Klap voor Bart en BNN WEER Het Gesprek van de Dag Teleurstellend resultaat TV Chipknip COMMENTAAR De mythe van Zandvoort is ontzenuwd. Er is geen sprake van een wereldomvattend en professioneel georganiseerd netwerk van gewetenloze kinderporno-exploitanten. Slechts één enigszins meelijwekkende figuur blijkt verant woordelijk en diegene is dood. Het heeft de politie Kenne- merland tien maanden gekost om dat vast te stellen. Tien maanden waarin de zaak wereldwijd grote maatschappelij ke onrust veroorzaakte. Gedurende het gehele onderzoek hulden politie en justitie zich in stilzwijgen. Pornospeurder Marcel Vervloesem voel de zich in dat vacuum van informatie als een vis in het wa ter. Voortdurend onthulde hij nieuwe connecties tussen Zandvoort en andere schandalen en wist zich daardoor het middelpunt van de belangstelling. Geen moment werden de openbaringen van de amateur weerlegd door de profes sionals. Terugkijkend op tien maanden-onderzoek, zijn er veel mo menten geweest waarop politie en justitie de zaak tot zijn werkelijke proporties hadden kunnen terug brengen. Steeds meer betrokkenen verklaarden immers dat de Zandvoortse affaire feitelijk een zeepbel was. Justitie en politie reageer den daarop met de mededeling dat het onderzoeksteam op volle kracht het werk voortzette, daarmee de suggestie wek kend wel degelijk een grote zaak in de vingers te hebben. Het uiteindelijke resultaat van tien maanden intensief speurderswerk is dat 31 afnemers van de Zandvoortse kin derporno bezoek kregen van de politie. Dankzij de Zand voortse expertise zal het in de toekomst makkelijker worden om de gebruikers van deze weerzinwekkende internetsites te achterhalen. De belangrijkste doelstellingen van het onderzoek, de op sporing van daders, producenten en slachtoffers, werden echter niet bereikt. Het internationale karakter van zowel de kinderpomoproductie als het internet vormde blijkbaar een onneembaar obstakel. Al met al is dat een teleurstel lend resultaat. Een weiland met ballen Een poosje geleden zei ik het al, het wereldkampioenschap snooker is niet meer wat het geweest is. Dorknopers maken thans de dienst uit in deze sport, die nog het best te beschrij ven valt als biljartvariant met gekleurde ballen. Mannetjes van amper twintig jaar staan nu aan de top. Luitjes die met name onder kunstlicht leven en zelden of nooit zonlicht zien. jochies zo bleek als as. Met droevige gezichten. Of ern stige. Nee, voor de opwinding hoef je vandaag de dag niet naar het snooker te kijken op de BBC. Veelvoudig wereldkampioen Stephen Hendry maakte giste ren nog eens duidelijk wat deze sport op dit moment mist op televisie. Ik heb het geklokt. Zeker een paar keer was het een halve minuut stil op de buis. Stephen was aan stoot, maar voor hij daadwerkelijk zijn keu gebruikte vond hij het nodig om de situatie op de tafel nog eens goed in ogenschouw te nemen. Het publiek was muisstil en de beide commentato ren van de BBC hielden ook hun mond. En tegenstander Ja mes Wattana zat roerloos op zijn stoel. Het was alsof ik naar een weiland zat te kijken. Nee, dan was het vroeger toch wel anders met kerels als Alex Higgins. Dat was nog eens een aparte vent. Soms spelend als een krant, soms geniaal. En bijna altijd goed voor een schandaal. Hij piste ooit iri een plantenbak tijdens een wed strijd, hij gaf ooit de scheidsrechter een kopstoot en hij liep ooit tijdens een finale te hinken om de tafel omdat hij de avond