ZUIL Secularisatie zal ook onder moslims toeslaat Kerk Samenleving Respect voor het geloofsgoed van anderen REDACTIE AAD RIETVELD. 0/ VANDAAG nn Petrus Martyr was een Dominicaanse monnik, fc" De oorspronkelijke opdracht van deze in 1216 APRIL opgerichte orde bestond uit het bestrijden van ketterijen en ketters, zoals de Katharen (zuive ren). Petrus was zelf een kind van Kathaarse ouders, maar dat mocht deze ketterse beweging uiteindelijk niet baten. In 1221 bekeerde hij zich en het vuur waarmee hij vervol gens zijn voormalig geloofsgenoten vervolgde werd legen darisch. In 1251 kreeg hij de titel van pauselijk inquisiteur in de regio Como en Milaan. Een jaar later werd hij door twee Katharen vermoord. Paus Innocentius IV verklaarde hem al snel heilig. Nieuw Leven duikt in culturen alphen aan den rijn In een vijf uur durende bijeenkomst wil de Evangelie Gemeenschap Nieuw Leven in Alphen zondag laten zien hoe mensen in verschillende culturen 'God groot maken'. ,,YVij zijn een enthousiaste en multi-raciale kerk, waar mensen bijeenkomen uit verschillende landen en werelddelen", aldus de voorgangers Ab en Marcia Meerbeek. Bezoekers van Culture Spring, dat wordt gehouden in de aula van het Scala College aan de Diamantstraat, worden vergast op zang, muziek en dans uit verschillende culturen. Ook worden er maaltijden opge diend. De bijeenkomst duurt van tien uur 's morgens tot drie uur 's middags. Hervormde Gemeente Katwijk jarig katwijk De Hervormde Gemeente in Katwijk viert zaterdag 1 mei haar 400-jarig bestaan met een speciale herdenkingsdienst in de Oude Kerk. Op 2 mei 1599 deed Josias Heinsius intrede in Katwijk en werd de Gemeente zelfstandig. In de herdenkings dienst. die 's avonds om half acht begint, gaan dominee J. Blom en de assesor van de Centrale Kerkenraad, dominee W. Glas houwer voor. De herdenking is op zaterdagavond om half acht in de Oude Kerk. Charles verkiest Onze Vader oude stijl londen De Britse kroonprins Charles (50) (op de foto te zien in de Royal Albert Hall bij de viering van het 300-jarig bestaan van de Sikh-religie) gaat in Schotland niet meer naar de kerk, omdat het Onze Vader daar niet meer naar aloude traditie in het Mid deleeuws Engels wordt gelezen. Volgens de krant Sunday Times heeft de woordvoerster van de Britse troonopvolger gezegd, dat hij genoeg heeft van deze 'moderne klucht'. Al enige tijd was het opgevallen dat Char les tijdens zijn vakantie op het slot Balmoral in Schotland niet meer naar de kerk ging. Een woordvoerder van de pa rochie verdedigde het gebruik van de moderne versie van het Onze Vader met het argu ment, dat die 'de jonge gene ratie veel meer aanspreekt'. foto ap Meditatie- en zangdienst in Vredeskerk katwijk Het Gereformeerd Vredeskerkkoor treedt zondag op in de meditatie- en zangdienst in de Vredeskerk aan de Voorstraat in Katwijk. Er worden vooral bekende psalmen en gezangen ge zongen, begeleid door organist Jaap Star. Voorganger is domi nee P. van der Horst. De dienst begint om vijf uur. Er is kinder oppas aanwezig. Paus roept op tot verzoening Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft christenen en jo den opgeroepen hun treurige verleden achter zich te laten en het jaar 2000 te beschouwen als een tijd van verzoening. De 'rotte zaadkorrels' van het antisemitisme mogen nooit meer wortel schieten in het hart van de mens, zei de kerkleider giste ren. De paus heeft altijd gezegd dat het jaar 2000 een goede ge legenheid voor de Kerk is om vergiffenis te vragen voor zonden uit het verleden. Daartoe behoort ook de kerkelijke houding je gens joden. Het Vaticaan werkt aan een document, waarin de RK Kerk naar verwachting vergeving voor de gemaakte fouten zal wagen. De Kerk als instituut is volgens het document niet medeschuldig aan de shoah. