VVD wil over GSM-masten afspraken Meneer is wel heel erg aan het draaien' Leiden Regio classering Leiden een nieuw jasje ti die pestzooi laat ik mijn linderen niet opgroeien tfy L GERECHT Uitkeringsraad kan verhuizing uitstellen 1999 A WEGMAN. 071-5: CHEF HERMAN JOUSTRA. C RIC-JAN BERENDSEN kssering Leiden is klaar 21ste eeuw. De twee caties aan de Rijnsbur- 167 en 142 zijn verruild n gloednieuw onderko- n de Witte Singel, naast uwe kantongerecht. Na ital toespraken van on- eren Leidenaar Ted van k, directeur van Reclas- Nederland, werd het gistermiddag officieel i door burgemeester J. ïbbele behuizing aan de rgerweg was 'communi- liet handig.' Daarom is rand van het Leidse [itrum een geheel nieuw eergezet. Met oog voor pt en praktijk. De 35 prkers hebben in het namelijk wel een vaste aar geen vaste werkplek De reclassering gaat zoals dat wordt ge- Omdat er door mede- i veel buiten de kantoor- wordt gewerkt zijn er 'maar' 25 bureaus in het ruim opgezette onderkomen en op vallend lichte interieur neerge zet. Niet iedereen is tegelijker tijd binnen, is de achterliggen de gedachte. Het flexibel wer ken wordt ondersteund door trolleys (verrijdbare bureaula- denkasten). Bij binnenkomst pakt een medewerker zijn of haar trolley, zoekt een werkplek en gaat aan de slag. De reclassering in Leiden res sorteert onder Den Haag en be strijkt het hele politiedistrict Hollands Midden. Vanuit de Leidse vestiging worden onder meer mensen ondersteund die opnieuw in de samenleving worden ingepast. Zo hoopt men te voorkomen dat zij op nieuw delicten plegen. Het staat de mensen vrij gebruik te maken van de reclassering. Soms legt de rechter straf op waardoor contact met de re classering verplicht is. Een an dere taak van de organisatie is de begeleiding van taakstraffen, een alternatief voor gevangenis straf. Leidenaar Ted van der Valk (links) directeur van Reclassering Neder land in geanimeerd gesprek tijdens de opening van het nieuwe kantoor in Leiden. Relatief nieuw in het taken pakket van de reclassering is het Elektronische Toezicht. Aan het eind van de detentie kan een delinquent eèn deel van zijn straf buiten de inrichting 'uitzitten'. Via een met een computer geprogrammeerde enkelband kan worden toege zien of een ET'er zich aan de gemaakte afspraken houdt. Die afspraken houden vooral in dat De gemeente Leiden moet afspraken maken met de vijf telecommunicatiebedrijven in Nederland over plaatsing van zendmasten en antennes voor mobiele telefoons. Dat zal de WD-fractie vanavond voorstellen in de ge meenteraad. Volgens de liberalen is het niet genoeg als de raad vanavond alleen beleidsregels vaststelt, zoals een verbod op GSM-masten op woningen. foto henk bouwman LEIDEN ONNO HAVERMANS de gestrafte zich door middel van programma's voorbereidt op zijn terugkomst en toekom stige functioneren in de maat schappij. Mocht een ET'er bij voorbeeld niet op een vooraf af gesproken tijdstip thuis zijn, dan wordt dat elektronisch ge registreerd. Een reclasserings- medewerker kan dan vanaf de Witte Singel op gepaste wijze actie ondernemen. Momenteel staan in Leiden 47 zendmasten voor zaktelefoons. „Als je alle vijf aanbieders de ruimte wil geven om tot een dekkend netwerk in Leiden te komen, zal dat aantal fors stij gen", aldus WD'er L. de Lange. In een brief aan de wethouders Van Rij (PvdA) en Pechtold (D66) pleit hij voor het afsluiten van een convenant met de vijf bedrijven om deze uitbreiding Leidse Thiemann is overlast aan Smellekenhorst zat «tsrPNNO HAVERMANS „E jre^voning aan de Smelle- Dfsgt in de Merenwijk is hapindt Danielle Thiemann. goedkoop: 540 gulden n gp maand. Toch wil ze er |er wonen. „Hij staat op plaats, in een F|buurt. Het is er één gro - zooi. Daar laat ik mijn :n niet opgroeien. Wij ^jaan onze rust." pile Thiemann ligt in de net woningbouwvereni- iden. Ze woont met haaa Gek van de herrie, de n de hal, de brandjes in de bekraste opengebroken kel- wil een andere woning. ecme woningbouwvereni- eft niet thuis. „Ik ben in len la< hun ogen gewoon een giganti sche zeur. Want iemand die tweemaal een huis verlaat we gens overlast, die deugt natuur lijk zelf niet." De lijdensweg begint in 1996, als Thiemann na haar scheiding een huurwoning in Voorscho ten betrekt. Luidruchtige bo venburen ontpoppen zich tot ware kwelgeesten, die dreige menten uiten, tegen haar voor deur trappen en de hele dag door lawaai maken. In overleg met gemeente, politie en GGD besluit ze op zoek te gaan naar andere woonruimte. Een GGD- arts schrijft een aanbeveling voor een woning zonder boven buren. Het duurt een jaar voor dat Thiemann een urgentiever klaring krijgt. Ze woont acht maanden in bij kennissen. Met de urgentieverklaring schrijft Thiemann zich in voor ;tie| LUCt A zie/ ;elif isdiCcCcAsl cLl iss( a Idee koffie Maagvriendelijke koffie. Pak 250 gram aar cLc cLc een flat aan de Smellekenhorst. Inmiddels is haar dikke darm operatief verwijderd. Ze mag niet meer werken, moet psychi sche druk vermijden. Als wo ningbouwvereniging Leiden haar de woning aanbiedt, ligt ze nog in het ziekenhuis. Ze vraagt bedenktijd, maar dat kan niet. „Het was dit of niks. Ik vroeg of ik zwart op wit kon krijgen dat ik niet opnieuw met overlast te maken zou krijgen. Geen pro bleem. Dit was geen overlast- buurt, zo kreeg ik te horen. Ik hoefde me geen zorgen te ma ken." Dat viel tegen. „Bij de boven buren was het praktisch iedere dag slaande ruzie. Ik besloot verlaagde plafonds te maken, omdat mijn zoontje van 2,5 niet kon slapen door die herrie. Maar het mocht niet baten, het werd juist steeds erger. Op een dag werd mijn dochter van twaalf zelfs door een groepje jongens uit de buurt achterna gezeten met een mes." Tevergeefs klopte Thiemann aan bij de woningbouwvereni ging. „Ik ben ronduit onbe schoft behandeld. Ik krijg geen antwoord op mijn brieven. De telefoon werd er opgegooid als ik belde, of ik kreeg te horen dat men geen zin had om met mij te praten. Of ze zeiden: 'Ach mevrouw, uw bovenbuurvrouw heeft het ook moeilijk. Kunt u niet uw oren dichthouden?' Nee, dat kan ik niet meer. Nu zeggen ze dat die bovenburen binnenkort gaan verhuizen, maar dat lost het probleem niet op. Mijn kinderen lijden hier onder, de schoolprestaties van mijn dochter gaan achteruit. Ik wil een eigen plek." Rita Schoen, hoofd woon diensten van Woningbouwver eniging Leiden, kan zich niet voorstellen dat Thiemann on heus is behandeld. „Wij staan onze klanten altijd correct te woord." Ze wijst erop dat Thie mann pas sinds augustus vorig jaar huurder is en nu al klaagt over overlast. „Wij hebben die klachten in onderzoek. We heb ben geïnformeerd bij de politie, de huismeester en andere be woners. Maar zij moet natuur lijk wel met bewijsmateriaal ko men, anders komen wij ook niet verder. Daarom hebben we haar deze week een brief ge stuurd, want het verbaast ons dat ze niet met materiaal is ge komen." Thiemann staat perplex. „Ze hebben steeds meldingen van mij gehad, ze kunnen bij de po litie en bij andere bewoners na vraag doen. Moet ik soms vi deo-opnamen gaan maken? Dit is gewoon een overlastbuurt. Ze illega was 'psychisch ge- 'druk' en 'vervelend', issleutel dupliceren om in te breken was dan t zo erg, zo besloten een >e man uit Go uda en een jaar jongere plaatSge- dens de lunchpauze. En muari van dit jaar haal- duo de woning van zijn bin ffer leeg. ste mocht gisterochtend kantongerecht uitleg ge- :r het 'waarom', maar de slf echter kreeg het er niet ik weet we'l dat u er ,"i_ce n heeft, maar bewaart u :hii)ar voor later. Vertelt u nu woon waeurom u het ge- eeft." Geen antwoord, muieerde, de rechter zelf et motief 'computer no- ir uw dochtertje', waarop i instemmend knikte. :ier van justitie had een ier meege bracht waarin p-de van de buit werd ge- p meer dan tienduizend Er warem onder andere ;visie, cd 's, cd-roms, een video-meubel en niet te n een computer ont- I- die in middels weer water waren. 