Thaise keuken een lust voor het oog Tijd voor verse vis Smaak Gala Elke fles moeiteloos open REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5lj Dankzij de millennium-gekte weten de Franse wijnboeren in de Champagne al en kele jaren nauwelijks waar ze de druiven vandaan moeten halen. De champagne-bu siness draait op volle toeren. Wereldberoem de klassieke huizen als Taittinger, Roederer, Moet Chandon, Ruinart en Mumm gaan hierin heel veren hebben uitzonderlijke luxe versies van hun topchampagnes gere serveerd voor hun exclusieve clientèle. De flessen liggen op naam van de toekomstige eigenaar gereserveerd in de wijnkelders van de champagnehuizen. De vraag is immers veel groter dan het aanbod en u begrijpt dat de prijzen voor champagne torenhoog zijn gestegen. Bizar eigenlijk, want wie op 31 de cember 1999 een peperdure champagne drinkt heeft niet de wijn uit een bijzonder jaar maar alleen een bijzondere fles. Vanaf begin jaren '90 hebben de wijnboeren in de Champagne al gedeeltes van hun oogst ge reserveerd voor millennium-champagne. Twee weken geleden ontkurkte het cham pagnehuis Mumm tijdens een gala in The Royal Naval College in Greenwich, even buiten Londen, hun millennium-champag ne, de Mumm Cordon Rouge Greenwich Meridian 2000. Mumm Champagne viert jaarlijks op spectaculaire wijze de uitreiking van de nieuwe Michelinsterren aan restau rants in West-Europa. Dat het gala dit jaar in Greenwich plaats had heeft alles te ma ken met het feit dat in Greenwich de wereld tijd begint en hier op de seconde precies het millennium wordt binnengetikt. Met twee nieuwe twee-sterren restaurants (Oud Sluis in Sluisen De Librije in Zwolle) en zes nieu we restaurants met één ster (Da Vinci in Maasbracht, De Stenen Tafel in Borculo,Ko riander in Bergum, Onder de Boompjes in Overloon en Imko's in IJmuiden) was ons land rijkelijk vertegenwoordigd. De'gelukki- genkregen de bijbehorende Mumm-award uit handen van de wereldberoemde Franse sterrenkok, 'Monsieur nouvelle-cuisine' Paul Bocuse uitgereikt. En alhoewel wij als Nederland zeker dit jaar niet mogen klagen over de toekenning van het aantal nieuwe sterren klonk in de zaal een luid boegeroep toen bekend werd gemaakt dat in Frankrijk ruim 50(!) nieuwe sterren werden toege kend. Er wordt weieens gesuggereerd dat het in Frankrijk - immers de thuisbasis van Mi- chelin -toch gemakkelijker is om sterren te veroveren dan in andere landen. Dat het le ven van een sterrenkok allesbehalve over ro zen gaat bewezen mijn twee Italiaanse dis genoten. Lijkbleek en totaal uitgeput zaten ze aan tafel. Ik heb ze erop attent gemaakt toch vooral ook op hun gezondheid te let ten. Ze leken rijp voor de sloop. JOHN BEEREN eigenaar van de Bok kedoorns, een met twee Michelin-ster- ren gedecoreerd res taurant in de duinen van Bioemendaal. Onbekend maakt onbemind LOUIS WESTHOF "Doe allereerst al uw oude koeken pannen bij het vuilnis en schaf een nieuwe aan, met anti-aanbaklaag. Want zonder zo'n pan wordt het nooit wat bij het vis bakken. En bak vis in echte boter, waaraan een scheutje olijfolie is toegevoegd", ad viseert Imko Binnerts. Alleen boter mag ook, maar een mengsel van boter en olie kan iets meer hitte hebben. Dan bakt het be ter. Boter alleen verbrandt sneller. Binnerts heeft recht van spreken. Hij is chef-kok en eigenaar van Imko's in IJmuiden, het enige visrestaurant in ons land met een Michelin-ster. Nog meer tips: koop bij het bood schappen doen de vis als allerlaatste. Direct in een diepvriestas doen, met een naar huis rijden en de vis in de koelkast leggen. „Vis