Bar^a blij met remise bij Atletico Tijd gaat dringen voc stuurloze vrouwen-ac' Rodrigo Pessoa brengt Zweedse fans in extase Sport 1 Hoogma met HSY superieur aan Mulder met Schalke 04: 4-1 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv -chef janet van dijk Franse top van slag parijs Ondanks een pijnlijke nederlaag bij kampioen Lens (4- 0) bleef Olympique Marseille in de Franse competitie aan kop. Concurrent Bordeaux verloor eveneens, met 2-0 bij hekkenslui ter Sochaux. Daardoor bleef het verschil tussen de twee titel kandidaten één punt, met nog vier wedstrijden te spelen. Brugge houdt Genk in het vizier brussel Een week na de onbesliste onderlinge confrontatie bleef het gat tussen Club Brugge en Racing Genk, de voornaam ste titelkandidaten in België, onveranderd twee punten. Beide teams wonnen. Racing Genk had zaterdagavond heel wat te stellen met Germinal Ekeren. De koploper kon zich pas in de eindfase losmaken van de middenmoter: 0-2. Club Brugge won gistermiddag op eigen veld met 3-0 van het laag geklasseerde Kortrijk. Moeskroen handhaafde zich op de derde plaats, even eens via een late zege. Ban scoorde in de thuiswedstrijd tegen Beveren in de 88ste minuut: 1-0. UEFA onderzoekt rellen nyon De tuchtcommissie van de Europese Voetbalunie (UEFA) bespreekt donderdag de ongeregeldheden na afloop van de wedstrijd Bologna - Olympique Marseille, afgelopen dinsdag in de halve finale van de UEFA-beker. Na de in 1-1 ge- eindigde wedstrijd kwam het naast het veld tot vechtpartijen tussen spelers en supporters. Als bewijsmateriaal hanteert de UEFA videobeelden en een getuigenis van een UEFA-afgevaar- digde. De scheidsrechter meldde 'van de voorvallen namelijk niets in zijn rapportage. De rellen begonnen met wat rotjes, door Bologna-fans op het veld gegooid. Toen de Franse spelers hierop provocerend reageerden, deelde een speler van Bologna een tik uit. Daarna raakten meer spelers met elkaar in gevecht. 'Big Ron' kondigt afscheid aan Nottingham Hij kwam in januari als puinruimer maar degra deerde zaterdag vier maanden na zijn aanstelling met Notting ham Forest uit de Premier League. Voor trainer Ron Atkinson reden na 28 jaar aan een afscheid van de voetballerij te denken. Hij wilde eervol afscheid nemen. Op een manier die 'Big Ron' waardig is. Met opgeheven hoofd en het liefst met succes. Een voormalig coach van clubs als Manchester United, Aston Villa, Atletico Madrid, Coventry City, Oxford United en Sheffield Uni ted verdient een beter afscheid. Toch wijst alles er op dat Atkin son zijn geliefde sport met rechtstreekse degradatie uit de Pre mier League vaarwel wuift. 17-Jarig talent te duur voor Bayern Asuncion De transfer van het Paraguayaanse supertalent Ro- que Santacruz naar Bayern München is van de baan. Hij is te duur. Olimpa Asuncion vroeg liefst veertig miljoen gulden voor de 17-jarige aanvaller. Volgens de krant 'Noticias' zou de Duitse kampioen niet verder willen gaan dan 32 miljoen. Bayern had de voormalige Deense international Sören Lerby te hulp geroe pen om te bemiddelen bij de overgang van Santacruz. De oud- PSV'er slaagde niet. „Rot op, jullie", zou Olimpia-voorzitter Os- valdo Dominguez de Zuid-Duitse delegatie hebben toegevoegd. Ginola speler van het jaar londen David Ginola is door de Engelse vereniging van prof voetballers uitgeroepen tot speler van het jaar. De begenadigde Fransman, in 1995 door Newcastle United overgenomen van Paris SG en nu aan