Nederland rijdt steeds meer Frans en Duits Nieuwe motoren en Break voor 'nummer drie' ïtnSnelle auto's in Autotron 'jClassieke AutoRAI over een week op herhaling Nationale competitie ïotorveiligheid op 8 mei uitse auto's op TT-circuit assieke eewielers in dioy-hallen Weg en wiel HUISMAN Volop experimenten bij Gazelle Veemarkthallen gevuld met merk Citroen T7 DAG 23 APRIL 1999 >t Autotron te Rosmalen lit op 1 en 2 mei Speed '99 i.95 iiiden, een evenement voor ebbers van snelle en spor- gg auto's. Op deze show pre- ;ren bijna dertig Neder- 31 ie en Belgische autoclubs '•50 mooiste GTi's, GSi's en an- sportievelingen. Zowel aisch als uiterlijk zijn deze gj tuigen vaak volledig aange- aan de smaak van de be- rder. Een deskundige jury It welke auto's de mooiste ?n in aanmerking komen prijzen. Ook zijn er prijzen auto's met een fraaie ge- i.95 95 een zeer succesvolle eer- Klassieke AutoRAI vorig gjiris besloten deze 'nationa- rntoonstelling van histori- e automobielen en motor- ten' in 1999 te herhalen. .95^ vrijdag 30 april en 1 en 2 staat het Europacomplex het RAI-gebouw in Am- rdam daarom vol met ichtige klassiekers op twee vier wielen. In totaal zullen 90 n 800 auto's en motoren irden getoond. Het thema gjor de tentoonstelling is Ko- klijke auto's. nog altijd toenemende be- 95 igstelling voor klassieke au- bracht vorig jaar de RAI ggioe om in samenwerking et een aantal merkenclubs onder meer het autotijd- iirift Carros de Klassieke toRAI te organiseren. De 3- gse show werd druk be lt en kon in alle opzichten Sla groot succes worden ge- ■emd. Daarom gaan vol- ad weekeinde opnieuw de jf uren van de RAI open voor ^klassieke invasie. Klassieke AutoRAI heeft jaar als thema Royal Cars. lenwerking met het >y automagazine Carros it de RAI daarom een spe- paviljoen in waar ko- ijke auto's worden ge- d. Zo zal onder meer de ls-Royce Silver Wraith Li- isine-Landaulette 1958 koningin Juliana worden loseerd. Daarnaast wordt een Lincoln Continen tal uit 1979 getoond en een Mercedes-Benz 500 Niirburg uit 1933 die van Keizer Wil helm II is geweest. Eén van de topstukken is bovendien de Minerva uit 1925, die van Prins Hendrik is geweest en vorig jaar geheel is gerestau reerd. Heel bijzonder is ook de DAF-kini, die de Eindho- vense autofabriek ooit speci aal voor de koninklijke familie ontwikkelde voor gebruik in Italië. Er komt ook een speciaal pa viljoen voor de heel bijzonde re auto's die naar ons land komen onder de naam 'Top- Collection 99'. Hier is bijvoor beeld een Ferrari 410 Super America (1956) te zien, een Rolls-Royce Phantom I Brew ster Picadilly (1929) en een Bugatti Type 43 (1928). Naast deze speciale paviljoens zul len er 92 merkenclubs aanwe zig zijn op de Klassieke Auto RAI. Niet alleen in de RAI, maar ook daarbuiten zal er veel te genieten zijn. Parkeerplaats P7 wordt net als vorig jaar vrijgehouden voor klassieke auto's. Eigenaren die met het kentekenbewijs kunnen aan tonen dat de auto of motor ouder is dan 20 jaar krijgen een gratis uitrijkaart. De toe gangsprijs voor de Klassieke AutoRAI bedraagt 25 gulden. De show is dagelijks open van 10 tot 18 uur. i's van Duitse makelij staan nde zondag in de schijn- ers tijdens het vierde Duit- itosport Festival. Plaats van ieling is het bekende TT- it in Assen. Er is een hele- moois (zowel klassiek als tv) te zien van merken als wagen, Audi, Porsche, BMW en Mercedes maar ïunnen bezoekers zelf aan hillende programma-on- elen meedoen, bedrijvenshow toont de ivste ontwikkelingen op het ;d van tuning, styling en audio en natuurlijk is er een groot aanbod van auto-onder- delen. Nieuw dit jaar zijn de zo genoemde merkenpaddocks. De auto's van