Martinair overweegt schrappen vluchten Schiphol haalt bezem door organisatie Economie Netelenbos laat metro stranden Belgen steken stokje voor fusie CocaCola/Schweppes Bedrijven vrezen concurrentieregels Vakbond: Minder salaris iij ziekte onbespreekbaar ArboNed weet instroom in WAO iets te beperken üchelde-energietunnel van de baan jiddelburgDe aanleg van een leidingentunnel voor water, ^Et-oom en gas onder de Westerschelde gaat niet door. Delta ïutsbedrijven, de provincie Zeeland en de havenschappen van jlissingen en Terneuzen vinden de tunnel te duur en de milieu- irocedures die doorlopen moeten worden te tijdrovend. De jrocedures waren nodig omdat door de geboorde tunnel ook röpemieleidingen voor ethyleen en propyleen zouden moeten —ripen. De drie partners zaten echter in tijdnood, omdat Dow jhemical in Terneuzen vanwege uitbreiding van de nafta-capa- pteit snel extra behoefte aan water had. Dat wordt nu naar het jomplex gehaald door een uitbreiding van het bestaande water- wdingnet vanuit de Biesbosch. jMF leent Rusland negen miljard ifashingtonHet Internationaal Monetair Fonds leent Rusland [5 miljard dollar (9,9 miljard gulden) in de komende achttien naanden. Voorwaarde is dat Rusland eerst zijn fiscale- en Lnkzaken op orde heeft en dat de Russen duidelijk verant woorden wat met eerdere IMF-kredieten is gebeurd. Dat heeft MF-topman Camdessus in Washington gezegd. Bronnen bin- jen het IMF melden verder dat de lening deel uitmaakt van een 'ereenkomst die de Russen in totaal ^,5 miljard dollar (16,5 liljard) moet opleveren. Dat bedrag zou mede beschikbaar ge leld moeten worden door de Wereldbank en andere geldschie- ïebruik chipknip in parkeergarages ndhoven Binnen enkele maanden introduceert WPS Parking ystems in Eindhoven een nieuw systeem waarmee het moge- jk is om een parkeergarage in- en uit te rijden met behulp van en chipknip of chipper. Een garage in de Eindhovense binnen- lad krijgt de primeur. Het nieuwe systeem is simpel. Gebrui- ers kunnen met hun elektronische portemonnee de slagboom an de garage openen. Bij het verlaten steken ze hun chipknip f chipper opnieuw in het apparaat. Dat schrijft vervolgens het arkeergeld af van het tegoed. Overigens blijft de traditionele etaalautomaat bestaan, zodat ook altijd nog cash afgerekend an worden. iony belandt diep in rode cijfers pkyo Het Japanse elektronicaconcern Sony heeft in het laat- te kwartaal van het eind maart afgesloten boekjaar honderden ïiljoenen verlies geleden. Het verlies uit gewone bedrijfsuitoe- ining bedroeg 750 miljoen gulden, vooral veroorzaakt door de rijserosie van computermonitoren en mobiele telefoons. Het voor het eerst in 4,5 jaar dat Sony rode cijfers schrijft. Over et gehele boekjaar werd een winst uit gewone bedrijfsuitoefe- ing geboekt van 5,8 miljard, 35 procent minder dan het jaar er- oor. De omzet steeg met 0,6 procent tot 117 miljard. Volgens ony zijn prijsdalingen van met name mobiele telefoons en omputerschermen de oorzaak van de slechte resultaten. lij AMP Holland verdwijnen banen en bosch Als gevolg van een reorganisatie bij AMP Holland in )en Bosch verdwijnen 177 van de 1.050 banen. De ingreep is et gevolg van een wereldwijde herstructurering. Telecombe- rijf AMP is onlangs overgenomen door de Amerikaanse Tyco iroep. De ingreep heeft onder meer tot gevolg dat een aantal ibrieken in het buitenland dicht gaat. De vestiging in Den osch gaat zich concentreren op de ontwikkeling en vervaardi- ing van producten voor de telecommunicatiemarkt, alsmede