Tweede keus van Oranje veel te licht Ook eerste divisie wijst topklasse af ieedorf kan zijn liezen wel pakken Organisatie EURO 2000 schrikt van bestorming Sport ans van der Zee wordt bestuurslid in Alkmaar Van der Sar: Oranje te loom CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 ielgische politie verhoort Ajax-fans ugge Een onderzoekscommissie van de Brugse politie heeft jze week een drietal Nederlanders ondervraagd die waren geï- intificeerd als relschoppers bij de wedstrijd Club Brugge - An- irlecht op 29 januari dit jaar. Tijdens dat duel werden stoelen sloopt en op het veld gegooid, alsmede tal van andere vernie- igen aangericht. Twee van de verhoorde Nederlanders wonen Delft. De derde komt uit Utrecht. Een vierde verdachte uit nsterdam moet nog worden ondervraagd. De vier Nederlan- :rs behoren tot de achterban van Ajax. witsers elftal met schrik vrij iteneHet nationale voetbalelftal van Zwitserland is dinsdag- ond met de schrik vrijgekomen na een bomaanslag. Het ex- osief ontplofte tegen middernacht in Athene naast het hotel aar de internationals verbleven. Daarbij werd een vrouw ge- Iod en een man zwaar gewond. De Griekse politie vermoedt t de aanslag verband houdt met de oorlog in Joegoslavië. Na raad besloot de Zwitserse ploeg niet voortijdig naar huis te an. Gisteren speelde de ploeg een vriendschappelijke wed- ijd tegen Griekenland. iemeente schiet Cambuur te hulp euwarden De gemeente Leeuwarden biedt het in financiële ood verkerende Cambuur de helpende hand. Leeuwarden ver- ekt SC Cambuur een lening van ruim zeven ton. Mogelijk §3eft de in nood verkerende club het bedrag niet terug te stor- SÉqp. Wethouder Peter den Oudsten wil op korte termijn van de ïb een overlevingsplan hebben dat zicht biedt op een gezon- toekomst. Een van de te onderzoeken opties is de verkoop het stadion aan de gemeente. Cambuur-voorzitter Chris ian zei 'verheugd, maar niet verrast' te zijn. „De meeste iglopende schulden kunnen nu voldaan worden, maar er zal meer nodig zijn." Ilarde kern ontkent schuld rellen erdam De harde kern van Feyenoord-fans ontkent de aan- hter te zijn geweest van de rellen afgelopen zondag in Rot- Irdam. „Nee, het is niet onze schuld", aldus Bobby Schoute, y van Het Legioen, de harde kern van Feyenoord. „Rondhang Jngeren verziekten het voor ons. Terwijl wij dansten in de fon- yin knalden lieden die absoluut niets met de club te maken Rebben op de politie. Die vuurde gericht terug. Een vriend van Ae kreeg een kogel in de nek. Hij is onschuldig, dat kan ik je •rzekeren." Dat ook een deel van de Feyenoord-aanhang is igepakt heeft er niets mee te maken, aldus Schoute. „Het ge- ilg van allerlei kleine factoren. We werden uitgedaagd door de demacht. Verder merkte je hier een ruime aanwezigheid van dere clans, zoals die van ADO Den Haag, professionele vech- irsbazen. Van een georganiseerde actie is geen sprake. Wij lan onze eigen stad niet plunderen, toch?" ruswuk anp De plannen van de KNVB om in 2001 twee topklassen onder het betaalde voetbal in te voe ren, lijken gedoemd te misluk ken. Na de amateurclubs uit de hoofdklassen hebben ook de clubs uit de eerste divisie zich gekant tegen de nieuwe opzet van de competitiestructuur. Op 31 mei tijdens de KNVB- bondsvergadering zullen de achttien profclubs de voorstel len daarom unaniem afwijzen. Volgens Simon Kelder, alge meen directeur van Excelsior en woordvoerder van de clubs uit de eerste divisie, gaat het om een heilloos plan. Zo zien de clubs niets in een promotie- en