Leden WBL akkoord met toekomstplan Et =N Het Pilatusbeginsel en de Europese Unie Leiden schenkt ruim een ton voor opvang vluchtelingen Leiden Regio Laarhoven wint 'aatste voorronde van Leids Succes ONDERZOEK H30ZU3CIN0 mm Universiteit Leiden De verkoopplannen )ENSDAG 28 APRIL 1999 chef wim wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 <j iert minkhorst l te gemeente Leiden probeert telecombedrijven geza- n 0 ïlijke afspraken te maken r het plaatsen van zendmas- in de stad. Wethouder T. Rij deed die belofte gister- 1 trite nd tijdens de gemeenteraad een voorstel van de WD- tie. )r<ie an Rij gaf wel aan dat hij er 'oorhand weinig vertrou- in heeft tot afspraken te 1^ inen komen met de aanbie- van mobiele telefoonabon- ienten. Daarvoor is de con- rentie op de markt mis- en wel te groot, vreesde hij. (ll WD drong aan op een con- ant met de telecombedrij- om een wildgroei aan mas- te voorkomen. De partij wil et1; dat de aanbieders zendmasten delen. Van Rij zegde toe zich ook daarvoor in te zullen span nen. De waarschuwing dat het ge bruik van zaktelefoons wellicht gevaarlijk is voor de gezond heid van de beller had Van Rij meegekregen. Verschillende partijen vroegen gisteravond of de wethouder de bezorgdheid van bijvoorbeeld de Wereld Ge zondheidsorganisatie (WHO) deelde. Die deelde hij. Mede daarom ook staat de gemeente slechts in uitzonderlijke geval len toe dat er zendmasten op woningen worden geplaatst. M. Vlasveld van LWG/De Groenen stemde als enige te gen. Vlasveld wilde bovendien dat op de telefoons een waar schuwing kwam te staan, „net als op sigaretten". Het bestuur van Woningbouwvereniging Leiden (WBL) kan morgen netjes volgens afspraak zijn toekomstplan overhandigen aan de inspecteur voor de volkshuisves ting. De algemene vergadering (AV) van de WBL is gis teravond eenstemmig akkoord gegaan met het plan. Hierdoor voorkomt de vereniging dat de inspecteur een bewindvoerder aanstelt om orde op zaken te stellen bij de WBL. leiden worden geïnvesteerd, waarvan ruud sep de helft als onderdeel van het wijkontwikkelingsplan Leiden- Noord. De vereniging, die nu nog voor 26 miljoen rood staat, kan als alle maatregelen wor den doorgevoerd in 2007 het door het Rijk geëiste weer standsvermogen van 60 miljoen op de bank hebben staan. Hoe ingrijpend de verkoop - en investeringsplannen ook mogen zijn, aan deze zaken maakte de algemene vergade In het toekomstplan wordt aan gegeven hoe Leidens grootste woningbouwvereniging de ko mende jaren uit het financiële dal kan komen en het onder houd van haar bezit op peil kan brengen. Om dit voor elkaar te krijgen moeten er de komende jaren 1100 woningen worden verkocht en moet er in de reste rende voorraad ruim 70 miljoen ring gisteren geen woorden vuil. De discussie werd gedomi neerd door een onderdeel van het toekomstplan dat voor bui tenstaanders volstrekt irrele vant lijkt: het instellen van een commissie die over twee jaar een keer advies uit moet bren gen over de bestuursstructuur van de vereniging. Voorzitter T. van der Lans moest alles uit de kast halen om zich ook op dit punt te verzekeren van de steun van de AV. De verschillende commissies uit de AV hebben de afgelopen weken advies uitgebracht over het toekomstplan. Daarin speelde het onderzoek naar de bestuursstructuur een belang rijke rol. De technische com missie ging zelfs zo ver dat zij de vergadering adviseerde om op dit punt niet in te stemmen ald,iN. rhoven Design uit Leider- heeft gisteravond tijdens *.ieu spannende ^ai rronde in iday Inn de ste plek ver- rd voor de fi- sign favoriet, aangezien het be drijf zich internationaal bezig houdt met presentaties. Het be drijf heeft vestigingen in Neder land, Duitsland