Leerlingen reizen computers achterna Wethouder stoort zich aan verloedering hangcontaine NZH laat meer bussen rijdeif tussen Leiden en Leimuiden Voor de eer, hete bier en de bokaa Rijn Veenstreek Goed eerste weekeinde Archeon Landwinkels trekken veel publiek MAANDAG 3 MEI 1999 -WJDA CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV -CHEF MARIETA KROFT. 071 535 alphen aan den run annette lameuer Anna en Letlie hebben internet nog niet geraadpleegd over Roemenië. Maar verder zijn ze er helemaal klaar voor. „Ik neem in elk geval veel zacht toi letpapier mee", zegt Anna Jan sen (15) stellig. Tien leerlingen van het Groe ne Hart Lyceum stapten zater dag jongstleden op het vliegtuig naar Roemenië. Uitgezwaaid door vaders en moeders. „Die verdwaalde bom zit me niet he lemaal lekker", zucht een moe der. doelend op de onlangs uit koers geraakte NAVO-bom op Sofia. „Ach, joh. we zitten min stens 500 kilometer van die oor log vandaan", antwoordt haar zoon luchtig. Van officiële zijde komt nog steeds geen negatief reisadvies. Met twee begeleiders en drie computerdeskundigen gaan de tien Groene-Hartleerlingen op bezoek bij een openbaar gym nasium in het piepkleine dorpje Novaci, in het zuidwesten van Roemenië. Ze gaan daar. met hun Roemeense leeftijdsgeno ten. een week ervaringen uit wisselen, culturele uitstapjes maken en naar de disco. Tevens zorgen zij ervoor dat het Roe meense gymnasium on line gaat. De vijftienjarige Lettie Wage naar: „Nadat anderhalf jaar ge leden de oude stoelen uit de aula naar Roemenië waren ver huisd. onstond het plan om als school ook eens een kijkje te nemen in het land. In de school kwamen A-viertjes te hangen met de oproep: Wie wil er schrijven met leerlingen uit Roemenië? Velen meldden zich aan. uiteindelijk bleef een har de kern van tien kinderen over. Maar brieven schrijven is een ding, ze bezorgen een ander." Anna Jansen (15) verduidelijkt: „Je weet niet of het aankomt. Verwarrend. Krijg je antwoord, dan was het soms niet duidelijk of de sclirijver een meisje of een jongen was." Grote hilariteit ontstaat als Anna vertelt over een jongen die een liefdesbrief ontving. De afzender bleek ook een jongen te zijn. „Hij dacht te schrijven met een meisje. Hiij had het niet helemaal begrepen met de voornaam en zo", lacht ze. Als het even meezit, zijn deze pro blemen over een poosje de we reld uit. De meegereisde com puterdeskundigen bouwen op de Roemeense school een com puternetwerk op. Eerder deze maand stuurde het Groene Hart Lyceum 18 gebruikte pc's. Deze computers krijgen een in ternetaansluiting zodat er 'ge-e- -maild'en 'gechnt' kan worden. Ook komt er een kleine camera aan te hangen die beelden regi streert en deze direct on line verstuurt. Leuk toch, kun je direct zien met wie je mailt", zegt Lettie. Anna gnuift nog even. Roemenië, ongeveer vijf keer zo groot als Nederland en met' 23 miljoen inwoners, is onbe kend terrein voor Lettie en An na. „Ik weet niet wat ik moet verwachten", zegt Anna. Ze heeft van haar vader gehoord dat het sanitair primitief is. Vandaar de wc-rollen. „Nou, dan waardeer je straks je eigen schone toilet des te meer", lacht Lettie. Op de vraag hoe de naam was van de voormalige dictator antwoordt Anna aarzelend: „Ceaucescu?" Volgens L-ettie zijn de mensen gastvrij. Ze ge looft ook niet dat de verschillen zo groot zijn. „Wel dat wij meer spullen hebben enzo, maar zij luisteren ook naar MTV en kij ken ook naar Amerikaanse se ries. En