Fons Delemarre is niet kapot te krijgen Mens en tie f Leiden Regio WÊÊmmsmnmm WAAUiüi MANDAG 3 ME11999 a WIGMAN. 071 1 IH£F Hf RMAN U Problemen met de verenigbaarheid met dat andere hoofddeksel, zegt hij niet te hebben: toch draagt Delemarre zelf ook een gemeentelijke pet want hij is woordvoerder van de gemeentelijke dienst milieu en beheer. ,,Ik kan dat heel goed scheiden", zegt hij zonder een spoor van twijfel in zijn stem. Niemand hoeft er dan ook van op te kijken dat hij morgenavond samen met de Leidse wethouder mi- ilieu en cultuur, A. Pechtold (D66), met wie hij me nig robbertje heeft uitgevochten, in het LVC een be nefiet-festival voor de vluchtelingen uit Kosovo pre senteert. Delemarre is namelijk te allen tijde loyaal aan 'de zaak'. En dat kan het LVC zijn of zijn radio programma, een scheidings- en vergistingsinstalla- tie of de groene streep waarachter de Leidenaars hun mini-containers moeten plaatsen. „Vergeet niet: met de kam naar de straatkant!" Voor de overlevenden' is het motto van de bene- fietavond, die heel bewust op 4 mei is gepland. Een mono dat in bepaalde opzichten op Delemarre zelf van toepassing is. Enkele maanden geleden is er een tumor uit zijn keel verwijderd en achter zijn borst kas klopt een hart met een metalen klep.Als je goed luistert, kun je hem horen." Delemarre, Maastrichtenaar van geboorte en sinds 1970 Leidenaar, maakt deel uit van een soort van woongroep met vijf volwassenen en drie kinderen, ■fl In zijn huis aan de Herengracht, pal naast de ogen- •j schijnlijk kleine Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt), I begint Delemarre direct over het LVC: „Die kerk klein? Ik wou dat het LVC zo'n nieuwe kleine zaal had." Delemarre komt vaker in de poptempel aan de Breestraat dan in het godshuis, pal naast hem. En dat is niet omdat hij uit een katholiek nest komt. „Ik ben zelfs nog misdienaar geweest." Want met zijn eigen geloofsrichting heeft hij net zo min nog affiniteit. „De paus is toch de belichaming van ach terlijke standpunten: geen condooms in Afrika, geen to morning after pil voor verkrachte vrouwen die uit Kosovo zijn gevlucht. Het is zo verschrikkelijk dat hij nog steeds zo veel invloed heeft dat hij dat nog echt (d d kan verbieden ook." op Zo snel als zijn kerkgang verwaterde, zo innig is tot afpl; op de dag van vandaag zijn band met de Rolling ereV Stones gebleven. Hij herinnert zich nog 'bijna fy- rerd| siek' het moment waarop hij voor het eerst op zijn rgat) zolderkamer de grootste rock roll band ter wereld en uit de van zijn vader geleende transistorradio hoor- etelo de komen met 'It's all over now'. „Het was op een pie mooie zomeravond, het raam stond open en ik weet nog goed dat het leek alsof er iets in m'n hoofd brak. Ik had zoiets nog nooit gehoord." De herinneringen zijn hem nog zo dierbaar dat toen hij onlangs op een rommelmarkt in de Pieterskerk net zo'n radio die van zijn vader zag liggen, hij geen moment aarzelde. Hij haalt het veilig opgeborgen relikwie tevoorschijn „Met zo'n slede waarmee je hem in het dashboard van je auto kunt bevestigen." VVan veel recenter datum is de nieuwe Tom Waits, waarmee Delemarre zijn imposante cd-collectie, die hij uiterst minitieus bijhoudt, heeft uitgebreid. Een plaat die hem sinds lange tijd weer eens echt kip- recl penvel bezorgt. Hoewel hij weinig op heeft met de muziekstijl die ook in het LVC domineert - dance - voelt hij er zich nog altijd als een vis in het water. „Als ze zouden vragen wat die ouwe lui hier komt doen, dan zou het voor mij direct over zijn." Delemarre geeft toe dat Stones-albums van de laat ste jaren niet meer die magie van weleer hebben. Toch koopt hij ze allemaal, ongehoord. „Er staan toch altijd wel een paar leuke nummers op. Ik trek ook nog regelmatig oude Stones-platen uit de kast. zich Meestal doe ik dat op aangeven: er gebeurt iets of i ht iemand zegt iets waardoor ik aan een nummer