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Houten, W.J. op 't Hof te Nederhemert. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Spakenburg-Noord, H. van den Berg te Dalfsen; te Winschoten, P.J.C. Colijn, kandi daat uit Kampen. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Wormer, J.J. van Es te Urk. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor 's-Gravendeel en voor Lisse, A.C. van der Wekken te Winschoten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Sprang-Capelle, A.J. Gunst te Benthuizen. Politici zien islam nog steeds als geïmponeerde religie Rukt in Nederland het islamitisch ge vaar op? Wordt de islam als vierde reli gieuze stroming naast het katholieke, hervormde en gereformeerde geloof een dominante godsdienst? Of blijven de hoofddoekjes, bebaarde imams en de minaretten van de moskeeën slechts een marginaal verschijnsel in de Neder landse samenleving? Islamkenners W. Shadid, cultureel antropoloog aan de Universiteit Leiden en Nico Landman, auteur van het standaardwerk 'Van mat naar minaret', denken dat het wel mee valt met het oprukken van de islam in Nederland. Ook onder moslims zal de secularisatie toeslaan. DOOR THEO KRABBE Aan toekomstvoorspellingen over de islam in Ne derland branden ze liever niet hun vingers. ,,Dat blijft toch een kwestie van koffiedik kijken", vindt Nico Landman. De Utrechtse islamkenner bena drukt, dat er eigenlijk niet gesproken kan worden over 'de islam'. „De islam is een vrij complex mozaïek van stromingen en herkomstlanden als Turkije, Marokko, Suriname, Indonesië, Egypte, Irak, Iran. Mensen uit die landen hebben een ei gen variant van de islam meegemaakt en daar hun houding tegenover bepaald", aldus Land man. „Moslims in Nederland vonnen een zeer hetero gene groep", stelt ook Shadid nuchter vast. „Bin nen de islam zijn er tientallen afsplitsingen, die ofwel een theologische achtergrond hebben, of wel een politieke of maatschappelijke achter grond hebben." Volgens de laatste getallen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek telt Nederland zo'n 700.000 moslims of mensen met een islamitische achtergrond. Die Nederlandse islam wordt gedo mineerd door mensen met een Turkse herkomst (45 procent) en mensen met een Marokkaanse herkomst (38 procent). Die groepen blijven groeien door het geboorteoverschot en de migra tie, zoals ook het totaal aantal allochtonen in Ne derland groeit. Bij die allochtone moslimgroepen komt nog eens een bescheiden aantal Nederlan ders die moslims zijn geworden. Dat zijn er enke le duizenden, schat Landman. Volgens de Leidse cultureel antropoloog Shadid houdt hooguit twintig procent van de moslims in Nederland zich aan de religieuze voorschriften van de islam, zoals vijf keer per dag bidden, de wijdagse gang naar de moskee, het vasten tijdens de Ramadan en het geven van aalmoezen. „Poli tici en de media zijn geneigd om de secularisatie bij moslims te verwaarlozen. Die secularisatie is echter net zo sterk als onder de christenen en de joden. De niet-praktizerende moslims zijn wel gelovig, maar dat hebben ze overgehouden van hun islamitische opvoeding." Die secularisatie zal verder toeslaan, meent ook Nico Landman. „Vooral bij de tweede generatie, die geconfronteerd wordt met de normen en waarden van een niet-islamtische omgeving. Op SSIBM Open dag in een moskee in Enschede. de crèche, op de lagere school, op de middelbare school, bij wiendjes, op de televisie. De