Leiden Regio 'Asbest Stathuys niet gevaarlijk' Verrassende vondsten in het Volkshuis Groot worden door klein te blijven guiten atletiekkantine leidse Hout vernield Aanvragen huursubsidie Makkelijker door hulplijn Onderzoek naar financiële problemen cultuur en educatie NIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 -P€ 17 ERIC-JAN BERENDSEN ^kenden hebben in de van zaterdag op zondag 3 vantal ruiten van de kanti- in Leiden Atletiek in de "■e Hout aan diggelen ge en. Twee grote ramen gulden per stuk moesten "^n geloven, evenals een ^pvan de wedstrijdtoren. >lgens werd een ander 2t van de wedstrijdtoren en 4iit van een loods van de ^ente met een bezem in- flÉgen. Als 'toegift' gooiden Sandalen een volle vuilcon- iek van softbalvereniging Bak in de sloot. De totale blie bedraagt circa 8000 ïrhtn. Leiden Aüetiek moet de kos ten voor de twee nieuwe kan tineruiten zelf betalen omdat de verzekering de schade niet vergoedt. De kosten voor de reparatie aan de loods en de wedstrijdtoren komen voor rekening van de gemeente. Vorig jaar werd er ook al een aantal ruiten van het complex in de Leidse Hout vernield. Hoewel de politie vier ver dachten arresteerde en het uiteindelijk tot een veroorde ling kwam, kon de atletiekclub geen schade verhalen. Het is onbekend met welk wapen er is geschoten. „Maar er zat in elk geval een enorme kracht achter", aldus een lid van de vereniging. VICTOR ENGBERS 1ers die willen weten of ze ^hebben op huursubsidie n vanaf deze week de Q(e huursubsidielijn van de t;nte bellen. De gemeente 22(ft inwoners daarmee ge- vlijker maken om de sub clan te vragen. Dat is no- 1 f ant veel mensen hebben ,he °P huursubsidie maar m niet dat ze het kunnen zo liet wethouder CIC van Rij weten. I «wethouder probeerde tij- een presentatie in het DOouwhuis als eerste het systeem uit en was en- n ast over het gebruikers- '®rc van de nieuwe telefoon- e. Wie het nummer belt een vriendelijke mannen de horen: 'Goedemiddag, pj/nt verbonden met de absidielijn van de ge in te Leiden'. Het nieuwe ■^n, een zogeheten voice Jise, is 24 uur per dag be rth,ar. Nadat het nummer is ngi geeft de eerder opgeno- yntem vijf keuzemogelijkhe- 38 pe beller kan informatie ,i over de huursubsidie en ien komen of hij of zij er op heeft. Zoja, dan kan een formulier worden vraagd. ïtig procent van alle ers maakt ten onrechte 'ebruik van hun recht op ibsidie, zo bleek vorig t landelijk onderzoek. De rnte begon daarop een igne, maar die leverde iet het gewenste resultaat dus wethouder Van Rij. e huursubsidielijn en bij- ende posters die de ko- e twee weken in de stad n wil de gemeente 'agres- aan de weg timmeren' en meer mensen over de drempel helpen. Vorig jaar lag het aantal subsidieaanvragen boven de tienduizend. Vooral huurders bij particu liere huisbazen laten vaak wat liggen, stelt Joop Bremer van de dienst Bouwen en Wonen. De nieuwe ronde gaat in per 1 juli. Bremer: „Wie voor of in de drie maanden na die datum huur subsidie aanvraagt krijgt, als voldaan is aan de voorwaarden, vanaf die datum huursubsidie." Bij een huur van meer dan 1107 gulden kan in ieder geval geen subsidie worden gekregen. Nu is de maximale huurgrens nog 1085 gulden. De huursubsidielijn geeft ook informatie over de gemeentelij ke vangnetregeling. Deze rege ling bestaat inmiddels een jaar maar is nog te weinig bekend bij de bevolking. „Afgelopen jaar zijn er zo'n 250 aanvragen binnengèkomen, maar we ver wachten dat dat er 400 wor den", stelt Joop Bremer. Het gemeentelijke vangnet is be doeld voor huurders die twintig procent of meer in hun inko men dalen en met een (te) hoge huur komen te zitten. Onder voorwaarden schiet de ge meente dan bij. De huursubsidielijn is via een computer gekoppeld aan het bevolkingsregister. De compu ter zoekt aan de hand van enke le ingetoetste persoonlijke ge gevens zelf het adres van de beller. Als die een aanvraagfor mulier wil wordt automatisch een sticker met het adres uitge print. Wie niet staat ingeschre ven bij de gemeente, een voor waarde voor het verkrijgen van huursubsidie, wordt telefonisch doorverwezen naar een mede werker. Het nummer van de hulplijn is: 071-5165736. Een externe deskundige gaat de problemen bij de dienst cultuur en educatie van de gemeente Leiden analyseren. Dat maken burgemeester en wethouders bekend. Een reden voor een nieuwe reorganisatie is er voor alsnog echter niet, zegt wethou der J. Laurier. B en W ondernemen actie na een rapport van de directeur van de dienst over financiële en organisatorische problemen. De wethouders Laurier en Van Rij zijn aangewezen als aan spreekpunt en begeleiden het onderzoek, omdat zij gezien hun portefeuille 'het minst te maken hebben met de dienst'. Laurier laat weinig los over de problemen bij cultuur en edu catie en reageert ontwijkend op vragen. Binnen de dienst zijn fi nanciële tekorten aan het licht gekomen, onder andere op de begroting van het bureau open baar onderwijs. Er is verder ver warring ontstaan over de juist heid van de bedragen. Van fraude is geen sprake. „Twee ambtenaren werken er nu hard aan om de juiste cijfers boven tafel te krijgen", aldus Laurier. Zij zijn aan het werk gezet door de directeur van de dienst. Die besloot, geconfronteerd met de problemen op haar af deling, al tot maatregelen. Lau rier zegt ook dat de administra ties van de verschillende secto ren binnen cultuur en educatie niet op elkaar aansluiten. Ge tracht wordt om dat te verbete ren. Laurier omschrijft de pro blemen als 'lastig'. De fractie voorzitters van de politieke par tijen worden vanavond inge licht over de situatie. „Als je dit merkt, dan is dat vervelend, wat we willen is dat we het punt hebben bereikt waarvan we kunnen zeggen: Alles is op or de". Aldus Laurier. Naar aanleiding van de rap portage van de directeur heb ben B en W besloten om bu reau Bakkenist een extern on derzoek te laten doen. Die maakt eventueel helder of er fi nancieel wanbeleid wordt ge voerd. In 1996 is er al een reor ganisatie geweest die de toen malige problemen moest oplos sen. Sindsdien zijn er voortdu rend problemen aan het licht gekomen. Laurier: „We vinden het verstandig om te kijken hoe het komt dat zaken niet tot een oplossing leiden. Om te kijken of we wel op de goede weg zit ten." De reorganisatie van toen deed een hoop stof opwaaien. Ambtenaren vreesden dat de veranderingen 'op een comple te chaos' zouden uitdraaien. Aanleiding voor de reorganisa tie was de eilandcultuur binnen de dienst. De dienst, opge bouwd uit de sectoren kunst, gemeentearcheif, onderwijs, welzijn en sport, functioneerde niet goed. De sectoren vonden dat zijzelf wel goed werk deden, maar gezamenlijk vormden zij niet een geheel. Er werd een nieuwe directeur benoemd, die in 1997 een interim-manager naast zich kreeg. Die moest de directeur helpen bij het oplos sen van de problemen die er toen nog waren. Enkele maan den later stapte de directeur met een gouden handdruk op. College na vragen van SP: Voor zover nu is na te gaan op grond van beschikbare onderzoeksgegevens, hebben bezoekers en personeel van 't Stathuys geen onaanvaardbare gezondheidsrisi co's gelopen door de aanwezigheid van asbest in het pand aan de Breestraat. Stof- en luchtmetingen die an derhalf jaar geleden zijn uitgevoerd, wijzen in die rich ting. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Aanvullende luchtmetingen, die binnenkort worden uitge voerd zijn echter nodig om een definitief oordeel te vellen. Dat stellen burgemeester en wet houders van Leiden in hun ant woord op schriftelijke vragen van C. Vergeer (SP) over deze kwestie. Vergeer stelde zijn vragen naar aanleiding van een conflict dat was ontstaan tussen de Leidse Welzijnsorganisatie en een personeelslid van 't Stat huys. Dat personeelslid stapte onlangs naar de kantonrechter omdat de directie van de LWO de medewerkers en bezoekers van het jongerencentrum 'wil lens en wetens' zou hebben blootgesteld aan de gevaren van asbest. Want hoewel die di rectie al in mei 1996 op de hoogte was van de aanwezig heid van de stof, liet zij haar werknemers doorwerken zon der passende maatregelen te nemen. En dat terwijl diverse rapporten zouden uitwijzen dat de werknemers grote gezond heidsrisico's liepen. Volgens burgemeester en wethouders spreken de rappor ten echter heel andere taal en zijn in samenspraak met de LWO dan ook steeds de meest logische en verantwoorde be slissingen genomen. Wel bracht de LWO de gemeente pas eind 1997 op de hoogte van de aan wezigheid van asbest in 't Stat huys, schrijft het college. Ver volgens zijn in onderling over leg de asbesthoudende wanden van de grote zaal voorzien van een beschermende laag en is de zaal schoongemaakt door een gecertificeerd bedrijf nadat een geringe hoeveelheid asbest was aangetroffen in een aantal stof- monsters. Ook in luchtmon sters werd slechts een geringe hoeveelheid asbest aangetrof fen. 'Na het nemen van be schreven maatregelen was het naar onze mening verantwoord het gebouw in gebruik te heb ben als jongerencentrum', schrijft het college. Bovendien adviseerde de ge meente in een later stadium de LWO de ruimte schoon te ma ken waarin de ketel voor de centrale verwarming staat, na dat daar losse deeltjes asbest waren aangetroffen. Meer maatregelen waren daar vol gens het college niet nodig, om dat 't Stathuys toch kort daarop verbouwd zou worden en om dat de ruimte alleen incidenteel ten behoeve van onderhoud aan de installatie betreden zou worden'. De gemeente sloot het jonge rencentrum in februari van dit jaar. toen er nog meer asbest in de grote zaal was ontdekt. Door een beschadiging in het pla fond bestond de kans dat stof deeltjes zouden vrijkomen. Tij dens de eerste onderzoeken was het plafond echter nog niet beschadigd en eerder genomen luchtmonsters wezen ook niet op een verspreiding van asbest vezels, antwoorden burgemees ter en wethouders. Zij merken tot slot wel op 'dat de primaire verantwoordelijk heid voor de veiligheid van de werknemers bij de LWO ligt'. Opknapbeurt mogelijk wel een half miljoen duurder Bij voorbereidend sloopwerk voor de verbouwing van het Leidse Volkshuis heeft architect P. van Swieten bij toeval monu mentale plafonds, ornamenten, bovenlichten van een venster, paneeldeuren en een kelder ontdekt. De architect en ook het Volkshuis vinden de vond sten zo bijzonder dat ze die wil len restaureren en voor altijd zichtbaar willen maken. Alge meen coördinator H. Jansen van het cursus- en activiteiten centrum schat dat de verbou wing van het gebouw aan de Apothekersdijk dan wel een half miljoen duurder wordt. Gistermiddag gaven Van Swieten en Jansen een rondlei ding aan relaties door het ge bouw. Daarbij was ook wethou der H. Kruijt van welzijn en fi nanciën aanwezig. „We wisten dat er hier en daar oude pla fonds zouden zitten", zei Van