Cohen vreest komst golf Kosovaren GroenLinks regeert in 'oorlogstijd' beetje mee I: Binnenland Discriminatie ouderen door stembureaus aangepakt Wachten op sluitstuk Kwart miljard voor meer groen in de stad Strijd om zilveren troffel Twintig en twaalf jaar cel voor parkeerplaatsmoord Innen van omroepbijdrage wordt taak belastingdienst ecialist academisch ziekenhuis Jet privé-praktijk beëindigen t)AG 23 APRIL 1999 er bezoeker Flora overleden Opnieuw is een bezoeker van de Flora in Bovenkar- Joverleden aan de gevolgen van de legionella-epidemie. Het lal mensen dat is overleden na een bezoek is hiermee geko- lop 23. Bij zestien van hen is met zekerheid vastgesteld dat jfeveteranenziekte hadden, zo heeft het ministerie van volks- [ndheid gisteren gemeld. In Friesland zijn inmiddels twee ;en in het ziekenhuis opgenomen die in een sauna in isterbrug met de legionellabacterie zijn besmet. De sauna Tieder geval tot na het weekeinde gesloten. ddel tegen aardappelziekte [hingen Hen wilde variant van de aardappelplant, de raket- jge nachtschade, kan grondbesmetting met aardappelmoe- Jvrijwel geheel terugdringen. Aardappelmoeheid veroor- jternstige schade. In het buitenland gelden nog altijd qua- jaine-maatregelen zodra de ziekte opduikt. Agronoom dr. K. wte van de Landbouwuniversiteit Wageningen is er als eer- Ier wereld in geslaagd om een biologische bestrijder van de [chte ziekte te vinden. Binnenkort begint een praktijkproef, wte presenteert zijn ontdekking begin mei op een interna ls conferentie in Italië. jjonge kinderen bezorgen krant g iaag Uitgevers van kranten laten de krant vaak door te g e kinderen bezorgen, en op een voor de kinderen te vroeg - Eén op de acht distributiepunten van kranten bleken be- ?rs jonger dan 15 jaar in dienst te hebben. Bij meer dan de gaan Idnderen en jongeren al voor zes uur 's ochtends op Dit is in strijd met de Arbeidstijdenwet en de Nadere Rege- ünderarbeid. De Arbeidsinspectie heeft dat vastgesteld na 1 irzoek onder 188 krantenbezorgers en 99 distributiepunten. troles op zwartvissen Vanaf 1 mei moeten zwartvissers extra op hun tellen T en. Dan gaan de 'vliegende brigades' van de Algemene In- dedienst bij sportvissers controleren of zij wel een visakte s ten. Voorjaar 1998 begon een landelijk project met als doel antal zwartvissers te verminderen. Het project duurt drie Een proef had in 1996 en 1997 uitgewezen dat strengere role in combinatie met voorlichting aan de recreatieve vis- goed werkte. Eigenlijk hoort de politie de vissers te contro- i.Maar met hulp van de Algemene Inspectiedienst is meer T role mogelijk. idensmokkel beschermde dieren Acht luipaardvellen, zeven slangenhuiden, zeven varanen en driehonderd artikelen gemaakt van Sen van beschermde diersoorten heeft de Rotterdamse ie deze week aangetroffen in een zeecontainer. De smok- jar was afkomstig uit Nigeria en via Rotterdam op weg naar lestemming elders in Europa. De partij was verstopt in een g houten meubelen. Spien en bios voor Kosovo Medewerkers van meer dan 180 cafés in heel Neder- staan zaterdag hun fooien af voor hulp aan de vluchtelin- lit Kosovo. Veel cafébazen hebben beloofd de fooienop- gst te verdubbelen. De actie is een initiatief van twee me lksters van het Arnhemse café Touché. Ze richtten de ling KosoFooi op en schreven alle horeca-etablissementen iderland aan. Van Maastricht tot Texel doen bedrijven mee, de initiatiefneemsters. Ook een deel van de opbrengst van itionale Bioscoopdagen afgelopen dinsdag en woensdag naar de vluchtelingen. Ruim 200.000 mensen pikten een oopje. Van ieder verkocht kaartje werd een gulden afge- laan giro 555 voor de vluchtelingen uit Kosovo. eglawaai Lockerbie-proces 'AM Een