moet vers zijn. Dat lukt het beste als de koelketen niet wordt onderbroken", legt Bin nerts uit. Het is trouwens niet de bedoeling dat vis dagen in de koeling blijft liggen. Eet hem 't liefst nog direct dezelfde avond. Want vis wordt minder stevig naarmate ze ouder wordt, doordat de eiwitketens afbreken. De versheid kun je ook zien tijdens het bakken: verse vis blijft stevig, terwijl wat ou dere vis gemakkelijk uit elkaar valt. Vis bak je zo: eerst de ene kant op de gewenste kleur brengen en pas dan de andere kant. „Slechts één keer omdraaien dus", waarschuwt Bin nerts. „Draai het vuur onder de pan zo hoog dat de vis nog net spettert. En als beide kanten op de gewenste kleur zijn gebakken, zet je de vis nog een paar minuten in de oven. Op 180 tot 200 graden." Vis is niet moeilijk. Vis is lekker. Vis is veelzijdig. Vis is gezond. Toch moet er iets niet deugen aan de vis in ons land, want het wordt thuis heel wei nig gegeten. Gemiddeld eens per drie weken. „De visomzet is jaarlijks 340 gulden miljoen. Omgerekend komt dat per Nederlander neer op ruim twee tientjes vis per jaar. Daar zou den we ons als consument voor moe ten schamen", zegt Binnerts. Zelf eet hij wekelijks vier tot vijf keer vis. Waarom eet de Nederlander niet va ker vis? Omdat daarover nog veel on wetendheid bestaat, zegt het Neder lands Visbureau. „Men weet te weinig over vissoorten, en met weet weinig over bereiding en toepassing bij maaltijden", zegt Visbureau-direc- teur Robert Carp. „Er is sprake van een informatie-achterstand." Van daar dat het Nederlands Visbureau vorige week begonnen is met een na tionale campagne. De campagne draait om het gratis verstrekken van visreceptenboekjes 'Tijd voor Vis' op een groot aantal verkooppunten. Van het eerste boek je - in een reeks van vier; de andere boekjes komen in juni, september en december - zijn inmiddels 900.000 exemplaren gedrukt. Ze zijn bedoeld om de grote groep Nederlanders die niet zo vertrouwd zijn met het bereiden van vis een handje te helpen. Daarbij gaat het niet alleen om verse vis. Ook vis uit blik of uit de diepvries komt aan de orde. Imko Binnerts doet niet aan diepvries in zijn restaurant. Hij wil alleen maar vers. Toch keurt hij diepvriesvis niet af. „Door het invriezen wordt de cel structuur wel aangetast, waardoor er tijdens de bereiding sneller vocht uit loopt. Maar als vis supervers wordt ingevroren, kun je nog best een heel redelijk product overhouden als het weer ontdooid is. Het ontdooien moet dan wel met zorg gebeuren. Niet op een bord op het aanrecht, maar in de koelkast. En voor gebruik goed droogdeppen." Om de vaderlandse visconsumptie te verhogen, is de campagne een goed initiatief, meent Binnerts. „Maar de branche moet wel voor ogen hebben dat het niet vanzelf gaat. Vis is ge woon lekker, maar alleen als hij vers is. Wie een keer niet verse vis heeft gegeten, weet wat ik bedoel. Die zal niet zo gemakkelijk nog eens vis ko pen. Wie een viswinkel binnengaat en een onaangename geur waarneemt, doet er verstandig aan onmiddellijk door te lopen. Niks is vreselijker dan vis die stinkt. Zo'n vishandelaar is niet goed met zijn vak bezig." En vis op de markt dan? Die stinkt toch ook? Dat is vaak een misver stand, zegt Binnerts. „Die geur wordt veroorzaakt door het lekvocht op straat. Vis ligt op de markt immers altijd op ijs." Om vast te stellen of vis vers is, is een blik op de ogen en de kieuwen voldoende. De ogen mogen niet in gevallen zijn en moeten nog mooi glanzen, en de kieuwen moeten roodroze gekleurd zijn. Voor visfilets geldt de stelregel dat ze te