DOS Alphen in zijn nopjes ftjjpgf met nieuw onderkomen I in Niemand heeft deze keer bezwaren tegen veehtgala Sport SLOOS sport MAANDAG 3 MEI 1999 NDA< chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk. 0 Als je het onderkomen van gymnastiekvereniging Door Oefening Sterk (DOS) uit Alphen binnenkomt, is er ei genlijk niets meer dat wijst op de oorspronkelijke functie van het gebouw aan de Dillenburg. In de kleurrijke turn- hal, waar op zaterdagochtend de heel kleine en de niet zo heel kleine turnstertjes en turners al druk aan het trai nen zijn, is maar één plek aan te wijzen die je zou kun nen overtuigen dat hier een jaar geleden nog een zwem bad lag. Het is de kuil met blokken van schuim waar eens in de zoveel tijd iets in verdwijnt dat net daarvoor nog aan de rekstok slingerde. „Kijk, dat was vroeger het diepste gedeelte van het zwembad", zegt DOS-voorzitter Han Hopman tijdens een rondleiding door het multi functionele sportcentrum, je kunt aan hem zien dat-ie blij is dat de tijd van verspreiding over twaalf gymlokalen in de stad voorbij is. CLUB van de WEEK DOS Alphen DOS Alphen werd op 6 juni 1932 opgericht op initiatief van een aantal arbeidsinstanties dat met veel werklozen te kampen had. Onder leiding van een sportleraar werd deze groep aangemoedigd om meer aan beweging te gaan doen. Bijna 67 jaar later is de vereniging ge groeid tot negenhonderd leden. Dat is heel wal, maar bij DOS wordt dan ook gedaan aan tur nen, gymnastiek, aerobics, streetdance en jazz-gym. Vooral deze laatste groep is erg actief en zal binnenkort afreizen naar het Zweedse Gotenburg, waar een internationale gymnastrade zal plaatsvinden. De meiden van DOS zijn al een jaar aan het oefenen voor dit grootse evene ment. Meer dan tien jaar is voorzitter Han Hopman bezig geweest met het zoeken naar een eigen locatie voor zijn vereniging. Zelfs complete nieuwbouw- plannen hebben op tafel gele gen. „We zaten altijd verspreid over twaalf gymlokalen in Al phen. Dat is natuurlijk niet ide aal, omdat de verenigingsbin ding daaronder lijdt. Toen ik hoorde dat ze het oude zwem bad wilde slopen, ben ik naar de wethouder gestapt en heb ik hem gezegd dat ik dat een slecht idee vond. Mijn stelling was: dit is een sportlocatie en dat moet het ook blijven. We stelden een uitgebreid busines splan op, waarin we al onze ideeën hadden uitgewerkt. Ge lukkig kregen we alle medewer king van de gemeente om onze plannen te realiseren." DOS is er alleen maar beter op geworden: waar vroeger de ou ders nog buiten stonden te wachten op hun kinderen, ko men ze nu naar binnen en gaan in de kantine zitten. „De bin ding met de vereniging is daar door een stuk sterker geworden en zal in mijn ogen alleen maar toenemen", zegt Hopman. „Ook voor de sporters zal deze omgeving ervoor kunnen zor gen dat zij in niveau kunnen stijgen." Doordat de leden van de vereniging elkaar nu vaker tegenkomen, is de stimulans om beter in hun sport te wor den namelijk vergroot. Jongere turnsters en turners ontmoeten oudere en betere collega's in de hal. „De kinderen die nog aan het begin van hun carrière staan, zien hun voorbeelden in de zaal", omschrijft selectietrai ner Edwin Haasbroek het voor deel van de eigen locatie. „Eén van de zwaarste sporten die er is", noemt Haasbroek de tumsport. „We halen alle talen ten uit onze eigen vereniging. Een paar keer per jaar organise ren we een compleet program ma waarin alle takken van de turnsport worden beoefend. Op die manier kunnen we kijken wie de talenten zijn. Vervolgens vragen we dan ook aan zo'n jongen of meisje of hij of zij be reid is extra tijd in de sport te steken. Kies je daarvoor, dan ga je natuurlijk wel een verbinding aan met de club. Dan kan het niet zo zijn dat je bijvoorbeeld een verjaardagsfeestje voor een wedstrijd laat gaan." Nadat de meeste turnsters aan de nieuwe zaal gewend waren, begon deze aanpak haar vruch ten af te werpen. Elf meisjes van DOS staan het volgend weekeinde in Middelburg in de halve finale van het