bezoekers kun nen daar per merk en zelfs per type bij elkaar parkeren, zodat ook de parkeerterreinen het be- Tcijken waard zullen zijn. Het TT-circuit is 25 april ge opend van 11 tot 17 uur. Toe gang kost 22,50 gulden. Kinde ren tot en met 12 jaar hoeven niets te betalen. Voor meer informatie: VDB Promotions, tel. 016 5503 554. strandboulevard in Har- ijk wordt zaterdag 8 mei ationale Motorveiligheids- petitie gehouden. Bezoe- irijgen op deze door de rlandse Vereniging voor oogde Rijvaardigheid M) georganiseerde dag irbehendigheidsoefenin- :n demonstraties voorge teld en bekende motor coryfeeën als Wilco Zee- erg maken er hun opwach- nemers aan deze dag kun- ier motor de omgeving innen tijdens een door de M georganiseerde Veluwe- zichzelf op de strandbou- REDACTIE PETER IODEWUKS luidsinstallatie. Bij de beoorde ling daarvan ligt de nadruk op de aandacht die de inbouw heeft gekregen. In de Expohal vinden bezoekers vele stands van bedrijven die actief zijn op het gebied van styling, audio, tuning en accessoires voor sportieve auto's. Speed 99 is op zaterdag 1 mei en zondag 2 mei open van tien tot vijf uur en de toegang be draagt 15 gulden. Kinderen van 4 t/m 11 jaar betalen de helft. Voor meer informatie: Autotron infolijn 073 5233 300. levard laten vereeuwigen door een bekende motorsportfoto graaf of tegen gereduceerd ta rief het Dolfinarium bezoeken. De landelijk verspreid liggende Kawasaki-dealers fungeren die dag als opstapplaats voor geza menlijke motortochten naar Harderwijk. Wie Harderwijk te ver weg vindt, kan overigens ook deel nemen aan de training Ver hoogde Motorrijvaardigheid die op meer dan 160 plaatsen in het land gegeven wordt. Aan het evenement wordt meege werkt door een groot aantal bij de motorbranche betrokken bedrijven en organisaties. Voor meer informatie: tel. 031 6342 480. Gazelle Yamaha-oas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Autoverkoop nog steeds in de lift De verkoop van nieuwe personenauto's gaat onvermin derd door, alle geluiden over een stagnerende economi sche groei ten spijt. In de eerste drie maanden van dit jaar groeide de afzet met een dikke 22 procent naar 204.778 verkochte auto's, aldus cijfers van de RAI. Mégane's en loopt nog steeds in op zijn voorligger, de Golf. Net als vorig jaar deden zich in dit eerste kwartaal wat opmer kelijke verschuivingen voor in de top-10. Volkswagen als ge heel steeg fors, maar de zeer succesvolle Polo zakte wat te rug. Het lijkt erop dat een aan tal potentiële Polo-kopers toch heeft gekozen voor de Golf of voor de wat kleinere nieuwko mer Lupo, waarvan er 1.983 over de toonbank gingen. De Passat stoomde op naar een verdienstelijke vierde plek. Ford kent moeilijke tijden maar ziet licht gloren aan de horizon dankzij de nieuwkomer Focus. Zowel de Ford Escort als de Mondeo vlogen uit de top-10, maar de Focus knalde de lijst binnen op plaats zes. Auto top-10 modellen Model Verkocht t/m maart 1Opel Astra 15.815 2. Volkswagen Golf 10.204 3. Renault Mégane 9.204 4. VW Passat 6.226 5. Peugeot 206 5.737 6. Ford Focus 5.427 7. Opel Corsa 5.388 8. Volkswagen Polo 4.792 9. Opel Vectra 4.667 10. Peugeot 306 4.245 Een van de grote succesnum mers is de absolute nummer één in Nederland, de Opel As- tra. Nog geen jaar na zijn intro ductie is de 50.000ste order al genoteerd. Bijna 16.000 gingen er in de eerste drie maanden van dit jaar de deur uit en dat is bijna de helft van de totale As- tra-verkoop vorig jaar. De Astra heeft nu een marktaandeel van 7,7 procent. Maar ook de nummers twee en drie van vorig jaar doen het uit stekend. De Volkswagen Golf heeft wel een flinke achterstand op de Astra maar het aantal van ruim 