'Bisschop Möller liet veel over aan God' Kerk Samenleving Italië blij met zaligverklaring Padre Pio Behoudende dominees tegen afscheiding SoW MAANDAG 3 MEI 1999 MAN REDACTIE AAD RIETVELD. 071 -53} VANDAAG Op een derde mei, ergens in de vierde eeuw na Christus zou, volgens een volkslegende, het MEI kruis zijn teruggevonden waaraan Jezus van Nazareth stierf. Vanuit wetenschappelijk histo risch standpunt bezien een hoogst twijfelachtige gebeurte nis. Niettemin staat deze datum nog steeds te boek als de dag van de 'kruisvinding'. Daarnaast wordt door de kerk van Rome de heilige Ans- fried herdacht. Ansfried was lange tijd bisschop van Utrecht, en stierf in 992 na Christus als Benedictijner monnik in een door hemzelf gesticht klooster op de heili genberg bij Amersfoort. Hij zou daar eens de wonden van melaatsen hebben gewassen. Voor de rest verdiende Ans fried zijn heiligenstatus, omdat hij een hoge edelman was die zijn hele leven trouw bleef aan de Duitse keizer Otto III. De vrouw van Ansfried, Hereswit, wordt eveneens als heilige vereerd. Ook zij stichtte een abdij, in Thorn. SGP koestert laag tarief kerktelefoon den haag De SGP-fractie heeft Kamervragen gesteld over ver hoging van de tarieven voor kerktelefonie. Na 1 januari 2000 hoeft KPN Telecom het speciale abonnement, waarmee zieke, invalide of bejaarde gelovigen thuis een kerkdienst kunnen vol gen, niet meer onder de kostprijs aan te bieden. SGP-parlemen- tariër Van den Berg vraagt de staatssecretaris De Vries van Ver keer en Waterstaat in hoeverre zij de kerktelefonie een basis dienst acht, die voor iedereen beschikbaar moet zijn voor een betaalbaar tarief. EO-Jongerendag in propvolle Arena Amsterdam De 25-ste EO-Jongerendag stevent af op een re cordaantal bezoekers. Twee maanden voor het evenement in de Amsterdam Arena hebben al ruim 50.000 jongeren een toe gangskaart gereserveerd. Op verzoek van de Evangelische Om roep wordt het aantal beschikbare stoelen met 5000 uitgebreid. In 1995 trok de Jongerendag in de Utrechtse Galgenwaard nog 25.000 bezoekers. Dat is een verdubbeling in vier jaar. „We zijn er stil van", aldus EO-directeur A Knevel. De Jongerendag be gon in 1974 met 1500 mensen in de Martinihal in Groningen. Vakantiegeld voor Kosovo zwolle Hervormden en gereformeerden in Overijssel en Flevo land met een goed salaris moeten op zijn minst 10 procent van hun netto vakantieggeld voor Kosovo geven. Die oproep heb ben de Raad van Kerken in Overijssel en de provinciale bestu ren van de Hervormde en Gereformeerde Kerken in een kansel- boodschap gedaan. Verder verzamelen de kerken handtekenin gen om de regering duidelijk te maken, dat er in ons land vol doende draagvlak is voor de opvang van alle mensen in nood uit de Balkan. Patriarch Filaret mishandeld kievPatriarch Filaret van de Orthodoxe Kerk in de Oekraïne (hier te zien tijdens een dienst in zijn kerk in Kiev) is volgens zijn volgelingen mishandeld. Filaret zou afgelopen vrijdag aan gevallen zijn door aanhangers van de rivaliserende Russisch Or thodoxe Kerk uit Moskou. Volgens een woordvoerder is de pa triarch bij het incident ernstig gewond geraakt. De politie wilde over de mishandeling geen mededelingen doen. foto ap Student verliest zaak tegen Parool Amsterdam De Amsterdamse student Simon Bomstein, die in een synagoge de voorloorlogse bibliotheek van het rabbijnsemi narium zou hebben gevonden, heeft een kort geding tegen Het Parool verloren. Zijn eis tot rectificatie was overbodig gewor den, omdat de krant zijn ingezonden brief al voor het kort ge ding had geplaatst. Het Parool tekende eind maart uit de mond van rabbijn R. Evers op, dat Bomstein het verhaal had 'gelogen'. Evers en Bomstein hadden in een gezamenlijke brief Het Parool laten weten, dat de rabbijn dat niet had gezegd. groningen gpd „Een goede, getrouwe, rechtge lovige bisschop die drie decen nia lang een consoliderende rol heeft vervuld in het bisdom