daarvoor door zijn vriendin van het balkon was ge mieterd. Geen prettig figuur om in de buurt te hebben, dat geef ik toe, maar natuurlijk wel om naar te kijken. Net als naar die dikke Canadees Bil Werbeniuk, die voor de wed strijd lieters brier dronk om de spieren in zijn speelarm te ontspannen. Op medische indicatie. En het was nog aftrek baar van de belastingen ook. Nu valt er buiten de tafel niets opwindends meer te beleven. Op de tafel gelukkig wel. Het is puur topsport wat deze heren bedrijven, ook al zien mannetjes als Hendry er nog zo saai uit. En ach, kijken naar een frisgroen weiland heeft iets rust gevends. Snooker is ook het zachte klikken van de ballen. En liet gefluister van de commentatoren. Alleen al wat dat be treft is het de moeite waard. Op de andere zenders wordt al genoeg geschreeuwd, geknald en geschoten. WIL BUYS Eerst wolkenvelden, dan zon Wat een prachtige voorjaarsdag gisteren! Na wat bewolking tij dens de ochtend werd het vrij zonnig (de overdrijvende sluier wolken onderschepten het zonlicht nauwelijks) en voor het eerst sedert Goede Vrijdag steeg het kwik op veel plaatsen tot meer dan 20 graden. Koploper was het Limburgse Hoensbroek met 23,5 graden. Opvallen deed ook Hoek van Holland waar 21,8 graden werd gemeten. In onze streken waren de thermometers een tikje minder uit bundig maar met 20,0 graden op Valkenburg en 19,4 op Schiphol was er geen enkele reden voor ontevredenheid. De normale temperatuur voor deze tijd van het jaar bedraagt 15 graden. Minder tot de verbeelding sprak het weerbeeld in het noordoos ten van Nederland. Daar en op de Waddeneilanden (Texel uit gezonderd) raakte het snel bewolkt en op sommige plaatsen werd de 15 graden niet gehaald. Om 11.00 uur was het plaat selijk maar 9 graden. Vanochtend was het in onze regio beter dan gisteren werd ver wacht. De vrees voor het uitrollen van een deken van laaghan gende bewolking werd geen bewaarheid. We! ontstond ertegen achten bewolking. De komende nacht en morgenochtend is de kans op wolkenvelden groter maar later op de dag breekt de zon weer door en het blijft droog. De wind waait uit richtin gen tussen noord en noordoost en is overwegend matig, aan de kust vrij krachtig van sterkte. De temperaturen komen woensdag uit op maximaal 17-18 graden, aan zee stokt het kwik op een iets lager niveau van ongeveer 14 graden. Op donderdag en vrijdag, Koninginnedag, wordt de invloed van het westelijk van de Britse eilanden gelegen hogedrukge- bied kleiner. Toch blijft er nog wel een uitlopertje boven het Noordzeegebied overeind. Om die reden mogen we met rustig weer rekening houden. Bovendien blijven de neerslagkansen klein maar of het ook zonnig zal zijn is onzeker. Tijdens het weekeinde ontstaat er tussen Schotland en IJsland een nieuw hogedrukgebied. Aan de oostflank van dit systeem stroomt aanmerkelijk koudere lucht naar het zuiden. Bart de Graaff, oprichter van televisie-omroep BNN, raakt zijn donornier kwijt. Deze week wordt De Graaff geopereerd in het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) waar hij sinds 7 april is opgenomen. Tv-presentator raakt zijn donornier kwijt De televisiester hoorde gisteren van zijn LUMC-specialisten dat de nier verwijderd moet wor den omdat dit donororgaan hem ziek maakt. De Graaff slikt zware medicijnen om afsto tingsreacties te onderdrukken waardoor zijn afweer sterk ver minderd is. Daardoor krijgen andere ziektekiemen een kans toe te slaan. De BNN'er