f Leidsch icht optimisme overleg Kosovo Dagblad 18 19 ëyenoord-hooligans: vogels van verschillende pluimage Ijrojectbureau HSL vergeet etrojkkenen uit te nodigen Leiden loopt wél warm voor Kosovo-benefiet De Valk is er klaar voor Vervloesem laconiek over kritiek van politie in kinderporno-affaire Relschoppers donderdag voorgeleid Opnemen 'M'xii - Afspelen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. DAG 27 APRIL 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 3UITENLAND Groot-Brittannië rouwt om moord op televisie presentatrice Economie ggoslavische vice-premier zet zich aftegen Milosevic ;i and werkt koortsachtig aan een diplomatieke oplos voor de kwestie-Kosovo. Moskou zegt dat het 'nieu- jeeën' heeft voor een vreedzaam einde aan de crisis. 'Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken ott toonde zich vanmorgen opgetogen na bespre- en in Moskou met de Russische minister van bui- ïndse zaken Ivanov. iu-belgrado-washington 5(itt noemde de gesprekken st intens en constructief', as op de dag sprak hij met lier Primakov en de Russi- gezant voor Joegoslavië nomyrdin. Ook Canada en :enland sturen de komen- lagen vertegenwoordigers de Russische hoofdstad, jenavond begint het be- van secretaris-generaal Annan van de Verenigde Naties aan Moskou. Het Westen reageert verder voorzichtig positief op het mo gelijke begin van een oppositie tegen president Milosevic bin nen de Joegoslavische regering zelf. Vice-premier Draskovic verkondigde zondag al dat de leiding van het land moet op houden 'het volk voor te lie gen'. In een interview met de Spaanse krant El Mundo her haalt Draskovic vandaag dat de Verenigde Naties geen bezet- lerdorp afke van der toolen is iets faliekant misgegaan t de uitnodigingen voor de ;e hoorzittingen, gisteren vandaag, over de kortere jrtunnel voor de hogesnel- dslijn. Tientallen Leider- •rpse en Hazerswoudse be kkenen zijn overgeslagen, arbij zijn ook boerenbe- jven waarvan het voortbe- rechtstreeks wordt be- :igd als de tunnel 4,5 kilo ter korter wordt. Velen gen de uitnodiging pas teren per koerier. Het is t uitgesloten dat er nog eds mensen zijn die niets )ben ontvangen. Volgens H. van der Sluis het projectbureau HSL- id zijn de huisnummers t een A of B of een andere voeging per abuis overge- gen. „Op een zending van )0 stuks is een aantal van UPjkele tientallen adressen it zoveel." Hij noemt het 38 sturen van de uitnodigingen, met daarbij het rapport over de consequenties van de kor tere tunnel, 'een extra service' aan de betrokkenen. Het pro jectbureau heeft ook adver tenties geplaatst om de zittin gen aan te kondigen. Van der Sluis verklaart de misser uit tijdgebrek. De post ging pas begin vorige week, na de publicatie van het rap port over de korte boortun- nel, de deur uit. Toen was er al iets misgegaan: op de uit nodigingen waren de data van de Leiderdorpse en de Hazerswoudse zitting verwis seld. Die zending is vernie tigd. Het projectbureau stuurt regelmatig nieuwsbrie ven naar dezelfde adressen en daarvan komt er 'slechts sporadisch' eentje niet aan, aldus van der Sluis. Pagina 17: 'Het zit me ietsje hoger dan tot hier1 Nlericht aan onze adverteerders oninginnedag, vrijdag 30 april, zal deze krant et als op zaterdag in de ochtend verschijnen. Voor de krant van vrijdag 30 april, zaterdag 1 mei en maandag 3 mei gelden de volgende afwijkende sluitingstijden: 'oor vrijdag 30 april: donderdag 29 april 10,00 uur. 