degradatierege ling tussen de topklasse en de eerste divisie. Volgens Kelder en zijn achterban is de kloof tussen het betaalde voetbal en het amateurvoetbal daarvoor in alle opzichten veel te groot geworden. Promotie of degra datie is daardoor nauwelijks voor een club op te vangen. „Degradatie uit de eerste di visie is voor ons onbespreek baar", liet Kelder weten. „Als club ben je dan ten dode opge schreven, alleen al omdat veel toeschouwers en geldschieters plotseling wegblijven. Probeer dan nog maar eens aan je ver plichtingen te voldoen. Anders om geldt hetzelfde. Een ama teurclub die promoveert staat ineens voor grote investerin gen. Als daarop snel degradatie volgt, is er sprake van een flin ke kapitaalvernietiging." De KNVB wil met de invoe ring van twee topklassen de dy namiek in de voetbalpiramide' vergroten en de kwaliteit van het voetbal verbeteren. In de nieuwe divisie moeten gede gradeerde profclubs en ama teurclubs gaan samenspelen. De KNVB wil de amateurclubs in (fe topklasse tal van ver plichtingen opleggen, zoals het contracteren van vijf spelers en het installeren van een deugde lijke accommodatie. De ama teursectie van de KNVB verga dert op 29 mei over de plan nen. Kelder: ,Als de amateurafde- ling van de KNVB een afzon derlijke topklasse wil, vinden wij dat best. Maar verder zon der banden met de eerste divi sie. Een vrijwillige doorstro ming van de algemeen ama teurkampioen naar het betaal de voetbal is best bespreek baar. Ik zie niet in waarom de eerste divisie niet uit 22 clubs kan bestaan. Maar een ge dwongen degradatie is niet rea listisch. Kijk naar FC Den Bosch. Twee jaar geleden nog onderaan, nu kampioen. Met een degradatie naar de ama teurs hadden we die club waar schijnlijk nooit meer in de top teruggezien." Marokko bezorgt Rijkaard pijnlijke nederlaag van der Zee wordt per 1 bestuurslid voetbalzaken AZ. Met de benoeming van der Zee (43) voor onbe- ilde tijd heeft de Alkmaarse lb het bestuursapparaat ver- geprofessionaliseerd. De ider dit seizoen ontslagen ier van Sparta wordt ver- tvoordelijk voor het beleid le langere termijn, ians van der Zee, ooit oefen- ster bij Quick Boys, stapte jaar geleden het betaalde ;tbal binnen als trainer van Volendam. Onder moeilijke tandigheden hield hij de isclub in de eredivisie en Se vervolgens de stap naar :a. Het tweede jaar bij de tterdamse club maakte hij t af. Halverwege het seizoen i rd Van der Zee op het Kas- ontslagen. - lij AZ ligt een nieuwe uitda- ig, zo zei de ex-trainer giste- „Het is een heel interes- ïte baan, bij één van de tien ;te clubs van Nederland. Ik rd verantwoordelijk voor de :tbalzaken. AZ heeft een top- iner in dienst, een man die ilers beter maakt en aantrek- ijk voetbal speelt. Hij is ver- twoordelijk voor het eerste al. Ik ben er meer voor de langere termijn." Van "der Zee: „Dit is een prachtige functie, waarbij ik el ke dag van de week met betaald voetbal bezig kan zijn. Het is iets totaal anders, maar daarom niet minder aantrekkelijk. Ik ben nu twaalf jaar veldtrainer geweest, dus ik heb wel de no dige ervaring." Over drie dagen treedt Van der Zee al in dienst van de Alk maarse club. Voorlopig houdt hij zich op de achtergrond. „Ik zal de tijd nemen om gesprek ken te voeren, de club door te lichten. De bedoeling is dat AZ structureel een plaats krijgt bij de eerste tien clubs van Neder land en dat is een mooie uitda ging" Zijn functie is vergelijkbaar is met die van Rob Baan bij Feyenoord. „AZ is een hele an dere club. Bovendien is het maar