Feyenoorders vormen het hart van een experimenteel elftal Heel dubieus, maar het klopt wel Emoties lopen nog altijd hoog op bij SJZ 5^ MMO vist achter het net Sport Clubs uit eerste divisie willen geen topklasse PC in opspraak na racistisch getinte' brief Waar er twee vechten om een been OENSDAG 28 APRIL 1999 23 Bij MMO wordt niet alleen in, maar ook naast het doel gevist. foto hielco kuipers leiden De achttien clubs uit de eer ste divisie hebben zich una niem uitgesproken tegen in voering van een topklasse. De clubs zien niets in de plannen en licentievoorstel- len zoals die door werkgroe pen van de KNVB zijn ont wikkeld. „Het is een heilloos plan", stelt Simon Kelder, al gemeen directeur van Excel sior en woordvoerder van de eerste divisieclubs. De topklasse moet een di visie worden waarin top- amateurclubs en clubs uit het betaalde voetbal samen gaan spelen. Met de eerste divisie komt een promotie- en degradatieregeling. „Wij vinden dat de doel stellingen die de KNVB voor ogen had met de invoering van een topklasse niet wor den gehaald. De clubs die degraderen uit de eerste di visie lopen onherstelbare schade op. Voor een hoofd klasse amateurclub geldt dat de gigantische uitgaven bij promotie niet te behappen zullen zijn." De door de voetbalbond gepropageerde voordelen van een topklasse worden niet door Kelder en zijn col lega's gedeeld. „Daar zijn we het helemaal niet mee eens. Er is inmiddels zo'n grote kloof ontstaan tussen be taald en amateurvoetbal, in diverse opzichten, die kloof is simpelweg niet meer te overbruggen. De vergelijking met Duitsland en Engeland gaat niet op, omdat die lan den vele en vele malen gro ter zijn dan Nederland. In Duitsland trekt de top van het amateurvoetbal duizen den toeschouwers." Op de KNVB-bondsverga- dering van 31 mei zullen de clubs in de eerste divisie eensgezind het voorstel af wijzen. In uitstel van besluit vorming zien de verenigin gen niets. „Wij hebben hel voorstel niet eens uitge kauwd. We willen de plan nen gewoon helemaal van tafel", aldus Kelder. Slechts twee procentjes kwam Trigonkorfbalster Chantal van Duijn in maart tekort om haar eerste seizoen in de hoofd klasse te bekronen met de titel 'debutante van het jaar'. Eigen lijk vond de 24-jarige Van Duijn dat toen helemaal niet zo erg. Het feestje was sowieso ge slaagd, ze stond op het podium bij de uitverkiezing, die door het Nederlands korfbalblad (NK) wordt georganiseerd, kreeg veel complimenten over haar galajurk en degene van wie ze verloor was Denise Beze- mer, die bij lands- en Europees kampioen PKC een vaste waar de is. „Echt een hele goede da me", aldus de Leidse psycholo giestudente. Toch bleef er iets knagen, want op de gala-avond kreeg ze van veel collega-hoofdklassespelers te horen dat ze op haar hadden gestemd, omdat Bezemer twee jaar geleden al genomineerd was geweest voor debutante van het jaar. „Dat had ik ook gelezen, maar in het NK stond dat onderzocht was of haar nominatie wel te recht was. 'Het is dubieus, maar het klopt wel' stond er nog bij", zegt Van Duijn. Het klopte niet, want in de NK van afgelopen zaterdag stond dat de Beheerraad, het orgaan dat de gang van zaken bij de verkiezingen controleert, een foutje had gemaakt. Michiel Bilstra, lid van het hoofdbestuur van hel Konink lijk Nederlandse Korfbal Ver bond en een van de drie leden van de Beheerraad, doet niet moeilijk over het toegeven van zijn fout. „Het was een slordigheidje. We dachten van elkaar dat de an der het gecontroleerd had, maar dat was dus niet zo. In de regels staat heel eenvoudig dat je maar één seizoen debutant kunt zijn. Nu moeten we met de billen