n Hangcontainer weg uit Irispark i-41l 'In Alaska merk je pas hoe klein je bent Regio oorschotenaren niet ij met verkeersnota uchtelingen Pluspunt erhuizen' naar Leiden iMarathon Clinic Leidsch Dagblad Pornoster wil schadevergoeding voor publicatie van 'verboden' naaktfoto's 'Poelgeest is groen, stil, veilig, anders' 3ERDAG 29 APRIL 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV-CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 'dooi voor parallelweg langs spoorlijn choten witold kepinski iers van Voorschoten n gisteravond stevige kri- ;uit op de in opdracht van ^^neente vervaardigde Ver- tructuurnota. Dat gebeur- lens een inspraakavond in ultureel Centrum. De tien- inwoners, die naar de bij- rnst waren gekomen ;n voor de aanleg van een elweg tussen Leiden en Haag langs de spoorlijn, dan kunnen de verkeers- opingen in het dorp dras- afnemen, menen de Voor maren. .e verkeersnota wordt on- meer voorgesteld geen 'e randwegen aan te leg- m de bestaande wegen te ,ten. Wel wordt geopperd e bestaande wegen vast- ide functies te geven. Zo de bedoeling om zeven - waaronder de Veurse- de Wijngaardenlaan - te nmen als 'gebiedsontslui- en negentien straten als ntsluiting'. Deze in totaal igen moeten voorrangs- vorden - als ze dat nog ijn - en er mag vijftig kilo per uur worden gereden, door de aanwezigen be- parallelweg tussen Lei- n Den Haag moet volgens orstanders aan de kant e Dobbewijk, ten westen iet spoor komen. Maar in kleven volgens sommi- ilitici veel bezwaren. De kosten bijvoorbeeld. Af- ïg over de verkeersnota ook vanuit de verkeers- ^engroepen uit het dorp. itter J. van der Wilde van ichting Wonen met Ver- erweet de makers van het rapport geen rekening te hou den met de toename van auto's uit de nieuwbouwwijken. „Het rapport geeft onvoldoende aan knopingspunten voor een ver antwoord beleid tot 2010", vond Van der Wilde. G. Persoon van Veilig Verkeer Nederland Voorschoten was bijzonder teleurgesteld over het feit dat het plan niet voorziet in het veilig maken van de straten in de Nassauwijk. „Ik vind dat beledigend. Waarom wel een dertig-kilometerzone in Vliet- wijk en niet elders", vroeg Per soon zich af. Volgens veel bewoners van de Nassauwijk rijdt het sluipver- keer op de Juliana van Stolberg laan veel te hard. Om dit ver keer om te leiden, stellen de makers van de verkeersnota voor om een nieuwe autoweg via Papenlaan-West naar de Bachlaan aan te leggen, parallel aan het fietspad aan de Oranje watering. Bewoners van de Bachlaan vonden dit plan maar niks. „Er zitten drie tot vier scholen op deze nieuwe route en er rijden al per uur acht bus sen langs", aldus omwonende Van Doorn. Bewoners van de Leidseweg- Noord vroegen zich af of deze weg wel voorrangsweg moet blijven. De weg is volgens hen dagelijks het tafereel van ge vaarlijke situaties door het voorbijrazende vrachtverkeer. Zowel de Leidseweg-Noord als de Admiraal de Ruytersingel moeten volgens wethouder A. Draijer echter voorrangswegen zijn, anders wordt het te ge vaarlijk voor de fietsers, die dan ook voorrang moeten gaan ge ven aan het verkeer dat van rechts de straat op wil. ...de .andere keuken Houtwerf Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 VOORSCHOTEN Tel. 071-5615927 choten judy nihof vachting van verdere op gaat de groep zogeheten in-claimanten, die drie iden lang kerkasiel hebben Voorschoten, een i logeren bij particulieren. Jna vertrekken ze naar Lei- Iwaar ze enige weken on- krijgen. Waar precies Ide coördinator in Voor- lten, L. Stoop, nog niet zeg- |De plek wordt zondag be- 1 veertien asielzoekers ver en