net hoe je het noemt. Be stuurslid voetbal is een nieuwe naam, maar lijkt op technisch directeur of bestuurslid techni sche zaken. Het is gewoon nu nog te vroeg om al in detail te treden." Hans van der Zee stond bo venaan het lijstje van AZ-direc- teur Jan Kasper. Daarop kwa men ook de namen van Hans Dorjee en Hans Westerhof voor. Enthousiast en ijverig, maar ondoordacht en on samenhangend vervolgde het Nederlands elftal gis teravond de marsroute op weg naar het Europees kampioenschap in 2000. Onüuisterend was het op treden van het nationale B-team tegen Marokko en uiterst pijnlijk de neder laag (1-2) voor Frank Rijk aard, z'n eerste als bonds coach. arnhem gijsbert spierenburg De donkere avond in het Arn hemse Gelredome bracht op onthutsende wijze de tekortko mingen aan het licht van de tweede keus, op wie Rijkaard was aangewezen door de afzeg gingen van de 'zes' van Barce lona, de blessures van Stam en Bergkamp en de schorsing van Davids. In de breedte blijkt de Neder landse selectie minder sterk dan de bondscoach voor moge lijk had gehouden. Het is een harde conclusie die getrokken moet worden na een teleurstel lende en eenzijdige wedstrijd tegen een tegenstander, die ex celleerde en agressief en attrac tief te werk ging. Het gebeurde op een wijze waaraan Neder land een voorbeeld had kunnen nemen. In meer dan een opzicht was duidelijk dat het team van Rijk aard te licht was. Bovendien was het onvoldoende geprepa reerd. De twee dagen voorbe reiding in Amsterdam bleken onvoldoende te zijn geweest. Nederland kwam niet alleen klasse tekort. Kwalijker was de constatering dat de inzet te wensen overliet. „Er is niet veel winst ge boekt", was de conclusie na af loop van Rijkaard. Het speet hem dat de avond voor z'n spe lers zo teleurstellend was verlo pen. „De jongens hadden hoge verwachtingen, maar op de overwinning van Marokko valt niets af te dingen. Marokko was sterker en agressiever, hechter en feller. Op die fronten zijn we afgetroefd." Leerzaam was de avond niet temin geweest, zei de Neder landse bondscoach. „De spe lers die vanavond een kans hebben gekregen, hebben weer wat meegemaakt, namelijk de ervaring dat je een stapje meer De Marokkaan Chippo scoort de eerste treffer. Giovanni van Bronckhorst en Edwin van der bar komen te laat. moet zetten om op het hoogste niveau mee te doen. De Marok kanen presenteerden zich met de wil om te winnen. Het was niet vriendschappelijk, het was op het scherpst van de snede. Vriendschappelijk voetbal telt niet meer voor een wedstrijd van het Nederlands elftal." Lichtpuntjes had Rijkaard in het stadion van Vitesse nauwe lijks waargenomen. Ingenomen was hij alleen met het spel van Giovanni van Bronckhorst en Kees van Wonderen en natuur lijk met het prachtige doelpunt van Ruud van Nistelrooy in de 90ste minuut. De twee Marokkaanse doel punten, van Chippo en Bassir, vielen in de 58ste en 70ste mi nuut en waren het gevolg van misverstanden in de Neder landse verdediging. Het optre den van deze linie, vooral het centrale gedeelte, was ver on der de maat. De zet van Rijkaard om Kon terman en Van Gastel in het centrum aan elkaar te koppe len, was niet erg verstandig. Veel logischer zou hier de keuze voor de ingespeelde Feyen- oord-tandem Konterman/Van Wonderen zijn geweest. In dat geval had ook Van Gastel nor maal op z'n eigen positie, op het middenveld, kunnen wor den ingezet. Rijkaard kreeg zo de problemen die hij voor een deel zelf over z'n ploeg had af geroepen. Nederland had gisteravond geen