'Gemiddelde kerkganger beetje ziek van SOW-proces Kerk Samenleving Kinderen van één Vader WOENSDAG 28 APRIL 1999 REDACTIE AAD RIETVELD. 07 VANDAAG I 9SÏ Willibrordus kennen we als patroonheilige van fc.ö Nederland. Minder bekend is de man die hem i april i waarschijnlijk heeft geholpen, Lambertus, ook wel apostel van De Kempen en Brabant ge noemd. In de Middeleeuwen was zijn faam groter en wer den er diverse gilden naar hem vernoemd. Lambertus werd in Maastricht geboren, en omstreeks het jaar 672 na Chris tus tot bisschop benoemd. Politieke intriges rond het Merovingische koningshuis maakten het leven van Lam bertus moeilijk. Toch predikte hij het woord van Jezus in Noord-Brabant. In Luik werd hij door twee Frankische edellieden vermoord wegens een geschil over kerkelijke be zittingen. Lambertus is de patroonheilige van Luik. Het volksgeloof vvilde dat Lammen Lam'Bertus) en mensen met kiespijn de naam van de heilige Lambertus konden aanroepen voor heling of verzachting van hun pijn. Sinead O'Connor tot 'priester' gewijd dublin De Ierse zangeres Sinead O'Connor, die ooit tijdens een lv-optreden een foto van de paus verscheurde, heeft zich tot 'priester' laten wijden. Dat gebeurde in Lourdes door Michael Cox, 'bisschop' van de buiten de Rooms-Katholieke Kerk staan de groepering Latijns-Tridentijnse Kerk. De 32-jarige O'Connor, moeder van twee kinderen, betuigde haar spijt voor het ver scheuren van de foto van Johannes Paulus II. Vorig jaar wijdde 'bisschop' Pat Buckley van deze groepering, die zelf de wijding van Cox heeft ontvangen, de kluizenares Frances Meigh in Ier land tot 'priester'. Buckley werd in 1986 door zijn bisschop ont slagen als priester. foto epa Bond tegen het vloeken teleurgesteld veenendaal Het Europees hof voor de rechten van de mens heeft een klacht van de Bond tegen het vloeken niet-ontvanke- lijk verklaard. De bond is teleurgesteld. Een jaar geleden klaag de hij bij het hof, dat het Nederlandse rechtssysteem tekort zou schieten in de bescherming van de godsdienstige gevoelens van burgers. Op basis van Europese jurisprudentie dacht de bond, dat het hof in Straatsburg aan die bescherming meer gewicht zou toekennen. Aanleiding voor de klacht was het besluit van het gerechtshof in Amsterdam om geen strafvervolging tegen Theo van Gogh in te stellen. Van Gogh omschreef in 1995 in HP/De Tijd de christenheid als „het gekwetste volksdeel dat als supportersvereniging fungeert van 'die rotte vis van Nazareth'." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Noordhorn en Saak- sum, D. Dekker te Harderwijk. Aangenomen: naar Dinxperlo (Verenigde Protestantse Kerkge meenschap - SoW), P. Bochanen te Lemelerveld; naar Hoofddorp (SoW), mw. ds. C. van Duinen te Oostburg-Zuidzande. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Groningen-Zuid, A.H. Driest te Zeist. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Boskoop, H. de Bruijne te 's-Gravenhage-West en C.A. den Hertog te Apeldoorn- Centrum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Haarlem, G.J. van Aalst te Ridderkerk. Ds. Doff herkozen als synodevoorzitter enkhuizen anp De synode van de Gereformeerde Ker ken in Nederland heeft ds. J. Doff her kozen als voorzitter van het modera- men (synodebestuur). Dat gebeurde aan het begin van een nieuwe tweeja rige zittingsperiode. Als leden werden herkozen ds. K. Wigboldus en H. Dolstra-Muggen. Diaken G. de Boer uit Amersfoort is nieuw. De uit Friesland afkomstige econoom neemt de plaats in van dr. C. Waringa, predikant in Joure. Waringa had vorig jaar in grote lijnen de ver zoeningsleer van de Kamper hoogle raar dr. C. den Heyer onderschreven. De behoudende gereformeerden in Friesland straften dit af door hem niet opnieuw af te vaardigen. Doff werd in januari 1998 synode voorzitter. nadat de toenmalige preses, ds. R. Vissinga, plotseling was afgetre den als gevolg van de pedofilie-affaire rond de gereformeerde theoloog L. van Drimmelen. Het moeizame fusieproces van gere formeerden, hervormden en luthera nen zal de synode volgens Doff in be slag blijven nemen. Bij de