Een verjaardag in stilte m JuiIANA 90 JAAR 0% WOENSDAG 28 APRIL 1999 Koningin Juliana opent in 1974 de Keukenhof die toen 25 jaar bestond. Rechts burgemeester Berends van Lisse. foto's archief Koningin Wilhelmina en prins Hendrik brengen samen met een nog jonge Juliana een bezoek aan het oorlogsschip 'De Heemskerk'. Koningin Juliana in 1955 i v Prinses Juliana, koningin Wilhelmina en de prinsessen Beatrix en Irene vertrekken in juli 1942 naar de Verenigde Staten. Koningin Juliana, in 1967 op bezoek in eigen land, verkent Terschelling op de fiets. Prinses Juliana en prinses Irene juichen op 29 mei 1998 het kersverse bruidspaar Marilene en Maurits toe. mogen sluiten, is onduidelijk. Juist door de kille benadering van het ko ningschap door Beatrix, spreekt de mense lijke stijl van Juliana nog steeds tot de ver beelding. 'Moeder van het volk' of 'Konin gin naast de rode loper' zijn bijnamen die louter op Juliana van toepassing kunnen zijn. Feestelijkheden blijven op verzoek dus achterwege, maar de negentigjarige wordt in gedrukte vorm volop geroemd. Deze maand verscheen een stroom boeken met titels als 'Juliana, Een Oranje van het Volk' (Frits Huis), 'Juliana, Mens en Majesteit' (Ans Herenius-Kamstra) en 'Juliana, Gefeli citeerd!' (Fred. J. Lammers). Allemaal be wonderende levensoverzichten - rijkelijk opgesierd met foto's uit heden en verleden - van een koningin die 'mevrouw' was in plaats van 'majesteit'. Juliana werd verweten dat zij na haar troonsafstand in 1980 haar dochter voor de voeten liep, door stug bij talloze officiële plechtigheden te blijven verschijnen en tientallen maatschappelijke functies op zich te nemen. Achteraf heeft die moeder lijke bijval de in het begin weinig populaire Beatrix zeker niet in de weg gezeten bij de invoering van het 'zakelijke' koningschap. Een halfjaar nadat Juliana was afgetreden, vroeg Beatrix haar moeder erevoorzitter te worden van de Nationale Commissie voor het Jaar van.de Gehandicapten. „Toen gaf ze me het grootste cadeau van mijn leven", zei Juliana later in een interview. De prin ses stortte zich vol verve op haar sociale taak en zag daarmee haar wens „om ergens zinvol mee bezig te zijn" in vervulling gaan. Voor Juliana zal het bovendien prettig zijn geweest te horen dat kroonprins Willem- Alexander zich spiegelt aan het koning schap zoals zijn grootmoeder dat invulde. Aan fotografen heeft Juliana altijd het land gehad, misschien welomdat zij simpelweg een stuk minder fotogeniek was dan haar oudste dochter. De afgelopen jaren werd zij steevast vastgelegd achter het raam van het Kabinet der Koningin, waar zij zich op Prinsjesdag verschanste om de Gouden Koets te zien langstrekken. De fotografen belaagden zo nu en dan zelfs de paleistuin, waar de 'oude dame' haar loopoefeningen uitvoerde. Vandaag is de jarige onzicht baar. In een interview zei Juliana ooit: „Pas met de dood ontlaadt zich de spanning en daar wacht ons het volmaakte, wat de prijs is waarnaar ieder leven hunkert." „Het is een zware levensperiode, maar ze zeggen ook dat het de mooiste is, want je hebt de meeste wijsheid", zei Juliana ooit over de naderende ouderdom. Vrijdag wordt de prinses negentig jaar. Op haar uit drukkelijke wens gaat de verjaardag in stilte voorbij. Waarschijnlijk zit Juliana op Paleis Soestdijk voor de televisie om geen glimp te missen van haar familie, die koninginne dag viert in Utrecht en Houten. Negentig jaar. Liever geen bloemen, geen kaartjes, geen hartelijkheden en geen me deleven. Prinses Juliana wil rust. De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) verspreidde eind februari een brief, waarin de prinses liet weten niet langer officiële verplichtingen te kunnen aanvaarden, „omdat het optreden naar buiten op mijn hoge leeftijd teveel van mij eist". Was getekend: Juliana. De brief kwam ruim op tijd om Nederlan ders die van plan waren de jarige prinses uitbundige feestelijkheden te bereiden, voor een teleurstelling te behoeden. Vorig jaar is de kans om de nog altijd geliefde prinses te overstelpen met hartelijkheden voorbij gegaan. Juliana besteeg de troon in 1948, vorig jaar precies vijftig jaar geleden. Maar alle aandacht ging uit naar haar moe der Wilhelmina, die honderd jaar geleden werd ingehuldigd. Juliana's gedenkjaar werd 'vergeten', misschien zelfs wel op haar eigen verzoek. Juist het herdenkingsjaar van haar moeder verliep voor Juliana niet erg voorspoedig. Twee weken voor Koninginnedag belandde zij in het Haagse Bronovo-ziekenhuis met een gebroken heup. Zij was bij een vriendin in Wassenaar over de drempel gestruikeld. Juliana mocht het ziekenhuis op 2 mei ver laten en alweer vier dagen later werd zij, steunend op een looprek, gesignaleerd in een Baarns stemlokaal om haar stem uit te brengen voor de Tweede-Kamerverkiezin gen. Op de tweedaagse huwelijksplechtigheid van kleinzoon Maurits en Marilène van den Broek werd Juliana begroet met enthousi ast applaus en maakte zij een montere in druk. Des te opmerkelijker, omdat de RVD daags voor de bruiloft het bericht deed uit gaan dat de prinses als gevolg van haar heupoperatie aan acute verwardheid zou lijden. De mededeling gaf vooral voer aan speculaties dat Juliana dement zou zijn. Koningin Juliana leest de troonrede 1956. In het Academisch Ziekenhuis Utrecht werd de prinses begin dit jaar behandeld aan een stolsel in de bloedvaten van de hersenen. „Haar toestand wordt omschre ven als gezond en wel, maar het is duidelijk dat zij niet meer tot de allerjongsten be hoort", liet de RVD nadien weten. Tegen woordig spreekt niemand meer tegen dat de prinses in de war is. Al vijf jaar geleden streefde zij prins Frede- rik voorbij en werd zij de oudste Oranje ooit. Zelfs toen bond Juliana nog regelma tig de ski's onder, een hobby waaraan zij in 1996 de brui gaf. Begin vorig jaar kochten Bernhard en Juliana nog een luxe. 26 meter lang jacht, Jumbo VI gedoopt. Het prinselijk echtpaar verscheen in janua ri 1997 voor het laatst op televisie, om de bevolking te bedanken voor de felicitaties voor hun zestigjarig huwelijk. Ter gelegen heid van hun huwelijksfeest trakteerden zij hun dochters, schoonzonen en veertien kleinkinderen op een vakantie in Kenya. In diezelfde maand werd Juliana voor het eerst overgrootmoeder. Prins Carlos, de oudste zoon van Irene, werd vader van een buitenechtelijke zoon. Of Juliana haar eer ste achterkleinkind ooit in de armen heeft

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6