Portocabins van SKO in Poelgeest Iranjepark geliefd oelwit inbrekers Jachtslotpad in verzet tegen uitbreiding schildersbedrijf Regio 'Verzoekjes zijn heilig ïleiden bespreekt opknappen wembaden met regiogemeenten Protest tegen korte HSL-tunnel fcNDAG 3 MEI 1999 13 Icohol leidt tot ongeluk ^TsrschotenDrie Voorschotenaren zijn gistermorgen rond Mirt voor zes gewond geraakt toen zij op het kruispunt Raad- a (slaan/Professor Zeemanplantsoen met hun auto tegen een taanpaal reden. De 19-jarige bestuurder en de 18-jarige Lw die naast hem zat klapten tegen de voorruit en moesten t hoofdwonden naar het ziekenhuis worden vervoerd. Daar ken de verwondingen mee te vallen. Een derde inzittende, 135-jarige Voorschotenaar, liep eveneens hoofdletsel op. Hij i na behandeling ter plekke naar huis. De bestuurder had te /00r P gedronken. Zijn rijbewijs is ingenomen. et i |braak in kerk Oegstgeest Is zetSTCEEST 'n katholieke kerk aan de Rhijngeesterstraatweg /eld jjjegstgeest is zaterdag ingebroken. Nadat een deur aan de sen rfterzijde was opengebroken, werden verschillende ruimtes »al inDrzocht en kasten, laden en een binnendeur opéngebroken. in to|een 'at^e verdween een klein geldbedrag. De politie stelt een lerzoek in. nsda j| 1 in •festi Nilss acht i'rijwi Iswa ator kers ;n ta s jon legstgeestse politie gaat in bij bewoners in de wijk ijepark op bezoek om voor- ng te geven over inbraak - entie. Met name in deze en in de buurt rond het ge- tehuis wordt veel ingebro- Vorig jaar steeg het aantal aken van 117 naar 150. rigens zet deze trend zich nog niet voort. Tot nu :ijn dit jaar 18 inbraken in Oegstgeest geregistreerd, ijl vorig jaar het gemiddeld al inbraken per kwartaal 38 oeg. t is niet zo vreemd dat het ïjepark, met zijn vooroor villa's en veel begroeiing, geliefd doelwit is van inbre- ,,Ik denk dat inbrekers in dat in de Oranjebuurt veel rijke mensen wonen of dat de woningen oude sloten heb ben", zegt teamchef J.Konings van de politie. Door bij bewoners thuis aan kleine groepjes voorlichting te geven hoopt de politie meer in woners te bereiken dan in het verleden. Toen werden bijeen komsten over het voorkomen van inbraken in buurtcentra meestal maar matig bezocht. De politie wil de bewoners la ten zien hoe de inbraakcijfers liggen. „Als je je daarvan be wust bent, ben je eerder bereid maatregelen te nemen om so res te voorkomen", zegt Ko- nings. Ook gaat de politie in samen werking met andere korpsen inbraken analyseren. Zo hoopt de politie te achterhalen of er sprake is van een specifieke handelwijze. Ziekenomroep Leythenrode bestaat 25 jaar leiderdorp rob onderwater Piet Stappers stuurt via de mi crofoon de mooiste volzinnen de 'ether' van Leythenrode in. Maar achter de computer gaat het mis. „De hele voorraad cd's staat in de index en ik weet ze ker dat we liedjes van Wim Son- nevelr hebben. Waarom meldt dat ding dat er niets van hem is", moppert de 76-jarige nestor van de 1ROL, de interne radio omroep van verpleeghuis Ley thenrode. „Dat begrijp ik best", zegt technicus Ton van der Reyden. „Sonneveld schrijft je niet met een t, maar met een d. Vandaar." Sonneveld is in het Leider- dorpse revalidatiecentrum een veel gevraagd artiest. „En ver zoekjes zijn heilig", zegt Van der Reyden. „Al loopt het pro gramma verschrikkelijk uit, de verzoekjes zullen en moeten gedraaid worden. Anders ver lies je luisteraars." De 1ROL die vandaag 25 jaar bestaat, probeert het verblijf van de ongeveer 135 bewoners te veraangenamen met een da gelijks radioprogramma. Van 10 tot 11 uur 's morgens nemen vrijwilligers plaats achter de knoppen om de meest uiteen lopende onderwerpen te be handelen en verzoekjes te draaien. Piet Stappers is van de