Leiden: per inwoner bijna 300 gulden voor cultuur Jazztalenten timmeren aan de weg Cultuur Kunst NewMetropolis blijft V \>\ote Flats als pakhuizen vol erotiek Salman Rushdie voelt zich nu weer schrijver Verscheurend mooi Yirtz en Schepers zaterdag bij Augustinus IDEN PABLO CABENDA N RIJSDAM, 071-5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 •or e voortekenen waren er al. tsaxofonist Bart Wirtz won in 3 de VSB-Award tijdens de idse Jazzweek en dit jaar de jasmusprijs aan het Rotter- ims conservatorium. Met uampettist Nico Schepers ging •t net andersom. Dit jaar de >idse jazzprijs, vorig jaar die in het Rotterdams conservato- ïm. Beiden studeren nog aan Rotterdamse muziekschool, lis het was haast onvermijde- dat hun paden kruisten. Nu ifeielen de twee jonge jazzkam- oenen in een quintet met een lam die nog een beetje de „loren van een compromis aagt: Het Bart Wirtz/Nico oe;hepers Quintet. Maar de mu- kale opvattingen zijn eenslui- !,nd. ,,De basis blijft bebop, lergieke jazz met de wortels het verleden." „Soms is er moeilijk tegen ite boksen," zegt Bart Wirtz. Jico kan met zijn trompet bij- orbeeld heel hoog. Dat red je Die et met je alt." Nico Schepers: ilaar soms ben ik op mijn urt weer overtuigd van de vi- waar Bart in zit. Dan weetje: nt er kun je niets meer aan toe- En dan doe je even een apje terug." Wirtz: Zo werkt dat. We ibben allebei de ruimte, spe- behalve covers onze eigen rei ukken in het quintet. Maar >k bij andere bands kan ik ijn ei kwijt." Schepers: „Het is goed dat je nu en dan in een andere si- atie speelt. Zo blijf je elkaar 'spireren." Wirtz: „En aanvullen." En een instinctieve verstand- aiding. Het aloude wederzijd- vertrouwen gebaseerd op speet. Waar de één iets geeft, lemt de ander. En als ze het ebei niet meer weten, lassen gewoon een drumsolo in. Gelach. Bart Wirtz, van oor rong Leiderdorper, invloeden ïarlie Parker en Cannonbal Idelery, en Schepers, uit Bel- uiterst gecharmeerd van eddie Hubbard, zitten dan koud drie maanden samen het quintet (naast sax en impet, piano, drums en bas), 'Inspireren en aanvullen': links Nico Schepers, rechts Bart Wirtz van het Bart Wirtz/Nico Schepers Quintet. FOTO MARK LAMERS ,c lewMetropolis kan open blij- en. De gemeente Amsterdam n de ministeries OCW en Eco- omische Zaken zijn bereid l5niljoenen beschikbaar te stel- 'n voor de doorstart van het retenschapsmuseum. Enkele ïationale onderzoeksinstituten ze voelen elkaar muzikaal pri ma aan. Schepers studeert vol gende maand af aan het con servatorium en Wirtz doet dat volgend jaar. Ze hebben een periode achter de rug waarin samen 'een soort muzikale evo lutie' is doorlopen. En daarbij komt nog dat het quintet niet de eerste vorm is waarin de beste jongens van de klas sa men spelen. Het hoogtepunt van het studiejaar '97 vormde de reis van de conservatorium big band naar Moskou: een in tensief samenzijn van min of meer gelijk gestemde zielen. „Nou dan leer je elkaar wel kennen. Je bent collega's van elkaar. Maar je zit niet met el kaar op kantoor. Het nachüe- ven is je werkomgeving en dat verandert de verhoudingen wel een beetje", verduidelijkt Wirtz. En in die situatie wordt ook herkend wie van de leerlingen dezelfde gedrevenheid en ge richtheid hebben om ook in een band te spelen." Schepers: „Daar zijn er maar weinig van op school. Althans die indruk heb ik. Ik weet niet of Bart het daar mee eens is. Vroeger hebben we ontelbare c.v.'s en foto's verstuurd voor promotie van de bandjes waar in we speelden. En vervolgens gebeurde er helemaal niets. Waarom niet? De meesten gaan er toch niet echt helemaal voor. In dat opzicht is het ook weer niet