Welstandscommissie Rijnwoude onder vuur 'Het geeft een rotgevoel als je een nest kapotrijdt' Rijn Veenstreek Ardennenroute voor Alphense fietsers Jacobswoude akkoord met hogesnelheidslijn DE BOER OP Politiek wil vóór 2001 bouwen in Koudekerk Reclassering onderzoekt Woubrugse herrieschopper VVD tegen windmolens in Vierambachtspolder sielzoeker in cel na bedreiging haag/alphen aan den rijn De Haagse politierechter mr. S. !ment heeft gisteren een 33-jarige asielzoeker veroordeeld tot ie maanden gevangenisstraf omdat hij op 12 januari in de re- atiezaal van het Alphense asielzoekerscentrum een vrijwilli- :met een mes had bedreigd. De verdachte was met een blikje ir de zaal binnengelopen en daar had de vrijwilliger wat van iegd. In de zaal mag geen alcohol worden gebruikt. De man rd kwaad en zou volgens de vrijwilliger zelfs met een mes iben uitgehaald naar hem. Officier van justitie mr. M. Koele- n achtte alleen bedreiging bewezen en eiste twee maanden itraf. De aanklaagster nam het de verdachte kwalijk dat hij reld had gebruikt in een omgeving waar mensen zitten die h al vaak traumatische dingen hebben meegemaakt. De elzoeker zit in voorarrest in verband met een diefstal. Zijn elaanvraag loopt nog. De man is dertien maanden geleden ir Nederland gekomen. ijverbod beschonken automobilisten hen aan den rijn» De politie heeft een beschonken automobi- e rond middernacht van de weg gehaald. Getuigen zagen dat dertigjarige Alphense slingerend door de Hooftstraat reed. controle bleek dat de vrouw zo veel alcohol had genuttigd, zij haar rijbewijs moest inleveren en een rijverbod van acht kreeg. Eerder op de avond kreeg een veertigjarige plaatsge- ot een rijverbod van vier uur. Hij was bij een verkeerscontrole de Parelstraat betrapt op een te hoog alcoholpromillage. uis vóór oplevering al leeggeroofd hen aan den rijn Nog voor een woning aan de Heemraad in te vangen. CDA'er C. de Lange vroeg namens de gemeente- id het college om inwilliging van een eventueel verzoek om chtelingen op te vangen. Het gemeentebestuur was blij met standpunt van de raad, die begaan is met het lot van de chtelingen op de Balkan. Al eerder gaf buurgemeente Aals- :er te kennen Kosovaren zo nodig te willen opvangen. Aals- ;er heeft daarvoor een stuk grond in gedachte aan de Heren- g in Kudelstaart-Zuid, vlakbij de gemeentegrens met Ja- iswoude. g ifobus stadshart rijdt door Alphen hen aan den rijn Wie informatie wil over het nieuwe stads- rt van Alphen aan den Rijn, kan voortaan, behalve in het in- matiecentrum van het stadskantoor, terecht in de infobus. iteren presenteerde burgemeester N. Schoof met leerlingen ïhet Groene Hart Lyceum de rijdende vraagbaak. De ge- :ente wil op deze manier de informatie over het masterplan hterbij de mensen en in het bijzonder bij jongeren brengen. int die weten nog veel te weing over wat er in het centrum il at veranderen. Schoof: „Als het nieuwe stadshart vijftig jaar legaat, zijn zij degenen die er in moeten leven." De gemeente :ht de bus voor 55.000 gulden van Amsterdam en liet hem knappen en inrichten. De banken hebben plaatsgemaakt or kasten met informatieborden erop. Plattegronden, teke- ïgen en uitleg informeren de bezoeker van de bus over de rschillende projecten van het masterplan. De infobus doet it alleen scholen aan. Ook op evenementen zoals de zomer- jaarmarkt krijgt hij een plekje. Morgen staat de bus in het rgemeester Visserpark. Ook andere afdelingen van de ge- ente - zoals wijkbeheer, woonomgeving of water, wegen en dergrond - gaan de bus in als zij bijvoorbeeld nieuws te mel- n hebben over de bouwwerkzaamheden in Kerk en Zanen. ihen is afgebouwd, hebben inbrekers er hun forceerden gisteren de achterdeur en namen voor duizenden Idens aan keukenapparatuur en sanitair mee. »ete voor hoestende asielzoeker haag/alphen aan den run De Haagse politierechter heeft een jarige asielzoeker uit Algerije gisteren veroordeeld omdat hij januari twee medewerkers van de