Nog één keer naar Tiel M TV WEER Het Gesprek van de Dag 243 maandag 3 mem 999 Ind COMMENTAAR Overleg Suriname verder belast De Surinaamse regering heeft afgelopen vrijdag opvallend vriende lijke woorden gesproken richting Nederland. Ter gelegenheid van de viering van Koninginnedag op de Nederlandse ambassade in Paramaribo las minister van buitenlandse zaken Snijders een brief voor van president Wijdenbosch over de 'historische verbonden heid' en de 'vriendschapsbanden' tussen beide volken. Waar de Surinaamse regering vorig jaar de receptie boycotte van wege het internationaal opsporingsbevel tegen adviseur van staat Bouterse, zetten vice-president Radhakishun en andere hoge Suri- namers nu juist hun beste beentje voor. Radhakishun sprak in zijn speech zelfs een 'groot geloof uit in koningin Beatrix. Woordvoerders van de grote partijen in de Tweede Kamer reageer den afgelopen weekeinde positief op dit tweede gebaar van goede wil. Immers, enkele weken geleden nog werd Bouterse ontslagen als adviseur van staat. Al zijn Keulen en Aken niet op een dag gebouwd, toch blijkt uit de opstelling van Wijdenbosch en de zijnen dat Suriname serieus toe nadering zoekt. Uiteraard zijn WD, CDA, D66 en PvdA de reactie van Suriname op het internationale opsporingsbevel tegen Bouter se niet vergeten. De woordvoerders van de grote, partijen in Neder land lieten evenwel blijken dat er weer gepraat moet worden. Echter, waar PvdA-woordvoerder Koenders aandringt op her nieuwd overleg over ontwikkelingssamenwerking en premier Kok zegt 'niet afwijzend' te staan tegenover nieuwe gesprekken, kiest partijgenoot en minister van ontwikkelingssamenwerking Herf- kens er liever voor de toch al fragiele verhouding met Paramaribo verder te belasten. Natuurlijk is het van belang dat het Nederlandse ontwikkelings geld niet in een bodemloze Surinaamse put verdwijnt. Toch had het de minister gesierd wanneer ze zich zaterdag tijdens de 1 mei viering in Rotterdam in wat diplomatieker bewoordingen had ge uit dan te spreken over een 'volstrekt corrupte' regering, waar 'we geen cent belastinggeld naar toe zullen sturen'. Waar Wijdenbosch de moed opbrengt de hand uit te steken, dient Nederland op zijn beurt een gebaar te maken. Niet door allerlei mooie woorden voor zoete koek te slikken, maar wel door bijvoor beeld een aantal ambtenaren verkennende besprekingen te laten voeren. Dit zou in Paramaribo ongetwijfeld constructief worden opgepakt. Een reactie als die van Herfkens zet de relatie met Suri name onnodig verder op scherp. Lekkere geurtjes af. Welgeteld één programma is er voor deze vergeten groep televisiekijkers. [Knoop in je zakdoek' op zondag, van TE- LEAC en NOS. Dat is alles. Voor de rest biedt de televisie geen vertier dat speciaal op deze groep is afgestemd. En als er al eens verstandelijk gehandicapten op de buis voor het voetlicht treden, dan is dat met name voor het vertier van anderen. Zo haalt de NCRV eens in de zoveel tijd de Josti Rand van stal. Maar daar blijft het dan ook bij. 'Knoop in je zakdoek' dat wordt gepresenteerd door Marnix Kappers en Sylvia Millecam, is in elk geval een lollig pro gramma. Ook voor kijkers zonder verstandelijke handicap. De opzet is, hoe kan het ook anders, zeer eenvoudig en zeer goed te volgen. Elke keer behandelen Marnix en Sylvia een belangrijk aspect uit ons dagelijks leven. Ze leggen zelf het een en ander uit. En ze laten elke keer een paar verstande lijk gehandicapten het onderwerp in de praktijk toelichten. Gisteren ging het over lichamelijke verzorging. Met een on frisse adem. okselgeur. stukjes in je neus, slaap in je ogen, viezigheid tussen je randen en nagels met vuile randen kun je absoluut niet de deur uit. legden de presentatoren uit. Een lekker geurtje is niet voldoende. Een paar eeuwen gele den waren de meeste mensen dan ook viespeuken, vertelde Marnix. Die waren bang voor water en wasten zich nooit. Het enige wat ze deden was parfum over zich heen gooien. „Ze roken goed, maar waren vies.Dus beste kijkers, ga el ke dag onder de douche en poets goed je tanden. Zo'n boodschap ongeveer En vervolgens zagen we twee verstandelijk gehandicapten zich voorbereiden op een blind date. Zij naar de schoon heidsspecialist, voor een gezichtsmasker en hij naar een Italiaanse kapper voor een scheer- en knipbeurt. Met suc ces. Haar commentaar na afloop van hun avondje uit. „Hij was spontaan en rook heel lekker. Het klikte meteen.En hij was ook helemaal in de wolken. 