Restauratie filmposters unieke klus Cultuur Kunst rootschalige zwendel itho's Dali opgelost Genoeg variatie in nieuw balletprogramma Speelse liedjes voor bij het kampvuur Oude, bekende liedje langzaam uitgesponnen n rijsdam. 071-5356444. plv. chef annet van aarsen 071-5356443 £oer van Dijk regisseert 'Fame' msterda/iKoen van Dijk, bekend als tekstschrijver en vertaler an sucesvolle musicals, maakt volgend theaterseizoen zijn de- iuut alsjrofessioneel regisseur. Voor producent Joop van den inde enceneert hij de musical 'Fame', een voorstelling geba- eerd ojde gelijknamige film en televisieserie van tien jaar gele ien. Vai Dijk kreeg nationale bekendheid als tekstdichter van i|le musials 'Cyrano' en 'Joe'. Daarnaast vertaalde hij produc- ies als Vest Side story', 'Sweeney Todd' en 'Anatevka' in het Jederlads. Bij laatstgenoemde musical was hij ook als co-re- jisseurietrokken. Van Dijk heeft in het recente verleden een iantal mateur-voorstellingen geregisseerd. 'Fame' maakt vol- ;end stzoen een tournee langs 52 steden. De Likenhal gratis toegankelijk eiden Sedelijk Museum De Lakenhal viert aanstaande zater- lag het !5-jarig bestaan. Om die reden is het die dag van 12.00 ot 17.00tur gratis toegankelijk. Momenteel is in De Lakenhal je tentonstelling 'Dageraad van de moderne kunst' te zien, vaaroncr de foto-expositie '1890-1940, Leiden en omgeving in je foto'. Brits rockgroep The Verve uiteen onden «Een van de meeste gevierde Britse rockgroepen van de aatste jren, The Verve, gaat uiteen. De groep maakte dit giste ren belaid. Er is geen reden genoemd voor het besluit. Al maand! werd er gespeculeerd over de toekomst van de band. The Ve/e kondigde al in augustus 1995 het einde van de groep aan. Dstijds werd het besluit ook al „onherroepelijk" ge- noemc De band had enkele grote successen met de nummers Bitter-veet Symphony' en 'The drugs don't work'. Leiise benefiet kunstveiling eiden De Lionsclub Leiden Lakenstad en veilinghuis Onder de loorpjes houden op zondag 16 mei een benefiet-kunstveiling. Onir leiding van onder anderen wethouder Alexander Pecht- fj oir Jomen onder meer zeefdrukken van Jan Wolkers en Janne- förinkman en Leidse bodemvondsten onder de hamer. De ibrengst komt ten goede aan de afdeling voor palliatieve zorg Sint Elisabeth Gasthuishof. Op deze afdeling figt de nadruk i het behandelen en het aanvaarden van ziekte. De kunstvei- ïg wordt op 16 mei tussen 11.00 en 15.00 uur gehouden in het eilinghuis aan de Nieuwstraat 38 in Leiden. Voor eind van het jaar moeten 11.0000 'visitekaartjes' af zijn lAQUéS/AMSTERDAM GP3 it iedereen in kunskringen ;enlijk al jaren vermoedde is bewezen: er zijn vele dui- iden valse litho's /an de ianse kunstenaar Salvador li in omloop. Een vroegere iste medewerker vai Dali het meesterbrein zin ach- de grootschalige zvendel. politie van de NoordSpaan- stad Cadaqués arrsteerde .teren de vroegere secretaris n de Spaanse kunsteraar Sal- |dor Dali. De Amerikan John iter Moore, die vijften jaar lor Dali heeft gewekt, zou ^lizenden valse litho's van de !r 1 1989 overleden schlder en itwerper in de hande hebben NS* bracht. In het huis van Mooe, die de j® jnaam Captain Mooe had, en winkels in Cada-ués zijn ïizenden valse litho's in be- genomen. De pcitie wilde i exact aantal noemen, aar volgens een Csalaans ra- ostation gaat het om meer m 10.000 exemplarn. R. Sneep, exper moderne mst van veilinghis Sotheby's Amsterdam, nomt de ont- RECENSIE (CO S. DE WAL