zijn tweede seizoen bij Tottenham Hotspur bezig, kreeg van zijn collega's de voorkeur boven aanvaller Dwight Yorke van Manchester United en Arsenals Emmanuel Petit. Nicolas Anelka, ook een Franse ploeggenoot van Over- mars en Bergkamp, werd gekozen tot de belofte van het jaar. Van Hooijdonk 's Nottingham Forest gedegradeerd Barcelona is er gisteren niet in geslaagd de voor sprong op de naaste con currenten - Celta Vigo, Mallorca en Deportivo - uit te breiden tot elf punten. De ploeg van Louis van Gaal kwam in Madrid te gen Atletico niet verder dan een gelijkspel: 1-1. At letico kreeg volop moge lijkheden op een tweede treffer, maar verzuimde die te benutten. MADRID ANP/RTR Doelman Hesp hoefde alleen te capituleren voor een inzet van Valeron in de 55ste minuut. Acht minuten later scoorde Abelardo tegen. Hij kopte raak na een vrije trap van Rivaldo. Real Madrid liet de kans om de tweede plaats te veroveren on benut. De ploeg van Clarence Seedorf speelde uit bij hekken sluiter Salamanca met 1-1 ge lijk. Raul bracht de Madrilenen twee minuten na rust op voor sprong, maar Corino wiste het verschil vier minuten later weer uit. Real-trainer John Toshack wilde er niet aan een opsom ming te geven van wat er alle maal mis is bij de „Koninklijke'. „Ik zou tijd tekort komen." Celta liet zaterdag uit bij Va lencia twee punten liggen (2-2). Mallorca kwam op gelijke hoogte met Celta door een klin kende overwinning op Athletic Bilbao: 6-1. Tenerife pakte in de strijd tegen degradatie belang rijke punten door Real Betis met 3-2 te verslaan. Roy Ma- kaay maakte zijn dertiende tref fer van het seizoen. Het was bo vendien de winnende. Engeland Manchester United heeft giste ren in en tegen Leeds gelijk ge speeld, 1-1. Door dat resultaat verloor de club de leiding in de Premier League aan Arsenal, dat zaterdag met 6-1 won bij Middlesbrough. Arsenal heeft één punt meer en een wedstrijd meer gespeeld. In Leeds nam de thuisclub gisteren de leiding door Jimmy Hasselbaink. In de 32ste mi- Dertigste speeldag: Anderif 3-0. Moeskroen-Beveren Genk 0-2, Lokeren-Aalst Standard 3-0, St.Truiden-Ge ge-Kortrijk 3-0, Harelbeke Westerlo-Charleroi 1-0. Stand aan kop: RC Genk 30-64 Stand; Brugge 30-62 Lokere Moeskroen 30-58 St.Tru Anderlecht 30-58 Gent Achtentwintigste speeldag: Wolfsburg 5-2, Eintracht- Hertha BSC-Bochum 4-1, burg 0-2, 1860 Münch-Ba Schalke '04-HSV 1-4, Nüi 0-2. Stand aan ko. Bayern M. 28-65 Dortm Leverkusen 28-57 Wolfst Hertha BSC 28-48 Duisbi Kaïsersl. 28-48 F Vierendertigste speeldag: A tingham 2-0. Blackburn-L l Derby C -Southampt. 0-0, I ton A 4-1, Leicester-Covent lesbr.-Arsenal 1-6. Tottenha 1 1-2, Wimbledon-Newcastle Man.United 1-1Sheff.Wed.- Stand aan kop: Arsenal 34-69 Aston Man.United 33-68 West Chelsea 34-65 Middle Leeds 34-60 Derby Pierre van Hooijdonk probeert Gareth Southgate het leven zuur te maken. Het mocht niet baten Nottingham Forest verloor met 2-0 van Aston Vil la en is gedegradeerd. foto af> nuut rondde hij een dieptepas van Kewell af voor zijn zestien de treffer in dit seizoen. Na de rust maakte Andy Cole gelijk. Arsenal was zaterdag veel te sterk voor de degelijke midden moter Middlesbrough. De top- ploeg van trainer Wenger won de uitwedstrijd met 6-1. Dennis Bergkamp ontbrak bij de Gun ners. Marc Overmars opende bij Middlesbrough de score uit een strafschop. Bij de rust leidde Arsenal al met 3-0. Anelka, de vervanger van Bergkamp, en Kanu brachten de treffers op hun