'Een laffe zo vond de aanklaagster, s de dader constant op )rek aan verantwoorde- Vandaag op de zitting valt me op dat meneer wel heel erg aan het draaien is. Hij pro beert de schuld in de schoenen van de medeverdachte te schui ven." Ook de rechter wees hem terecht: „Die jongen heeft dan wel een strafblad, maar u bent tóch de oudere, hè?" De eerste woorden van de ad vocaat van de gedaagde leken, zeker gezien de ernst van de si tuatie, net iets te luchtig. „Ik snap niet waarom we naar Lei den moeten komen in plaats van Gouda of Den Haag. In Gouda hebben we ook een kan tongerecht." Hij vervolgde even wezensvreemd: „Mijn compli menten voor de snelle opspo ring en de snelle behandeling van de zaak." Toen kwam zijn eigenlijke plei dooi waarin hij verzachtende omstandigheden naar voren trachtte te halen, hetgeen wel degelijk van invloed bleek op het eindoordeel. De eis van drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf werd omgezet in werkstraf van 58 uur, één jaar voorwaardelijke gevangenis straf en een proeftijd van twee jaar. Klomp Verdachte maakt zelf wel uit of hij zijn leven wil vernietigen of niet. Hij wil niet in een afkick- centrum en hij wil niet in een inrichting. Ja, hij weet ook wel dat twintig biertjes per dag niet matig is. Hij zou zichzelf dan ook eerder een regelmatige drinker noemen. Twee huwelij ken achter de rug en tien jaar werkloos, daar word je niet ge lukkig van. Sinds '88 is hij meer gaan drinken. Of hij na die ge noemde twintig biertjes dan ook echt dronken is of dan nog redelijk weet wat er gebeurt, wil de rechter weten. „Tuurlijk wel. Anders doe ik het toch niet." Misnoegd is niet het juiste woord. De Leidenaar zit meer met een onbestemde koppig heid in de stoel. De man heeft een geschiedenis. In '91 bedrei ging, in '94 mishandeling en in '96 vernieling. En vorig jaar een herhaling van alledrie in een iets andere volgorde: vernieling, bedreiging en mishandeling Op 19 januari van het vorige jaar kreeg de verdachte een hef tige woordenwisseling met de garagehouder die onder zijn woning zijn nering heeft. Woe dend en lazarus mieterde hij van één hoog zijn klomp naar de garagehouder, miste hem maar raakte diens auto. Er volg den nogal wat onvriendelijkhe den over en weer waarbij die onder begeleiding van een duchtig zwaaiende klauwhamer wel de pièce de resistance was. „Ik kom wel even naar beneden dan sla ik je de hersens in". In mei '98 volgde een .soortge lijk akkefietje. Verdachte wilde twee jongens in het Plantsoen in Leiden op hun hinderlijk scootergedrag aanspreken, on der invloed van alcohol dat wel. Eén kopstoot, een klap in het gezicht en bijna een jaar later zit hij voor de politierechter. „Op zich is het uw recht na tuurlijk als u uw leven wil ver nietigen. Het is wel tragisch als in goede banen te leiden. „De ontwikkelingen in deze markt gaan razendsnel. Uit gangspunt is dat we goede af spraken maken om ervoor te zorgen dat de bedrijven een goed netwerk in Leiden kunnen opbouwen terwijl de burgers zo min mogelijk overlast van de masten hebben. Dat kan bij voorbeeld door de bedrijven aan te sporen tot gezamenlijk gebruik van masten, het zoge heten site-sharing." B en W leggen de raad van avond een streng voorstel voor. Zo mogen er in principe geen GSM-masten op woningen worden gezet, moeten masten die zonder vergunning zijn ge- atst weer worden wegge haald en kost een