10.000 betekent bijna een verdubbeling ten opzichte van het eerste kwartaal 1998. Renault verkocht weer meer De Peugeot 206 doet het erg goed en is nu de 'vijfde auto van Nederland'. Om de keus nog groter te maken komen er dezer dagen twee nieuwe versies bij: de Roland Garros en deze sportieve GTi. foto peugeot schoot en na het eerste kwar taal de vijfde plek inneemt. Peugeot heeft nu twee wagens in de top-10 want nummer laatst in de lijst is de 306. Dat betekent dat er nu drie Franse auto's in de top-10 staan en ze ven Duitsers. Vorig jaar was die verhouding twee/acht. Eén Duitse auto minder dus in de top-10 maar dat neemt niet weg dat de Duitse merken hun positie op de Nederlandse markt hebben verstevigd. Bijna 42 procent van de nieuw ver kochte auto's was in het eerste kwartaal van Duitse origine. Met drie auto's in de top-10 groeit ook de populariteit van de Franse merken gestaag. Vo rig jaar hadden ze een markt aandeel van 19 procent. In de eerste drie maanden was dat al ruim 22 procent. De Focus zorgt weer voor een beetje vrolijkheid bij Ford. foto ford Opel, al 30 jaar de nummer één in ons land, ging flink de hoog te in (naar 27.355), maar voelt toch de hete adem van Volks wagen (26.995) in de nek. Corsa en Vectra verloren iets terrein, maar de Astra trok zoals gezegd alles recht. De midi-ruimtewa- gen Zafira moet dit jaar ook nog een forse duit in Opeis ver koopzakje doen. Een succesvolle nieuwkomer tenslotte is de Peugeot 206, die nog over de Ford Focus heen Ruim 6 procent van de kopers verkoos een Italiaanse auto en 1,2 procent stapte in een Brit. Opmerkelijk is ook de toegeno men belangstelling voor de Spaanse auto. Sinds Seat onder de Volkswagen-vlag opereert is het merk gestegen naar zo'n 3 procent marktaandeel. De Japanners hebben het moei lijk in ons land. Hun gezamen lijk marktaandeel liep de afge lopen zeven jaar terug van 27 naar 18 procent. Ze hebben vooral last van de Koreanen, die stevig aan de weg timmeren. Zij brachten het in het eerste kwar taal tot 3,4 procent marktaan deel. Voor 1998 voorspelde de RAI een verkoop van minder dan 480.000 nieuwe personenau to's. Dat werden er maar liefst 540.000. Voor dit jaar ziet de belangenvereniging, ondanks de stijging van 22 procent in de eerste drie maanden, de ver koop wat teruglopen naar zo'n 510.000 auto's. Succesvolle Mégane-familie van Renault ondergaat eerste opfrisser AMSTERDAM CPD De Mégane-familie verkoopt goed in Europa en is momen teel de op twee na bestverko pende auto in Nederland. Een echte noodzaak om de midden klasser onder handen te nemen was er dus niet. Maar dat heeft Renault er niet van weerhou den om met de komst van de combi-versie het uiterlijk op te frissen en nieuwe motoren te introduceren. Trots kondigt het Franse merk daarbij aan de eerste Europese fabrikant te zijn met een direct ingespoten benzinemotor. Maar deze machine komt pas als de volgende eeuw is begon nen, de productie gaat op zijn vroegst komend najaar van start. Renault wilde op deze ge forceerde manier voorkomen dat een andere Europese auto fabrikant met de directe injec tie-primeur aan de haal zou gaan. Dit doet echter niets af aan de kwaliteiten van die nieuwe IDE- motor, zoals de 2.0,liter 16- klepper heet. Het is een erg fij ne motor met opmerkelijk veel trekkracht bij lage toerentallen en een aangename rijkarakte- ristiek. Renault belooft boven dien een 16 procent lager ver bruik en een verminderde uit stoot van kwalijke gassen. Dat wordt mede bereikt door een groot deel van de uitlaat gassen te laten recirculeren (opnieuw gebruiken). De nieu we motor draait nog niet op ar me mengsels, omdat de specia le katalysatoren die