zo vreemd dat Bart en ik el kaar gevonden hebben. We hebben dezelfde instelling. We stoppen al onze energie erin. Wij willen spelen." Voor een beginnend jazzmu sicus is het bijna onmogelijk om rond te komen van optre dens. Dan komt een dubbele prijs voor beide muzikanten als bewijs van verdienste, talent en professionaliteit als een ge schenk uit de hemel. Bart kan nu zonder blikken of blozen het BW/NS Quintet aanprijzen als 'veelbelovend'. „Want denk maar niet dat je als jonge muzi kant met open armen wordt ontvangen in kroegen en clubs." „Kijk, we hoeven de jazz niet te populariseren. Of zo te doen. (Nico imiteert een menigte zwaaiende armen a la hip hop publiek). En het andere uiterste is ook vreselijk: van die 'ffee jazz gasten' die niet eens een toonladder recht vooruit kun nen spelen. Maar ik denk dat jazz ook bij een jonger publiek beter zou kunnen aanslaan als er wat meer jazz op de radio wordt gedraaid. Dan komen ook meer jongeren naar jazz concerten. Daar ben ik van overtuigd." Nog niet zo lang geleden was Schepers in Nighttown. Het hippe Rotterdamse Nighttown. „En wat draaiden ze daar? Juist, jazz. Toegegeven: het publiek moest eerst wel worden opge warmd met jungle, techno en vervolgens acidjazz. Maar uit eindelijk was de hele tent aan 't swingen op Louis Armstrong." Op 31 mei treedt het BW/NS Quintet op in jazzcafé The Du ke aan de Oude Singel in Lei den. iMSTERDAM ANP en instellingen gaan bijdragen geld wordt grotendeels ge- aan de exploitatie. In totaal is bruikt voor de versterking van er elf miljoen gulden nodig de vermogenspositie en voor voor de doorstart. Amsterdam het exploitatiefonds. Voor neemt 2 miljoen gulden voor waarde voor de overheidsbij- zijn rekening. De ministeries drage is dat de bewindvoerder dragen elk 4,5 miljoen bij. Het een akkoord bereikt met de schuldeisers. NewMetropolis heeft een schuld van ongeveer 14 miljoen gulden. Wanneer de financiering niet rond komt, gaat het museum failliet. Er liggen plannen van commerciële partijen om New Metropolis dan in aangepaste vorm te laten voortbestaan. In Zuid-Holland wordt per jaar zo'n tweehonderd gul den per hoofd van de be volking uitgegeven aan kunst en cultuur. Daarmee steekt de provincie met kop en schouders boven de meeste andere provin cies uit. Alleen Noord-Hol land staat op gelijke hoog te. LEIDEN ANNET VAN AARSEN Het Centraal Bureau voor de Statistiek splitst de cijfers nog verder uit: per gemeente is nu precies te zien hoeveel wordt uitgegeven aan kunst, aan bi bliotheekwerk, aan oudheid kunde en musea en aan vor- mings- en ontwikkelingswerk. De uitkomsten liggen voor de hand, een grote stad heeft im mers meer voorzieningen dan een klein dorp. Maar iedereen is dol op lijstjes. Het CBS ba seerde zijn onderzoek op de ge meentebegrotingen. Een kleine steekproef van de ze krant wijst uit dat gemeenten zelf menen minder uit te geven aan cultuur dan ze in werkelijk heid doen. Zo'n honderdvijftig gulden per inwoner per jaar, schat de dienst cultuur en edu catie van de gemeente Leiden bijvoorbeeld. In werkelijkheid is het volgens het CBS alles bij el kaar opgeteld 290 gulden en 43 cent. Na een flink potje rekenen komt Oegstgeest op veertig gul den „al kan het iets meer zijn" meldt een woordvoerder. Het is inderdaad iets meer. althans volgens het CBS: 64 gulden en 26 cent. De Leidse cultuurwethouder Alexander Pechtold geeft direct toe dat het best aardig is om de uitgaven in Leiden en wijde omgeving eens op een rijtje te zien. „Maar ik moet er direct bij zeggen dat ik geen voorstander ben van dit soort lijstjes. Het is appels met peren vergelijken. Wat ik bijvoorbeeld niet direct