jorstelling: Het htionale Ballet. Premiè- 'Psychic Whad Choreografie en kos- I urns David Dvson Muziek: Thom illems. ReprisesTwilight' van Hans van. anen en "In thopper room' van Twyla larp Gezien: 8/4, Stadsschouwburg, psterdam. dekking geen verrassing. Vol gens hem is in kunstkringen al jaren bekend dat er heel veel valse grafiek van de Spaanse kunstenaar in omloop is. De grote internationale veilinghui zen Christie's en Sotheby's, bei de met een afdeling in Amster dam, veilen daarom al jaren geen modernere grafiek meer van Dali, zegt A. Verkade van Christiè's. „Omdat niemand weet wat nog echt is of niet. Er gaan verhalen dat Dali zelfs blind nog witte vellen papier signeerde en dat die later zijn ingevuld. Is dat dan echt of niet?" Vooral de litho's van na 1960 zijn in dat opzicht 'zeer ver dacht' zeggen de beide deskun digen. „We doen het alleen als we helemaal kunnen traceren hoe zo'n werk tot stand is geko men", aldus A. Verkade van Christie's. Dali's werk ligt zeer goed bij het publiek, en vervalsen levert dus veel geld op. Er zijn volgens Verkade zelfs litho's bekend waarbij vervalsers diverse ele menten uit andere werken combineerden en daar een ge heel nieuwe litho van maakten. Zo oud als film is, zo oud is haar visitekaartje. In een atelier in Vlaardingen gaat momenteel een eeuw aan filmaffiches door de vin gers. Het bedrijf Art Con servation moet voor het jaar 2000 11.000 filmpos ters van het Amsterdams Filmmuseum zien te res taureren, wat een klus is van ongekende omvang. Ooit gemaakt om weg te gooien, maar nu is er eer herstel voor de posterheld. VLAARDINGEN MARC FLOOR Het was voer voor de prullen bak. Vandaar de aantastingen in alle soorten en maten. Rafeli ge randen herinneren aan mot ten en muizen, kleurige kringen aan druipende verfpotten en zwartomlijste gaten aan achte loos afgetikte sigaren. „Logisch natuurlijk, want net als een krant was een filmposter na ge bruik niet meer nodig," vertelt Piet van Dalen. Voor het jaar 2000 zal hij zijn kritisch oog over maar liefst 11.000 affiches laten gaan. Sinds april 1996 is zijn restaura tieatelier al bezig een derde van de filmpostercollectie van het Filmmuseum in ere te herstel len. Daarvoor heeft het bedrijf een specialistische 'lopende band' ontwikkeld. Met zes man worden nu zo'n tweehonderd filmposters per maand geres taureerd. Filmposters zijn vandaag de dag gewilde objecten. Op vei lingen gaan sommige exempla ren voor 25.000 gulden over de toonbank. Voor bijvoorbeeld een aankondiging van de eerste 'Frankenstein' heeft de liefheb ber niet minder dan een ton over. Er wordt veel in gehan deld maar de posters zijn te genwoordig ook in musea te zien. Al is er wel een verschil. De handel is gek op publieks trekkers als 'Star Wars' en 'Frankenstein', en ook de cult doet het goed. Musea zijn bo venal geïnteresseerd in de grafi sche kwaliteiten van een filmaf fiche. De eerste filmposters lijken niet op de speciaal gefabriceer de advertenties van tegenwoor dig. Ze bestaan slechts uit een vergroting van een filmbeeldje dat een wervende kracht heeft. Vliegtuigen, treinen en andere symbolen van moderne snel heid doen het goed vlak na de eeuwwisseling, als de industrië le verworvenheden elkaar in hoog tempo opvolgen. Met de eerste speelfilms ko men ook de eerste filmsterren. Het filmshot op de poster maakt meer en meer plaats voor het aantrekkelijke gezicht Een filmposter met Zarah Leander wordt gerestaureerd voor het Filmmuseum