moment iets in te brengen tegen het team van Hadji, de sterspeler van Deportivo La Co- runa die Seedorf, z'n directe te genstander, diep in de schaduw zette. De kleine Madrileen had één troost, hij was niet de enige aan Nederlandse zijde die ont goochelde. Geen moment zag Seedorf kans de leiding binnen het elftal in handen te nemen of z'n stempel op het spel te drukken. arnhem gpd Uit de nederlaag tegen Marok ko (1-2) trok Oranje-doelman Edwin van der Sar gisteren de conclusie dat het Nederlands elftal er nog lang niet is. „We waren op de goede weg", rea geerde de enige Ajacied direct na het verlies. Van de Sar vond Oranje 'loom' spelen. „De Ma rokkanen hebben het vele bal verlies bij ons goed afgestraft." De doelman wilde niet hele maal voorbijgaan aan het feit dat Nederland nogal wat basis spelers miste. „In Nederland is genoeg kwaliteit, maar als je zeven man moet missen is dat heel moeilijk op te vangen. Hèt gebrek aan samenspel wreekt zich. We hebben maar één keer met elkaar getraind. Dat is te weinig." Ook Feyenoorder Jean-Paul van Gastel oordeelde dat de vele mutaties iets te veel van het goede waren geweest. „Maar zij waren beter, agres siever. Wij speelden onzorg vuldig." Van der Sar: „We zijn er nog lang niet. We waren met het veldspel een beetje op de goe de weg, maar in deze wedstrijd niet." zem door selectie Real Madrid icelona gpd het aan John Toshack, de ach van Real Madrid ligt, 3g de hele spelersgroep van koninklijke zijn biezen pak- n. Na het beschamende ge- spel afgelopen zondag tegen jradatiekandidaat Salaman- zei de Brit met zijn gebruike- ;e beminnelijke glimlach: p maandag denk ik altijd dat tien nieuwe spelers wil. Dins- g wil ik er acht, vrijdag nog ee en zaterdags denk ik: de- fde kneuzen moeten maar er het veld op." aisteren verzachtte de trainer n gepeperde uitspraak enigs- is, maar zijn kritiek op som spelers en met name Cla- ïce Seedorf bleef. „Ik ben ;r teleurgesteld in Seedorf. laat het op alle terreinen af ten", zei Toshack bitter. De volger van Guus Hiddink wijt falen van de Madrileense ib geenszins aan zichzelf. Er 'olgens hem maar één oplos- ïg, en dat is nieuw bloed in gelederen. Hij heeft zijn ogste baas Lorenzo Sanz legedeeld dat Suker, Mijato- Seedorf, Karembeu en ei- nlijk ook de Braziliaan Rober- Carlos wat hem betreft te op zijn. De grote vis die Real adrid daarvoor in de eerste lats wil binnenhalen is Zine- dine Zidane, die het bij Juven- tus niet meer ziet zitten. In het kader van de grote schoonmaak 'Madrid 2000' kwam Juventus-directeur Ro berto Bettega gisteren bij Real- voorzitter Sanz op bezoek om te praten over de 'operatie Zi dane', zoals de pers het noemt. Volgens de Spaanse sportkrant AS wil Bettega de 'beste speler van de wereld' (Zidane heeft nog een contract van twee jaar bij Juventus, maar hij wil zelf graag naar Spanje) aan Real Madrid verkopen voor 35 mil joen gulden plus de gratis transfer van Roberto Carlos of Clarence Seedorf naar de Itali aanse club. De Braziliaan wil echter niet weg bij Madrid en voor de Ne derlander bestaat serieuze be langstelling bij de Engelse clubs Arsenal en Newcastle. Deze bieden Sanz ruim veertig mil joen gulden voor Seedorf. De voorzitter is uitermate gevoelig voor het argument pecunia, want eigenlijk heeft de club geen cent te makken voor de aankoop van nieuwe spelers. Dat is ook de reden dat Panucci (voor 25 miljoen gulden) naar Inter mag vertrekken, ook al wil Toshack de Italiaan graag hou den. Wie staan er nog meer op het verlanglijstje van