eiden Regio 100 'Lek-risicoV De Bult onderzocht Gewone baantjestrekker ziet niets van facelift Subsidiestop bij afdeling cultuur rovincie wacht met esluit over slibstort Proefstuderen Rechter geeft LWO-medewerkster Eppink gelijk 'En nu maar hopen dat hij blijft staan' JAAR DE WERELD OM JE HEEN iENSDAG 28 APRIL 1999 A WEGMAN, 071-5356411. PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 elefoonnummer huursubsidielijn in» Bij het artikel over de huursubsidielijn in de krant van iteren stond een verkeerd telefoonnummer vermeld. Het juis- nummer van de huursubsidielijn luidt: 071 - 5167899. rinkelmedewerkster aangehouden den De politie heeft gisteravond even na zes uur op de Haar- jnmerstraat een 16-jarig meisje aangehouden dat daar werk- iam is in een winkel. De eigenaar van de winkel had gemerkt Jt zijn medewerkster in twee dagen ruim 4800 gulden uit de Juis had meegenomen. Het meisje vertelde door een onbeken- Iman te zijn bedreigd en had daarom het geld weggenomen. 1 verhoor is zij vrijgelaten. lesultaat controle 'bedroevend' ien De Leidse politie heeft gisterochtend bij de Groenoord- len een controle gehouden in verband met de Wet Dieren- jrvoer. Daarbij werd zij geholpen door medewerkers van de al- fmene inspectiedienst, douane en verkeersdienst. Er werden totaal 76 veewagens gecontroleerd. In 19 gevallen werd een in uitgeschreven omdat de chauffeur geen ontsmettingsboek- voor zijn laadruimte bij zich had. Twee bekeuringen werden geschreven omdat er in de laadruimte een eindboom (extra veiliigng voor de dieren) ontbrak. Eén bestuurder had geen lewijs, zes reden er met gladde banden, twee veewagens wa- 3 niet APK gekeurd, één was er niet verzekerd en een andere igen had versleten wiellagers. Het resultaat was 32 bonnen, i politie noemt dat 'bedroevend slecht' en heeft aangekon- ;d meer controles te gaan uitvoeren. n robbert minkhorst de aanleg van een slibstort de Leidse Oostvlietpolder dt de eerst komende maan- geen besluit genomen. De ancie Zuid-Holland keurt bestemmingsplan van de Ier, waarin het baggerdepot is opgenomen, nog niet af. gemeenteraad stemde gis- ond in met de komst van bedrijventerrein, het ver- itsen van volkstuinen en het laten van het gebied waar irovincie het depot wil heb- Eensgezind was de politiek De gehele oppositie vond er hoe dan ook geen bag- itortlocatie mag komen in lolder. isteravond maakte wethou- T. van Rij van ruimtelijke ening bekend dat de ge- :nte en de provincie voor nu oplossing hebben gevon- voor het dilemma rond de indelijk m'n eigen weg t^MARWIJK yi'ART NE RS NSIOENEN tob van Marwijk 071 516 24 62 baggerstort. Dat wil zeggen: het conflict tussen Leiden en Zuid- Holland erover wordt de eerste maanden niet beslecht. Pas als de milieueffectrapportage is af gerond en de discussie over het nut en noodzaak van een bag gerdepot is gevoerd, velt de provincie een oordeel over het bestemmingsplan. Zuid-Hol land moet dat toetsen aan zijn eigen streekplan. Daarmee is het overigens wel in strijd: in het streekplan is wel grond ge reserveerd voor een depot. „De provincie heeft er Volstrekt be grip voor dat wij nu een besluit moeten nemen", vatte Van Rij het overleg samen dat hij gister morgen had met de gedepu teerden Vissers en Heijkoop. Zuid-Holland houdt voorals nog wel vast aan de noodzaak van de aanleg van een depot. Zodra blijkt dat het een bagger stort kan worden, moet het dat ook worden, verwoordde de wethouder de visie van gedepu teerde staten. Dat de provincie Leiden enig respijt heeft gege ven, gingen WD, SP, RPF/GPV/SGP, LWG/De Groe nen en het onafhankelijke raadslid D..Sloos alleen niet ver genoeg. Raadslid F. van As van de kleine christelijke partijen verweet de politiek dat zij alle betrokkenen een worst had voorgehouden. „Eerst was de gfemeente voor een baggerde pot en toen de bezwaren erte gen zo massaal bleken, zei Lei den: 'nou oké, dan schrappen we het depot wel'. Bij de be langhebbenden is valse hoop gewekt." leiden Leerlingen van 26 middelbare scholen in Leiden en omgeving kregen gisteren de kans te 'proeven' wat het betekent om stu dent te zijn. Voor het eerst heeft de Universi teit Leiden de reeks voorlichtingsdagen uitge breid met een middag proefstuderen, waarop echte colleges werden gegeven. Zo bood het kijkje in de keuken