Amsterdam van de hoofdrolspeler. Aan tekst wordt in de eerste decen nia van deze eeuw nog niet ge daan, zodat een poster met een grote filmster gemakkelijk als aankondiging voor meer van zijn of haar films kan worden gebruikt. Affiches uit die begin periode zijn dan ook rijkelijk voorzien van punaisegaatjes. Pas in de jaren '20 komen de posters met filmtitel in zwang. „Daar staan ook de namen van de regisseurs prominent op," weet Bastiaan Anink van het Drie producties Het Nationale Ballet pNS ;ps' portschoeen, pointes, hoge iere akken enJlote voeten er is ,*IJv een gebri aan variatie in het me :hoeisel /aarmee Het Natio ns ale Balk zijn nieuwste pro gramma presenteert. Gevari- era ïrd is cïntengevolge ook de horeogifische vormgeving fan de cie producties waaruit et is saiengesteld. Point«echniek is vooral be- alend oor het openingsballet 'sychi Whack' waarmee de >nge ingelse danser David lawso zijn eerste choreogra- e levt aan het Nationale Bal- :t, wirvan hij sedert het sei- oen 395-'96 deel uitmaakt. In' ïlistische keuze manifes- lertich zijn opleiding aan de uitrits Royal Ballet School en et egin van zijn danscarrière ij aditionele Engelse ballet- ezschappen. Maar hij ziet -e kans bewegingen uit de ciemische ballettechniek zó ileren, dat ze een eigentijd een eigenzinnige uitstraling gen. Zijn bedoeling om vijf uu1 lerina's uit het 'ijzeren re- t toire' ieder met een eigen akter neer te zetten is echter rar zeer ten dele geslaagd. De ikerfee uit 'De Notenkraker', rora uit 'Sleeping Beauty', ri uit 'Don Quichotte' en de tte versus de Zwarte Zwaan 'Het Zwanenmeer' breng je :t even karakteristiek bij el- ar in één dansstuk van 26 mi- ten hoeveel persoonlijk- id en danskwaliteit de hiertoe verkoren solisten ook bezit- Ze krijgen te weinig gele- ïheid om zich in de reeks etten duidelijk te profileren, t uitzondering van Sofiane filmmuseum. „Dat begint een beetje met filmmakers als Fritz Lang en D.W. Griffith, regis seurs waar ook het publiek voor komt. Daarvoor was er niet zo zeer sprake van het fenomeen regisseur, maar meer van men sen die gewoon een film maak ten." Het volwassen worden van de filmposter gaat gepaard met een sterke achteruitgang in de degelijkheid van het product. Zowel de papier- als de druk kwaliteit hebben flink te lijden Prijs voor celliste Quirine Viersen Celliste Quirine Viersen ont vangt op 5 november in Parijs uit handen van president Chi rac van Frankrijk de European Soloist Prize. De prijs wordt haar toegekend voor haar 'bij zondere, artistieke prestaties'. Nog niet eerder werd een Ne derlander hiermee onderschei den. Laureaten uit voorgaande jaren waren: Anne-Sophie Mut ter, Tabea Zimmermann, Pierre Boulez, Krzyztof Penderecki en Wolfgang Rihm. Viersen is de afgelopen tien jaar al meerdere malen gelauwerd, onder meer op het Internationale Muziek Concours Scheveningen ('89), het Rostropovich Concours in Parijs ('90), het Internationaal Cello Concours in Helsinki ('91) en het Tsjaikovsky Concours in Moskou ('94). Een dag na de prijsuitreiking in Parijs voert Viersen met het Orchestre La- moureux in het Théatre des Champs Elysées het cellocon cert Kol Nidrei van Max Bruch uit. Dit wordt wereldwijd door radio en tv uitgezonden. onder de crisis van de jaren '20 en '30. Het Vlaardingse Art Conservation heeft de grootste moeite posters uit die tijd te herstellen. „In Duitsland wer den toen bijvoorbeeld posters als die voor 'Metropolis' van inktresten gedrukt. En