'Knoop in je zakdoek', een leuk en ongekunsteld program ma. Een soort 'Klokhuis', maar dan speciaal voor verstan delijk gehandicapten. MILLENNIUM Uit de gunst geraakte Jomanda moet gelovigen straks in het land opzoeken Jomanda's show in Tiel is voorbij. Het goddelijk medium raakt uit de publieke gratie. Ze is ge dwongen haar gelovigen in het land op te zoeken. Afgelopen week ging vanuit Heino en Deven ter - de bakermat van het fenomeen - de laatste bus richting Betuwe. Na twaalf jaar en 'vele won deren'. Een impressie van de reis en het bezoek. Reeds bij het wachten op de laatste bus naar Jomanda vallen de eerste wonderen. Een deftig pratende mevrouw vertelt van de genezingen die aan haar man, zus en nicht zijn geschied, met hulp van ingestraalde fles sen Spawater, Radio Noordzee en omkrullende fotootjes. Bij haar echtgenoot vielen spon taan de slangen uit de neus. De man in kwestie getuigt ter plek ke: ,,In het ziekenhuis stonden ze versteld. Ik had ze er echt niet zelf uitgetrokken." Hij is voor zijn kwaal nog wel in be handeling bij de dokter, maar dat feit doet aan het ingrijpen van 'de goddelijke wereld' niets af, vindt ook de rest van het ze vental gelovigen bij de Deven ter opstapplaats. De touringcar uit Heino komt langszij. Een dertigtal Sallandse gelovigen stapt in voor de laat ste reis naar het Tielse medium. Voorin, dwergpincer Tippie op schoot, zit organisator Henk Vedders een 'tikkie' weemoedig te zijn. Na een tijdje met uitge stoken hand te hebben gestaan, zie ik dat hij blind is. Twaalf jaar geleden haalde hij Joman da naar Heino. De uit Deventer afkomstige balletlerares Joke Damman was toen pas begon nen met de publieke verzilve ring van haar heilzame gaven. „Zaal Oortwijn zat stampvol met vijfhonderd mensen. Moesten we twee healings ach ter mekaar geven, later gevolgd door veel herhalingen. Heel veel genezingen meegemaakt. Toen Jomanda in Tiel ging ge nezen heb ik elke twee maan den een busreis georgani seerd." Hij heft een trillende Tippie naar me op: „Hij is genezen in Tiel, van epilepsie. En ook van kanker drie jaar terug. Het is niet meer teruggekomen." En zijn eigen blindheid? „Ik heb een oogziekte. Zie alleen nog maar licht en donker. Maar m'n eigen genezing komt nog wel, heeft Jomanda gezegd. Ik ben bij haar wel van m'n diarree af gekomen. ^e heeft altijd ge zegd: eerst die dingen genezen, daarna de rest. Nee, dat wonder komt nog. Ik weet zeker dat het gebeurt. Ik heb Zoveel bood schappen gehad die allemaal uitgekomen zijn." Met Jomanda's definitieve ver dwijning uit Tiel (op Hemel vaartsdag) hebben de busreizen uit Salland geen zin meer. „Je kon de laatste tijd zien dat het bezoek sterk terugliep. Ze trekt nu het land in. Ze komt wel een keer in de buurt." Een gang door de bus levert louter hoop en verwachting op. Een Deventer vrouw met rood opgezet gezicht C,,ik ga voor het eerst") verlangt in Tiel van haar bronchitis en hooikoorts af te komen. Een jonge vrouw uit Heino („ik ben ontelbaar vaak geweest") gaat dit keer niet voor genezing, maar voor hulp en acceptatie bij een relatiepro bleem. „De meeste mensen zien Jomanda als een rare vrouw, maar ik zie haar als een doorgeefluik vanuit de goddelij ke wereld." Een godvruchtige boer (73) uit Diepenveen die bekent aan de wichelroede verslingerd te zijn, is nieuwsgierig of 'de