die gis teren te horen kreeg dat hij zijn nier verliest, is volgens een col lega van BNN ,,erg verdrietig". De Graaff is sinds februari ziek thuis en werd drie weken in het LUMC opgenomen, het acade mische ziekenhuis waar hij tweeënhalf jaar geleden werd getransplanteerd. „Hij had last van een kaakonsteking en was erg vermoeid", vertelt Suzan Damen van BNN. „In het LUMC kwamen ze erachter dat Bart ook de Ziekte van Pfeiffer heeft. Om dat virus te bestrij den moet Bart stoppen met de medicijnen die ervoor zorgen dat zijn nier niet wordt afgesto ten. Hij stond dus voor de keus: het Pfeiffervirus accepteren of zijn nier opofferen. Als zijn nier niet wordt verwijderd, zou hij nog zieker worden. Bart vindt het verschrikkelijk dat hij zijn nier kwijtraakt. Het betekent een enorme klap voor hem om dat hij straks weer een heel an der leven zal moeten leiden, met dagelijks spoelen enzo." Bart de Graaff is onder meer bekend van de televisiepro gramma's 'Waar kan ik je 's nachts voor wakker maken' waarbij bekende Nederlanders uit hun bed worden gebeld en van 'Teringtubbies'. De Graaff is in Haarlem geboren en heeft jaren in Lisse gewoond. Hij woont nu in Hilversum en is van plan binnenkort naar Eem- nes te verhuizen. Naar ver wachting zal De Graaff nog en kele weken in het Leidse zie kenhuis verblijven en niet eer der dan in september weer aan het werk kunnen. Dat is ook een fikse tegenslag voor BNN. De jongste omroep van Nederland is net met een landelijke ledenwerfactie be gonnen. De Graaff zou daarin een prominente rol vervullen. Tevens was het de bedoeling dat hij op zondagavond weer de centrale presentator zou wor den. „Maar laten we niet vergeten dat het momenteel keihard om de gezondheid van Bart gaat", reageert Gerard Timmer, vice- voorzitter van BNN. „Bart is na tuurlijk de personificatie van BNN, maar we proberen al eni ge tijd het Nederlandse publiek te laten wennen aan andere ge zichten. Dat is een moeilijke opgave, maar ook een noodza kelijke. Dat hebben we altijd ge weten. Na de transplantatie in 1996 is er natuurlijk veel ge beurd. Het was niet zo dat wij altijd onvoorwaardelijk in de nieuwe nier hebben geloofd. Dat hij er nu uit moet, komt voor ons wel onverwacht." CAROLINE VAN OVERBEEKE Madonna is Inmiddels veertig jaar, maar haar uitstraling is nog altijd zo groot dat Max Factor er heel veel voor over had om haar als model te strikken. De popster maakte voor het cosmeticabedrijf een commercial die eind april op de Britse tv en in de zomer in Europa en Azië wordt uitgezonden. Hier kijkt ze ten behoeve van de opnamen door een gouden vlindernet-masker. foto reuters Mensen met een laag of een mo daal inkomen die plotseling meer geld hebben, worden niet gelukki ger. Maar dat geld niet gelukkig maakt, geldt niet voor mensen die het al breed hebben. Die voelen zich namelijk wel gelukkiger als er nog een schip met geld binnen loopt, zeggen twee economen van de Universiteit van Zürich na een onderzoek. De twee onderzoekers hoorden 6000 mensen uit over hun geluksgevoel, meldt de krant Son- ntagsblick. Ze kwamen tot de slot som dat mensen met kinderen door de zorg voor en de zorgen om de kinderen minder gelukkig zijn dan kinderloze stellen. Maar als de kinderen volwassen zijn en de ou ders bejaard, is het net andersom. Dan zijn ouders juist gelukkiger dan mensen zonder nakomelingen. ALOIS STUTZER en BRUNO FREY kwamen verder tot de ontdekking dat mensen met een vrij beroep