'De salarissen in dit vak moeten omhoog' Rekeningrijden heeft ongewenste neveneffecte Meningen Kl ankbord Kiezen voor slachtoffers i Balkan ook een stellingnar Inspraak echt niet alleen een boompje meer of mind; WOENSDAG 28 APRIL 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER. 071 -f De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Balans van '98: 28 collega 's gedood en 117 vast in de cel Volgende week maandag, 3 mei, is het Wereld Persvrij heidsdag. In gedachten hoor ik mezelf en n mompelen: Nou en! Persvrijheid is hier immers een algemeen aan vaard beginsel. Met inachtne ming van de grondwet kan een journalist in Nederland gaan en staan waar hij wil. In het algemeen bestaat bij ons respect voor de vrijheid van nieuwsgaring. Ik schrijf met opzet in hei algemeen, want het lijdend voorwerp van on welgevallige berichgeving denkt daar natuurlijk wel eens een tikje anders over. Wat persvrijheid - of liever gezegd: het ontbreken daar van - betekent, merken we da gelijks in de berichtgeving over de oorlog in Kosovo. Bui tenlandse journalisten krijgen er geen toegang, dus is een onbevooroordeeld verslag van de vreselijke gebeurtenissen daar niet mogelijk. Bij gelegenheid van de der de mei heeft de World Associ ation of Newspapers de jong ste cijfers bekendgemaakt over de gevaren die journalis ten lopen bij de uitoefening van hun werk. In 119 landen bestaat geen (volledige) pers vrijheid. Vorig jaar vonden 28 journalisten in 17 landen de dood en zaten 117 journalis ten in 25 landen achter de tra lies. In Colombia bijvoorbeeld werden vorig jaar 6 collega's gedood; in Sierra Leone zitten 11 journalisten vast. Het meest schokkend is het natuurlijk als zd'n praktijk zich voordoet in een land dat zich een democratie noemt, lid is van de NAVO en dus door andere landen als een democratie wordt gezien. Ik heb het over Turkije, dat met 26 journalisten in de cel, abso luut wereldrecordhouder is. Turkije wil graag toetreden tot de Europese Gemeen schap. Brussel is terecht kri tisch over de toelating van een lidstaat die de grondbeginse len van het Europese recht met voeten treedt. Geen enke le EU-lidstaat komt voor op de klachtenlijst van de wereldas sociatie. Dat moet vooral zo blijven en het zou helemaal een goede zaak zijn als die voorwaarde ook aan het lid maatschap van de NAVO wordt gesteld. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Voor wie is nu het Indiëmonument? In het Leidsch Dagblad van 23 april werd er over het Militair Indië Monument Leiden ge schreven. Ook hier kwamen weer de frustraties van de heer Brouwer naar voren. Ik citeer: „Maar er moet wel emotie in zitten" en: „Want we moeten er iets van onszelf in herkennen". Voor wie is nu dit monument eigenlijk? Voor de heer Brouwer zelf of voor de 36 gesneuvelde makkers die we niet mogen ver geten. Dit is ook één van de re denen waarom ik mij heb te ruggetrokken uit deze stichting. Verder wil ik de stichting nog attent maken op de datum van 19 december. U houdt er schijnbaar geen rekening mee dat het dan hartje winter is. Er staan geen jongeren op dat grasveld bij de Morspoort maar ouderen, zowel vrouwen als mannen. Moet het dan zo zijn: doek er af en wegwezen. Dit was niet de opzet. De invoering van rekeningrijden be perkt de mobiliteit van de bevolking met een krap besteedbaar inkomen. Dat brengt schade toe aan sociale in stellingen en bedrijfsleven in gebie den rond grote steden. Het politieke voornemen om bij het rekeningrijden ook omliggende ge meenten te betrek ken heeft daarom mijns inziens vergaande consequen ties. In de discussies over de gevolgen van rekeningrijden wordt in het alge meen de nadruk gelegd op het effect op het forensenverkeer naar de grote steden. Aangezien er voor het gros van deze deelnemers aan het verkeer in de spitsuren geen redelijk alterna tief is - openbaai' vervoer of alterna tieve arbeidsuren - zal deze categorie een gegarandeerd inkomen voor de tolgaarders vormen. Maar het filepro bleem zal er niet in belangrijke mate mee opgelost worden. Het openbaar vervoer is voor het fo rensenverkeer naar grote steden voor de meeste deelnemers geen redelijk alternatief. Daar zorgen onder