vliegtuig met Schotse agenten en ambtenaren woensdagavond lawaaiklachten veroorzaakt. De passa- zijn betrokken bij het proces tegen de Libische verdachten Ie bomsaanslag op een vliegtuig boven het Schotse Locker- let vliegtuig steeg op vanaf Rotterdam Airport en dat lever- ftig klachten op bij de milieudienst Rijnmond. Als het pro ng duurt, zullen de Schotten misschien een ander vlieg man nemen. Rotterdam Airport laat vanaf oktober lawaai- legtuigen extra betalen, 's Avonds en 's nachts worden de Ten verdubbeld en overdag gaan ze ook fors omhoog. •duistering munitie politie - )sch De rijksrecherche heeft een 52-jarige inspecteur van ilitie Brabant-Noord aangehouden. De man wordt ervan cht dat hij een hoeveelheid munitie heeft verduisterd. De ichef heeft de man met onmiddellijke ingang geschorst. De cteur was als schietinstructeur werkaam bij het korps. In inctie had hij toegang tot het munitiemagazijn. Ook kon hij [durend beschikken over een zogenoemde werkvoorraad. -rdenking Tsjernobyl bij Urenco Bij de uraniumverrijkingsfabriek Urenco in Almelo i zondag een Bijeenkomst gehouden ter herinnering aan mp in de Russische kernenergiecentrale in Tsjernobyl. Om '.vee 's middags vertrekt er vanaf het NS-station in Almelo emonstratieve optocht naar Urenco. Bij de bezoekersin- houden vertegenwoordigers van Greenpeace, World Infor- in Service of Energy (WISE) en Groenlinks toespraken. enplaag in Zeeland ee_ï In de duinen en bossen op Schouwen-Duiveland teen tekenplaag. Zo'n vijftien procent van de teken is be- met een bacterie die de Ziekte van Lyme kan veroorzaken, ekte kan bij een te late ontdekking onder meer tot verlam- pn, hersenvliesontsteking en hartritmestoornissen leiden. GD-Zeeland adviseert bezoekers van duin- en bosgebieden chaam nauwgezet op tekenbeten te inspecteren. ,,Als ge- tan de zachte winter zijn er meer teken in de duin- en bos- rfen actief dan normaal", zegt GGD-aits W. Flipse. „Teken lin struiken en bomen en laten zich vallen als er mensen [door lopen." S. Wijnands, arts bij de GGD Zuid-Holland il in Leiden voegt eraan toe dat bos- en duinbezoekers ook n Zeeland moeten oppassen voor teken. Leids Kamerlid botst met Peper ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag hans jacobs haags redacteur Minister Peper (binnenlandse zaken) gaat hard optreden tegen gemeenten die bij de samenstelling van hun stembureau's dis crimineren op leeftijd. De minister komt daarmee tegemoet aan de wens van het Leidse Tweede-Kamerlid Brood (WD), die Peper de afgelopen maand verweet te wei nig te doen aan de leeftijdsdiscriminatie. De achterstelling van ouderen kwam aan het licht vlak voor de statenverkiezingen in maart. Met het oog op de Europese verkie zingsstrijd in juni wilde de Kamer het pro- bleme tijdig uit de wereld hebben. Brood herhaalde zijn bezwaren gister middag in een extra overleg met de be windsman, die zich onaangenaam getrof fen toonde door de toon die de Leidenaar aansloeg. „Als ik het betoog van mijn colle ga zo hoor is er vandaag toch nog een be windsman die moet aftreden", merkte Ka merlid Rehwinkel op na het betoog van Brood. Zover kwam het echter niet. „Het is niet mijn stijl om gemeenten over de knie te leggen. Ik ben meer van het pol dermodel", verdedigde Peper de zachte druk op de zeven gemeenten die mensen ouder dan zeventig jaar niet opnamen als lid van een stembureau. „Maar discrimina tie is in strijd met de grondwet en iedere gemeente moet zich daaraan houden. Ik zal daarom ook ingrijpen bij die ene ge meente (Kollumerland in Friesland, red) die nog niet is bijgedraaid. We zullen ze weten te vinden", waarschuwde de minis ter tot grote vreugde van Brood. vianen De bouw van de nieuwe brug