zestien vrijwillers de langst zit tende. Van de 25 jaar dat de IROL bestaat heeft Stappers er 24 meegemaakt. De lamp geeft rood licht. Piet Stappers zit in de lucht. Naar aanleiding van het kampioen schap van Feyenoord wordt We are the champions gedraaid. Stappers: „We draaien hier van alles." De IROL heeft behalve met bewoners ook rekening te houden met de smaak van de medewerkers. „Die mensen moet je ook te vriend houden. Na Queen volgt Count Basie. Ton van der Reyden, de techni cus en secreraris van de IROL: „We kunnen putten uit 9000 ti tels. Jaarlijks kopen we van de opbrengst van een inzameling hier in Leythenrode nieuwe cd's. Dat gebeurt in goed over leg, want anders zit je in een mum van tijd met dubbele ti tels." Tijd voor het Cocktail Trio. Piet Stappers: „De omroep is ondergebracht in een stichting. Dat hebben we gedaan om goedkoop apparatuur in te ko pen. Wat hier staat is voor een belangrijk deel geschonken door de directie. Die vindt het wel leuk wat we hier doen. Die waardering streelt ons best." Lou Ra wis begint te zingen, terwijl Stappers vertelt hoe hij bij de omroep van Leythenrode terecht kwam. „Dit werk deed ik al voordat ik 25 jaar geleden van Volkel naar Leiderdorp ver huisde. Ik las een advertentie dat ze vrijwilligers nodig had den. Een paar technici van Ley thenrode waren met een zie kenomroep begonnen, maar hadden mensen nodig om de boel aan elkaar te praten. De uitzendingen waren nog 's avonds, omdat televisie toen nog een ondergeschikte rol speelde." Na Rawls is het de beurt aan Andre' van Duin. Die op zijn beurt plaats moet maken voor het klassieke geluid van Johan Strauss. Stappers: „Iedere pre sentator heeft een eigen specia- Presentator Piet Stappers, op de voorgrond, en technicus Ton van der Reyden in actie voor ziekenomroep Leythenrode. „Het zou leuk zijn als we wat meer medewerkers hadden." foto mark lamirs liteit. Vandaag zenden we dit interview rechtstreeks uit, maar normaal gesproken had ik wat dingetjes uit de krant gehaald. Of ik was eventjes met de mi crofoon naar de vlindertuin ge lopen. Op die afdeling wonen dementerende mensen. Met hen kun je soms goed praten, hoor. Of iemand leest gedicht jes voor. Het is van alles wat." De luisteraars van afdeling drie worden eindelijk bediend. Wim Sonneveld klinkt uit de luidsprekers. Stappers: „Als we over de afdelingen lopen horen we positieve geluiden. Natuur lijk vindt de een slecht, wat de ander weer goed vindt. Smaken verschillen, maar onze pro gramma's worden goed beluis terd." Hoogtepunt uit het 25-jarig bestaan, dat op 20 mei wordt gevierd, vindt Stappers een in terview met de zangeres Timi Yuro. „Albert Heijn had haar naar Leiderdorp gehaald van wege de opening van Winkel - hof. Ik ben gewoon op haar af gestapt. Toen ik zei dat ik van de ziekenomroep was, vond ze het goed. Ze praatte honderd uit. Over haar moeder die ern stig ziek was geweest, bijvoor beeld. Het fenomeen zieken omroep kende ze niet. Ze vond het prachtig wat wij deden." Van Sonneveld is het een klei ne stap naar Feyenoord-fan Ge rard Cox. Maar de tijd dringt, Cox haalt het niet. Stappers heeft nog wel tijd voor een laat ste mededeling. „Dan krijgt u van mij nog te horen wat we vandaag eten. Even kijken..." Stappers blijkt het menu van vorige week voor zich te heb ben. „Het sprijt me beste luiste raars, morgen maken we die fout weer goed." De rode lamp dooft. I Iet zit er voor vandaag weer op. Stap pers: „Het is leuk om te doen. Het zou leuker zijn als we wat meer medewerkers hadden. Nieuwe mensen zorgen voor nieuwe ideeën. Maar verder hebben we geen reden tot kla gen." Derde Polderdag in Zoeterwoude Wandelend, fietsend, varend en rijdend in een koetsje kan