Topman dreigt met vertrek deel KLM na milieutoeslag Winst Philips maar marginaal hoger tinister Jorritsma bekijkt ternatief kortingen CBS olkestein peilde Van Miert fer Europese portefeuille Economie Duizenden makelaars in de dop PC-privé nadelig voor WAO, WW en pensioen Zeehavens dupe van totale slepersoorlog Mistkanon wapen tegen snelle juwelendieven Politieke problemen bij megafusie telecoms pta draait KPN duimschroeven aan haag» KPN Telecom moet uiterlijk 1 juli de schaarste op het êïefoonnet hebben opgelost. Gebeurt dit niet, dan zal toezicht- ouder Opta het bedrijf beboeten. KPN heeft zelf altijd gezegd lat op 1 juli de capaciteitsproblemen tot het verleden behoren, -- naar de Opta twijfelt nog. Onafhankelijke onderzoeksbureaus i KPN verschillen van mening over de ernst van het capaci- itsprobleem. Het probleem is niet merkbaar voor de abonnees n an KPN zelf, maar wel voor de klanten van concurrenten. Die ij rijgen vaak een in-gesprek-toon. Acties ambtenaren in Martinihal j; koningenGemeenteambtenaren uit Friesland, Groningen en oj irenthe staken vandaag voor een betere CAO. In de Martinihal °}- i Groningen is een protestmanifestatie, georganiseerd door de oj imenwerkende ambtenarenbonden. CFO en AbvaKabo FNV 1 eëindigden eind maart de onderhandelingen met werkgever ereniging van Nederlandse Gemeenten (VTJG) na het eindbod i) an vijf procent loonsverhoging in een CAO van twee jaar. Zij adden toen hun oorspronkelijke looneis van 4,5 procent in een 8, iar al laten zakken tot 6,2 procent voor een tweejarige CAO. ichter naderde men elkaar niet. lektronische handtekening Internet wssel/luxemburg De EU-ministers voor telecommunicatie i': ijn akkoord gegaan met een systeem voor elektronische hand- 6' leningen. Daardoor zijn zakelijke verrichtingen op Internet, gj oals bankzaken, in de toekomst beter te beveiligen via pinco- 2; es. Duitsland en vooral Frankrijk wilden oorspronkelijk zware echnische eisen stellen aan deze providers. Daardoor hoopten 7 i] onder meer technologie van eigen bodem te beschermen. De ndere lidstaten wisten de technische eisen waaraan aanbie- ers of providers moeten voldoen, echter te verzachten. s Dollar ook elders nationale munt' 9.! o- 'ASHiNGTONEr zijn geen fundamentele bezwaren tegen het in- oeren van de dollar als nationale munteenheid in andere lan- i en dan de Verenigde Staten. Dat zeiden voorzitter A. Green- 3, pan van de Federal Reserve (het Amerikaanse systeem van I- entrale banken) en onderminister van financiën L. Summers 5'; isteren in Washington tegen de Senaat. In diverse Latijns-Ame- Jfkaanse landen is het invoeren van de dollar als nationale munt afgelopen tijd aan de orde geweest. tenault Nederland roept Clio's terug asterdam Renault Nederland roept drieduizend auto's van j; et nieuwe type Clio terug naar de garage. Op het hoofdkantoor ijl Parijs zijn meldingen binnengekomen van diverse kleine i, lankementen. In Nederland zijn sinds de introductie in 1998 ;;irca 10.000 Clio's verkocht. Bij een aantal nieuwe Clio's blijkt 2 e schakelaar van de kofferbakverlichting niet te deugen, moet 2 e moer van de tankvlotter worden gecontroleerd en moet in ?n aantal gevallen een sleepoog worden vervangen. Dat geldt 3 ok voor een onderdeel van de stoelrails. iviko sluit Apeldoornse patatfabriek i eldoorn Aardappelverwerker Aviko wil Castel Frites in Apel- i oom zo snel mogelijk sluiten. Door zijn beperkte omvang kan et bedrijf niet meer concurrerend produceren. Castel Frites ïaakte met 39 mensen 30.000 ton frites per jaar.. Volgens direc- ur D. van der Aart waren de kosten bij Castel te hoog. De be- ïssing om het bedrijf te sluiten werd versneld door de