over de Lek bij Vianen vordert gestaag. Nog een klein stukje en de overbrugging is een feit. FOTO WFA HENK TUKKER Na versoepeling regels door Tweede Kamer De Tweede Kamer wil tegen de zin van het kabinet een ruimere regeling om familie te laten overkomen van Kosovaren die al in Nederland verblijven. Een Pv- dA/D66-motie met die strekking haalde gisteren een nipte 'linkse' meerderheid. den haag anp Staatssecretaris Cohen van Jus titie beraadt zich over het uit voeren van de door hem ontra den motie. De PvdA-staatsse- cretaris wees de Kamer er daar bij op dat een ruimere regeling tot gevolg kan hebben dat er 'zeer aanzienlijke aantallen' Kosovaren naar Nederland ko men. Volgens Justitie wonen er on geveer tienduizend etnische Al banezen 'legaal' in Nederland. Het kabinet wil alleen tijdelijk soepel omspringen met het la ten overkomen van 'eerste graads' familieleden (echtgeno ten, ouders en kinderen). PvdA, D66, GroenLinks en SP willen dat uitbreiden tot 'tweede graads' familieleden (grootou ders, broers en zussen). WD-woordvoerder Kamp zei na afloop van de stemming zich niet te kunnen voorstellen hoe het kabinet deze motie kan uit voeren. Hij is met Cohen eens dat dit de overkomst van 'grote aantallen' tot gevolg kan heb ben. Volgens CDA-woordvoer- der Verhagen zou een ruimere regeling op tienduizenden fa milieleden van toepassing kun nen zijn. Hij noemde de opstel ling van vooral de regeringspar tijen PvdA en D66 'onbegrijpe lijk'. PvdA, D66, GroenLinks en SP hebben samen vijfenzeventig zetels, de helft van het totaal aantal. Dat de motie een meer derheid haalde, kwam doordat enkele WD- en CDA-Kamerle- den afwezig waren. Een Kamermeerderheid wil ook dat het kabinet zijn terug houdendheid laat varen en, los van de familieleden, meer dan de aangekondigde tweeduizend Kosovaren laat overkomen. Daarbij gaat het om kwetsbare vluchtelingen, bijvoorbeeld door hun medische situatie. Al leen WD en CDA stemden te gen de motie. Zij zijn er op zich niet op tegen dat Nederland meer 'kwetsbare' vluchtelingen opvangt, maar willen eerst de verzoeken van de UNHCR af wachten. Het kabinet besloot woens dag om de Kosovaren die Ne derland laat overkomen, een tij delijke verblijfsvergunning te geven. Cohen verzekerde de Kamer gisteren dat vluchtelin gen uit Kosovo niet de moge lijkheid krijgen om door te pro cederen voor een permanente verblijfsvergunning, al ligt deze mogelijkheid na een jaar wel open. Zaterdag komt de eerste groep Kosovaren die Nederland zal opnemen op het militaire vliegveld in Eindhoven aan. De honderd tot 150 mensen zullen opvang krijgen in het tenten kamp in Ermelo. Later in het weekeinde worden nog meer vluchtelingen overgevlogen vanuit Skopje in Macedonië. Ook komt er nog een speciale vlucht met mensen die bijzon dere medische voorzieningen nodig hebben. Ook Haarlem en Leiden krijgen geld hoofddorp/den haag monica wesseling Er moet meer groen in en om de stad ko men, vindt staatssecretaris G. Faber van landbouw, natuurbeheer en visserij. Zij wil de komende tijd een half miljard gulden in vesteren in groen in en om de 25 grote ste den. Leiden en Haarlem vallen ook onder de 'te vergroenen steden'. Het is de bedoe ling dat het rijk 250 miljoen gulden hier voor beschikbaar stelt en de gemeenten de andere kwart miljard. Hoeveel de afzonder lijke steden krijgen, is nog niet duidelijk. Faber kondige de groengelden gisteren aan tijdens het symposium 'Stad in land in stad', georganiseerd door het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. De staatssecretaris vindt dat er meer groen in de directe woonomge ving moet komen, meer parken in de ste den en meer groen in de directe nabijheid van de steden. Fabers eigen