als je het over bepaalde problemen hebt. of over jon gens enzo, nee. ik denk niet dat er dan zulke grote verschillen zijn." Lettie heeft 2 1/2 jaar in Ma leisië gewoond. „Er is veel ar moede in de kampongs. Wat ik toen gezien heb is dat mensen ook zonder rijkdom gelukkig kunnen zijn. Wel is het zo dat je je ineens realiseert hoe ver wend we zijn." Lettie noemt haar beweegreden om te gaan: „Ik ben benieuwd hoe ze daar leven." Gewoon Beide meiden willen absoluut niet overkomen als rijke wester lingen die wel even vertellen hoe de wereld in elkaar steekt. Anna: „Ik kan ook niet de hele stad leegkopen. Door te praten over problemen, muziek en an dere alledaagse dingen merken ze dat wij ook gewone mensen zijn." De taal waarin de leerlin gen communiceren is hoofdza kelijk Frans. Engels wordt nog weinig gesproken. Sinds twee jaar heeft het Roemeens gym nasium een Engelse docent. Volgens Lettie vinden ze het vast wel leuk om Engels te pra ten. „Ze kennen het al van MTV." De hele week hebben ze een bus met privé-chauffeur tot hun beschikking. Dat blijkt goedkoper dan een visum voor iedereen. Samen met de Roe meense leerlingen bezoeken ze de Karpaten, bakken ze pan nenkoeken en bezoeken ze een klooster. De meisjes hopen een stukje verbreding van de horizon voor zowel de Nederlandse als de Roemeense leerlingen. Dozen met snoep, speelgoed, kaas en typisch Nederlands zaaigoed, zoals wortelen, peultjes en bruine bonen gaan mee. Anna vraagt zich af of ze haar tama- gotchi ook mee zal nemen. Let tie wil absoluut een kerk bezoe ken. ,,'s Zondags ga ik altijd naar de kerk. En Jezus is toch overal dezelfde? „Dat weet je niet", zegt Anna peinzend. Politie pakt autodieven alphen aan den run Twee jongens zijn vrijdagnacht opgepakt toen ze in de Wederikstraat in Alphen aan den Rijn probeerden in te breken in een auto. De jongens, een 18-jarige Leidenaar en een even oude Alphenaar, bekenden al eerder vier pogingen on dernomen te hebben om auto's te stelen. Die auto's stonden geparkeerd aan het Carmenplein, de Rigolettohof, Wederik straat en Klaverhof. Ook stalen ze een fiets. Een getuige, die het duo bezigzag in de Wederikstraat, alarmeerde de politie. Toen de politie ter plaatse kwam, waren de twee vertrokken. Maar door een goede omschrijving van de getuige kon de politie het tweetal later in elders Alphen aanhouden. Meisje bi j Zegersloot aangerand alphen aan den rijn Een zesjarig meisje uit Weesp is zatermid- dag in het park Zegersloot in Alphen aan den Rijn aangerand. Het kind dat aan het rollerskaten was, werd rond twee uur 's middags bij het bruggetje naar de Boterbloemweg door een man belaagd. De dader is kalend en grijs en vermoedelijk onge veer 1.85 meter lang. Zijn leeftijd wordt geschat tussen de 40 en 65 jaar. De politie in Alphen aan den Rijn zoekt getuigen, die iets van het voorval hebben gezien. Sporter betrapt kleedkamerdief alphen aan den run Een Delftenaar is zaterdag op een sport complex aan de Olympiaweg in Alphen aan den Rijn betrapt nadat hij een strooptocht had gehouden in de kleedkamers van de clubs, die daar hun domicilie hebben. Een van de benadeel de sporters vond zijn horloge terug in de zak van een 17-jarige jongen uit Delft. Hij bleek in de kleedkamers de spullen van de sporters te hebben doorzocht. De politie heeft de jongen aange houden. Juwelen weg uit woning alphen aan den rijn IJit een huis aan de Keersluis in Alphen aan den Rijn zijn het afgelopen weekeinde