andere onvoldoende capaciteit tijdens spits uren, frequent optredende vertragin gen, niet kloppende aansluitingen, lange reistijden en toenemend rail- vandalisme voor. Mensen voor wie openbaar vervoer wel een redelijk al ternatief vormt, hebben de overstap al lang genomen als gevolg van de sti mulerende maatregelen van de afge lopen jaren. Dat ondernemingen te maken krij gen met een zeer ongunstige vesti gingsfactor, wordt onderschat. Perso neel dat zich neerlegt bij rekeningrij den krijgt óf een forse vermindering van het besteedbaar inkomen te ver werken, óf vormt een aanzienlijk kos tenverhoging voor de werkgever in het geval hij de tol vergoedt. Onderne mingen die een nieuwe vestiging overwegen, zullen zich wel tweemaal bedenken voor ze zich in het tolge- bied wagen. Zij kunnen verwachten dat de loonkosten hoog zijn terwijl de animo voor werknemers om in het tolgebied te werken minimaal zal zijn. Ik heb het dan niet over de werkne mers en ondernemers met een boven- modaal inkomen, maar om de grote massa van werkzame personen met een krap besteedbaar inkomen. Veel consequenties die het reke ningrijden voor andere bevolkings groepen en instellingen hebben, wor OPINIE den over het hoofd gezien, of om op portunistische redenen verzwegen. Zo verliezen ziekenhuizen hun re giofunctie en krijgen zij dus minder patiënten. Een ziekenhuis als het Juli ana Kinderziekenhuis in Den Haag zal bijvoorbeeld patiën- ten verliezen aan het Lange Land Zieken huis in Zoetermeer. Het zal voor zieken huizen, die vrijwel altijd een regionale functie hebben, bovendien moeilijker worden om verplegend personeel te werven. Een deel van het huidige per soneel komt immers uit de randge meenten. Op de poliklinieken van ziekenhui zen ontstaan groeiende wachtlijsten, aangezien de behandeltijden moeten worden ingekort. In plaats van om 8.00 uur kan men straks niet eerder dan circa 10.30 uur beginnen. Patiën ten zijn door leeftijd of hulpbehoe vendheid in de meeste gevallen op vervoer per personenauto aangewe zen. Het alternatief van openbaar ver voer levert vaak onoverkomelijke be zwaren op. Dorpen die in de ring rond grote steden liggen en gebarricadeerd moe ten worden om sluipverkeer te voor komen, worden getto's. Normaal re gionaal verkeer vanuit bijvoorbeeld Voorschoten of Leidschendam naar Oegstgeest, Wassenaar, Warmond, Sassenheim en Lisse is zonder het passeren van één of meer tolpoorten in de spitstijden niet meer mogelijk. Dit regionale verkeer heeft met het fi leprobleem niets te maken. De belem meringen hebben immers uitsluitend tot doel sluipverkeer naar de grote steden tegen te gaan. Onduidelijk is vooralsnog of de tol bij het passeren van verscheidene tolpoorten maar eenmaal wordt geheven. Het is nu al moeilijk om winkelper soneel te krijgen. Dat probleem wordt nog aanzienlijk verergerd als de bewe gingsvrijheid in de regio door tolpoor ten wordt belemmerd. Kleine mid- denstandsbedrijven kunnen de tol- kosten van hun personeel niet dragen. Als de concurrentieverhoudingen dat toelaten, zullen zij de kostenverho ging doorberekenen aan de consu ment. De politiek staart zich blind op de inkomsten uit de tolgaring. Niet in aanmerking wordt genomen dat de belastinginkomsten via het huurwaar deforfait aanzienlijk zullen dalen door de vergroting van het aanbod van hui Een automobilist passeert de rekeningrijden-proefopstelling die op de A12 bij Harmeien is geplaatst. foto dijk zen in de getroffen regio's. Ook houdt men geen rekening met de - door de wet van vraag en aanbod - te ver wachten lagere huizenprijzen. Rond de grote steden zijn grote in dustriegebieden aangelegd omdat vestigingsmogelijkheden in de grote steden nagenoeg onmogelijk zijn. Veel van deze industriegebieden bieden huisvesting aan belangrijke onderne mingen met een grote bijdrage aan de nationale economie. Doordat zij in de getroffen regio vallen, zijn zij niet gra tis te bereiken. Verlies van klanten en personeel zal onherroepelijk leiden tot verlies van werkgelegenheid. Het vraagstuk van het passeren van verscheidene tolpoorten in regionaal verkeer - dat niets te maken heeft met de te bestrijden fileproblemen naar en van de grote