mast de be drijven minimaal tienduizend gulden. Cocktail verhuisd Onze wekelijkse rubriek Cocktail verschijnt sinds 1 april niet meer op dinsdag op de regiopagina, maar op don derdag in het hart van de Uit- Bijlage. Niet alle lezers heb ben de weg naar de donder dagse Cocktail weten te vin den, vandaar dit geheugen steuntje. WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl MEERBURG In buurtrestaurant Matilo, Zaanstraat 126 wordt don derdag om 18.00 uur voor 7,50 gulden een internationaal menu geserveerd. Voor reserveringen: 5412515. HOUTKWARTIER De natuurpadbundel van de gemeentelijke afde ling Milieucommunicatie bevat 25 gevarieerde opdrachten en ver haaltjes over de lente in de Leidse Hout. Het lentepad ligt tot en met 19 mei klaar in het Koetshuis, activiteitencentrum voor natuur en milieu in de Leidse Hout, aan de Groene Maredijk. Openingstij den zijn woensdag van 13.00 tot 16.30 en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. BOERHAAVE Bij de IVN kindernatuurclub in het Heempark aan de Oegstgeesterweg wordt morgen om 13.30 uur verteld hoe een bij aan honing komt. Het Heempark is aan de Oegstgeesterweg. STATIONSKWARTIER FIOM verzorgt vanavond een themabijeen komst over 'Ongewenste kinderloosheid: een stap in het medisch circuit?'. Een arts van het Medisch Centrum houdt een inleiding over de medische kant cn er wordt ook aandacht besteed aan de emotionele belasting die ongewenste kinderloosheid met zich mee brengt. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het FIOM-gebouw aan het Schuttersveld 91. Informatie en aanmelding: 5226199. PANCRAS In buurthuis De Pancrat, Middelstegracht 85, is morgen van 13.30 tot 16.00 uur een gezelligheidsmiddag met bingo voor 50-plussers. BINNENSTAD Kinderbar, knutselactiviteiten, muziek, workshop in het Kindercafé. Morgen van 14.00 tot 16.00 uur is het laatste kin dercafé van het seizoen voor kinderen vanaf 7 jaar in het Leidse Volkshuis, tijdelijk gevestigd aan de Garenmarkt lb. op de derde ertage. De entree is twee gulden. Bij mooi weer zijn de activiteiten in het park. DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Verhuurder Cinka International bv moet snel met de Pensioen en Uitkeringsraad voor verzets- deelnemers, vervolgden en bur geroorloggetroffenen (PUR) een regeling treffen voor het voort gezet gebruik van de kantoor ruimte in het Eurocentre aan de Plesmanlaan in Leiden. De president van de Haagse rechtbank heeft deze eis van de PUR in kort geding toegewezen. De huurovereenkomst tussen Cinka en de PUR loopt op 31 mei volgend jaar af. De PUR wil de huur niet voortzetten maar verhuizen naar het gebouw van Zorg en Zekerheid aan de Ka naalkade in Leiden. Probleem is dat dit kantoor pas op in de zo mer van volgend jaar vrijkomt en Cinka de huur per 31 mei wil beëindigen. De rechter heeft Cinka nu veroordeeld om de PUR nog tot maximaal 1 no vember volgend jaar kantoor ruimte beschikbaar te stellen tegen de eerder overeengeko men huur. De PUR moet voor 1 oktober van dit jaar berichten of zij op 1 oktober of 1 november volgend jaar uit het Eurocentre vertrekt. Daniëlle Thiemann: „Ik ben in hun ogen gewoon een gigantische zeur. Want iemand die tweemaal een huis verlaat wegens overlast, die deugt natuurlijk zelf niet." foto hielco kuipers kennen mijn dossier, ze hadden me hier geen huis moeten ge ven. Maar de woningbouwver eniging ontkent alles. Het is he lemaal geen overlastbuurt. Me vrouw Thiemann stelt zich De Woonbond bestudeert in tussen het dossier van Thie mann. „We helpen haar te zoe ken naar een oplossing, maar we moeten nog uitvinden wat bewijsbaar is. We overwegen om samen met de Nationale Ombudsman en het program ma Kassa (van de Vara) de pu bliciteit te zoekenaldus woordvoerder Miranda Jacobs van