computer-, audio- en vi deoapparatuur en juwelen gestolen. Hoe de inbrekers zijn bin nen gekomen is nog onduidelijk. Eerder, in de nacht van 30 april, bezochten dieven een woning in Groenoord. Zij gooiden een steen door een deur en doorzochten diverse kasten. De be woners missen geld en een boekentas. De jongeren die zich ophouden bij de hangcontainer in Roelofarendsveen moeten hun hangplek beter schoon houden. Zo niet dan overweegt wethouder D. Nagtegaal de container te sluiten. Nagtegaal stoort zich aan de rot zooi in en rond de hangcontainer op het parkeerterrein van voetbalvereniging DOSR. Herhaaldelijk heeft de ge meente de jongeren hier op aangesproken, maar de klachten over de vervuiling houden aan, meldt de wet houder. roelofarendsveen marun kramp keerterrein is immers zijn visi- Begin juni evalueert de ge meente de hangplek met de omwonenden, de voetbalver eniging, de jongeren en de poli tie. Dan besluit Nagtegaal of het project wordt voortgezet. De wethouder is echter niet tevre den over de gang van zaken. „De afgelopen tijd hebben we geregeld klachten gekregen. Met name van DOSR. Het par- tekaartje en moet er netjes uit zien. Dat is nu niet het geval en dat moet je serieus nemen. Ik ben eind vorige week dus maar weer eens langs geweest bij de jongeren en heb hun verteld dat er iets moet verbeteren." De reactie van de jongeren stemt de wethouder niet hoop vol. „Je kunt prima met ze pra ten hoor, maar als het over schoonmaken gaat, gaat het niet van hartfe. Ze maken vol gens afspraak al één keer per week schoon, zeggen ze dan. Dat moet dus vaker gebeuren maar daarvoor lopen ze niet warm." Nagtegaal vindt dat de plek op het parkeerterrein verloe derd. Behalve de rotzooi die de jongeren achterlaten wordt er ook veel gesloopt. „Het licht in de container is eruit en de plas tic flappen die voor de ingang hingen om de wind tegen te houden zijn ook kapot. Het is jammer dat ze zo met hun ei gen hangplek omgaan en het zou zonde zijn als ze hun con tainer hierdoor verspelen." Wat Nagtegaal wel positief stemt is de afname van de ge luidsoverlast. „In het begin kre gen we nog wel eens klachten uit de buurt. Mensen voelden zich onveilig door de komst de hangplek en hadden last de herrie die de jongeren ma AF( ten. Dit is met de jongeren sproken en de klachten zijn lukkig afgenomen." Opruimen Of de komst van een onder men voor de jeugd den de hangplek in Roel arendsveen ontlast, betwij Nagtegaal. Hij vraagt zich af de 'hangplekloze' Leimuidel^Q^ rén teruggaan naar hun d< als ze daar een eigen onder men aan de Kerklaan krijg „Het maakt ook niet uit of ze Roelofarendsveen blijven of ruggaan naar Leimuiden. zijn welkom mits ze, en geldt dus net zo goed voor rest van de jongeren, hun z opruimen." Spc er it, 01 .sè p de o :ider Bus 112 gaat met ingang van 30 mei vaker rijden tussen Leiden, Alkemade en Leimuiden. Met uitzondering van schoolvakan ties rijdt de bus elk kwartier. In de vakanties is dat eens in het half uur. Dat heeft busvervoer maatschappij NZH bekendge maakt. Tot nu toe reed de bus maar twintig weken in het jaar, tijdens de wintermaanden, een kwartierdienst. Daar kwamen echter veel klachten over. Bus 112 krijgt wel een nieuw lijnnummer: 56 en 656. Datzelf de geldt voor meer bussen van de NZH. Bus 60 tussen Leiden en Noordwijkerhout wordt 57. Lijn 83 (Haarlem - Nieuw-Ven- nep-Leimuiden) wordt 53. Nite- liner 164 (Amsterdam-Schip- hol-Alphen aan den Rijn) wordt 258 en lijn 212 (Leiden-Leimui- den) 259. Lijn 147 tussen Alphen aan den Rijn en Amsterdam krijgt andere vertrektijden. Aan de frequentie verandert niets. Streeklijn 197 rijdt in Alphen aan den Rijn niet meer door de wijk Kerk en Zanen. In het cen trum van Alphen rijdt deze een extra lus. Reizigers die naar Kerk en Zanen willen kunnen de nieuwe stadslijn 74 van de ZWN pakken. Extra ritten Interliner 370 krijgt in de mid- dagspits drie extra ritten op de verbinding van Schiphol naar Alphen aan den Rijn. 