weet is of andere gemeenten overheadkosten, investeringen en verbouwingskosten mee hebben laten rekenen. Als je als wethouder cultuur eigenlijk meer geld tot je beschikking zou willen hebben, ben je na tuurlijk slim als je het bedrag dat je nu uitgeeft, er zo laag mogelijk uit laat zien. En als je wilt pochen, dan voer je alle kosten op die je mogelijkerwijs kunt meerekenen." De schat ting van Leiden kwam eenvou- Gemeentelijke cultuuruitgaven in gulden per inwoner kunstuitgaven bibliotheekwerk oudheidkunde en vormings- en musea ontwikkelingswerk dig tot stand. Volgens wethou der Pechtold: „We geven op jaarbasis 23 miljoen gulden aan cultuur uit en er komt vijf-en- half tot zes miljoen gulden bin nen. Als je die twee bedragen aftrekt, blijft er 17,5 miljoen gulden over, geld dat we dus bijleggen. Vervolgens delen we 17,5 miljoen door 117.000 in woners en dan hebben we de 150 gulden te pakken. Onder cultuuruitgaven rekenen we de openbare bibliotheken, de the aters, de muziekpodia, de La kenhal en" het CBK, de streek- muziekschool, instanties als Ars Aemula enzovoort, enzovoort." Het grote verschil tussen zijn schatting en de gegevens van het CBS verklaart hij achteraf opnieuw met factoren als over headkosten en zaken als „reken je zo'n verbouwing van bijvoor beeld de Stadsgehoorzaal mee. De enorme verschillen tussen de uitgaven van Leiden en de kleine omliggende gemeenten zouden voor Pechtold nooit een reden zijn om boos naar de buurgemeenten te kijken, om hun geld te vragen voor de voorzieningen die Leiden in stand houdt. Leiden heeft een centrumfunctie. „De bijdrage voor cultuur uit het gemeente fonds is voor Leiden al fors ho ger. Daar wordt rekening ge houden met onze extra taken. Misschien is veertig, zestig gul den voor een gemeente als Oegstgeest wel een hoog be drag om aan cultuur uit te ge ven. Ik zou er fel tegenstander van zijn om bijvoorbeeld een inwoner van Oegstgeest méér te laten betalen voor een voorstel ling in de Schouwburg. Wat we wel zouden kunnen doen met andere gemeenten, is meer sa menwerken. Bijvoorbeeld op het gebied van het atelierbc- leid." Je zult Pechtold niet snel ho ren zeggen dat Leiden te veel uitgeeft aan cultuur. „Ik denk dat we heel aardig zitten. Een aantal jaren geleden zat cultuur erg in de verdrukking, nu wordt erkend dat het een essentieel onderdeel is van het gemeente lijk beleid. Leiden draait be hoorlijk mee en daar ben ik trots op. Een eigen theaterge zelschap hebben we nog niet, maar het is uniek dat we een Schouwburg en een Stadsge hoorzaal hebben en de univer siteit ook nog eens het LAKthe- ater. En met de jongerenmuziek springen we er eveneens bo venuit met zowel het LVC als M123." De sensatie van het jaar. Een film die ie dereen zien mag!' Zo werd de film 'Blue Movie' in septem ber 1971 nation wide aangekondigd op het affiche. De toen nog jonge Hugo Metsers, die de hoofdrol speelde in de film, nam Carry Tefsen op deze aan- keiler voor de eerste, echte erotische rolprent in Nederland in de boom stand. Na de geruchtmakende premiè re in het City Theater in Amsterdam noemde het Leidsch Dagblad Blue Movie 'een onnozel stuk filmwerk', waarin Wim Verstappen en Pim dè la Parra niet alleen 'een groot aantal co pulatiescènes' lieten zien maar en pas sant ook nog eens een flinke dosis maatschappijkritiek ventileerden. Zo hadden ze bijvoorbeeld geen goed woord over voor de filmlocatie in de Bijlmermeer, waar op dat moment net een aantal torenflats uit de grond werd gestampt, flats die door het tweetal werden vergeleken met 'kooien waarin de mensen het paradijs tussen hun be nen zoeken.' Ondanks het geheven vingertje, on