bloot en op zoek gaan naar een elegante oplossing. We willen Chantal de huldiging geven, die haar ten onrechte is onthouden." Chantal van Duijn is sinds ze van het foutje hoorde, steeds bozer geworden. „Toevallig heb ik vandaag de foto's opgehaald, die op de feestavond zijn gemaakt. Daar op zie ik mezelf Denise heel en thousiast feliciteren om maar aan iedereen te laten zien dat ik het haar gunde. Bah, wat een stomme trut is ze toch. Ieder een had het er de hele avond over dat ze niet terecht genomi neerd was. Dan vraag je toch of het allemaal wel klopt. Ze zei helemaal niks! Als ik haar was geweest, had ik niet op dat po dium durven staan. lammer dat het zo is gegaan, maar gelukkig wordt het nu rechtgedraaid. Mijn naam komt nu voor eeu wig op de trofee te staan." Denise Bezemer is zich van geen kwaad bewust. „Ik wist dat er vraagtekens wa ren achter mijn nominatie, maar ik had begrepen dat het wel klopte", zegt de 20-jarige Papendrechtse. „Ik was wel blij dat ik won, want in 1997 was ik tweede met drietiende punt verschil." Bezemer vond het niet vreemd, dat ze twee jaar na haar debuut nog werd aangemerkt als debu tante. „Ik had in '97 niet zo veel ge speeld, maar een wedstrijdje of vijf. Pas in het afgelopen sei zoen heb ik een basisplaats ge kregen. Dus dacht ik dat ik de buteerde als basisspeelster." Intussen kraken de hersenen van Bilstra om de korfbalbloo per Xe herstellen. „Mijn idee is dat Chantal bij de veldkorfbalfinale in Arnhem de oorkonde en de wisseltrofee uit handen van Denise krijgt uitge reikt. Alleen is er met die wis seltrofee nog een klein pro bleempje, want daar staat de naam van Denise in gegraveerd en dat graveren kun je niet on gedaan maken. We zullen Chantals naam er naast moeten zetten." Van Duijn heeft een heel ander idee. „We staan met Trigon boven aan in de veldcompetitie. Laten ze straks ons kampioensfeest maar betalen." Mijnders en Zwolle bij vrouwen acht iMSTERDAMRené Mijnders en Henk Jan Zwolle gaan de vrou- iej ven acht begeleiden. De twee nemen de plaats in van bonds- 9 :oach Lieszner die vorige week opstapte. Mijnders, coach van Ie Holland Acht die olympisch goud behaalde in Atlanta, en Ivvolle, lid van die Holland Acht, zullen de acht bijstaan tot en net het WK in Canada. Als de acht zich daar eind augustus nvalificert voor de olympisch regatta in Sydney 2000, zal de sa- nenwerking gecontinueerd worden tot en met Sydney, j.[ Geesink stuurt notitie naar de politiek k i [trecht Anton Geesink stuurt binnenkort een notitie aan de iolitiek en aan de Nederlandse sportwereld over de rol van de P| lolitiek in de sport. Hij vindt dat de overheid best veel geld mag r i even, maar dat er ook goede controle op de geldstromen moet m vorden uitgeoefend. De sport moet wel van de sport blijven al w lient de sportkoepel NOCNSF duidelijke financiële jaarover- he ichten te overleggen. Geesink zei dit gisteren na een periode y\ ran stilte sinds het corruptieschandaal rond het Internationaal Jlympisch Comité, waarin hij zelf een waarschuwing opliep. hoofdsponsor eist stappen van organisatie kj de al - Dofdsponsor NUON heeft w eigd het sponsorcontact met 011 City Pier City loop (CPC) op zeggen. Aanleiding is een ïc ief, die de organisatie van het n enement heeft gestuurd naar inderden medewerkers. Daar- wordt volgens het energiebe- ®ijf racistische taal gebezigd. de brief wordt onder meer 31 sproken over 'een groep Ke- anen, die daags tevoren nog e vreden in hun boomhut beelden, en de jacht in op de anke publiekslieveling Greg n Hest, inzette." NUON, ook sponsor van de IAU, heeft de organisator van loop, de stichting Promotie en Haag, te