Nederlands Kampioenschap. Sinds dit seizoen is de turn sport in Nederland voor het eerst ondergebracht bij één bond, de Koninklijke Neder landse Gymnastiek Unie. Deze K.N.G.U. is vorig jaar ontstaan uit de Christelijke Bond en de J GESPROI titt Trainers Edwin Haasbroek, Carla Hopman en Ruud Westerveld en voorzitter Han Hopman (v.l.n.r.) in de en tree van het DOS-complex. Nationale Bond. DOS Alphen was vanaf haar ontstaan aange sloten bij de eerste bond, maar besloot zeven jaar geleden over te stappen naar de Nationale Bond. „Turntechnisch gezien was de weg van de Christelijke Bond een doodlopende", ver telt Hopman. „Zo waren be paalde bewegingen, zoals de spagaat, verboden uit te voeren tijdens wedstrijden omdat dat schade aan het lichaam zou toebrengen. Kijk, daar moet je bij mij dus niet mee aankomen. We hebben goede trainers die prima kunnen bepalen wat wel en niet goed is voor het li chaam. We hebben geen bond nodig die ons vertelt hoe we mensen moeten behandelen." Voor de actieve Alphense gym nastiekvereniging blijft het dan ook het belangrijkste om haar leden via plezier in de sport verder te brengen. „Met respect voor iedereen", zegt de preses. „We willen de kinderen stimu leren, niet forceren. Daarvoor hebben we hier in ieder geval alles in huis." Over de extra so ciale functie die de vereniging daarnaast wil vervullen kan trainer Haasbroek nog wel wat zeggen: „We proberen de kin deren vertrouwen te geven in wat ze doen. Dat kan ze in het dagelijks leven, bijvoorbeeld op school, nog van pas komen. Het vertrouwen om door te gaan, ook als het soms even tegen zit." tekst raymond grimbergen foto's henk bouwman Negen van de negentien leden van de A-selectie in de kuil met schuimblokken. TEAMvan de WEEK A-selectie Het volgend weekeinde staan elf van de negentien turnsters van de A-selectie van DOS Alphen in de halve finale van het Nederlands Kampioenschap. Een vrij succesvol team dus, want vorig jaar drongen zelfs zes meisjes door tot de finale. Nadat de turnsters dit sei zoen aanvankelijk langzaam op gang kwamen - het duurde even voordat ze zich vertrouwd hadden gemaakt met hun nieuwe turnzaal - ging het in de loop van het seizoen steeds. „Een hele hechte groep", noemt de 15-jarige Joyce Zuidam de huidige A-selectie. „Buiten het turnen gaan we ook veel met elkaar om. We hebben dan altijd veel lol met elkaar, maar dat betekent natuurlijk niet dat we de hele tijd lopèn te spelen.Door een landelijke her structurering komen de turnsters dit seizoen uit in de nieuw gevormde categorie Nationale Wedstrijdsport. Daardoor krijgen ze nu ook te maken met echte topclubs als Pro Patria uit Zoetermeer. „Het is een hogere klasse en dat is wel even wat anders", zegt Joyce. Toch liet de ploeg onlangs bij regionale wedstrijden in Den Haag een goede indriik achter en kon het merendeel doordringen tot de halve finale van hetNK Joyce is, ondanks haar jeugdige leeftijd, al één van de oudere turnsters binnen de A-selectie en kan op die ma nier de jongere turnstertjes van nuttige aanwijzingen voorzien. „Ik voel natuurlijk hoe ikzelf een bepaalde oe fening doe. Dat probeer ik over te brengen op de ande ren, zodat ze hetzelfde kunnen leren. De meeste pikken dat wel snel op, en ik denk dat er best wel wat talenten tussen zitten.Maar Joyce heeft ook een andere reden om haar teamgenoten te stimuleren bepaalde oefenin gen te leren: „Ik wil dat iedereen goed wordt. Je moet het natuurlijk helemaal zelf doen, maar je doet het toch ook voor je club. Naam: DOS Alphen. Oprichtingsdatum: 6 juni 1932. Ledenaantal: Negenhonderd, van wie tweehonderd senioren. Contributie per kwartaal: 48,75 gulden (t/m 9 jaar), 51,75 gulden (10 t/m 17 jaar) en 57,75 gulden (18 jaar en ouder). Ledenaanmelding: 0172-471616 (Debbie Allport), 0172-443784 (Marianne v/d Boom) of 0172- 494606 (Marjan Bouwens). Hoogtepunt: Het verkrijgen van de huidige locatie aan de Dillenburg. Dieptepunt: „Ik ben al 25 jaar bestuurslid, maar ik zou echt niks kunnen bedenken." (Han