De vijfde colonne is er klaar voor 'Ik had er jaren eerder aan moeten beginnen' Sport Klassement topscorers '98-'99 UIT DE DEKKING Simpele winst voor de "Boo HBS treft heel ander Alti Van Dorp terug op oude n< CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-53 De supporters van Noordwijk worden ook een beetje kampioen Leidsch Dagblad 'De vijfde colonne' worden ze genoemd op sportpark Duinwetering. Een groep trouwe supporters die weke lijks de wedstrijden van het eerste elftal volgt. Uit en thuis, bij goed en bij slecht weer, in voor- en tegen spoed. Voor het eerst sinds achttien jaar gaan ze weer een kampioenschap meemaken. Aad Vermin, Pieter Ha- zenoot en Peet Martens hopen dat het dit weekeinde al gebeurt, als concurrent Scheveningen punten zou ver spelen. ,,De titel halen in Katwijk, dat is mooi." NOORDWUK WILLEM SPIERDÜK Het begin Vermin: „We hebben jaren in de veteranen gespeeld samen, we zagen niel zoveel wedstrij den. Daar zijn we mee opge houden en toen zijn we gaan tennissen, competitie op zater dag. Toen raffelden we het ten nis af, om nog iets van de wed strijd te zien." Martens: „Dat was niet zo ge zellig voor de tegenstander. Of we nou gewonnen of verloren hadden, we gingen snel naar het voetbal. Tegen de tegen stander zeiden we: neem een biertje van ons en we waren vertrokken. Daar zijn we maar mee opgehouden." Hazenoot: „Dat was zo'n vijf jaar geleden. Toen is het begon nen; dat we uit en thuis mee gaan." Slechte tijden Hazenoot: ,,lk heb een paar jaar geleden bij Rozenburg gestaan. We moesten winnen om er in te blijven. Dat lukte het werd 1-0 voor ons, in de 85ste minuut." Martens: ,Ik stond te bibberen achter de reclameborden. Ik dacht: zo meteen kunnen ze me hier oprapen. Het laatste kwar tier ben ik naar de kantine ge gaan." Hazenoot: „Normaal staan we met z'n allen bij elkaar. Maar als het slecht gaat, gaan we heen en weer lopen." De vijfde colonne Hazenoot: „Een paar jaar gele den hebben we een brief ge schreven naar het bestuur dat de boel was ingeslapen. De club liet te gemakkelijk jeugd spelers weggaan, ze versterkten zich alleen maar met derde- en vierdeklassers." Martens: „Bij de tegenpartij dachten ze dat trainer John Eel- man de voorzitter was. Dat jaar ging die ook weg. Hij dacht dat de actie tegen hem was gericht, dal was helemaal niet zo. We hebben dat later uitgepraat. Sindsdien worden we als 'vijfde colonne' betiteld." Vermin: „We vragen de trainer na de wedstrijd wel om uitleg. Soms komt de trainer uit zich zelf naar ons toe. Dan vraagt hij: hoe ziet de vijfde colonne dit?" De anecdote Martens: „Tegen Kozakken Boys miste Patrick Scheurwater een paar enorme kansen. Cees Spaanderman (toenmalig be stuurslid, red.) sloeg toen uit te leurstelling hard op een recla mebord. Ruud Bröring kwam toen tijdens de wedstrijd het hele veld omlopen om ons te zeggen dat we de ploeg juist moesten steunen, dat we geen echte supporters waren." Hazenoot: „We zijn toen uit protest een paar wedstrijden weggebleven. We hebben het later uitgesproken." Het bijgeloof Vermin: „Wij maken onszelf wijs dat ais we achter het doel van de tegenpartij staan, dat het dan beter gaat." Hazenoot: „We zeggen ook al tijd: als we de toss winnen, spe len we minimaal gelijk." Martens: „Dan speelt Noord- wijk de tweede helft richting de kantine. Dat gaat altijd goed. Tegen Scheveningen koos Ar nold Reinders (de aanvoerder, red.) ervoor om de eerste helft die kant op te spelen. Ik heb hem later verteld dat dat stom was. Hij heeft nu beloofd voort aan altijd de eerste helft de kant van de kantine te kiezen." De opstelling Vermin: „Noordwijk heeft voor sommige positie te veel en voor andere posities te weinig spe lers. Neem nou, Gehrlig Azier, die zie ik liever centraal spelen dan Reinders, dat is een balaf- pakker." Martens: Azier moet altijd in de as