Gezond wonen in puur natuur Een fuut is dol op zijn eigen veren In Natura Maan zeer waarschijnlijk een stukje van de aarde Postbezorging rond Koninginnedag. WOENSDAG 28 APRIL 1999 BEN APELDOORN Het is een stuk waarschijnlijker geworden dat de maan een stuk van onze aarde is. Onderzoe kers hielden altijd al rekening met die mogelijkheid. Die ge dachte is nu bevestigd door de sinds enige tijd om de maan cirkelende onderzoekssonde Lunar Prospector (LP). Volgens de sonde heeft de maan een metaalkern met een middellijn tussen 600 en 850 kilometer; de massa daarvan bedraagt onge veer drie procent van de totale massa van de maan. Bij de aar de is die verhouding tienmaal zo groot: 30 procent van de to taalmassa van de aarde zit in de (metaal) kern. „Uitgaande van de verhoudin gen tussen de beide totaalmas sa's van de aarde en de maan, en die van hun kernen moet de maan zijn ontstaan tijdens de botsing van de aarde met een groot hemellichaam in de be gintijd van het zonnestelsel. Dat hemellichaam zal ongeveer even groot zijn geweest als nu de planeet Mars is", zegt astro- fysicus Alex Konopliv, verbon den aan NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena. Bij de botsing smolten beide hemellichamen voor een groot deel samen. Rekenmodellen la ten zien dat een grote hoeveel heid materiaal het heelal werd in geslingerd. Een deel daarvan kwam terecht in een baan rond de aarde en verdichtte zich later tot wat nu de maan is. „Volgens de rekenmodellen kwamen ook delen van de me- taalrijke kernen van de twee botsende hemellichamen in de (latere) maanmaterie terecht", legt Konopliv uit. „De hoeveel heid daarvan is in zekere mate afhankelijk van de grootte van het hemellichaam waarmee de aarde in botsing kwam. Het overgrote deel van alle metalen zakte in de toen immers nog geheel vloeibare hemellicha men onder invloed van de toe nemende zwaartekracht naar de kernen." „In zekere zin kun je dus uit de afmetingen van de relatief kleine metaalkem van de maan aflezen dat hij tijdens een kolossale botsing moet zijn ontstaan. Misschien zien we nog het een en ander over het hoofd, maar je mag aannemen dat als aarde en maan tegelijk als twee aparte hemellichamen waren ontstaan, zoals tientallen jaren lang een heel populaire theorie was, de metaalkem van de maan toch flink groter zou moeten zijn geweest." Defini tieve bevestiging van het op die wijze ontstaan zijn van onze maan is, denkt Konopliv, nog slechts een kwestie van tijd. „Om de precieze samenstelling van de metaalkern te achterha len, dus hoeveel ijzer, nikkel, platina, iridium en goud het be vat, zijn nauwkeurige, gelijktij dige metingen van een stuk of vijftien seismometers op het maanoppervlak zelf nodig. Die kun je met behulp van simpele robots op het maanoppervlak plaatsen", aldus Konopliv. „Als de verhoudingen van die meta len overeenkomen met die in de metaalkern van de aarde, dan lijdt het geen twijfel dat de maan zo ontstond. De muren en het dak van dit huis zijn voorzien van ecologisch isolatiemateriaal. Op Koninginnedag, 30 april, zal er geen postbezorging en geen buslichting plaatsvinden. In onderstaand over zicht treft u de gewijzigde regeling aan. Gepost vóór de buslichting op: Streefdatum bezorging: woensdag 28 april donderdag 29 april donderdag 29 april zaterdag ï'mei vrijdag 30 april maandag 3 mei Hebt u vragen over spoedeisende post zoals rouw brieven, of over de bezorging rond Koninginnedag, bel dan met PTT Post Klantenservice: 0800 - 0417 (gratis). Het milieuvriendelijk wonen rukt op. In speciale woonwin kels kunnen mensen zich ori ënteren op het gebied van 'na tuurlijk wonen' met bijvoor beeld lemen wanden, houten bedden en lattenbodems, ma trassen gevuld met natuurlijke latex en vloerbekleding van si sal. In ecologische woningen wor den kunststofproducten zo veel mogelijk vermeden: het leeu wendeel is gemaakt van uit de natuur afkomstige materialen. De toevoeging biologisch geeft aan dat de materialen boven dien op een milieuvriendelijke wijze zijn verkregen,, en zonder schade voor de natuur kunnen worden gerecycled. Chemische