Toshack? De onderhandelingen met de spits Van Rhee: 'We moeten hier lering uit trekken arnhem gpd Elvir Balie van de Turkse club Fenerbahce zijn in een verge vorderd stadium. Toshack kent deze Bosnische speler vanuit zijn Turkse trainersperiode en is helemaal weg van hem. Ver der heeft Real contacten met Michel Salgado van de Noord- Spaanse club Celta de Vigo, met de Marokkaanse verdediger Nourredine Naybet en met Ivan Helguera van de Barcelonese club Espanyol. Dan wordt er nog onderhandeld met de Joe goslaaf Darko Kovacevic en de Columbiaan Congo en ook wil Sanz Garcia Calvo terugkopen, een speler uit de eigen oplei ding, die twee jaar lang voor Valladolid heeft gespeeld. Drie dagen na de veldslag in het centrum van Rotterdam kreeg de organisatie van EURO 2000 opnieuw een waarschuwing dat het on derdeel veiligheid bij de eindronden van het Europees kampioenschap volgend jaar zomer de allerhoogste prioriteit verdiend. Duizenden Marokkaanse supporters bestormden gister avond het veld van het Arnhemse Gelredome om de 2-1 overwinning van. hun land tegen Oranje te vieren. Omdat in het Arnhemse stadion geen politie aanwezig was en niemand kennelijk rekening had gehouden met een bestorming, kwamen spelers van Marokko en Nederland direct na het laatste fluitsignaal van de Belgische arbiter Fernand Meese ernstig in het gedrang. Ook cameraploegen, reservespelers en medewer kers van het stadion kwamen in de verdruk king. Bij de ingang van de spelerstunnel vielen klappen en moesten bodyguards alle moeite doen om met name de spelers te ontzetten. Hoewel het gros van de Marokkaanse aan hang geen agressieve bedoelingen had, was de chaos in het Gelredome andermaal een teken aan de wand. Het onderkomen van Vitesse, dat volgend jaar drie interlands mag organise ren, is het enige EK-stadion in Nederland dat geen gracht om het speelveld heeft. Daardoor kunnen toeschouwers ongehinderd het veld betreden. De KNVB en de organisatie van EURO 2000 moeten zich gisteravond te pletter zijn ge schrokken, al sprak Will van Rhee - belast met veiligheidszaken bij de voetbalbond - slechts van 'een goede les'. Van Rhee zei bovendien dat Marokko straks niet op het EK zal verschij nen, maar hij zal zich realiseren er buiten En geland en Duitsland nog meer landen in Eu ropa zijn die fanatieke fans meebrengen. „Het is geen ramp dat dit is gebeurd", aldus Van Rhee. „We hebben nu met z'n allen kun nen zien wat er kan gebeuren. Het is kinderlijk eenvoudig om hier op het veld te komen. We hebben er vooraf rekening mee gehouden dat de Marokkanen dit zouden doen, maar ik geef eerlijk toe dat we niet zulke grote aantallen hadden verwacht." Hoog vanaf de tribune bekeek de veilig heidsmanager samen met afgevaardigden van EURO 2000 naar de chaotische taferelen. „Daarvandaan hadden we een prima over zicht en hebben we de zaak kunnen overzien. De komende dagen zullen we dit incident eva lueren. We moeten er lering uit trekken. Bang voor een reactie van de UEFA zijn we niet, want bij een vriendschappelijke ontmoeting als deze wordt geen UEFA-waarnemer geïn stalleerd." Het aanwijzen van Arnhem als locatie voor Nederland-Marokko had volgens de voetbal bond al alles te maken met het naderende EK. Van Rhee: „We spelen niet voor niets in de verschillende EK-stadions. Overal wordt nu warm gedraaid en in dat opzicht zijn we in Arnhem weer een stapje verder." Voor EURO 2000 en de KNVB is het te ho pen dat de beelden van de bestorming na Ne derland-Marokko niet de grens overgaan. Na de rellen