L Leden Bovag komen met eigen autoverzekering Economie plossing CAO-conflict emeenten lijkt ver weg artinair versterkt positie lange afstandsmarkt Grotere rol gezondheid rol bij sollicitatie Populariteit van LPG neemt steeds verder af Heineken brouwt op roerige Balkan door Flinke winstgroei van Telegraaf en PCM KLM Cargo biedt klanten sneldienst groeting op Japanse wijze ER| Pfii isterdam De Japanse autofabrikant Nissan-Europe heeft gis- en het autoschip The City of Amsterdam in het westelijk ha- ngebied in Amsterdam in gebruik genomen. De genodigden rden op Japanse wijze - met een diepe buiging - begroet. Het hip, met een capaciteit van 800 auto's, zal uitsluitend auto's nnen Europa vervoeren. Dit jaar zullen dat er ongeveer 2.000 zijn. Nissan heeft in totaal de beschikking over vijf ichtschepen. FOTO ANP ROBBERT SLAGMAN leer 'ongebruikelijke' transacties j haag Wisselkantoren maken in toenemende mate melding a ongebruikelijke transacties. Van de in totaal 19.303 meldin- n die bij het ministerie van Justitie binnenkwamen, waren er 193 afkomstig van wisselkantoren. Als iemand meer dan .000 gulden komt wisselen of op één dag meer keren langs- mt, wordt dat als een ongebruikelijke transactie beschouwd, banken zijn verantwoordelijk voor 7.013 meldingen, gevolgd or de casino's (571) en de creditcard-maatschappijen (494). larnaast doen effectenbemiddelaars en levensverzekeraars kele tientallen meldingen. Dit blijkt uit het jaarverslag van het ldpunt Ongebruikelijke Transacties (MOT). ertraging aanleg Noorse stroomkabel nhem De komst van de stroomkabel naar Noorwegen waar- ee Nederland schone waterkrachtstroom wil importeren, eft een onbekende vertraging opgelopen. Het uitstel komt ïdat het de Deense kabelproducent NKT Cables niet lukt een ede kabel te maken. De kabel zou er in 2002 moeten liggen. 1 SEP, (samenwerkende elektriciteits productiebedrijven) en Noorse partners Statkraft en Statnett hebben van de moge- cheid gebruik gemaakt het contract op te zeggen. orse daling aantal faillissementen tterdam Het aantal faillissementen is in het eerste kwartaal s gedaald, met 27 procent tot 998. In het eerste kwartaal van 98 waren er nog 1.356 deconfitures. De forse daling valt voor toe te schrijven aan de invoering van de Wet Schuldsanering ituurlijke Personen op 1 december, waarop privépersonen, nmanszaken en vennootschappen onder firma een beroep b nnen doen. Volgens gegevens van Dun Bradstreet, een in- nationale aanbieder van zakeninformatie, nam in het eerste artaal het aantal bedrijfsfaillissementen af met 23,5 procent 734. erbouwing drukt winst casino's qfddorp Door nieuwbouw en verbouwing is de winst van staatsgokbedrijf Holland Casino's licht gedaald. Terwijl de ïzet met negen procent steeg naar 906 miljoen, daalde de nst met 5,5 procent naar 132,5 miljoen. Holland Casino's wil h „prominenter op de uitgaansmarkt manifesteren". Om op vallen wordt in totaal f 110 miljoen geïiïvesteerd. Valkenburg verrijkt met een vestiging en Enschede en Utrecht volgen, or de Staat hebben al die kosten geen negatieve gevolgen, grootste deel van de rijksinkomsten komt uit kansspelbelas- en BTW, en die zijn afhankelijk van de (gestegen) omzet. Staat ontving 315,6 miljoen van het casinobedrijf, 7,6 mil- :n meer dan het jaar ervoor. Door de nieuwe vestigingen en verbouwingen voorziet de directie dit jaar een omzetstjging zo'n honderd miljoen gulden. ïtvaartmaatschappij Mar- ir heeft over 1998 een flinke itstijging behaald. De ex- tatiewinst voor belasting g van 50,2 miljoen in 1997 74,3 miljoen gulden. De t groeide van 1,44 miljard 1,52 miljard gulden. On- ks de sterke concurrentie le lange afstandsmarkt is de tie van Martinair verbeterd, naakte de luchtvaartmaat- ïppij vanmiddag bekend. hogere winst schrijft Mar- ir mede toe aan de lage ren- n kerosineprijs. De voort- ïde economische groei in ipa en Noord-Amerika ïg ook bij. Bij het vrachtver- werden goede resultaten aald door tijdig een deel de capaciteit te verschuiven 'hol richard mooyman van bestemmingen