e verkoopactiviteiten in de Benelux. De reorganisatie is nodig mdat door de heftige concurrentie in Azië en in de VS sprake is an een prijserosie. laangarantie voor schoolverlaters ''kvolle Schoolverlaters in Zwolle moeten zich vanaf volgende ,/eek bij het Arbeidsbureau melden, waar ze direct twee banen langeboden krijgen. Weigeren ze die, dan wordt een uitkering ekort of geweigerd. Het arbeidsbureau en de^gemeente slaan 0 twee vliegen in één klap; jongeren worden snel aan werk ge- olpen en het aantal uitkeringen daalt. Het is voor het eerst dat en dergelijk initiatief in Nederland wordt genomen. Tot dus- erre krijgen schoolverlaters van 18 jaar en ouder als werkloze utomatisch een uitkering. Vanaf volgende week is dat automa- sme in Zwolle voorbij. kwartaalwinst Unilever 1,36 miljard otterdam Unilever heeft over de eerste drie maanden van dit 1,36 miljard nettowinst geboekt. Dat is zes procent minder an de vergelijkbare periode het jaar ervoor. De omzet daalde 1(len procent naar 21,4 miljard. De orrfzet stond onder druk van i( ïoeilijke economische omstandigheden in Centraal- en Oost- jj uropa en Latijns Amerika. Het voedings- en wasmiddelencon- 1 ern meldt overigens wel tekenen van herstel in Zuidoost-Azië. i< 1 Europa daalde de omzet vier procent. Dit deel van de wereld goed voor bijna de helft van de totaalomzet. De problemen in usland leidden tot een 'aanzienlijke terugval in omzet'. Op de )to een mega-billboard van Unilever in Oekraïne. Het gaat om en van de bekendste merken van Unilever, de shampoo Orga- ics. Unilever claimt dat de reclame-uiting 2.142 vierkante me- :r groot is en wellicht 's werels grootste billboard. FOTO UNILEVER sterdam anp vakbonden werken op geen 33kele manier mee aan korting salaris van zieke werkne- :rs. De werkgevers in VNO- )W en het MKB zien de kor- g als een prikkel om het ziek- 'erzuim terug te dringen. Voorzitter H. de Boer van CB-Nederland zou graag zien t werkgevers in plaats van de lie honderd procent maar ze- ïtig procent salaris doorbeta- aan een zieke werknemer. |der al etaleerde VNO-NCW als één van de mogelijkhe- om de strijd aan te binden jen het hoge verzuim. Tegen- an van verzuim duikt al enke jaren regelmatig op op de nda's van overleggen tussen jevers en werknemers, 'e vakbonden CNV, FNV en aÉhP zijn fel tegen. Zij vinden n korting onbespreekbaar. IV noemt 'boete op ziekte' erteerbaar omdat het een islag is op de solidariteit die Woede over bezwaren Brussel tegen inlijving door KLM Vliegmaatschappij Martinair houdt er rekening mee dat enkele zonbestemmingen rond de Middellandse Zee moeten worden opgeofferd. De Europese Commissie heeft tot nu toe geweigerd om groen licht te geven voor de volledige inlijving van Martinair door KLM. Volgens Martinair-topman A. van Bochove komt Brussel moge lijk op andere gedachten als een deel van de vluchten op het gèbied rond de Middellandse Zee wordt stopgezet. schiphol richard mooyman De Martinair-top toonde zich gistermiddag bij de presentatie van de jaarcijfers zeer geïrri teerd over de houding van de Europese Commissie. „Het duurt allemaal zeer lang en de zakelijkheid is zoek", oordeelde Van Bochove. Hij zei 'geen en kel respect' te hebben voor de opstelling van Brussel, dat be denkingen heeft bij de inlijving van Martinair. De KLM-groep zou daarmee op bepaalde rou tes een te dominante marktpo sitie krijgen. Ruim een jaar geleden be reikte de KLM, toen nog voor de helft eigenaar van Martinair, een akkoord met Nedlloyd over de