naam. Na de pauze voer den opnieuw Anelka en Kanu en ook Vieira de score verder op. De achterstand van Chelsea groeide tot vier punten. De trendy club uit Londen kwam in Sheffield tegen Wesnesday niet verder dan 0-0. Nottingham Forest degra deerde zaterdag officieel uit de hoogste divisie. De ploeg van trainer Atkinson verloor met 2- 0 bij Aston Villa, de voormalige club van de geplaagde coach. Pierre van Hooijdonk kon zich als invaller in de slotfase niet onderscheiden bij Forest. Italië Lazio behield gisteren via een zege uit op Sampdora (0-1) de koppositie. AC Milan, de laatste tijd veel beter op dreef dan de Romeinen, liggen op de loer. Milan versloeg Vicenza in een uitwedstrijd: 0-2. Fiorentina, de nummer drie, ging onderuit bij Juventus (2-1). Parma, finalist in de UEFA-beker, verloor in Rome van directe concurrent voor Europees voetbal AS Roma (1-0). Parma handhaafde zich weliswaar op de vierde plaats, maar heeft nog slechts een punt meer dan AS Roma, Ju ventus en Udinese. De laatste ploeg won uit bij Inter Milaan met 1-3. Duitsland In de Bundesliga is Hertha BSC dé verrassing van het seizoen. De club promoveerde vorig jaar en heeft met nog vijf wedstrij den te gaan uitzicht op de Champions League. Met oud- Utrechter Dick van Burik als rots in de defensie versloeg de Berlijnse club VfL Bochum met 4-1. Bayem München verspeelde in de derby tegen 1860 Mün chen twee punten. De koploper zag in de 89ste minuut Kurz de gelijkmaker voor de 'Löwen' maken. Eerder had Babbel Bay ern op voorsprong gezet. Ver rassend was de winst van hek kensluiter Borussia Mönchen- gladbach op nummer zes Wolfsburg, 5-2. Niettemin blijft Borussia laatste. Dertigste speeldag: Auxerre-I Lens-Marseille 4-0, Lorient- 1. Monaco-Bastia 1-1, Nanc 0. Nantes-Metz 0-0, Sochau 0, Lyon-Rennes 1-2, Paris S( 0. Marseille 30-64 Monac Bordeaux 30-63 Lens Lyon 30-56 Nante; Rennes 30-53 Montp Dertigste speeldag: Cagli Empoli-Bari 0-2, Inter-Udin! ventus-Fiorentina 2-1, Piac 0-1, Roma-Parma 1-0, Salt 4-0, Sampdoria-Lazio 0-1, Vi lan 0-2. Stand: Lazio 30-59 Bari AC Milan 30-58 Perugi Fiorentina 30-51 Piacer Parma 30-49 Cagli Roma 30-48 Salern Juventus 30-48 Vicenz: Udinese 30-48 Sampt Bologna 30-43 Empol Inter 30-40 Empol Venezia 30-38 mindei Tweeëndertigste speeldag: marnock 2-1, Dunferml.-Dui Motherwell-Hearts 0-4. Jol 1-0, Rangers-Aberdeen 3-1. Stand aan kop: Rangers 32-69 Dundel Celtic 32-62 Mothe0 Kilmarnock 32-53 Aberdqr Johnstone 32-52 Eenendertigste speeldag: 1 2-2, Atl.Madrid-Barcelona 1 larreal 2-1, Deportivo-Vallad? panyol-Extremad. 0-0, Malle 1, Oviedo-Zaragoza 1-2, Soci der 2-0, Salamanca-R. Madr rife-Betis 3-2. Stand aar Barcelona 31-63 F Celta 31-54 Valenc F Mallorca 31-54 EjF Deportivo 31-54 S gothenburg gpd Hippische sporthelden krijgen steevast een groots onthaal in het Zweedse Gothenburg. Tij dens de wereldbeker finale springen begroeten de toe schouwers de meest befaamde ruiters op enthousiaste wijze. Zodra de Braziliaanse wereld kampioen Rodrigo Pessoa (26) op zijn ros Baloubet du Rouet de piste van het Scandinavium binnenreed, werden de duizen den supporters plots uitzinnig. Pessoa stelde hen niet teleur. Hij won gistermiddag voor de tweede opeenvolgende maal de wereldbeker. Voor elke rit van de populai re Zuid Amerikaan grepen zijn fans, waar onder horden jonge meisjes, naar hun fototoestel. Zodra Pessoa in het blikveld verscheen, werd een plaatje ge schoten. De kleine ruiter en Alleen