medische dienst in het ihense asielzoekerscentrum bedreigde. De hoestende man de onmiddellijk een dokter zien, maar de medewerkers zei- hem dat ze pas voor de volgende dag een afspraak voor m konden maken. Dat pikte de man niet. Hij dreigde de me- iverkers in brand te steken en dood te schieten. De Algerijn 1 overigens een eerdere afspraak laten schieten. Hij gaf giste- toe dat dat zijn eigen schuld was. De officier van justitie rak schande van 's mans daad en eiste zes weken gevangenis- af. De politieerchter bepaalde de straf echter op 250 gulden ete en twee weken voorwaardelijke celstraf. osovaren welkom in Jacobswoude OBSwouDEJacobswoude is bereid Kosovaarse vluchtelingen chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 alphen aan den run Fietsers op de Alphense Albert Schweitzerbrug wanen zich in de Ardennen. De afrit lijkt wel een ATB-route waar roekelo ze mountainbikers zich voor de kick via grind- en modderpaden in de diepte storten. Helaas voor de liefhebbers is het Alphense pad niet in de spectaculaire fietsroute opgenomen, maar wordt het gewoon geasfalteerd. Daarom is het deel rond het fietstunneltje afgezet. Fietsers die over de brug naar beneden komen sjezen worden tijdig gewaarschuwd om vaart te minderen en met de fiets aan de hand over het grindpad naar beneden te gaan. „Geen ideale oplossing", geeft een gemeentewoordvoerster toe. „En je moet het natuurlijk wel lopend doen." Het alternatief was nog gevaarlijker. „We wilden de fietsers over het fietspad aan de andere kant van de weg leiden, zodat je daar tweerichtingverkeer hebt. Maar aan die kant zijn er geen slagbomen over de brug." De komende tijd wordt het fietspad richting Groenoord stukje bij beetje onder han den genomen. De gemeente verwacht dat het in de derde week van mei klaar is. foto engel lameijer PvdA en CDA botsen De welstandscommissie in Rijnwoude ligt onder vuur. De commissie, die wordt gevormd door een groep archi tecten, let te veel op punten en komma's bij het beoor delen van bouwplannen, vindt de politiek. Het gemeen tebestuur heeft plannen het beleid van de welstands commissie aan te passen. lijke ordening gisteravond voor zat, ergerde zich daaraan. Met behulp van een meege brachte maquette van het huis en de aanbouw legde de PvdA- 'er de situatie aan de politici uit. Hij liet de aanbouw zien zo als de bewoners die willen en één die de welstandscommissie en dus ook B en W goedkeuren. Beide varianten verschillen op het oog weinig. Dat de Benthui- zense familie toch al twee jaar strijdt voor haar eigen ontwerp komt omdat die bouwtechnisch rijnwoude marieta kroft Gisteravond vlogen de PvdA en het CDA elkaar als gevolg hier van in de haren. Het zit de soci alist M. van Beek dwars dat de gemeente weigert een familie in Benthuizen een vergunning te geven voor de aanbouw achter haar huis aan de Croesinck. Hij riep de politiek op er bij burge meester en wethouders op aan te dringen dit besluit te her overwegen. CDA-wethouder F. Uljee, die de commissie ruimte- beter in elkaar zit, legde Van Beek uit. „De uitbreiding is aan de achterkant van de woning gepland, niemand ziet het en de buren zijn akkoord. Mij per soonlijk kan het niets schelen hoor, ik ken die mensen niet eens. Het is belachelijk dat we over zulke futiliteiten moeten praten." B en W weigerden de vergun ning omdat de welstandscom missie het plan van de Benthui- zenaren afwees. „Als we in dit specifieke geval toegeven, scheppen we een precedent", reageerde wethouder Uljee ge ïrriteerd op de actie van Van Beek. „Wat is dan nog de waar de van zo'n welstandscommis sie." Uljee stelde voor om het welstandsbeleid in Rijnwoude aan te passen zodat in zulke ge vallen in de toekomst keuzes kunnen worden gemaakt. Het college komt met voorstellen daarover. Met uitzondering van Van Beek, die vond dat de wethou der hem niet serieus nam, gin gen de commissieleden ak koord met het voorstel van Ulj ee. Burgerlid M. Piette (WD) merkte