in het Verre Oosten naar Afrika en Amerika. De gevolgen van de Aziëcrisis konden zo worden beperkt. Het gemiddeld aantal mede werkers steeg van 2550 naar 2880. Met de ingebruikname van een tweede MD-11 vracht versie in november werd de vernieuwing en uitbreiding van de vloot voorlopig afgerond. Martinair, dat volledig in han den is van de KLM gaat het aantal intercontinentale be stemmingen komende winter uitbreiden. De bestaande lijn diensten naar Cuba worden uit gebreid met de plaatsen Hava na en Ciego de Avila. Vorig jaar vervoerde Martinair 38.000 pas sagiers op de Cubaroute. De combinatie Bangkok/Phuket in Thailand wordt opnieuw in het vliegprogramma opgenomen. conflict over een CAO voor eenteambtenaren zit hal- rege de tweede actieweek altijd muurvast. De werk- :rs in de VNG vinden dat de itenarenbonden maar langs ien komen. De bonden len dat de werkgevers eerst beter bod moeten doen. isteren bleef het openbaar oer in Rotterdam, Dor- ht, Schiedam en Vlaardin- in de remise. In beide tsen bleek de actiebereid- groot. Ruim eenderde van personeel van openbaar -ndoerbedrijf RET had zich als er laten inschrijven. Deze staan nog acties op stapel chiedam, Vlaardingen, Den g, Almere, Noordoostpol- Dronten en Arnhem. Als er schot komt in het overleg, hten de steden op 10 mei ieuw stakingen. 52 iderhandelaar H. Scherf de Vereniging van Neder- o.ölse Gemeenten (VNG) be- Verzekeraars en tussenpersonen woedend De Bovag heeft zich de woede op de hals gehaald van verzekeraars en tussenpersonen, omdat een aantal leden een eigen verzekeringskantoor heeft opgericht. Via dit bedrijf Rijgarant willen zij verzekeringen aanbieden aan autokopers. Volgens de branche-organisaties NVA en de NBvA willen de Bovag-leden de andere tussenpersonen terugdringen of uitschakelen. den haag gpd Volgens woordvoerder Meisters van de NBvA willen dealers en garages de automobilist meer aan zich binden. „Garages en dealer-organisaties die zijn aan gesloten bij de Bovag proberen alles in eigen hand te houden, van verkoop tot reparatie," al dus Meisters. Nu kunnen verze keraars klanten met schade naar een schadeherstelbedrijf sturen, waarmee zij zelf een contract hebben. Volgens de NBvA en de NVA is op zichzelf niets mis met het ini tiatief van de Bovag-leden. „Er is geen wet die het ze verbiedt," zegt Meisters. De NBvA vindt het wel kwalijk dat alleen Rijga rant de polis mag verkopen, ter wijl de assurantietussenperso nen volgens hem meer verstand hebben van verzekeren. Rijgarant gaat de verzekerin gen verkopen van Bovag-doch- ter Bovemij Verzekeringen. Di recteur Hoekstra van deze ver zekeraar stelt dat automobilis ten meer vrijheid krijgen. Bij gestuurde schade kopen de ver zekeraars voor het hele of een deel van het wagenpark dat zij verzekerd hebben, schadeher- stel in bij een en dezelfde her steller. Door groot in te kopen be dingen de verzekeraars kortin gen. De verzekerde is daarmee volgens Hoekstra wel met han den en voeten gebonden. Als hij bij een ander dan het aange wezen bedrijf zijn schade laat herstellen, krijgt hij dat deels niet vergoed. nst van 50 naar 74 miljoen Washington De president van de Europese Centrale Bank, W. Dui- senberg (links), had gisteren een onderonsje met de voorzitter van de Federatie van Amerikaanse Centrale Banken (FED), A. Greenspan, bij de start van de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Nederland lanceerde daar een plan om particuliere ban ken meer verantwoordelijkheid te geven bij het voorkomen van finan ciële crises. FOTO EPA MARIO TAMA Midden-en Klein Bedrijf in de aanval tegen wet ziekteverzuim den haag gpd Een onderzoek dat MKB Nederland heeft laten uitvoeren, bewijst haar eigen stelling dat kleine en middelgrote bedrijven het slachtoffer zijn van de nieuwe ziekte- en ar beidsongeschiktheidswet. Bedrijven begin nen zich steeds meer in te dekken door bij sollicitaties nadrukkelijker te letten op ge zondheid, leeftijd en het beoefenen van ri sicovolle sporten. Het onderzoek, waarbij 4.000 ondernemin gen betrokken