's Avonds na negen uur rijdt de interliner niet meer omdat het aantal passagiers te gering is. De reizi gers kunnen dan gebruikmaken van streeklijn 197. In verband met de gerir belangstelling vervallen op v dagavond twee ritten van 144 tussen Leimuiden Hoofddorp. Op zaterdagavo blijven deze ritten wel gehai haafd. De andere busvervoerma schappij Connexxion (voorn lige ZWN) in deze regio ma; volgende week haar nieu dienstregeling bekend. Alph aan den Rijn maakte vor week de gewijzigde dienstrej ling in zijn gemeente al beker Jubileumweek Meddle Icoh voc slaan/ aanp; jw dit hoof een de lerzoe oud ape marun kramp Acht tegen acht strijden ze op een enorm luchtkussen v plaats op het erepodium. Plaatsen die vergezeld gaan van een kaal en een krat bier. Met name de pilsjes zijn gewild bij het lei 1)1*3 de tafelvoetbalspel van jongerencentrum Meddle in Oud Ade. spelers kunnen een verkoelende versnapering gebruiken als ze het zonovergoten luchtkussen komen. Want op het speelveld )egstg het er fanatiek aan toe. Met kettingen vastgeketend aan een terzij* buis rekken en strekken de spelers alle spieren om de bal inprzocr richting van het doel te krijgen. Het publiek moedigt de in to een tien teams enthousiast aan. Meddle-voorzitter Floris Schoonderwoerd is tevreden over evenement op de derde dag van de jubileumweek van het jotj rencentrum. De opkomst is groot en het zonnetje doet de n Jong en oud uit Oud Ade en Rijpwetering zijn vertegenwoord op het luchtkussen. Het 25-jarig jubileum van Meddle is tot nu toe een groot sucj Zo'n 65 vrijwilligers zetten zich in voor de jubileumviering. Vrik was de aftrap met een optreden van smartlappenband De Traq trekkers. De zaal aan de Blijverspolder was uitverkocht. Ook zaterdag was het bomvol in het jongerencentrum. Hond-CEEST den medewerkers en oud-medewerkers haalden herinneringen van de afgelopen 25 jaar. In de maanden voorafgaand aan feestavond achterhaalden de vrijwilligers van het jongerencentr )egStj de adressen van hun voorgangers. Veel van hen kwamen zater opdagen. De komende week blijft Meddle feestvieren. Alleen op dinsda er, vanwege de dodenherdenking, geen activiteit gepland in jongerencentrum. Vrijdag 7 mei is het jaarlijkse Meddlefesti Vanaf 19 uur geven vijf bands acte de présence waaronder Nilss -jteht Brotherhood Foundation en Mark Foggo's Skasters. Het eve ment is nog niet uitverkocht, maar Schoonderwoerd verwacht dat de komende week gebeurt. En zo niet, dan rijden de vrijw gers nog een paar keer per dag met hun ludieke geluidswaj n door de dorpen. Wanneer ze maar zin hebben wordt de motor deze volkswagen gestart en beklimt een aantal medewerkers aanhanger achter het bakkie, waar voor de gelegenheid een ta jji Vo voetbal in is geplaatst. Al spelend en omroepend maken de jon q\ jn( Tien teams uit Oud Ade en Rijpwetering leefden zich uit op het luchtkussen van het levende tafelvoetbalspel van Meddle, foto loek zuyderduin ren reclame voor de jubileumweek. bij I