gelukki ger zijn dan werknemers omdat ze niet voortdurende de hete adem van een chef in hun nek voelen. MENSELIJK De Belgische filmacteur JEAN- CLAUDE VAN DAMME treedt voor de vijfde keer in het huwe lijk. Hij zal op 26 juni in de badplaats Knokke het jawoord geven aan Gladys Portugies, een Amerikaanse bodybuilder, die ook zijn derde echtgenote was. Dat meldt de Belgische krant Het Nieuwsblad. Van Dammes vierde echtgenote, Darcy La- Pier, een pin-up uit Hawaii, liet zich in 1997 na drie jaar huwe lijk scheiden van de 38-jarige acteur, die zij betichtte van mis handeling en overdadig drugs gebruik. Daarna zocht Van Dam me steeds vaker zijn ex-vrouw Portugies op, bij wie hij twee kinderen heeft. Van Damme heeft in meer dan twintig vecht films gespeeld. De bekendste zijn Predator (1987), met Ar nold Schwarzenegger, de kara- tefilm Kickboxer (1989) en Sudden Death (1995). De Amerikaanse zangeres en actrice DIANA ROSS en de Noorse reder Arne Naess zijn uit elkaar. Ze zijn ruim dertien jaar met elkaar ge trouwd geweest. Voor de Noorse televisie heeft de multimiljonair Naess de scheiding bevestigd. Ross en Naess hebben één zoon. Het was het tweede huwelijk van de vroegere zangeres van The Supremes. Volgens het Britse showbizzpersbureau WENN is Ross van haar echt genoot vervreemd geraakt doordat zij elkaar zelden zagen. Naess bracht de meeste tijd door in Londen, terwijl Ross vaak verbleef in haar buitenhuis in de Amerikaanse staat Connecticut. Het wil maar niet zomeren, met de Chipknip. Twee jaar geleden schab belde ik anoniem bij en schreef een vrolijke toespraak voor verza melde bankdirecteuren over de Chipknip. Iets wat ik u voor geen prijs zou vertellen, ware het niet dat mijn anonimiteit al een week na het congres door De Volkskrant werd opgehe ven. Cabare- tier Van Oei huisfilosoof van de Chip knip' stond er en het lachen verging mij vrij drastisch. Ontmaskerd! Ge claimd door her grootkapitaal! Ik had toch de nodi ge voorzorgen ge nomen. Zo had ik de toespraak zeker niet ondertekend en bovendien door een ander laten voor lezen. Hoe dan ook, dit is dus niet zo maar een stukje over de Chipknip, hier spreekt een bezoldigd bankfilo- soof. Wat is een Chipknip? Een Chipknip is een eenvoudig te gebruiken oplaad baar pasje, in feite niets anders dan de elektronische uitvoering van een bankbiljet van honderd gulden. En even veilig in gebruik: iedere willekeu rige ander - uw zoontje van zes of een zakkenroller - kan uw chipkaart dus leeg laten lopen. Zonder pincode! Voorzover de chipkaart al voordelen had boven contant geld, maakten de banken dat weer ongedaan door tege lijkertijd twee concurrerende chip kaarten in te voeren. Sowieso bestónd er allang een systeem om elektronisch en altijd gepast te betalen: de pinpas. Voor de consument is die veel handi ger dan een chipkaart: de pinpas is al tijd geladen, mits er saldo op de reke ning staat en de pincode biedt een doeltreffende bescherming tegen de simpele manieren van diefstal. En de bank moet meebetalen als uw pinpas eventueel toch misbruikt wordt. Bij de chipkaart, daarentegen, is het geld al van uw rekening af voor u het hebt uitgegeven - het staat namelijk op uw chipkaart en dat is uw eigen ri sico. Bovendien is het niet meer de winkel of de bank die allerlei betaal- computers moet bellen, u moet zelf bellen om uw chipkaart op te laden. Kortom, de chipkaart is een dappere poging om kosten en risico's bij de consument te leggen en de