Groningen." Die typering gaf kardinaal Simonis zaterdag tij dens de uitvaartmis van de vo rige week maandag overleden bisschop Möller. Honderden katholieke gelovigen uit Gro ningen, Drenthe en Friesland, het werkgebied van het bisdom, woonden de plechtigheid bij. Er waren vele hoogwaardigheids bekleders, onder wie het voltal lig bisschoppencollege, de Gro ninger Commissaris der Konin gin Alders, burgemeester Walla ge van Groningen en de oud- CdK's Vonhoff en Toxopeus. Het bisdom Groningen telt relatief een gering aantal katho lieken. Toch is bisschop Möller er volgens Simonis in geslaagd de, wat hij noemde, 'bisdom - melijke identiteit' van dit ge bied, te versterken. De hoogste leider van rooms-katholiek Ne derland noemde dit een grote verdienste van de overleden bisschop. Bij het aanvaarden van zijn ambt koos Möller voor de wa penspreuk 'Vrede en vreugde'. Volgens de kardinaal straalde de Groninger bisschop een se rene vrede uit. „Hij was altijd uit op harmonie en zoeken naar een vergelijk bij menings verschillen." Ook vreugde ka rakteriseerde de overleden bis schop. „Als hij goede mensen ontmoette, twinkelden zijn ogen. Zijn optimisme dat hij van nature had, werd hierdoor versterkt. Wij bisschoppen ver liezen in hem een broederlijke en wijze collega," aldus de kar dinaal. De meeste liederen tijdens de uitvaartmis waren gregoriaanse gezangen die werden vertolkt door het Kathedrale Koor onder Kardinaal Simonis wordt begroet bij de uitvaartdienst van de vorige week overleden Groninger bisschop Möller. leiding van Tera van den Heu vel. De preek werd verzorgd door vicaris-generaal C.L.M. Grasveld (72), de voornaamste adviseur van de bisschop, die in die functie bijna dertig jaar lang nauw met Möller samenwerkte. Volgens Grasveld heeft Moller laten zien „dat het voorrecht is als een mens in God mag gelo ven. Dat het fijn is dat er in het huis van God onze Vader ruim te is vóór velen. Dat het veilig is Christus als je weg en waarheid te hebben op de pelgrimstocht van je leven." Grasveldi „Met elkaar genie ten van het bezit van deze fun damentele waarden was voor Bernard Möller de zin en lust van zijn leven en de bron van zijn dankbaarheid." Hij citeer de in de preek uit een vraagge sprek dat het Nieuwsblad van het Noorden een paar jaar gele den met Möller had. Daarin zei de bisschop: „Ik geloof in het eeuwig leven, ik ben heel dank baar dat ik daar uitzicht op heb. De wetenschap dat er achter het aardse leven eeuwig leven aankomt, verdiept het leven op aarde." Monseigneur Grasveld zei onder de indruk te zijn geraakt van de 'grenzeloze evangelische Italië was zielsgelukkig gisteren. Volksheili ge Padre Pio werd door de Paus zalig ver klaard en een Ferrari won de Grand Prix van Imola. Sommige Pio-aanhangers zagen er de hand van hun hieuwe Zalige in: „Dit is geen toeval. Pio beschermt Italië. Hij zal ons land niet alleen geluk, maar ook eer brengen", zei Giuseppe Marone, een vijfti ger die helemaal uit San Roberto in het zui delijke Calabrië was gekomen om 'dit hoogtepunt uit mijn leven' mee te maken. Dat de Italiaanse auto door een Duitser naar de finish was gestuurd deed aan Gi useppe's analyse niets af. De paus had het, aangehoord door 160.000 gelovigen op. het Sint Pieterplein immers zelf gezegd: „De roem, de horizon van Padre Pio omvat alle continenten." Velen onder de wachtenden in de Via delle Concilazione, de brede boulevard die naar het St. Pieterplein leidt, klapten zich de handen stuk. Het gebeuren op het plein konden zij via reusachtige video-schermen volgen. Dit technische snufje deed niets af van de sfeer van heiligheid die over Rome neerdaalde. „Ik ben hier geweldig blij mee", zei een moeder uit Vicenza, haar twee dochtertjes bezorgd vasthoudend in het gedrang. „Heel wat mensen waren te leurgesteld dat op de zaligverklaring van Pio dertig jaar moest worden gewacht." Padre Pio, in 1968 op 81-jarige leeftijd overleden in