Hopman, voorzitter DOS Alphen). DE CLUË VAN DE week krijgt Isportmaieriaal aangeboden I Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 ER TUSSENIN T otal Co 1 vechtgt iontrol' heette het chtgala dat gisteren in de Vijf Meihal werd gehouden. Fr appant, want nog maar kort ge leden werd een soortgelijk eve nement door burgemeester J. Postma verboden op gronden van de verstoring van de open bare orde en de kans op zwaar lichamelijk letsel van de deel nemers. De Haagse rechtbank stelde Postma toen zelfs in het gelijk. Vreemd genoeg waren er nu geen morele bezwaren te gen het houden van een derge lijke evenement. Erik Wiefe- ring, de organisator, maalde er niet om. Het veehtgala was in zijn ogen een ware happening. Of Wiefering het niet vreemd vond dat het evenement deze keer wel doorgang kon vinden? Op 13 maart jongstleden werd er immers nog een veehtgala in de Groenoordhallen verboden. „Ik ben bij de afdeling bijzon dere wetgeving van de politie geweest om het aan te kondi gen. Die man kreeg gelijk de zenuwen. Hij vond dat ik nogal brutaal was omdat er net een dergelijk gala was verboden. Maar ik heb gewoon het ver zoek ingediend en tot op de dag van vandaag niets meer van de politie vernomen." ..in feite is het wel vreemd ja. dat deze avond wel doorgaat. Tai-do is namelijk een menge ling van jiujitsu, thai-boxing en worstelen en dat verschilt niet van het free-fight dat onlangs verboden is in de Groenoord hallen. Het enige wezenlijke verschil is dat wij pakken dra gen!" Wiefering denkt dat het door gaan van 'Total Control' vooral te maken heeft met de relatief summiere aandacht die er is geschonken aan zijn evene ment. „De paniek kon nu niet zo oplopen, want er is niet zo veel publiciteit over geweest. Anders krijg je toch vaak dat mensen die totaal niet weten wat er aan de hand is een be paald beeld gaan scheppen die niet bevorderlijk is voor de vechtsport. Dat is nu gelukkig niet gebeurd." Nadeel van de summiere aan dacht is wel dat de opkomst van het publiek flink tegenviel. Het mooie weer. Ajax-Feye- noord en de angst dat het veehtgala alsnog verboden zou worden, hield veel volk weg. Grootste klacht van Wiefering was het feit dat van de dertig vechtsportscholen die Leiden rijk is, er slechts twee kwamen opdagen te weten: Kuntao en de organiserende vereniging Speed-Impact. Leraar Ruud Perreijn van de Kuntaovereniging liet weten 'diep teleurgesteld' te zijn in Leiden als vechtsportstad. „Nou wordt er eindelijk iets ge organiseerd in Leiden en dan blijven ze allemaal weg. Terwijl ze allemaal zijn uitgenodigd. Dat is diep en diep triest." Dat de animo bij de Leidse vechtscholen zo gering was, mag opvallend genoemd wor den. Gistermiddag gaven na melijk twee wereldkampioenen thai-boxing, Ivan Hippolyte en Peter Aerts, training in hun dis cipline. Iedereen die mee wilde doen, gevorderden en leken, konden dat ook. 's Avonds werden op de klan ken van opzwepende mellow Dion Staring werd na zijn gevecht tegen Leidenaar Armand Stuit (rechts) uitgeroepen tot Nederlands kampioen tai-do. van free-fight en in deze vecht sport zijn de Nederlanders al zo'n vijf jaar toonaangevend. Tussen de demonstraties door was er tijd voor het 'wat stevi gere werk'. Negen tai-do ge vechten werden opgevoerd aan de toeschouwers. Hoogtepunt van de avond was het zwaarge wichtgevecht tussen Dion Sta ring en Leidenaar Armand Stuit. Na het heftige gevecht waande Stuit zich even Neder- lans kampioen tai-do. Tot hila riteit van het publiek werd de Leidenaar abusievelijk tot win naar uitgeroepen. Even later mocht Dion Staring alsnog zijn medaille halen. Aan de stijl van de deelnemers was te zien dat het vechten in de ring of op de mat een sport is voor de geoe fende atleet. Wiefering hierover: „Ja, die jongens zijn er serieus en zelf bewust mee bezig. Ze krijgen een training van hier tot To kyo,... letterlijk! En dat vijf a zes uur per dag. Dat zie je terug op de mat." Het vooroordeel dat het hou den van vechtgala's zoals giste ren in de Vijf