daarbij op- dat het Benthuizense bouwplan een voorbeeld is in de nog te voeren discussie van hoe het niet moet. J. van der Hoek (SGP/RPF) vulde aan dat een half jaar geleden meer raadsle den hun ongenoegen over commissie uitten. Wethouder Uljee: „Het zijn altijd de geval len waarbij het misgaat, die naar buiten komen. Er is meer vrede dan onvrede." Controleur ziet toe op nestbescherming boeren ren hoef je niets meer te ellen over vogels. Wat voor imigen tot enkele jaren ge- n een hobby was of een uit gevoel voor natuurbe- is inmiddels uitgegroeid ien georganiseerde bewe- agrarisch natuurbeheer, ongste spruit van de regio verenigingen voor agra- natuurbeheer is VAN. Deze vereniging opereert Jacobswoude tot aan de ïzen van Warmond. Tot mei bezoekt de aan de ver eng verbonden controleur is van der Hulst ruim hoo rt aangesloten boeren om resultaat van hun nestbe- irming te bekijken. Deze k bezocht hij Jan en Roos Schie op een eiland in de erplassen. iet een ip hazen 'tig weg. rapend een zelf- ïaakt tje inen Chris der Hulst loos van naar twijgen in de ld gesto- zijn. Een i tal bonte ien kijkt dl af de dijk n toe. Pas leer de er bijna staan, is het verscho- nest van een grutto te ont- en. „Aan de manier waarop eieren met de punt naar lar toe liggen kun je zien dat lest 'warm' is", legt Van der t uit. De controleur wijst op een aantal smalle banen gedrukt gras die naar het leiden. „Dat zijn de loop- ren van de vogel." bebroed gruttonest levert Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Dat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bedrijven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering komt de nestbescherming door boeren aan bod evenals de controle daarop. Roos van Schie 150 gulden op. „Het is een stimulans, maar ook een vergoeding voor de tijd die je er in steekt om de nesten op te zoeken", zegt Van Schie. De eilandbewoonster is sinds kort bestuurslid van de natuur- vereniging die eind oktober vo rig jaar is opgericht. Zij en haar man zijn echter al vanaf het be gin van de jaren tachtig met weidevogelbeheer bezig. „Het is zo mooi als je die vogels hoort fluiten. Dan heb ik het gevoel van, hé, het is lente." Van der Hulst, die vanwege rugklachten deze week met zijn melkveebedrijf in Oud Ade stopt, knikt: „Het geeft boven dien een verschrikkelijk rotge voel als je met je tractor een nest kapot rijdt of een vogel verwondt. Mede om die reden ben ikzelf jaren gele den met nestbe scherming begonnen." De hoogte van de ver goedingen voor nesten hangt af van de soort. Een schol ekster levert 25 gulden op en de ge lukkige eige naar van het weiland dat door een zomert aling is uitverkoren tot broedplek kan rekenen op het tienvoudige. Kievitten, graspiepers, slobeen den, tureluurs en andere zeld zame vogels zijn ook graag ge ziene gasten op het boerenland. Om misbruik te voorkomen wordt Van der Hulst op zijn beurt weer steeksproefgewijs gecontroleerd door iemand van de Dienst Landelijk Gebied. Het geld komt uiteindelijk uit een Chris van der Hulst en Roos van Schie knielen bij een 'vers' nest. overheidspot genaamd 'Kwali teitsimpuls Groene Hart'. Veel boeren gaan op zoek naar de nesten in het land, maar an dere laten dat uit tijdgebrek over aan de vrijwilligers van de stichting Weidevogelbeheer. Van der Hulst heeft er inmid dels een dagtaak aan om alle boeren te bezoeken die nesten hebben aangetroffen op hun land. Slechts twee of drie boe ren hebben zich nog niet laten stimuleren de nesten op hun land te beschermen. Totale bescherming van alle vo gels is volgens Van der Hulst een utopie. „Sommige soorten kunnen nu eenmaal niet goed samenleven. Neem bijvoor beeld de ooievaar. Dat is een beschermd beest. Nu ken ik een boer die tijdens het maaien voor de keuze stond een nest met jonge grutto's van het land de sloot in te zetten'of erover heen te maaien. Onbeschermd op het land laten zou de aan dacht van roofvogels trekken. In het water redden die vogel tjes