waren, richtte zich op het functioneren van de WULBZ en de Pemba. Beide regelingen werden ingevoerd na het afschaffen van de ziektewet in 1996 en ken nen als basisprincipe dat de werkgevers de verantwoordelijkheid dragen voor respec tievelijk ziekte en arbeidsongeschiktheid. Ze kunnen zich hiertegen verzekeren. Be doeling was om verzuim en arbeidsonge schiktheid terug te dringen. MKB-voorzitter Hans de Boer zegt die doel stelling te delen, maar niet het idee om fi nanciële risico's eenzijdig bij werkgevers neer te leggen. Het MKB zegt dat de pre ventiemaatregelen vaak te duur zijn voor kleine bedrijven en dat het reïntegreren voor de meeste ondernemingen een groot probleem is. De grote bedrijven hebben hier aanzienlijk meer mogelijkheden. Driekwart van de ondervraagde MKB'ers zegt dat er onderscheid gemaakt moet wor den tussen werk- en privé-gebonden oor zaken van ziekte. Volgens het onderzoek is slechts 25 procent van de langdurige ziek tegevallen toe te dichten aan arbeid. In 38 procent van de gevallen wordt verzuim ver oorzaakt door factoren als sportblessures of een auto-ongeluk in privé-tijd. Bijna 33 procent heeft betrekking op omstandighe den in de privé-sfeer. Van de 100 gevallen van arbeidsongeschikt heid worden er volgens het onderzoek 36 veroorzaakt door het werk. Privé-omstan- digheden, die bijvoorbeeld psychische klachten veroorzaken, zijn in 39 procent van de gevallen de oorzaak. Een auto-onge luk of een ongeneeslijke ziekte zijn voor beelden van overige, niet-arbeidsgebonden factoren en komen in 23 procent van de ge vallen voor. De factor toeval heeft voor de kleintjes veel grotere gevolgen, concludeert het rapport. Door deze situatie zijn volgens het onder zoek ondernemers ertoe over gegaan bij sollicitatiegesprekken te kijken naar de ge zondheid, leeftijd en riskante hobby's. Dat werknemers eerst een tijdelijke overeen komst aangeboden krijgen, is niet alleen om hun functioneren, maar ook om hun verzuim te testen, stelt het rapport. Ontslag of het niet verlengen van een tijde lijke aanstelling komt ook meer voor. Be drijven blijken kosten te drukken door het invoeren van wachtdagen bij ziekte of het verrekenen van ziektedagen met vakantie dagen. den haag/ anp De Bovag is tegen deze prak tijken. Ze redeneert dat de schadeherstellers weliswaar hun omzet zien stijgen als ze een contract sluiten met verze keraars, maar dat dit uiteinde lijk niets oplevert. Als op den duur alle schade gestuurd wordt, zijn alle bedrijven over geleverd aan de grillen van de verzekeraars. De tussenpersonen zeggen in de tegenaanval te gaan als de Bovag doorgaat. NVA-woord- voerder Schoonbergen denkt dat een repressaille kan zijn dat intermediairs klanten die een verzekering hebben van bij voorbeeld Nationale-Nederlan- den of Centraal Beheer niet meer naar Bovag-bedrijven stu- hun diesels stevig, treurt Schuy- lenburg. „Diesel wordt enorm gepusht door de meeste impor teurs." Waarschijnlijk omdat ze er meer aan verdienen, denkt de gasman. Schuylenburg vestigt hoop op twee maatregelen. Ten eer ste moet de belasting omlaag. Omdat de overheid het gebruik van LPG wil bevorderen, be reidt het ministerie van Finan ciën maatregelen voor, beves tigt een woordvoerster van het departement. Waarschijnlijk al vanaf 1 januari 2000 gaat de motorrijtuigenbelasting voor gasauto's omlaag. Verder moet de auto zelf aan trekkelijker worden. De bran che werkt aan standaardisatie, waardoor de fabrikanten de gastank direct kunnen meeleve ren. Nu is het nog zo dat een benzineauto moet worden om gebouwd, wat geld en tijd kost. De LPG-branche heeft haast. Binnenkort zijn pomphouders niet langer verplicht alle soor ten brandstof te voeren. Als het aantal LPG-rijders blijft dalen, kunnen zij besluiten de gas- pomp te schrappen. Nieuwe auto's die op gas rijden, worden een zeldzame verschij ning. Alle positieve publiciteit over de milieuvriendelijke brandstof ten spijt, dreigt het aantal gasauto's in drie jaar tijd met ruim eenderde af te nemen. In de eerste twee maanden werden 