ministerie heeft bij de uit breiding van groen om de stad het nodige in de melk te brokkelen: veel landinrich tingsprojecten liggen binnen een straal van vijf tot tien kilometer van de stad. Voor het grote en kleine groen in de stad heeft Faber de medewerking en het geld van andere ministeries nodig (volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer, van bin nenlandse zaken, en van volksgezondheid, welzijn en sport). Den Haag overlegt nog en zodra duidelijk is welk ministerie wat betaalt, moeten er met de gemeenten over eenkomsten worden afgesloten over de fi nanciering en de aanleg van het groen. De kwart miljard voor groen komt hoogstwaarschijnlijk niet bovenop de twee honderd miljoen gulden voor stedelijk groen die staat vermeld in het concept-be leidsplan 'Natuur, bos en landschap in de 21e eeuw' dat een paar dagen geleden is uitgelekt. „Die tweehonderd miljoen liggen absoluut nog niet vast. Het kwart miljard, maar dan wel gefinancieerd door verschil lende ministeries, is wel reeël." den bosch anp Apeldoorn In opperste concentratie werkt één van de twaalf deelnemers aan het Nederlands kampioen schap metselen. De finalisten bouwen in Apeldoorn aan speelobjecten, die ook na de wedstrijd blijven staan. Morgen is na een week werk de strijd voorbij en wordt duidelijk wie er met de zilveren troffel aan de haal gaat. foto wfa hans van de vlekkert 'Kamerlid mag onbeperkt bijverdienen' haarlem anp Leden van de Tweede Kamer moeten onbeperkt kunnen bijverdienen. Het Kamerlid maatschap wordt dan aan trekkelijker voor mensen uit het bedrijfsleven. Een commissie van Ka merleden stelt dat in een ad vies aan het presidium van de Tweede Kamer. Dat moet zich daarover nog een oor deel vormen. GroenLinks is het niet eens met het advies. Kamerleden verdienen cir ca 160.000 gulden per jaar. Daarnaast mogen ze onge veer 20.000 gulden bijverdie nen. Zijn er meer nevenin komsten dan worden die voor een deel gekort. Volgens de commissie, on der voorzitterschap van CDA'er Hillen, is die regeling achterhaald. Ze zou topfigu ren uit het bedrijfsleven af schrikken zich beschikbaar te stellen voor een Kamerze tel. De commissie stelt voor de beperking op bijverdie nen pas te schrappen na de volgende Kamerverkiezin gen. De bijverdienregeling voor Kamerleden leidde in 1997 tot problemen voor het Haarlemse PvdA-kamerlid Houda. Die bleek winsten uit zijn kledingimportbedrijf niet te hebben opgegeven als neveninkomsten. Houda be sloot na druk uit zijn fractie af te treden. voor hun betrokkenheid bij het drama en de overvallen in Am sterdam. Zij kregen respectieve lijk twaalf, tien en acht jaar ge vangenisstraf. Het Franse stel sliep in de au to op een parkeerplaats bij Bre da. Zij waren op de terugreis na een vakantie in Nederland. Op de parkeerplaats werden ze overvallen en ontvoerd door de vijf mannen. De Fransman werd kort na de ontvoering op een parkeerplaats bij Moerges tel doodgeschoten. Het meisje is in een woning in Tilburg meermalen door verschillende mannen verkracht. Zij werd la ter doodgeschoten langs een snelweg in België gevonden. De twee gisteren veroordeelden worden later uitgeleverd aan België voor berechting wegens hun vermoedelijke aandeel in de moord op de vrouw. Ook een Duits uitleveringsverzoek is gehonoreerd. In Duitsland moeten de twee terechtstaan voor een poging tot moord op een vrachtwagenchauffeur en roofoverval in Keulen. Wegens moord op een 23-jarige Fransman op een parkeerplaats bij Moergestel Noord Bra- band) heeft het gerechtshof in Den Bosch gisteren een 34-jari ge man tot twintig jaar gevan genisstraf veroordeeld. De ver dachte, die ook schuldig werd bevonden aan ontvoering en verkrachting van de