verstaan gegeven a aatregelen te verwachten en Jl aakt verlenging van het lofdsponsorschap daarvan af- inkelijk. De organisatie van de City j^er City loop (CPC) stuurde ïgin april een bedankbrief lar mensen die op 27 maart in erlei functies medewerking idden verleend aan de wed- rijd. De beschrijving van het Jedstrijdverloop van de 25ste u.' litie begon daarin als volgt: rl irect na het kanonschot om ilf drie zette een groep Kenia- jn, die daags tevoren nog te- e'eden in hun boomhut speel- a!,n, de jacht in op de blanke ïbliekslieveling Greg van )tÉ est, die zeven kilometer lang 'S' p alsof hem bij de finish de rikaanse kookpot wachtte'. De Tilburgse marathonloper won de wedstrijd niet, vervolgt de brief, want de Keniaan Isaac Chemobo was 'de rapste jager'. Kortom: 'Dat er twee Nederlan ders en een Italiaan temidden van zeven Afrikanen bij de eer ste tien eindigden, geeft aan dat deze CPC een mooie, binnen de lijnen van het drama kleurende strijd tussen Afrika en Europa was geweest'. In een toelichting meldde projectmanager Jan Loman, de opsteller van de brief, dat 'wie met de avonturen van Sjors en Sjimmie is opgegroeid, zins wendingen als in de bedank brief normaal op zijn waarde weet te schatten'. Hoofdsponsor NUON heeft inmiddels laten weten geschokt te zijn over de gang van zaken. „We verwachten dat er intern mensen op zullen worden aan gesproken en dat een en ander duidelijk gecorrigeerd zal wor den. Voordat we het sponsor contract verlengen willen we precies weten wat de organisa tie voor maatregelen neemt", aldus directeur communicatie Knoers. De Stichting* Promotie Den Haag zit vreselijk met de kwes tie in de maag. „We zullen in tern maatregelen nemen en alle vrijwilligers opnieuw een brief sturen", aldus evenementen manager Rob Keehnen. „We gaan er ook vanuit dat er na een toelichting geen schade aan de relatie met de sponsor is toege bracht." oetbalclub Abbenes is al enkele weken kampioen in de vijfde klasse van het zaterdagvoetbal. Toch verschenen de mannen ran de Leidse coach Joop Lamers afgelopen zaterdag extra ge- notiveerd aan de start van het treffen tegen Archipel/Ornas. Er vas nog één groot doel voor ogen: het scoren van het honderd- te doelpunt. Vooraf stond Abbenes op 88 dus er moesten er log wel effe twaalf in. hvee spelers in het bijzonder aasden op de jubileumgoal. Top- corers Rick van de Berg en Armand Kattenberg. En het duo [ing in Den Haag voortvarend aan de slag. Na een uur en een avartier had Rick er vijf en Armand er zes gescoord. De 'golden pal' lonkte. Als twee rivalen, haast tegenspelers hoopten Van Ier Berg en Kattenberg dat zij de annalen zouden ingaan als De laker. )e honderdste kwam er. oop Lamers vertelt: ,Er volgt weer een aanval, en wat gebeurt? Er ontstaat een scrim- mge en de bal lijkt er maar niet in te willen. Komt Jan Katten berg van achteruit aanlopen. Die krijgt de bal stomtoevallig voor ijn voeten en liaalt geweldig uit. Goal. Bij alle vorige doelpun- en werd niet eens gejuicht. Maar na deze treffer, natuurlijk ook imdat nou uitgerekend niet Rick of Armand was die hem maak- e, volgde een ontlading alsof we opnieuw kampioen waren ge worden. Je begrijpt, daar hebben we een biertje op gedronken. )aarna zijn we gestopt met lachen. ergeven en vergeten is er voorlopig bij SJZ nog niet bij. De club is nog altijd woest op de «tbalbond vanwege de drie punten die in min ting werden gebracht. De emoties lopen in leterwoude zelfs zo hoog op dat twee leden et een enorme staat van dienst hun erespeld n de KNVB hebben teruggestuurd naar het indsbureau in Leiderdorp. te konden het gewoon niet maken na alles wat