spelen." Hazenoot: „We missen een rechterspits, misschien dat Scheurwater terugkomt." Martens: „Dat hopen we alle maal. Met Patrick erbij waren we nu al kampioen geweest. De beste voetballer nu is Azier, die heeft potentie. Hij moet sterker worden. Aan de andere kant, als-ie nog ster ker was geweest, zou hij niet bij Noordwijk spelen. Hij brengt veel voetballend vermogen in het elftal. Bij mij zou Azier altijd spelen, op de goede plek." Vermin: „Ik zou de rechterspits in deze fase laten zitten. Laten we met twee spitsen gaan spe len, Klein en Van Dam, en aan de buitenkant twee lopers. Azier en Reinders zou ik dan in het centrum van het midden veld opstellen. Hoewel ik eigen lijk het systeem met drie spit sen het mooiste vind." Het spel van Noordwijk Vermin: „Noordwijk kan goed voetballen, maar als het niet loopt blijven ze hetzelfde spel letje spelen. Het zou dan wat opportunistischer moeten, het veranderen van systeem, dat gebeurt te weinig in mijn ogen." Martens: „Ik houd erg van mooi voetbal. Ik speel liever met 1-1 gelijk met mooi voetbal dan dat we met 1-0 winnen in een slechte pot." Hazenoot: „Dat heb ik hele maal niet, slechte wedstrijd met 1-0 winnen, prima, de punten zijn binnen." Martens: „Het zou zo mooi zijn als ze weer eens twee doelpun ten voorkwamen en ontspan nen hun beste voetbal konden laten zien." Het geheim van het succes Hazenoot: „Er zijn een paar kanjers bijgekomen en Cees Smit loopt in de verdediging fantastisch te spelen." Vermin: „We mogen dit jaar niet mopperen. We hebben een paar keer in de laatste minuten gescoord. Wedstrijden die ook de andere kant uit kunnen val len, hebben we net gepakt. Daarnaast hebben we een fan tastische verdediging en een hele goede keeper." De scheidsrechter Vermin: „In de regel houden we ons rustig tegenover de scheidsrechter." Martens: ,We moeten Pieter Hazenoot nog wel eens vast houden. Dan zeg ik: Pieter houd nou je kop." Hazenoot: „Zo hebben we alle maal wat. Als Noordijk tien keer alleen voor het doel komt, roept Peet Martens tien keer 'jam mer'. Dan zeg ik: donderstraal nou eens op met je 'jammer'. Ik scheld wel, ik ga dat niet alle- Naam: Sjaak te Hennepe. Geboren: 18 april 1963 te: Leiden. Woonplaats: Leiden. Clubs: Alleen LFC. Afgelopen zondag tegen War- munda de 400ste wedstrijd in het eerste elftal: Ja, zo onge veer. Het werd wel gevierd, maar het kunnen er ook een paar meer of minder geweest zijn. Ik ben bezig aan mijn twintigste seizoen en ze zaten hier op de club een beetje te rekenen, 'het zal nu wel onge veer 400 geweest zijn'. Ik heb er in die twintig jaar wel een paar gemist met schorsingen of zo, ik ben niet altijd een lie verdje geweest. Helemaal pre cies weet ik het dus niet, er is hier ook niemand die dat alle maal bijhoudt. Partner: Ik woon al bijna vijf tien jaar samen met Silvia - nóg een jubileum. Kinderen: Een zoon en een dochter. Kevin is zeven en Melanie vijf. Lengte: 1.78. Gewicht: 83 kg. Positie: Linksback. Debuut in het eerste elftal: Dat was tegen FC Lisse, in de tweede klasse. Het ging niet best, we verloren met 0-5 èn ik kreeg een rode kaart. Sterke punt: Tactisch inzicht. Zwakke punt: Koppen. Daar is nu niets meer aan te doen, dat heb ik nog nooit gekund. Hoogte punt: Ik ben nooit kampioen geworden of gepro moveerd, dus het hoogtepunt moet wel een pe- riodetitel zijn. Mijn eerste doelpunt herinner ik me ook nog precies, dat was een mooie. Het was mijn derde wedstrijd, ik ging tegen De Burg drie man voorbij en daar na de keeper. Dieptepunt: Toen ik zeventien was, kon ik naar Ajax of Feye- noord. Ik had al twee keer een oefenwedstrijd voor Ajax ge speeld en meegetraind, bij Feyenoord was ik een training vergeten, maar toen kwamen er wat problemen in mijn fa milie en dacht ik 'ik wacht nog een jaartje'. En prompt raakte ik geblesseerd aan mijn knie, pas vijfjaar