zon dag 16 mei kennis worden ge maakt met de Zoeterwoudse polders. Op de derde Polderdag kunnen boerderijen worden bezocht, producten geproefd, molens bezichtigd en kan een tochtje worden gemaakt over de Weipoortsche Vliet. De orga nisatie is in handen van de stichting Grote Polder Groene Hart. Wachtlijsten voor kinderopvang De stichting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) gaat waar schijnlijk in september drie portocabins voor dagopvang neerzetten in de nieuwbouwwijk Poelgeest. De portoca bins moeten plaats bieden aan zesendertig kinderen. Ze worden geplaatst tussen de Adriaan van Royenlaan en de Jac. P. Thijsselaan oegstgeest connie van uffelen Volgens directeur W. Schenk van de stichting Kinderopvang moet haar stichting zwangere vrouwen die een kind willen in schrijven voor dagopvang vaak teleurstellen, omdat er een wachtlijst is van anderhalf tot twee jaar. De portocabins zijn bedoeld om de ergste nood te lenigen. Of deze portocabins worden bestemd voor de nieuwe inwo ners van de nieuwbouwwijk of voor mensen die op de wacht lijst staan, is nog niet bekend. „Daarover zijn de meningen verdeeld. Wij werken niet wijk gebonden", zegt SKO-directeur W. Schenk. „Ik denk dat het een eerlijk systeem is als mensen die al op de, wachtlijst staan een plekje krijgen. Maar een tussenoplos sing zou ook kunnen zijn: een paar plaatsen voor mensen uit Poelgeest en een paar plaatsen voor mensen op de wachtlijst. Daar moeten we nog praten." De SKO heeft al een tijdje de grootste moeite met het vinden van voldoende ruimte voor kin deropvang. Op verzoek van de gemeente onderzoekt de SKO of hel mogelijk is het leegstaan - de informatiecentrum Morse bel aan de Gerrit Riet veld laan door een verbouwing geschikt te maken voor naschoolse op vang Volgens Schenk kan het in formatiecentrum plaats bieden aan vijf •groepen, oftewel hon derd kinderen. „We hopen de opvang hier aan het eind van het jaar 2000 klaar te hebben, omdat ons contract over op vang in de portocabin aan de Lavendelhof dan afloopt." Deze portocabin heeft de SKO eind 1998 gereedgemaakt voor na schoolse opvang. leiderdorp jaap van sanduk Bewoners van het Jachtslotpad in Leiderdorp verzetten zich te gen de uitbreiding van het schildersbedrijf Kosto, geves tigd naast het grasveldje tegen over het blokje van zes wonin gen. R. Prins, woordvoerder van de verontruste omwonenden, is bang dat het bedrijf straks openbaar groen opslokt. Ook vreest hij dat verf en aanver wante materialen in een voor malige kleuterschool worden opgeslagen. „Dit is een woon wijk en daarin hoort geen schil dersbedrijf thuis. Hier wonen gezinnen met jonge kinderen. Die moeten rustig kunnen spe len." De bewoners zijn vooral ge schrokken van de voortvarend heid van de gemeente om aan de plannen mee te werken. Een raadscommissie vond onlangs dat de plannen van de familie met een 'bedrijf aan huis' snel uitgevoerd moeten worden. De onderneming zou al vijftien jaar geleden toezeggingen hebben gekregen. II. Kosto bevestigt dat: „Al vijftien jaar krijgen we allerlei beperkingen opgelegd. Alles wat we wilden lukte niet. De gemeente zei toen: wacht maar tot er een bestemmings planwijziging komt." Volgens Kosto maken de be woners zich onnodig druk. „Ik vind dat ze het wel heel erg op blazen. Die uitbreiding is een kantoorruimte voor drie men sen. We werken nu nog vanuit, ons woonhuis en willen dat scheiden om bijvoorbeeld zake lijke relaties te kunnen ontvan gen." De extra ruimte komt vol gens Kosto te staan op een stuk eigen grond, tussen het woon huis en het grasveld. Volgens voormalig wethou der A. van Dijk ligt dat anders. „In maart 1998 heh ik de fami lie Kosto gesproken over de uit