Yaris moet Toyota's nieuwe bestseller worden Voorkom een klapband Subaru weer gekozen tot Trekauto van het Jaar Weg en wiel Japanse auto verliest terrein in Nederland Sparta probeert 't met ligfiets HUISMAN 'RIJDAG 30 APRIL 1S Veel vakantieproblemen wor den veroorzaakt door slecht of zelfs geen onderhoud van de banden van caravan, cam per of vouwwagen, zo consta teert de VACO. Volgens deze branche-organisatie van ban denimporteurs en -leveran ciers hebben veel van de ge noemde banden droogte- scheuren, onvoldoende pro fieldiepte en een onjuiste bandenspanning. Door de kwaliteit en de veiligheid vooraf bij een deskundig be drijf te laten onderzoeken kan veel vakantieleed worden voorkomen. De VACO constateert dat ca ravanbanden ten onrechte een ondergeschoven kindje zijn. Veel mensen zijn nog steeds in de veronderstelling dat er met de banden van een caravan niets mis kan zijn, omdat met het voertuig per jaar maar een paar duizend kilometer wordt afgelegd. De kwaliteit van banden wordt echter ook minder omdat ze verouderen. Dat leidt tot uit droging en scheurtjes. Daar naast moeten de banden van een caravan vaak veel meer gewicht dragen dan bij een auto. HILVERSUM GPD st w De Subaru Legacy Touring Wa gon 2.0 AWD is 'Trekauto van iet Jaar' geworden. Dit jaar dongen 21 auto's mee naar de ze ANWB-KCK titel, de felbe- prijs voor caravantrek kers. Opnieuw strijkt een auto met standaard vierwielaandrij- ving en hoge en lage gearing de volle winst op. Drie jaar geleden deed er ook al een Subaru Legacy mee, maar toen werd hij tweede in zijn klasse en daardoor kansloos. Want de zegepraal valt ten deel aan een van de klassewinnaars. Daarmee is meteen duidelijk gemaakt dat er veel meer uitste kende caravantrekkers bestaan dan alleen de winnaar van de verkiezing. De klassewinnaars ontlopen el kaar niet veel in prestaties. In de klasse tot 45.000 gulden werd de Ford Focus 2.0 num mer 1. Voor 38.495 gulden heeft men een voortreffelijke cara vantrekker, die qua stabiliteit en prestaties en bedieningsge mak hoog scoort. Een volstrekte nieuwkomer is de Fiat Multipla. De importeur had de 1.9 JTD (common rail diesel) afgevaar digd en die auto stond zijn mannetje met overtuiging. De Multipla won in de dieselklasse tot 55.000 gulden en is te koop \anaf 47.400 gulden, /n de categorie diesels boven de 45 mille ging de Mercedes C200 CDi met de klassetitel aan de haal. Mercedes kwam bij de eerdere verkiezingen nooit zo goed uit de verf. Niettemin rij den er heel wat Mercedessen rond met trekhaken. De CDi- generatie zet echter een nieuwe standaard. De jury van tien au to- en caravanjoumalisten was onder de indruk van de presta ties van deze Mercedes, die in prijs onder de zeventig mille blijft. Hoewel ze niet in de prij zen vallen, zijn er toch heel wat auto's die met een keurig jury rapport de DAF-testbaan in St. Oedenrode konden verlaten, mdat ze twee dagen lang aan de tand gevoeld waren. Neem bijvoorbeeld de Skoda Ocatavia combi 1.9 TDI, een geweldige caravantrekker, vooral door zijn stabiliteit en trekkracht. En wat k st; booi te denken van de zeer krachtige Opel Astra's, zowel in de benzi ne- als in de dieselklasse. Ze wonnen niet, maar het scheel de allemaal maar heel weinig puntjes. Hetzelfde kan gezegd worden van de Citroën Xantia met 2.0 liter HDi (diesel) motor. Eerder bracht de Xantia het al tot win naar. Hetzelfde verhaal gaat op voor de Peugeot 406 met de zelfde motor. Puike prestaties laat dit type voor een caravan zien. Met de Koreanen Kia en Hyun dai liep het minder goed af. De Kia Shuma 1.8 liet nogal wat steken vallen op gebied van sta biliteit en prestaties. De nieuwe Sonata van Hyundai valt voor de caravan ook wat tegen. Het lijkt erop, zo schrijft de KCK, dat Hyundai en de caravan nooit vrienden zullen worden. De overigens fraaie auto scoort trouwens een stuk beter dan de Kia. Bij de Japanners gaat het een stuk beter. Honda scoort goed met zijn Accord 2.0 