bij de fa culteit sociale wetenschappen ondermeer een hoorcollege filmgeschiedenis, een inleiding in de functieleer en gezondheidspsychologie, een werkgroep extreem rechts in Nederland en een college over het bestrijden van de cri sis die ontstaat na een vliegramp. Veel scho len hadden in overleg met de universiteit hun leerlingen huiswerk opgegeven. Zo deden aankomende studenten met interesse in psy chologie met behulp van hun dagboek mee aan een onderzoekje naar piekeren. FOTO HENK BOUWMAF robbert minkhorst Een gebrek aan samenwerking en controle. De afzonderlijke sectoren binnen de dienst cul tuur en educatie van de ge meente Leiden vormen nog al tijd onvoldoende een geheel. Dat, en de (incidentele) tekor ten van de afgelopen jaren en het laatste jaar zijn de aanlei dingen om het functioneren van de dienst te laten onder zoeken door oud-staatssecreta ris Van der Vondervoort van het bureau Bakkenist. Inmiddels is binnen de sectof cultuur een subsidiestop aan gekondigd. Huidige aanvragen voor een bijdrage zijn bevroren en nieuwe worden nog rfiet in behandeling genomen. Wet houder A. Pechtold (D66/cul- tuur) wil niet bevestigen of die maatregel verband houdt met het onderzoek. Volgens zijn partijgenoot en fractievoorzitter O. Welling is dat verband er wel. „Er is onvoldoende zicht op welke subsidies al zijn toe gekend", zegt hij. „Want dat is niet altijd even netjes vastge legd. Dat probleem hebben we op nog een paar terreinen bij cultuur en educatie." De fractievoorzitters van de PvdA, WD, GroenLinks en D66 wijzen erop dat de problemen binnen cultuur en educatie 'een lange geschiedenis heb ben'. Alle vier complimenteren zij burgemeester en wethou ders met de beslissing om een extern onderzoek te laten doen naar het disfunctioneren van de afdeling. Aanleiding voor dat besluit was een rapportage van de directeur van cultuur en educatie, die duidelijk maakte dat er 'veel financiële en be leidsmatige onzekerheden zijn'. PvdA-leider R. Hillebrand neemt alvast een voorschot op de bevindingen van Van der Vondervoort. „De wethouders hebben hier geen verwijtbare rol in gespeeld. Dat is mijn in schatting." Schultz vindt die aanname te voorbarig. Door hun portefeuille hebben de be stuurders Pechtold, H. Baaijens (PvdA) en H. Kruijt (CDA) het meest met cultuur en educatie te maken. De dienst bestaat uit de sectoren zorg, onderwijs, ar chief, sport, welzijn en cultuur. Pechtold vindt cultuur en educatie de 'minst doorzichte- lijke' afdeling waar hij mee te maken heeft. Hij laat verder we ten dat er een verband is tussen de tekorten bij het Bureau Openbaar Onderwijs, en recen ter, bij K O en de streekmu- ziekschool. Over hoe die zijn ontstaan en over het precieze verband wil de wethouder zich niet uitlaten. leiden 50.000 gulden. omstandigheden hebben laten werken, Welzijnswerkster Eppink had om ontbin- door onvoldoende maatregelen te nemen De kantonrechter in Leiden heeft Carola ding van haar arbeidscontract gevraagd in verband met de aanwezigheid van asbest Eppink vandaag voor het grootste deel in omdat zij haar vertrouwen in de directie in het pand aan de Breestraat. het gelijk gesteld in haar conflict met de van de organisatie had verloren. Die zou Leidse Welzijnsorganisatie. De LWO moet het personeel van jongerencentrum 't Stat- Ook zou de directie het personeel ver haar een schadevergoeding betalen van huys 'willens en wetens' onder gevaarlijke zuimd hebben tijdig te informeren. twee Leidse buitenbaden n weer open. Haal uw fmbroeken, badpakken en ini's uit de mottenballen it vanaf zaterdag 1 mei kan /orden gezwommen in het ivarmde water van De Vliet De Zijl. De gemeente wil de ningsdag niet ongemerkt irbij laten gaan en heeft de evenementen georgani- rd. embad De Vliet staat cen- d in de activiteiten ter gele- iheid van de start van het nerseizoen en niet zonder en. Het bad bestaat dit jaar nelijk 35 jaar en heeft een dift ondergaan. Het bad vol- :t na de nodige aanpassin- aan de wet Hygiëne en Vei- leid Zwemgelegenheden. is alleen jammer dat nie mand daar iets van ziet omdat het werkzaamheden aan het ondergrondse buizenstelsel, pijpen en leidingen betrof. De gewone baantjestrekker merkt daar dus niets van. Wat de bezoeker wél opvalt, is dat er nog steeds geen nieuwe kantine is in De Vliet. Door de brand in het najaar van 1997 werd de kantine volledig ver woest. Daardoor moeten de pachtsters van de horecagele genheid nog immer improvise ren aan de zijkant van het ter- ras. Ook voor wat de inwendige mens betreft belooft de ge- rr e' - meente echter beterschap. Het is nog één seizoen op een houtje bijten en daarna komt er een^nieuwe fraaie kantine, evenals een modernere entree en een uitbreiding van het aan- Zwembad De Vliet bestaat 35 jaar. Reden genoeg voor een feestje. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Ad van Kaam en Enc-Jan Berendsen tal warme douches. Leiden heeft trouwens toch grootse plannen met zijn zwembaden. Een deel van het buitenbad van De Zijl moet al vanaf volgend jaar worden overdekt. Als dat net zo gaat als met de bouw van de sporthal op die plek kan dat nog wat worden. Maar goed, daarover is al ge noeg geschreven. Er zijn ook plannen om bij De Vliet een overdekt bad te bouwen. Zo hoopt de gemeente de ruim 100.000 Leidenaars die jaarlijks in de regio zwemmen terug te lokken naar hun 'eigen' zwem baden. En wat is er dan makkelijker om te beginnen bij de kleintjes en hun ouders. Daarom is er bij het peuterbadje van De Vliet dit seizoen al een nieuw speel- attribuut. Wij mogen nog niet verklappen wat dat precies is. Wethouder Alexander Pechtold (milieu, sport, toerisme en cul tuur) zal dat speeltje aanstaan de zaterdag om 10.00 uur in werking stellen. En daarmee is het (buiten)zwemseizoen be gonnen. De dag staat verder bol van de andere activiteiten. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN Er zijn demonstraties auto te water, er is een badmodeshow, beachkorfbal, -voetbal en -vol leybal en voor de kleintjes zijn er een springkussen en een sui kerspin. De toegang tot beide zwemba den is zaterdag gratis. Richting De Vliet rijdt er de hele dag een gratis ZWN-bus. De eerste bus vertrekt om 09.30 uur vanaf het Diamantplein via Stevenshof- dreef (halte Digros), Cornelis Schuytlaan, het winkelcentrum aan de 5 Meilaan en de Bach- straat. De laatste bus vertrekt om 16.30 uur uit de Mors. De laatste bus uit De Vliet gaat daar om 17.45 uur weg. Het zwembad sluit zaterdag om 17.30 uur. Voor wat de openingstijden be treft, introduceert de gemeente nóg een nieuwtje. Als het slecht weer is, gaat de tent eerder dicht, bij mooi weer kan er tot 21.00 uur worden gezwommen. Hiervoor wordt speciaal de Leidse zwemlijn geopend. Voor De Zijl 5227181, voor De Vliet 5310409. Het kan een mooi zwemsei- zoen worden. En nu rr^aar ho pen dat de weergoden ons dit keer gunstig zijn gezind. Schaken Denk niet dat u hallucineert als u morgenmiddag in de hal van NS-station Leiden Centiaal twee paarden ziet rondlopen. Deze edele viervoeters dartelen daar rond om u op een schaak evenement attent te maken. In ternationaal grootmeester John van der Wiel speelt van 16.00 tot 18.00 uur namelijk een wed strijd simultaanschaken tegen twaalf tegenstanders. Op zich geen opzienbarend nieuws wa re het niet dat Van der Wiel het opneemt tegen zijn opponen ten op een ongebruikelijke lo catie. Deze simultaanwedstrijd mar keert de start van de EWR Ne derlandse jeugdkampioen schappen schaken die van 3 tot en met 11 mei in Leiden wor den gehouden. Deze wedstrij den vinden plaats in De Waag en buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad in de Me- renwijk. Aan het NK doen 120 schakers en schaakster mee. leiden eric-jan berendsen Naar de mogelijke gevaren van het lekken van vervuiling uit de stortplaats De Bult in Leiden komt extra onder zoek. Onder druk van een overgrote meerderheid van de gemeenteraad zegde wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) gisteravond toe dat een deskundige alle rap portages over De Bult beoordeelt. Die belofte was ge noeg voor alle partijen op LWG/De Groenen na om ja te zeggen tegen het bebouwen van de polder Roomburg. leiden robbert minkhorst Het raadslid F. van As van RPF/GPV/SGP zwengelde de discussie over de niet gesaneer de vuilstort aan. In zijn ogen was het onverstandig om een woonwijk te bouwen naast een gevaarlijke plek als De Bult zon der extra onderzoek. Bovendien was ongerustheid ontstaan onder meer in de aangrenzende wijk Meerburg over het gevaar van vervuild grondwater dat de polder in zou druppelen. Van As haalde een