geweldige kracht die van Jomanda moet uitgaan' wel van goddelijke oorsprong is. Achter in de drie kwart volle bus verwachten een regressietherapeute en haar twee volwassen dochters, dat het Tielse medium hen zal hel pen om 'geestelijk te groeien'. Bij aankomst tegen half acht in de Tielse veilinghal krijgt het gezelschap geen gelegenheid om zich met de aankoop van ingestraald water en andere ge neeskrachtige prullaria te verrij ken. Nog maar net gezeten in de halfvolle zaal (tweeduizend stoelen) verschijnt het medium achter onze rug vanuit het niets. Als vanouds in lang he melsblauw, met hoofdmicro foon over het opgestoken haar. Ze is van het tv-scherm ver jaagd, heeft haar vermeende genezingen nooit wetenschap pelijk waargemaakt en heeft haar volgelingen goeddeels ver loren. Maar ze oogt nog immer als de vleesgeworden schikgo din die in haar missie gelooft, in het volle bewustzijn het gat tussen dominee en dokter te moeten vullen. Onder ziel balsemende muziek, in soevereine houding, schrijdt ze naar het podium waar tien tallen behandelbedden reeds op de uitverkorenen staan te wachten. „Welkom lieve men sen. U hoeft nergens bang voor te zijn. Alles wat er mag gebeu ren is verantwoord naar li chaam en geest. De goddelijke wereld beschermt u en laat u ervaren dat wij allen één zijn." De eerste langgerekte huilpar- tijen in de zaal breken los, be geleid door woest blaffende honden. Vele rolstoelers op de eerste rijen heffen hun armen in de lucht. „Ik mag u als medi um helpen om te leren begrij pen welke les u moet leren op aarde: vrede met uzelf en met uw medemens, in liefde." Hand irn hand zingt de zaal We are all together now, to get the power of the Light. Onderwijl zegent 'de schakel tussen hemel en aarde' de gelovigen met licht vi brerende vingers. Na jaren van weggeweest, maak ik het ritueel voor de vierde keer mee. De show werkt. Voor een tientje entree valt veel te beleven. Jomanda nodigt wille keurig uit de zaal geplukte mensen op de tafels, onder wie een rolstoeler met een spaniel op de knieën. In één moeite door legt ze achteloos de hand op lichaamsdelen met 'pijn- blokkades'. „Nooit artsen bui tensluiten, ze overal bij betrek ken, dan zult u zien dat het klopt." Naast mij zit Danielle, een twintiger uit Heino, in volko men overgave. Ze is al eerder door Jomanda van haar levens angst afgeholpen. „Ik was bor- derlinepatiënt. Ik ben hier voor de achtste keer. Ik dacht eerst dat het onzin was. Ik vraag nu hulp voor een vriendin die er niet in gelooft, ook borderline." Het medium roept 'de scheve wervels in de zaal' op voor de gang naar 'het fonteintje' Ver volgens komen de mensen met dnik-op-de-borstkas aan de beurt. De godvruchtige wichel roedeloper. fluistert innerlijk verscheurd: „Als mensen hier verlichting van ondervinden is dat toch een gave." „Voelt u al wat?" informeert het genezend medium in een rond je langs de tafels. „Ik zie iets bij Jomanda lijkt uit de gratie bij het 'grote publiek'. Zelf ziet ze dat niet zo: „Ik trek meer en meer het land in. Ik zoek de mensen op." foto anp uw keel en uw borstkas, daar gebeurt iets." Een paar tafels verderop: „Ik zie uw schedel even lichten. Niks aan de hand, wordt vanzelf weer gesloten. Ik denk dat u nu een heel andere gedachtengang krijgt." De pati ent (zonder microfoon) mur melt wat terug. „Ja, uw bedank je gaat naar boven." De zaal (voor tweederde vrou wen) hangt aan Jomanda's lip pen. Een dikke drom draaft op als ze 'de mensen die het ver driet om een overledene niet verwerkt hebben' naar voren roept. Onder het Ave Maria van een tranen wellende viool legt ze hun de handen op. Daniëlle is er ook bij. Terug op haar plaats bekent ze: „Ik heb geen afscheid van m'n opa kunnen nemen. Hartinfarct. Ik had 'm lang niet bezocht. Voelde ik me schuldig over. Ik heb zelfs zelf moord willen plegen." Zo kabbelt de healing door. Er heerst een sfeer van bewonde