in stabili teit. Maar de auto dribbelt een beetje op de helling. De motor is erg stil en hij blijft de caravan prima de baas. De Nederlandse Japanner Mitsubishi Space Wa gon 2.4 GDi zou als caravan trekker beter moeten kunnen. Bij de hellingproef gaat de mo tor dansen in de rubbers. Het wegrijden moet met beleid ge beuren. Overigens trekt de mo tor uitstekend. Dan nog even iets over de abso lute winnaar. Subaru maakt al vele jaren auto's die buitenge woon geschikt zijn als trekauto. Het zijn betaalbare wagens die standaard vierwielaandrijving plus hoge en lage gearing bie den. Met een dergelijke tractie zijn er vrijwel geen belemme ringen. Op de steile helling zijn de Subaru's niet te verslaan. Het zijn dus vooral de presta ties die deze auto aan kop heb ben gebracht, al is de voor sprong niet zo groot als in 1994 het geval was bij de Subaru Im- preza Plus 1.8. Wie alles wil weten over trekau to's kan zeer uitgebreide infor matie vinden in de nieuwe Kampeer en Caravan Kampioen van eind april. TOYOTA TOYOTA DIJKSMAN B.V. Noordwijk, Herenweg 21-23 Tel: 071-3614535 Rijnsburg, Oegstgeesterweg 17-23 Tel: 071-4020500 Hillegom, Marconistraat 37 Tel: 0252-515329 Nieuwe brede band van Kléber I Het Franse bandenmerk Kléber I is begonnen met de vernieu- I wing van het gamma. De eerste I band die deze vernieuwing ten I deel valt is die voor sedans en I grote auto's met veel vermogen. 1 Het nieuwe product voor deze I categorie heet voortaan Dy- naxer HP. De Dynaxer HP is I een brede band die overwegend j zal worden aangeboden in de snelheidscategorieën V (tot 240 I km/u) en W (tot 270 km/u). De afmetingen lopen uiteen van 185/65 x 14 tot 225/55 x 16. De nieuwe band blinkt volgens Kléber uit door zijn veilige weg gedrag op een natte weg. De profieltekening is speciaal afge stemd op het 'breken' van de waterlaag. Twee brede groeven in de lengterichting zorgen voor de afvoer van water. De bijzon dere gordelconstructie verhin dert vervorming van de band op hogere snelheden. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via verkeersinformatienummer ANWB: 090 096 22 (75 ct/min). De werkzaamheden vinden dag en nacht plaats en in beide rich tingen, tenzij anders vermeld. REDACTIE PETER LODEWIJKS Toyota gooit het roer dras tisch om in Europa. In plaats van anoniem gesti leerde, pretentieloze kleine auto's, gaat het Japanse merk vlot gelijnde, opval lende (in Europa ontwor pen) modellen maken. De eerste daarvan heet Yaris en staat inmiddels bij de dealers. Hij ziet er niet al leen heel anders uit dan we van Toyota gewend zijn, de auto biedt ook voortreffelijke rijeigen- schappen. De Nederlandse importeur wil er dit jaar nog minstens 10.000 or ders voor schrijven. Waar mee het meteen de best verkochte Toyota in ons land moet worden. RAAMSDONKSVEER GPD Van Japanse autobouwers weet vrijwel iedereen dat ze degelijke en buitengewoon betrouwbare automobielen maken. Niet voor niets staan de merken uit het land van de Rijzende Zon in be trouwbaarheidsonderzoeken altijd in de hoogste regionen. Ook gebruiken Japanse merken vaak geavanceerde techniek, maar op het gebied van design staan ze minder hoog aange schreven. Toyota wil daar ver andering in brengen, om te be ginnen met de introductie van de opvallend gelijnde Yaris. De Yaris wordt door Toyota na drukkelijk gepresenteerd als een auto vóór Europeanen, maar ook dóór Europeanen. Het design is afkomstig van de Griekse ontwerper Sotiris Ko- vos, werkzaam bij EPOC, het Europese stylingcentrum van Toyota dat nu nog in Brussel zit maar binnenkort (op zijn ver zoek) wordt verplaatst naar Zuid-Frankrijk. Kenmerkend voor de Yaris is de sterk oplopende taillelijn met een plooi over de hele flank. Bovendien hebben zowel het front als de achterzijde een op vallende, aansprekende vorm, waarbij vooral de grille het goed doet. De zowel met drie als met vijf deuren leverbare auto heeft compacte buitenmaten (lengte 3,61 meter), maar is door