de Woonbond. het leidt tot dit soort situaties." De advocate wil er fijntjes aan herinneren dat meneer maar één, let wel één, klomp heeft geworpen. En dat kan hij bewij zen want de ander ligt nog thuis. „Ik wil dan ook pleiten voor een minder zware straf met een lan gere voorwaardelijke periode." Dat levert een probleempje op. De verdachte moet dan wel de rechter overtuigend tonen, dat hij niet daadwerkelijk zichzelf in de vernietiging wil helpen. Anders gaat hij alsnog de cel in. Want bij de reclassering zitten ze ook niet op onwillige klanten te wachten. Maar na het praatje van zijn advocate is hij op an der gedachten gebracht. Verdachte: „Ik wil wel pilletjes slikken. Ik ken meer jongens die dat doen en daar gaat het goed mee." Rechter: „U moet het niet voor mij doen." Verdachte: „Ik wil het toch wel zelf." Alleen wil hij niet continu worden opgenomen. I Voorlopig is de politierechter overtuigd. Meneer mag nog eens met de reclassering gaan j praten en hen overtuigen van zijn goede wil. ANDRE VANHAELEN PABLO CABENDA t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 27 April ALFEN - Op de a.s. donderdag alhier te houden tweede voorjaarsbeestenmarkt zal de aanvoer dien van de vorige week flink overtreffen; reeds nu zijn per spoor prachtexemplaren van koeien aangevoerd en ook schapen en lammeren zullen niet ontbreken. Nu de uitslag de vorige week zoo gunstig was, zul len velen, die toen waren weggebleven omdat zij er niet veel van verwachtten, nu wel komen, zoodat op een druk bezoek gerekend mag worden. ANNO 1974 LEIDERDORP - Vijfendertig jaar heeft brugwachter Henk Botermans de Spanjaardsbrug bediend. Dat feit werd gistermiddag grondig gevierd tijdens een drukbezochte receptie in de bar van Wik v. d. Wijngaard in de Hoofdstraat. Op de foto drukt de voorzitter van de personeelsvereniging van Rijkswaterstaat de ju bilaris de hand. FOTO FOTO ARCHIEF LEIDSCH DACBLAD der de bezoekers veel meer landgenoten en bewo ners van de streek bevinden dan voorgaande jaren. BARNEVELD (ANP) - De Oranjevereniging van Bar neveld heeft de bestelling van het vuurwerk dat op Koninginnedag zou worden afgestoken, geannu leerd. Reden hiervan: door de knallen zouden de zwangere nertsen in een farm vlakbij de plaats waar het vuurwerk zou worden afgestoken, kunnen dood gaan van de schrik. De Oranjevereniging zou dan aansprakelijk worden gesteld voor de schade en men voelt er niets voor dit risico te lopen. ROTTERDAM - Vanmorgen stonden duizenden men sen in de rij bij de voorverkoopadressen van het sta dion Feyenoord. Om zeven uur is de voorverkoop be gonnen voor de eredivisiewedstrijd Feyenoord-FC Twente. Bij de meeste voorverkoopadressen stonden de mensen al sinds vrijdagavond te wachten Zaterdag 27 april LEIDEN - Bij Zaalberg N.V. in Leiden zijn de resul taten over 1973 bevredigend geweest. De winst voor belastingen en reserveringen bedroeg 2,53 mil joen tegen 2,20 miljoen in 1972, aldus een me dedeling van de onderneming. Voorgesteld zal wor den over 1973 een onveranderd dividend van 9 pet. uit te keren. LISSE - In de vier weken, dat de Lissese nationale bloemententoonstelling 'Keukenhof' nu is geopend, zijn er al meer dan 500.000 bezoekers de toegangs hekken gepasseerd. Keukenhof's Henk Koster, die na deze tentoonstelling het directeurschap van Wil lem van der Lee overneemt, omdat deze, na 25 jaar de hof gediend te hebben, met pensioen gaat: „Dit seizoen kan niet meer mislukken. Het is grandioos. We iijn er erg door verrast. Opvallend is, dat zich on- Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 ln /wan wit) op te sturen naar het U-ldsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het leidsc h Dagblad aan de Roosevel 1st raat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15