de kwali teit van het papier was ook waardeloos." De filmposter als uitgekiend reclamemiddel zoals we dat he den ten dage kennen is ont staan in de jaren '40. Komen in de jaren '30 de eerste namen op de affiches te staan, in het vol gende decennium is er geen filmmedewerker meer die op de poster wil ontbreken. „Iedereen wil van de filmaffiche zijn visi tekaartje maken," vertelt Basti aan Anink. „Opmerkelijk is ook dat acteurs gaan eisen dat de portretten op de posters na tuurgetrouwer worden gete kend." In de jaren '50 en '60 doet de offsetdruk zijn intrede en ko men er meer foto's op de film posters. Aanvankelijk is de col lage populair, maar dat wordt steeds meer uitgedund tot een grote wervende plaat. In de ja ren '70 is die ontwikkeling vol tooid. Eén grote afbeelding, van ster of pakkende scène moet de film verkopen. „Iemand als Clint Eastwood wordt een echte posterheid," licht Anink toe. „Die komt altijd op zijn filmaffiches voor, immer herkenbaar, al zie je alleen zijn rug." RECENSIE SABINE VAN DEN 8ERG Concert: 'The next generation' door Fay Lovsky La Bande Dessinée Ge hoord: 27/4, Stadsgehoorzaal, Leiden. Een paardenstaart en een gi taar. Fay Lovsky vertelt dat ze nog in Leiden op school heeft gezeten. „Fruinlaan!" klinkt het onmiddellijk uit het pu bliek. Daar staat het gymnasi um. De mensen die naar de Stadsgehoorzaal zijn gekomen, blijken in elk geval goed geïn formeerd. Voor zo'n dertien rijen speelt zij met haar vier muzikanten het programma 'The next generation'. Luister liedjes vol grapjes, opgefleurd met geluidseffecten. Truukjes. Want ze mag de veertig dan gepasseerd zijn, graag verwon dert zij zich als een kind. Behalve het Engelstalig re pertoire en een mondje Frans, staat er voor het eerst veel Ne derlandstalig werk op het pro gramma. En die nieuwe liedjes klinken goed. Het nummer 'La la lauw' bijvoorbeeld. Met een knipoog naar Rotterdam om dat de formatie versterking krijgt van twee nieuwe leden uit deze stad: Chris Grem (bas) en Cees Stolk (toetsen). En dat moeten we de hele avond ho ren. Maar de tekst is grappig: over eentonige popmuziek: 'alle liedjes op de radio, gaan alleen maar over libido'. Lovsky pakt het daarentegen heel anders aan. Uit een koffer komt een accordeon tevoor schijn: ze zingt over Parijs. Een baret op haar hoofd. Een deuntje over de lente. De rit mische arrangementen blijven strak. Ze heeft een stel topmu- zikanten om zich heen. Gita rist Cok van Vueren bespeelt zijn gitaren wervelend en vraagt de zangeres een keer iets sneller in te zetten, wat ze vervolgens ook doet. Dat valt op. Het gaat om de hele band, niet alleen om de zangeres. Chris Grem schreef bijvoor beeld een liedje 'Ga je met me mee' waarin Fay Lovsky de tweede stem voor haar reke ning neemt. In de composities komen allerlei invloeden terug; van country tot zigeunerjazz. Geen valse noot te bespeuren. Ze beweegt zich wat schut terig, verlegen. Maar elke me lodie wordt zorgvuldig uitge voerd. Nootje voor nootje. En ze richt zich ondanks haar ver legenheid veelvuldig tot het publiek. Voor een praatje. Om uit te leggen dat ze met het nieuwe millennium voor de deur (en twee nieuwe bandle den) voor het thema: 'The next generation' koos. Maar dat neemt niet weg dat de toegift van Fay Lovsky La Bande Dessinée onder meer uit het kerstliedje bestaat waarmee zij jaren geleden al succes boekte. De eigen stijl van de band is herkenbaar en de nieuwe Ne derlandse teksten vormen een aanwinst. Speelse liedjes zijn het, voor bij een eeuwig kamp vuur. 