onderzoek van de provincie Zuid-Holland aan. Hij concludeerde daaruit dat De Bult ernstig was ver vuild, maar dat saneren geen hoge prioriteit verdiende, en dat de vervuiling geen gevaar vormde, echter vooral omdat de omgeving niet is bebouwd. Hij pleitte voor een onafhanke lijk bodemonderzoek. „De on duidelijkheden moeten uit de wereld worden geholpen", vond Van As. Wat is er aan de hand en wat zijn nu precies de risico's?" Eerder wees de oud-directeur van gemeentewerken L. Baren- dregt op de gevaren van de ver vuiling. Volgens Barendregt kan vervuild grondwater wel dege lijk richting de geplande woon wijk in Roombrug stromen. Dat proces was zelfs nu al aan de gang, stelde de oud-ambtenaar. RPF'er Van As kreeg gister avond direct bijval van het on afhankelijke raadslid D. Sloos, de SP, D66 en LWG/De Groe nen. Andere partijen maakten zich overigens ook grote zorgen over de mogelijke risico's. P. Duijvensz (GroenLinks) drong aan op het heien zonder brede boorkop, zodat er geen groot boorgat ontstaat. Dat verkleint het risico van verspreiding van de vervuiling. Van Rij nam het voorstel over. Ook het CDA zin speelde op meer maatregelen. De wethouder vond een ex tern bodemonderzoek te veel van het goede, maar was wel bereid om een „gezaghebbend figuur te laten bekijken of de conclusies die wij trekken, hout snijden". Hij was het met Van As eens dat de onrust moest worden weggenomen. Van Rij's suggestie was een voldoende toenadering voor alle partijen. Het CDA en de PvdA vrees den verder dat de wijk Meer burg onvoldoende een eenheid zou gaan vormen met de nieu we wijk. Voor de sociaal-demo craten was de toezegging van Van Rij dat de winkels en hore ca die in het bestemmingsplan Roomburg staan vermeld niet mogen concurreren met de be staande voorzieningen in Meer- burg. Voetgangersbrug op zijn plek gezet leiden marian krijgsman vervolg van voorpagina Een handjevol belangstellen den, een legertje fotografen en tientallen werknemers die vol spanning kijken hoe de voet gangersbrug van Transferium 't Schouw in beweging komt. Af gelopen nacht werd de stalen voetgangersbrug op zijn defini tieve plaats gezet, een enorme logistieke operatie. De voetgangersbrug van 150 ton werd in de nacht van 9 op 10 maart in losse delen aange voerd. Vanaf die tijd is hard ge werkt om de boogdelen met een totale overspanning van 85 meter aan elkaar te zetten. Pre cies volgens het tijdschema was de voetgangersbrug klaar voor vervoer. Twee zwaartransport- wagens, een soort lorries op heel veel wielen, manoeuvreren onder de brug. Door middel van een hydraulisch systeem wordt de brug opgetild. De wa gentjes zijn optimaal wendbaar en worden door middel van af standsbediening bestuurd. „De brug wordt nu naar de voet gereden", zegt construc teur Bauke Schat. „Eenmaal op z'n plek wordt de onderkant van de brug met een kleine las vastgezet. Een las die groot ge noeg is om de verwachte brug- belasting te dragen. Na het las sen worden de transportwa gens onder de brug weggere den". „En dan maar hopen dat hij blijft staan grapt collega M. Bosselaar. Het is een flink zware en grote brug die over een maand alleen maar voet gangers te dragen krijgt. Rondom het verplaatsen van de brug zijn talloze bedrijven bezig met nevenactiviteiten. De asfalteerders maken gebruik van de verkeersstremming en proberen met man en macht de busbaan en op- en afrit te asfal teren. L. van Vught, verkeerslichtco- ordinator, zet met een zucht zijn tas in de directiekeet. „Zo, nu kan ik even rustig zitten. Ons werk zit namelijk meer in de voorbereiding. Alles binnen de draaicirkel van de brug moest worden afgebroken, van verkeerslichten tot lantaarnpa len. Maar onze jongens zijn al weer bezig met opbouwen". Van Vught vertelt enthousiast' over de nieuwe verkeerslichtin stallatie die binnenkort bij het Transferium wordt geplaatst. „Met roodlichtcamera's en een strafmechanisme. Wie netjes rijdt heeft vanaf het eerste stop licht steeds groen licht. Wie te hard rijdt krijgt tien seconden rood licht, al sta je nergens op te wachten. En als je doorrijdt, staat daar de camera. Straffen en belonen hè, dat is de enige manier om hard rijden tegen te gaan". Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 1 juni. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13