overname van de rest van de aandelen. Voorwaarde was dat Brussel zou toestemmen. Maar zover is het nog steeds niet. „Dit is geen wereld-deal. Dat je daar veertien maanden mee be zig bent", schamperde Van Bo chove. Martinair zegt reeds 450 schriftelijke vragen te hebben beantwoord. De irritatie bereik te een hoogtepunt toen de luchtvaartmaatschappij moest uitleggen wat voor soort passa giers er aan boord zijn en wat ze op de plaats van bestem ming gaan doen. Van Bocholt hoopt dat de Eu ropese Commissie in juni ein delijk de knoop doorhakt. Hij zei zelf bereid te zijn tot con cessies. „Het kan zijn dat je iets moet inleveren wat we als Mar tinair zelf met veel zorg hebben opgebouwd", aldus Van Bo cholt, die eind vorig jaar Mar tinair-oprichter M. Schroder is opgevolgd. De problemen draaien volgens hem om nog slechts om enkele bestemmin gen in het Middellandse Zeege bied. Een onderzoek naar samen werking met de andere KLM- Topman A. van Bochove hekelde gistermiddag bij de presentatie van de jaarcijfers van Martinair de opstelling van Brussel. „Het duurt alle maal zeer lang en de zakelijkheid is zoek", zei hij. FOTO ANP HANS STEINMEIER dochter Transavia is in volle gang. „Er liggen nu zeven mo dellen", aldus Van Bochove. „Van een onveranderde situatie tot een volledige integratie." Een besluit is nog niet geno men, maar een ding staat reeds vast. Martinair zal de eigen rode kleur behouden en flexibel blij ven inspelen op marktontwik kelingen, aldus de topman. „We blijven de ondeugende dochter van de KLM." De luchtvaartmaatschappij presenteerde gisteren een ex ploitatiewinst van ruim 74 mil joen gulden voor belastingen, de hoogste in de geschiedenis van Martinair. De top waagde zich niet aan een winstprogno se voor het lopende jaar, maar duidelijk is al wel dat de resul taten over de eerste vier maan den tegenvallen. De tarieven staan onder druk en vooral de concurrentie in de vrachtsector is zeer groot. EU-importverbod rundvlees uit VS brussel» anp De Europese Unie sluit half juni voorlopig de grenzen voor Amerikaans rundvlees. De Eu ropese Commissie kreeg giste ren ruggesteun voor een voor stel daartoe van veterinaire ex perts uit de lidstaten. De EU weert omwille van de volksgezondheid al jaren Ame rikaans rundvlees dat met hor monen is behandeld. De com missie kondigde vorige week aan dat zij ook 'hormoonvrij rundvlees' niet meer wil toela ten, omdat daarin ook resten van groeihormonen zijn ont dekt. Het onderzoek waarbij de re sidu's aangetroffen werden, had de commissie gelast om de Wereldhandelsorganisatie (WTO) te overtuigen van de noodzaak van het importver bod op hormoonvlees. De WTO heeft in 1997 na een klacht van de VS geoordeeld dat de unie onvoldoende bewijzen heeft dat hormoonvlees een ge vaar is voor de volksgezond heid. De unie had tot 13 mei de tijd gekregen om met nieuwe studies haar vrees te staven. - -i brussel anp-belga De Belgische mededingingsau toriteiten hebben een verbod uitgesproken tegen de voorge nomen fusie tussen de dran kenconcerns Coca-Cola en Cadbury Schweppes. Volgens de Raad voor de Mededinging is de fusie nadelig voor de Bel gische frisdrankenmarkt. Coca-Cola zou van Cadbury Schweppes in Europa - met uit zondering van Frankrijk - de merken Schweppes. Canada Dry, Gini, Oasis en Dr Pepper overnemen. In totaal verwierf Coca-Cola eind vorig jaar voor 120 markten de frisdrankmer ken van zijn Britse concurrent. Daar horen overigens de VS niet bij. Met de transactie was 1,85 miljard dollar (3,8 miljard