bestrijdingsmiddelen tijdens de katoenteelt zijn bijvoorbeeld verboden. In steeds meer woningen wor den de milieuvriendelijke pro ducten toegepast. „Mijn klan tenkring is gestaag aan het groeien", zegt Marian van Has- sel. Zij is meubelmaakster en eigenaresse van de Bredase ecologische- en biologische woonwinkel Natuur in Vorm. Antroposofen en mensen uit de milieubeweging wisten de weg naar mijn zaak al veel lan ger te vinden, maar de laatste tijd komen ook steeds meer mensen met medische klachten zoals allergieën over de vloer. Die allergieën worden veroor zaakt door bijvoorbeeld chemi sche ofwel synthetische verf. Schilderen met natuurverf kan dit soort gezondheidsproble men voorkomen", stelt ze. De gedachte is dat de lucht die langs synthetische verf strijkt, positief wordt geladen. Deze geladen lucht (de zogenoemde ionen) houdt vervuiling langer vast, waardoor allerlei schade lijke stoffen in woningen ont staan. Natuurverf daarentegen zorgt voor negatieve ionen. In natuurverf zitten uitsluitend producten van Moeder Aarde zoals lijnolie en natuurlijke pig menten. Lijnolie wordt gemaakt uit geperste zaden van de vlas plant. En om verf te kleuren worden pigmenten uit onder meer bladeren, wortels en de bast toegevoegd. Verkoolde en gemalen dierenbeenderen zor gen doorgaans voor een zwarte tint, terwijl niet-alledaagse kleuren zoals Perzisch rood, oker en amber uit zand en klei worden gehaald. Ecologisch en biologisch wo nen gaat echter veel verder dan hier en daar een likje natuur verf. Marian van Hassel: „Gips platen voor wanden moeten worden vermeden. Verstandi ger is om zogenoemde Pavatex- platen toe te passen, die uit af val van naaldbomen bestaan. Bij de verbranding van dit afval komt een bindmiddel vrij, waardoor je een soort hard board krijgt. Door vervolgens het materiaal met leem af te werken, ontstaat een natuurlij ke, vochtregulerende, geluid dempende, milieuvriendelijke en ademende wand." De liefhebbers leggen daar naast tapijt van bijvoorbeeld si sal, kokos of wol op de vloer. Ook slapen ze niet in een bed met stalen binnenveren, maar op een houten lattenbodem, voorzien van bijvoorbeeld een met natuurlatex of kokos ge vuld matras. De gordijnen zijn van biologisch geteeld katoen of linnen gemaakt. Bovendien zijn in de woning vrijwel alleen houten stoelen, tafels, kasten en zelfs lampen te vinden. Kort om, kunststof onderdelen zijn verbannen. „Het hout is afkomstig uit spe ciale productiebossen waar bo men continu worden aange plant. De katoen-, en vlasteelt, waarvan linnen wordt gemaakt, dient zonder gebruik van be strijdingsmiddelen plaats te vinden", vertelt Hassel. Ecolo gisch en biologische woonpro- ducten zijn niet alleen bij Na tuur in Vorm te vinden; er zijn ook gelijksoortige winkels in Nijmegen, Amersfoort, Arnhem en Rotterdam. Ook de Vereniging Integrale Bio-logische Architectuur (VI- BA) uit Den Bosch, een samen werkingsorganisatie van pak weg 600 leden die duurzaam bouwen en gezond wonen sti muleert, houdt zich bezig met ecologische en biologische huisvesting. Daarvoor heeft de VIBA het gehele jaar door een hal ingeruimd waar liefhebbers, tegen entreegeld van tien gul den, bouwmaterialen kunnen bekijken. „We hebben momen teel plannen om ook natuurlij ke woonproducten zoals tafels, stoelen, bedden en matrassen in onze tentoonstelling op te nemen", zegt VIBA-directeur Koos Timmermans. „Die pro ducten en de bouwmaterialen bepalen de voorwaarden waar aan een gezond leefklimaat moet voldoen: meer zonlicht in huis, betere lucht, minder ge luid en minder elektromagneti sche straling." Over de invloed van zonlicht, lucht en geluid op het woonge not is iedereen het wel eens; maar menigeen fronst de wenk brauwen over de effecten van elektromagnetische straling. Elektrische apparaten zoals een computer en wekkerradio's ge ven straling af, waardoor de mi FOTO GPD nuscule elektrische stroompjes in ons lichaam negatief worden beïnvloed. Er zijn onderzoeken die dit verband als een india nenverhaal bestempelen, maar er bestaan ook rapporten waar in wel degelijk een relatie is aangetoond. Het standpunt