situatie i p de aardappelmarkt. Het concern verwerkt per jaar 1,5 mil- m ton aardappelen. Aviko heeft ongeveer 1.200 personeelsle- lubbel nachttarief Rotterdam Airport 3, ütterdam Oude, lawaaiige vliegtuigen moeten op Rotterdam irport fors meer landingsgeld gaan betalen. Liever nog ziet de iegvelddirectie dat de luchthaven tussen 's avonds zes en 's chtends acht uur voor dit type vliegtuigen gesloten is. De vlieg- 3 ilddirectie heeft de Rijksluchtvaardienst voor deze maatrege- i n toestemming gevraagd om zo overlastgevende vliegtuigen te ïtmoedigen naar Rotterdam te komen. De landingstarieven ior deze vliegtuigen is al eerder drastisch verhoogd. Rotter- im Airport wil nu minimaal het nachttarief verdubbelen. londvaart blijkt populairste uitje nsTERDAMEen rondvaart door de Amsterdamse grachten is it populairste uitje in Nederland. Vorig stapten 2,8 miljoen :ensen een rondvaartboot in. De Êfteling, in 1997 met 3 mil- 'j en bezoekers de absolute topper, moet genoegen nemen met i tweede plaats. Vorig jaar gingen 2,7 miljoen mensen een je naar het pretpark. Dit blijkt uit cijfers van het Nederlands ureau voor Toerisme (NBT). Het bureau heeft geturfd hoeveel liiensen afkwamen op attracties en evenementen. Dierentuinen 1 lijken overigens zeer gewild. In de top-10 staan vijf dierenpar- 1 ;n, waarvan het Noorder Dierenpark in Emmen het lievelinge- is van de dagtoerist met 1,7 miljoen bezoekers. :i lister Jorritsma (EZ) is be te kijken naar alternatieven de drastische bezuinigin- bij het CBS in Heerlen. Dat ii )le ze gisteren toe nadat een 1 ine meerderheid in de Twee- Kamer een motie van de LA an die strekking steunde. 1 )e bewindsvrouw wil de nnen door een extern bu- laten beoordelen, voordat met een definitief voorstel de Kamer komt. Het liefst Iden PvdA, D66 en de oppo- ?partijen gezien dat Jorrits- zou zeggen dat ze niet bij I-fractievoorzitter Bolke- in van de WD heeft zich Europees commissaris Miert uitgebreid laten in- neren over diens portefeuil- voor mededingingsbeleid, gens Van Miert is het echter !eker of Bolkestein een grote maakt op zijn post. „Er veel kapers op de kust", be- tigde de Belgische eurocom- saris gisteren. 'e ontmoeting met de WD- rman had enkele maanden iden plaats tijdens een dine- praak in Brussel. Daarbij ook Bolkesteins partijge- 't en hoogste commissie- atenaar Trojan aanwezig. tsoonlijk kende ik Bolke- nog niet", aldus Van rt. „Maar hij heeft wel een Heffingen tasten volgens Van Wijk concurrentiepositie aan De KLM zal mogelijk een deel van de activiteiten ver plaatsen naar buitenlandse luchthavens als de milieube perkingen op Schiphol te zeer gaan knellen. KLM-top- man L. van Wijk zinspeelde daarop gisteren tijdens een internationaal congres over luchtvaart en milieu in Am sterdam. amsterdam richard mooyman Van Wijk waarschuwde voor het eenzijdig invoeren van be lasting of een milieutoeslag op kerosine, dat nu zeer goedkoop is. Regionale of nationale hef fingen tasten volgens hem de concurrentiepositie aan. „Vooral luchtvaartmaatschap pijen die deel uitmaken van een wereldwijde alliantie zullen overwegen om een deel van hun activiteiten over te brengen naar vliegvelden met minder beperkingen", aldus Van Wijk. De KLM is met de Ameri kaanse partner Northwest en het Italiaanse Alitalia onderdeel van zo'n wereldwijd netwerk. De KLM is niet tegen het invoe ren van belasting op kerosine, maar dan moet dat wereldwijd gebeuren. De luchtvaartmaatschappij werkt volgens Van Wijk hard aan allerlei milieumaatregelen. De regelgeving en de beperkin gen op Schiphol mogen volgens hem echter niet de internatio nale concurrentiepositie van de KLM in gevaar brengen. Minister