moet denken. Ik heb zo veel, ik ken m'n eigen collectie niet meer." Voor de Voorburgse HBS'er Delemarre - het gezin was al jaren eerder van Zuid-Limburg 'naar het wes ten getrokken' vanwege de baan van Delemarre se nior - was de keuze Stones of Beaües dan ook niet moelijk. „Je moest inderdaad kiezen, net als nu tus sen Blur en Oasis of Ajax of Feyenoord, hoe goed je de Beatles ook vond. Daar zei je dan niets over van v foto taco van der eb Zo'n zes jaar zet hij alles op alles voor herhuisvesting van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC). Een bonte stoet van wethouders en ambtenaren is aan hem voorbijgetrokken maar nog niet één van hen heeft de harde toezeggingen van de gemeente waargemaakt. Hoe overmatig zijn geduld ook op de proef is gesteld, Fons Delemarre (49) draagt de pet van LVC-voorzitter met verve. „De positie van het LVC stond en staat niet ter discussie, het is een gerespecteerde instelling. Maar de gemeente schuift de consequenties daarvan - gewoon boter bij de vis - alsmaar voor zich uit. Dat is geen opzet. Ik denk dat het Aalmarktproject te groot is voor Leiden. Of Leiden te klein is voor dit project." wege die dikke rivaliteit. Waar je als Stones-fan van baalde was dat de Beatles altijd net even meer hits hadden." Grijnzend: „Maar goed, de Stones bestaan nog, de Beatles al lang niet meer." Na de middelbare school ging hij economie stude ren. De drijfveren waren echter al snel uitgewerkt: „Een vriend had een kennis die ook economie stu deerde, het verhaal ging dat je later goed zou verdie nen en we hadden op de HBS-A een leuke econo mieleraar. Maar de studie begon me al snel tegen te staan. Het ging over het product en de consument en nooit over mensen." Na een baantje als chauffeur („Ik had altijd goede muziek bij me"), een studie sociologie („Ik heb m'n kandidaats gehaald"), en vervolgens andragogiek („Een flutstudie over het begeleiden en opvoeden van volwassenen, met een zeer mager wetenschap pelijk gehalte, geruime tijd geleden terecht opgehe ven") zat Delemarre op een goede vrijdagochtend in de trein op weg naar Den Haag. Hij had op aanra den van vrienden een gesprek geregeld over de functie van onderwijsopbouwwerker in Transvaal. Het onderhoud bleek al snel een sollicitatiegesprek te zijn, sterker nog Delemarre werd ter plekke aan genomen voor een functie waarover hij die ochtend dacht te worden geïnformeerd. „Dat ze mij zo graag wilde hebben, bleek later, had niet zo veel met een successtory mijnerzijds te maken. De CPN, die de macht had, had het liefst een onderwijsopbouwwer ker uit eigen gelederen en de andere groepen juist niet. Ik was niet partijgebonden, ik heb altijd een broertje dood gehad aan partijpolitiek. Zodoende was ik voor alle betrokkenen precies neutraal ge noeg." Delemarre kijkt met tevredenheid terug op die pe riode in zijn leven, waarin hij moest opereren 'op het snijvlak van buurt en school'. De betrokkenheid van de mensen bij de samenleving, de vernieuwin gen op allerlei terreinen, de vrijheidsdrang en ande re erfenissen van de late jaren zestig, spraken hem aan. „Ik ben nooit een hippie geweest maar veel van het gedachtengoed van die stroming was gewoon gemeengoed bij instellingen. Met de huidige tijds geest krijg je niemand zo gek meer om maatschap pelijke bewegingen in gang te zetten. Niet vooruit te branden, zijn we. Zelf ga ik ook niet meer de straat op. Vroeger was het niet eens een discussie of je ging demonstreren tegen Dodewaard, Kalkar of kruisraketten. Uiteraard ging je." De overtuiging van toen is omgeslagen in algehele vertwijfeling, meent Delemarre. Nixon was een moordenaar maar om dat nu op de Breestraat over Clinton te gaan roepenIk zou nu sowieso al min der op de man spelen. Ik besef nu meer dan ik toen zou hebben gedaan dat Clinton slechts iets beli chaamt, net als de paus. Toch is er niet veel voor nodig om Clinton voor moordenaar