en Verenigde Staten, pro- akt tge het tuu van s Succes, bedrijf ver- jg uitzend- °eaeau Switch computerbe- f Quibus nputers En- De jury had zoals altijd zwaar en ook de ilieksprijs ging met slechts ele stemmen verschil naar lerdorp. eel bezoekers zullen zich de ;entatie van Laarhoven De- ook vandaag nog herinne- A1 bij binnenkomst in de werd iedereen gevraagd vingerafdruk in een gasten- van Laarhoven Design te jn. In de presentatie van ^rhoven werd vervolgens ver- dat de rode inkt nog zeker dag op de duim zal zitten, vooraf was Laarhoven De- dde dl Maar liefs vijf mede werkers vertelden over hun werk bij het bedrijf en gingen daarmee ruimschoots over de toegestane tijd heen. Tijdens de verhalen van drie van hen wer den op een groot scherm mooie beelden geprojecteerd van bloemen, wolken en vergezich ten. „Het was de bedoeling dat die beelden een bepaald gevoel opriepen, warme gevoelens die je voelt in je buik", vertelt Pa trick Geurts van Laarhoven De sign. Een goed gevoel is belang rijk in onze branche, naar de klant toe maar ook onder het eigen personeel." woon heel enthousiast en om Het enthousiasme, de saam- eerlijk te zijn heb ik met een horigheid en de stralende ge- brok in mijn keel geluisterd zichten verleidden sommige naar mijn collega's", zo vertelt juryleden om Laarhoven De- Geurts. sign als grap te vergelijken met Geurts geeft toe dat het zijn een sekte. „De mensen zijn ge- eer te na is om op 8 juni tijdens DE ORGANISATOREN VAN HET LEIDS SUCCES! Zn f y KAMER V/ ABN AMR0 Leiden •^pWrnj gruv: Leidsch 4S6 Dagblad Rick Lawson promoveert op aansprakelijkheid van internationale organisaties ïtiji Naar het front der wetenschap, dat is het streven van de it diidse universiteit. En met succes. Niet zelden brengen Leidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht, rdt Haar ook onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een d li dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. ^lke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Rick Lawson. Straatsburg uitspraak in een zaak die met mijn onderwerp te maken had. Inderhaast heb ik gezorgd voor vier extra blad zijden. Want ik heb gelijk ge kregen." Gelijk in de stelling dat lid staten aansprakelijk zijn wan neer een organisatie die zij hebben opgericht inbreuk maakt op internationale ge dragsverplichtingen die ze zelf zijn aangegaan. Lawson noemt het voorbeeld van een keu ringsarts, die een sollicitant bij de Europese Commissie con troleert op besmetting met het HIV-virus zonder hem dat te vertellen. „Wij vinden dat je zoiets niet zomaar kan doen, dat dat een schending is van de privacy. Maar de Commissie kan zich er voor de rechter op beroepen dat verdrag nooit te hebben getekend." De logische oplossing lijkt om internationale organisaties de verdragen te laten onder schrijven. Maar dat is een heel gedoe. „Je hebt er geen idee van hoeveel van die organisa ties er zijn. Het gaat niet alleen om de Europese Unie en de NAVO, maar ook om instanties als het Europees Octrooibu reau en het Wereldpostagent schap. Het is bovendien geen statische situatie, die organisa ties komen en gaan. Maar de staten die deze organisaties oprichten hebben zich verbon den aan de verdragen om geen mensenrechten te schenden, kernwapens te ontwikkelen, landmijnen te leggen, noem maar op. Ik geloof dat het in principe verdedigbaar is hen aansprakelijk te stellen." Zijn proefschrift gaat voor namelijk over de juridische ha ken en ogen van zijn oplossing. lie is aansprakelijk als de Eu- pese Unie de mensenrechten hendt? De vijftien lidstaten de unie, zo meent de Leid- jurist Rick Lawson. Ligt voor hand natuurlijk. Al die lan- in hebben immers het Ver- ag tegen