van de Nederlandse Gezondheids raad is in elk geval duidelijk: schadelijke invloed door huis houdelijke apparaten is niet be wezen. Sommige voorstanders van ecologisch en biologisch wonen zetten desondanks hun wekkerradio iets verder van het bed en slapen niet onder een elektrische deken, zodat ze stra ling zoveel mogelijk ontlopen. Een enkeling gaat nog een stap verder en houdt ook rekening met zogenoemde aardstraling, die diep onder de grond naar boven wordt verzonden. Met hulp van een wichelroede wordt bijvoorbeeld nagegaan waar een onderaardse water stroming is. De straling van een waterstroom onder de grond zou een in de buurt gelegen woning kunnen bereiken en al lerlei medische klachten ver oorzaken. Ir. Atze Boerstra, directeur van het Rotterdamse Ingenieursbu- ro voor Arbo- en Binnenmilieu: „Bepaalde voorstanders van ecologisch en biologisch wonen houden er twijfelachtige weten schappelijk gefundeerde stand punten op na. Over de elektro magnetische straling ben ik echter genuanceerder. Een een duidige conclusie is weliswaar niet te trekken, maar voorzich tigheid is geboden. Asbest werd in eerste instantie ook als on schadelijk beschouwd, totdat nieuwe onderzoeken de funeste werking van dit materiaal aan toonden." Elders stond de wereld in vuur en vlam, maar in de rietvelden was het al leen een zachtrood ochtendlicht dat op het wateroppervlak dreef. Een witte wolk gleed er rustig in voorbij, achter omgekeerde zilveren berken langs. Plotseling brak echter dat spiegel beeld. Zonder enig geluid vielen wolk en berken in scherven uiteen en uit het middelpunt van die stille chaos dook een vogel op. Hij glansde als sa tijn en toen hij zich schudde, rolden grote waterdruppels van zijn beige en bruine veren. Is het verwonderlijk dat deze vogel vroeger 'satijnduiker' werd genoemd? Tegenwoordig heet hij ge woon 'fuut': een banale en nietszeg gende naam in vergelijking met die prachtbenaming van vroeger. De vogel werd in het verleden echter niet dienovereenkomstig behandeld. Het waren niet alleen de kaken van de snoek en de klauwen van de kieken dief die hem bedreigden, maar boven dien werd hem het leven vrijwel on mogelijk gemaakt door de mens. Wan neer we er ons van bewust zijn dat el ke fuut dagelijks een half pond vis naar binnen werkt, kunnen we het onze waterlandbewonende voorouders trouwens niet kwalijk nemen dat ze deze visconcurrent met graagte de nek omdraaiden. Toen zijn prachtige zil verwitte borstveren in de mode kwa men als versiering van dameshoedjes en als materiaal voor kragen en mof fen, was eigenlijk het doodvonnis van de fuut getekend. Dikwijls is echter de redding nabij, wanneer de nood het hoogst is: de visserij ging op z'n retour, terwijl modegrillen per definitie een kort leven beschoren zijn. Natuurin- stanties begonnen zich ervoor in te zetten het imago van de fuut op te peppen en bovendien schikte de vogel zich naar de mens en ontpopte zich als een uitgekiende cultuurvolger. Het gevolg was dat de eens zo zeldzame fuut een algemeen voorkomende vogel werd, die we overal kunnen ontmoe ten waar water is. Wie kent hem niet, die ranke vogel? Spits en puntig is hij, sjiek en kwiek: het uiterlijk van een chevalier. Voor zien van een snavel als een degen en 's zomers getooid, als een middeleeuwse ridder, met pluimen en franjes. En, wanneer we hem eens goed bekijken. met rode ogen. Terwijl ridders dikwijls rode oogjes hadden om een andere re den, zijn die van de fuut aangeboren en uiterst functioneel. Want slechts in de diepte van het water vindt hij zijn tafel gedekt: vissen, salamanders, kik kers, insecten, larven, kreeftachtigen en waterplanten. De diepte heeft ech ter één nadeel: het is er donker. Daar om die ogen. Het rood ontvangt het schaarse licht optimaal. Naast al het watervoedsel consumeert de fuut iets heel merkwaardigs: zijn ei gen veren. Waarom hij dit doet is nog steeds niet met zekerheid bekend, maar waarschijnlijk bevatten de veren allerlei vitaminen en voedingsstoffen, terwijl ze bovendien de maagwand be schermen tegen scherpe visgraten. In de als braakballen uitgespuwde