nu nog op uitnodiging me Voorschotense kerken in licentrum Het Pluspunt aan Evertsenlaan. Daar moe- Ie per 1 mei uit, omdat Het punt weer voor andere en nodig is. ördinator Stoop blikt te len terug op de afgelopen naanden. „Het is beter ge- I dan we van te voren had den kunnen bedenken. Dankzij onze gasten die een positieve instelling hadden. We hebben ook heel veel plezier met elkaar gehad. En natuurlijk dankzij de grote groep vrijwilligers, waar door het voor niemand super- zwaar is geweest." Dublin-claimanten zijn vluchtelingen die via een ander Europees land naar Nederland zijn gekomen. Volgens het Ver drag van Dublin moeten zij asiel aanvragen in het land waar ze als eerste zijn aangeko men. De vluchtelingen moeten in Nederland blijven tot ze als asielzoeker in het land van bin nenkomst worden toegelaten. Wat de opvang in Voorscho ten heeft gekost, kan Stoop nog niet precies zeggen. „Maar de kosten zijn erg meegevallen, dankzij het feit dat mensen goederen brachten en zoveel mensen hun diensten ter be schikking stelden. We zijn enorm geholpen." Zaterdag 1 mei 1999 Gebouw Road Runners Voorschoterweg (bij Bastion Hotel) Leiden I vierde gezamenlijke training voor de deelnemers van het Idsch Dagblad Marathonteam Aanvang clinic, ditmaal aandacht voor wedstrijdtactiek door Leidse topatlete Erika de Bilt. Begin training: warming up, interval training. Uitdelen nieuw trainingsschema. Einde clinic jrzoek aan onze deelnemers: kom a.u.b. zoveel mogelijk met de s of gezamenlijk met de auto. De wereld om je heen. oegstgeest Poelgeest als voorbeeldwijk van Ne derland. Volgens de Oegstgeestse wethouder G. van Eisen wordt het gemeentehuis 'platgebeld' door geïnteresseerde steden en dorpen om alles over de zogeheten duurzame wijk in de Broek en Simontjespolderte weten te komen. Van Eisen is er trots op. Tijdens de overhandiging van de sleutel aan de eerste bewoners, de familie Rorije, leek de wethouder nog blijer dan de hoofdpersonen zelf. „Poelgeest is groen, stil, veilig, anders", zo karak teriseerde hij de woonwijk. En om dat te illustreren speelde hij een spelletje 'stoepranden'. Het huis dat gisteren werd opgeleverd was de eer ste uit een serie van 24 herenhuizen in de prijsklas se van 570.000 gulden. De bewoners beleven een primeur, want hun huizen zijn de energiearmste van Nederland. Alle gebruikte materialen zijn mi lieuvriendelijk. De waterleiding bijvoorbeeld is niet van koper, maar van kunststof. Datzelfde geldt voor de leidingen van de cv-instaliatie. De deels uit hout opgetrokken buitenkant is van duurzaam red- ceder. Daar hoeft niet ieder jaar een kwast over heen, aldus de bouwers. En de regenpijp is niet aangesloten op het riool; het hemelwater wordt di rect 'teruggeven' aan de natuur. Voor de eerste bewoners zijn alle milieu-maatrege len 'meegenomen, maar niet doorslaggevend'. De familie Rorije zocht een groter huis en heeft da* ge vonden. De bewoners verwachten er rond Pinkste ren in te trekken. Dan is het voor de familie te ho pen dat de straatmakers hun werk hebben gedaan, want wie met de fiets het huis in de Adriaan van Royenlaan wil bereiken, komt hoogstwaarschijnlijk met een lekke band thuis. Gedeputeerde M. Vissers (GroenLInks) kwam de gemeente Oegstgeest gisteren ter gelegenheid van de eerste-sleuteloverhandiging feliciteren. Hij greep de gelegenheid aan om een oproep te doen voor bebouwing van vliegveld Valkenburg. „Wat mij betreft mag er op het vliegkamp worden ge bouwd. Desnoods naast de landingsbaan, want er landen toch weinig vliegtuigen." FOTO HIELCO KUIPERS den haag/katwijk/hillegom