uit te maken Onder zijn verantwoordelijkheid, maar ook onder die van Blair en onze eigen Kok laten vliegtuigen kruisraketten vallen op mensen. Natuurlijk moet Milosevic, die een heel volk over de kling jaagt, een halt worden toegeroepen, maar een oorlog is de meest ongeciviliseerde manier om dat te doen, die bovendien in het geval van Saddam Hoessein ook niets heeft opgeleverd." Delemarre moest zijn boeiende functie in het Haag se in 1986 abrupt onderbreken toen zijn hartproble men zich manifesteerden en hij moest worden ge- operereerd. „Ik was op sterven na dood." Na een half jaar hervatte de onderwijsopbouwwerker zijn activiteiten. Maar de herstelde Delemarre was niet meer dezelfde man. Geen wonder, als de man met de zeis zo dicht op je lip heeft gezeten, zie je de be trekkelijkheid van veel dingen in. De neiging om al les te relativeren was sterker dan de geestdrift. „Daar kwam nog bij dat ze me bleven bekijken als een hartpatiënt. Hoewel ik helemaal 'back to nor- mal' was, zag ik ze kijken als ik stoelen versjouwde." Na zijn avonturen in Transvaal maakte Delemarre van zijn aloude liefde voor de radio zijn nieuwe be roep en werd hij coördinator van de lokale omroep in Den Haag. De cijfers zijn indrukwekkend: hij werd betaald voor 24 uur per week, gaf leiding aan 140 vrijwillgers en maakte met hen 8760 uur radio per jaar. Met zijn wekelijkse radioprogramma Radi omatic is Delemarre nu zelf als vrijwilliger actief bij I lolland Centraal. „luist door het ontbreken van beeld doe je als radiomaker een beroep op mensen om een deel van die verbeelding voor eigen reke ning te nemen. Je dwingt ze creatief te luisteren." Net zo begeesterd als over Stones, LVC en radio ver haalt hij over zijn eerste belevenissen 'in de wonde re wereld van het afval', bij het 'projectbureau SVI'. opgezet door de vroegere Groen Unks-wethouder Hans de la Mar („Een prachtige eigenheimer"), dat een scheidings- en vergistingsinstallatie nabij de gr meentegrens met Voorschoten uit de grond moest stampen. „Ik was voorlichter van dat bureau maar ik heb de stempels 'persoonlijk' en 'vertrouwelijk' versleten. Het ging dan ook over veel geld en belan gen." I loewel de SVI volgens Delemarre 'heel erg In de buurt van het Ei van Columbus' kwam en het project uiteindelijk werd afgeblazen, kijkt hij er met tevredenheid op terug. „Dat was juist een goed, de mocratisch besluit, een rechtsstaat waardig. Het was eenvoudigweg niet te bewijzen dat er geen stankoverlast zou zijn Het is ook financieel allemaal keurig netjes afgehandeld. De burgers hebben er niet voor hoeven opdraaien." Al weer een paar jaar is Delemarre nu woordvoerder van de hele dienst milieu en beheer. Een half jaar geleden werd een tumor in zijn keel werd ontdekt. Dat was wederom een enorme aanslag op zijn men tale spankracht. Maar hij is niet kapot te krijgen, 'lt s all over now' van de Stones mag dan zijn leven heb ben veranderd, het nummer was absolluut niet op zijn lijf geschreven. „Voor de operatie reisde ik af naar mijn dochter in Californie. Een beladen tripje. Ik wilde haar nog eens laten horen hoe mijn stem klinkt want of ik zou kunnen blijven praten, was niet zeker. In Cali fornia ben ik nog in een tweedehands platenzaak geweest, niet te geloven zo groot. Een warenhuis van één verdieping. Ik stond daar, keek om me heen en dacht: hier kunnen heel wat vuilniswagens in. Toen ik na de operatie hij kwam, vroeg ik de ver pleegkundige direct of ik nog kon praten. De vraag stellen, was hem beantwoorden." PROGRAMMA 4 EN 5 ME11999 Maandag 3 mei 19 00 De Aalberselezing in het Groot Auditorium, Academiegebouw, Rapenburg 73, wordt dit jaar verzorgd door J.D Blaauw, twee de kamerlid voor de WD en woordvoerder buitenlandbeleid Het thema is 'Kosovo, een schandplek in Europa. Dinsdag 4 mei 1715Vertrek stille tocht vanaf het ker kelijk centrum (voorheen Kooika- pel) aan de Driftstraat 49a, naar net herdenkingsmonument op de hoek Parkstraat/Atjehstraat, aan sluitend herdenking van de in de Tweede Wereldoorlog wegge voerde buurtbewoners uit oe Kooi. tevens gelegenheid tot het ur leggen van krans of bloemen 18.00 Herdenking bij het monument ur Vrouw en Verzet aan de Agatha van Alkemadestraat in de Ste venshof. 