steden - is nog niet of al thans onzichtbaar voor de media ter sprake geweest. Mensen die via Schip hol reizen bijvoorbeeld, moeten tol betalen als de vertrek- en aankomst tijd in het spitsuur valt. Maar nie mand kiest er vrijwillig voor om in het spitsuur naar Schiphol te gaan. En niet alleen Schiphol maar ook Hoofd dorp, Haarlem enzovoort zijn niet meer gratis te bereiken. Het gebied rond Schiphol en Hoofddorp is een geweldige banenmotor. Daar wordt nu zand in gestrooid. Er zijn binnen het regionale ver- keerspatroon verschuivingen te ver wachten die grote moeilijkheden zul len veroorzaken. Voorbeeld: Het ver keer vanuit Voorschoten naar Oegst geest en de Bollenstreek dat normaal probleemloos via de A44 afgewikkeld wordt, zal een nieuwe weg door het centrum van Leiden of Leiden Zuid- -West zoeken. Gevolg: filevorming in en rond Leiden. Door de voorstanders van rekening rijden worden voorbeelden genoemd van plaatsen in de wereld waai' de maatregel wel is geaccepteerd. Wat men daarbij vergeet te vermelden, is dat op die plaatsen de planologische omstandigheden totaal anders zijn dan hier. Buiten de tolweg is daai" of nauwelijks gelegenheid voor s verkeer. Zoals door grote en deskundig 1 ganisaties al met goede argument betoogd, bieden 'betaalstroken'1 voor iedereen aanvaardbaar altri tief voor het rekeningrijden. lede die zich dat kan veroorloven, kie snelle betaalstrook en de rest n wat meer reistijd voor lief. An[_ maatregelen die het fileprobleem" deeltelijk) kunnen oplossen, j~ spreiding van arbeidstijden en sti lering van van huis uit werken mej hulpvan computers en datacomnj catie. De politiek laadt de verdenkinL zich dat ze de hogere tolinkon van het rekeningrijden de hot prioriteit toekent en de chaos i randgemeenten en de verstoring J het regionale verkeer op de koon neemt. W. VAN DER VEER VOORSCHOTEN In zijn zoveelste zeurstukje ver wijt stuurmannetje aan wal Koevoet het LVC dat ze geen stelling neemt inzake het wa pengekletter in de Balkan. Me dunkt dat kiezen voor de slachtoffers een duidelijke stel- lingname is, en zelfs eentje die mensen met verschillende me ningen en achtergronden bij el kaar brengt! (zoals het cultuur podium betaamt). Overal in Europa ontstaan spontane hulpacties van bur gers die wanhopig op zoek zijn naar een manier om nog iets positiefs te kunnen doen in de ze zo treurige situatie waar bij na iedere keuze zijn schaduw zijde kent. Aangezien de op vang van de mensen die de du pe zijn van al het geweld ook nog eens ernstig tekortschiet, heeft noodhulp nu de hoogste prioriteit. Waar de politiek en de generaals tekortschieten, ne men de burgers nu het initia tief. Misschien dat wij als Europe anen (en ook de vrijwilligers van het LVC) niet zo veel doen met al die machteloze benefiets voor de vluchtelingen - en we beseffen dat het zeker nog lang niet genoeg is - maar we zijn blij tenminste een kleine posi tieve bijdrage te kunnen leve ren. Samen maken vele I beetjes een gebaar. Maar wat doet Wim K< eigenlijk? Als gewoonlijk hij met graagte mensen elkaar uit en probeert z stormpjes in glaasjes veroorzaken, zodat zijn k metjes weer gevuld zijn minne boterhammetje 'verdiend' wordt over mans rug, waarbij meeste fijn politiek correct schot blijft. Daarom wil ik hierbij gra; 2 x stelling nemen: 1. Wat mij betreft mog( portunistische intrigantei mei gewoon entree b< persparasietkaart of niet! zijn de vluchtelingen mei gebaat dan met de ongetq zure recensie. Ik zal dezt ling dan ook aan het LVCr] leggen. 2. Als trouw lezen va Leidsch Dagblad verwaï nu nog slechts één ding Koevoet naar het front!!! reikhalzend uit naar zijn stollende stellingnames het balkon van hotel nent... Broekspijpen dichtbinden, Wim! George te Mai In ei hl In het Leidsch Dagblad van 7 april verklaart Petra van Pels Rijken-Oudshoorn dat zij de ac tiegroepen beu was die in spraak wensen in het renove- ringsplan van het winkelcen trum aan de Lange Voort in Oegstgeest. Zij wil eindelijk eens winkelen. Daarom heeft zij dus zelf direct een actiegroep opgericht om de inspraak tegen te gaan. Mevrouw Pels heeft geen idee waarover zij het heeft. In haar eengezinswoning beseft ze niet dat daar