individu ele keuzes en de netwerken waarin ie mand zit zul len bepalen hoe de secu larisatie uit pakt. Of ze houden streng vast aan hun reli gieuze nor men en waar den, of ze gaan er selec tief mee om, of ze laten het helemaal verwateren." De doorsnee moslim zal zich in de toekomst minder bekommeren om zijn geloof, denkt hij. Die zal meer met wagen zitten over zijn baan en loopbaan. Van een oprukkend islamitisch gevaar wil Land man, kenner van de islamitische organisaties in Nederland, niets weten. Politiek en maatschap ISLAM IN NEDERLAND Nederland is een ander land geworden. De spreekwoordelijke boerenkool met worst en de bruine boterham met kaas hebben tegenhangers gekregen in couscous, muntthee lamskebab. Het christendom, dat altijd al een haat - liefde verhouding kende met het jodendom, heeft er in de afgelopen dertig jaar een concurrent bij gekregen in de vorm van de islam. pelijk vormen moslims geen macht die christelij ke Nederland kan bedreigen. Jaren geleden, ten tijde van de Rushdie-affai re in '89, trachtte de overheid de Nederlandse moslims bij een te brengen in één organi satie. Dat lukte niet. Nog steeds bestaan de Islamiti sche Raad Ne derland, de Nederlandse Moslim Raad en de Raad van Moskeeën naast elkaar. Etnische ver deeldheid, persoonlijke rivaliteit, verschillen in omvang en organisatiegraad van de allochtone groepen, de mate van gerichtheid op het land van herkomst, zijn daar debet aan, aldus Land man. Een islamitische politieke partij in Nederland ziet hij ook niet in het verschiet liggen. „De tal onder de tweede generatie moslims met e de opleiding, die een politieke carrière am kiezen zonder uitzondering voor een van staande politieke partijen. Bepaalde splint peringen doen pogingen een moslimparti richten. Ze zullen echter onvoldoende isla achter zich krijgen om iets voor te stellen landelijke politiek." Alleen de Turkse fund talistische beweging Milli Gorus acht de U se islamoloog in staat om op plaatselijk ni met een eigen partij mee te doen. Zijn Leidse collega Shadid ergert zich eraa Nederlandse politici nog steeds niet de m<* omslag hebben gemaakt, die bij moslims tweede en derde generatie reeds heeft pla vonden. Zij voelen zich bicultureel: Nedei met een Turkse of Marokkaanse achtergro Maar op de eerste plaats staat het Nederla schap, omdat ze hier geboren en getogen Nog steeds zien politici de islam als een gf e porteerde religie. Ten onrechte, vindt Shad „De integratie van moslims in de Nederlaiii samenleving is pas voltooid als belangrijk! ci en het beleidskader niet meer spreken o 1 Turken of Marokkanen, maar over het isla ii sche volksdeel van Nederland." De Leidse leraar denkt dat zelf niet meer mee te zulle ken. Nicolaas Johan Marinus Hoogendijk: 1928-1999 Respect voor andere mensen, andere kerken en andere overtuigingen. Res pect was een belangrijk goed voor de maandag 27 april op 71-jarige leeftijd overleden emeritus-predikant Nico laas Johan Marinus Hoogendijk uit Al phen aan den Rijn. Hoogendijk had respect, maar ver wachtte dat ook van anderen. Hij gaf daarvan dikwijls blijk in zijn overpein zingen in Het Kerkblad van de ring Al phen der Hervormde Kerk. Op het moment dat kardinaal Simonis 'de protestanten' ervan betichtte geen moraal te hebben, bij voorbeeld. Hoo gendijk maakte zich er boos over. „Als je in oecumenisch verband met elkaar in gesprek bent, dan mag je ook van anderen op zijn minst verwachten dat er respect is voor het geloofsgoed van anderen: niet alleen van andere per- sonen, maar ook van andere kerken", vond hij. Ook bij de perikelen rond de Amster damse Westerkerk, waar