'oor zaterdag 1 mei: donderdag 29 april 12.00 uur. oor maandag 3 mei: donderdag 29 april 14.00 uur. Familieberichten: 'oor vrijdag 30 april: donderdag 29 april 18.00 uur. Voor zaterdag 1 mei: vrijdag 30 april 17.30 uur (telefonisch van 16.30 tot 17:30 uur) Voor maandag 3 mei: maandag tot 09.00 uur. LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Cultuur en Kunst Zilveren gulden steeds populairder door komst euro 'Reigen': een opera zonder liefde Sport Kornejev twijfelt over zijn toekomst HET WOORD IS AAN Cliff Roberts Probeer nooit met twee sprongen over een gat te springen. tingsmacht zijn. Als de VN daarom beslissen dat er NAVO- troepen nodig zijn in Kosovo, dan moet Joegoslavië dat vol gens hem accepteren. Drasko vic is daarmee de eerste promi nente politicus die de deur opent naar de komst van een vredesmacht in Kosovo. Hij zegt verder dat Belgrado bereid is onderzoek naar oorlogsmis daden toe te staan. Ondanks alle diplomatieke initiatieven heeft de NAVO Joe goslavië ook afgelopen nacht gebombardeerd. Voor de twee de keer binnen een week werd daarbij het kantoorgebouw van Milosevic' Socialistische Partij geraakt. Er zouden geen slacht offers zijn. Ook in Novi Sad, Kraljevo, Cacak en Sombor werden doelen bestookt. Pagina 5 en 7: Meer nieuws over de oorlog om Kosovo Protest tegen 'rammelende HSL-procedure' hazerswoude-dorp tim brouwer de koning Verontruste inwoners uit Ha- zerswoude-Dorp boycotten vanavond een inspraak-bijeen komst over de hogesnelheids lijn in hun dorp. In plaats daar van houden zij om 19.00 uur een protestmars van buurt schap De Bent naar het Dorps huis, waar zij een kopie van een brandbrief aan premier Wim Kok uitdelen. Om 19.30 uur opent het projectbureau HSL- Zuid de deuren van het Dorps huis voor de inspraakavond. Actievoerder A. Dorrestein re kent op deelname van zo'n 500 bewoners van Westeindfe en buurtschap De Bent aan de mars. „De mensen zijn het zat om beduveld te worden. Die hele inspraakprocedure is een lachertje. Dat heb ik gister avond in Leiderdorp weer ge merkt. Door de korte voorberei dingstijd rammelt het aan alle kanten." Vandaar dat Dorre stein besloot om het op aan dringen van verontruste bewo ners over een andere boeg te gooien. Zo stelde hij een brand brief op aan premier Kok. Volgens Dorrestein voelen de bewoners zich geminacht door de overheid. Voor het alterna tief van een korte in plaats van een lange boortunnel onder het Groene Hart hebben zij' geen goed woord over. Om hun onvrede te tonen, slepen de bewoners vanavond een vijf meter hoog scherm op een vrachtwagen mee. Zo'n scherm over een lengte van 600 meter is het angstbeeld dat op doemt voor bewoners van het Westeinde als de Tweede Ka mer onverhoopt kiest voor de korte boortunnel onder de Ou der Rijn. B. Kiel van het project bureau is niet bang dat Het Dorpshuis door de boycot van de Hazerswoudenaren van avond leeg blijft. „En als de be woners alleen buiten willen protesteren, is dat hun keuze. Dan halen hun geluiden de offi ciële notulen niet." Karin Bloemen zong gisteren in Lelden drie Indrukwekkende liedjes tijdens het benefietconcert voor Kosovo. 