NAVO oneens over stap tegen Orient House inzet grondtroepen Buitenland Nederlandse hulp alsnog naar Tirana Bommen treffen gebouw Servische staatstelevisie Ook Milosevic' financiën zijn ondoorgrondelijk IIJDAG 23 APRIL 1999 7 ndonesië gaat provincies beter bedelen karta Terwijl in Jakarta werd gedemonstreerd tegen het 'ver- vijnen' van gelden voor de armen in de stad, besloot een par- mentaire commissie gisteren dat de Indonesische provincies leer gaan profiteren van de natuurlijke hulpbronnen. De lan- elijke overheid gaat de inkomsten voortaan met de provincies elen. De inkomsten uit andere producten dan olie of gas gaan jor 80 procent naar de provincies en 20 procent naar de cen- ale overheid. Inkomsten uit olie gaan voor 15 procent naar de rovincie, en 85 procent naar Jakarta. Voor gas ligt deze verhou- ing op 30 tegen 70 procent. De regering hoopt zo het hoofd te ieden aan het groeiende separatisme. Met name in rijke pro- incies wordt de roep om autonomie of onafhankelijkheid eeds luider. FOTO REUTERS ENNY NURAHENI !U verwijt België vervuiling Noordzee lüsselDe Europese Commissie sleept België voor het Euro- ees hof van Justitie wegens onaanvaardbare vervuiling van de ioordzee. Brussel heeft verzuimd om tijdig zuiveringsinstalla- es voor afvalwater te bouwen, en schendt daarmee de Europe- imilieuwetten. De Belgische hoofdstad leegt zijn riool onge- iiiverd op de rivier de Zenne. In het centrum van de hoofstad is je bedekt om verspreiding van ziektes en stank te voorkomen, laar meer stroomafwaarts is er eerder sprake van een open ri- ol dan van een rivier. De Zenne mondt uit in de Schelde, die olgens de commissie 'aanzienlijk' bijdraagt aan de vervuiling an de Noordzee. Brussel had vorig jaar al zuiveringsinstallaties loeten hebben, maar die zijn pas in 2003 klaar. lervormingsgezinden Iran onder vuur jbai De democratische hervormingen van de Iraanse presi- ent Khatami dreigen in gevaar te komen, als het zijn funda- lentalistische opponenten lukt om de minister van cultuur af zetten. Minister Mohajerani is een voorstander van grotere ijheid voor de media. Het Iraanse parlement begon deze week in afzettingsprocedure tegen hem. De fundamentalisten heb- en een kleine meerderheid in het parlement. Hun belangrijk- e aanklacht tegen Mohajerani is dat zijn ministerie te veel vrij- eid heeft verleend aan de media, sinds Khatami in 1997 presi- ent werd. De afzettingsprocedure is het meest recente conflict ide machtsstrijd tussen de fundamentalisten en de hervor- ïingsgezinden in Iran. liegtuigen VS bestoken doelen Irak ikara Amerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in e noordelijke 'no-flyzone' van Irak twee luchtverdedigingsin- allaties gebombardeerd. Ten oosten van de stad Mosul vuur- en F16's raketten af op een radarinstallatie. Ten oosten en lidoosten van de stad bombardeerden enkele F-15's Iraaks ichtafweergeschut. De vliegtuigen keerden veilig terug naar un basis in het Turkse In<;irlik. Irak meldde dat bij de aanval n dode en vier gewonden zijn gevallen. Amerikaanse en Britse 'vechtsvliegtuigen patrouilleren sinds de Golfoorlog van 1991 ide twee no-flyzones in Irak. De Iraakse regering erkent de iegverboden niet, en lokt sinds december confrontaties uit. lederlandse ambassadeur belaagd ONROviA De Nederlandse ambassadeur in Ivoorkust, Peter in Leeuwen, is met twee andere Europese diplomaten enkele en gegijzeld door rebellen in Liberia. De drie wisten uiteinde- Ie naar het buurland Guinée te ontkomen. Van Leeuwen was p een missie van het Wereldvoedselprogramma en de VN- uchtelingenorganisatie