later werd ik aan mijn meniscus geopereerd. Rode kaarten: Dat komt wel eens voor. Het zijn er zeker meer dan tien. Met de jaren heb ik meer overtredingen no dig, als je het niet meer kunt belopen, moet je iets anders proberen. Leukste tegenstander: De rechtsbuiten van HBS, toenter tijd. Zo'n mannetje met zo'n brilletje. Dat was een wereld gozer, die bleef maar lachen, was niet kwaad te krijgen. Vervelend- eentje die maar blijft lopen en maar diep blijft gaan, daar word ik niet goed van. Paulina van UDWS, twee we ken terug, die blééf er maar overheen gaan. Neerhalen? Daar kreeg ik niet eens de kans voor. Favoriete voetballer: Litma- nen en vroeger Frank Arnesen. Die doen zoveel met een bal en die zién zoveel, onvoorstel baar. Ajax kwakkelt: Dat kan niet anders dan een verkeerd beleid zijn. Als er kanjers wegvallen, moet je nieuwe kanjers kopen. Uit de jeugd komt de laatste ja ren bar weinig. En niets ten na dele van Tim de Cler, maar als hij tegen Fortuna 'man van de wedstrijd' wordt, dan heb ik zo mijn bedenkingen over de rest. Hobby's: Behalve voetbal vrij weinig. Ik mag graag luieren op de bank. Krant: De Telegraaf. En dan vooral het financiële gedeelte, daar ben ik zot op. Bedrijfs nieuws, opties, aandelen, daar geniet ik van. Ik heb zelf ook diverse aandelen. Dat is klein begonnen en wordt van liever lee steeds erger. Een beetje gokken, dat brengt ook wel eens stress met zich mee, maar dat is best leuk. Eten: Een broodje shoarma. Drinken: Een biertje. Een broodje, een biertje, een lekke re bank en het financiële nieuws, dan heb ik een mooie avond. Toekomst persoonlijk: Mis schien dat ik na dit seizoen stop in het eerste elftal en in het tweede ga spelen. Ze willen vijf a zes jonge jongens inpas sen, maar daarbij heb je ook een paar ouwe lullen nodig. En ik heb dit seizoen meer dan behoorlijk gespeeld, dus ik kan nog wel een paar jaar door. Al leen wordt twee keer per week trainen zo langzamerhand wat te veel. Toekomst club: Daar hebben we het wel eens over. LFC heeft helemaal geen jeugd. Er zijn nu wel plannen in de maak om te gaan werven, want zonder jeugd heb je als club geen toekomst. Je kunt wel spelers voor het eerste aantrek ken, maar als die na een jaar weer opstappen, heb je weer niets. In feite zou LFC mis schien wel een fusie moeten aangaan, maar daar ben ik niet helemaal een voorstander van. De sfeer die hier nu is, wil ik zeker niet verliezen. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO TACO VAN DER EB Zaalvoetbalscheidsrechter Distelvelt hoopt op promotie naar eredivisie LEIDERDORP JANET VAN DUK Hé Scheids!! is een rubriek over arbiters. In de dertiende aflevering (zaal)-voetbal scheidsrechter Henk Distelvelt over zijn weg naar de top. Henk Distelvelt denkt nooit: kon ik zelf maar weer eens een potje voetballen. Het leiden van wedstrijden geeft hem meer voldoening dan het keepen hem ooit gaf. „Ik had er eigenlijk jaren eerder aan moeten begin nen", zegt de Leiderdorpse scheidsrechter, die op het veld voetbalde bij Oranje Groen en Meerburg, en in de zaal bij Van Egmond Cleaning Service. Distelvelt is zowel veld- als zaalvoetbalscheidsrech- ter, maar gaat zich helemaal richten op de zaal als hij de overstap kan maken naar de eredivisie. Afgelopen seizoen liep hij met vijf andere kandidaten 'stage' op het hoogste niveau en over een paar maanden krijgt hij te horen of hij volgend jaar in de eredivisie mag fluiten. Is dat niet het geval, dan krijgt de nu 36-jarige scheids rechter nog twee herkansingen. Daarna is hij te oud. Toch scheelde het niet heel veel of Distelvelt had het bijltje erbij neergegooid. Eigenlijk vond hij altijd dat het de schuld van de scheidsrechter zelf was, als hem iets overkwam. Die mening heeft hij bijgesteld, sinds hij vorig jaar zelf betrokken was bij 'een akkefietje'. Na een wedstrijd van Gol Sport, dat met 7-0 had verloren, werd hij getrapt door een speler van de Leidse club. Een enorme bloeduitstorting op zijn bovenbeen was het gevolg - „Hij probeerde me ergens anders te raken, maar ik kon nog net opzij stappen." 