4.720 kentekenbewijzen voor LPG-auto's afgegeven. Als die lijn wordt doorgetrokken, komt het aantal nieuwe auto's met gastank dit jaar onder de 30.000 uit. In 1996 werden nog 44.500 gasauto's afgeleverd. Jaarlijks worden in Nederland rond de half miljoen nieuwe personenauto's verkocht. De verbetering van de diesel motor is een van de oorzaken, weet G. Schuylenburg, voorzitter van de Vereniging Vloeibaar Gas (WG). LPG is vooral aantrekke lijk voor de veelrijders: een LPG- auto maakt bijna drie keer zo veel kilometers per jaar als een benzinewagen. En juist de veelal zakelijke bestuurders hebben de dieselmotor-nieuwe-stijl ont dekt. Autofabrikanten promoten amsterdam richard mooyman Heineken maakt zich geen al te grote zorgen over de crisis rond Kosovo. De bierbrouwer heeft eind vorig jaar een belang ver worven in de grootste brouwerij van Macedonië. Deze voormali ge Joegoslavische republiek wordt overspoeld door vluchte lingen en dreigt betrokken te raken in het Kosovo-conflict. De Griekse Heinekendochter Athenian Brewery heeft samen met de Griekse frisdrankenfa brikant Hellenic Bottling Com pany een belang van 51 procent in Pivara Skopje. Deze brouwe rij in de hoofdstad Skopje heeft een marktaandeel van zeventig procent in Macedonië. Er wer ken ruim 400 mensen. Volgens woordvoerder A. Holtzappel van Heineken be staan er geen plannen om de participatie verder uit te brei den. De Kosovo-crisis heeft daarmee volgens hem niets te maken. „Er is nooit sprake ge weest van een verdere uitbrei ding." De brouwerij draait ge woon door, aldus Holtzappel. „Je kunt de problemen daar niet vergelijken met de situatie in Afrika." Heineken had vorig jaar te gen wil en dank ervaring met diverse oorlogsgebieden in Afri ka. Zo kreeg de brouwer te ma ken met oorlog in de republiek Kongo. In Sierra Leone had de productie en verkoop van bier te lijden onder gewelddadighe den. Ook de veiligheidssituatie in het door bloedige etnische conflicten geteisterde Rwanda bezorgde Heineken hoofdbre kens. Een bezorgde aandeelhouder stelde vorige week tijdens de jaarlijkse vergadering in Am sterdam vragen over de deelne ming van Heineken op de Bal kan. De aandeelhouders had den verder weinig reden tot mopperen. Over 1998 werd een netto winst behaald van een kleine miljard gulden. Heineken verwacht dit jaar opnieuw een flinke winststijging, maar dan wel minder dan de toename van 29 procent over vorig jaar. Dankzij toename advertentievolume amsterdam anp Zowel de Telegraaf Holding als uitgever PCM (Volkskrant, Het Parool, NRC Handelsblad, Trouw) en boeken (Meulen- hoff) hebben in 1998 de winst flink zien stijgen door toegeno men advertentie-inkomsten. Bij de Telegraaf Holding ging de nettowinst vorig jaar met ruim zestien procent omhoog naar 145,2 miljoen gulden. Ook de florerende deelneming van der tig procent in SBS 6 droeg fors bij aan de winstgroei. De omzet steeg met twaalf procent tot ruim 1,5 miljard. De Amsterdamse uitgever waagt zich niet aan een winstprogno se voor dit jaar. De advertentie- groei, die na het derde kwartaal stokte, en de aanloopkosten van de gratis krant voor reizi gers in het openbaar vervoer zijn de belangrijkste redenen voor de terughoudendheid. De Telegraaf lanceert in de tweede helft van dit jaar een 32 pagina's dikke krant die bij de Friese Pers wordt gedrukt. Ver der wordt nog eens 100 miljoen gestopt in de vernieuwing van de persen van de Biegelaar Groep. De nettowinst van PCM is vo rig jaar met 18 miljoen gestegen naar 72 miljoen. Voor het lo pende jaar voorziet het con- cernbestuur een verdere stij ging met tien procent. De om zet nam in 1998 toe met 9,9 procent tot 1.4 miljard. Naast de belangijk toegenomen ad vertentieomzet (plus 17,5 pro cent) laten ook de oplageomzet (plus 2,9 procent) en de boe- kenomzet (plus 8,1 procent) een stijging zien. De betaalde oplage van de dagbladen kende in 1998 een bescheiden groei. Na de ver nieuwing van Het Parool eind 1997 is in de eerste helft van 1998 is de oplagedaling omge slagen in groei. PCM