UNHCR. Hij reisde samen met een oorse diplomaat, een EU-functionaris en elf VN-medewerkers, e missie verbleef in een dorpje in het noord-westen van Libe- 3, toen zij werd aangevallen. De diplomaten zijn twee uur lang istgehouden. In Liberia woedde tot 1997 een burgeroorlog. De jzeling van gisteren en andere recente acties van de rebellen Den vrezen dat het geweld opnieuw de kop opsteekt. tudie: homo-gen bestaat helemaal niet «hington Onderzoekers hebben geen genetisch verband innen vinden tussen broers die homoseksueel zijn. Zij trekken larom de theorie over het bestaan van een 'homo-gen' in twij- I. Dat staat in een studie die gisteren in het wetenschappelijke ad Science isverschenen. In 1993 zorgde de Amerikaanse spe- alist Dean Hamer voor grote opschudding, toen hij zei een in te hebben ontdekt dat verantwoordelijk is voor de homo- ksuele aard van mannen. Hij publiceerde zijn bevindingen na ertig homoseksuele broers te hebben onderzocht. De recente udie van de Canadese onderzoeker George Rice haalt de theo- i van Hamer onderuit. Rice zegt bij onderzoek van nog meer imoseksuele broers geen bewijs te hebben gevonden dat zij tige gemeenschappelijke genetische mutatie hebben. Wereld wacht permanente El Nino' w York De aarde zal door het broeikaseffect over een halve uw permanent kampen met extreme weersverschijnselen, zo- s die worden veroorzaakt door het klimaatfenomeen El Nino. mge droogte in normaal vochtige gebieden of abnormaal he- ge regenval in de winter worden dan gewoon. Dat blijkt uit imputersimulaties van het Hamburgse Max Planck Instituut lor Meteorologie. El Nino is een natuurverschijnsel waarbij t water in het oosten en midden van de Stille Oceaan rondom :evenaar elke drie a vier jaar wordt opgewarmd. De golf- oom die daardoor ontstaat, verstoort het-klimaat in een groot iel van de wereld. Het broeikaseffect kan volgens de onder ekers leiden tot een zelfde temperatuurpatroon in het water n de oceaan, maar dan met een permanent karakter. iemeen virus bedreigt computers N francisco Een gemeen virus zou maandag wel eens heel el personal computers lam kunnen leggen. Hét zogeheten sernobyl-virus wist alle gegevens van de harde schijf, en aakt het zelfs onmogelijk programma's op te starten. De ïarschuwing is afkomstig van Network Associates, het groot- I e Amerikaanse computerbeveiligingsbedrijf. Het virus is veel ijdverspreider en gevaarlijker dan Melissa, het virus dat vorige aand Internet overspoelde met problemen. Volgens Network „isociates kan Tsjernobyl gegevens onherstelbaar wissen en lfs de hele machine platleggen. Het virus is vernoemd naar jernobyl, omdat het zo is geprogrammeerd dat het afgaat op idag dat deze nucleaire ramp zich in 1986 voltrok. jlaam Ierse agent na 71 jaar gezuiverd 5 L8UN- De Ierse autoriteiten hebben gisteren na een gevecht n 71 jaar de naam van een in 1928 ontslagen agent gezuiverd. man, William Geary, werd ontslagen op verdenking van lid- latschap van het verboden Ierse Republikeinse Leger, IRA. De 1100-jarige man liet vanuit zijn woonplaats New York weten er verguld te zijn met de beslissing van minister van justitie Donoghue hem in ere te herstellen. „Ik verliet het land ge- i andmerkt als een crimineel en een verrader, en dat is nu ein- lijk rechtgezet. Ierland kent hem nu alsnog een pensioen toe ttzo'n 50.000 gulden per jaar. Daarnaast krijgt Geary een hadevergoeding van 140.000 gulden. Internationale 'waarnemingsmacht' Nederlands compromis OlHTISt ill JcrUZ«ll6m Ï13 De negentien NAVO-bondgenoten zijn ernstig verdeeld over de mogelijke inzet van grondtroepen in