mmm Hoogste eer voor Karei Appel en Jeroen Krabbé ii Koninklijke onderscheidingen in de regio Binnenland W 'M W,r% NDERDAG 29 APRIL 1999 ANP Algemeen Nederlands Pen CPD Geassocieerde Pers Diens gelegenheid van Ko- jnnedag werden dit 1.897 lintjes uitgereikt, zijn er 362 meer dan g jaar. Er is een opval- Je stijging van het aan- mensen dat is gelau- mede omdat ze op werk extra hun best ben gedaan. Met 641 deze gevallen is er e van meer dan een lubbeling ten opzichte vorig jaar in deze cate- §\m nti jntien mensen kregen een irscheiding in de exclusieve i van de Nederlandse iw, de overigen werden on- :heiden in de Orde van 3&lije Nassau, meestal als ge- W\ n üd. Kleinere groepen i len ridder of zelfs officier, hoogste eer, de benoe- tot commandeur in de van de Nederlandse iw, is dit jaar alleen voor kunstenaars weggelegd: Monaco woonachtige Ka- ppel en acteur/schilder Je- Krabbé. 8® de wereld van kunsten en ia komen de meeste beken- lamen voor. Boudewijn de )t en Lennaert Nijgh zijn al- ridder in de Orde van de erlandse Leeuw geworden, de kinderboekenschrijvers Biegel en Dolf Verroen zijn Wieteke van Dort, alias Tante Ljen, werd ridder van de Orde van Oran je Nassau. foto anp zodanig geëerd. Artiesten als Wieteke van Dort, de Kermisklanten (het echtpaar Van Voskuijlen) en re gisseur en producent Johan Leerdam van de allochtone the atergroep Cosmic zijn ridder in de Orde van Oranje Nassau ge worden. De mediawereld heeft er ook een aantal ridders in de ze orde bij: directeur L. Bou- wens van Radio Nederland We reldomroep, presentator Joop van Zijl, Thomas Lepeltak (die als Stan Huygens samen met enkele medewerkers een socie- ty-rubriek in De Telegraaf ver zorgt) en Fred Lammers, schei dend royalty-verslaggever van Trouw en auteur van tientallen boeken over het Nederlandse koningshuis. In 1997 zorgde zijn 'Koningin Beatrix: een in stituut' voor grote opwinding, omdat erin stond dat de Oran jes balen van Koninginnedag en dat de vorstin een bepaald on gemakkelijke dame is. De lijst van gedecoreerden vermeldt verder een rijk schakeerd gezelschap: de Am sterdamse cuisinier john Fagel wordt ridder in de Orde van Oranje Nassau, darter Ray mond van Barneveld ook, jurist Gerard Jungschlager van de Stichting Japanse Ereschulden eveneens en voorzitter G. Van Dijk van de roerige branchever eniging KNV Taxi ook al. De zelfde onderscheiding blijkt te vens weggelegd voor F. Erhart, die als voormalig hoofd Bureau Vooronderzoek Ongevallen en Incidenten bij de Rijkslucht vaartdienst een opvallende ge tuige was tijdens de Bijlmeren quête. Ridder in de Orde van Oranje Nassau zijn ook geworden ds. M. Boeschoten, die zich be kommert om Nederlandse ge- Raymond van Barneveld, winnaar WK darts in 1999, werd ridder in de Kunstschilder Karei Appel werd commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. foto anp arthur bastiaanse Toneel- en filmacteur Jeroen Krabbé werd commandeur in de Orde van de Neder landse Leeuw. foto anp detineerden in het buitenland en zijn collega ds. L. Korevaar, oud-voorzitter van het College van visitoren-generaal van de Nederlands Hervormde Kerk. Drie leden van de Koninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen werden benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: de schei kundige prof. H. Berendsen, de astronoom prof. E. van den Heuvel en de hoogleraar me thodologie A. Felling. Gaston Sporre, oud-voorzit ter van FC Zwolle, fervent te genstander van de clubcard en 'formateur' van de sectie be taald voetbal van de KNVB mag zich ridder in de Orde van