schending van de chten van de mens onderte- nd. En de Europese Unie is dat verdrag geen partij. Toch cht Lawson met zijn oplos een gat in de internationa- regelgeving. „Want er zijn inderden van zulke interna- inale organisaties. En nie- and verzint van tevoren dat n organisatie de m.ensen- chten gaat schenden." Negen jaar geleden vertrok veniwson bij het Europese Hof lor de Rechten van de Mens V n docent te worden aan de chtenfaculteit van de Univer- teit Leiden, want 'de vrijheid je hier hebt is onovertrof- „Ik hoef het beleid van de inister niet te verdedigen of belangen van een cliënt te ihartigen, ik begeleid studen- die gaan pleiten, ik mag L«iderzoek doen en een boek hrijven. De prijs die je betaalt dat je langs de zijlijn staat, ideren vellen de vonnissen, id hrijven de wetten, die doen miattht iets." Lawson promoveert van- g. Zijn proefschrift Het !M en de Europese Gemeen- happen ligt vanaf morgen in boekhandel. Behalve de uit- ve van het Leidse Meijersin- ituut is er een handelseditie de reeks Europese monogra- in van Kluwer. „Al voor mijn boorte is mijn promotor met reeks begonnen. Het is een om daar nu deel van te zijn. de dag dat het boek naar de ukker ging, deed het hof in lag v e Rick Lawson. Een daarvan is dat de lidstaten een internationale organisatie vaak helemaal niet in de hand hebben. „Zij weten waarschijn lijk niet dat de Europese Unie op HIV test. Kun je ze daar dan wel op aanspreken? Ik denk van wel. Die redenering maakt mij misschien niet populair bij de Europese ambtenaren. Ze vinden dat de Europese Unie voor een deel boven de lidsta ten staat en nu wijs ik er op dat die supernationale organisatie haar bestaan aan de lidstaten te danken heeft. Ik houd ze al tijd het volgende voorbeeld voor: Stel dat Irak en Syrië een verdrag ondertekenen om de foto hielco kuipers ontwikkeling van chemische wapens tegen te gaan, waarna ze gezamenlijk een organisatie oprichten die zulke wapens gaat produceren. Zouden wij het accepteren als Irak en Syrië dan zouden zeggen dat ze daar niets aan kunnen doen, omdat die organisatie zelfstandig is? Nee, wij zouden die landen vertellen dat we er recht op hebben dat ze dat verdrag niet ondermijnen. Waarom zou dat voor de Europese Unie dan an ders zijn?" Om aan te tonen dat zijn op lossing deugt, moest Lawson de internationale regelgeving haarfijn uitpluizen en tot in de finesses bespreken. Staten kunnen alleen handelen door dat mensen iets doen, stelt hij. „Iemand met een uniform aan of iemand die achter een bu reau zit, een minister of een rechter, dat is allemaal duide lijk. Maar internationale orga nisaties zijn geen staatsorga nen, zij staan juridisch gezien los van de staten. Nu ga ik ze aanspreken op iets dat niet tot de staatsstructuur behoort. Hoe pasje dat in?" Om zijn overtuiging te staven dat een staat die zijn taken in volle vrijheid overdraagt zich niet kan verschuilen achter een organisatie als die er een potje van maakt, komt Lawson an dermaal met een voorbeeld. „Stel dat Nederland de gevan genissen privatiseert. Daarna bereikt ons het bericht dat in de gevangenissen wordt gefol terd. Nederland kan dan wel zeggen: 'Dat zijn wij niet, dat is Bewakingsdienst X, wij wassen onze handen in onschuld'. Maar zo'n beroep zou je naar mijn idee niet moeten honore ren. Ik heb dat het Pilatusbe ginsel genoemd. De staat blijft verantwoordelijk voor het na komen van zijn verplichtin gen." Het hof in Straatsburg geeft Lawson daarin dus gelijk. Dat is een opsteker voor de kers verse doctor in de rechtsge leerdheid. Maar daarmee zijn we er nog niet. Want wat ge beurt er als het hof de vijftien lidstaten van de Europese Unie veroordeelt wegens schending van de