op de Coolsingel, die met name in de Duitse en Britse media als schokkend zijn er varen, kan het organisatiecomité nog meer anti-reclame niet gebruiken. Hij had er wel de positie voor, nota bene de plek die hij ambi eert, centraal op het midden veld. In z'n bekende stijl nam hij wel alle hoekschoppen en vrije trappen, waar ook op het veld. Slechts een enkele liet hij over aan de specialist, Van Gas tel. Onmogelijk kon Seedorf gis teravond in goede doen zijn ge weest. De ongenadige kritiek uit Madrid, van z'n trainer Tos hack, kan hem onmogelijk on beroerd hebben gelaten. Van daag is hij uitgenodigd voor een gesprek. Niet alleen het Madri leense publiek, ook de trainer en de voorzitter schijnen op hem uitgekeken te zijn. Seedorf speelde in Arnhem z'n 41ste interland, bij afwezig heid slechts van Ronald de Boer. Eerste keus is hij in Oran je allang niet meer. In Arnhem kreeg hij wel de voorkeur boven Winter, voor wie zelfs in het veredelde B-team geen basis plaats was weggelegd. Winter voerde, als vervanger van Boussatta, wel z'n inter land-totaal op, naar 77. Nog één en hij staat op gelijke hoog te met Frank de Boer. de num mer twee aller tijden achter Krol (83). Rijkaard is nog lang niet klaar met z'n werk. De oefencampag ne is nog niet eens halverwege. Negen duels heeft de bonds coach nog om de nationale ploeg klaar te stomen voor EU RO 2000, het Europees kampi oenschap dat in Nederland en België wordt gehouden. Begin juni vertrekt Oranje naar Brazilië voor een tien da gen durende stage en twee in terlands tegen de Zuid-Ameri kanen, in een tijdsbestek van vier dagen. Volgend seizoen gaat de oefenreeks weer vrolijk door met duels tegen Dene marken, België (2), Brazilië, Tsjechië, Duitsland en Frank rijk. Volgens Rijkaard moeten ze alle serieus worden geno men. De B-keus zal niet meer worden opgeroepen. „Dat is een incident geweest." Nederland - Marokko 1-2 (0-0). 58. Chippo 0-1, 69. Bassir 0-2, 88. Van Ni stelrooy 1-2. Scheidsrechter: Meese (Bel). Toeschouwers: 25.000. Nederland: Van der Sar; Van Wonde ren, Van Gastel, Konterman en Van Hintum; Boussatta (66. Winter), See dorf (80. Mulder), Van Bronckhorst en Overmars (46. Van Vossen): Van Ni stelrooy en Mols. Marokko: l ouhami; Abrami, Naybet, Rossi en F.I Hadrioui, Ramzi (90. Sella mi), El Kalej en Chippo (77. Chiba); Hadda, Bassir (87. Zerouali) en El Hadji. Overwinning olympisch voetbalelftal langenrohr anp Het olympische elftal blijft uitzicht houden op Sydney. De ploeg van Han Berger zette met de 1-0 overwinning op Oostenrijk een belangrij ke stap richting de volgende ronde van de EK-kwalifica- tie. Oranje kreeg hierbij no- tabene de hulp van een Oos tenrijkse verdediger. Hie- blinger bezorgde Nederland met een eigen doelpunt de zege. Oranje staat achter Spanje nu tweede in de groep met twaalf punten uit vijf wed strijden. De zeven beste nummers twee en de negen groepswinnaars plaatsen zich uiteindelijk voor de playoffs in november. Hierin strijden de landen om acht toegangsbewijzen voor het EK. De beste vier van de Eu ropese titelstrijd mogen uit eindelijk naar de Olympische Spelen in Sydney. „We hebben goede zaken gedaan", aldus Berger „Een plaats bij de beste nummers twee kunnen we met twaalf punten bijna niet meer ont lopen. We spelen nog tegen Cyprus, Israël en Spanje en kunnen daarin absoluut nog wat punten verdienen. Want zeker tegen de Spanjaarden willen we in juni laten zien wie het beste elftal in de groep is."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23