Oranje Nassau noemen, even als bondscoach H. Hom van de Nederlandse springruiters. De schaatswereld is ruim vertegen woordigd op de lijst van gede coreerden: hoofdbestuurslid Jan Charisius van de Koninklij ke Nederlandse Schaatsenrij- dersbond werd officier in de Orde van Oranje Nassau, grondlegger Jaap Havekotte van de bekende schaatsenfabriek Viking ridder in dezelfde orde en directeur J. Gierveld van schaatsenfabriek Interraps Al melo zelfs ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Andere zakenlieden die een lintje kregen opgespeld zijn D. Wessels van de raad van be stuur van de Koninklijke Volker Wessels Stevin (officier in de Orde van Oranje Nassau) en H. Lodder, president-directeur van Golden Tulip International BV (ridder in dezelfde orde). Ook een handvol buitenlan ders werd onderscheiden, on der wie de Hongaarse mevrouw J. Gera, die in Hongarije de oudste afdeling Neerlandistiek leidt (ridder Oranje Nassau), en de Groningse hoogleraar wis- en natuurkunde J. North, die de Britse nationaliteit heeft (ridder Nederlandse Leeuw). Een der tigtal koninklijke onderschei dingen viel op Aruba en de Ne derlandse Antillen. Er waren dit jaar 2.091 men sen voor een lintje ter gelegen heid van 30 april ('de algemene gelegenheid') voorgedragen. Sinds de vernieuwing van het decoratiestelsel in 1996 krijgt foto anp raymond rutting men niet langer zomaar een lintje voor bijvoorbeeld een 40- jarig dienstverband. De nadruk moet nu liggen op extra en vrij willige verdiensten voor de sa menleving, al kunnen die na tuurlijk wel binnen het beroep zijn uitgevoerd. In het gehele afgelopen deco ratiejaar (mei '98 - april '99) werden 3.050 lintjes toegekend, waarvan 48 in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Door de stijging van het aantal gedecoreerden is ook het aantal vrouwen dat een koninklijke onderscheiding kreeg hoger dan ooit, bijna vijfhonderd, of ruim een kwart van het totaal. Maar dat is procentueel onge veer evenveel als vorig jaar. In 1997 was nog maar twintig pro cent van de gehuldigden vrouw. Vee Leidse regio zijn vandaag nodige onderscheidingen ïreikt. Het gaat om de vol le personen: Ier in de Orde van de Ne- andse Leeuw manager van het Center New Coa- Chemistries binnen Akzo :1 Coatings B.V. te Sassen- uit Voorhout: .dr. S.O. Warnaar, o.a. leraar aan de Universiteit en, uit Leiden: :ier in de Orde van Oranje i Blom, voormalig direc- •generaal van de Rijkswa- aat, uit Leiden: C.P.C.M. Oomen uit stgeest; Scheepbouwer, algemeen :teur PTT Post B.V., uit rdwijk; W. G. van der Weiden, di- ;ur van het Nationaal Na- historisch Museum 'Natu- te Leiden, uit Haarlem- liede (gem. Haarlemmerlie- n Spaarnwoude); Ier in de Orde van Oranje tau .dr. A.R. Bakker uit Noord- "tan Dusseldorp, directeur het Woonzorgcentrum 'De stede' te Rijnsburg, uit sburg; de Haan uit Oegstgeest; euff uit Wassenaar: Koen uit Alphen aan den ei H. van Mierlo uit Katwijk; lolier, adviseur van Molier te Rijswijk, uit Wassenaar; A.D. Nieuwenhuizen Se- uit Leiden; drs. S.U. Ottevangers, voor- ir van de maatschap van de Octrooibureaux te Haag, uit Voorschoten: Tiesema uit Wassenaar: Ier in de Orde van Oranje sau, met de zwaarden itein ter zee G.M.J.H. Bure- op grond van de totaliteit 'erdiensten op defensieter- uit Voorschoten: f in de Orde van Oranje Nas- tdmiraal, vrijwilliger station rdwijk bij Koninklijke Ne- andse Redding Maatschap- e IJmuiden, uit Noordwijk; Brouw A.M. Alting uit Lei- BJ. van Leeuwen, Leiden. foto loek zuyderduin Hulp Noord-Ierland; C.A. van Dam uit Warmond, vrijwilliger bij de