het Kapucijner-klooster bij San Giovanni Rotondo was een door het volk ontdekte heilige. Vooral in Zuid-Italië stroomden de gelovigen toe, toen bekend werd dat Pio (Pius) continu bloedde uit de kruiswonden (stigmata) van Jezus Christus. Al snel kwamen ook de verhalen over wonderbaarlijke genezingen. En na zijn dood kwamen de verhalen los over zijn ga ve om op meerdere plaatsen tegelijk te zijn, in dromen te verschijnen, een frisse bloe mengeur verspreidend aan degenen die zijn nabijheid voelden. De kerk heeft het er moeilijk mee gehad. In de Vaticaanse hiërarchie zijn er tot op de dag van vandaag die sceptisch staan tegen over de 'echtheid' van Pio's stigmata. De pater, van boerse afkomst, kreeg zelfs een tijd het verbod opgelegd om missen op te dragen en het dringende verzoek om zijn bloedende handen niet meer in het open baar te tonen. Ook waren er later weer in getrokken beschuldigingen van sexuele relaties met vrouwelijke volgelingen. Gisteren was dat allemaal vergeten. De paus herinnerde er indirect wel aan: „Soms gebeurt het dat de uitverkorene niet begre pen wordt." Johannes Paulus, gisteren ruim vier uur op de been, sprak na een rit per Pausmobiel naar de St. Johanneskerk ook de 150.000 toe die daar de plechtighe den op videoscherm volgden. Ondanks zijn broze gezondheid maakte hij een fitte in druk. Hij sprak krachtig en herinnerde aan zijn eigen ervaringen met de wonder-pater. „Toen ik student was in Rome, kreeg ik de weeroverzicht buitenland Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vandaag nog wolkenvelden en een enkele bui, in het noorden met sneeuw. Morgen droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 12 in het zuiden, morgen iets hoger. Zweden: Geregeld zon, maar vooral van daag ook hier en daar een bui, in het noorden met sneeuw. Middag- temperatuur van 4 graden in het noorden tot 12 in het zuiden, mor gen iets hoger. Denemarken: Zonnige perioden, vandaag tijde lijk meer bewolking, maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur oplopend naar 14 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wolkenvelden, maar ook geregeld zon en vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuu r van 14 graden in het noorden tot 19 plaatselijk in het zuiden. België en Luxemburg: Droog en veel zon. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden, aan zee iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en veel zon. In de loop van morgen in de oostelijke departe menten toenemende kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 20 graden, aan de Kanaalkust minder.warm. Portugal: Vandaag overwegend droog en af en toe zon. Morgen veel bewolking en regen. Middagtemperatuur on geveer 21 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en over wegend droog. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Spanje: Tamelijk veel bewolking, ook af en toe zon en van tijd tot tijd regen- of onweersbuien. Middagtempera tuur van 18 graden in het noord westen tot 27 in Andalusie. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en over wegend droog. Middagtempera tuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Perioden met zon en overwegend droog. Maxima rond 22 graden. Tunesië: In het zuiden zonnig en droog. In het noorden veel bewolking en en kele stevige regen- en onweersbui en. Morgen droger. Middagtempe ratuur rond 25 graden, vandaag in het zuiden nog tot 35. Zuid-Frankrijk: Af en toe zon en enkele buien, mo gelijk met onweer. Morgen in de westelijke departementen en langs de Middellandse Zeekust waarschijnlijk droog en meer zon, wel een stevige noordenwind. Mid dagtemperatuur vandaag rond 20 graden, morgen ongeveer 18, maar langs de Middellandse Zee kust lokaal 23. Mallorca en Ibiza: Wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur rond 21 graden. Italië: Veel bewolking en stevige regen en onweersbuien. In het uiterste zuiden wat droger en ook wat