Swieten. „We wisten alleen niet die in zulke ruime mate aanwe zig waren. Het zijn monumen tale onderdelen. Je kunt ze daarom niet zomaar wegha len." In 1984 is het Volkshuis, met honderd jaar de oudste wel zijnsorganisatie van Leiden, voor het laatst verbouwd. Vrij wel alle plafonds zijn toen ver laagd, onder andere om stook kosten te sparen. De draden waaraan het verlaagde systeem plafond is opgehangen, zijn nogal bruut en dwars door een van de oude plafonds geprikt. Daardoor is (Jat flink bescha digd. Achter een èxtra aange brachte tussenwand zijn fraai geschilderde paneeldeuren te- Architect Van Swieten legt uit dat op deze plek het Volkshuis een aanbouw krijgt. Het gat in de vloer leidt naar een teruggevonden kelder. voorschijn gekomen. In de gro te zaal van het theater ontdek ten slopers de originele boven lichten van een venster. Behal ve herstelwerkzaamheden moe ten ook allerlei leidingen wor den omgelegd, als de deuren en plafonds in oude luister deel gaan uitmaken van de aankle ding van het Volkshuis. Sinds zijn ontdekkingen heeft Van Swieten slapeloze nachten, indeling terug te geven. Na de laatste verandering is het pand in verschillende onderkomens opgedeeld, iedere gebruiker be heerde zijn eigen stukje Volks huis, aldus de architect. Hij maakt het gebouw weer een ge heel, met licht in gangen en trappenhuizen. Daarvoor zijn al muren, plafonds en toiletruim tes weggehaald. Alleen als ook de nieuwe ontdekkingen zicht baar moeten blijven, kan Van Swieten niet binnen zijn budget blijven. „Ik wil het gebouw zijn statigheid teruggeven. Zoals het honderd jaar geleden was be doeld: sober en stijlvol. Dat is waar we hard aan werken en waar ik van wakker lig." Het Volkshuis wil hem graag helpen, zei Jansen. „De restau raties zijn niet meegenomen. Ik weet wel zeker dat we daarvoor meer geld nodig hebben. Onge veer vijf ton. Daarmee kan je al les doen. Het zou een mooi ver jaardagscadeau zijn." Voor dat extra geld wil het Volkshuis fondsen werven en sponsors aantrekken. Jansen overweegt ook subsidie aan te vragen bij de gemeente. De verbouwings- kosten bedragen zo'n drie mil joen gulden. Leiden betaalt daar 2,6 miljoen gulden van. Verder krijgt het centrum een bijdrage van 350.000 gulden van de Stichting Beheer het Leidse Volkshuis. Wethouder Kruijt stond niet onwelwillend tegenover een ex- foto henk bouwman tra subsidie. „Er zijn dingen origineel. Het ziet er leuk uit. Met de verbouwing heb je nu de kans iets te restaureren. We zijn alleen al erg ver gegaan met 2,6 miljoen. Het zal dus wel moeilijk worden." meldde hij zijn gehoor. Doel van de verbouwing en renova tie is om het gebouw zoveel mogelijk zijn oorspronkelijke :nergie- en waterbedrijf gaat fuseren met NUON Ierland en Friesland), r (Noord-Holland) en Ga- (Zutphen). NUON ENW, de nieuwe combinatie heten, krijgt straks drie >en elektriciteits-, twee >en gas en één miljoen wa- anten. Eendracht maakt it. Samen staan we sterk, fijn zo'n beetje de achter- nde gedachten. Op de giemarkt, waar een prij- orlog wordt verwacht t het tweede of derde ener- ïdrijf van Nederland zo kunnen overleven. De bomen groeien dus in de hemel aan de Langegracht waar iedereen blijkbaar al met z'n hoofd in de wolken loopt. Dat blijkt wel uit het feit hoe men reageert op aardse zaken. Zoals een defecte lantaarnpaal in de Schutterstraat bijvoor beeld. Mevrouw Kooyman bel de namelijk op dinsdag 13 april naar het energiebedrijf met de mededeling dat de lantaarn paal bij haar voor de deur de fect was. Na een minuut of der tig 'in de wacht' te hebben ge hangen, werd zij te woord