Kosovo. Dit bleek vandaag bij het begin van een driedaagse NAVO- top in Washington, waar de politieke leiders van de Alli antie zowel de crisis in de Balkan als de toekomst van de vijftigjarige verdragsorganisatie tegen het licht willen houden. ruswuk-durres anp Het Nederlandse hulpkonvooi van vijftien vrachtwagens dat sinds gisteren werd vastgehou den in de Albanese havenstad Durrës, is vanmorgen na een wegens het slechte weer moei zame rit toch aangekomen in de hoofdstad Tirana. Het transport met levensmid delen, kleding, dekens, tenten en andere goederen vertrok maandag uit Arnhem. Het be trof een initiatief van de Coör- dinatieraad Albanezen in Ne derland en Wegtransport Ne derland. Het konvooi was woensdag avond ingescheept in de Itali aanse havenstad Bari en over gestoken naar Durrës, maar werd daar lange tijd vastgehou den omdat de voorzitter van de commissie die de importver gunning verzorgt was opge stapt. „De nieuwe voorzitter kwam maar niet opdagen, waarop is besloten om de hele commissie maar op te doeken. Toen mochten de wagens weg", zegt voorzitter J. Moer kerken van Wegtransport Ne derland. washington paul koopman correspondent Frankrijk en Groot-Brittannië vinden dat nagedacht moet worden over het sturen van grondtroepen, eventueel nog vóórdat de Joegoslavische pre sident Milosevic met een defi nitieve vredesregeling heeft in gestemd. De Amerikaanse rege ring staat echter zeer huiverig tegenover zo'n scenario. De NAVO-bondgenoten Grieken land en Hongarije zijn zelfs mordicus tegen. Nederland werkt dan weer aan een compromis, waarbij een beperkte internationale 'waarnemingsmacht' ontplooid wordt, zodra Milosevic is be gonnen met het terugtrekken van politie en legereenheden. Omdat de NAVO tijdens haar vijftigjarig bestaan onderlinge meningsverschillen niet in de etalage wil zetten, zal het on derwerp 'grondtroepen' van daag met de grootst mogelijke omzichtigheid behandeld wor den. Formeel staat het thema niet eens op de agenda, al er kende minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) dat ver schillende varianten beslist in de wandelgangen besproken zullen worden. Zelf wil Van Aartsen een Ne derlands idee bij zijn collega's in de week leggen. Volgens het voorstel wordt de orde in Koso vo in fasen hersteld. Eerst zou Milosevic moeten instemmen met de terugtrekking van zijn troepen, en de komst van 'waarnemers' die daar op toe zien. Deze waarnemers worden op hun beurt weer beschermd door internationale militairen. In ruil stopt de NAVO zijn bom- mencampagne. In een later sta dium arriveert de internationa le vredesmacht die de terugkeer van vluchtelingen mogelijk zou moeten maken. Volgens Van Aartsen staat met name Duitsland sympa thiek tegenover zijn plan, maar hij heeft nog geen idee of het enige kans van slagen heeft. Tot dusverre heeft de Alliantie steeds de instemming van Milosevic met een internatio nale vredesmacht onder leiding van de NAVO geëist. tel aviv ad bloemendaal correspondent In Oost-Jeruzalem broeit on rust, nu de Israëlische regering heeft aangekondigd een aantal kantoren in het omstreden Pa lestijnse Orient House te sluiten en maatregelen te nemen tegen mensen die er werken. Al het beschikbare politiepersoneel is opgetrommeld om eventueel geweld de kop in te drukken. Het Israëlische kabinet heeft de sluitingen aangekondigd als straf voor een diplomatieke bij eenkomst in het Orient House, afgelopen woensdag, die het beschouwt als in strijd met de Oslo-akkoorden. Premier Neta nyahu is extra kwaad omdat hij zijn Likud-aanhang had verze kerd dat dergelijke Palestijnse