onver teerbare voedselresten worden die ve ren na verloop van tijd naar buiten ge bracht, waarna er weer nieuwe wor den ingeslikt. Veertjes maken ook onderdeel uit van wat jonge fuutjes als babyvoer krijgen aangeboden. Ze smullen er gretig van, die kleine gestreepte donsballetjes. Verwend worden ze, niet alleen met veertjes, visjes en vette insecten, maar ook doordat ze in plaats van zelf te zwemmen, mogen meevaren op de brede rug van pa of ma. Dit meeliften heeft, zoals alles in de natuur, uiter aard een doel, en wel: ontkomen aan de vraatzucht van snoeken, ratten en andere vijanden. Voordat de jongen ter wereld komen, dienen - zoals de meesten van u bekend is - toekomstige ouders enige arbeid te verrichten. Fu ten doen dit heel artistiek. Hun balts is van een bijzondere charme. Als inlei ding op de paring geven man en vrouw een schitterende balletuitvoe ring ten beste. Als eikaars volmaakte spiegelbeeld dansen en zwemmen ze, op elkaar toe, van elkaar af. Ze richten zich buik aan buik op en draaien, zwenken en kronkelen. Soms duikt een van de futen onder de ander door om vervolgens loodrecht uit het water op te doemen, waarna door de partner een ineengedoken houding wordt aan genomen, alsof hij geschrokken is door de plotselinge spookverschijning. Intussen worden over en weer telkens waterplanten of algen aangeboden, als symbolisch nestmateriaal. Het is een fraai waterballet, dat de paarbinding moet verstevigen, want de eigenlijke paring vindt plaats op het aan rietstengels verankerde of op vaste bodem rustende nest. Het nest is een drijvende burcht geworden en wordt met fikse snavelhouwen verdedigd te gen wie zich er ook maar iets te dicht bij in de buurt waagt. THEO SCHILDKAMP PUZZEL CRYPTOGRAM HORIZONTAAL: 1. Hij wil graag bouwen, daarom gelooft hij het wel! (8); 5. Zichtbaar terrein bij een conservenfabriek (8); 6. De eerste zuster is ziek van de slaap (4); 8. Gevecht bij u in de vallei (4); 10. Vertrouwd met het be zit (5); 12. Die soep is niet veel soeps (5). VERTICTICAAL:1. Verheffende bezigheid (6); 2. Die kunstenaar kun je alles wijsmaken (6); 3. Stuk voor stuk zijn ze één voor één sprookjesachtig (5); 4. Met name de maten van een meisje (5); 7. Door een bewaker in het zeil ge houden (5); 9. Vlug terug om contact te maken (4); 11. Thans op de thee niet schadelijk (3). Oplossing van dinsdag: 1. noga - argon - jargon2. gard - graad - aardig3. mode - moede - gemoed4. neet - rente - extern5. kade - kader - rokade6. step - speet - septet7. gein - inleg - heling8. ding - dingo - onding9. reep - speer - expres 10. roer - order - droger Gevraagd woord: JAGERSHOED. REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA 023-5 Gevaarlijke gifmix Mengsels van bestrijdingsmiddelen en kunstmest in het grondwater beïnvloeden het menselijk afweersysteem en dl 5 hormoonhuishouding, blijkt uit een Amerikaanse studie. W ren Porter, toxicoloog aan de universiteit van Wisconsin in Madison, deed vijf jaar onderzoek bij muizen en bekeek dri gangbare landbouwchemicaliën: het insecticide aldicarb, h herbicide atrazin en nitraatmeststof. Muizen kregen water drinken met concentraties van deze stoffen. De blootgestel I dieren ontwikkelden een ander immuun-, hormoon en ze nuwsysteem. De effecten waren het duidelijkst, wanneer di 1 middelen in combinatie werden gegeven. Een mix landbot gif geeft allerlei effecten op het endocriene systeem, waarb klieren hormonen afscheiden in de bloedbaan. Deze verst< ring kan de hersenontwikkeling van de foetus aantasten, wrichting van de schildklierwerking kan bij mensen gevolg hebben voor de ontwikkeling van agressie, de leervaardigh en het immuunsysteem." Volgens Porter bewijst de studie kinderen en ongeboren vruchten de meeste risico's lopen de pesticide-kunstmest mix in het grondwater. „Er is veel weinig aandacht voor reële biologische effecten van deze mengsels die overal in de praktijk voorkomen. Toxicologen beperken zich in hun onderzoek tot celbeschadigingen of mutaties als gevolg van extreme doses chemische landbou I middelen. Hierdoor geven ze een te mooie voorstelling var