vervolg van voorpagina De Hillegomse pornoactrice beweerde tegenover de rechter dat zij duidelijk had gemaakt dat zij niet van verspreiding van de op de filmset genomen foto's gediend was. Mondeling waren er hele andere toezeg gingen gedaan dan schriftelijk, vertelde de Haarlemse advo caat van de eiseres. De vrouw had, zo vertelde de raadsman, het modellen- contract 'even vlug tussen door' moeten tekenen, omdat de cameraman te laat op de set verscheen. Er stond, zei de producent op dat moment, niets meer in dan dat de actri ce ouder dan 18 jaar was en dat zij vrijwillig deelnam aan de film. Toen de fotocamera tevoorschijn kwam, zou zijn afgesproken dat de geschoten plaatjes uitsluitend voor de privécollectie van de produ cent waren bedoeld. En niet voor publicatie in seksmagazi- nes en op internet. Maar de producent bestreed dat. Hij zag die plaatjes in zijn werk voldoende voorbijkomen en had daarom naar eigen zeg gen 'helemaal geen behoefte aan een privécollectie'. Ook ontkende de Katwijker dat er was beloofd dat de video in een gelimiteerde uitgave van 600 stuks zou worden ver kocht. Het enige dat volgens de gedaagden houvast bood, was de schriftelijke overeen komst en die was volgens de twee duidelijk genoeg: er stond expliciet toestemming in voor het verspreiden van de afbeeldingen in tijdschriften en op internet. De parttime pornoster hield echter vol dat de mondelinge toezeggingen wel degelijk wa ren gedaan en dat die zwaar der wogen dan het haar vluch tig onder de neus geduwde contract. Dat de film kennelijk in grotere aantallen dan de door haar beoogde 600 exem plaren werd verspreid, zinde haar niet, maar ze gaf toe met haar volle verstand aan het project te hebben deelgeno men. dus de distributie van de video's liet ze ongemoeid. Aan de verspreiding van de foto's via makkelijker toegankelijke en wijdvertakte kanalen als boekjes en internet moet vol gens haar echter een einde ko men. Ze eiste bovendien afgif te van alle seksblaadjes met haar afbeelding - 2.700 stuks - die de uitgever nog op voor raad had en een vergoeding van 30.000 gulden voor de ge leden emotionele en mogelijk ook zakelijke schade. De rechter liet vanachter zijn stapel pornografisch en juri disch bewijsmateriaal weten over twee weken een vonnis te vellen. Oegstgeests experiment mislukt jammerlijk De Oegstgeestse hangcontainer verdwijnt binnen twee weken uit het Irispark. Het onderkomen voor jongeren staat er nog geen drie maanden. Jongeren gebruiken de zeecontainer niet en op zaterdagnacht veroorzaken on bekende groepen jongeren geluidsoverlast door op de container te 'dansen'. Dat blijkt uit een tussentijdse eva luatie van de gemeente. oegstgeest connie van uffelen Wethouder H. Steens vindt het 'jammer' dat het experiment met de container is mislukt. „Maar de afspraak was dat de container weg zou gaan als hij niet zou bevallen. En afspraak is afspraak. We hebben de jon geren een legale plaats willen bieden om te staan, maar af spraken over het gebruik van de container werden niét nageko men." Over dat laatste kan omwo nende J. Buiskool meepraten. Volgens de bewoner is het sinds een week of zes elke zaterdag nacht raak. „Jongeren die te rugkomen uit Noordwijk staan op de container te dansen. Om dat die container van metaal is, maakt dat een ontzettende her rie. De eerste keer dat dat ge beurde dacht ik: dat moet ken nelijk even worden uitgepro beerd, maar het gebeurt nu sys tematisch. En als we de politie hierover bellen, komt die vaak niet." Volgens Buiskool hangen er ook weer jongeren bij portie ken aan de Lange Voort. „Ze