Amsterdam verweert zich 'Zwijgen tegen vrouw, hond, fractievoorzitter' Bijlmerenquête i der Doel: Kritiek op rheidsdiensten eenzijdig De hoofdrolspelers Opluchting en cynisme in Bijlmer C wil extra bloedonderzoek doen IjiAM Het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam zes patiënten met de auto-immuunziekte Systemische Erythernatodes aanvullend bloedonderzoek doen. Dui- noet worden of deze patiënten een gelijke immuunreac- ben. In dat geval zou er een raltie kunnen bestaan met de tramp. Het AMC is het niet eens met de enquetecommis- er ongericht lichamelijk onderzoek moet worden ge- U)|Dat heeft volgens het ziekenhuis veel nadelige gevolgen. ;e relatie tussen de ramp en psychische klachten zijn issie en AMC het wel eens. Eerder constateerde het AMC nderd mensen lijden aan het posttraumatisch stress-syn- (ptss) rd-Holland laat ingelicht ivincie Noord-Holland is op de avond van de vliegramp ie t, bijna een uur na het neerstorten van het toestel, geïn- erd over de ramp. Dit is ook niet langs de officiële weg ge- maar via informele kanalen. Dat concludeert de enquê- missie in vandaag rapport. De dienstdoende medewerker het nieuws over de ramp van de Haarlemse politie. Daar- >el esloten het provinciaal crisiscentrum in te stellen. De rol provincie was klein omdat het ongeval zich tot de ge- n e Amsterdam beperkte. f se krant bepleit aftreden ministers De Berlijnse krant 'Der Tagesspiegel' gaat vandaag in ;j[ mmentaar fel tekeer tegen de Nederlandse autoriteiten lerstreept de conclusies in het rapport van de parlemen- nquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer. De krant vindt SP zittende minsters moeten opstappen. ..Dat zou een net lil te, als een te late stap zijn,'' aldus de krant. „De rege- ;j iders (Lubbers en Kok) noch de verantwoordelijke minis- jj. elden zich geroepen te antwoorden toen de vragen er werden en de twijfels groeiden. Ze hebben gezwegen joezeld." Ook andere Duitse media hebben aandacht be- ïb an de presentatie van het rapport van de Bijlmercom- loop van de tijd bekend gewor den. Het WD-commissielid vindt dat in het eindrapport „een te eenzijdig beeld" van het over heidsapparaat wordt geschetst. De vragen over de al dan niet gevaarlijke lading, de gezond heidsklachten en de vrachtdo cumenten zijn pas de afgelopen jaren gerezen. Daar mag het be leid van de overheid ten tijde van de Bijlmerramp niet op worden afgerekend. „Terugkijkend kun je natuur lijk altijd zeggen dat de aanpak niet integraal is geweest", zei Van der Doel gisteren. „Maar het is te eenzijdig om dat beeld op de hele overheidsorganisatie te plakken. Ik onderschrijf daar om het beeld van een gefrag menteerde overheid niet". voetnoot van slechts es geitjes lang heeft het merlid Van der Doel in en irapport van de parie enquêtecommissie af- J inomen van een van de ik inclusies. Van der Doel, edjie commissie, is het niet ;t de stelling dat het ;e Isoptreden rond de d amp 'gefragmenteerd' ïi okerd' is geweest, rij er Doel, die het met de conclusies wel eens is, e jet dat nu - zeseneenhalf de ramp - het verwijt ro [den gemaakt dat de di- ie verheidsdiensten langs Izheen hebben gewerkt. de gegevens waarop ve clusie is gebaseerd, zijn hem immers pas in de Patijn: mensen redden was de primaire verantwoordelijkheid Meijer in Bijlmer DEN HAAG ANP De parlementaire enquête commissie vliegramp Bijl mermeer heeft vanmiddag het tweede exemplaar van haar eindrapport aan inwo ners van de Bijlmer aange boden. De overhandiging van het rapport, dat de com- missie-Meijer gisteren aan de Tweede Kamer presen teerde, gebeurde in beslo tenheid in het kerkgebouw De Nieuwe Stad. De woordvoerder van de commissie kon vanmorgen niet zeggen welke Bijlmerbe woner voor deze symboli sche handeling is geselec teerd. „Dat is een