Netelenbos (verkeer) wil graag een internationale heffing op kerosine om het vliegverkeer af te remmen, maar zij is somber gestemd over de haalbaarheid. Een on derzoek heeft volgens Netelen bos uitgewezen dat de milieu effecten van een Europese ke- rosineheffing beperkt zijn om dat vliegtuigen elders gaan tan ken. Het is zinvoller om naar andere alternatieven te kijken, aldus de minister. Ze wil verder graag in Euro pees verband BTW invoeren op vliegtickets. Maar ook dat ziet ze bij gebrek aan steun niet op korte termijn gebeuren. President-directeur G. Cer- fontaine van Schiphol waar schuwde voor te hoge verwach tingen van de gesprekken met de milieubeweging. Het is vol gens hem niet zeker dat het 'groene poldermodel' zal leiden tot overeenstemming over nieuwe milieugrenzen voor Schiphol. „De muur van wan trouwen die in de loop van de cennia tussen partijen is opge bouwd, is niet zomaar afgebro ken." Bij de ingang van het con grescentrum demonstreerde gistermorgen een groepje leden van Milieudefensie voor een beperking van het vliegverkeer. Een vertegenwoordiger van Mi lieudefensie mocht overigens gewoon aan de conferentie deelnemen. den haag gpd De fiscale voordelen die aan de populaire pc-privéprojec- ten vast zitten, leveren nega tieve effecten op voor de WAO, WW, ZW en het pensi oen. Doordat het brutoloon gedurende een aantal jaren la ger is. zal ook de aan het loon gerelateerde uitkering lager zijn. Dit is volgens prof. P. Ka velaars, hoogleraar Fiscale economie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, op te vangen via de inzet van va kantiedagen. Bij de pc-privéprojecten kunnen werknemers voordelig een computer en randappara tuur voor thuis aanschaffen. Meestal betaalt de werkgever een deel. Het personeelslid kan zijn deel van het bruto loon aftrekken. Hij betaalt daarover geen belasting. De computer mag maximaal 5.000 gulden kosten. In 1998 maakten volgens het ministe rie van financiën 100.000 mensen gebruik van de moge lijkheid. Ais iemand die aan de pc- aankoop meedoet in de ziek tewet belandt, werkloos wordt of arbeidsongeschikt raakt, krijgt hij een lagere uitkering. De uitvoeringsinstellingen be rekenen de steun immers aan de hand van het laatste bruto loon. Hetzelfde geldt voor het invaliditeitspensioen, het na bestaandenpensioen en in en kele gevallen het gewone pen sioen. Kavelaars zegt niet te weten om hoeveel geld het gaat, want daarvoor zijn de regelin gen en lonen te verschillend. Hij denkt dat het aantrekkelij ker is om een andere manier van financieren te vinden. Zo kan de werknemer de einde jaarsuitkering, de winstdeling en de vakantie inzetten. Volgens Kavelaars is het in leveren van vakantiedagen het voordeligst. Die dagen kun je omzetten in geld. Dan moet je wel gewoon premie en loon belasting betalen. Als ze wor den gebruikt voor de aanschaf van een computer, hoeft dat niet. Concurrentiestrijd moet stoppen den bosch De afgelopen drie dagen hebben rond de 12.000 kandidaat-makelaars in de Brabanthallen in Den Bosch hun eindproef afgelegd. Door de groeiende vraag naar woningen is ook de populariteit van de opleiding toegenomen. Volgens schattingen zal de helft van de geslaagden straks zijn geld verdienen op een makelaarskantoor. De andere helft vindt doorgaans werk bij verzekeringsmaatschappijen, banken en overheid. FOTO ANP WIM HOLLEMANS rotterdam wout bareman De Europese Commissie en de landelijke overheden moeten een einde maken aan de 'bik kelharde' concurrentiestrijd tussen de sleep- en bergingsbe drijven in de belangrijkste zee havens in Noordwest-Europa. „Er staat een totale slepers oorlog voor de deur, die fatale gevolgen kan hebben