Emile Hendrix scoort een voldoende zijn hengst gaven echter geen krimp. „Hij is ook zo cool, 't Begint voor ons wel vervelend te worden. Maar vroeg of Iaat krijgen we Rodrigo er wel een keertje onder", vertelde zijn Ierse collega Trevor Coyle die met de schimmel Cruising uit eindelijk tweede werd. Coyle die binnenkort naar België verkast, maakte het Pes soa nog knap lastig. Een sterk staaltje, aangezien hij de hengst van eigenaresse Mary McCann alleen tijdens con coursen onder het zadel krijgt. Tussen de wedstrijden door moet Cruising naar zijn stal om zijn taak als fokhengst uit te voeren. „Springen is voor hem een part-time baantje. Maar hij is erg slim", aldus Coyle die na zeven jaar steeds betere resul taten met hem behaalt. De voorbereiding van Coyle en Cruising stond haaks op die van Pessoa en Baloubet du Rouet. Als winnaar van de we reldbeker in 1998 was Pessoa immers automatisch geplaatst voor de eindstrijd in Gothen burg. „Een enorm voordeel", vond Pessoa. „Ik kon nu in de aanloop naar de finale een mooi programma voor het paard uitstippelen." De slotwedstrijd omvatte gis teren twee manches die alleen door de Britse dagwinnaar Mi chael Whitaker en Virtual Villga Ashley zonder brokken of tijd- fouten werden overwonnen. Pessoa kon zich een springfout veroorloven. Tot ontzetting van zijn supporters tikte de enigs zins opgewonden viervoeter van de Braziliaan al in de eerste omloop een balk uit een kleur rijke steilsprong. Het verschil met het duo Coyle/Cruising was plots minimaal. Mogelijk gingen de gedachten van Pes soa vervolgens even uit naar de wereldbekerfinale in Genève in 1996. Destijds voerde de ambi tieuze ruiter ook de tussen stand aan, maar vergooide hij zijn kansen letterlijk in de laat ste omloop. Hij stond nadien een potje te grienen in de ar men van zijn vader, de nog al tijd actieve springruiter Nelson Pessoa (63). Omgaan met druk en spanning leerde zoonlief sindsdien steeds beter. Pessoa: „Wanneer je eenmaal hebt be wezen dat je zo'n wedstrijd kunt winnen, is het een volgen de keer makkelijker." Coylè stuurde Cruising be hoedzaam door de hindernis- baan. De Ier incasseerde slechts tijdfouten. Hij kon Pes soa echter niet meer inhalen. Pessoa junior gaf in de tweede omloop nog maar eens rijles aan zijn verslagen concurren ten. Waarna de Zweden hem andermaal luidkeels alle eer bewezen. De Nederlandse delegatie kreeg nauwelijks lof en hulde. Alleen Emile Hendrix, debutant in een wereldbekerfinale, scoorde een voldoende. Hij viel door twee fouten in de laatste ronde echter terug van een vijf de naar een negende plaats met RBG Finesse. Jos Lansink kwalificeerde zich niet voor de slotdag, Eric van der Vleuten trok zich terug, Roelof Bril staakte al in de eerste manche de strijd en Jan Tops eindigde op een anonieme achttiende plek. Van der Vleuten had nog wel reden tot een glimlach. Hij won met de 9-jarige merrie Vink Im pression een aantal bijrubrie ken en ging met een goed ge vulde beurs terug naar Neder land. Ondanks de magere presta ties kregen de Nederlandse rui ters nog wel regelmatig het ver zoek om een handtekening te zetten. Voor de krabbel van Ro drigo Pessoa moesten de fans echter in de rij staan. Het uit delen van zijn handtekening op een poster van de Wereldbe kerfinale werd zelfs een heus programma-onderdeel. De ster van het toernooi deed het met liefde. Admirals van aartsrf amsterdam anp Uitblinker David heeft de Amsterdam zaterdagavond langs