anoniem iemand, die ook anoniem wil blijven." De betrokkene heeft meegedaan met een van de vele rondetafelge sprekken die de commissie heeft gevoerd tijdens de en quête. Burgemeester Patijn van Amsterdam is het niet eens met de conclusie van de enquêtecommissie over zijn voor ganger Van Thijn en brandweercommandant H. Ernst. Zij zouden zich onvoldoende hebben afgevraagd of zich bij de rampbestrijding andere gevaren konden voordoen dan gevaarlijke stoffen. AMSTERDAM ANP Nadat bekend was geworden dat er geen gevaarlijke stoffen aan boord waren, waren die an dere gevaren niet de eerste ge dachte geweest, aldus Patijn. Het was „de primaire verant woordelijkheid" om mensen te redden en het aantal vermisten vast te stellen, zo zei hij. Volgens brandweercomman dant Ernst werd de brand niet anders behandeld dan andere grote branden. Extra bescher mingsmaatregelen, zoals bij voorbeeld beademingsappara tuur voor brandweerlieden, wa ren daarom niet nodig, aldus Ernst. De brandweercommandant wordt verweten dat hij het vrij komen van gevaarlijke stoffen tijdens de brand heeft onder schat. Omwonenden, brand weerlieden en hulpverleners hebben daardoor onnodige risi co's gelopen, concludeert de commissie. Ernst bestrijdt dit: „De brand kon bovenwinds worden geblust. Dan lopen de hulpverleners weinig risico's". Ernst erkent wel dat de beginfa se van de reddingsoperatie „chaotisch" was, maar volgens hem is dat een „internationeel erkend fenomeen" bij rampen, dat nooit, ook niet na veel oefe nen, „tot nul" gereduceerd kan worden. De ondernemingsraad van het Amsterdamse brandweer korps is woedend over de 'ge makzuchtige' reactie van de commandant. Veertig brand weerlieden kampen met ge zondheidsklachten. „Ernst ba gatelliseert de hele vliegramp. Hij zou op z'n minst excuses moeten aanbieden aan zijn mannen", aldus OR-woord voerder C. Ronner. De gemeente Amsterdam zelf krijgt ook een veeg uit de pan van de enquêtecommissie. Die concludeert dat „de lokale overheid traag heeft gereageerd op de aanhoudende kwalen van hulpverleners en omwonenden waardoor uiteindelijk de ge zondheidsklachten in aard en omvang zijn toegenomenOok vindt de commissie dat de ge meente „in psychische nazorg te kort is geschoten waardoor er nog veel mensen zijn met psychische problemen". De drie grootste Amsterdam se raadsfracties trekken zich de kritiek van de commissie aan. WD-raadslid F. Houterman zei zich daarvoor verantwoordelijk te voelen. Ook PvdA-raadslid B. Irik betreurde achteraf dat ze niet actiever is geweest. „Ik voel me er verantwoordelijk voor dat mensen zo lang in onzekerheid hebben gezeten." (PREMIER) :e missie vindt het onbe- ;dat hij, gezien de lappelijke onrust, het erp nooit in de minis- R aan de orde heeft ge- n it is niet in overeen- ag met zijn functie als er er van de ministers. ito anp koen verheyden A. JORRITSMA (VERKEER) Zij gaf de Tweede Kamer on duidelijke en onjuiste informa tie over de vrachtbrieven. Ze had, gezien de maatschappelij ke onrust, meer wegen moeten bewandelen om de vrachtpa pieren boven water te krijgen. foto opd W. SORGDRAGER (JUSTITIE) H. MAIJ-WEGGEN (VERKEER) H. ALDERS (MILIEU) Haar blik bleef te beperkt tot justitiële vragen. Ze heeft de Kamer onvolledig ingelicht over (de getuigenissen over) de mannen in witte pakken. foto wfa gerard van roon De commissie neemt het haar kwalijk dat zij lopende het on derzoek naar de oorzaak van de ramp onvoldoende afstand heeft genomen. Ook heeft zij te weinig aangestuurd op beant woording van vragen naar de lading en de gezondheid. foto gpd phil nijhuis Het is onbegrijpelijk dat het mi nisterie Amsterdam niet infor meerde over de vondst van het verarmd uranium. De minister had moeten aandringen op een onderzoek naar het uranium, gezien de maatschappelijk on rust. foto