de wat grotere hoogte (1,50 meter) en de in deze klasse flinke wiel basis (2,37 meter) toch opval lend ruim. Daarbij komt nog dat het interi eur heel praktisch is ingericht en een ruimtelijke indruk maakt. Vooral voorin is er veel glas en de achterbank is in de lengterichting 15 centimeter verstelbaar. Je kunt dus kiezen tussen een aangename hoe veelheid beenruimte voor de achterpassagiers met wat min der kofferruimte (205 liter) of meer plek voor bagage (305 li ter) en minder zitruimte achter in. Bij de inrichting en aankleding van het interieur bewandelde Toyota ook andere wegen. Het instrumentenpaneel zit niet recht voor de bestuurder, maar is centraal geplaatst. Het be staat bovendien uit digitale in strumenten, die via een ingeni eus trucje veel verder weg lijken te zitten (ergens onder de mo torkap) dan daadwerkelijk het geval is. De snelheid wordt weergegeven in digitale cijfers, het toerental en de brandstof voorraad met blokjes op een schaal. Onder de instrumenten zit een ruimte waar een navigatiesys teem gecombineerd met een boordcomputer kan worden in gebouwd. Het is optioneel, maar zeer betaalbaar (2.495 gulden) en voortreffelijk wer kend met een heel compacte display. Daaronder zit een mid denconsole waarin de verwar ming en het audiosysteem een plaatsje vinden. Aan weerszij den van die console zitten grote opbergvakken en bovendien is de Yaris uitgerust met een dub bel dashboardkastje. Ook in de deuren en op de middentunnel zitten nog vakken. De afwerking van het interieur is voorbeeldig en met degelijke materialen. Bovendien is de Ya ris heel compleet, met uitzon dering van de basisversie, die met een instapprijs van net Vier forse winnaars maar ook vier verliezers Japanners in Nederland Merk De Japanse autofabrikanten hebben hun verkoop in het thuisland Japan in het begro tingsjaar 1998 met ruim elf pro cent zien teruglopen, meldt de Japanse brancheorganisatie. In het begrotingsjaar, dat liep tot en met maart, werden in totaal 4,21 miljoen nieuwe auto's ver kocht. Over het jaar ervoor daalde de autoafzet in Japan al met 14,6 procent. Mitsubishi moest dit boekjaar met 13,6 procent het grootste verlies incasseren, gevolgd door Honda met 13,2 procent, Nis san (10,6), Toyota (9,1) en Maz da (2,7 procent). Als gevolg van de dalende ver koop is de productie bij de drie grootste Japanse autofabrieken Toyota, Nissan en Mitsubishi teruggeschroefd. De grootste producent, Toyota, maakte met 4,5 miljoen auto's 3,6 procent minder wagens. De nummer twee, Nissan, produceerde 10,5 procent minder auto's en maakte er 2,4 miljoen. De pro ductie bij Mitsubishi daalde met 1,6 miljoen gemaakte wa gens maar liefst 12,6 procent. Volgens analisten zouden er in 1 ft Mazda 323 1. Mazda (3) 2. Toyota (1) 3. Nissan (4) 4. Suzuki (2) 5. Mitsubishi (5) 6. Daihatsu (7) 7. Honda (6) 8. Subaru (8) 8.259 7.506 6.005 4.733 3.946 2.684 Totaal De Mazda 323 was in het eerste kwartaal de bestverkochte Japanse auto. foto autopalace de binckhorst totaal wel eens minder dan 10 miljoen auto's kunnen zijn ge maakt. De Japanse productie was in de afgelopen 20 jaar nog niet zo laag. In Nederland bleef de populari teit van de Japanse auto wat achter bij de totale stijging van de autoverkoop (22 procent). In het eerste kwartaal van dit jaar steeg de verkoop van 'Japan ners' met 16 procent. Ondanks deze stijging is het resultaat dat de Japanse auto wat terrein ver liest, het marktaandeel liep te rug van 19 naar 18,1 procent. Er zitten flinke verschillen tus sen de resultaten van de Japan se merken onderling. Vier van de acht merken verkochten zelfs flink meer dan in de eerste drie maanden van 1998, maar de andere vier zagen de ver koop dalen. De grootste daler was Honda, gevolgd door Toyo ta, Mitsubishi en Suzuki. Alleen voor Mitsubishi had dat geen gevolgen voor de notering in de ranglijst, de andere drie zakten een of meer plekken (zie over zichtje). De vier merken die vooruit gin