19.00 Herdenkingsconcert door het stu- 3, dentenmuziekgezelschap Collegi- 9 um Musicum in de Hartebrug- 9 kerk, Haarlemmerstraat. Toegang 17! 12,50 gulden. Op het program- ma staat de BWV Cantate 106 van J S Bach. 19.00 Herdenkingsbijeenkomst in de Marekerk. Burgemeester drs. J.K T. Postma spreekt het ope- nmgswoord. waarna mr W Sorgdrager, oud-minister van Jus titie de herdeningstoespraak houdt. Muzikale medewerking wordt verleend door Joop Brons >9 (orgel) en de Leidse Cantorij o.l.v. Hans Brons. Direct aansluitend om 19 45 uur de Stille Tocht naar het monument voor de gevalle- V' nen. tegenover molen 'De Valk' waar 2 minuten-stilte zullen wor- den gehouden, gevolgd door kranslegging. Dinsdag 4 mei I 19.45 Herdenkingsbijeenkomst bij het oorlogsmonument in het Bos Van Wijckerslooth met om 20 00 uur twee minuten stilte, gevolgd door bloemlegging Woensdag 5 mei I 10.00 Opening Jaarmarkt door burge meester E.M. Timmers-van Klink. Op de jaarmarkt 200 kramen en o.a kindertreintje. Miss Piggy treintje, ballon wedstrijd Verder optredens van de clown Johnny Mendola, de Spaanse toetsenist José Valey, Imca Marina, afge wisseld met het huisdweilorkest Dinsdag 4 mei 19.00 Herdenkingsbijeenkomst in de Dorpskerk, Hoofdstraat, m m v Cantorij Dorpskerk o I v C. Moe- jes, organist Hans Vis, harpiste JolancfKapteijn en leerlingen van de Gomarusschool 19.50 Stille Tocht door het oude dorp naar het Monument achter de Dorpskerk m m.v. drumfanfare Tamarco Aansluitend bloemleg ging bij het Monument Woensdag 5 mei 13.00 Kinderoptocht met versierde fietsjes, steppen, karren of ge woon lopend, maar verkleed voor kinderen en hun ouders vanaf de Scheppingskerk naar De Houtkamp Muzikale begeleiding door The Key Stork Jazz Men. 13.00 (tot 17 00 uur) Park De Hout kamp Activiteiten voor jong en oud met ministoomtreintje, springkussen, waterspuitspel, zweefmolentje en een klimwand van 7 meter noog. Scouting Lei derdorp verzorgt typische scou- tingactiviteiten o.a opzetten van een kamp. varen met vletten en een vossejacht. Het Leidse Dixie- landorkest The Key Stork Jazz Men zorg voor de muziek 16 00 Leiderdorpse wielerronde Start aan de Vronkenlaan. Dinsdag 4 mei 19.00 (tot 19 30 uur) Oecumenische herdenkingsdienst in de Dorps kerk. Voorganger is ds F Bakker m m v de Cantorij van het Kruis- 19.50 Verzamelen bij het herdenkings- momument aan de Julianalaan Om 20 00 uur twee minuten stil te Aansluitend Wilhelmus en kranslegging Muzikale omlijsting door muziekvereniging Laurenti- Dinsdag 4 mei 19.30 (tot 19 45 uur) Formatie van de Stille Tocht op de Schouwweg ter hoogte van oe Nachtegaallaan 20 00 Défilé langs het oorlogsmonu ment en bloemlegging Muzikale begeleiding muziekvereniging Ex- Woensdag 5 mei 10.30 Speciale bustocht voor senioren langs historische monumenten en locaties, die herinneren aan de Tweede Wereldoorlog 09.00 Fietstocht langs Oranje monu menten Route verkrijgbaar bij Ben Voorham Verf en Wand. foto loek zuyderduin Koekkoek Juwelier in het Winkel centrum Langstraat en Vente Ju welier Horloger op het Stad houdersplein 13.30 (tot 16 30 uur) Oranje Bcvrij dingsfeestmiddag voor senioren in Huize Willibrord, ingang Poort ■maasEaaaiH Dinsdag 4 mei 16.00 Herdenking bij het Indiémonu ment aan het Hazeveld Ope ningswoord namens het Comité Indiémonument Toespraak door J Velthuyse. C v/d Linden blaast 'Last Post', vervolgens twee mi nuten stilte en kranslegging 19 00 Toespraak door Joh G West maas namens Stichting Herden king Joodse Vervolgingsslachtof fers bij het Joods Monument op het Raoul Wallenbergplein Ge- nette Reens