gpd phil nijhuis E. BORST (GEZONDHEID) Traagheid en onderschatting hebben de gezondheidsklach ten in aard en aantal doen toe nemen. Als verantwoordelijke voor het gezondheidsonder zoek is Borst te laat - en pas on der druk vanuit de Tweede Ka mer - in actie gekomen. foto epa louisa gouliamaki DE KAMER De Kamer heeft zich te veel la ten leiden door de media en te weinig eigen initiatief getoond. De aanpak van te Kamer ver toonde te weinig structuur en samenhang. foto anp «ARM UP LIBERTEL DTCC ONKERVOORT CUP UBERTEL OTCC RACE I ORMULE FORD "EARLE ALFA I SS CHALLENGE UBERTEL DTCC RACE 2 MARLBORO RENAULT MÉGANE TROPHY 'ORMULE ARCOBALENO IJN023 - ^Marlboro OShell Nooit eerder werd er zoveel uit een enquête gelekt DEN HAAG ANP Dinsdagavond nog bezwoer Theo Meijer voor de televisie-camera's dat er over de conclusies van zijn parle mentaire enquêtecommissie niet zou worden gelekt. Althans niet door de leden van de commissie, voegde hij er voorzichtig aan toe. In dezelfde uit zending werd wel alvast de titel van dat eindrapport onthuld. Daarbij zou het niet blijven. De commissie was wellicht te onervaren en te ijdel Woensdag was er al het nieuws dat vooral minister Borst van Volksgezond heid door de commissie onder vuur zou worden genomen. NRC Handels blad citeerde die dag zelfs letterlijk uit wat donderdag de belangrijkste conclu sies van de enquêtecommissie bleken te zijn. Vrijwel alle andere Nederlandse media kregen vervolgens uit „kringen rond de commissie" bevestigd dat die citaten correct waren. Zowel Meijer als Tweede-Kamervoorzit ter Van Nieuwenhoven zeiden gisteren dat zij het voortijdig uitlekken van de conclusies betreurden. Van Nieuwen hoven kondigde aan zich met het presi dium van de Tweede Kamer op dat lek ken te beraden. Meijer ontkende daar bij het NRC-verhaal dat het WD-com- missielid Van den Doel bij het formule ren van de conclusies herhaaldelijk bij zijn fractievoorzitter Dijkstal te rade was gegaan. Nooit eerder is uit een enquêtecommis sie zoveel gelekt als uit de Bijlmercom missie. De conclusies van de cominis- sie-Van Traa over de IRT en de com- missie-Buurmeijer over de sociale ze kerheid bleven geheim tot de officiële presentatie. Ook eerdere enquêtecom missies slaagden er aanzienlijk beter dan de Bijlmercommissie in de pers op afstand te houden. Goed ingelichte bronnen rond de com missie wijten dat aan een combinatie van te geringe politieke ervaring en een te grote ijdelheid. Van meet af aan zou den Meijer en zijn medecommissiele den zich hebben gespiegeld aan het pu blicitaire succes van de commissie-Van Traa. Dat wilden zij evenaren. Zo wilde de Bijlmercommissie bij voor beeld de verhoren per se in de statige zaal van de Eerste Kamer organiseren en niet in de onlangs gerenoveerde ou de vergaderzaal van de Tweede. Als het aan de commissie zelf had gelegen, had zelfs de presentatie van het eindrapport in de Eerste Kamer plaatsgevonden. De voorlichters van de Tweede Kamer heb ben daar een stokje voor had gestoken. Zij vonden het onbestaanbaar dat een Tweede Kamer-commissie haar conclu sies aan 'de overkant' van het Binnen hof zou presenteren. Ingewijden zeggen voorts dat de com missieleden Meijer en Oudkerk grote fouten hebben gemaakt. Zij spraken te gen alle adviezen in met een aantal door henzelf geselecteerde journalisten af dat ze al dagen voor de presentatie hun bevindingen toe zouden lichten. Die mochten natuurlijk pas op het mo ment van de feitelijke presentatie wor den gepubliceerd. Maar elke voorlichter kent de risico's van zo'n aanpak. En dat is gebleken. De beslotenheid van enquêtecommis sies moet vooral voorkomen dat zo'n commissie speelbal wordt in het poli tieke spel, zoals dat normaal in de Tweede Kamer wordt gespeeld. De kracht van enquêtecommissies, altijd