R.K. Sportver eniging 'Warmunda' te War mond; C. Doornekamp uit Alphen aan den Rijn, trainer bij de Schaats vereniging 'De Rijnstreek' te Al phen aan den Rijn; W.L. van Duijn uit Katwijk, o.a. bestuurslid van de plaatselijke Hout- en Bouw-bond CNV, lid bedrijfsgroep bestuur Woning bouw en lid van de commissie van Beheer Groen College te Rijnsburg; A. van Duyvenboden uit Kat wijk, leider van de zondags school 'Het Mosterdzaadje', te vens voorzitter van het Her vormd Gereformeerd Gemengd Koor Tmmanuel' te Katwijk; J. van Egmond uit Alphen aan den Rijn; Ing. J.D. van Gelder uit Leiden; K.H. van Gerwen uit Roelof- arendsveen-(gem. Alkemade); Mevrouw M.A.F. van Gerwen - van Maastrigt, vrijwilligster, uit Roelofarendsveen (gem. Al kemade); Drs. C.JA.J.M. van Gestel uit Wassenaar; Mevrouw J.C. Glasbeek-de Booij uit Waddinxveen Mr. J. Haasnoot uit Katwijk; C.J. Hagesteijn uit Waddinx veen; Mevrouw H.C. van Hartingsvelt geboren van Hartingsvelt uit foto henk bouwman Katwijk, voorzitter van de Stich ting Katwijk voor India; W.L. Hartog, wonende te Kat wijk A.G. Hogenboom uit Sassen- heim; C. den Hollander uit Voorscho ten; A. Hoog. op grond van de tota liteit van verdiensten op defen sie- en andere terreinen, uit Katwijk; H.W.T. Janssen uit Noordwij- kerhout; F.J. Ketting uit Katwijk, actief als bestuurslid van de plaatse lijke Hout- en Bouwbond CNV en lid van de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf; J. van Klaveren uit Katwijk; G. Koele, vrijwilliger, uit Wad dinxveen; N. Kroon uit Katwijk; B. J. van Leeuwen uit Leiden, voorzitter van de Voetbalver eniging 'U.V.S.' te Leiden; Mevrouw A.P. van Leuveren- Buntsma uit Warmond, vrijwil liger bij de U.V.V., afdeling Warmond; C.J.N. Lommerse, voorzitter Nationale Feestviering Hille- gom, uit Hillegom; L.F. Manduapessy uit Alphen aan den Rijn; Mevrouw W. Maris-Dikker uit Sassenheim; E.C. van der Meer uit Lisse; J. van der Meulen uit Noord- wijk; N. van Nieuwkoop uit Rijns- burg; A.J.W.M. van Noort uit Leiden; I N T. van den Nouland uit Sas senheim, secretaris van de Speeltuinvereniging 'Beatrix' te Sassenheim; G.D. Pas uit Waddinxveen; M.W. Pieterse uit Noordwijker hout; W.A. van der Pluijm uit Leiden; H.J.H. Raaphorst, vrijwilliger, uit Noordwijkerhout; F. Rigault uit Leiden; Mevrouw A. de Ru-Duindam uit Noordwijk; Mevrouw E. van der Schaaf- Plaat uit Leiden; C.G. van der Schans, collectant voor het Nationaal Epilepsie H. van Mierlo, Katwijk. Fonds, uit Lisse; A.P. van Schie uit Wassenaar, lid, oud-bestuurslid van de Ka tholiek Bond voor Ouderen, af deling Wassenaar; G. Slats uit Noordwijk; S. Star uit Oegstgeest; Ds. R. Steenstra uit Wassenaar, predikant van de Nederlands Hervormde Kerk te Wassenaar; Mevrouw J. van Veen-Duiker uit Alphen aan den Rijn; Mevrouw JAM. Verwater-Stijn- ders uit Noordwijkerhout, oud kerkvoogd van de Hervormde Gemeente te Noordwijkerhout; Mevrouw A.M. Vester-Ruiter uit Voorhout; N. Visscher uit Wassenaar, or ganist van de Messiaskerk 'Sa- foto frans roomer men op Weg' te Wassenaar; M.J. van der Vlies uit Leider dorp, voorzitter van de Sport raad van Leiderdorp; C.J.G. van der Vooren uit War mond, lid van de Voetbalver eniging 'Warmunda' te War mond; P.J. Vos uit Leiden; J.P. Woordes, secretaris van de Wandelvereniging 'Willen is Kunnen' uit Alphen aan den Rijn; Mevrouw B.M. Zwaai-Verhoek, vrijwilligster, uit Leimuiden (gem. Jacobswoude). EJ. Bergman, Katwijk. foto dick hogewoning H.C. van Hartingsvelt, Katwijk. foto wim dijkman MJ. van der Vlies, Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5