verwacht dat de groei van het adverten tievolume in de loop van het jaar wat afvlakt, gezien onder meer een afname van de eco nomische groei die is voor speld. treurt de acties en noemt ze overbodig. „We hebben de amb tenarenbonden Abvakabo FNV, CFO en CMHF al begin april uit genodigd." Volgens hem staat de deur nog steeds open. „Ik denk dat ze eerst hun tracé van acties afleggen en dan zullen ze die open deur door komen." De bonden op hun beurt zeg gen alleen te willen praten wan neer de gemeenten meer bieden dan de 5 procent die op 26 maart een eind maakte aan de onderhandelingen over een nieuw contract voor de 175.000 ambtenaren. Het overleg brak op de loon- paragraaf, terwijl over zaken als scholing, ouderenregeling en werkdruk al overeenstemming was. De VNG eindigde met 5 procent in twee jaar, de bonden waren toen gezakt van 9 naar 6,2 procent. Inmiddels hanteren de bonden weer hun oorspronkelij ke 9 procent (4,5 procent per jaar), omdat zij zeggen terug bij af te zijn nu het overleg is vast gelopen. schiphol anp De vrachtdienst KLM Cargo gaat haar klanten met het nieuwe merk Select garande ren dat aangeleverde goederen op de afgesproken tijd worden afgeleverd. Klanten kunnen kiezen tussen snelle bezorging (1 dag), normale bezorging (ruwweg drie dagen) en afleve ring binnen eén week. KLM Cargo voert Select 1 ju ni in, samen met haar Italiaan se partner Alitalia. Het Ameri kaanse Northwest, waarmee KLM ook een alliantie heeft, sluit zich op dezelfde datum aan. Select, dat eind dit jaar we reldwijd ingevoerd moet zijn, zal de vrachtvervoerder een 'substantiële' omzetstijging opleveren, verwacht marke ting director O. Evans. De vrachtdienst kan zo'n groei goed gebruiken. Het afgelopen jaar daalde de vervoerde vracht met 69 tonkilometer tot 3.884 tonkilometer. Ook de be ladinggraad van de toestellen zakte; naar 67,3 procent tegen ruim 71 procent het jaar daar voor. KLM Cargo ziet vooral de vrachtdivisies van Lufthansa en Singapore Airlines als be langrijke concurrenten. De Duitsers werken al enige tijd met een soortgelijk concept. De afgelopen twee jaar heeft KLM uitgebreid proefgedraaid in Azië en Europa; Lufthansa was alleen wat sneller met de invoering van haar nieuwe dienst. Schiphol blijft in Europese luchthaventop schiphol vervolg van voorpagina Vooral door de groeicijfers van de KLM handhaafde Schiphol zich op de vierde plaats in de ranglijst van passagiersluchtha vens in Europa. Ondanks de mi lieubeperkingen noteerde de Nederlandse luchthaven hogere groeicijfers dan de belangrijkste concurrenten Londen, Parijs en Frankfurt. Op vrachtgebied ver loor Schiphol binnen Europa licht terrein, maar de derde po sitie na Londen en Frankfurt bleef behouden. Over het lopende jaar ver wacht Schiphol opnieuw een winststijging. Dit dankzij.het ka binetsbesluit om jaarlijks 20.000 extra vluchten toe te staan. De luchthaven gaat uit van een toe name van zeven procent in het aantal passagiers en vijf procent Jaarcijfers 1998 luchthaven Schiphol aantal vliegtuig bewegingen xlOOO 116 Kaagbaan Zwanenburgbaan Bultenveldertbaan Aalsmeerbaan milieu-jaarverslag 1998 aantal klachten aantal nachtvluchten ïoo xlOOO T- jC oo '94 '95 '96 '97 '98 '94 '95 '96 '97 baangebruik 1994 1995 1996 1997 1998 in het vrachtvervoer. Het plan van de Europese Unie om per 1 juli de belastingvrije verkoop van artikelen af te schaffen voor reizigers binnen de EU kan de winst echter drukken. Naast ha vengelden, vastgoedexploitatie en parkeergelden is het belas tingvrije winkelcentrum een van de belangrijkste inkom stenbronnen van Schiphol. Een recordbedrag van 576 miljoen gulden is vorig jaar ge ïnvesteerd in verbeteringen en uitbreidingen op Schiphol. De luchthaven wil dit jaar een mil jard gulden investeren. Een groot deel daarvan is bestemd voor de uitbreiding en vernieu wing van de terminal. Schiphol wil uitgroeien tot een 'Airport- city', een 24 uurs-stad met al lerlei soorten dienstverlening en recreatieve voorzieningen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9