blowen en plassen daar. Het stinkt er." Bij de opening van de contai ner spraken jongeren, omwo nenden, politie, jongerenwerk en de gemeente met elkaar re gels af over onder meer geluids overlast, drugs, het schoonhou- Noordwijkse reddingsbrigade gaat trainen met Amerikaanse kustwacht noordwijk job de kruiff 'Koud, heavy en tof, moet het worden. „En we komen op plekken die je alleen op Disco very ziet," aldus expeditieleider Dirk van Kampen. Zeven leden van de duikploeg van de Noordwijkse reddingsbrigade vertrekken morgen voor twee weken naar Alaska. Ze draaien er mee met de kustwacht, trai nen met Amerikaanse red dingswerkers en ondergaan een zware conditionele training. De duikploeg is een gespecia liseerde groep binnen de red dingsbrigade. In totaal zeven tien mensen volgen een pro gramma dat gaat van duiken en stressbestendigheid tot navige ren, ehbo, het traceren van slachtoffers en zelfs het inbren gen van een infuus. Groten deels vaardigheden die ze nooit nodig hebben. De duikers zijn normaal vooral actief als strandwacht en ze zijn oproep baar bij overstromingen en voor de dijkbewaking. In principe wordt de brand weer gebeld als er iemand in de Leidsevaart rijdt, maar de dui kers kunnen daarbij 'aanvul lend' optreden. „We hebben al eens gezegd: had ons maar ge beld. Wij zijn er eerder dan de brandweer", beweert Van Kam pen (42) met grote stelligheid. Maar direct zwakt hij die woor den weer af. „Misschien was het ook wel terecht dat ze ons niet belden, omdat we er nog niet klaar voor waren." Toen 'zijn' duikploeg afgelo pen zomer het lichaam vond van een verdronken Duits jon getje bleken ze als team in ieder geval wel klaar om dat te ver werken. „We^ hebben tot vier uur 's nachts'hier bij elkaar ge zeten. En de volgende dag za ten ze hier alle zeventien. Dat was grandioos", vindt Van Kampen. Ook trainingen zoals die in Alaska zijn er om de groep 'ook tussen de oren te vormen', zegt de expeditieleider. „We willen binnen de brigade een groep mensen bij elkaar brengen die menswaardig, met veel discipli- Zes van de zeven duikers die morgen naar Alaska vertrekken. Van links naar rechts: Krista van Hal, Bert Jonkheer, Roger de Klerk, Alwin Hazen- oot, Menno Oosting en Dirk van Kampen. foto mark lamers ne en positief met elkaar om gaan. Toen er laatst eentje ging verhuizen, stonden de andere zestien met overalls en kwasten op de stoep. Zo'n groep is het." De zeventien komen uit Noordwijk, Noordwijkerhout en Voorhout. Twee van hen zijn meiden, ze zijn in de twintig en het zijn allemaal vrijwilligers. Vorig jaar staken ze samen 75 duizend gulden in hun hobby. Toen zijn ze ook al naar Alaska geweest, maar de Amerikanen stonden erop dat hun gasten terugkwamen. Tijdens een weekendje bij hun gastheren thuis zijn goeie persoonlijke vriendschappen ontstaan. De Amerikanen waren destijds tot tranen toe geroerd door de ver halen van de Noordwijkse red dingsbrigade. „Omdat wij he vrijwillig doen, en een groo deel van onze vrije tijd en var ons geld erin stoppen", aldus Menno Oosting, een van de duikers. Hoogtepunt Een van de meest indrukwek kende ervaringen toen was een tochtje met een vliegtuig - met de klep open - op vijftig meter boven het eeuwige ijs. „En dan aangelijnd op het randje zit ten." Van Kampen ziet het nog voor zich. Een ander hoogte punt was een bezoekje aan een eiland waar 's zomers twee ou de mensen wonen die van lou ter aangespoelde spullen een heel verblijf hebben gemaakt. Daar liepen ze op het strand tussen de fossielen en kwamen de walvissen vlak langs de kust. Oosting: „Je merkt in heel