het wel, dus koos hij daar voor. Maar toen hij achterom keek zag hij nog net hoe een ooievaar de beestjes oppeuzel de." Roos van Schie: Je bent inderdaad zo afhankelijk van invloeden die je niet in de hand hebt, zoals bijvoorbeeld het weer. Een aantal jaren geleden telden we plotseling slechts de helft van de nesten die er ge woonlijk zijn. Bleek dat er op een aangrenzend stuk land een kolonie meeuwen was neerge streken die de nesten plunder de. Daar doe je dus niets te gen." „Het is zoeken naar een even wicht. Het doel van nestbe scherming is uiteraard bedreig de soorten de kans te bieden te rug te krabbelen, maar in de praktijk zoek je naar een ba lans". aldus Van Schie. „Boeren foto mark lamers kunnen contracten afsluiten voor twaalf beheerpakketten. Die kunnen variëren van een vergoeding voor uitstel van maaien, waardoor het gras on geschikt wordt voor melkvee, tot een beloning per nest." Chris van der Hulst heeft in twee weken tijd krap 400 nesten geteld. Als eind mei de laatste nesten zijn verlaten gaat Van der Hulst slootkanten controle ren op zeldzame plantjes, een andere tak van de agrarische natuurvereniging. oud ade/warmond ivo pommerel jacobswoude marun kramp Na een stevige discussie heeft de gemeenteraad van Ja cobswoude unaniem besloten het HSL-convenant met de pro vincie, de betrokken ministers en rijkswaterstaat te onderteke nen. Met de ondertekening zegt de gemeente toe haar mede werking te verlenen aan de aan leg van hogesnelheidslijn. Met name de WD had giste ren tijdens de raadsvergadering nogal wat moeite met de tekst van de overeenkomst. De libe ralen vonden dat de eisen van Jacobswoude en de toezeggin gen van rijkswaterstaat en de provincie in het document wer den afgezwakt. De WD wilde de toezegging van gedeputeer de J. Wolf dat bij Hoogmade 15 woningen mogen worden ge bouwd ter compensatie van de HSL, zwart op wit hebben. In het convenant staat alleen dat de provincie een inspannings verplichting heeft voor die 15 extra huizen. Ook wilde de WD een duide lijker omschrijving van de her huisvesting van mensen en de bedrijven die vanwege de HSL moeten vertrekken. De partij spoorde wethouder J. Haas broek aan om de gedupeerde bewoners en ondernemers in te lichten over de mogelijke plaat sen voor een nieuwe woning of bedrijfspand. Haasbroek zegde dit toe. Hij kon de WD overtui gen van de waarde van het con venant en de term 'inspan ningsverplichting'. Met de over eenkomst en de toezegging van Wolf zijn de 15 extra contingen ten gegarandeerd. Na een korte schorsing ging de WD akkoord met het convenant. trokken van het maximum-aan tal woningen (contingent) dat Rijnwoude mag bouwen. De provincie heeft de ge meente gezegd dat als de kwe kers bijvoorbeeld uit Boskoop, Waddinxveen of Reeuwijk ko men de bouw van een bedrijfs woning niet afgaat van het con tingent van Rijnwoude. Dat is wel het geval als een kweker uit de Rijnstreek zich op dit terrein vestigt. De gemeente verwacht verder in de loop van volgend jaar met de bouw van 23 wo ningen op de locatie Groene Stee in Groenestein te kunnen beginnen. Uit het overzicht blijkt dat 38 nog te bouwen huizen tot 2005 nog niet gepland zijn. Volgens Uljee is het goed om een marge te hebben. „Bijvoorbeeld als we woningen kunnen bouwen om de verplaatsing van een bedrijf uit de dorpskern mogelijk te kunnen maken. In elk geval worden de 38 wel gebouwd." Rijnwoude mag tot 2005 nog 316 woningen bouwen. Dat blijkt uit een overzicht van de bouwplannen voor de komen de jaren. Politici drongen er gis teravond op aan om de wo ningbouw aan de Kerklaan in Koudekerk naar voren te halen. Nu staan de 35 eengezinswo ningen en appartementen ge pland voor 2001. Maar volgens wethouder F. Uljee is dat niet mogelijk omdat de voorberei dingen te veel tijd vergen. Op de plek van boerderij Noordhoeve in Hazerswoude- Dorp komen volgend jaar acht woningen. Voor de ontwikke ling van het PCT-terrein (pot en containerteelt) dat naast