winstge vendheid van banken en winkeliers te verhogen. Maar er valt ook goed nieuws te mel den over de chipkaarten. Er zat name lijk nog een tiveede addertje onder het gras, of, om in banktermen te spreken, achter het glas. Op de diverse chip kaarten was ruimte vrijgehouden voor het nauwkeurig registreren van uw koopgedrag. Iets waar winkeliers hun profijt van zouden kunnen te trekken en voor profijt moet - uiter aard - worden betaald. En wel bij de bank, die zo gul dataruimte op de chipkaarten had vrijgehouden. Albert Heijn is er niet ingetrapt. Die zijn ge komen met de Bonuskaart, waarmee ze hetzelfde doen maar in ieder geval openlijk. En winkeliers kunnen nu Nog 249 dagen en het nieuwe millennium aan. Reden voor deze om in een dagelijkse i \j terug te kijken op bel rijke gebeurtenissen J plaatsgrepen op corn 1 ponderende data in d gelopen 100 jaar. Deze week: 26 april 1986: r« kerncentrale Tsjernol 27 april 1791: Samuel se geboren; 28 april 1 muiterij op de Bounty april 1974: Nixon geeis) tergate-tapes vrij; 30 1980: Beatrix koningi^l mei 1890: eerste vierii feest van de arbeid. 27 APRIL 1791 Het V-teken in morseseii jj, universeel. Het kort-kort- n, tijdens de Tweede Wereli y log het ritme waarmee R; Oranje begint. Tijdens ee de laatste bevrijdingsfees het sein ineens weer heel lair wanneer het als een luidsgolf over Nederland Vrijwilligers doen dan hu om met carillons, muziel strumenten, toeters, pott pannen of hun eigen stei vrijheidssignaal door te g Een opleving van het moi e kun je het noemen. Want ej der is het wel een beetje jn met het seinalfabet van de, die op 27 april 1791 hetl<r, licht ziet. Samuel Morse1 in mei 1844 zijn eerste colo richt van Washington na; j timore. „Dit is het werk v God", luidt de tekst van - boodschap. Op de dremiL' het jaar 2000 nemen we goed afscheid van het mt verkeer, dat zelfs in de scl vaart formeel wereldwijd geschaft. „De telegrafie is^ eel vervallen", zeggen ze Nederlands kustwachtcei „Je hoort het soms nog w maar feitelijk is dat een o ding. De scheepvaart hee S1 morse ongeveer een eeu\ bruikt." De bedenker gaa goed de geschiedenis in. uitvinder van het seinalfa en niet als de beroemde I je dend kunstenaar of schilt 1C hij zo graag wilde zijn. Jongens kick meer op agre<M in computers] s"ll Vlag uit bij het Koningshuis. Prins Willem-Alexander viert v zijn 32ste verjaardag. foto anp niet onderling gaan roddelen waar u zoal komt. Toch, eerlijk is eerlijk, er zijn ook een paar toepassingen van chipkaarten die de moeite waard zijn. In parkeer automaten bijvoorbeeld: in plaats van een pond munten schuif je er even een kaartje in. Gezien heb ik zo'n parkeer automaathelaas nog nooit. Chip kaarten zijn verder erg geschikt om mensen een fooi te geven en toch zeker te weten dat ze er belasting over moe ten betalen. En zo zullen chipkaarten een forse impuls geven aan de toch al chronische mensenhaat bij bedienend personeel. Ook zal de chipkaart bij dragen aan het verwijderen van bede laars uit het stadsgezicht, want de eer ste psychiatrische patiënt met een be taalautomaat zal zéker nog decennia op zich laten wachten. En. zoals ik de verenigde banken in de RAI ooit al vertelde, iets veranderen in Nederland is sowieso een zaak van lange adem. In dezelfde tijd die het Nederland kostte om de strippenkaart in te voeren, ontwikkeldPakistan een eigen atoombom, en vermoedelijk voor minder geld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2