danks de tussenkomst van Dries van Agt, die een negentiende-eeuwse brandweerbepaling voor het City-the ater van stal haalde, zodat de film daar niet meer mocht draaien en in obscure bioscoopjes moest worden vertoond, was 'Blue Movie' een weergaloos suc ces. Jan en alleman vergaapte zich aan de welgeschapen Carry Tefsen die met haar blote billen op het roestvrij stalen aanrecht wordt gezet door buurman Hugo Metsers om daar met veel ge zwoeg en gehijg het plengoffer van de ze jonge god te ontvangen. Hugo dwaalt in de film van slaapkamer naar slaapkamer. Als hij vanuit zijn balkon netje bij de buren naar binnen gluurt, ziet hij dat actrice Ine Veen op dat ogenblik harstochtelijk tegen de kunst stof deur aan wordt genomen. Die wil wel, denkt hij, en de volgende dag, als hij een kopje suiker gaat lenen, is het meteen prijs. En zo scheurt zich het ene na het andere klamme, blote lijf los van de leren driezitsbank. De film moest natuurlijk eerst door de Nederlandse filmkeuring. Omheen en ander wat te vergemakkelijken schreef Alle kunst is erotisch. Een uitdagend statement van Bauhaus-architect Adolf Loos (1870-1933). In de horizontale lijn zag Loos een liggende vrouw, in de verticale een man die de liefde met haar bedreef. Die Freudiaans gekleur de visie gaat wellicht iets te ver. Maar dat veel belangrijke kunst een erotische lading heeft, is een onwankelbaar gegeven. In de serie 'Het blote oog' zwerven wij van de fraai gewelfde schouder naar de tere knieholte, laten wij een strelend oog gaan langs een aantal erotische kunstuitingen en gaan wij nader in op de achterliggende the matiek. Aflevering 11: Blue Movie, de eerste, echte erotische film in Nederland. speeld wordt door Helmert Wouden berg. Op zijn flat in de Bijlmermeer merkt hij dat er een en ander is veran derd tijdens zijn detentie. Iedereen doet het met iedereen. Hij maakt ken nis met zijn buurvrouw Carry en dan zijn de remmen los. De film gaf ons in die tijd de illusie dat het allemaal nog niet zo saai was in die flats. Pakhuizen vol erotiek. Een tocht met de lift naar de tiende verdieping werd een avontuur, vooral als er tij dens die tocht een mooie, donkerogige dame instapte. En zo werden de huur kazernes bijenkorven, gonzend van overspel. Bacchanalen op de vaste vloerbedekking. De filmer Lasse Braun, de legendari sche koning van de pornografie, was intussen al veel verder gegaan dan Verstappen en De la Parra. Ondanks de strenge straffen die op pornografie stonden, begon hij al in de jaren zestig met het verspreiden van pornografisch materiaal, dat onder de toonbank bij de sigarenwinkelier zijn weg vond naar de gebruiker. Zijn motto was: 'Niet praten. Maken en aanbieden. Dan zal de vraag ernaar stijgen'. Hij is een wegbereider geweest voor de porno grafische rolprent. Wim Verstappen en Pim de la Parra hebben daar een graantje van meegepikt. De penetratie werd in Blue Movie niet in beeld ge bracht. Dat had de carrière van Tefsen waarschijnlijk niet overleefd. Nu kon zij een paar jaar later als de seksloze Mien Dobbelsteen furore maken. Al leen wij wisten wat er onder die bonte schort zat. Alleen wij wisten dat die handen ook nog wat anders konden dan aardappelen schillen. TEKST: CEES VAN HOORE FOTO: FILMMUSEUM Wim Verstappen een rapport voor het filmblad 'Skoop', waarin hij zijn film van een intellectueel fundament voor zag. Hij zag de mensen in 'Blue Movie' als slachtoffers van de zogenaamde sociale religie, die wil dat mensen het paradijs hier op aarde zelf verwezenlij ken en daarbij God niet uit de hemel hoeven te bidden. Er is geen God, dus laten we elkaar aanbidden. Zoiets. Het paradijs moest