rende toewijding. De zaal is tot alles bereid, applaudisseert bij elke boodschap van boven, lacht grif om de grapjes van het medium. Achtereenvolgens stromen groepen mensen met druk in de onderrug, met last van benauwdheden, met keel- neus- en oorklachten naar het fonteintje. Als klapstuk van de avond doet Jomanda een greep uit de hon derden briefjes met genezings- verzoeken. Ze ziet er getallen bij die een betekenis hebben. „U vraagt: mag ik alsjeblieft van de pijn verlost worden. Ik krijg een getal vier door. Dat kan dus be tekenen over vier minuten, maar ook vier maanden of over vier jaar. U moet niet boos wor den als het niet gebeurt wan neer u het zelf verwacht. Er zijn ook dingen die we moeten ac cepteren, om geestelijk te groei en." Ze is met haar goddelijke helpers voor geen gat te van gen. Terwijl ze de zaal rond gaat om de handen op te leg gen, achteloos voorbijgaand aan een vrouw met de slappe lach, mogen 'de mensen met zware knieën' gaan staan. We shall live in peace zingt de zaal tot slot, hand in hand. „Geef elkaar een kneepje, als teken van respect." Ze heeft een boodschap voor de oor logszuchtige mens. „Als we vre de in onszelf creëren en naar de medemens toe zal er ooit vrede zijn op aarde. Of je nu blank bent of zwart, rijk of arm, ziek of gezond." Met het lied Dank u voor het leven, dank u voor de kracht deint de zaal gelukzalig huiswaarts. De inzittenden van de bus uit Heino en Deventer willen vol gens afspraak met Jomanda op de foto. Voor het oog van de ca mera („voor trouwe fans doe ik alles") verstrekt ze nogmaals haar zegen. Ze nodigt ons uit voor haar laatste healing in Tiel, op 13 mei. En voor de presenta tie van haar nieuwste boek. Voor de terugloop in publieke gunst heeft ze geen oor. „Ik trek meer en meer het land in. Ik zoek de mensen op. Voor de healing in de RAI heb ik er al duizend geboekt." In de bus terug hangt een vol dane stemming, hoewel nie mand wonderbaar genezen is. Wel voelt het gros zich 'getroost en verlicht'. De wichelaar uit Diepenveen is overtuigd van Jo manda's goddelijke kracht. Een vrouw uit Twello wijst op een 'klein wondertje': witte vlekken op de pasfoto van haar gestres te man. „Dat fotootje had ik op m'n knie gelegd. Het krulde he lemaal om. Ik weet niet of het mijn man helpt, maar mij mis schien wel. Die vlekken op zijn hoofd zitten precies op de plek waar ik zelf altijd klachten heb. Ik ben vaak duizelig, vaatver- nauwing, ik val zo om. Maar na vanavond voel ik me een stuk beter." De therapeute en haar twee dochters zijn nóg meer over tuigd van Jomanda's paranor male gaven. „Ik heb op tafel ge legen," vertelt een dochter. „Ik voelde me overweldigd door een enorm verdriet. Nee, ik weet niet waar dat vandaan kwam. Het was er zomaar. Maar even later kwam er een machtig gevoel van troost over me. Ik kan het niet verklaren, maar ik voel me zalig. HOMME KROL 'Bevrijdingsweek' opnieuw fraai En weer draait het tijdens de Bevrijdingsweek om fraai lenteweer. Het lijkt de laatste jaren wel of de eerste week van mei daar patent op heeft. Zo was het in 1989, 1990, 1993 en in 1995 overwegend stra lend en dikwijls ook steeg de temperatuur tot zomerse waarden. In 1990 werd het vijf dagen achtereen meer dan 25 graden en dat was zo vroeg in het seizoen nog nooit eerder voorgekomen. Vorig jaar kwam het fraaie weer iets later op gang maar mondde toen wel uit in een glo rieuze IJsheiligenzomer met op 11 en 12 mei tropische dagen. Schip hol schoot zelfs door naar 31,5 graden. Of we dat niveau dit jaar ook zullen halen is nu nog niet te zeggen maar fraai weer is het dezer dagen in ieder geval wel. Onder invloed van een hogedrukblokkade boven Scandinavië, de Noorse Zee en het Noordzeegebied was het vandaag en zal het ook morgen en overmor gen (Bevrijdingsdag) droog en zonnig weer zijn. De temperaturen stij gen tot waarden tussen 16 en 20 graden. Onder invloed van een de pressie