'Twilight' van Hans van Manen wordt door de danseres goeddeels gedanst op hoge hakken. Sylve, die als variant op de Zwarte Zwaan haar partner Gaël Lambiotte knap het leven zuur maakt door beurtelings verleidelijk en koel-afwerend op hem te reageren. Voor hem zijn ook wat virtuoze sprongen weggelegd en meer variaties, dan zijn collega-partners die, in het zwart tegen een zwart ach terdoek vooral de klassieke rol van 'edele kruier' vervullen. De speciaal hiervoor gecompo neerde muziek van Thom Wil- lems is wel functioneel maar vaak erg hard en mechanisch vervormd, met echo-effecten en nagalm. Het geheel toont in elk geval wèl choreografisch ta lent bij David Dawson. Een écht eigentijds duet is nog steeds Hans van Manens Twilight' uit 1972 onvergete lijk in de originele bezetting met Alexandra Radius en Han Ebbelaar voor wie het gemaakt was, maar opnieuw fascinerend in de uitvoering door Sabine Chaland en Wirr^ Broeckx, die er een iets agressiever uitstra ling aan lijken te geven. Vaart en variatie biedt het he dendaagse 'grand divertisse ment' op gympen en vier paar pointes 'In the upper room' van Twyla Tharp: veertig minuten met flair en uithoudingsvermo gen gepresenteerd Amerikaans dans-entertainment. 'Als jij de wond bent, dan ben ik de korst,' zegt zij en hij antwoordt: 'Als ik de wond ben, dan ben jij de infectie'. 'Eeuwige Len te' uit de serie 'De nieuwe theatermakers' gaat over een stel. En het gaat niet goed met ze. Het begint met een grijze tafel waar een grijze lamp boven hangt en waar twee mensen met panty-kousjes en tot boven toe gesloten leren jacks met gekruiste ar men aan gaan zitten. Het licht gaat uit en ze spelen een bedscène. Het lukt niet hele maal, hij vertelt zijn fantasie van kindertjes in een zwembad en zij vertelt de hare over een paard. Licht weer aan, en ze maken ru zie. Met hun stemmen. Hun lijven zeggen niets, blijven in de schoolse rust-stand. De tekst wil dat ze tot elkaar veroordeeld zijn, dat ze elkaar haten maar ook liefhebben, maar zien kun je dat niet. Het lijkt dus geen slecht idee, dat ze dat dan ook nog een keer laten zien. De jasjes gaan dus uit, eronder zitten lange jurken, en een vrouwenstem spreekt Franse woordjes: zon, ontbijt, moe der, huishouden. Woordjes die een heel, niet al te spannend, leven moeten oproe pen terwijl Herfst en Peters in een lang uit gesponnen dans traag zich als wormen van achter naar voren bewegen. Het daarop volgende deel verbeeldt de liefde. Extatisch rennen en dansen Herfst en Peters over het podium, synchroon sen sueel bewegend, en ze eindigen geheel naakt om gedeeltelijk op een lakentje een nummertje droogneuken weg te geven. Na de geilheid volgt weer hun wederzijdse irri tatie, die uitmondt in haar weggaan. De be wegingen moeten hetzelfde duidelijk ma ken als eerder de tekst, maar de oeverloze herhalingen halen de kracht er volledig uit. Het ergelijkste aan 'Eeuwige Lente' is niet dat het eeuwig lijkt te duren, maar dat de toeschouwer als zo traag van begrip wordt beschouwd. Dat het oude en bekende lied je zo uit elkaar wordt getrokken en zo gods- gruwelijk langzaam uitgeplozen wordt. En dat de enige truc om je bij de les te houden een beroep op je voyeurisme is. Fraaie lij ven hoor, maar alles heeft zo weinig om het lijf. Dat draaien, rollen, en betekenisvol kij ken, daar word je erg ongeduldig van.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21