waar de huizen van haar overburen staan een vijf etage hoge torenflat (plus nog een extra etage met de lift- en luchtverversingsconstructie) dreigt te worden gebouwd naast de al bestaande twaalf etages hoge Lijtwegflat. Dan heeft men ook nog eens het idee opgevat de Lange Voort over ons grasveld f leiden, die toch wel iets dfr is dan de Hofbroucke' waaraan mevrouw Pels w<je Nogmaals, wat ons betiF noveren de winkeliers p raak. Waar wij moeite mei ben is de wijze waarop df keiiers en hun financiers Ir0 nanciële risico's afdekkel11 die extra woonlagen bop winkels pal voor onze ndn gewijzigde stratenloop. mensen komen winkelerf ze hier een half uur; wij K ook nog de rest van de dr" wij inspraak willen, is he1? om een boompje meer oF der. F.G. VeifJ OegsjP Voor het nijpende tekort aan leerkrachten in het basisonderwijs hebben minister van onderwijs L. Hermans (WD) en de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) - kort na elkaar - twee verschillende, bijna tegengestelde, oplossingen aangedragen. De minister wil de mogelijkheid openen onbevoegden voor de klas te zetten. De VOO pleit voor een vierdaagse schoolweek. Waar gaan zoal de voorkeuren naar uit? Directeur A. Lelieveld van de Leidse openbare Teldersschool: „De minst kwalijke oplossing is de schoolweek van vier dagen. Overigens denk ik dat over drie jaar het tekort aan leerkrach ten is weggewerkt, want er melden zich gelukkig weer meer mensen bij de pabo's. Maar voor de korte termijn vind ik een ingekorte schoolweek een reële optie. Weliswaar worden ouders opgezadeld met een probleem, want die moeten opvang voor de vrije vrij dag organiseren en ook wordt de dag taak voor de leerlingen zwaarder. Maar daar staat tegenover dat ze meer tijd krijgen om weer bij te komen. Als schooldirecteur kan en wil ik de ver antwoordelijkheid van zo'n maatregel wel nemen. Als ik zomaar iemand voor de klas moet zetten, is dat een stuk moeilijker. Ik weet wel dat het inhuren van onbevoegde leerkrachten aan re gels is gebonden, maar regels zijn rek baar dus echt weten wie je voor je neus krijgt, doe je niet. En als er dan wat gebeurt, wie is daar dan verant woordelijk voor? Ik vrees dat ik dat ben." De Leidse onderwijswethouder H. Baaijens (PvdA): „Het tekort aan leer krachten begint ook in Leiden voel baar te worden, vooral bij de vervan gingsregeling. Te vaak moet de direc teur voor de klas staan. De druk op leerkrachten neemt toe. Ze komen niet toe aan het opnemen van hun ADV- dagen en voelen zich schuldig als ze ziek zijn. Echt bevorderlijk voor het klimaat op school is dat allemaal niet. Het probleem zal verergeren als de klassen kleiner worden, want daarvoor zijn immers meer leerkrachten nodig. Ik ben overtuigd van de noodzaak van een ingrijpende maatregel, maar voor onbevoegden voor de klas en voor een Wat moet er worden gedaan aan het nijpend tekort aan leerkrachten in het basisonderwijs: onbevoegden voor de klas, of een kor tere schoolweek? archieffoto united photos de boer ron pichel vierdaagse schoolweek voel ik niets. Van half negen tot half vier op een ba sisschool voor een grote groep van 35 kinderen staan, dat vergt didactische capaciteiten die onbevoegden niet hebben. De schoolweek inkorten wijs ik ook van de hand. De vier resterende schooldagen worden dan langer en dat vraagt te veel van kinderen. De eerlijk heid gebiedt me te zeggen dat ik zelf op korte termijn geen derde mogelijk heid zie." Ton Kuiters, adjunct-directeur van de openbare basisschool EIckerlyc in Roelofarendsveen: „De inschakelijk van onbevoegde leerkrachten is een devaluatie van ons beroep. Daar kan ik onmogelijk voor zijn. Maar ook van een kortere schoolweek wil ik niets weten. Ik heb begrepen dat de bedoe ling daarvan is dat leerkrachten de vijf de dag op een andere school moeten invallen. Op die wijze wordt het leraar schap niet aantrekkelijker en dat is nu precies de enige oplossing: door hoge re salarissen kan de minister ervoor zorgen dat dit vak weer populair wordt, maar hij verzint juist dingen die afstoten. Ik denk dat de salarissen nog meer in de hoogte moeten worden bij gesteld. Het verhaal dat het vak van leekracht een roeping is, is achter