ter hoogte van het Italiaanse Genua worden de drukverschillen groter waardoor de uit oostelijke richtingen waaiende wind aantrekt. Morgen waait het aan de kust vrij krachtig, later mogelijk krachtig. La ter in de week dringen storingen van het zuiden uit op, waardoor de kans op bewolking en een regen of onweersbui toeneemt. De kans is echter niet zo groot dat de verstoring een grootschalig karakter krijgt ofwel ook op de lange termijn zit het wel snor met mei. Opmerkelijk is de exodus van extreem koude lucht aan de oostflank van het hogedrukimperium. In Noors Lapland heeft het de afgelopen nacht zelfs meer dan 15 graden gevroren. Bij ons verliep het afgelopen weekeinde fraai al werd het zaterdag later op de middag bewolkt. De bewolking hing samen met een koufrontje. Dankzij zon en droge lucht werd het gisteren aan de achterzijde van het front echter zachter dan zaterdag. jan visser Ons Oranjehuis Wie er mee begonnen is valt niet meer te achterhalen, maar sinds een jaar of wat worden de straten in onze nieuwbouwwijk in de periode van enkele dagen voor 30 april tot een paar dagen na 5 mei opgetuigd met driehoekige vlaggetjes en oranje strikken. Buurtbewoners komen in de avonduren, hiertoe aangespoord door een onzichtbaar signaal, uit hun huizen en klimmen op wankele trapjes om hun lersieringen aan balkonhekjes en bovenlichtjes te knopen en over de trottoirs te leiden naar bomen, lantaarnpalen, tuin hekjes en ander straatmeubilair. Vanaf deze punten worden de vlag getjes kruislings weer naar de ge vels geleid. Toen de eerste huizen eenmaal jaarlijks werden gepavoiseerd kwam er een sociale beweging op gang om ook de andere opstallen in de wijk onder handen te nemen. Er meldde zich iemand van een buurtcomité bij ons aan de deur die tegen een geredu ceerd tarief een streng plastic vlagge tjes ('zeer duurzaam, vergen weinig onderhoud') aanbood zodat we ons konden scharen bij alle andere fuif DICK VAN DER PLAS nt 1 an he lift MILLENNIUM nog dagen Jsci pat Nog 243 dagen en het nieuwe millennium brelïkac aan. Reden voor deze k 'rs x om in een dagelijkse sei| terug te kijken op belan 5Jaa rijke gebeurtenissen di^ óf plaatsgrepen op corres ponderende data in de gelopen 100 jaar. 3 mei 1536: Delft door brand woest; 4 mei 1626: Pien Minuit op Manhattan; mei 1945: bevrijdingsdag 1 do 6 mei 1937: Hinden burg ontploft; 7 mei 19!*r Dien-Bien-Phoe valt; 8 P(; l 1902: 30.000 doden doof Mont-Pelee; 10 mei 194 begin WO II; 11 mei 18! Desgrange rijdt eerste record; 12 mei 1969: Ril de Wipper zet S'wijk in vlam. grs 3 MEI 1536 De krachtige blikseminslag L-l de Nieuwe Kerk van Delft er enorme brand die er het geW( van is op Heylich Cruysvin-ech dingsdach, 3 mei 1536, is eejmic vingerwijzing Gods. Daaraafetei twijfelt de onbekend geblevflew pater van het Leprozenhuisjio u buiten de stad geen moment. Als hij rond een uur of vier dpt e middag uit zijn slaap wordt Ta wekt omdat de stad in brani staat, roept hij enthousiast liu: 'God zij geloofd'. Niet verw<r" derlijk, aangezien hij even cLl» voor heeft gedroomd over h Ve< laatste oordeel. De zondige p c reld zal worden gezuiverd vj. o de heidenen die de aarde b$0r( volken. En waarom zou de frak te dag niet uitgerekend in Dj ku beginnen? Het is onwaarscH lijk dat de anekdote op waarj heid berust. Logischer lijkt Ir de galgenhumor van de Deljc a naar te zijn geweest die zijn^rci; liefde stadje na het blussen fijni de brand in ogenschouw najd V1 Want toen de Nieuwe Kerk j r0l maal in de fik stond, brandy,ro de rieten daken van de huiztjef eromheen als fakkels. Het brge werk, met emmers water, wjs v vergeefs. Delft bestaat dan driekwart uit zwartgeblakei zen en van de Oude en de Nieuwe Kerk is weinig over.UR| zal tot 1540 duren voordat lf^ zware bim-bam van de kerlwc j klokken als vanouds het levfa. in het stadje zal bepalen. hee taco van der mark _hpi SI- MENSELIJK De Amerikaanse