activiteiten niet meer zouden voorkomen in wat hij steeds omschrijft als 'Israëls ondeelba re hoofdstad'. De kabinetsverklaring waarin de sluitingen worden aange kondigd. spreekt van 'een serie provocaties door het Palestijnse Bestuur in het Orient House, met inbegrip van het optrom melen van vertegenwoordigers van Arabische landen'. De mi nisters stellen ook vast dat de bijeenkomst niet toevallig werd gehouden op Israëls onafhan kelijkheidsdag. Op de bijeen komst van woensdag sprak Fay- sal Husseini, de directeur van het Orient House, met enkele tientallen consuls-generaal en ambassadeurs. De Palestijnen en ook veel Is raëliërs beschouwen de jongste acties van de regering als een onderdeel van Netanyahu's verkiezingscampagne. De pre mier wil de bevolking doen ge loven dat zijn belangrijkste con current, Ehud Barak van de Ar beiderspartij, het wat Jeruzalem betreft op een akkoord zal gooi en met de Palestijnen. Barak ontkent dat in alle toonaarden. Netanyahu heeft zijn aanhang eerder beloofd dat hij het Ori ent House zou laten sluiten, maar hij heeft die stap nooit aangedurfd. Bij het sluiten van de Oslo akkoorden is bepaald dat de Palestijnen hun bestaande in stituten in Oost-Jeruzalem mochten handhaven. Daaron der was het Orient House. De Palestijnen hebben gisteren dan ook aangekondigd dat ze het er niet bij zullen laten. CNN-verslaggever Brent Sadler deed vanmorgen voor de verwoeste studio van RTS verslag van het bombardement. den haag-belgrado» gpd De NAVO heeft afgelopen nacht met een bombardement op het centrum van Belgrado de Servi sche staatstelevisie RTS tijdelijk uit de lucht gehaald. Daarbij zouden volgens onafhankelijke persbureaus achttien gewon den en minstens éen dode zijn gevallen, Joegoslavische rege ringsfunctionarissen verklaar den tegenover CNN dat zeker vijftien mensen bij de aanval op het RTS-gebouw om het leven zijn gekomen. Vanmorgen her vatte RTS de uitzendingen via een aantal andere zenders. Bij de aanval werden de zendmast en de bovenste twee verdiepingen van het studio complex verwoest. Ook zou de satellietverbinding met Eurovi- sion zijn getroffen, die door westerse televisiestations wordt gebruikt om beelden door te sturen. De reddingswerkzaam heden werden bemoeilijkt doordat een uur na de inslag brand uitbrak. De Servische mi nister van informatie Alek- sandar Vucic reageerde woest op de aanval. Hij noemde de Amerikaanse president Clinton en de Britse premier Blair 'mis dadigers en monsters'. De NAVO acht de Servische televisie een legitiem militair doel, omdat die een propagan da-instrument is van Milosevic is. Gisteravond werd gemeld dat drie grote steunzenders van de staatstelevisie het zuiden en midden van Servië waren ge troffen. Internationale organi saties van journalisten hadden het bondgenootschap eerder vergeefs diverse malen ge vraagd de media te sparen. Gisteren werd ook een villa van de familie Milosevic in Bel grado geraakt. 'Een moordaan- FOTO AP slag', zo tierde de Joegoslavi sche regering. De villa, gelegen in een diplomatenwijk in de hoofdstad, stortte voor een deel in. Toen de drie bommen in sloegen, was niemand van de familie Milosevic thuis. Volgens de NAVO werd het pand ge bruikt als commandocentrum. Op een persconferentie in het Witte Huis ontkende Clinton dat de Joegoslavische president zelf doelwit is. Bhutan maakt eind aan verbod op de televisie new delhi afp Bhutan heeft besloten het ver bod op de televisie op te heffen. Het Himalaya-koninkrijkje tus sen India en China zet daarmee de deur open voor invloed van buiten, waartegen het zich tot dusver altijd