zon. Maxima ongeveer 24 graden. Corsica en Sardinië: Tamelijk veel bewolking en enkele stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden, morgen iets lager. Malta: Overwegend droog en perioden met zon. Middagtemperatuur rond 25 graden. Griekenland en Kreta: DINSDAG 4 MEI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.06 Zon onder 21.07 Maan op 00.00 Maan onder08.37 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.49 19.10 06.22 18 43 Laag 02.34 14.44 02.15 14.25 Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg onbew 25 18 0,0 20 14 0.1 24 12 0.0 Weerrapporten 03 m ei 08 u Malic :a half bew. zol 22 13 0.3 station weer wind P Malta half bew. no7 17 0.0 max min mm Moskou zwaar bew wzw3 9 1 4.0 Amsterdam licht bew. ono4 17 7 0.0 München onbew. onol 19 9 0.0 De Bilt licht bew no 2 19 5 0.0 Nice licht bew. nnw3 19 16 0.0 Deelen licht bew. no 3 18 6* 0.0 Oslo lichl bew. ol 13 4 0.0 Eelde half bew. no 2 13 3 fl.o Parijs onbew. no 3 22 11 0.0 Eindhoven licht bew. no 2 •19 5 0.0 Praag zwaar bew. ver. 1 15 5 0.0 Den Helder lichf bew. o4 13 9 0.0 Rome zwaar bew w.s.0 24 16 0.0 Rotterdam on bew. no 2 18 7 0.0 Split grondmist wnw 1 0.0 Twente licht bew. no 3 - 17 4 0.0 Stockholm half bew. zzo3 4 0 0.0 Vlissingen licht bew. no 3 18 10 0.0 Warschau licht bew. ver. 2 10 4 0.0 Maastricht onbew. ver. 1 19 7 0.0 Wenen zwaar bew. ver 1 19 8 0.6 Aberdeen zwaar bew. n2 11 6 0.1 Zürich onbew. w 1 23 8 0.0 Athene licht bew. w.s.0 25 19 0.0 Bangkok hcht bew. w4 32 24 6.0 Barcelona half bew ono9 19 16 2.0 Buenos Aires onbew nnw 3 25 18 0.0 Berlijn half bew. zol 13 8 0.0 Casablanca half bew. w3 w.s.0 19 13 15.0 8oedapest licht bew. ZD 1 23 11 0.1 Johannesburg onbew. 27 10 0.0 Bordeaux mist zwl 22 13 0.0 Los Angeles zwaar bew. z4 14 13 0.0 onbew. o2 20 9 0.0 New Orleans zwaar bew. z2 23 14 0.0 Cyprus licht bew. zw2 28 19 0.0 New York zwaar bew no 6 15 9 0.0 Dublin onbew. wnw 3 15 4 0.1 Tel Aviv onbew. zzw2 33 15 00 Frankfurt onbew. no 2 19 7 0.0 Tokyo half bew. «z7 24 15 0.0 Genève licht bew. w.s.0 21 10 - Toronto onbew. nl 23 8 0.0 Helsinki onbew. wnw 2 1 4 0,2 Tunis zwaar bew. ozo5 32 18 3.0 Innsbruck wzwl 23 7 0.0 Vancouver half bew. 04 ll' 6 5.0 den, morgen iets lager. Tsjechië en Slowakije: Veel zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden aan zee, landin waarts lokaal tot 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur oplo pend tot tussen 29 en 35 graden. Duitsland: Flink wat zon en meest droog. Morgen in het uiterste zuiden toe nemende kans op een bui. Maxi ma van 14 graden aan zee tot 22 plaatselijk in het zuiden. Zwitserland: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Morgen meer wolken en enkele regen of onweersbuien. Middagtemperatuur rond 21 gra- Oostenrijk: Zonnige perioden en meest droog. Morgen meer wolken en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima on geveer 20 graden. Polen: Wolkenvelden, ook zonnige perio den en in het noorden een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur van 14 graden aan zee tot 18 in het zuiden. zorgeloosheid' van de bisschop. Grasveld: „Tijdens zijn vele ziektes, bij problemen in de he le samenleving, in de wereld kerk, in de kerkprovincie en in het bisdom stond ik daar vaak versteld van. Hij liet veel over aan God, hij vertrouwde erop dat Gods Geest niet alleen in hem werkte, maar in iedereen die zich voor Gods Geest wil openen." De mis werd gevolgd d een korte plechtigheid op rooms-katholieke begraafplj aan de Groningse Here\( waar bisschop Möller werd| graven naast zijn voorgai) PA. Nierman. Lichaam en werden bewierookt en geteld met het kruisteken. De ple tigheid werd besloten met gezamenlijk uitspreken van Onze Vader. kans hem persoonlijk te ontmoeten, en ik dank God dat hij me toestaat om Padre Pio's naam vandaag bij te schrijven in het boek van de gezegenden", zei hij. Padre Pio heeft volgelingen over de hele wereld. Dat de paus