midden groep in de kerken treedt echter ver moeidheid op. „De weg is niet zonder obstakels. Er is tegenwind. De route is niet zo duidelijk bewegwijzerd." Aan het begin van een zittingsperio de is de synode traditiegetrouw te gast in de zogeheten samenroepende ge meente, ditmaal de Gereformeerde Kerk van Enkhuizen. Kerkenraads voorzitter G. van den Berg maande de synode dicht bij het gewone gemeen telid te staan. De gemiddelde kerkgan ger, die soms 'een beetje ziek' wordt van de moeizame voortgang van het Samen-op-lVeg-proces, vergeleek hij met een patiënt die door drie ruziënde geneesheren wordt behandeld. In plaats van zich om de zieke te be kommeren, discussiëren de artsen over de naam van hun maatschap en de inrichting van hun kantoor. „Zij lo pen het risico dat als zij uitgediscussi eerd zijn, de patiënt is verdwi op weg naar een winkel met snuisterijen." Plaatselijke kerken wensen Van den Berg gevrijwaard te van politiek geharrewar en o van de synode over controvers blicaties van hooggeleerde the Hij riep de synode op enthoi uit te stralen, „zodat de buite en het eigenlijke kerkvolk zich zen zullen over de geestkracht onze kerken vaardig is geworde Bakker pleit voor 'genoegen van het genoeg' amersfoort anp Door te wijzen op het genoegen van een vrijwillige beperking van de consumptiebehoeften kunnen mensen tot een andere levensstijl worden gebracht. Dat bepleit secretaris Ineke Bakker van de Raad van Kerken in de bundel 'Bewogen realis me. Economie, cultuur, oecu mene', die aan prof. dr. B. Goudzwaard bij zijn afscheid van de VU is aangeboden. Vanaf het midden van de ja ren '80 hebben Goudzwaard en dr. H.M. De Lange, onder meer in het boek Genoeg van te veel - Genoeg van te weinig. Wissels omzetten in de economie, gewe zen op de schadelijke effecten van het westerse groei-geloof en van de vrije markt-econo- mie. De Raad van Kerken heeft dit bevlogen pleidooi op ver schillende manieren opgepakt, onder meer in het conciliair proces voor gerechtigheid, vre de en het behoud van de schepping. Wie kijkt naar de resultaten van hun jarenlange ijveren voor de 'economie van het genoeg' is teleurgesteld en misschien wel gefrusteerd, meent Bakker. Mensen weten langzamerhand wel dat ze anders zouden moe ten leven, maar in veel gevallen lukt het niet consumptie en le vensstijl werkelijk te verande ren. Niet alleen de kerken en de Raad van Kerken, maar ook de milieubeweging en de overheid lopen daar tegenaan. Bakker, die zelf tien jaar als theologisch docente in Latijns- Amerika werkte, wil aansluiten bij de overtuiging van veel pro testanten in dat werelddeel, dat God uit is op een leven in over vloed. De verandering in het economisch denken en hande len is ook nodig om de behoef ten van de allerarmsten te kun nen bevredigen. Juist voor de huidige genera tie is het volgens Bakker be langrijk, dat beperkingen in de consumptieve sfeer worden ge zien als genot-verschaffend. Zij hoopt dat trendsetters gaan aangeven dat minder werken bevrijdend kan zijn voor mens en milieu, minder reizen rust gevend en minder consumptie verrijkend. „Waarom zou de door Chris tus gebrachte overvloed geen overvloed in tijd, aandacht en zorg voor elkaar, in feesten en luieren kunnen zijn? Ik begin ernaar uit te kijken", schrijft Bakker. Als ik verdrietig ben, bid ik gewoon. IA Ik heb een gebed geleerd in de kerk en ook toen ik communie ging doen. Als je communie doet, mag je voor het eerst een hostie nemen. Dat vond ik wel leuk, want dan hoor je bij je geloof. Voordat je communie doet, moet je eerst oefenen. Mijn moeder heeft me geholpen en er waren mensen die de belangrijkste Bijbel verhalen vertelden. Ik zal het mooiste Bijbel verhaal vertellen: overMozes en de uittocht. Mozes wordt geboren in een land, maar de farao is bang dat de Hebreeuwen hem van de troon zullen stoten. Hij geeft bevel aan twee vroedvrou wen om alle jongetjes die gebo ren worden te doden. Maar de vader van Mozes maakt een biezen mandje en dan de farao: Dat vind ik zo mooi. omdat Mozes zijn eigen volk redt. Daar heeft hij alles voor over. Ze vertelden ook