draagt een oorlogs gedicht voor. gevolgd door Kad- disj gebed en twee minuten stilte Daarna kranslegging 19 35 Stille Tocht, begeleid door Tam- boergroep Crescendo en Con Brio naar het monument op het Burg Visserpark 19 35 Koraalmuziek in het Burgemees ter Visserpark, gevolgd door een toespraak door burgemeester N Schoof Om 20.00 uur twee mi nuten stilte Défilé en kransleg ging Woensdag 5 mei 08.00 Ontsteken bevrijdingsvuur 11 00 (22 00 uur) Tentoonstelling 'Be zetting en Bevrijding op brieven en postzegels' in Wijkcentrum NaBij, Lauraplein 2 19 30 5 Mei viering Raad van Kerken in de Bonifaciuskerk Dinsdag 4 mei 19.40 Herdenking bij het monument voor de gevallenen met om 20.00 uur twee minuten stilte Kranslegging door burgemeester A H Meerburg en H.J Maas van de Stichting Jeugd Voorlichting Samenwerkend Verzet Muzikale medewerking door de muziek verenigingen 'Liefde voor Har monie en'Door Gunst Verkre gen' Dinsdag 4 mei 20.00 Herdenking bij het monument op de kruising Hoofdweg/A44 Dinsdag 4 mei 19.35 Herdenkingsbijeenkomst in het gemeentehuis met om 20 00 uur twee minuten stilteAansluitend kranslegging met défilé en bloe menhulde Dinsdag 4 mei 19 45 Klokgelui van alle Woubrugse kerkklokken 19 58 Blazen 'Last Post' door familie Hoekstra, gevolgd door twee mi nuten stilte 20.02 Zingen van Wilhelmus Bij het ge denkteken in het parkje achter de Ned Hervormde kerk leest me vrouw Wester een gedicht Aan sluiten een kort woord door de wethouders Haasbroek en Vink, gevolgd door kranslegging Leidsch DagbladA1MÜM1ÏVEN ANNO 1899 Woensdag 3 Mei LEIDEN Een bespeling van het orgel in de Pieterskerk, en dat nog wei door den heer Joh Wagenaar, dat belooft voor de serieuze muziekliefht b ber een groot genot. Het orgel in de Pieterskerk is m waarheid een pracht stuk en bij lange na niet zoo gewaardeerd als het behoorde te zi|n. Niet il leen om eigen hoedanigheid, maar vooral óm de wonderlijk mooie, zangeri ge geluideffecten, welke de gewelven der Pieterskerk teruggeven, geeft een bespeling van dit orgel zulk een groote aantrekkelijkheid. Hetzij nu eens machtige klankmassa's langs de gewelven voortrollen, hetzij dan weer stemmen van grooto innigheid weerklinken, steeds blijven de orgelklanken onder een wonderlijk waas van betoovering, tot grooten eerbied dwingend. ANNO 1974 Vrijdag 3 mei LEIDERDORP Het staten t-ri gemeenteraadslid Marictje v. d. Molen gaat samen met haar man Joharmiek een zangduo vormen tijdens het politiek cafe op 16 mei bij Wik v. d. Wijngaard Eendrachtig en eensluidend zullen zij, op tekst van Johanniek, zingen over 't politiekeleven in Leiderdorp. Jo hanniek (PSP) begeleidt Manetje (PvdA) dan op de gitaar DEN HAAG/ALPHEN Gedeputeerde Staten willen 2,5 miljoen gulden uit trekken voor de verbetering van de weg die loopt van rijksweg 4 (Amster dam-Den Haag) over Hoogrnade, Woubrugge naar de kruising van de Heren weg iri Alpheri. Voor Riddervelders zou dit eeri aanmerkelijk snellere verbln ding betekenen met Leiden. Nieuw in het plan van GS is een weg. die wordt aangelegd om Hoogmade Deze zou volgens de provinciale begroting rnoe ten worden gerealiseerd tussren 1976 en 1977 De weg tussen Woubnuy^ en de Herenweg wordt in 1975 verbeterd. Bovendien wordt ei vanaf de He renweg tot aan de rijksweg een paralellweg aangelegd voor het "langzame" LEIDEN - De kleuters van de kleuterschool aan de Agaatlaan zijn vanmorgen verhuisd naar een betere behuizing. Ze deden zelf mee door hun eigen stoeltje te dragen. foto ar< hief leidschdacblai lom in dtrie rubriek kunnen worden nabesteld door bil na jrluulving een ingevulde chetiue (geen overv hrl van vijl gulili-n 'voor oqil.i.ir van I I bij IH ll naar het Eeldsch Dagblad, t.a.v. la-iils» h Dagblad Archieven, Kr*(bus 54, 2300 AH leiden of door contante betaling aan de huilt- van het D-idtt h Dagblad aan de Koosrvelutrnal 82. IJ ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11