8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 leiden cees van hoore/gpd Leiden scoorde gisteravond hoog bij de landelijke Artiesten voor Kosovo-avond. In tegenstelling tot in de rest van het land, waar vijf van de negentien voorstellingen moesten worden afgelast, liep het Leidse publiek wel warm voor het initiatief. De Schouwburg was bijna tot aan de nok toe gevuld. Leiden was samen met De Parade in Den Bosch de koploper in dit charitatieve avondje amusement. In Haarlem ging de voorstelling niet door; in het Rotterdamse The ater Zuidplein Rotterdam moest worden uitgeweken naar de klei ne zaal, waar zich zo'n negentig bezoekers meldden. Hoogzwanger stond diva Karin Bloemen in de voorhoede op het toneel van de Leidse Schouwburg. Ze bracht drie indrukwekkende liedjes voor de slachtoffers van Kosovo en ook een beetje voor het kind dat nog veilig in haar buik zat. De avond leverde een geldbedrag op van ruim 13.500 gulden. De groep 'Niet uit het Raam' besloot de voorstelling met een speciaal voor de gelegenheid geschreven lied over een kind in het oorlogs gebied. Dat leverde na afloop even een beklemmende stilte op in de Leidse Schouwburg, maar al snel barstte het applaus als een hagelbui los. Pagina 18: Een avondje lachen voor Kosovo RTV/programma's Sport Trends/Strips. Uitgaan De kortingsbon betreft een optreden van het Marionet tentheater Ella Snoep in het Theater Muzenhof. leiden Hoog torent molen De Valk boven de omliggende huizen uit. Het valt dezer dagen des te meer op omdat een deel van de molen in een rood-wit-blauw jasje is gestoken in het kader van koninginnedag. Molen De Valk is overigens niet het enige bouw werk in Leiden dat is versierd. Ook een deel van de Stadhuistoren is opgefleurd met de Nederlandse kleuren, foto henk bouwman 'Wij zijn altijd de boosdoener' haarlem pieter van hove jacob van der meulen Marcel Vervloesem van de werkgroep Morkhoven reageert laconiek op de kritiek die justi tie en politie Haarlem gisteren uitten op zijn rol in de Zand- voortse kindeiporno-affaire. Volgens korpschef B. Visser leg de de werkgroep ten onrechte verbanden tussen de Zand- voort-zaak en andere recente porno-affaires. „Het onderzoek werd door al die ruis gestoord", aldus Visser. „Wij zijn altijd de boosdoe ner", zegt Vervloesem. „Belang- rotterdam anp Donderdag worden de eerste relschoppers die zondag het kampioensfeest van Feyenoord verstoorden, voorgeleid. Het gaat om vijftien personen. Ze staan tereent voor diefstal (de plunderingen die hebben plaatsgevonden) en openlijke geweldpleging. Bij de voorgeleiding was haast geboden. De wettelijke termijn waarbinnen voorgelei ding aan de rechter-commissa- ris moet gebeuren, is drie maal 24 uur plus vijftien uur na het moment van aanhouding. rijk is echter dat nu eindelijk een begin is gemaakt met een echte aanpak van kinderporno. Je ziet dat andere landen als Spanje, Portugal en Italië zich ook met het opsporen gaan be moeien." De Belg heeft vraagte kens bij het deels afgeronde Nederlandse onderzoek. Zo vraagt hij zich af of de later in Italië doodgeschoten Gerrie Ul- rich wel de enige betrokkene was bij de Zandvoortse affaire. De aanhoudende publiciteit heeft er wel voor gezorgd dat het onderzoeksteam op scherp bleef staan, erkent hoofdofficier van justitie H. van Brummen. Het onderzoek stond van meet af aan onder grote druk als ge volg van de grote belangstelling vanuit de Nederlandse en inter nationale pers, mede gevoed door het publiciteitsoffensief v£m de Belgische activisten. Intussen is het stoffelijk over schot van Ulrich, dat onlangs werd vrijgegeven door de Itali aanse autoriteiten, in Neder land aangekomen. Morgen worden de resten gecremeerd. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Mythe van Zand- voort ontzenuwd maxeu MAXELL VX 180 3-pak 3-uurs videobanden. 19.95 5.