gulden) gemoeid. De concerns kunnen het Bel gische verbod nog aanvechten. Dat is wellicht raadzaam. De Raad voor de Mededinging heeft twee keer eerder een stok je gestoken voor fusies, een in de cosmeticasector en toen de chocoladeproducenten Barry en Callebaut wilden samen gaan. In het laatste geval haalde de raad in hoger beroep bak zeil. Europees commissaris Van Miert (concurrentiezaken) voer gisteren scherp uit tegen Coca- Cola. Het concern heeft naar zijn zeggen geprobeerd de Eu ropese Commissie te omzeilen en zijn fusieplannen via de na tionale autoriteiten goedge keurd te krijgen. „Coca-Cola moet leren de re gels te respecteren, zelfs in Eu ropa". aldus Van Miert. „De commissie moet om toestem ming worden gevraagd, anders dreigen zware straffen, zelfs voor Coca-Cola." In Nederland speelt de kwes tie niet. De transactie hoefde niet te worden aangemeld om dat de omzet onder de door de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) gehanteerde drempel ligt. Rotterdam Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat heeft gis termiddag een spiksplinternieuwe metrostel, een zogenoemd light- railvoertuig, laten stranden in het zicht van metrostation Slinge in Rotterdam-Zuid. Netelenbos mocht het voertuig inwijden maar reed te snel, waardoor een automatisch remsysteem wat al te enthousiast ingreep. Enige tijd wilde het ultramoderne voertuig voor noch achter uit. Enkele tientallen notabelen en leden van de pers brachten daar door een benauwd kwartiertje door. Het gaf de aanwezigen wel de kans om de nieuwe metro, gebouwd door het Canadese bedrijf Bom bardier in Brugge, uitgebreid te bewonderen. Tijdens de rit bleek het treinstel opvallend stil. Met een betere bestuurder zal ook het rijge drag ongetwijfeld indrukwekkend zijn. Het gisteren in gebruik geno men exemplaar is de eerste van zes nieuwe metro's, die met ingang van vandaag worden ingezet. Elke week komt er een bij, totdat in de loop van volgend jaar 42 nieuwe treinstellen actief zijn. FOTO ANP JASPER JUINEN utrecht anp ArboNed, de grootste onafhan kelijke arbodienst met bijna een miljoen werknemers onder zich, heeft vorig jaar de toe stroom van werknemers naar de WAO relatief weten te beper ken. De bij ArboNed aangeslo- Sluitende aanpak voor werklozen Tweede Kamer stemt in met experimenten met WW-geld Brussel wil einde aan bureaucratische rompslomp DEN HAAG ANP De Tweede Kamer kan zich in grote lijnen vinden in een wets voorstel dat experimenten mo gelijk maakt waarbij geld uit het WYV-fonds wordt ingezet om personen met een WW-uitke- ring weer aan de slag te helpen. Dat bleek gisteren bij de behan deling van het wetsvoorstel van staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken. De experimenten moeten aantonen welke maatregelen het meest geschikt zijn om WW'ers zo snel mogelijk weer aan het werk te krijgen. Het ka binet heeft aangekondigd dat er voor mensen die in de toe komst werkloos raken een 'slui tende aanpak' komt. Dat bete kent dat ze binnen een jaar aan een baan, scholing of een werk ervaringsplaats moeten krijgen. In het kader van deze sluiten de aanpak kunnen straks ook experimenten met WW-geld plaatsvinden. De gedachte daarbij is dat de experimenten zichzelf terugverdienen doordat er bespaard wordt op WW-uit- keringen. Bovendien heeft het kabinet 40 miljoen in het WW- fonds gestort. Daarnaast zijn de experimen ten ook bedoeld voor mensen die al langer in de WW zitten. Het kan daarbij bijvoorbeeld gaan om proefplaatsingen van een WW'er