Alas ka hoe klein je bent. Je kan er dagen reizen zonder iemand te gen te komen. Ik ga ooit nog te rug om écht de natuur in te gaan." De komende twee weken be vatten ook weer een 'relaxpro gramma' maar het ditmaal vooral fysiek zware trainings programma staat voorop. Ko mend najaar gaat de groep ook nog twee weken in het oplei dingscentrum van de Ameri kaanse marine aan de slag. En tussendoor komt de VS-kust- wacht hiernaartoe. Want ook hier kunnen de duikers voldoende oefenen. Een tot twee keer in de week liggen ze een avond in de bag ger van de Schie, rennen ze in het pikkedonker en bij weer en wind met brancards door de duinen, of houden ze helikop tertrainingen boven zee. Het blijft oefenen voor situaties die zich hopelijk nooit daadwerke lijk voordoen, en dat als vrijwil liger. Maar de animo is er niet minderom. Van Kampen: „Mijn mening is dat ze er in de maatschappij ook veel aan heb ben." den van de container, hangen in portieken en surveillance door de politie. In eerste in stantie leek de container een succes te worden. Een vast groepje scholieren had er zijn stek gevonden. Nu jongeren echter aangeven het ding niet meer te willen ge bruiken en er sprake is van ge luidsoverlast, is ook voor Steens de maat vol. Volgens de wet houder verandert de samen stelling van de groepen jonge ren zo snel dat het moeilijk is om hen aan de afspraken te houden. Zij erkent dat het pro bleem van rondhangende jon geren nu niet is opgelost. „Maar ik kan jongeren moeilijk aan een stoelpoot vastbinden. Öm 'hangoverlast' in de toe komst te beperken wil de wet houder de kelder in multifunc tioneel centrum 't Groot Proffijt een extra avond in dé week openstellen. Wat er met de container gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Oegstgeest zegt morrend ja tegen openbare school in wijk Poelgeest oegstgeest connie van uffelen Onder voorbehoud dat in mei wordt overlegd met de besturen van bijzondere scholen, is de meerderheid van de Oegst geestse gemeenteraad gister avond akkoord gegaan met de keus voor een openbare basis school in nieuwbouwwijk Poel geest. Alleen het CDA bleef te gen. CDA-wethouder G. Kem pen onthield zich van stem ming. Volgens het CDA heeft wet houder H. Steens niet de juiste wegen bewandeld om tot de keus voor openbaar onderwijs te komen. Zo schrijft een ge meentelijke verordening voor dat de raad wordt geïnformeerd over overleg dat met schoolbe sturen is gevoerd en dat er een verslag moet komen. Dat is vol gens CDA-raadslid E. van den Bosch niet gebeurd. „Er is drie keer overleg geweest met de schoolbesturen, maar er is geen verslag gekomen. Ook had het CDA op grond van leerlingenprognoses over leg willen voeren. „Cijfers kre gen we pas tijdens de commis sie uitgereikt. Samenwerking van openbare en bijzondere scholen in Poelgeest zou op grond van cijfers nog mogelijk zijn." Ook de andere partijen had den bedenkingen bij de gevolg de procedure. Tijdens een com missievergadering over dit on derwerp was onlangs al kritiek geuit op het feit dat het overleg te laat zou zijn gestart en dat de roomskatholieke Jenaplan school en de protestants-chris telijke Hofdijckschool lange tijd in de veronderstelling bleven dat zij kans maakten in de race om Poelgeest. Steens bood haar veront schuldigingen aan voor de ge volgde procedure. Ze gaf aan dat de bijzondere scholen wel bezwaar kunnen maken. „Hoe. daar kan ik moeilijk uitsluitsel over geven. Ze zouden naar de rechtbank kunnen gaan, maar of ze dat doen weet ik niet. Ik verwacht van niet." N A

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17