werkelijkheid. Want kleine concentraties kunnen in wisselt king met elkaar al gevaarlijk zijn." Eerherstel buidelwolf De Tasmaanse buidelwolf (Thyiacinus cynocephalus) bevc ooit uitgestrekte gebieden in Australië en Tasmanië. Hij wt voor het laatst in het wild opgemerkt in 1930. Het laatste exemplaar in gevangenschap stierf in 1936 een eenzame do in de dierentuin. De dieren werden uitgemoord door Austi sche schapenfokkers, die de buidelwolf verantwoordelijk ai ten voor het jagen op schapen. Ten onrechte, zo blijkt uit c derzoek van wetenschappers vein de Universiteit van Tasm nië. Anders dan de wolf waagde de kleine buidelwolf zich aan prooien die groter waren dan hemzelf, en dus zeker nii aan schapen. De wetenschappers leiden dit af uit het gebit de buidelwolf. Zij ontdekten op de tanden vrijwel geen slijt gesporen en diepe krassen, zoals bij wolven en hyena's. Vo gens de wetenschappers voedde de buidelwolf zich hoofd2 kelijk met kleine prooien, van muizen tot possums. Al in It waarschuwden zoölogen en biologen voor het dreigende u sterven van de buidelwolf en zijn onterechte reputatie als schapendoder. Tevergeefs. En toen vanaf 1887 een premie werd uitbetaald voor elke gedode buidelwolf, was zijn lot d nitief bezegeld. Kevers gefopt Amerikaanse wetenschappers hebben de chemische signa achterhaald die ananaskevers de weg wijzen naar hun 'pro De insecten worden aangetrokken door vluchtige stoffen d worden verspreid door micro-organismen in rottend fruit. Door dergelijke lokstoffen na te maken kunnen de belagen massaal worden gefopt en in de val gelokt. Dit voorkomt sj Ten met insecticiden. De ananaskever of Carpophilus hum lis houdt niet alleen van sappige ananas, maar houdt het o op dadels, citrusvruchten en suikerriet. De plaaginsecten vooral toe in opslagruimten en tijdens internationale trans porten. Onderzoekers in Peoria, Illinois, hebben drie miert biële componenten geïsoleerd waar de kevers dol op zijn. van de drie (pyrazine) was nooit eerder in de natuur aange troffen. De bestanddelen, die in het lab nagemaakt zijn, bli ken ook te werken als lokstof voor negen andere soorten si kevers. De entomologen ontdekten verder dat mannelijke kevers die bedervende waar op het spoor zijn, als reactie zt ook aanvullende chemische lokstoffen uitscheiden. Deze z genoemde feromonen roepen zowel mannetjes als vrouwt I aan tafel. Maar voor de gefopte insecten, aangetrokken do l synthetische lokstoffen, is het hun laatste avondmaal. Mier bijt van zich af Veel van de 9500 soorten mieren die er zijn blijken niet zo drild te zijn als de harmonieuze aanblik van het leven in ee nest doet geloven. Het mierenleven bestaat niet uit blind er tevreden gehoorzamen aan de rol die het insect bij de gebo te krijgt toebedeeld, zoals voedsel zoeken, graven, wachter of oppasser bij de eieren of larven. Het bestaat eerder uit w ken onder spanning en onderdrukking. Uit onderzoek van prof. Laurent Keller van de Universiteit van Lausanne kurm de afgebeulde werkmieren uit onvrede over hun lot in opst Qj komen tegen de koningin. In nesten woeden dan ook vaak re veldslagen, die gepaard gaan met massaslachtingen. Gro'C' pen mieren vechten zich dan naar buiten om zelf eieren te J1 gaan leggen in een nieuwe nest in plaats van de koningin t(11 blijven dienen. Het gevaar voor opstanden is voortdurend v aanwezig, omdat de werkmieren genen blijken te hebben c nêr ze ertoe aanzetten zich voort te planten net zoals de koninji. die zij dienen. Die vormt het middelpunt van het nest en le i.i 10.000 eitjes per dag. Maar de vrouwtjes vallen ook vaak ht n broers aan, kennelijk om het percentage vrouwen in het ne"' te verhogen. Met als gevolg dat het in een nest gonst van saui- menzweringen, conflicten en veldslagen. Vele soorten hebfree daarom zelfs 'politiemieren' ingesteld om de orde te hand! inti ven. Zij doen dit door rebellen met giftige chemicaliën te b sproeien, die dezelfde uitwerking hebben als traangas. qj TEewiJL IKMEUTCÉ iV/Wib. A werk, <sMTmemeer ca. f." //jV EEM &AUETJE StMN//

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10