voor de havens", waarschuwde direc teur D. Mertens van de Unie van Reddings- en Sleepdiensten (Union) gisteren tijdens een symposium in Gent. De over heid moet maatregelen nemen om de oorlog af te wenden en ervoor zorgen dat er een 'ge zonde, economische concur rentie' voor in de plaats komt. Mertens schetst een somber toekomstbeeld. De sleep- en bergingsbedrijven begeven zich steeds meer in eikaars vaarwa ter. En ze zullen zich uiteinde lijk, door de steeds harder wor dende concurrentiestrijd, ge noodzaakt zien alleen nog in actie te komen voor schepen van rederijen, waarmee langlo pende contracten zijn gesloten. De Union-topman voorspel de dat voor schepen die de ha vens slechts incidenteel aan doen, straks door gedwongen capaciteitsvermindering bij de sleepdiensten, geen sleepboot- assistentie meer beschikbaar zal zijn. Dat zou ook bij bergin gen grote problemen kunnen opleveren. Gevolg zou zijn, dat havens zoals Antwerpen, Rot terdam en Hamburg, straks zelf moeten opdraaien voor de dienstverlening. Mertens, 'baas' van het groot ste sleep- en bergingsbedrijf (ruim veertig slepers) in het Westerscheldegebied, stelt vast dat er sinds enkele jaren een prijzenoorlog is losgebarsten. In een paar jaar tijd is de rusti ge, gecontroleerde markt veran derd in een volledig vrije markt. Union zag zich daardoor ge noodzaakt de tarieven in een paar jaar tijd nagenoeg te hal veren. voorbaat de hele bezuinigings operatie (vijf procent bij haar ministerie) op het CBS alleen zou afwentelen. Maar de WD- minister voelt daar niets voor. Zij is ervan overtuigd dat bij het CBS een flinke efficiency-verbe- tering te halen valt. SGP'er Van den Berg vindt dat niet de hele bezuiniging bij het CBS terecht moet komen. PvdA-Kamerlid Kuijper vindt het daarnaast onlogisch om bij het CBS in Heerlen achthon derd banen weg te halen en aan de andere kant de investerings- premieregeling in Limburg te handhaven. almere tim beldmanmer kan de volgende dag zo weer aan de slag." Volgens Van der Weide staan niet alleen de ondernemers te juichen, maar zijn verzeke ringsmaatschappijen ook hap pig op de uitvinding. „De Juwe liers Onderlinge Schademaat- schappij koopt bijvoorbeeld bij mij de apparaten in opdracht van hun cliënten." De verkoopcijfers van drie jaar geleden waren nog een lachterje, bekent Van der Wei de. Nu worden honderden exemplaren per jaar wereldwijd aan de man gebracht. De Stra tus Mistmacliine wordt overi gens ook gebruikt in computer en videozaken. „Voor een klei ne drieduizend gulden is hij te koop." Bij vier bedrijven in Den Haag, Ootmarsum, Wierden en Haren hebben mistkanonnen de afgelopen weken hun nut bewezen. Snelkraken mislukten omdat na het afgaan van het alarm binnen enkele seconden de ruimte vol met mist kwam te staan. De dieven dropen zon der buit af. den haag gpd-anp De gouden tijden voor snelkra- kers van juwelierswinkels zijn voorbij, als het aan het bedrijf Stratus in Almere ligt. Zo'n 250 juweliers in het land hebben de vinding Stratus Mistmachine geïnstalleerd die bij een inbraak de winkel binnen tien seconden verandert in een rookgordijn. De dief kan daardoor niet zien waar de buit zich bevindt. Uitvinder M. van der Weide is de geestelijk vader van het ap paraat dat eruit ziet als een gro te schoenendoos met een pijp je. „Zo'n zeven jaar geleden kwam ik op het idee. Er waren veel inbraken en ik dacht dat de juweliers er baat bij zouden hebben als hun handel niet te zien zou zijn wanneer dieven het pand betreden. Na een jaar of vier van ontwikkelen was de Stratus Mistmachine klaar voor de verkoop." De machine spuwt binnen tien tot vijftien seconden mist. „Het gaat om droge mist en dat