opvolgster Fokkelien Oosterwijk na het vertrek van de immens populaire dominee Nico ter Linden het onderwerp werd yan roddel en achterklap, legde Hoo gendijk de nadruk op respect. „Als we binnen de kerkelijke gemeente de openheid niet betrachten naar elkaar toe, en met respect voor elkaar, onte- ren we de naam van Hem naar wie wij christenen genoemd willen worden." Hoogendijk was een groot voorstan der van het Samen op Weg-proces: het samengaan van gereformeerde, hervormde en lutheraanse kerken. Maar de schier eindeloze onderhan delingen tussen de kerken stemden hem somber. „Langzamerhand begint het erop te lijken dat het niet gaat om een 'Samen op Weg-proces', maar dat we 'Samen op de Terugweg' zijn. Daar is niemand gelukkig mee, en zou nie mand gelukkig mee mogen zijn", ver zuchtte hij. Hoogedijk was behalve predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk ook lange tijd scriba van de Provinciale Kerkvergadering van Zuid-Holland. Vanwege zijn grote verdiensten i n hij benoemd tot ridder in de Ore Oranje Nassau. In kerkelijk en gemeenschapsceit De Bron aan de Troubadourweg phen bestaat vanavond van half tot negen uur gelegenheid tot afih nemen en condoleren. De uitvae dienst is zaterdag 1 mei om kwaï elf, ook in De Bron. Ook voor de dienst van Woord en Gebed is er sen kwart over tien en elf uur gel heid tot condoleren. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Af en toe zon en enkele buien, in het noorden en in de bergen met sneeuw. In het zuidoosten van daag zonnig. Maxima tussen 3 en 7 graden, in het zuiden rond 11. Zweden: Vandaag droog en zonnige perio den. morgen vooral in het zuiden meer bewolking en enige regen. Middagtemperatuur in het zui den rond 12 graden, in het noor den maxima dalend naar 4 gra den. Denemarken: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en veel zon, maar in Schotland wat meer bewolking en vooral morgen kans op een buitje. Morgen later op de dag in Zuid-Engeland toenemende re genkansen. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden, aan zee en morgen in het noorden frisser. België en Luxemburg: Droog en zonnige perioden. Mor gen vanuit het zuiden meer be wolking gevolgd door regen, mo gelijk ook onweer. Middagtempe ratuur van 15 graden aan zee tot 22 plaatselijk in het binnenland. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Langs de Kanaalkust vandaag veel wind. Middagtemperatuur tussen 17 en 21 graden, aan de Kanaalkust frisser. Portugal: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Middag temperatuur ongeveer 18 gra den. Madeira: Geregeld zon maar vooral mor gen ook een enkele bui. Middag temperatuur ongeveer 20 gra den. Spanje: Vanuit het zuiden geleidelijk minder buien en meer zon. Mid dagtemperatuur oplopend naar 19 tot 23 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, maar vooral morgen ook kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: Nu en dan zon maar ook een enkele bui. Middagtem peratuur ongeveer 20 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 25 graden aan zee tot 35 zuiden. Zuid-Frankrijk: Nu en dan zon, maar ook enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur oplopend naar 23 graden. Italië: Vandaag nog enkele verspreide buien, maar ook nu en dan zon. Morgen meer zon en vrijwel over al droog. Middagtemperatuur van 21 graden in het noorden tot circa 25 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag vooral op Corsica moge lijk nog een bui. Verder droog en geleidelijk meer zon. Middag temperatuur ongeveer 22 gra den. Malta: Zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. In het