'Heel erg' was ver volgens de manier waarop hij werd opgevangen in de bestuurskamer van de club. „Ik was de gebeten hond, omdat ik aangifte ging doen." ,Als ik niet al zo'n poos in de zaal had gefloten, was ik toen denk ik wel gestopt. Maar daar had ik zoveel lol in, ik wilde het niet opgeven. Ik heb de scheidsrech- terscommissie van de KNVB gebeld en gezegd dat ik naar de volgende wedstrijd iemand mee wilde hebben. De week erna heb ik weer gefloten. Dat was een leuke wedstrijd, toen was alles meteen weer over." Distelvelt beseft dat het 'heel moeilijk' is om dergelij ke uitspattingen in het voetbal te verminderen of te voorkomen. De speler die hem trapte is voor drie jaar geschorst, en cfat vindt Distelvelt voldoende. „Maar als het een aantal malen gebeurt, dan moet er gewoon ge zegd worden: stop er maar mee." Daarnaast zou het volgens hem een goed idee zijn om de boosdoeners te verplichten een scheidsrechterscursus te gaan volgen. „Dan zien ze ook eens de andere kant." Distelvelt - systeemontwerper, vader van twee kin deren - brak toen hij dertig was in een wedstrijd van Meerburg 2 tegen Forum Sport 2 zijn kaak op vijf plaat sen. Zijn keeperscarrière was afgelopen, temeer omdat hij het jaar daarvoor al zijn jukbeen brak. Datzelfde jaar floot hij al zijn eerste wedstrijd. Vooral in de zaal ging het snel met Distelvelt. In het vierde jaar promo veerde hij naar de landelijke divisie. „Je moet het een beetje in je hebben, en het komt natuurlijk ook door het geringe aantal scheidsrechters", zegt de Leiderdor per. Een arbiter is in zijn ogen goed als hij iets uitstraalt, consequent is en geconcentreerd blijft. Een goede scheidsrechter voelt een wedstrijd snel aan, weet al na vijf minuten of hij streng moet fluiten of juist niet. In de zaal fluiten is volgens Distelvelt 'technisch veel makkelijker' dan een veldwedstrijd leiden, omdat de regels in de zaal duidelijker zijn. Maar in de eredivisie ligt het alweer een stuk moeilijker, omdat daar veel meer mag dan in de lagere klassen. „Het spel is harder en fysieker, bovendien fluit je in de eredivisie met twee scheidsrechters, dat moet je ook leren." Volgens Henk Distelvelt is er niets leuker dan wan neer na afloop van een wedstrijd twee aanvoerders op je afkomen en zeggen: bedankt, het was een leuke pot. „Het grijpt je gewoon", zegt hij over zijn hobby, waarin hij toch al gauw 15 a 20 uur per week steekt. En al die narigheid dan, die een arbiter over zich heen krijgt gestort? „Als de scheidsrechters het niet langs ze heen zouden laten glijden, zou er niemand meer fluiten", weet Distelvelt. „Maar ik was vroeger zelf ook geen lieverdje in het veld, ik roerde mijn mondje best wel. Daardoor heb ik ook wel een hoge acceptatiegraad. As iemand iets zegt, denk ik vaak: dat zou ik vroeger zelf ook gezegd hebben." Doelpuntenmaker van de week: Doelp. Pnti Dariel Dubos (Teylingen) 04 0 Alex Barendse (RCL) 00 25 25,(* 2) Barry Dubbeldeman (V. '97) 00 21 21,01 3) Ben Kottenhagen (Meerburg) 00 27 20,21 4) Peter Zaalberg (VCL) 03 25 18,7! 5) Peter Zirkzee (RCL) 00 18 18,0( 6) Michel Turk (Meerburg) 00 24 18,01 7J> Mark Ens (VVSB) 00 17 17,(X 0 Yachya Farhane (UDWS) 00 22 16,5( Maarten Smakman (Ter Leede) 00 15 15,01 Sander de Wolf (ASC) *931 19 14,25 w Noordwijk: „Soms vraagt de trainer, hoe ziet de vijfde colonne dit?" FOTO LOEK ZUYDERDUIN maal opkroppen." De trainer Hazenoot: „Ik heb wel eens een aanvarinkie met 'm. Hij was vroeger eigenwijs, dat zal-ie nu nog wel zijn." Vermin: „Ik waardeer in 'm dat hij altijd aanvallend voetbal wil spelen." Martens: „Ik vónd het klasse dat-ie de jonge talenten van Noordwijk altijd een kans geeft." De titel Martens: „Ik knijp 'm nog een beetje." Vermin: „Ik niet, zeker na de overwinning op SHO. Op een gegeven moment waren we daar al tevreden met een punt." Hazenoot: „Laten we zaterdag tegen Quick Boys gelijkspelen, dan maken we het volgende week thuis tegen Rozenburg af." Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een shirt beschikbaar. De winnaar kan deze prijs ophalen bij een van de vestigingen van Wout Bergers Sport na ontvangst van de waardebon. De topsco rer van de maand ontvangt een paar voetbalschoenen. Voor de drie topschutters van het seizoen 1998/'99 zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. De coör- Wim van Duivenbode. dinatie van het topscorers- matie dagelijks tussen klassement is in handen van en 14.00 uur, tel. 071-5356 ALPHEN AAN DEN RUN Aphense Boys kende gister avond geen problemen met VIOS. De ploeg van Kees Oos- termeijer won met 4-1 en beze gelde daarmee het lot van de Hagenaars, die degraderen. Voor rust scoorde Aden Aksoi tweemaal. In de eerste minuut strafte hij een foutje van de Haagse doelman af en vlak voor de thee zette hij zijn team op 2- 1. Michel Weltings had tussen door VIOS nog enige hoop ge geven. In de tweede helft was er sprake van een-richtingsverkeer naar het VlOS-doel. Peter Wub- ben schoot na een kwartier een strafschop (toegekend vanwege een handsbal) raak en tien mi nuten voor tijd volleerde Jan A- bert de Weerd vanaf 25 mëter de 4-1 binnen. Na afloop bekend gemaakt dat Bar Onderwaater de Aph -j ploeg gaat verlaten. Vol seizoen speelt hij bij Rijnsl t se Boys. UDO-spits Wuv Knetsch komt Aphense versterken. MMO In de vierde klasse versp^ MMO uit tegen het Bleisw Soccer Boys vlak voor tij ei overwinning. In de 88ste ai nuut scoorde Raymond Zw a veld 2-2. Hubert Verstegen Bemo van Leeuwen (met u prachtige vrije trap) hadde ;s rust een 0-1 achterstand oi e bogen in een 2-1 voorspi De Hoogmaders staan nu» punten los van de ond twee clubs, SJZ en Aphen. LANGERAAR PETER VAN DER HULST HBS won het afgelopen week einde thuis met 1-0 van Atior voor de competitie. Zondag treffen beide ploegen elkaar weer met als inzet de tweede periodetitel en een plek in de nacompetitie. As het aan A- tior-trainer Jan Wouters ligt, krijgt de opponent het dan heel wat minder gemakkelijk. „De wedstrijden tegen Schevenin gen en VUC hadden we gewon nen, maar tegen HBS was niets meer van het spel terug te vin den. Ik heb gezegd dat het op zo'n manier niet eens zin heeft om aan het duel te beginnen. Het was beschamend." Nu kan het, vlak voor een cruciaal treffen, geen kwaad om de tegenstander zand in de ogen te strooien. Maar daarvan was volgens Wouters geen spra ke. „We staan in de comp op de derde plek. Houdei die vast dan doen we mee de nacompetitie. Maar ikJ het liefste dat het zond! I lukt. Dan kun je schorsi wegwerken en jongens di] scherp staan, rust geven." HBS is niet een tegensti j, die Atior ligt. „Het is een ge ploeg, die achterin hee houdend speelt en over ee zendsnelle counter besi Maar ja dit is natuurlijkw duel dat op zichzelf staal deze partijen spelen au0 dingen mee, zoals het onr' met de spanning. Of mijn[ dat kan, moet blijken. Een jaar geleden is Atior kam[1 geweest. De ploeg is echtei0 hetzelfde gebleven." De beslissingswedstrijd !f' gint zondag om 14.00 ui het veld van Blauw Zwart. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Na enkele jaren lidmaatschap bij Haag Atletiek is Yvonne vanl weer lid geworden bij Leiden Atletiek. Van Dorp (33) bereikte 1 meeste succes op de 400 meter, waarop ze in 1988 uitkwam 1s Olympische Spelen in de tweede ronde haar persoonlijk rea van 52,80 liep. Van Dorp zal in de eerste competitieronde opS alleen ver- en hinkstapspringen. De Leiderdorpse scheidsrechter Henk Distelvelt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22