is onschadelijk. De gezondheid is niet in gevaar en er blijft niets over van de mist. De onderne- Philips heeft gisteren een 'winst uit doorlopende activiteiten' gepresenteerd van ruim een miljard gulden, 300 miljoen meer dan vorig jaar in dezelfde periode. Beleggers bedankten het Philipsconcern met een vreugdesprongetje van het aan deel op 83,40 euro, een winst van ruim drie procent. Toch presteerde Philips maar margi naal beter. De toename wordt vertekend door bijna 400 mil joen aan boekwinst op de ver koop van activiteiten op het ge bied van passieve componen ten. De omzet van het wereldcon cern zakte in de eerste drie maanden van het jaar met 3 procent tot 15 miljard gulden. Dat lag niet aan het wegvallen van Polygram, dat in december vorig jaar is verkocht aan Seagram's /Universal, want dat is door Philips met terugwer kende kracht al uit de boekhou ding geboend. Volgens financieel directeur J. Hommen moet voor een eerlij ke vergelijking ook de omzet Financieel directeur J. Hommen van Philips zoekt de oorzaak van de te genvallende omzet in de 'economische terugslag in grote delen van de wereld'. FOTO EP A KOEN SUYK van de vorig jaar ontbonden te- ten'-fabrieken. Samen met on- lefoon-joint-venture met het gunstige wisselkoersen komt Amerikaanse Lucent _PCC_ uit Philips dan op een omzetgroei de cijfers worden gehaald, van twee procent, tegen elf pro - evenals de omzet van de ver- cent vorig jaar. kochte 'passieve componen- Het concernbestuur zoekt de oorzaak van de dip in de 'eco nomische terugslag in grote de len van de wereld.' Daardoor daalde de winst van de ver trouwde winstmaker Halfgelei ders (computerchips) met een kwart tot 367 miljoen gulden. Bij componenten (beeldbuizen, monitoren) daalde het resultaat van 176 tot 46 miljoen gulden en bij professionele elektronica verkleurde de winst van 80 mil joen tot 15 miljoen in het rood. Philips' slagschip Consumen tenproducten maakte vier pro cent minder omzet (5,8 miljard) waarvan 160 miljoen winst, een marge van een rhagere 2,7 pro cent. Lucent niet meegeteld groeide de omzet volgens Hom men met zeven procent en dat kwam vooral doordat de over gebleven telefoonproductie goed verkocht (met name in Engeland). Hommen accentueerde dat behalve de telefoongroep PCC ook geluidsapparatuur en pc- randapparatuur „alledrie oog appels van topman Boonstra_ het goed deden. Het aantal werknemers daalde met 2.800 tot 228.800. Italië heeft problemen met 'te groot' Duits belang rome hans geleunse goede indruk gemaakt. Het is echter niet aan mij om te zeg gen of Bolkestein geschikt is." Binnen de Europese Com missie zouden ook de zittende commissarissen Kinnock (transport) en Liikanen (begro ting) belangstelling hebben voor de machtige post van Van Miert. Deze dringt erop aan zijn portefeuille niet op te delen. „Het moet zo blijven dat je als enige je stem kunt blijven ver heffen." Van Miert hoopt uiterlijk 1 oktober de Europese Commis sie te verlaten. Óp 1 april vol gend jaar treedt hij in dienst als voorzitter van de Nederlandse bedrijfsuniversiteit Nijenrode. Daarvoor legde hij verschillen de aanbiedingen van Ameri kaanse universiteiten naast zich correspondent Dit is een Duitse overname, brieste de Itali aanse oppositieleider S. Berlusconi. Niet al leen de centrum-rechtse oppositie vindt dat het gisteren in Londen officieel bekend gemaakte fusieplan tussen Deutsche Tele kom en Telecom Italia een Italiaanse 'stra tegische industrie' in buitenlandse handen brengt. „Niemand kan ons tot beslissingen dwingen, we willen eerst opheldering van de Duitse regering", zei staatssecretaris M. Lauria. Deze afhoudende reactie onderstreepte dat de creatie