rockzangerel CHER krijgt concurrentie van haar zoon. De debuut hardrod cd van ELIJAH BLUE met zijl band Deadsy komt waarschijn in juni uit. De 22-jarige zooni Greg Allman, een andere Am^ kaanse rocker, heeft zijn gro< poten gezet zonder de hulp vl zijn moeder. Maar de contact! van Cher met de grote bazen het platenconcern Warner E zorgden er wel voor dat Elijahl daar een voet tussen de deur| kreeg, zo meldt het showbiz: bureau Wenn. nummers. In elke collectebus die ons onder de neus wordt gehouden stoppen we een geldbedrag, aan elke scholier die meent te moeten meedoen aan een sponsortocht ver lenen wij bereidwillig een bijdrage, iedere Jehovah die ons met zijn bekeringsdrang op ongelegen momenten lastig valt kan reke nen op een vriendelijk ivoord, maar die man met die vlaggetjes hebben wij onver richter zake heengezonden. Wij houden erg van onze vorstin en hebben ook niets tegen de rest van haar familie, maar het uitbundig versieren van onze di recte woonomgeving gaat ons als huldeblijk te ver. En dat heeft slechts zeer ten dele te maken met de heriie die die plastic drie hoekjes maken als de wind met kracht drie of meer door de straat blaast. Zelf heb ik geen problemen met de gewone driekleur, die vooral door toedoen van grote Doe Het Zelf-ketens als Gamma en Karwei voor een luttel bedrag zijn weg naar menig huishouden heeft gevonden. (Even terzijde: de Iwuwgiganten spelen toch een grote rol in het opwekken van gevoelens van vader landsliefde. De favoriete cd van mijn doch ter was een jaar lang een schijfje van de For- mido. waarop Bill van Dijk alle vijftien cou pletten van het Wilhelmus zong, zowel a ca- pella als in een Karaoke-versie). Die vlag wil ik op de meest ongelegen momenten nog wel uitsteken ook, waarbij de kalender 'Ons Oranjehuis' (uitgave Van Mazijk, Heeren veen, prijs 14,95 gidden) als leidraad dient. Als de hele wijk het laat afweten, mag ik de vaderlandse driekleur nog wel eens laten wapperen voor obscure nazaten van de Nas sau 's als Nicolas Guillermo (6 juli) en prins Jaime Bernardo (13 oktober). Maar mijn vrouw moet van die rekkelijk heid helemaal niets hebben. Zij (dochter van een onderduiker) ziet maar één gelegen heid per jaar om te vlaggen en dan dient het dundoek een deel van de tijd nog halfstok te hangen ook: op de avond van 4 mei. Bij het stilstaan bij de gevallenen hoort bij haar ook elk jaar de ergernis over alle gepa- voiseerde huizen waar nu juist dit eerbetoon ontbreekt en de knetterende brommers en spelende kinderen die de twee minuten stilte verstoren. Onze gereserveerde houding ren aanzien van uitbundige straatbekleding maakt ons trouwens niet meteen tot de paria's in de straat. Door hun eigen versiering zodanig te laten kruisen met de bomen op de stoep lijkt het net of ons huis in het vlaggenpatroon valt. Maar echt erbij horen doen we niet. Omdat de laatste tijd de meivakantie stee vast begint rond 30 april onttrekken we ons niet alleen aan de straatversiering, maar ook aan het tobbetje steken, de kinder- markt, het ringrijden te paard en alle ande re activiteiten die onze verbondenheid met de vorstin en haar familie moeten onder strepen. Als heel Nederland met de oranje sjerp om de nek de kelen openspert tijdens de aubade rijden wij richting het zuiden, waar je beneden de Moerdijk de liefde voor alles wat in en rond Huis ten Bosch onder dak heeft gevonden met de kilometer ziet a nemen. Een paar jaar geleden waren we op 30 april in Limburg, waar op Koninginne dag alleen bij de plaatselijke Keurslager eet vlag aan de gevel hing. Maar daar stond dan wel een K (van koningin?) op. Dit jaar reden we, weer door Limburg voor een kampeervakantie naar de Ardennen. Ii onze bagage maar één klein Nederlandse vlaggetje, dat gewoontegetrouw de nok van onze luifel siert. Straks even kijken of dat morgenavond halfstok kan. vli ke at i>-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2