ijepai ng te entie. en in 'tgens alphen aan den run Archeon heeft een bijzonder goed openingsweekeinde ge had, zegt directeur. J. Veld man. De afgelopen drie da gen bezochten zo'n 7500 be zoekers het park in Alphen. Dat is 25 procent meer dan vorig jaar. „Het is natuurlijk niet te vergelijken met de be zoekersaantallen van bij voorbeeld De Efteling. Maar voor ons was dit bijzonder goed. We moeten tenslotte toch een klein en knus park blijven." Reclame Desondanks trekt de directie van het park de komende week extra geld uit aan radi oreclames. „Dit weekeinde waren we ook geregeld op de regionale zenders te horen. Daar zijn veel mensen op af gekomen. Maar vaak kregen we de reactie: 'Het is veel leuker dan we hadden ge dacht' en 'We dachten dat het park failliet was'. Daar moeten we dus nog aan wer ken." Het eerste weekeinde van het seizoen stond in het te ken van het jachtritueel. Het hele seizoen zijn er in op de zaterdagen en zondagen ex tra activiteiten te beleven. Komend weekeinde staan de ambachten uit de Midden Steentijd centraal. Bezoekers kunnen gereedschappen maken van vuursteen, jacht- werktuigen maken en huiden bewerken. Om ook Alphenaren naar het park te lokken, krijgen alle inwoners 25 procent korting op hun toegangskaartje. De Groene Hart Landwinkels hadden zaterdag op de dag van de officiële opening geen gebrek aan belangstelling. Honderden bezoekers namen een kijkje in de nieuwe winkels in Alphen aan den Rijn en Rijpwetering waar natuur- en dier vriendelijke producten uit het Groene Hart te koop zijn. De boerenfamilies Van Galen en Cas- telijn hadden van de gelegenheid een feestje ge maakt met spelen voor de kinderen en een proe- verij buiten op het erf. Bij Van Galen aan de Gnephoek in Alphen aan den Rijn opende de Noordense hotelier S. de Geus de Laïndwinkel. Een troubadour luisterde de gebeurtenis op met een lied dat hij speciaal voor die dag had geschreven. Elfstedentochtwin naar Henk Angenent nam de honneurs waar bij Castelijn aan de Pastoor van de Plaatstraat in Rijpwetering. De Woubrugse spruitenteler prees het initiatief en de ondernemers. „Ik ben hier pas tien minu ten en nu al ken ik een groot deel van de voorge schiedenis en het reilen en zeilen op deze boer derij. Het tekent de gastvrijheid van de familie Castelijn en zo zijn ze ook naar hun klanten. Dat is een goede zaak, want de mensen moeten waar de boeren tegenwoordig allemaal mee bezig zijn." Deze uitleg krijgen de klanten van de zui- velboerderij niet alleen van de familie Castelijn. In de winkel of op het erf is ook een informatie stand aanwezig met een maandelijks wisselende thema's als ecologische beheer of weidevogels. Angenent mocht, nadat hij het nieuwe logo had onthuld, als eerste alle Groene-Hartproduc- ten proeven. Hij liet zich de peren- en appelsap, de verschillende soorten kazen, het boerenijs, de vruchtenkwarken en het molensteenbrood goed smaken. Angenents rondje langs de kramen met hapjes kreeg gedurende de dag nog veel navol ging- Behalve in Rijpwetering en Alphen aan den Rijn werden zaterdag ook in Montfoort en De Hoef Groene Hart Landwinkels geopend. De Stichting Keurmerk Groene Hart Producten waar de boeren bij zijn aangesloten hoopt de komen de jaren nog meer winkels te openen die aan de keurmerkeisen voldoen. Henk Angenent (midden) amuseert zich opperbest tussen de kazen in de Groene Hart Landwinkel van fami lie Castelijn. foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12