bij een bedrijf of het verlenen van een aanvulling op het loon als een WW'er lager betaald werk accepteert. brussel marc peeperkorn correspondent Het bedrijfsleven vreest wille keur en onzekerheid door de plannen van de Europese Com missie om de concurrentiere gels aanzienlijk te vereenvoudi gen. Prijsafspraken en kartel vorming tussen bedrijven wor den minder vaak door Brussel beoordeeld en meer aan de na tionale mededingingsautoritei ten overgelaten. Volgens Euro pees Commissaris Van Miert (concurrentiebeleid) voorkomt dit 'bureaucratische romp slomp door logge procedures'. Van Miert wil een eind ma ken aan de situatie waarin be drijven hun afspraken over prij zen of marktverdeling met grensoverschrijdende effecten, bij Brussel aanmelden. Alleen de Commissie kan nu dit soort deals goedkeuren. Omdat er jaarlijks veel meer aanvragen binnenkomen dan de Commis sie kan verwerken, neemt de procedure vaak jaren in beslag. Deze termijn dreigt verder op te lopen, als de Europese Unie straks de eerste zes nieuwe lid staten verwelkomt. Bijkomend effect is dat Brussel steeds min der menskracht heeft om echt concurrentievervalsende (niet aangemelde) zaken op te spo ren. Van Miert stelt daarom voor de gehele aanmeldingsproce dure te schrappen. Goedkeu ring van een afspraak kan niet meer verkregen worden, enkel afkeuring. Een dergelijk verbod kan dan worden opgelegd door ten bedrijven zagen ten opzich te van het landelijk gemiddelde vijftien procent minder werkne mers in de WAO terechtkomen. Directeur T. Stam zegt dat maar een enkele werkgever zich realiseert wat een arbeidsonge schikte werknemer gemiddeld kost. Hij schat die kosten op 200.000 a 250.000 gulden voor een modale werknemer. De doorbetaling van het loon rekent hij dan mee en verder indirecte kosten als voor ver vangend personeel, verlies in productiviteit en in kwaliteit. Ook de wet PEMBA heeft gevol gen; werkgevers die relatief veel arbeidsongeschikten hebben, zien zich daardoor geconfron teerd met sterke premieverho gingen. De instroom in de WAO en de lichte stijging van het ziekte verzuim is vooral te zien in de zorg, het onderwijs, bij de over heid en bij grotere bedrijven. Stam wijst in dit verband op toenemende werkdruk. Arbo Ned boekte vorig jaar een winst van 9,5 miljoen gulden. De om zet steeg met meer dan veertig procent naar ruim 175 miljoen gulden. Het bedrijf heeft inmid dels bijna een miljoen werkne mers onder contract via meer dan 50.000 aangesloten bedrij- zowel Brussel, de nationale me dedingingsautoriteiten (in Ne derland de NMA) als een natio nale rechter. De eurocommis saris meent dat dit 'niet tot een verzwakking maar tot een ver sterking van het concurrentie leidt'. De Europese werkgeversorga nisatie Unice staat huiverig te genover de voorstellen. „Bedrij ven willen zekerheid over hun afspraken, en ze willen die dui delijkheid aan één loket verkrij gen. Beide voorwaarden komen in de plannen op losse schroe ven te staan", laat een mede werker weten. Goedkeuring kan immers niet meer verkregen worden, en een verbod dreigt op drie niveaus: Brussel, NMA, rechter. ingebakken zit in het Neder landse systeem. FNV zegt dat een werloiemer die zijn ziekte uitstelt om de korting te voor komen kort erna alleen maar zieker zal worden. Bovendien, aldus de vakcentrale, wordt in CAO-onderhandelingen door betaling tot honderd procent bepaald. De MHP vindt dat te veel de indruk wordt gewekt dat werknemers zich lichtvaardig ziek melden. „Dat is een mis kenning van de goede