breiding. Omdat het bestem mingsplan moest worden her zien, hebben we besloten deze wijziging daarin mee te nemen. Tenslotte lagen er schriftelijke toezeggingen van de gemeente. De uitbreiding zou voor het grootste deel plaatsvinden op eigen grond, maar er zou ook een stukje openbaar groen door de familie worden gekocht." Van Dijks opvolger, de huidi ge wethouder Molkenhoer, is daarvan niet op de hoogte. „Ik weet dat de commissie er haast achter wil zetten en kiest voor een artikel 19-procedure. Of er openbaar groen mee gemoeid is weet ik niet, dat moet ik na kijken." Bewoner Prins vindt het flau wekul dat wordt gesproken over eerder gedane toezeggingen aan het bedrijf. „Die zijn ook aan mij gedaan toen ik hier tien jaar geleden kwam wonen. De gemeente zei tegen mij: zeg nooit nooit, maar met dat gras veld tegenover uw huis zijn geen plannen." afke van der toolen it haar plan om mil- en te investeren in de Leid- vvembaden bespreken met mliggende gemeenten. Dat de Leidse wethouder A. itold weten in een reactie en initiatief van Sportfond- y Nederland, de exploitant de zwembaden in Leider- i, Oegstgeest en Voorscho- Sportfondsen wil zorgen er regionale afstemming om te voorkomen dat de 3 zfisé plannen ten koste gaan 1 'de omliggende baden. iden wil met forse investe- in, Vooral in recreatieve ieningen, de honderddui- Leidse zwemmers terug- en die nu nog in de régio Jmmen. „Onverstandig", _Jnit W. van Spingelen van J|rtfondsen Nederland dat. ^Jtuurlijk heeft de gemeente Ben een verantwoordelijk- ten opzichte van de eigen (gerij. Maar Leiden kan al leen een goede keuze maken als de zaken op elkaar zijn afge stemd." Vooral De Does in Leiderdorp en Poelmeer in Oegstgeest zijn zich meer en meer gaan richten op de recreatieve zwemmer. Leiden (leed dat nog niet, maar kwam onlangs met een ambiti eus plan om die achterstand weg te werken. Van Spingelen benadrukt dat hij er niet op tegen is dat Lei den geld in haar zwembaden stopt. Volgens hem is er genoeg 'markt' voor alle baden. Maar dan moeten ze elkaar niet in de weg gaan zitten. Het is volgens Van Spingelen in het belang van alle baden om zich van el kaar te onderscheiden. „Een niet goed afgestemde investe ring is slecht voor Leiden, én voor de regionale zwembaden." Manager R. Pielstroom van het Leiderdorpse bad De Does vindt het een goede zaak dat Leiden haar plannen bespreekt met de omliggende baden. „Op deze manier voorkomen ze in vesteringen die misschien niet nodig zijn. We vissen in deze regio allemaal uit dezelfde vij ver, zo n 33.000 zwemmers. Leiden wil nu de zwemmer te rugwinnen, die bij ons in De Does zwemt. Dahgaat ten koste van de inwoners van Leiden, want die moeten weer meer be lasting betalen. Wat Leiden wil doen is niet meer dan klantjes pikken. Het kan geen kwaad als we eerst eens met zijn allen om de tafel gaan zitten." Ook directeur D. van der Bent van het Oegstgeestse zwembad Poelmeer vindt regionaal over leg een goed idee, al is hij 'be slist niet in paniek' door de Leidse plannen. „Elk bad heeft zo zijn bezo.ekersgroepen. Na tuurlijk komen hier mensen uit Leiden, maar andersom zullen er ook Oegstgeestenaren zijn die naar Leiden gaan. Ik denk dat de plannen met de Leidse baden maar een beperkte in vloed op Poelmeer hebben." leiderdorp Een korte HSL-tunnel is een ramp voor de Achthovenerpolder in Leiderdorp. Dat is de boodschap op de borden die het Comité Doesbrug heeft neergezet op het land van boer De Graaf. Daar moet de korte tunnel boven de grond komen. De leden van het comité vinden dat iedereen moet weten wat er gebeurt als de korte tunnel doorgaat. „Het is zo'n absurd voorstel", zegt woordvoerster C. Thunnissen. „Het druist precies in tegen alles waar het steeds om is gegaan: het behoud van het waardevolle Groene Hart. Boven dien blijkt uit tekeningen dat de helft van de boe ren in de Achthovenerpolder zijn land kwijtraakt." FOTO HENK BOUWMAN Terwijl Leiderdorp op een rotonde een hangplek creëert voor koeien, schaft Oegstgeest de hangplek voor jongeren in het Irispark af. Jongeren willen niet rondhangen in een container. Ze willen erop. Om te dansen en te springen. 