vriendin van het slachtoffer, was eerder door de rechbank in Breda tot levenslange celstraf veroor deeld. Het hof achtte hem te vens schuldig aan enkele ge welddadige overvallen in au gustus 1997 in Amsterdam waarbij de slachtoffers werden geboeid, gekneveld, mishan deld en beroofd. De procureur- generaal mr. P. Bender had op nieuw levenslang geëist. Een 26-jarige medeplichtige kreeg de twaalf jaren cel die te gen hem waren geëist voor zijn betrokkenheid bij de ontvoe ring en bij de overvallen in Am sterdam. Eerder veroordeelde het hof drie andere verdachten den haag anp Omroepen zijn tegen journalistiek hoogwaardige prestaties. Daarom moet de pu blieke omroep volgens de raad zowel programmatisch als fi nancieel onafhankelijk kunnen functioneren. De staatssecretaris wil de Me diawet echter zodanig aanpas sen dat de Financiering en de onafhankelijkheid van de pu blieke omroep gewaarborgd blijven. Welke wijzigingen hij daarbij in gedachte heelt, is nog niet bekend. Met de 'fiscalisering' van de omroepbijdrage is een bespa ring van zo'n zestig miljoen gul den per jaar gemoeid. Bij de DOB werken 275 mensen, die per jaar 1,2 miljard gulden in nen van huishoudens met tele visie en/of radio. Het DOB-per- soneel wordt door de belasting dienst overgenomen, zo heeft Van der Ploeg afgesproken met zijn collega Vermeend (Financi en). Van der Ploeg streeft er naar dat de samenvoeging van de belastingdienst en DOB op 1 januari 2000 is afgerond. Het innen van de omroepbij drage wordt een taak van de be lastingdienst. De Dienst Om roepbijdragen (DOB) verdwijnt en gaat samen met de belas tingdienst. Staatssecretaris Van der Ploeg (media) stelt dat het kabinet binnenkort voor. Van der Ploeg gaat daarmee direct in tegen de publieke om roep en de Raad voor Cultuur. Die zijn bang dat de onafhan kelijkheid van de omroepen aangetast zal worden. De om roepbijdragen worden nu nog direct uitgekeerd voor het ma ken van programma's. Straks fi nanciert de overheid de om roep uit de pot „algemene mid delen" en daarover kan elk jaar weer anders worden beslist, zo vieest de omroep. Daardoor zou de journalistie ke onafhankelijkheid in gevaar kunnen komen. Ook de Raad voor Cultuur toonde zich eer der tegenstander van het plan. Ze verwacht onafhankelijke en er grote inkomensverschillen tussen vakgroepen en specialis men. „Een hoogleraar verdeel de naar eigen inzicht het geld van particuliere patiënten." Van Bolderen hoopt dat de achterban instemt met het ak koord. „Er zijn veel voordelen aan verbonden, zoals het pensi oen dat gebaseerd zal worden op een hoger salaris."-Wel blijft volgens hem het inkomensver schil met vrij gevestigde specia listen bestaan. „Gemiddeld is dat voor een medisch zwaarge wicht 20.000 tot 25.000 bruto per jaar lager." Toch verwacht hij niet een uitstroom van spe cialisten uit academisch zieken huizen naar andere instellin gen. „Dat risico bestond al. Maar het gaat niet alleen om meer inkomen maar ook om een academische carrière." ft specialisten mogen er academische ziekenhui- linnenkort geen eigen meer op nahouden. Per moeten zij hun praktijk gen en krijgen zij volle- aald volgens een nieuwe chaal. cademisch ziekenhuizen hierover een akJcoord met de Orde van me- pecialisten en de lande- freniging van artsen in erband (LAD). De orga- moeten het onderhan- akkoord nog voorleggen n achterban. Dat gebeurt huis een eigen particuliere praktijk naast houden. Die re geling werd ooit bedacht om artsen in academische instellin gen in inkomen beter te laten concurreren met specialisten in andere ziekenhuizen. Volgens het akkoord worden de specialisten ingedeeld in vijf salarisschalen. Die zijn geba seerd op functies van medisch specialist