mensenrechten? „Wel ke betekenis heeft de interna tionale rechtspraak voor de Nederlandse rechtsorde? Wat doen we met internationale uitspraken? Daar is nooit goed over nagedacht. Mijn verba zing daarover zal ik als rode draad gebruiken in een lezing I die ik op 11 juni zal houden op de jaarvergadering van de Ne- I derlandse juristenvereniging. I Want niet alles staat in die dik ke boeken van ons hoor." met het plan. Omdat het toe komstplan voor het bestuur één en ondeelbaar is, zou het over nemen van dit advies ongetwij feld tot een diepe crisis hebben geleid. Na lang heen en weer praten en een korte schorsing waarin de technische commis sie de koppen nog eens bij el kaar stak, ging het negatieve ad vies echter van tafel, en was de kou uit de lucht. Van der Lans was zichtbaar opgelucht toen de vergadering uiteindelijk unaniem met het toekomstplan had ingestemd. „Ik heb als voorzitter van de WBL niet zo vaak iets om trots op te zijn. Maar ik ben wel heel trots op deze avond", liet de voorzitter de AV weten. Ik hoop dat hier vanavond de kiel is gelegd voor een gezonde toe komst." De verkoopplannen van de woningbouwvereniging Lei den vallen uiteen in lijsten met woningen die de vereni ging graag kwijt wil, woningen waar de WBL neutraal tegen over staat en woningen die de corporatie eigenlijk zou willen behouden. In de eerste cate gorie vallen onder andere de complexen waarvoor al goed gekeurde verkoopplannen be staan, zoals het Brillcomplex en de 256 galerijflats aan de Arendshorst en Condorhorst. Deze laatste woningen wor den op dit moment bij leegko men al niet meer verhuurd. Verder wil de WBL af van een groot aantal kleinere com plexen in de binnenstad en de Kooi. Op de tweede lijst prij ken met name duurdere een gezinswoningen in de Ste venshof, de Pakhuisstraat en de Veenbes. De woningen die de WBL als het even kan zou willen behouden maar waar schijnlijk toch in de verkoop moet doen liggen met name aan de Middelweg, de Sophia- straat en de Julianastraat. Ook de 244 galerijflats aan de Me ren- en Zijldonk vallen in deze categorie. leiden robbert minkhorst Leiden geeft een gulden per inwoner uit aan de opvang van vluchtelingen uit Kosovo in Macedo nië en Albanië. De gemeenteraad nam gister avond vrijwel unaniem een motie van Groen- Links aan waarin dat voorstel werd gedaan. Wet houder J. Laurier (ook GroenLinks) maakte te vens bekend dat de gemeente met woningcorpo raties gaat overleggen of vluchtelingen in huizen in Leiden kunnen worden opgevangen. GroenLinks vroeg aandacht voor de oorlog in Joegoslavië en Kosovo. De partij vindt dat Leiden 'een bijzondere verantwoordelijkheid heeft ten aanzien van de opvang van vluchtelingen'. Lei den is immers vluchtelingenstad: de gemeente is het aan haar stand verplicht iets te doen. Laurier nam het voorstel met liefde over. „Het is een goed gebaar als we solidariteit tonen met de mensen die daar zijn." Alleen M. Vlasveld van LWG/De Groenen was tegen de bijdrage van de gemeente. „Ik vind dat Leiden met het etiket van Stad van Vluchtelingen veel moet doen. We moe ten kijken of we vluchtelingen in huis kunnen opnemen. In België is dat bijvoorbeeld een hele normale zaak." de finale in de Stadschouwburg dezelfde methode toe te pas sen. „We gaan deze presentatie morgen evalueren en we gaan elke afdeling vragen om mee te denken over de presentatie tij dens de finale." Kaartje met kringloopkorting leiden suzanne barbier hij voor twee kwartjes in de parkeerautomaat met een paar gietijzeren emmers naar huis. Het nieuwe parkeerkaartje met de waardebon komt de ko mende zes maanden uit alle parkeerautomaten. Parkeerders krijgen met de waardebon bij besteding van meer dan hon derd gulden, een