oud zijn als de onderkant al een beetje grauw 1 300 gram kabeljauwfilet; 50 gram boter; 4 tot 6 struikjes witlof; zout; peper; 4 eetlepels crème fraiche; 1,5 eetlepel mosterd; sap van een halve citroen; 1 eetlepel gembersiroop; 3 eetlepels visbouillon; 7 eetlepel fijngeknipte bieslook. Gebakken kabeljauw met witlof en mosterd hoofdgerecht voor 2 pers Was de kabeljauwfilets onder de koude kraan en dep ze droog. Maak de witlof schoon en snijd de struikjes in de lengte in smalle reepjes. Verwarm de oven voor op 80 graden, met daarin de borden. Smelt de boter op een matig vuur, in een ruime koekenpan. Bak de kabeljauwfilets op een hoog vuur aan beide kanten bruin en gaar (4-6 minuten). Neem de visfilets uit de pan, bestrooi ze met zout en peper en houd ze afgedekt warm. Voeg het witlof aan de boter in de pan toe en bak het al omscheppende 3 minuten op een hoog vuur. Voeg het citroen sap, de crème fraiche, de mosterd, de gembersiroop, de visbouillon, een snufje zout en peper toe en warm het geheel nog 1 minuut door. Schep het lof op twee warme borden, leg de kabeljauw erop en strooi de bieslook erover. Lekker met aardappelpuree en een glaasje Alsace Riesling, een droge witte wijn uit de Elzas. Na goede voorbereiding gerechten snel klaar ELLEN SCHOLTEN De rijke aroma's van specerijen, de scherpe smaak van citroengras, de anijssmaak van Thaise basilicum, de pikante smaak van pepertjes en de zachte smaak van kokosmelk; je vindt het allemaal terug in de keuken van Thailand, maar ook in die van The Blue Elephant. Met vestigingen in Pa rijs, Brussel, Kopenhagen en Londen is het een van de meest succesvolle ke tens van Thaise restaurants. De 'blauwe olifant' (blauw is de natio nale kleur, de olifant het nationale symbool) zweert bij oorspronkelijke, vaak regionale gerechten, bereid door chef-koks met jarenlange ervaring in de betere restaurants, soms zelfs in de koninklijke keukens van Thailand. Hun inspiratiebron is de Royal Thai Cuisine, een lichte, verfijnde variant van de traditionele keuken. Dankzij het verschijnen van The Blue Elephant Kookboek zijn deze gerechten nu ook bereikbaar voor het grote publiek. In het boek wordt de menukaart van The Blue Elephant op minutieuze wij ze doorgelicht. Hoe groot de verschei denheid is van de Thaise keuken blijkt uit gerechten als vis uit Bangkok, met z'n pikante, zoete en gemberachtige saus, Madame Pa's curry van kip of een vegetarische specialiteit als Tow Hu (zoetzure tofu). Verder worden in het boek tips gegeven voor het selecte ren van verse producten en ingrediën ten, het versieren van groente en fruit en het maken van wijn en spijs combi naties. John Hellon, een kookboekenschrijver die in Brussel woont, een culinaire co lumn heeft in The Bulletin en consu lent is voor culinaire journalisten in Roerbakken is een veelgebruikte techniek in de Thaise keuken. Omdat de bereidings tijd kort is, behouden de ingrediënten kun kleur en versheid. foto pr Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten, zorgde voor de tekst. Zijn expedi tie in de Thaise keuken levert ongeveer negentig regionale specialiteiten op. die weliswaar enige voorbereiding ver gen, maar in slechts enkele minuten klaar zijn. Bijvoorbeeld 'drijvend vis markt je' ofwel een zeevruchtensoep die gezien het aantal 'olifantjes' bij het recept een hoog pittigheidsgehalte heeft. De illustraties zijn van Tony le Due die in België, maar ook daarbuiten, een naam heeft opgebouwd met zijn 'zweeftechniek'. In plaats van tafels en borden gebruikt de fotograaf een stel lage van plexiglazen bakken. In de