aartsrivaal Frai laxy geloodst. De run bekroonde zijn sterkt met een beslissenc n down in de slotfase: 1 De derde zege in ti linge ontmoetingen li zich wachten. Pas in kwart van de wedstrij n de Nederlandse foot voorsprong. De Thompson vergaard a minuten voor tijd na gingen 46 yards en vervolgens zijn derdi een touchdown. gelsenkirchen gpd In de zes jaar dat hij voor FC Twente voetbalde, trok Nico- Jan Hoogma regelmatig op za terdagmiddag de grens over, naar Duisburg of Gelsenkir- chen. Om Alfred Nijhuis aan het werk te zien, of Youri Mul der bij Schalke 04. Zaterdag middag was hij er weer, nu in het Parkstadion. Als 'Abwehr- chef van de Hamburger SV én als bewaker van Youri Mulder. Het was een eenzijdig duel, in alle opzichten. Schalke verloor kansloos met 4-1 en de weer voor Oranje geselecteerde Mul der kreeg tegen Hoogma geen poot aan de grond. Bij aanvang lijkt de dag niet meer stuk te kunnen voor Schalke. Vijftigduizend man in het Parkstadion, een lekker voorjaarszonnetje, een stadi onspeaker die een kwartier voor de aftrap nog een extra stoot adrenaline door de aderen van de Schalke-fans jaagt. De smartlap wordt uil volle borst meegezongen - de voetbalfami lie komt vervolgens als één man overeind: 'Stcht auf wenn ihr Schalker seit.' En wat kan er eigenüjk nog misgaan als publiekslieveling Olaf Thon al in de zesde mi nuut een vrije trap langs HSV- doelman Butt in de bovenhoek krult en Schalke op 1-0 zet. Een kwartiertje later profiteert Pa- nadic van zwak verdedigen bij Schalke (1-1) en het wordt ake lig stil. Negen minuten voor de rust blunderen Thon en Büs- kens in duplo en kan Groth in alle rust met links aanleggen voor de 1-2 van HSV. De sup porters van Schalke strijken de vlag en het gezang wordt over genomen door de aanhang uit Hamburg. Een kwartier na rust verlaten de Schalke-fans met honderden tegelijk het stadion als doelman Butt vanaf elf me ter voor 1-3 zorgt. Er zijn fluit concerten als de speaker met een grafstem Yeboah als maker van het vierde doelpunt om roept. Het Parkstadion is dan al voor de helft leeg. De derde helft. Nico-Jan Hoogma komt als een der eer sten uit de kleedkamer. „In het begin was het even wennen, een andere manier van spelen dan ik bij Twente gewend was. Nu bevalt het prima. Ik stond heel erg open voor dit avon tuur." Youri Mulder doet als laatste de deur van de kleedkamer dicht. „Toen we op 1-0 kwa men, dacht ik: niks aan de hand, dit kan niet meer kapot. Maar na het tweede doelpunt zakte de ploeg in elkaar. Vooral mentaal. Dat mag niet. Aan de andere kant: we hebben veel geblesseerde spelers en een Bondscoach Lieszner stapt op amstelveen gpd aantal dat vanmiddag wel speelde, was niet 100 procent fit. Ik ook niet." Het was hem aan te zien. Mulder sjouwde van voor naar achter, hij was echter kansloos in de duels met Hoogma en miste vlak na de 3- 1 net de scherpte om de wed strijd nieuw leven in te blazen. Zijn seizoen kan echter niet meer stuk, zeker niet nu Frank Rijkaard hem na twee jaar weer bij Oranje heeft gehaald, voor de oefeninterland tegen Marok ko. Of dat voor hem een verras sing was, wil de ARD van hem weten. „Nee", zegt Mulder. „Als de spelers van Barcelona niet beschikbaar zijn, komt de bondscoach automatisch bij Youri Mulder, hier in duel met HSV- speler Groth, had het zwaar tegen de Hamburgers. Schalke '04 ver loor met 4-1. fo to» ap» mij uit. Na twee jaar ellende, van re valideren en afzien, is de vol doening groot. „Dit is eigenlijk mooier dan toen ik voor de eer ste keer werd geselecteerd. Hoe dit seizoen voor Schalke af loopt, voor mij kan het eigenlijk niet meer stuk. Ik ben weer aan het voetballen gekomen." Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Onder dit motto nam de nationale selectie van boordroeisters deze week afscheid van bonds coach Adriaan Lieszner. Het 'klikte niet langer' tussen de vrouwen en de tot Nederlander gena turaliseerde Oostenrijker, die derhalve dit week end tijdens de 23ste editie van de Randstad Re gatta veroordeeld was tot de rol van meefietsend toeschouwer. Dat Lieszner zich überhaupt in Amsterdam liet zien bij de traditionele opening van het Bosbaan seizoen, was volgens Nelleke Penninx typerend voor de onderlinge verhoudingen, ook na het vertrek van de voormalige asstistent van René Mijnders bij de gouden Holland Acht. „Er is geen sprake van ruzie; wel van een wederzijds besef dat het zo niet langer ging. De tijd dringt, dit jaar moeten we ons als acht op het WK kwalificeren voor Sydney. Wij vonden dat we met Adriaan niet optimaal naar dat doel konden werken en hij heeft vervolgens zijn conclusies getrokken." De roeister van het Nijmeegse Phocas won dit weekend samen met Carin ter Beek drie verschil lende nummers, waarvan de zege in de onge stuurde twee ongetwijfeld het meest deugd deed. Want daarin beslisten de twee ex-scullsters de prestigeslag met de andere uit de bondsselectie stammende duo's in hun voordeel. „Mijn mooi ste race in Nederland ooit", straalde Ter Beek, op het WK in Keulen afgelopen najaar winnares van het brons in de vier-zonder. Door die mondiale derde plaats - in een welis waar niet-olympisch en dus ondermaats bezet nummer - leken de boordroeisters in de aanloop naar Sydney een voordeliger uitgangspositie te hebben dan hun mannelijke collega's. De Hol land Acht II had zich immers ook al niet gekwali ficeerd voor Keulen en een inderhaast c stelde vier ging als reddingsboot van h zelfs compleet ten onder op de Fuhling gi Maar terwijl de équipe van Kris Koi'i met dank aan de teruggekeerde gou( C piërs Nico Rienks en Niels van der Zv'i dood is verrezen, moeten de vrouwe rl jaar voor de Spelen in Sydney eerst ma e zoek naar een nieuwe coach. „Een typ ft owski," liet Ter Beek zich een profiels vallen. „We hebben een coach nodig n lf teit; iemand die de zaken meer onde e heeft en zich niet door zo'n groep i vrouwen laat overdonderen." Tessa Zwolle-Appeldoorn pleitte gist c voor twee begeleiders. „Adriaan stond c leen voor, terwijl om andere ploegen privé-coaches zwermen. Met tien roe hij gewoon overbelast." Volgens de IV ft routinier moet de vrouwenploeg zeke ir zelf te rade gaan. „Misschien waren va euzer dan Adriaan; hij straalde dat n Maar hij benaderde ons wel als volwas ters en dat hoort ook zo. Sommigei groep hebben behoefte aan een hardei d niet. Ik heb genoeg achten en coacht <F maakt om te weten dat de motivatie^ moet komen." Zwolle, die eind '97 ook al Lieszners ft ger Andreas Leichtfuss voortijdig zijn l Vi pakken, heeft nog steeds vertrouwen i 1c presentatieve vrouwen-acht. „Maar tijd k perimenteren is er niet meer. We hel r jaar aangemodderd, dat kan nu abs< e meer. Hopelijk vindt de bond snel twe e die met ons in zee willen en met wie htv misschien komen er dan ook een paa m bij, die ons niveau kunnen opkrikken, zal de komende tijd absoluut harder n

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18