werkelijkheid worden door het ongebreideld bedrijven van seks. De film werd met tweëenhalf miljoen bezoekers een kassucces. Hoofdrol speler Hugo Metsers speelde de rol van Michael, die vijf jaar in de gevan genis doorbracht omdat hij het met een minderjarige dochter van een no taris had gedaan. Hij komt voorwaar delijk vrij en krijgt als schutsengel een reclasseringsambtenaar mee, die ge AMSTERDAM ANP Fatwa. Het woord viel gistermiddag niet één keer. Salman Rush die benadrukte in de Beurs van Berlage in Amsterdam dat hij eindelijk weer persconferenties geeft „om literaire redenen". Hij signeert zijn boeken, vertelt erover. Kortom: „Ik doe weer de dingen die schrijvers horen te doen". iet dat het bezoek aan Amsterdam, ter promotie van zijn nieuwe roman 'The ground beneath her feet' ('De grond onder haar voeten'), in het geheel niet omgeven wordt door veilig heidsmaatregelen. Maar de kans dat het door ayatollah Khomeiny uitgesproken doodvonnis ooit nog wordt voltrokken, acht de Brits-Indiase schrijver klein, nu de huidige Iraanse lei ders er openlijk afstand van hebben genomen. Later dit jaar zullen ook popliefhebbers kennis maken met 'The ground beneath her feet'. Twee van de drie hoofdpersonen uit het boek spelen in de „beste popgroep ter wereld". Als de heldin sterft, schrijft haar verloofde daar een droevig lied over. Supergroep U2 besloot op deze tekst een echte song te maken. Rushdie, die al een demobandje hoorde in de auto van U2- voorman Bono, is erg opgewonden over het resultaat. „Het nummer heeft de goede emotie." RECENSIE LI DY VAN DER SPEK Concert: Recital door Suzie Le Blanc, so praan en Richard Egarr, klavecimbel Ge hoord 27/4, Oud-Katholieke Kerk, Den Haag Nog te horen: vanavond in Leiden, de Waag. Niet Catherine Bott, zoals aan gekondigd, sluit met Richard Egarr (klavecimbel) de serie 'Oude Muziek en Theater' af, maar de Engelse sopraan Suzie Le Blanc. En wie haar gister avond beluisterde in de Oud-Katholieke Kerk in Den Haag zal daar niet om rouwen. Egarr en Le Blanc zijn muzikaal gezien voor elkaar geboren. Beiden zijn op dezelfde golf lengte van eenvoud en bewo genheid afgestemd. Beide zijn groots in het kleine. Le Blanc creëert eenzelfde sfeer als de Engelse sopraan Emma Kirkby: intiem en direct. Haar stem is echter wat lager en ronder, bij tijd en wijle meer gevoileerd. Ook laat zij in tegenstelling tot Kirkby enige vibratie toe. Dyna miek buit Le Blanc uit tot in elk onderdeel van één woord, zoals in 'sólo' per salvarti' (G.F. Han del). Alle affecten geeft ze een intense kleuring, woede en fel heid in 'Viva lo sdegno, viva' (lang leve de toorn), smart in woorden als 'oh Dei, che cru deltè' (o God wat is dat wreed), flemend om gehoord te worden in 'Fanciulia sonfo' (ik ben nog een maagd). En Richard Egarr ademt mee. Zijn spel is organisch en mede deelzaam. Fracties van secon des knabbelt hij af van snelle roffelnoten, terwijl de lange no ten volle aandacht krijgen. Slot akkoorden laat hij zwaar vallen, blijven hangen in de lucht. Hij reikt je de muziek aan als z'n tweede natuur, heel vanzelf sprekend en superieur. 't Is alles Rome wat er zingt: Handel in z'n jonge jaren, San- ces, Frescobaldi, Rossi, behalve het 'Lamento d'Arianna' van Monteverdi, zanger en violist aan het hof van Mantua, later kapelmeester aan de San Marco in Venetië. Maar in heel Italië was er geen huis waar Ariadnes Klaagzang niet weerklonk. Le Blanc zingt de recitatieven hartstochtelijk expressief, zon der overdrijving, haar stem ner gens forcerend. Ook hier is de beweeglijkheid en ongekun steldheid verscheurend mooi.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21