heeft verzet. Het Franse bedrijf Thomson heeft van het land opdracht gekregen om de infrastructuur voor de komst van televisie aan te leg gen. De eerste uitzending van de eigen omroep is op 2 juni, de 25ste verjaardag van het ko ningschap van Jigme Singy- ewangchuck. Dat geldt tenmin ste voor de inwoners van de hoofdstad Thimphu. De rest van het land, dal 600.000 inwo ners telt, komt later aan de beurt. De Bhutaanse tv krijgt natio nale uitzendingen in het Engels en in de eigen taal, Dzonkha. Daarnaast zullen er 'bepaalde uitzendingen van de meest ge renommeerde buitenlandse ka nalen' worden overgenomen. Bhutan probeert zijn boed dhistische erfgoed en zijn mi lieu te beschermen tegen scha delijke invloeden van buitenaf. De grenzen worden daarom streng bewaakt, en het toerisme naar het bergstaatje wordt doel bewust beperkt. Amnestie bepleit voor 300.000 kindsoldaten maputo gerard chel Er moet een ruime amnestiere geling komen voor gevangen genomen kindsoldaten. De doodstraf of levenslange gevan genisstraf mag hen niet worden opgelegd. Ook mogen ze niet veroordeeld worden wegens verraad. Met deze en andere aanbevelingen werd gisteren in de Mozambiquaanse hoofdstad Maputo een internationale conferentie over kindsoldaten afgesloten. Wereldwijd zijn naar schat ting meer dan 300.000 jongeren onder de 18 jaar direct betrok ken bij gewapende conflicten. Meer dan een derde van hen, 120.000, is in Afrika actief, zo bleek uit een deze week gepre senteerd onderzoek. Reden waarom de eerste conferentie in Afrika werd gehouden. Ande re bijeenkomsten zijn gepland in Zuid-Amerika, Azië en Euro pa. Gedetailleerde cijfers over de herkomst van de overige 180.000 kindsoldaten konden op de conferentie niet worden gegeven, maar volgens Radda Barnen, de Zweedse tak van Sa ve the Children, kent Latijns Amerika zo'n 90.000 kindsolda ten, Azië circa 60.000 en moet de rest elders worden gevon den, onder meer in enkele oud sovjet-republieken. Ook in Kos ovo zouden kindsoldaten actief zijn, maar nadere details daar over ontbreken. Extra aandacht op de confe rentie kreeg de nazorg van ex- kindsoldaten. Om van hen weer normale burgers te maken veel kindsoldaten worden bij voorbeeld gedwongen leeftijds genootjes te vermoorden - moet de internationale ge meenschap meer doen aan ont wapenen. opvang, psychische begeleiding, onderwijs en her integratie. Verzoening is be langrijker dan straf, aldus de slotverklaring. boedapest hans gertsen correspondent Hoe slaagt de Joegoslavische president Milosevic er toch in de peperdure oorlog in Kosovo - al de vierde oorlog in een decennium waarin zijn land verwikkeld is - te Financieren? Het antwoord is sim pel: over de rug van zijn volk en dankzij een aantal, voorzichtig gesteld, niet be paald orthodoxe financiële trucs. Toen Slobodan Milosevic eind jaren tachtig aan de macht kwam, was Joego slavië met een gemiddeld inkomen van ruim 3.000 dollar per hoofd van de be volking veruit het welvarendste land van de regio. Milosevic werd aanvankelijk gezien als een hervormer. De man die carrière had gemaakt in de Beogradska Banka, de grootste bank van het land, sloeg echter om als een blad aan de boom, toen hij zich realiseerde dat de door hem nodig geachte hervormingen in het land van het arbeiderszelfbestuur op veel weerstand stuitten en hem waar schijnlijk zijn politieke kop zouden kos ten. Uit puur opportunisme koos Milosevic daarop voor een fel-nationalistische koers, die uiteindelijk tot het uiteenval len van Joegoslavië en oorlogen in Slo venië, Kroatië, Bosnië en nu Kosovo zou leiden. De economische balans