tientje korting op hun aankopen in de kring loopwinkel aan de Willem Ba- rentszstraat. De actie is bedoeld om het Warenhuis wat extra aandacht te geven. Wethouder T. van Rij speelde eigenlijk een beetje 'vals'. Ook al was hij zoals altijd met de fiets, toch nam hij gistermiddag op de Garenmarkt het eerste parkeerkaartje met tien gulden korting voor kringloopbedrijf het Warenhuis in ontvangst. Van Rij werd het gemakkelijk gemaakt: omdat het de eerste dag van de actie was, kon hij ter plekke een artikel uit zoeken met tien piek voordeel. Zo ging Eindelijk m'n eigen plek '.WIJK ARTNMMS HYPOTHEKEN Db van Marwijk 071 51624 62 uit de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 28 April LEIDEN - Uit de algemeene vergadering der Leid- sche Bouwvereeniging melden wij het volgende: Het uitgeven van naai- en breiwerk begon dezen winter op 31 October en kon worden voortgezet tot einde Maart. Het geven van voedzame spijs aan behoeftigen en herstellende zieken, heeft langzamerhand een vrij groote uitbreiding gekregen. In November hielden bestuurderessen de gewone verkooping van gemaakt goed in de zaal van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De opbrengst van dezen verkoop was zeer bevredigend. De werkcommissie kan nu evenals vorige jaren zonder bijdragen uit de gewone onderstandskas aan ongeveer 40 vrouwen gedurende eenige maanden werk verschaffen. ANNO 1974 Het juichende kampioenselftal van Weteringse Girls. Zittend van rechts naar links: Inke van Veen, Corry Turk, Joan Kuipers, Anneke van Zanten, Cocky Heemskerk. Helena Molkenboer en Mary van der Meer. Staand: trainer Hans de Koning, aanvoerster Joke van Klink, Stefanie Kalker, Ciska van Egmond en Corrie Bollen. Daarnaast de vier reservers en grensrechter Jan Peschier. foto foto archief leidsch dagblad Maandag 29 april VOORSCHOTEN - Hans de Koning was gistermiddag de meest benijde man na afloop van het duel Rand stad Lady's - Weteringse Girls. Na het laatste fluit signaal van de scheidsrechter vlogen elf Girls hem spontaan om de hals. Onder het zingen van het lied "Heya, heya Weteringse Girls" gingen de nieuwe kampioenen in de zondagafdeling daarna zwaaiend met hun bloemen het veld af. Drie jaar heeft Hans de Koning met zijn girls naar het kampioenschap toegewerkt. Verleden jaar moesten de Weteringse meisjes de geroutineerde Lady's in de slotfase van de competitie voor laten gaan. Gisteren echter werd deze meest gevreesde concurrente op eigen terrein met 0-2 verslagen. Een uitbundige, overmoedige stemming heerste dan ook in de kleedkamer waar aanvoerster Joke van Klink het hoogste woord had. ,,Het ging geweldig, we hebben ze gewoon wegge speeld hè, vooral in de eerste helft. In de tweede helft hebben we er niet zoveel meer aan gedaan, an ders was de score nog veel hoger geworden". Of dat nu helemaal waar was? Enfin, hoe goed de Girls zijn kunnen ze bewijzen in de strijd om de algemene titel na 11 mei. „Maar vanavond gaan", om met de We teringse aanvoerster te spreken, „de kratten op ta fel". LEIDEN - Vandaag keert Oosthoek Beton in Zoeter- woude terug naar de normale werktijd voor het gehe le personeel. De 50 pet. werktijdverkorting voor 38 personeelsleden, die 16 april inging, is door het bin nenkomen van enkele orders opgeheven. VOORSCHOTEN - In Voorschoten zijn weer drie honden om het leven gekomen. Een bewoner van de Douw van de Kraplaan liet zaterdagochtend zijn hond uit en na een half uur was de hond dood. In de loop van de dag volgden nog twee honden. Op het grasveld van de Douw van der Kraplaan iseen stuk worst met strychnine gevonden. nte betaling a en drie weker i de balie van het l^idacb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15