haald. Zo steekt de maatschappij al lang niet meer in elkaar." Ellen Koenekoop-Lijzenga, werkende moeder van Lucien (4) en Florian (0), verhuist binnenkort van Culemborg (terug) naar Leiden: „Het allerbelang rijkst bij de schoolkeuze die we voor Lucien gaan maken, is dat er bevoegde leerkrachten voor de klas staan. Op een basisschool wordt de basis gelegd voor een verdere schoolcarriere en dat moet gedegen gebeuren. Ik weet wel dat minister Hermans met 'onbe voegd' niet bedoelt dat hij zo maar mensen van straat plukt. Maar ook al beheersen onbevoegde leerkrachten de lesstof, pedagogisch zijn ze niet of in elk geval minder onderlegd dan een afgestudeerde leerkracht. Ik kies dus voor de kortere schoolweek. De nade len daarvan zijn met een beetje creati viteit goed op te lossen. Zo zijn er zijn maar weinig ouders die beiden vijf da gen per week werken. Het opvangpro- bleem op wijdag is dus oplosbaar. Maak je gebruik van de naschoolse op vang dan zijn de financiële gevolgen te overzien. Van maandag tot en met donderdag hoef je er, doordat het kind langere schooldagen maakt, minder gebruik van te maken en dat compen seert de uren die je eventueel op vrij dag nodig hebt. Scholen zelf moeten ervoor zorgen dat het kind dat langere schooldagen maakt, bij de les blijft. Het liefst zou ik extra gymlessen voor mijn kinderen willen. Die zijn wegbe- zuinigd en dit is een mooie aanleiding om die fout recht te zetten." P. Swager, woordvoerder van de Icht- us Hogeschool Oegstgeest, een pabo opleiding: „Door de schoolweek in te korten, begeef je je op een glijdende schaal. Als het tekort daarmee onvol doende wordt bestreden, is de neiging groot om er nog een dag vanaf te ha len, zeker als Europese statistieken aangeven dat er landen zijn die nog kortere schoolweken hebben dan Ne derland. Van onbevoegden voor de klas schrikt iedereen, heb ik gemerkt. Maar dat komt door het verkeerde beeld dat men daarbij heeft. Er wor den niet in het wilde weg mensen voor de klas gezet. We praten over mensen met een basiskennis die een zoge naamde duale route, een combinatie van werken en leren, moeten volgen. Ik vind dat je dit probleem pragma tisch moet benaderen en onbevoegde leerkrachten vormen een acceptabele oplossing. In de crisisjaren, toen er ook een tekort was, werden er stoom cursussen gegeven en ons onderwijs werd daardoor evenmin ten gronde gericht." Directeur H. de Bil van de Schoolbe geleidingsdienst Rijnland: „Wij be moeien ons meer met gedragsproble men van kinderen. Wij reageren vooral op vragen daarover van leerkrachten. Het onderhavige vraagstuk ligt niet echt op onze weg. Maar als onderwijs man houd ik er hierover uiteraard wel persoonlijke opvattingen op na. Toch onthoud ik me van commentaar. U moet weten dat de schoolbegelei dingsdienst een heel gevoelige organi satie is, die een kwetsbare positie in neemt. Als je je mening geeft, is het voor tal van betrokkenen zoals leer krachten en politici vrij gemakkelijk om je te attaqueren." Een woordvoerder van dierentuin Ar ris in Amsterdam: „Als jonge kinderen nog maar vier in plaats van vijf dagen per week naar school hoeven, kan de jaarlijkse stroom van 1,2 miljoen be zoekers alleen maar toenemen. Dat zou voor zowel de kinderen als de die rentuin fantastisch zijn. Of het voor het onderwijs ook goed is? Daar doe ik geen uitspraak over." E. Vork, voorzitter van de sector pri mair onderwijs van de Stichting Ka tholiek Onderwijs Leiden (SKOL): „De ingekorte schoolweek heeft mijn voorkeur. Op onbevoegden voor de klas zit niemand te wachten. Het toe val wil dat op een van onze scholen, die dezelfde naam draagt als deze ru briek, een discussie gaande is over een andere indeling van de schoolweek. Dat is een discussie waarin de ouders een belangrijke stem hebben. In grote lijnen komt het erop neer dat door op 't Klankbord efficiënter te werken, de schooldag wat langer door te laten lo pen en de pauzes juist in te korten, de vervangingsregeling minder proble matisch is. Als deze aanpak goed uit werkt, zou het best zo kunnen zijn dat we hiertoe ook op onze andere scho len overgaan." WIM KOEVOET

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16