over Jezus. En over Maria, dat is de moeder van Jezus. De Engel had gezegd, dat ze een kindje kreeg en dat ze die Jezus moest noemen en dat Jozef de vader was, maar God eigenlijk ook. Jezus heeft veel goede dingen gedaan voor de mensen en voor de dieren. Hij heeft vrede op aarde gemaakt en Hij heeft allemaal mensen die blind waren weer laten zien. Jezus is de Zoon van God en ik denk dat Hij dat als opdracht van God heeft gekregen. Als Jezus niet op aarde was gekomen, was er veel meer oorlóg geweest en ruzie. De mensen zouden elkaar gaat hij over de rivier de Nijl drijven en dan vindt een prinses niet vertrouwen en er zou haast nergens vrede zijn. Dus' hem, zodat hij toch nog kan leven en dan verlost hij zijn volk van is het maargoed dat Hij wel is gekomen. Onderzoek naar direct moslimomr hilversum anp WEEROVERZICHT BUITENLAND Directeur F. William van derlandse Moslim (NMO) mag van het int stuur zijn werkzaamhei oefenen. William blijft tie tot een onafhankelijk zoek heeft uitgewezen zich schuldig heeft aan intimidatie van vroi werknemers. Als het nodig mocht gaat een adviesbureau, specialiseerd is in klach treffende seksuele inti de zaak uitpluizen, aldi E zitter H. Ridwan. Het en dat van de Nede Moslimraad (NMR), de van de zendmachtiging, de situatie 'uiterst serieu Een eventuele opdra het adviesbureau maakt van een stappenplan, doeld is om de huidige het hoofd te bieden en leid voor de toekomst wikkelen. Het bestuu voorzitter H. Koetje Commissariaat voor de^ hiervan inmiddels op de gesteld. Koetje wilde duidi J. over de situatie bij de i omroep, aldus secretari mohamed. Het oude N stuur had de directeur actief gesteld, nadat werkneemsters hadde klaagd over intimidatie, stuur werd daarop n< gestuurd door het F stuur, dat de schorsing \j liam een overhaaste mi vond. Het commissaria. j, weten met wie het zake doen, aldus Jarmohamir interimbestuur wil snel lijkheid verschaffen. Vorige week heeft d|' van Moskeeën ook 2. aangevraagd. Deze ra grootste koepel van voo I lijk Turkse moskeeën, zichzelf een representat ganisatie binnen en moslimgemeenschap in land. Op 6 mei zal de aanvraag toelichten tijd hoorzitting' van het coi riaat. De islamitische zendt eerder van de ene mosl nisatie naar de andere In 1990 werd de zendtiji wezen aan de Islamitisc roep Sdchting. Nadat di interne verdeeldheid stuurbaar was gewordt H loor zij haar zendtijd, derlandse Moslimraad kd zendmachtiging, de NM met de uitvoering belast F O Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, in het noorden met sneeuw. In het zuidoosten zon nig. Morgen in het zuiden enige tijd regen, in de bergen sneeuw, in het noorden droog en geregeld zon. Maxima dalend naar 3 gra den in het noorden en 11 in het zuiden. Zweden: Geregeld zon en op een enkele plaats een bui. Morgenavond in het zuiden meer bewolking ge volgd door regen. Middagtempe- ratuur vandaag in het zuiden nog rond 18 graden. Verder maxima dalend naar 4 graden in het noorden en 12 in het zuiden. Denemarken: Vandaag nog droog en flink wat zon. Morgen meer wolken en mo gelijk wat regen. Tamelijk veel wind. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Droog en vooral vandaag op de meeste plaatsen flink wat zon. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden, aan zee en mor gen in het noorden frisser. België en Luxemburg: Droog en vrij zonnig. Middag temperatuur tussen 14 en 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. In het noorden op de meeste plaatsen droog en flinke zonnige perio den. Er waait een stevige noord oostenwind. Middagtemperatuur tussen 16 en 21 graden. Portugal: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Middag temperatuur ongeveer 18 gra den. Madeira: Geregeld zon maar ook een enke le bui. Er waait een frisse noord westenwind. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje: Nu en dan zon, maar ook van tijd tot tijd regen en kans op onweer. In het oosten mogelijk veel neer slag. Middagtemperatuur onge veer 17 graden, in het zuiden hier en daar 22. Canarische Eilanden: Zonnige perioden, maar ook een kleine kans op een bui. Geleide lijk minder wind. Middagtempe ratuur ongeveer 21 graden. Marokko: Westkust: In het zuiden geregeld zon en waarschijnlijk droog. In het noorden meer wolkenvelden en enkele buien. Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. Tunesië: Droog en perioden met zon. Van daag'veel wind en kans op stof- en zandstormen en middagtem peratuur van 26 graden langs de noordwestkust tot 40 in het zui den. Morgen iets minder warm. Zuid-Frankrijk: Vandaag eerst zon, daarna over wegend bewolkt, perioden met regen en tbmelijk veel wind. Middagtemperatuur tussen 17 en 21 graden. Mallorca en Ibiza: Vandaag enige tijd regen en veel wind. Morgen rustiger, zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Italië: Eerst wolkenvelden en hier en daar regen. Morgen op de mees te plaatsen droog en perioden met zon. Enige tijd veel wind, vooral in het zuiden. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden, in het zuiden lokaal 27. Corsica en Sardinië: Vandaag veel wind en enige tijd regen. Doonderdag rustiger, zon nige perioden en bijna overal droog. Middagtemperatuur onge veer 22 graden, aan de westkant van de eilanden vandaag moge lijk 27. Malta: Zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Vooral vandaag veel wind. Middagtemperatuur onge veer 23 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon. In het noordwesten wat meer bewolking maar waar schijnlijk droog. Middagtempe ratuur oplopend naar 24 graden aan zee en 30 plaatselijk in het binnenland. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Duitsland: Flinke perioden met zon, maar vandaag ook nog hier en daar wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 13 graden aan de waddenkust tot circa 20 in het zuiden. Zwitserland: Zonnige perioden, maar vooral in het zuiden ook kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur tussen 17 en 21 gra den. Oostenrijk: Perioden met zon en vandaag een enkele bui, mogelijk met on weer. Maxima oplopend naar 22 graden. Polen: Af en toe zon en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden, morgen vooral in het noorden enkele graden lager. DONDERDAG 29 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.15 Zon onder 20.59 Maan op 19.42 Maan onder06.19 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.05 16.21 03.38 15.54 Laag 12.04 «00.00 11.45 «23.41 Weerrapporten 28 april 08 u station weer wind Amsterdam onbew, n 4 Rotterdam Aberdeen half bew. n mistbanken r licht bew. hall bew. onbew. ol 15 6 0.2 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) Dublin Frankfurt Genève Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga wnw 1 18 5 0.0 nno2 13 7 0.0 n4 23 17 0.2 ono3 15 11 2.0 bew nnw3 20 8 0.0 ozo5 21 14 0.0 bewolkt onweer V warmtefront JÉK regen opklaringen sneeuw hagel koufront 'm lagedruk zonnig 19 windrichting temperatuur H hogedruk luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33 a 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot1 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8 30 totj), 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jabr (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ven lV het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biniie worden verzonden geldt een toeslagC in portokosten per verschijndag. ir LEIDSCH DAGBLAD OP CASSET1 Voor mensen die moeilijk lezen, sle hebben of blind zijn (of een andere T leeshandicap hebben), is een samei n van het regionale nieuws uit het Le Dagblad op geluidscassette beschik u n^oc /iQC/ioc 11 Auteursrechten voorbehoud ;h Dagbladuitgeverij Damiat^ Kl 13 8 0.2 wl 19 6 0.1 Bangkok regen Buenos Aires zwaar bew. Casablanca regenbui 30 23 0.0 15 11 -1.0 19 13 3.0 24 15 0.0 16 13 0.0 K N H U I 27 01 w.s.0 16 12 6.0 NewY. zw2 12 0 0.0 Tel Avi ver. 1 13 10 7.0 Toront nnw3 19 8 3.0 Tunis 17 8 0.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel 071-5178178. - Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. :o7 28 17 00 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. io 1 11 5 0.0 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14