van die twaalf jaar Milosevic is ronduit catastro faal. Het inkomen per hoofd van de be volking in het huicüge, sterk gekrompen Joegoslavië bedraagt volgens schattin gen nog maar amper 1.000 dollar. Het land heeft een buitenlandse schuld van miljarden dollars en het begrotingste kort bedraagt één a twee miljard dollar per jaar. Daarnaast is het jaarlijkse te kort op de handelsbalans nog eens pak weg twee miljard dollar. De werkloosheid in Joegoslavië bedroeg volgens schattingen vorig jaar ruim 35 procent. De industriële basis van het land is door de oorlogen en het interna tionale embargo tegen Joegoslavië zwaar aangetast. „Na een maand van intensie ve bombardementen'is van de industrie vrijwel niets meer over", zo weet een toonaangevende Servische econoom, die niet met naam wil worden genoemd. Alleen al de kosten van de wederop bouw van de twee raffinaderijen in Pan- cevo en Novi Sad, die de NAVO al we kenlang voortdurend bestookt, schat hij op meer dan een miljard dollar. Dat Milosevic er nog altijd in slaagt zijn leger en de voor zijn machtsbehoud minstens zo belangrijke politie te beta len, valt alleen via een serie financiële trucs te verklaren. Zo speelt Milosevic al jaren naar believen met het inflatie-wa pen. Telkens als de financiële nood hoog is, laat hij grote hoeveelheden bankbiljetten drukken. Gedwongen door een snel in waarde kelderende dinar ziet de bevolking zich gedwongen spaarte goeden in westerse valuta om te wisse len. Vrijwel iedere Joegoslaaf heeft, door ervaring wijs geworden, een groot deel van zijn spaargeld in westerse valuta omgezet, die thuis onder de matras wor den bewaard. De Joegoslavische banken zijn berucht om hun onbetrouwbaar heid. Een andere financieringstruc die op gro te schaal wordt toegepast, is het met vertraging uitbetalen van salarissen en pensioenen. Gepensioneerden in Bel grado ontvingen eind maart het eerste deel van hun pensioen over december vorig jaar. Door de inflatie, die eind vo rig jaar ruim boven de vijftig procent lag, is het geld tegen de tijd dat ze het in handen krijgen al een stuk minder waard. Een serieuze inkomstenbron van het Milosevic-regime is de sigarettensmok kel. Nauw met het regime verweven cri minelen smokkelen al sinds jaar en dag op grote schaal sigaretten. Grote partij en die officieel door Joegoslavië worden geïmporteerd, komen in werkelijkheid belastingvrij op de Italiaanse markt te recht. Volgens een schatting in Time van deze week zou daarmee 500 miljoen dollar per jaar gemoeid zijn. Een sub stantieel deel van de opbrengst zou in de Joegoslavische staatskas terugvloei en. Daarnaast zou het regime van Milosevic al vóór het afkondigen van de interna tionale sancties tegen Joegoslavië in 1992 een enorme spaarpot hebben aan gelegd in het buitenland. Een groot deel van de valuta-reserves ter waarde van 10 miljard dollar zou via duistere omwegen naar banken in Rusland en op Cyprus zijn doorgesluisd. Milosevic' relaties uit zijn vorige carrière als bankier zouden hem daarbij geholpen hebben. Een forse meevaller hadden Milosevic en de zijnen in 1997. Telecom Italia en het Griekse OTE namen toen een belang van 49 procent in de Servische PTT, te gen een betaling van 950 miljoen dollar in contanten. Hardnekkige geruchten willen dat Milosevic daarnaast ook ruimhartig Financiële steun van Saddam Hussein krijgt. In ruil voor het onder houden van het Iraakse luchtafweersys- teem door Servische technici, zou Joe goslavië de afgelopen jaren naast olie ook veel dollars uit Bagdad hebben ont vangen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7