van 's werelds grootste tele- foniemaatschappij grote politieke proble men voor de Italiaanse regering oplevert. Binnen de centrum-linkse coalitie hebben de orthodoxe communisten zich al tegen de fusie uitgesproken. Anti-gevoelens zijn ook sterk vertegenwoordigd in de voorma lige christendemocratische stromingen die in het kabinet zijn vertegenwoordigd. Op de Londense persconferentie ver klaarden de bestuursvoorzitters van beide concerns dat het nieuwe concern voor 56 procent in Duitse handen komt. Dat druist in tegen de eis van de Italiaanse premier D'Alema van volstrekte gelijkwaardigheid van beide partners. De verzekering van DT- president R. Sommer dat de fusie past in het 'Europese integratieproces' speelde in de eerste reacties van de Italiaanse regering geen rol. Lauria benadrukte dat Telecom Italia een sterke positie moet krijgen met het oog op mogelijke nieuwe allianties in de uiterst woelige globale communicatiemarkt. De regering heeft* tot nog toe niet de informa tie in handen om een definitief waardeoor deel uit te spreken, aldus de staatssecreta ris. Uit de reacties van Rome blijkt dat de Ita liaanse regering ook niet enthousiast is over de toezegging van de Duitse regering - opgenomen in het fusieplan - dat het 72 procent staatsbelang in 2003 zal zijn terug gebracht tot 40 procent. Premier D'Alema had aangedrongen op een snelle afstoting van dat belang, met de toevoeging dat het geprivatiseerde Italiaanse bedrijf niet door een fusie mag worden gerenationaliseerd. De Italiaanse regering heeft een belang van 3,4 procent in Telecom Italia. Dit 'gou den aandeel' biedt de regering de mogelijk heid om een veto uit te spreken over over name- of fusieplannen. De Italiaanse vakbonden zijn evenmin enthousiast. Zij zitten tussen twee vuren. Met de fusie wilde Telecom-baas Frances co Bernabe voorkomen dat een vijandig overnamebod van rond de 130 miljard gul den van het zes keer kleinere Olivetti zou slagen. De vakbonden waren tegen de Oli- vetti-overname omdat zij massa-ontslagen vreesden. Op basis van de huidige personeelsbe standen zou het nieuwe bedrijf, waarvan de naam nog niet is bekend gemaakt, meer dan driehonderdduizend werknemers krij gen. De fusie zou eind dit jaar gerealiseerd moeten zijn. De nieuwe onderneming, met een marktwaarde van bijna 400 miljard gul den, krijgt hoofdkantoren in Duitsland en Italië en zal, voornamelijk in Europa, meer dan 100 miljoen klanten hebben. Fusie telecom grootste ooit londen anp-afp Als de fusie tussen Deutsche Telekom en Telecom Italia inder daad een feit wordt, is sprake van de grootste fusie ooit. Dat blijkt uit berekeningen van het Britse bureau IFR Securities Da ta, dat gespecialiseerd is in fusies en overnames. Op de tweede en de derde plaats staan op het lijstje van IFR de fusies van Exxon en Mobil en van Travelers Group en Citi corp. De top-10 ziet er als volgt uit (in guldens): 1. Deutsche Telekom/Telecom Italia 168 miljard 2. Exxon/Mobil 164 miljard 3. Travelers Group/Citicorp 150 miljard 4. SBC Communications/Ameritech 130 miljard 5. Nationsbank/BankAmerica 127 miljard 6. Vodafone/AirTouch Communications 125 miljard 7. Comcast/MediaOne 121 miljard 8. ATT/Telecommunications 111 miljard 9. Bell Atlantic/GTE 110 miljard 10. British Petroleum/Amoco 100 miljard In deze top-10 overheerst de telecommunicatiemarkt met fu sies op de eerste, de vierde, de zesde, de achtste en de negende plaats. Amerikaanse bedrijven zijn veruit in de meerderheid. Naast Deutsche Telekom en Telecom Italia zijn alleen de Britse concerns British Petroleum en Vodafone van buiten de Verenig de Staten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9