorten, bij 2 deodorants naar keuze een Bonus rr\ voordeel van ^.Dü 3. Dove cream shower, flacon 250 ml 5.99 a r\n Bonus voordeel 1.00 4y y D6H-partijvoorzitter Kok is in november niet herkiesbaar voor zijn functie. Hij volbrengt de drie jaar voorzitterschap waarvoor hij heeft getekend en treedt daarna terug. In een ver klaring kondigde het D66- hoofdbestuur gistermiddag het terugtreden van haar partij voorzitter aan. Kok krijgt een nieuwe baan. die niet is te ver enigen met het partijvoorzitter schap. „Tot 1 april blijft Kok di recteur strategie bij de Achmea Groep. Per die datum is hij be noemd in een nieuwe functie met een intensieve operatione le verantwoordelijkheid", aldus het hoofdbestuur. Wie erbij is geweest, zal nooit de blikken vergeten die De Graaf en Van Boxtel in 1996 op het D66-congres met elkaar wisselden. De twee 'coming men' van de D66-fractie kon den hun gêne heel even niet meer verbergen, toen Kok zijn kandidatuur voor het partij voorzitterschap motiveerde met het zingen van een kinder liedje. Beiden troostten zich in dertijd met de gedachte dat het allemaal nog erger had gekund. Koks enige tegenkandidaat was immers een lokale Haagse par tijactivist, die D66 onder het motto 'Democraten zonder stropdassen' toegankelijker voor bijstandsgerechtigden wil de maken en beFeid was daar voor het financieringstekort tot duizelingwekkende hoogten te laten oplopen. Menig Democraat hield de afgelopen jaren het hart vast. telkens als hun partijvoorzitter in de media of op congressen van zijn sterke liefde voor de new age-beweging liet blijken. Reik tot de sterren, hield hij zijn partijgenoten dan voor, terwijl die eigenlijk hoopten dat hij de traditioneel altijd zwakke partijorganisatie van D66 nu eindelijk eens op poten zou zetten. Vooral bij de jongere garde leefden zorgen over de slag kracht van de partij. Vorig jaar namen zij met de oprichting van de groep Opschudding het initiatief tot een grondige resty ling van de partij. Zij wilden D66 voortaan als gewone soci aal-liberale partij voor het voet licht brengen. Waar De Graaf en Van Boxtel openlijk met, de Opschudders sympathiseerden, wees Kok hun voorstellen af, om er pas op het partijcongres achter te komen dat hef tii definitief was gekeerd. Toen al was duidelijk dat Kok wat het nieuwe leiders duo betreft zijn langste tijd als partijvoorzitter had gehad. Van Boxtel sprak dat dit voorjaar zelfs openlijk uit, na dat Kok op het jongste 1)66- congres fel had uitgehaald naar allerlei doemdenkers rond het millenniumprobleem. Die zou den met hun zorgen over stil vallende computers de voor pret van de new-agers op een nieuw millennium frustreren. „En nou moet het maar eens uit zijn met dat Oibibio-gelul", zo reageerde een woedende Van Boxtel. Als verantwoorde lijk minister voert hij juist een hard gevecht om onderschat ting van het millenniumpro bleem te voorkomen. Nog maar kort geleden zei Kok desgevraagd dat hij serieus overwoog zich dit jaar opnieuw kandidaat te stellen voor nog eens drie jaar partijvoorzitter schap. Een nieuwe veeleisende baan heeft dat volgens zijn ei gen zeggen nu onmogelijk ge maakt. De Graaf en Van Boxtel zullen er dankbaar voor zijn. Zij hebben alvast één millennium - probeem minder.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3