ge- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen staan. Na haar verhaal te heb ben gedaan, kreeg zij echter te horen: mevrouw, wij moeten de hele regio behappen u moet niet denken dat wij alleen in Leiden werken. Dit soort kleine reparaties kan wel even duren. Een vervolgtelefoontje werd door mevrouw Kooyman op 20 april gepleegd. Toen werd er een bonnetje uitgeschreven door een EWR-medewerker. Op 23 april pleegde zij weder om een telefoontje en werd er nog maar eens een bonnetje uitgeschreven. En ziehier, gis terochtend om 10.00 uur, na twee weken wachten is de be wuste lantaarnpaal gerepa reerd. Mevrouw Kooyman kan 's avonds weer zonder proble men de sleutel in haar voor deur steken. Maar ze vraagt zich wel af waarom die repara tie zo lang op zich heeft laten wachten. Immers, haar maan delijkse rekening voldoet zij toch ook op tijd. Voorlichter J. van de Erf van de EWR bevestigt de drie telefoon tjes, ook al staat mevrouw Kooyman's eerste belletje bij het energiebedrijf geregistreerd op 14 april. „Na de melding op 20 april is er door ons actie on dernomen maar het is een kwalijke zaak dat er op de veer tiende niet direct is gereageerd. Wij zijn de mensen namelijk dankbaar voor alle meldingen over kapotte lichtmasten. EWR- medewerkers controleren 's avonds regelmatig door de stad rond te rijden maar het kan na- De overdag anders zo rustige Kruisherenweg in Leiden werd gisteren opgeschrikt door een drukbe zochte reünie. Een schoolbordes vol ex-leerlingen, een grijze Lamborghini en felgekleurde ballonnen waren op en rond net voormalige Kruisherenkloos ter het decor voor de opnames van een televisie spotje voor Amstel bier. U kent ze wel, de drie Amstel-vrienden die sinds eind 1997 op de buis zijn te bewonderen in ver schillende commercials. Toen werden ze met een korte levensloop aan de kijkers voorgesteld. Inmid dels zijn het bekende Nederlanders geworden. Ze doen met Japanners aan karaoke, dragen met z'n drieën één kratje bier, survivallen in de Ardennen, maken gein rond een parkeerbon en doen aan tuurlijk gebeuren dat een lan taarnpaal kapot gerat als wij net de hoek om zijn." Overigens kan Van der Erf zich niet voorstellen dat er zo laat dunkend door een EWR-mede werker is gereageerd op de tele fonische boodschap van me vrouw Koovman. „Iedereen die bij ons werkt, weet dat wij af hankelijk zijn van onze cliënten en is dus servicegericht inge steld. Maar mocht het wèl zijn gebeurd, dan is dat uitermate vervelend en wordt deze kwes tie tot op de bodem uitge zocht." We zullen het maar groeistui- straatvoetbal met een bierblikje. Amstel uiteraard. De nieuwste reclame gaat over een van de vrien den die naar een reünie gaat van zijn oude middel bare school. Terwijl het bordes volstaat, komt hij in zijn Lamborghini aanscheuren. Bewonderende blikken vallen hem alom ten deel. Die gozer heeft het helemaal gemaakt, zie je iedereen denken. Tot dat hij iets uit zijn broekzak wil halen en het auto sleuteltje op de grond valt met daaraan de sleutel hanger van een autoverhuurbedrijf. Op dat mo ment verschijnt het Amstel-logo in beeld en mag de kijker zijn of haar eigen conclusies trekken. De opnames duurden gisteren de hele dag. Het spotje van 30 seconden is vanaf 20 mei op televi- foto loek zuyderduin pen wijten. Er is een bank in Nederland die reklame maakt me de slogan groot geworden door klein te blijven. Misschien kan de EWR zich daar aan spie gelen. Maar als de fusie een feit wórdt, houden wij ons hart vast. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN sie te zien.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13