dat nodig maken niet tegen de zwavel houdende benzine kunnen die op dit moment nog wordt ge- Scénic zelf verder De nieuwste restyling geldt voor alle versies van de Mé- gane behalve de Scénic. Dit midi-ruimtemodel gaat nog even in de oude gedaante verder om in oktober zelf standig en vernieuwd alleen onder de naam Scénic (geen Mégane meer) verder te gaan. Deze stap zal ongetwij feld de derde plaats in de Ne derlandse modellen top-10, die de Mégane nu inneemt, in gevaar brengen. De stationwagon Break, met nieuwe neus, maakt de Mégane-familie compleet. tapt in Europa. Pas na 2002 komt er zwavelvrij benzine. Op de direct ingespoten benzi nemotoren moet de Mégane- koper dus even wachten, maar de andere nieuwe benzinemo toren zijn wel beschikbaar. En die zijn zeker ook de moeite waard. Het gaat om een 1.4 liter 16-klepper met 95 pk en een 1.6 liter 16-klepper met 110 pk. Beide krachtbronnen zijn op merkelijk pittig voor hun in houd en doen je zeker niet ver langen naar iets sterkers. Ook de geringe geluidsproductie en de goede souplesse zijn over tuigend. De uiterlijke veranderingen aan de Mégane hebben de auto er beslist niet lelijker op gemaakt. Het front heeft een wat bollere motorkap met een echte grille in plaats van twee gaten. De koplampen zijn van helder glas en de gladder vormgegeven bumpers zijn ook op de basis versie in de kleur van de carros serie gespoten. Aan de achter kant ook een nieuwe bumper en de achterlichten zijn iets ge wijzigd. Ook aan de binnenkant is er het een en ander nieuw. Het dashboard is wat strakker van vorm en de portierpanelen hebben grotere bergvakken. foto renault Met de Break maakt Renault de Mégane-familie compleet. De zesde carrosserieversie is geba seerd op de sedan, maar met 4,44 meter nog een fractie lan ger. Dat is goed voor de inhoud van de laadruimte, die normaal al 480 liter bedraagt en met neergeklapte achterbank 1.600 liter te bieden heeft. Dat doen weinig auto's de Mégane Break na. Qua vormgeving is de auto na de 4-deurs sedan echter de minst opwindende. Dat zal het succes van de Re nault Mégane Break allerminst in de weg staan, want de auto is net als de overige uitvoeringen zeer concurrerend geprijsd. Ze ker als je de omvangrijke stan daarduitrusting in aanmerking neemt. Want vanaf het RN-ba sisniveau beschikt de Mégane onder meer over ABS, airbags voor bestuurder en passagier, zij-airbags, drie hoofdsteunen achterin, centrale portierver grendeling, elektrisch bedien- bare ramen vóór en een in hoogte verstelbare bestuurders stoel. En die versie kost als 1.4 Break slechts 32.495 gulden. Het RXE-niveau, dat begint met een 1.4 16V-motor en een prijs van 35.895 gulden, voegt daar nog een airconditioning, mist lampen en een boordcomputer aan toe. Volgens Renault wordt die RXE de meest gekochte ver sie in ons land. De Mégane Break kost ten opzichte van de hatchback slechts 600 gulden meer, zodat er al een Mcgane vanaf 31.895 gulden is. De se dan is even duur als de Break en de prijskaartjes van de Cou pé beginnen bij 34.895 gulden voor de 1.4 16V-. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij xpresso, Boomerang, j Access en No-Excuse zijn de klinkende na men van de experimentele fiet sen van Gazelle. De Nederland se fabriek boekt de meeste suc cessen met de degelijke stads- fiets, maar de fiets van de toe komst staat al op de tekentafel. Het experiment wordt daarbij niet geschuwd. Gazelle werkt hiervoor al twaalf jaar samen met industrieel ontwer- IL_ per Peter van der Veer. Het komt voor dat een met veel tamtam gepresen teerd nieuw model bij tegen vallende verkopen weer uit pro ductie wordt gehaald. De Expresso was een voorbeeld van