ene bak kan de saus liggen, in de andere vlees en in de derde een paar peper tjes. Door van bovenaf foto's te maken lijken de ingrediënten door elkaar te zwemmen op verschillende diepten. Tot de meest verleidelijke gerechten behoren een salade van bananenbloe- men (vraag ernaar in uw Thaise krui denierszaak), geroerbakte zeevruchten met knoflook en groene peper en een curry van gegrilde eend. Typerend voor de Thaise keuken is dat zij openstaat voor oude tradities en in vloeden uit nabije en verre landen. Via Portugal kwamen de onmisbare pe pertjes, ingevoerd in de zestiende eeuw uit Latijns-Amerika, terwijl uit China de rijstnoedels komen. Ook de Indiase keuken oefent een grote in vloed uit met dit verschil dat Thaise curry's in korte tijd worden bereid in de wok en dat in plaats van boter slechts een klein scheutje plantaardige olie wordt gebruikt. Eten is een van de belangrijkste bezig heden van de Thai. Het is een manier om je 'sanuk' te voelen, wat zoveel be tekent als plezier hebben. Elke maal tijd bestaat uit allerlei gerechtjes, die over het algemeen in één keer worden opgediend (inclusief de soep); het liefst wordt daarvan in groepsverband gesmuld in een van de vele duizenden eetgelegenheden. Overal waar ruimte is voor een gasstel en een paar tafeltjes worden eetgele genheden geschapen. Bangkok is wat dat betreft een ware culinaire tempel met zijn onmetelijke hoeveelheid stal letjes die geroerbakte rijstnoedels ver kopen, zijn populaire restaurants en zijn gedistingeerde etablissementen die hun oorsprong vinden in het ko ninklijk paleis. Jongedames uit gegoe de families kwamen naar deze stad in afwachting van hun huwelijk en kre gen er een soort 'finishing touch': door het beoefenen van sterk ontwikkelde kunsten als bloemschikken, koken en het versieren van groente en fruit. Op die manier werd de gastronomie vast gelegd als een nationaal cultureel erf goed. Was het vroeger de gewoonte om ge kookte groenten en vers fruit te beeld houwen, tegenwoordig heeft een der gelijke versiering uitsluitend een es thetische functie. Geoefende vaklui kunnen een klokhuis of een pit wegha len zonder de verse vrucht te bescha digen. Van watermeloenen en pom poenen worden echte kunstwerkjes gemaakt en papaja's worden omgeto verd tot bootjes waarin nog kleinere handwerkjes liggen. Maar ook zonder dergelijke kunststuk jes is de Thaise keuken een lust voor het oog. De echte hoofdrolspelers zijn basilicum, citroengras, koriander, ko kosmelk, pepers en een waaier van specerijen. De koks van The Blue Ele phant weten er wel raad mee, nu is er ook een handboek voor de liefhebber. The Blue Elephant, topgastronomie uit Thailand. Uitgeverij Schuyt Co, Haarlem. Prijs: f 59,50. Het Blue Ele phant-restaurant in Brussel-Ukkel is gevestigd aan de Waterloose Steen weg 1120, tel. 02/3744962. Zonder draaien ontkurkt deze wine-master moeiteloos elke fles. De superkurkentrekken is uitgerust met een flessengrij- per, die het apparaatje op de fles vergrendeld. Zo heb je twee handen vrij om de wine- master te bedienen. Door de 'vleugels' van de kurkentrek ker naarbeneden te duwen draait de spiraal zich in de Langer sprankelend kurk. Meer informatie Vacu Products BV, Delft tel. 015- 2622676. Koolzuurhoudende frisdrank blijven langer 'fris' als na afsh ten lucht in de fles wordt inge- pompt.De fles blijft dan gevu waardoor er geen koolzuur k; ontsnappen. Meer informatiei Fresh-Cap bv, tel. 024-388600 Op bezoek bij de wijnboer Wie deze zomer de Zuid-Fran se wijnstreek Roussillon be zoekt, kan voor ƒ42,50 een avondje kennismaken