gen, deden dat vrij fors. De grootste sprong maakte Mazda, dat bijna 80 procent meer ver kocht en daarmee gelijk het be- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij geen 23.000 gulden als lokkertje dient. Maar de Yaris Linea Terra van 25.497 gulden heeft stan daard stuurbekrachtiging, air bags voor de bestuurder en de passagier, een radio/cassette en ABS. Het topmodel kost 27.987 gulden en is met elektrisch be- dienbare ramen, centrale por tiervergrendeling met afstands bediening en elektrisch verstel bare buitenspiegels zelfs uitge sproken luxueus te noemen voor een auto in deze klasse. Toch is het niet alleen het leuke uiterlijk en interieur en de com plete uitrusting die ervoor zor gen dat de Yaris zo'n goede in druk achterlaat. De auto zit aan alle kanten gewoon prima in el kaar. Toyota heeft het gewicht bijvoorbeeld heel laag weten te houden: slechts 830 kilo brengt hij op de schaal. Dat is mede te danken aan een nieuwe motor die vooral opvalt door zijn ge ringe cilinderinhoud. Onder de motorkap staat een slechts één liter metende 4-ci- linder, voorlopig de enige krachtbron voor de Yaris. Deze levert dankzij variabele klepti- ming, een techniek die normaal alleen voor veel duurdere au to's wordt gebruikt, een vermo gen van 68 pk. Daarmee is de Yaris opvallend levendig. Hij sprint in twaalf seconden van 0 naar 100 km/uur en haalt een top van 156 km/uur. En Toyota belooft een spectaculair laag verbruik van gemiddeld slechts 1 op 17,9. Afgerond wordt de uitstekende indruk van de Yaris door een weggedrag dat zowel de spor tieve chauffeur als de op com fort gestelde bestuurder veel plezier zal doen. Stabiel op de rechte weg, gretig op bochtige trajecten en met een vering die bijna Frans comfort biedt. Het moet daarom wel heel gek lo pen wil Toyota van de Yaris geen bestseller kunnen maken. 37.095 31.947 stverkopende Japanse merk in ons land is geworden. Nissan, Daihatsu en Subaru verkochten alle drie rond 40 procent meer dan in het eerste kwartaal vorig jaar. De populairste Japanse auto in het eerste kwartaal 1999 was de Mazda 323-serie. Daarvan gin gen er 3.519 over de toonbank. Tweede was de Toyota Avensis (2.764) en de Japanse nummer drie van Nederland komt ook van Toyota: de Corolla (2.620). Die kwam vorig jaar (over het hele jaar bekeken) als bestver kochte Japanner uit de bus, ge volgd door de Mitsubishi Caris- ma en de Toyota Avensis. Van de Corolla verkocht Toyota er 9.100 en van de Avensis 6.536. De in Nederland gebouwde Ca- risma bracht het tot 8.526 exemplaren. Speciale Swift bij jubilerend Suzuki Automerk Suzuki is 20 jaar actief in ons land. En dat wordt gevierd met een speciale versie van de Swift. Deze gelimiteerde 'Jubilee' is gebaseerd op de Swift GLS 1.3, die standaard al airbags voor be stuurder en passagier, ABS, elektrisch bedienbare ramen vóór en elektrisch verstelbare buitenspiegels en airconditioning heeft. In de Jubilee-versie komen daar centrale portiervergrendeling met af standsbediening, sportstoelen met speciale bekleding, metallic lak, een uitlaatsierstuk en lichtmetalen wielen bij. Dit paldcet vertegen woordigt volgens Suzuki een waarde van 2.995 gulden, maar de Swift Jubilee is slechts duizend gulden duurder dan een GLS. De prijzen beginnen bij 22.495 gulden voor de 1.0 liter versie. Speedster op Cabrio '99 De Opel Speedster, de aan sprekende stylingstudie die recent in Genève te zien was, zal worden geëxposeerd op Cabrio '99. Het Autotron in Rosmalen staat in het week einde van 7 t/m 9 mei weer helemaal in het teken van deze jaarlijkse autoshow. De beurs laat weer het complete aanbod aan in Nederland verkrijgbare open auto's zien. Cabriolet-rijden is de laatste jaren steeds populair der geworden en het aanbod is sterk gegroeid en voor een grotere groep automobilis ten interessant geworden. Cabrio '99 kon in voorgaan de jaren de hele expositie kwijt op de eerste etage van de Autotron Expo-hal, maar nu wordt