4 ijk nou eens, Jan! D'r staan een A paar koeien op die rotonde! 'Rot ondersteboven, gek! Heb je weer te veel gezopen?' 'Nee, kijk dan, echt! Zeven koeien. Hoe komen die daar nou? Ik zal die boer eens gaan waarschuwen. Straks worden ze doodgereden!' 'Kijk nou toch uit, man! Je kunt hier niet zomaar ineens gaan remmen! O, heer, de hele achterbak zit in me kaar! Dag no-clftim! Wat ben je toch een rund, Jan!' Verkeerswethouder Molkenboer van Leiderdoip wil dat de verkeers knooppunten in Leiderdorp wat meer smoel krijgen. Hij nodigde de Zaltbommelse kunstenaar Joris Baudoin uit om een kunstwerk te maken voor de nieuwe rotonde die de provinciale wegen N445 en N446 met elkaar moet verbinden. Joris ging naar boer Kloris in de Bommelerwaard. Hij trok er met zijn tekenstift en schetsboek op uit. En kwam terug met zeven mooi ge tekende koeien. Zo, dat was wel even wat anders dan die ene armza lige stier van Paulus Potter. Joris maakte houten mallen en liet de koeien door een bevriende bouwvakker gieten in beton. En die betonnen koeien komen dus nu op de rotonde te staan. Als blikvangers. Op een plaats waar je als automobi list toch maar beter niet afgeleid kunt worden. We horen het loeien al. Van de ambulance-sirene. Maar goed, het kunstwerk mag dan misschien geen schoonheidsprijs wegslepen bij Veilig Verkeer Neder land, leuk is het wel. Zeven van die koeien op een kluitje onder een grij ze wolkenlucht. Alsof het Zeeland 1953 is en ze zich voor het aanstor mende water op een terp hebben teruggetrokken. Lees voor water 'verkeer', en je krijgt een beetje in de gaten wat de kunsténaar met zijn vee heeft willen zeggen. Ja, ja, die Molkenboer is zo gek nog niet. Al zal zijn plan vast niet bij een glaasje melk zijn geboren. Springplek Zet een oude zeecontainer neer in het Irispark en je hebt van rondhan gende jeugd geen last meer. Dach ten ze in Oegstgeest. Als vliegen op de stroop zouden ze erop af komen. Niet dus. Ja, even. Maar dat kille metalen geval verveelde al snel. Rondhangen in een warm portiek is toch een stuk aangenamer. En als de zon schijnt, ga je natuurlijk ook niet in dat kreng zitten. Dan sta je liever met je vrienden buiten, er gens op de hoek van de straat. Experiment mislukt, roepen ze in Oegstgeest al na twee maanden zee container. We hebben alles, maar dan ook alles gedaan, maar de jon geren willen niet. Jongeren willen gewoon helemaal niks. Niet waar. Niks experiment mislukt. De container moet blijven. Hij heeft wel degelijk een functie. Het dak al thans. Want de afgelopen weken werd een ding duidelijk: jongeren kropen veel vaker op de container dan erin. Vooral zaterdagnacht. Dan sprongen en dansten ze op de sta len doos of hun leven ervan afhing. Niet zo leuk voor de buurt, want het maakt nogal herrie, dat gestamp op metaal. Maar daar verzinnen de deskundigen wel weer iets op. Dikke matrassen erop. een geluidwerende muur eromheen. Het belangrijkste is dat we eindelijk, eindelijk met z'n allen hebben ontdekt wat jongeren nu écht willen. Geen jongerenont moetingsplaats, JOP, Jip, hangplek of hoe zo'n ding ook heten mag. Jongeren willen een springplek. cees van hoore judynihof Het schrikbeeld van menig automobilist: koeien op de weg.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13