met de wijnen in dit gebied. Het be gint de de bezichtiging van een wijnkasteel, de wijngaar den en de kelders. Na de rondleiding is er volop gele genheid te proeven en tot sïi kan de bezoeker aanschuive voor een traditionele Franse E maaltijd. Meer informatie: Cars Verts du Roussillon, t( 0033468511947 of fax 0033468349364. Let op watje koninginnedag eet Bij een feestdag als Koningin nedag, met braderieën en vrij markten, hoort voor veel mensen lekker eten en drin ken. Wie wil voorkomen het slachtoffer te worden van een voedselvergiftiging doet er verstandig aan zelf keurmees ter te zijn! Een voedselvergiftiging treedt op als er te veel bacteriën in het eten of de dranken zitten. Buikpijn, misselijkheid, over geven of diarree kunnen daar van het gevolg zijn. Helaas is aan een product lang niet al tijd te zien, ruiken of proeven of het veel bacteriën bevat en bedorven is. Kijk daarom of de plek waar eten wordt verkocht schoon is en of er netjes wordt gewerkt. Bacteriën venneerderen zich razendsnel bij een temperatu ren tussen 10 en 55 graden Celsius. Vandaar dat produc ten als vlees, vleeswaren, vis, kip, melk en gerechten die hiermee zijn bereid zoals saté, hamburger, shoarma, pud dingbroodjes, ijs en milksha kes im de koelkast of op ijs moeten worden bewaard. G salades en rauwe groenten i belangrijke voedingsbodems voor bacteriën. De meeste bacteriën gaan dood bij een temperatuur biu ven 80 graden Celsius. Let ei daarom voor dat de product la waar vlees of kip aan te pas komt zo warm zijn dat u ze niet direct kunt eten. Het ge i! recht moet van binnen ook helemaal gaar zijn. Ook is het verstandig om op e zo'n dag geen rauw of half rauw vlees te eten, zoals biel- stuktartaar of filet americaiii.' Deze producten bederven h Z snel. Verder beperkt u de kans op een voedselvergiftiging als u t los schepijs of softijs koopt i een schone zaak die druk wordt bezocht. Koopt u bij e ijskar neem dan verpakt ijs. Overigens is de verkoop van r eten en drinken alleen toegei. staan in bedrijfsruimten en kramen die daarvoor een vef^ gunning hebben. Kruidig frisdrankje uit Zuid-Amerik Uit Argentinië" komt Terma, een basis om een pittig fris- drankje te maken. Een-op-eer .geschonken met sprankelend bronwater krijg je met de tern u cuyano (gemaakt met geni- tiaan, melisse en heiligedistel)17 en terma litoral (bitterhout, k^4 neel en duizendguldenkruid) een kruidig drankje, dat een beetje aan vermout doet den ken. De 'con limon' is extra fri omdat aan de melisse en tijm en limoen is toegevoegd. De drankjes die je zelf zo sterk ku maken als je wilt, zijn omdat weinig suiker aan is toege voegd, ook lekker zijn eten. T< koop bij diverse supermarktei PUZZEL KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1. Pandjesjas; 7. grondtoon; 8. deel v.e. vis; 10. bevestiging; 11. leenman; 13. Europeaan; 15. uitroep; 17. muziekstuk; 18. ik (Latijn); 19. ivoor; 21. denken; 25. muzieknoot; 26. mager; 27. dierengeluid; 30. afgunstig. VERTICAAL: 2. Uitroep van pijn; 3. vraag en antwoordspel; 4. bijwoord; 5. maand v.h. jaar; 6. contant geld; 8. familielid; 9. voorzetsel; 11. godsdienstig; 12. vergelden; 14. hevig; 16. truikraag; 18. vis; 20. clown; 22. vogelproduct; 23. wreedaard; 24. oude lengtemaat; 28. rondhout; 29. voertuig. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Aannemer; 5. blikveld; 6. nona; 8. duel; 10. eigen; 12. snert. Verticaal: 1. Arbeid; 2. naïeve; 3. elven; 4. Ellen; 7. oogje; 9. lens; 11. nut. HEINZ 7 UW 6/sr£fév of D/£ few VOW6£lVis&evf li

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10