is gebeurd om bij onze eigen club met een fldje van de KNVB rond te lopen", rklaart Leo Hoogeveen, meer dan dertig jaar stuurder bij Sint Jan Zoeterwoude. Ook Gerard n der Hoeven, iemand eveneens zijn sporen op ortpark Haasbroek heeft verdiend, stuurde zijn steken terug naar De Bloemerd. voel voor dramatiek kan Van der Hoeven en logeveen, erelid bij zijn eigen vereniging, niet irden ontzegd. Maar als laatstgenoemde nog n keer moet uitleggen waarom hij tot zo'n drastische maatregel is overgegaan, raakt hij op nieuw en oprecht geëmotioneerd. „Ik heb die bewuste wedstrijd tegen Kickers gezien en ik kan me heel goed voorstellen dat als een spe ler door een toeschouwer een tand doorzijn lip wordt geslagen, de rest dan zegt 'we kappen er mee'. Bij de KNVB wordt vervolgens een monde linge behandeling van deze zaak domweg gewei gerd. Er worden gewoon punten afgetrokken en een boete uitgedeeld en zelfs een gratieverzoek baatte niet. Dit terwijl in vergelijkbare gevallen, zoals van Teylingen en WSB 3, waarvan we alles in de krant hebben kunnen lezen, de strafwet is ingetrokken. Nee, ze kunnen wat mij betreft bar sten in leiderdorp. Komt het ooit nog goed tussen SJZ en district West III? „Op den duur zal de woede wel wegslijten maar neem van mij aan dat we dit nog lang niet zullen vergeten. Puur formeel zal de KNVB wel juist heb ben gehandeld, maar het gaat om sport, om men sen en emotie en dan vergalt één pennestreek bij de bond het plezier van velen. Uitgerekend deze week wordt op ons complex een wedstrijd ge speeld van een of ander districtsteam. Nou, ik wil nog zien wie het licht gaat aandoen en de bar gaat bemannen. Het terugsturen van die speld is mijn manier om te laten zien dat ik het zat ben, maar neem van mij aan da( de hele vereniging er zo over denkt. Met die KNVB wil ik in ieder geval niet meer vereenzelvigd worden." Op het bondsbureau zijn ze ook niet gelukkig met het 'geval SJZ'. Uiteraard vinden wij het ook een vervelende zaak", zegt competitieleider Piet Kroon, zelf Zoeterwou- denaar maar dan van de Rijndijkse kant. „Wezullen een delegatie op korte termijn uitno digen voor een gesprek, want het heen en weer sturen van boze briefjes, daar schieten we niets mee op. Autonome commissies hebben uitspraak gedaan en daar blijken ze zich bij SJZ maar niet in te kunnen schikken. Ik denk dat we eens moe ten babbelen om de zaak nog nadrukkelijker uit te leggen. Komende zondag kan SJZ degraderen. En het is niet uitgesloten dat zelfs al had het vlaggenschip drie punten meer gehad, de gang naar de vijfde klasse onvermijdelijk is. Dan kan achteraf wor den gezegd dat de straf van de KNVB geen direc te gevolgen voor het verloop van de degradatie strijd heeft gehad. „Natuurlijk is het wel van invloed geweest.", zegt Hoogeveen. „Toegegeven, ons eerste elftal speelt dit seizoen niet best maar sinds het incident lijkt het wel of ze helemaal aangeslagen zijn. Je kan beter zeggen, dat sinds die wedstrijd het seizoen eigenlijk al voorbij was. Onrust verstoort Oranjecampagne niet Drie dagen na de veldslag op de Coolsingel sleept het Nederlandse voetbal zich voort naar een volgend hoogtepunt, een vriend schappelijke interland te gen Marokko. De feestelij ke gebeurtenis heeft plaats in de week van Oranje, op een mooie woensdag avond tussen de verjaarda gen van kroonprins en prinses. Door bondscoach Frank Rijkaard wordt een veredeld B-elftal ingezet. amsterdam gpd O LrtA-Vv Bijdragen: Janet van Dijk, Loman Leefmans Het oefenduel, het zesde onder Rijkaard, wordt gespeeld in Arnhem, niet in Rotterdam. Het moet de officials van KNVB en EURO 2000 een pak van het hart zijn