werk- mentaliteit van verreweg de meeste werknemers", aldus de MHP. De Boer wil het onder werp op de agenda omdat het volgens hem oneerlijk is dat kleinere werkgevers moeten op draaien voor verzuim en ar beidsongeschiktheid die in veel gevallen niet door of op het werk veroorzaakt is. Juist in het midden- en kleinbedrijf zijn verzuim en arbeidsongeschikt heid vaak moeilijker op te van gen dan bij de grotere bedrij ven. Topman wil alliantie met buitenlandse luchthavens na privatisering schiphol richard mooyman De luchthaven Schiphol gaat flink de be zem halen door de eigen organisatie. Het aantal staffuncties moet omlaag, de hoeveelheid werknemers in de terminal wordt uitgebreid. De reorganisatie past in de voorbereidingen voor de privatise ring. Om de concurrentiepositie te ver beteren wil Schiphol als zelfstandige on derneming allianties aangaan met bui tenlandse vliegvelden, bij voorbeeld in Italië. De reorganisatie werd gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers aangekon digd door president-directeur G. Cer- fontaine. De dienstverlening en efficiën- cy moet beter. Hij zei te streven naar minder staf en meer overalls. „Schiphol is bijna een fabriek. We moeten meer mensen in de frontlinie hebben om de dienstverlening te verbeteren." Hij denkt daarbij aan zaken als het schoon houden van de toiletten, het verstrekken van informatie en het klaarzetten van bagagekarretjes. Cerfontaine wil nog niet met details naar buiten treden, maar duidelijk is dat een aantal staffunctionarissen op de wip komt te zitten. Dat heeft al tot de nodige onrust geleid. Schiphol had aan het be gin van dit jaar ruim 1.900 medewerkers in dienst, ruim zeven procent meer dan in 1997. Uit een recent onderzoek bleek overigens dat zij de werkdruk in het al gemeen hoog vinden. Cerfontaine maakt zich zorgen over te kortschietende dienstverlening binnen de steeds drukkere luchthaven, waar in grijpende verbouwingen hinder veroor zaken. Vooral afgelopen zomer liepen de irritaties bij wachtende passagiers hoog op. Volgens de president-directeur zal Schiphol het de komende zomermaan den beter doen, maar pas in het jaar 2000 zijn de grootste problemen opge lost. Cerfontaine dringt aan op een snelle pri vatisering van Schiphol, dat nu nog voor 75,8 procent in handen is van de staat. Amsterdam bezit 21,8 procent, Rotter dam 2,4. Privatisering is volgens de top man hard nodig om te kunnen blijven concurreren. Veel buitenlandse luchtha vens worden de komende jaren gepriva tiseerd. In navolging van de allianties tussen vliegmaatschappijen, streeft hij naar allianties tussen Schiphol en bui tenlandse luchthavens. Ook wil Schiphol participaties verwerven in andere vlieg velden. Cerfontaine is vooral geïnteres seerd in Milaan en Rome vanwege de verbintenis tussen KLM en Alitalia. Maar ook Frankfurt, Brussel en Parijs hebben de warme belangstelling van Schiphol. Een groot deel van het aandelenpakket van de luchthaven van Rome wordt dit jaar verkocht, maar het 'staatsvliegveld' Schiphol mag van de Italianen hooguit een belang van twee procent verwerven. Dit tekent volgens Cerfontaine de beper kingen van de huidige eigendomsver houdingen. Het kabinet heeft in 1997 in principe reeds besloten tot verkoop van het staatsbelang in Schiphol, maar een datum is daarbij niet vastgesteld. De Schiphol-topman verwacht dat de priva tisering op zijn vroegst eind volgend jaar een feit zal zijn. Verkrijgbaar bij uw JUWELIER

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9