tot hoogleraar/hoofd van een afdeling en lopen uit een van bijna 8000 tot ruim 20.000 gulden bruto per maand. Specialisten die nu meer verdienen, kunnen voor een bepaalde tijd een toeslag krijgen, zodat zij niet meteen achteruitgaan in inkomen. Aanleiding voor een nieuw honorariumstelsel is de onvre de over de betalingen. Volgens delegatieleider en LAD-direc- teur A. van Bolderen bestonden Laveren tussen Van Aartsen en het gebroken geweertje den haag anp Bij de fractie van GroenLinks vinden ze het al weer bijna normaal. Drie we ken geleden was het nog nieuws, dat minister Van Aartsen van Buitenland se Zaken informeel op bezoek kwam om ze bij te praten over de Kosovo- crisis. Sindsdien zijn met name de te lefonische contacten met de paarse 'oorlogsministers' al zo intensief, dat het lijkt of GroenLinks bij de strijd te gen Milosevic een beetje meeregeert. Twee weken geleden belde zelfs pre mier Kok in het weekeinde naar Drie bergen om fractievoorzitter Rosenmöl- ler in te lichten over de Nederlandse opstelling bij het NAVO-beraad dat een dag later in Brussel zou worden gehou den. En ook defensieminister De Grave informeerde begin deze week de GroenLinkse parlementariër en oud- CPN-er Harrewijn vooraf, toen hij be sloot het Nederlandse aandeel in Allied Force te versterken met vier extra F-16's en de onderzeeboot Hr.Ms. Dolfijn. Het is het type contacten dat in de regel alleen aan coalitiepartijen is voorbe houden. En hoewel iedereen begrijpt, dat er in tijden van oorlog reden is van die regel af te wijken, blijft het opval lend dat behalve het van oudsher gou vernementele CDA nu ook de voormali ge revolutionairen van GroenLinks in dat circuit worden betrokken. Vooral de WD-ers Van Aartsen en De Grave wer den daarbij de afgelopen weken niet moe de steun van GroenLinks aan de NAVO-acties uitbundig te prijzen. Dat bewijst immers de breedte van de con sensus waarmee Nederland zich vier weken geleden in deze „humanitaire oorlog" heeft gestort. GroenLinks-leider Rosenmöller is niet afkerig van die officieuze aandacht uit het kabinetskamp. Hij heeft er nooit een geheim van gemaakt zijn partij, die bij de verkiezingen van vorig jaar zes zetels won, mentaal en ideologisch klaar te willen maken voor 'echte' rege ringsdeelname, het liefst met alleen de PvdA en D66 maar als het niet anders kan desnoods ook met het CDA. Voor de traditionele achterban van zijn partij is het echter nog steeds wennen, blijkt bij een rondgang langs de partij- kaders. Nergens leven binnen de partij de 'oud-linkse' noties van goed of fout namelijk nog zo sterk als bij de beoor deling van een gewapend conflict. Op de bijeenkomst die GroenLinks een paar weken geleden over de fractie- steun aan de NAVO-acties organiseer de, herleefden vroeger tijden. Baarden, sandalen en gebroken geweertjes domi neerden bij de interruptiemicrofoon waar „de NAVO en de Amerikanen" verantwoordelijk werden gehouden voor bijna al het leed dat de mensheid sinds de Tweede Wereldoorlog heeft getroffen. Die bijeenkomst krijgt morgen in Utrecht een formeler vervolg. Dan spreekt de partijraad over de opstelling van de fractie. De moties waarin die op stelling wordt veroordeeld, zijn ge maakt. En hoewel de kans dat zulke moties een meerderheid zullen halen niet overdreven groot is, heeft Rosen möller toch maar alvast het zekere voor het onzekere genomen. Zijn GSM staat morgen naar verluidt de hele dag uit. Want het zal hem toch niet gebeuren, dat hij op die partijraad plotseling Kok of Van Aartsen aan de lijn krijgt, die ko men vragen of hij de volgende intensi vering van de NAVO-campagne ook nog voor zijn rekening kan nemen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5