samengesteld uit Kamerleden van zo wel regerings- als oppositiepartijen, zit immers in de onafhankelijkheid van zijn leden, die voor de duur van de en quête geacht worden de banden met de eigen politieke groepering tijdelijk door te snijden. Niet alleen journalisten maar vooral ook de eigen fracties en hun voorzitters moeten daarom voor de duur van de enquête buiten de deur worden gehouden. Ook dat is bij de Bijlmercommissie niet gelukt. Zondag nam het commissielid Augusteijn tegen alle regels in deel aan het geheime beraad dat door de D66- top over de mogelijke gevolgen van de conclusies van de commissie werd ge organiseerd. Het staat in schril contrast met de woorden van het onlangs over leden oud-WD-Kamerlid Joekes. Hij was begin jaren tachtig lid van de parle mentaire enquêtecommissie over de RSV. Toen hij door zijn toenmalige frac tievoorzitter Nijpels onder druk werd gezet uit de school te klappen, sprak hij de nu gevleugelde woorden. „Als lid van een enquêtecommissie heb je te zwijgen tegen je vrouw, je hond en je fractievoorzitter en wel in die volgor de." AMSTERDAM GPD-ANP Opluchting, maar ook cy nisme zetten gisteren de toon in het buurtcentrum De Bonte Kraai in de Bijl mermeer. Buurtbewoners volgden daar op de televsie de presentatie van het rap port van de enquetecom- Opgetogen werd er gerea geerd op de aanbeveling van de commissie om zo snel mogelijk met lichame lijk onderzoek te beginnen. De conclusie van de enquê tecommissie dat er een di rectie relatie bestaat tussen de gezondheidsklachten en de vliegramp, werd met ge juich ontvangen. Henny Prijt, die net als haar echtgenoot Henk sinds de ramp last heeft van chro nische vermoeidheid en ge wrichtspijnen: „Eindelijk wordt duidelijk dat we geen aanstellers zijn. Dat is voor mij een hele opluchting". Het echtpaar Prijt ervaart het eindrapport als een er kenning voor hun jarenlan ge strijd slachtoffers van de vliegramp serieus te ne men. Met de presentatie van Een Beladen Vlucht is het 'Bijlmerboek' voor het echt paar echter nog niet afge sloten. Ze richten zich nu op het gezondheidsonder zoek. Als dat niets oplevert, gaan ze hogerop, desnoods naar artsen in het buiten land. Het echtpaar behoort tot de groep mensen in de Bijlmer die volgens burge meester Patijn „helaas nooit meer gerust te stellen is". Er waren ook Bijlmerhe- woners die cynisch reageer den op het rapport. „We zijn nog steeds collectief gek. De mannetjes met de witte jassen bestaan nog steeds niet", aldus een buurtbewoonster. En: „Ex cuses van de overheid voor de bewoners komen er toch nooit." Voorzitter H. Belliot van het stadsdeel Zuidoost toonde zich tevreden over het rapport van de enquête commissie. Belliot is vooral blij over de relatie die de commissie legt tussen de ramp en de gezondheids klachten „Het is een erken ning van hun steeds terug kerende uitingen van be zorgdheid", meent zij. De Bijlmer hoopt dat met het verschijnen van het rap port een begin kan worden gemaakt met het daadwer kelijk verwerken van de tra gische gebeurtenis op 4 ok tober 1992. Op 2 mei orga niseert het stadsdeel Zuid oost een bezinningsbijeen komst voor bewoners en andere betrokkenen bij de Bijlmerramp. Voormalig stadsdeelvoor zitter R. Janssen krijgt in het eindrapport zware kri tiek. Hij was op de avond van de ramp niet in het be leidscentrum, terwijl hij daar wel hoorde te zijn. Het stadsdeel Zuidoost heeft zich deze kritiek aangetrok ken. Tegenwoordig zijn alle stadsdeelbestuurders op roepbaar. In de oude vergaderzaal van vangst. de Tweede Kamer presenteerde de parlementaire enquêtecommissie gisteren het eindrapport over de Bijlmerramp. Kamervoorzitter J. van Nieuwenhoven nam er het rapport officieel in ont- foto wfa gerhard van roon

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3