het ITC-terrein in Hazerswoude- Dorp moet komen, trekt Rijn woude veertig woningbouw- contingenten uit. Het is echter niet zeker of de bedrijfswonin gen in dit gebied worden afge- den haag/hoogmade ren te rammelen. Hij trapte ver volgens een ruit van de toe gangsdeur in. De verdachte moet zich ook verantwoorden voor een vecht partij in de Van Eeghenstraat in Woubrugge. Er gingen ook nog ruiten in van een pand aan de Tuindersweg. Daarbij was eveneens drank in het spel. De Woubruggenaar is lang durig werkloos. Volgens zijn raadsvrouwe mr. E. de Milliano heeft hij een jeugdtrauma op gelopen toen hij op negenjarige leeftijd zijn broer en schoonzus zag verdrinken. Bovendien zou er sprake zijn van een moeiza me relatie tussen haar cliënt en zijn vriendin. Advocate De Mil liano had zelf het voorstel tot reclasseringsrapportage ge daan, omdat zij wil dat de re classering behandelingsmoge lijkheden onderzoekt om her haling te voorkomen. persbureau cerberus De reclassering moet uitgebreid advies uitbrengen over een 25-jarige Woubruggenaar die op 27 november vorig jaar een toneelvoorstelling van de ver enging Zolderkolder verstoorde in een sporthal te Hoogmade. De Woubruggenaar stond giste ren terecht bij de politierechter in Den Haag, maar mevr. mr. S. Clement wil alvorens tot een oordeel te komen in deze zaak meer informatie over de ver dachte. De Woubruggenaar was vlak voor de voorstelling luidruchtig naar binnen gestapt met een maat. Ze waren dronken en wil den geen kaartje kopen. Nadat het stel naar buiten was ge werkt, begon de voorstelling. De Woubruggenaar verstoorde die door aan de toegangsdeu- jacobswoude De WD-ffactie in Jacobswoude is tegen windmolens in de pol der Vierambacht. De liberalen twijfelen aan de financiële haal baarheid van een windmolen park langs de Herenweg bij Woubrugge en Rijnsaterwoude. Zolang daar geen zekerheid over is willen zij niet instem men met het rapport Werken met Wind van de Energie en Watervoorziening Rijnland (EWR). In dit rapport wijst de EWR de polder Vierambacht aan als studieplaats voor een windmolenpark. De WD kan zich daar niet in vinden en diende een motie in met het verzoek om de goedkeuring van het rapport uit te stellen tot duidelijk is of zo'n park financi eel haalbaar is. Een raadsmeer- derheid bestaande uit CDA, Ge meentebelang en D66 keurde de polder Vierambacht als mo gelijke locatie voor windmolens goed. Aan het windmolenpro ject werken naast de EWR ook particulieren mee. Deze parti culieren, verenigd in de Vereni ging Windmolengroep Ja cobswoude, verwachten dat het windmolenpark winstgevend Vrijmarkt, fietstocht en aubade roelofarendsveen Het Oranjecomité Juliana van Roelofarendsveen en Oude We tering organiseert ook dit jaar weer een aubade en optocht van muziekvereniging Liefde voor Harmonie. De rondgang begint om 8 uur op de Zuid hoek. Een uur later is het mu ziekkorps bij het gemeentehuis waar het enkele marsen en het Wilhelmus speelt. Na een oran jebittertje aangeboden door het gemeentebestuur vervolgt de stoet de route door de dorpen. Om 9 uur begint de vrijmarkt bij de Meerkreuk die duurt tot 15.30 uur. Rondom de markt zijn tal van evenementen zoals een volleybaltoernooi, poppen kast, clowns, skelterwedstrijd en een open podium. Naast een vrijmarkt organiseert de Oran jevereniging een fietspuzzel- tocht van ongeveer 20 kilome ter. De start is direct na de au bade bij het gemeentehuis en tot 10.30 uur bij café 't Veen aan de Langeweg. Jeu de Boulesvereniging De Boel de Boule houdt vanaf 13 uur Het Open Oranje Toernooi op het gravelveld van Alkmania. In het Bloemenhandelcentrum aan de Sotaweg is vanaf 20.30 uur een optreden van De Kast. In het voorprogramma van de ze band staat De Lift. Ook in ca fé Hoogenboom is die avond li- ve-muziek. Café 't Veen trapt de Koninginnedag-activiteiten al af op de avond van de 29ste met een optreden van de band Late or Never.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19