een stevige en_ toch fraaie een kleine gebogen stang voor een extra lage instap. „Neder land liep niet bepaald weg met deze fiets," zegt directeur Klaas Dantuma van Gazelle, „Er za ten te weinig extra's aan deze fiets en 1.395 gulden was daar voor te duur. We maken hem niet meer, maar wel zijn de nieuwe ideeën toegepast op an dere modellen". Gazelle waagde zich zelfs aan de ligfiets. Het model Boomerang was verstelbaar in twee standen om optimaal de voordelen van ligfiets en nor male fiets te verenigen. Het prototype zag er 'gelikt' uit, maar het model bleek peper duur om te ontwikkelen en de kostprijs van 2.500 gulden was te hoog. Concurrenten als Bata vus en Sparta heb- a ben inmiddels een grssJigfiets in het r assortiment, maar Gazelle ge looft niet dat dit mo del de traditionele fiets zal vervangen. W. Dantuma: „De Boomerang werd voor- f Binnen een jaar moet de vouwfiets Access te koop zijn? foto gazelle namelijk aan freaks verkocht. Ik zie de ligfiets niet doorbreken. Ik ben niet bang dat de concur renten ermee aan de haal gaan. Toch maken we zo'n fiets om te laten zien dat we als fabriek be reid zijn te experimenteren". De Access is een nieuwe vouw fiets, een prototype dat nog steeds geperfectioneerd wordt. Leuk is dat er veel elementen van de Boomerang in terugko men. Uitgangspunt is dat de fiets er aantrekkelijk uitziet, handig opvouwbaar en prettig te berijden is. In het oog lopen de kenmerken: het gestroom lijnde frame lijkt op geen enkele andere fiets, er zijn twee knik- punten bij het inklappen en de redelijk grote wielen hebben vering. Volgens de filosofie van Gazelle is deze fiets geschikt om in de achterdeur van een auto te vervoeren. Binnen een jaar moet de Access te koop zijn. Tenslotte het model No Excuse, de stadsfiets van de toekomst. De in het stuur opgeborgen poncho geeft de berijder geen enkel excuus meer om de fiets te laten statui. Gazelle probeert met dit model de probleemloze fiets te maken met alle techniek achter plaat werk, onderhouds vrije aandrijving en remmen en strakke I vormgeving. Nog niet bekend is wan neer deze fiets in de winkel staat. Liefhebbers van het eigenzinnige merk Citroën kunnen volgend weekeinde terecht in de Vee markthallen te Utrecht, waar voor de vijfde maal de beurs CitroMobile wordt gehouden. Meer dan twintig Citroën-clubs zijn aanwezig met informatie over hun activiteiten en tonen hun mooiste klassieke auto's. Ook zullen er dea lers staan met de nieuwste modellen van het Franse merk. Om het beeld compleet te maken is ook de nieuwe conceptauto C3 van de partij. Naast de auto's als hoofdbestanddeel van deze beurs is ook de sfeer belangrijk. Het thema is dit jaar Citroën mode en kleur. Er is een Parijs' terras, een Citroën-bioscoop en een speciale hoek voor de kinderen. Natuurlijk ontbreken ook de vele stalletjes met onderdelen en automobilia (fol ders, tijdschriften, speldjes, boeken, modellen, etc.) niet. CitroMobile is op 1 en 2 mei geopend van 10 tot 17 uur. Een kaartje kost 12,50 gulden, leden van Citroën-clubs betalen een tientje, kinderen mo gen voor niets naar binnen. BLIK IN HET VERLEDEN Ford en Chevrolet maakten midden jaren vijftig in Amerika de dienst uit. Laatstgenoemde verkocht als marktleider soms meer dan anderhalf miljoen wagens per jaar. Daartoe had het low budget-merk van Ge neral Motors een aardig arsenaal auto's waar de verwende Amerikaan uit kon kiezen. Velen namen een stationwagon, waarvan er verschillende te koop waren. Deze Chevy-besteller uit een van de lager geprijs de series 150 en 210 doet nog steeds trouw dienst in Mexico. foto jakelien paulus

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25