Meihal zou leiden tot het verstoren van de open bare orde, werd niet bevestigd. „Hoe een dergelijk vooroordeel ooit de wereld in is geholpen is mij een raadsel", aldus Wiefe ring. „Er zijn al zo'n dertig soortgelijke vechtevenementen gehouden en deze zijn altijd verschoond gebleven van inci denten." Ook gisteren bleef alles rustig op straat. housemuziek demonstraties I harde vorm van karate), hapki- gegeven van kyochinkshin (een do, ('Zeg maar het Steven Seag al-werk"), ninpo bojupsu (de krijgskunst van de ninja). kung fu (de leer van Bruce Lee) en tekst pieter van schie pancrase. Pancrase is een vorm foto henk bouwman rdwijl :5 du eld. ook )t va kan éHenk Spaan L, Parool over Pf' Vossen: „Er is geen die met zulke Ie middelen zo'n renden reikt. Ik heb het over he ren run de tegenstmiderVl0eï schijnbeweging heeft Vt ïrlijk. sen nauwelijks. Veel me een dreiging binnendoo gaan, is het niet. Z'n bal is gemiddeld, de snelhei 3ns c nomen in de loop der ja ste sf Toch komt hij op elk nil wort man voorbij.Kon: at op Jan Raas in NRC Handt estra; Wij hebben een tijd lat staa ogen gesloten voor de oi hij lingen op medisch- en ti g las ningsgebied. Dat reken i Mat aan. Nu zijn we de acht mon aan het inhalen. Zo gaa og n volgende week testen do Hie windtunnels. We zijn op. ond naar de ideale houding en fiets." k gee laat Gerrie Knetemann in Nluur Handelsblad: ten Alle kleine beetjes helpt tal i maar je moet er geen rel heb maken. Wat voor de ene verdi goed is, is voor de ander Ik ben doodsbang dat so jongens last van liun rui in die rare windtunnels, planten moet je niet te u potten. Jan Raas in NRC Handt „Geloof mij nou maar, moderne methoden heb een psychologisch effect. het parcours voor Luik ken-Luik met een Jloppu hometrainer thuis kunt sen, ben je wel gek om h doen. Gerrie Knetemann in N Handelsblad: „De wielersport is honde zend keer zwaarder dan balsport. Qua trainingsa maar ook qua concentra Idem: Boogerd noemt zo de L dertig wereldkampioenei z'n blote hoofd. Zo mafi vent. Hij heeft een klein tje waar heel veel inhoiu stopt wordt. Hij kan de s stenen uit de grond rijdei Columnist Hugo Camps NRC Handelsblad over 1 van der Sar: „Naar verluidt speelt dei man met de gedachte o der land te verlaten. Een /Tl sche vergissing. Van deri. Nederlands als Mondriai hobbeltje~öp de einder do pijn aan de ogen. Van de imponeert alleen in de la vlakte. Manchester is te I ach tig, Turijn en Milaan lemaal. Van der Sar gaal onder in de babbelcultuu rd\a de Serie A en in de sensat van de Engelse tabloids. Boude wijn Zenden in S{ hei week over de kracht vanjring celona: „Het doet me denken aariiret AC Milan van een jaar oj ent geleiden. Dat had zo'n sréder spelersgroep, het leek niet maken of er geschorsten cfcsta: blesseerden waren. Dan k er gewoon een andere stei aag in de plaats. Bij ons is dal Idem: g h „Waarom zoveel voetballiche over een gebrek aan respe er ren. Ik weet niet of dat eejorc- dewoord is geworden. Me eg die voor het Rode Kruis of in de gehandicaptenzo at daar moet je respect voor ben." Ed de Goey in Voetbal Ir tional: „Elke dag hoor ik twee ke ar Concorde overvliegen. He vo kleine dingetjes, maar ik zó belangrijk. We zijn hiekfsc lukkig met z'n drietjes. ulta lat kv Frank Arnesen in Voetba ternational: „Een ta'ent uit Brazilië oj gentiniëdat tegen een bal trappen, kost een miljoen lar. Scoort-ie toevallig een dan kost-ie twee miljoen Ron Zwerver in Volleybal ternational over de Selinl Van Arie heb ik het spel {j leerd. Van Avital het leveiir- zoón is meer persoonlijkhl Li dan z'n vader.K Cees Vervoorn van de sec Topsport van NOC-NSF if" Volkskrant: „In '92 deden olympische i sporters zes weken specifiè voorbereiding. In '96 «wl laatste jaar olympisch gen nu zetten sporters drie jam opzij om zich voor te beren op Sydney. Straks prepared onze sporters zich geduren een hele olympiade. Nog in '99 moéten de voorbereidingen op V Athene 2004 al begon- l nen worden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24