-retour van MAXELL. Aanbieding is geldig t/m 15 mei 1999 rde kern duikt bij rellen telkens op erdam anp leyenoord-hooligans die zondag huishielden pt centrum van Rotterdam horen niet zonder bij één harde supporterskern van de club. aanhang van Feyenoord zijn verschillende pen hooligans actief die soms met elkaar, soms ook apart rellen schoppen. (ider de relschoppers van zondag waren wel van de 'oude' harde kern van Feyenoord. nerendeel is twintiger, dertiger of nog ouder, roep is herkenbaar aan de tatoeage van. de Eische letters SCF (Sport Club Feyenoord) op Inderarm en was twee jaar geleden ook be ken bij de supportersrellen op de AIO bij Am- pam en in een weiland bij Beverwijk. De te- itanders waren in beide gevallen aanhangers L\jax. In Beverwijk kwam Ajax-hooligan Carlo Picornie om het leven. Sinds de rellen van twee jaar geleden is een aantal SCF'ers grotendeels naar de achtergrond verdwenen. Gedwongen door een stadionverbod laten ze zich niet vaak meer in de omgeving van De Kuip zien. Maar soms, zoals eerder dit sei zoen bij een oefenwedstrijd tegen het Duitse Bayer Leverkusen (waar het stadionverbod van de KNVB niet van kracht was) zijn ze opeens weer van de partij. De SCF zorgt ook al jaren in Rotterdam voor problemen tijdens evenementen die niets met voetbal te maken hebben. Zo ein- koninginnedag vorig jaar in rellen, nadat dig komen de hooligans uit het hele land en zijn onder hen ook studenten en mensen met goede banen. Een aantal heeft een gezin met kinderen en leidt van maandag tot en met vrijdag een 'ge woon' leven. In het weekeinde vechten ze voor Feyenoord, letterlijk en Figuurlijk. Hoewel de SC F'ers geweld niet schuwen, staqt bij hen het voet bal voorop. Ze gaan er prat op dat zij de trouwe supporters zijn die Feyenoord ook in de minder goede jaren hebben gesteund. De nieuwe groep hooligans, die sinds ander half jaar in opmars is, is minder in voetbal en meer in rellen geïnteresseerd. De leden van deze SCF'ers op het Stadhuisplein slaags raakten met jongerenkern zijn tussen de twaalf en twintig jaar de politie. Het is allang niet meer zo dat het hooliganisme alleen aanhang heeft onder de zogeheten arbei dersbevolking van Rotterdam-zuid. Tegenwoor- en komen vooral uit de omgeving van Rotter dam. Daar hebben ze de laatste maanden ook in het uitgaansleven voor veel overlast gezorgd. Terwijl de harde kern van SCF nog werd ge schat op 150 tot 200 man, hebben de jongeren het afgelopen seizoen bewezen makkelijk vele honderden relbeluste jongeren op de been te kunnen brengen. Saillant detail daarbij is dat een deel van de soms zeer jonge vandalen alleen voor en na de wedstrijd rond De Kuip te vinden is. Tij- i Nr. bank/giro: dens de wedstrijd trekken ze de omliggende wij- i ken in. Een deel van deze jongerenkern is afkom stig uit de gabberhouse-scene. De meeste Feyenoord-hooligans zijn niet poli tiek georiënteerd. Waar hooligans-groepen in En geland, Duitsland en Frankrijk soms met succes door extreem-rechts zijn geïnfilteerd, houden de Rotterdamse hooligans zich afzijdig van de poli tiek. Ja, lk wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Naam:iVomicae, 1 Adres: I Postcode:Plaats: 'Tel: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i Oacceptgiro (f. 97.90) Handtekening:i automatisch (f. 33,70) rtjjpu Leidsch •fjÈ Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. i envelop, zonder postzegel. Pagina 5: Kamer voor preventief oppakken rel schoppers OF BEL 071-5128030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1