daaraan refereerde was voor hen een teken te meer dat Pio geen regionale zalige zal blijven maar spoe dig bij het leger van hemelse heiligen zal worden ingedeeld en in de heiligenliturgie van de wereldkerk opgenomen. Bij de plechtigheden werd ook het bloed van Pio, afkomstig uit zijn 'kruiswonden', in een zilveren kelk aan de paus voorgeleid. Met de woorden „aan Pio werden unieke gaven geschonken, en het mystieke lijden dat die gaven begeleidde" maakte de paus duidelijk, dat de kerk geloof hecht aan wonderen als de stigmata. De paus heeft al eerder gezegd dat de wonderen Gods gelovigen en ongelovigen aantrekken. In dat opzicht was het gisteren een ouderwetse dag bij de Sint Pieter. Kerk en Italiaanse staat waren op het hoogste ni veau vertegenwoordigd, inclusief de voor malige communist, premier D'Alema, pre sident Scalfaro en een aantal andere toppo litici. Opvallend was dat het religieuze gebeu ren, alom gezien als een generale reptitie voor de toestroom van pelgrims in het Ju bileumjaar 2000, aanzienlijk minder dan de verwachte 600.000 gelovigen trok. Met ze ven extra treinen en 1500 bussen bleef het in Rome 'rustig'. Een groep behoudende predi kanten in de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) heeft zich in een open brief gekeerd tegen afscheiding van de toe komstige Samen-op-Wegkerk. De voorgangers roepen alle orthodoxe gelovigen op bin nen de kerk van hervormden, gereformeerden en luthera nen zich in te spannen voor de rechte leer. De zeventien gematigde predikanten uit de hoek van de Confessionele Vereniging en de Gereformeerde Bond in de NHK beschouwen het als een goddelijke roeping om in de SoW-kerk de waarheid te. scheiding weten, verbreiden en te verdedigen. ,Als we als orthodoxie het er nu bij laten zitten, komt het er voorlopig helemaal niet meer van. Dan zal ook het gesprek tussen rechtzinnigen onder ling niet meer gevoerd wor den", waarschuwen ze. De huidige situatie in de kerk vervult de predikanten met zorg. Het gaat er volgens hen om spannen in de reel zinnigheid. „Wij mogen als thodoxen niet heimelijk zijn als het SoW-proces m lukt. Als we denken dat dan gewonnen hebben, he ben we het mis. We hebb dan juist veel verloren.' De Confessionele Verei ging heeft zich altijd kritisc loyaal opgesteld ten opzicl van het SoW-proces van h< vormden, gereformeerden lutheranen. Ze had overige in plaats van een fusie liev een minder vergaande feder tie van de drie kerken gezie Ook het bestuur van de Genj nic formeerde Bond wil ondan zijn bezwaren niets van Al.' dei De tekst van het appèl is o gesteld door ds. A. van Velif1 uit Pesse. Tot de medeopdq tekenaars behoren onder ai' deren dr. W. van Asselt il Ede, ds. W. Dekker uit Ooste- wolde, prof. dr. F. Immink li Driebergen, ds. P.L. de Jot uit Rotterdam-Delfshaven, dl de O L O F O LEIDSCH DAGBLAD Djn, (Opgericht 1 maart 1860) 17 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas. chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden ,18.< TELEFAX Advertenties 071 - 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uur] 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortingi 1Q betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland worden verzonden geldt een toeslag van 0! aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANC Voor mensen die moeilijk lezen, slechte oa hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattinc van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. Vf informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) 3 9; 13 37» Perioden met zon en droog. Mor gen later op de dag in het zuiden toenemende kans op een bui. Mid dagtemperatuur tussen 17 en 21 graden. Hongarije: Perioden met zon en enkele ver spreide buien, mogelijk met on weer. Morgen meer wolken en meer buien. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. z 1 K E N H U I Z E I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10