dat Arnhem al was aangewezen. Nieuwe ramp spoed kunnen de Nederlandse EK-organisatoren onmogelijk gebruiken. De KNVB beroemt zich erom dat de wedstrijden van het na tionale elftal de laatste jaren ge vrijwaard zijn gebleven van noemenswaardige incidenten. Waar Oranje voetbalde, was het doorgaans feest en de ambian ce meestal beschaafd. Het Gel- redome is vanavond weer volle dig uitverkocht. In de Maasstad staan volgend jaar, als in Nederland en België het Europees voetbalkampi oenschap wordt gehouden, ten minste vijf duels gepland. Het kunnen er zelfs acht of negen worden, indien de Amsterdam Arena als gevolg van de heisa met de certificaat-houders zou afvallen. Alain Courtois en Harry Been, de grote mannen van EURO 2000, verklaarden vorige week in Rotterdam tijdens een con gres, dat de Kuip vier of vijf ex tra duels er gemakkelijk bij zou kunnen hebben. Ze spraken met een stelligheid en kordaat heid die indruk maakte. Vijf da gen later brak ter plekke de bar barij uit. 'A New Dimension in Soccer Clarence Seedorf trekt een oefenmuur het veld op tijdens de training van het Nederlands elftal. Violence', kopte gisteren The Herald Tribune op de voorpagi na. Met ontzetting en afschuw werd melding gemaakt van het vuur dat de politie van Rotter dam op de hooligans opende. In het artikel werd verwezen naar het Heizel-drama (1985) en de Hillsborough-tragedie (1989). Het is een vergelijking die mank gaat, maar de reputa tie van Nederland, als broeinest van hooligans, opnieuw beves tigde. Wereldwijd heeft Nederland zondag de aandacht getrokken, ongetwijfeld ook in Nyon, bij de top van de UEFA. De Europese voetbalfederatie heeft, in de prestigestrijd met de wereld voetbalbond (FIFA), grote be langen bij een sportief, maar vooral ordentelijk en veilig ver loop van het Europees kampi oenschap. Rustig vervolgt Rijkaard, de nationale bondscoach, onder tussen z'n oefencampagne met het Nederlands elftal voor het EK, waarvoor het team in eigen land favoriet is. Vanavond trekt de bondscoach met z'n selectie voor de tweede keer naar Am- hem. In oktober speelde Oranje in het Gelredome al tegen Gha na (0-0). Bij afwezigheid van de zes kandidaten van FC Barcelona (Frank en Ronald de Boer, Mi chael Reiziger, Phillip Cocu, Pa trick Kluivert en Boudewijn Zenden), Jaap Stam en Dennis Bergkamp (beiden geblesseerd) en Edgar Davids (geschorst) vormen de Feyenoorders Kees van Wonderen, Bert Konterman en Jean-Paul van Gastel dit keer het hart van Oranje. Ex-Feyenoorder Giovanni van Bronckhorst maakt zijn rentree op het middenveld. Ruud van Nistelrooy en Mi chael Mols krijgen een kans in de spits van de aanval. Het experimentele karakter doet volgens Rijkaard niets af aan de ernst waarmee de wed strijd tegen Marokko wordt be naderd. „In mijn ogen gaat het wel degelijk ergens om. Elke te genstander neemt een wed strijd tegen Nederland serieus. Dus moeten wij ons ook hon derd procent voorbereiden en honderd procent inzet en con centratie tonen." Rijkaard waagt om respect voor het elftal dat vanavond aantreedt. „De spelers die ik opstel zijn allen volwaardig in ternational. Ze gaan voor hun kans. Ook voor mezelf is het in teressant te zien hoe breed de selectie van 22 man is die voor EURO 2000 in aanmerking komt." De opstelling: Edwin van der Sar (Ajax); Kees van Wonderen, Bert Kon- lerman, Jean-Paul van Gastel (Eeyen- oord), Marc van Hintum (Vitesse); Dries Boussatta (AZ), Clarence Seedorf (Real Madrid), Giovanni van Bronck horst (Glasgow Rangers), Marc Over- mars (Arsenal); Ruud van Nistelrooy (PSV) en,Michael Mols (PC Utrecht).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23