ook de begane grond gebruikt. Bezoekers van de show kunnen overi gens het hele park van het Autotron bezoeken. Wat betreft de Opel Speed ster is de kans erg groot dat het niet bij een conceptmo del blijft. De auto is zo goed ontvangen, dat serieus wordt overwogen om hem in pro ductie te nemen. De uit alu minium en composietmate rialen vervaardigde open tweezitter is uitgerust met een-2.2 liter motor met 147 pk. goed voor een sprint van nul naar 100 km/u in krap zes seconden. Cabrio '99 is op vrijdag 7 mei geopend van 14 tot 20 uur en op 8 en 9 mei van 10 tot 17 uur. De toegang kost 15 gul den voor volwassenen en 7,50 gulden voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Onder 4 jaar is de toegang gratis. Voor meer informatie: tel. 073 5233 300. BUK IN HET VERLEDEN 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Apeldoorn - Hengelo (A 1) Tussen knooppunt Azelo en Holten, tot 1/11. O parta heeft voor het k eerst een ligfiets in K- J het assortiment. Het is de derde Nederlandse fiet- senfabriek die probeert de lig fiets in grote aantallen aan de man/vrouw te brengen. Eerder probeerden Gazelle en Batavus hetzelfde, maar beide fabrieken zijn er inmiddels van terugge komen. Gazelle had de in eigen beheer ontwikkelde Boomerang in productie en Batavus de Re- laxx, een door ligfietsbouwer Flevobike ontwikkeld model. Sparta noemt zijn serie Mara thon, leverbaar als modellen Icarus of Piraeus. De fabriek heeft de fietsen niet zelf ont worpen. Ze komen van ligfiets bouwer Challenge, net als Spar ta in Apeldoorn gevestigd. De fietsen worden apart van de lo pende band g briceerd en het landelijke dea- lernet staat g rant voor ver koop en service. Sparta gelooft in de filosofie van de ligfiets als een comfortabel en snel middel van vervoer over langere afstand. Voor puur stadsverkeer wordt dit soort fietsen niet aangeprezen. Spar ta waarschuwt de koper in spe zelfs dat ligfietsen iets is wat bijna iedereen moet leren. Voor de eerste keer zonder slingeren wegrijden lukt maar een enke ling. Sparta denkt klanten te trekken met wat duurdere ligfietsen. De nieuwe modellen kosten 2.300 gulden (met makkelijk te berij den bovenstuur) en 2.400 gul den (met onderstuur, dat meer oefening vergt). Die van Bata vus kostte 1.800 gulden en die van Gazelle 2.500 gulden. Spar ta voorziet beide typen van ve ring, spatborden, verlichting, bagagedrager en 21 versnellingen. Fietsambulance Een ziekenwagen is een onhandig voer tuig bij ongelukken op grote manifesta ties en festivals. In Zweden is speciaal daarvoor de fietsambu lance in het leven geroepen. In Amerika en Japan is dat al lan ger praktijk. Een team van twee verplegers rukt in geval van nood uit op mountainbikes. In fietstassen hebben ze het nodi ge materiaal bij zich om eerste hulp te verlenen bij kwetsuren, hartaanvallen, gebroken lede maten en hyperventilatie. In de praktijk is de fietsambulance veel sneller ter plekke dan een logge auto-ambulance. De er varing in Zweden leert dat het fietsteam zeker twaalf keer per festival uitrukt. De auto-ambu lance blijft aan de rand van het terrein paraat om patiënten eventueel naar een ziekenhuis te brengen. Op de Klassieke AutoRAI, die dit weekeinde in Amsterdam wordt gehouden, is onder meer het merk Auto Union prominent aanwezig. Met diver se Audi's maar ook met motoren en auto's van het merk DKW. Een van die fraaie 'Dampf Kraft Wa gens' is deze 1000 SP, die in 1958 op de markt kwam als cabriolet en als coupé. De tweezitter leek verdacht veel op de toenmalige Ford Thunderbird, althans wat uiterlijk betreft. Onder de motorkap zat immers geen dikke V6 of V8 maar een beschei den 3-cilinder tweetaktmotor van 55 pk. Het werd geen succes, de 1000 SP ging in 1965 uit produc tie toen er 5.000 coupés en 1.640 cabrio's waren gebouwd. In deze periode waren Auto Union en DKW overigens beide als merknaam in gebruik. foto pon

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21