noorden vooral vandaag meer bewolking en mo gelijk een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur van 25 gra den aan zee tot 30 plaatselijk in het binnenland. Turkije en Cyprus: Veel zon, maar in West-Turkije vooral vandaag een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon, maar in het noorden mogelijk hardnekki ge wolkenvelden. Droog. Van- daagavond en morgen in het zui den en later ook het midden toe nemende bewolking gevolgd door regen, mogelijk ook onweer. Middagtemperatuur vandaag van 12 graden aan de waddenkust tot 25 plaatselijk in het zuiden. Morgen op veel plaatsen maxima rond 20 graden. VRIJDAG 30 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.13 Zon onder 21.00 Maan op 20.46 Maan onder06 40 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.41 16.56 04 14 16.29 Laag 00.14 12.50 23.55 12.31 Weerrapporten 29 april 0 station weer wind temp neersl Amsterdam zwaar bew nno7 7 9 0.1 De Bilt zwaar bew. no 4 8 8 0.0 Deelen motregen nno8 0 7 0.1 Eelde onbew. n4 6 6 0.1 Eindhoven zwaar bew no 7 0 7 00 Den Helder licht bew. nno 5 2 8 0.0 Rotterdam zwaar bew no 7 8 8 01 Twente regen nno 4 9 7 0.1 Vlissingen zwaar bew. no 6 6 8 0.0 Maastricht zwaar bew. nno 6 9 7 0.1 Aberdeen zwaar bew. w.s.O 2 9 0.2 Athene half bew. w.s.0 3 15 0.0 Barcelona licht bew nnw2 0 11 0.6 Berlijn zwaar bew nw6 7 9 00 Boedapest nw2 zzw3 0 9 6 12 0.6 0.0 Brussel zwaar bew no 5 9 7 0.0 Cyprus onbew. 06 2 14 0.0 Dublin onbew. w2 8 4 0.2 Frankfurt onbew. no3 7 8 0.0 Genève half bew. wzw2 9 0.0 Helsinki onbew. nw3 1 6 0.9 Innsbruck onbew. w2 9 5 0.0 Istanbul licht bew. zzw5 8 12 1.0 Klagenfurt licht bew. ver. 1 0 6 0.0 Kopenhagen licht bew. n8 3 6 0.0 Las Palmas onbew. w.s.0 5 17 0.1 Lissabon zwaar bew w.s.0 9 11 6.0 Locarno half bew. w.s.O 8 10 0.0 Londen zwaar bew. no 5 9 7 0.0 Luxemburg onbew. no 6 9 9 0.0 Madrid zwaar bew z3 6 9 2.0 "Malaga zwaar bew. nw2 9 12 8.0 Mallorca zwaarbew. zw2 6 13 0.0 Malta half bew. no 4 1 16 0.0 Moskou half bew zzol 4 9 0.0 München onbew. ono2 7 8 0.0 Nice licht bew. nw3 1 14 0.0 Oslo onbew. zzwl 7 1 01 Parijs licht bew no 7 7 11 0.0 Praag onbew. zw3 4 0.1 Rome onbew. w.s.O 13 0.0 Split zwaar bew. zw2 0.0 Stockholm onbew. nnw8 4 0.0 Warschau half bew. wnw4 10 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn— TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337" 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot I 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versl het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-k c betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binn c> worden verzonden geldt een toeslag v aan portokosten per verschijndag. eSSS bewolkt onweer ~w~ warmtefront flü* regen sneeuw ~r- koufront aïk opklaringen Jk. hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000— luchtdruk in hecto pascal LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTi Veenstreek Voor mensen die moeilijk lezen, slee ai chef eindredactie regio hebben of blind zijn (of een andere lt leeshandicap hebben), is ei het regionale n D.C. van der Plas, J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie it het Leii E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden Dagblad op geluidscassette beschikb R.I.M. van der Veer, chefredactie informati Duin- en Bollenstreek (Centrum W.F. Wegman, chef redactie Leiden K N H U I Wenen onbew Zünch onbew. Bangkok zwaar bew. Buenos Aires zwaar bew, Casablanca hall bew. Johannesburg onbew. Los Angeles zwaar bew. 18 8 0.0 7 0.0 32 23 0.0 16 12 0.0 19 13 16 0 20 11 0.0 16 12 0.1 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14