Leidsch Dagblad Cabinet na kritiek in tegenaanval 21 23 16,60 'Dreigbrief provincie verontrust Leiden r rrnnn t for telecom adviseert 181 Miljoen tulpen in Hofvijver ERHUIZENz Israël content met conclusies Huldiging Kamiel Maase NAVO wijst concessie van Milosevic af AC 23 APRIL 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Iesprek van de Dag Gert en Hermien: 'Grijze haren van een scheiding' Economie PC-privé nadelig voor WAO, WW "y en pensioen C\ultuur en Kunst Eigen buurman als basis van 'Gestolen levens' ►Sport Ook de 'universiteit' is simpel voor Cruijff ister Borst denkt voorlopig niet aan aftreden abinet kiest voor de tegenaanval na de zware kritiek enquêtecommissie Vliegramp Bijlmer heeft geuit premier en de andere ministers. Minister-presi- Kok kondigde aan zeer kritisch te kijken naar de usies van de commissie, die hem niet voldoende rbouwd lijken. ;g gpd-anpKamer. En er bungelt niemand hier", aldus Jorritsma. jnisters Borst (Volksge- De zwaar bekritiseerde Borst eid) en Jorritsma (Econo- denkt er niet over om nu al af te Zaken) reageerden gis- treden. De D66-minister laat bijna identiek. „Je bungelt het oordeel eveneens aan de er een politiek oordeel Kamer over. „Ik wil graag in het gegeven door de Tweede debat met de Kamer aangeven waarom ik het absoluut niet eens ben met een deel van de conclusies", reageerde de D66- minister. De commissie-Meijer stelt in dat rapport dat de Tweede Ka mer herhaaldelijk 'onduidelijk, onvolledig, ontijdig of onjuist' is ingelicht over de afwikkeling van de Bijlmerramp. De minis ters Jorritsma, Borst en de pre mier krijgen er het hardst van langs. Kok sloot zich aan bij de una nieme lof voor de helderheid die de commissie heeft ver schaft over de lading van de verongelukte Boeing. Maar vol gens de premier is het 'niet al tijd glashelder' hoe de commis sie aan haar kritiek komt. Ook ziet hij een verschil tussen de deelconclusies van de hoofd stukken en eindconclusies. Ook de fracties van WD en D66 wijzen erop dat de deel conclusies harder zijn dan de eindconclusies. „Ik weet niet waarom dat gebeurd is. Het lijkt me niet onbelangrijk", aldus WD-kamerlid Te Veldhuis. Bei de fracties willen zich voorals nog niet duidelijk uitspreken. Ook PvdA-fractie woordvoer der Van Gijzel benadrukt dat er eerst een debat moet komen over de individuele verant woordelijkheid van «ministers. Maar hij noemt de conclusies van het rapport 'hard' en vindt dat in het debat de rol van de minister-president boven tafel moet komen. De oppositie reageert feller. GroenLinks-fractieleider Ro- senmöller lijkt het 'nagenoeg onmogelijk dat het rapport geen politieke consequenties krijgt, omdat het rapport poli tiek explosief is'. Het CDA vindt dat het rapport een onthutsend beeld schetst van een overheid die weinig doortastend op treedt in een probleem dat veel mensen raakt. De SP voorziet 'zwaar weer' voor Borst, Jorrits ma en Kok. Ook RPF en GPV hebben de invloed van Kok 'no de gemist'. De SGP ziet niet goed hoe Borst nog verder kan functioneren. Meer nieuws over Bijlmeren quête op pagina 3 imenstunt ïilands loopt de hand eest afke van der toolen indexamenstunt op het ids Lyceum Oegstgeest is norgen volledig uit de gelopen. Tweehonderd amenleerlingen gingen jsdanig te buiten aan het uren van auto's en het ?len van voorbijgangers, vijftien politieagenten pas moesten komen om halt toe te roepen. ;ens rector A. Vaessen een 'illegale' stunt. )n toen de eindexa- erlingen een aantal au- lan de Apollolaan be den met eieren en nat Voorbijgangers werden ïspaard en er werd vuur- afgestoken. De eigenaar n auto waarvan de sloten dichtgespoten met lijm, de politie erbij. De sur- iceauto en twee agenten ook niet veilig voor de ende scholieren. Zij wer- ekogeld en een autospie- pyelde. dertienhonderd leerlin- onden inmiddels buiten, rleg met de schoolleiding n vijftien agenten de laan 'in linie' schoonge- De politie heeft geen len opgepakt. den haag/hillegomOp dit moment zijn het niet meer dan wat drijvende veldjes geel. Maar morgen driijft er een oceaan van één miljoen gele tulpen in de Haagse Hofvijver. Kunstenaar JAS (Johannes Adriaan Smit), afkomstig uit Hillegom, wil op deze wijze eer betonen aan Vincent van Gogh. Van Gogh beschreef in tal van brieven zijn liefde voor de kleur geel. Het project 'Levend geel van JAS' krijgt uiteindelijk de vorm van de letter 'V' en tijdens de opening, morgen, leest JAS voor uit brieven van Van Gogh. JAS heeft al eerder uitgepakt met geurende kunstwerken. Twee jaar geleden maakte hij op het Haagse Noordeinde ter ere van koninginnedag een enorme sculptuur van hyacinten. In de Haagse Kunstinstelling is van tot 26 mei een expositie van JAS te zien. FOTO CPD PHIL NIJHUIS Zuid-Holland wil plannen vuilstort Öosh'lietpolder afkeuren Beethovenlaan 67 Voorschoten leiden robbert minkhorst De Leidse politiek beschuldigt gedeputeerde staten van Zuid-Holland van chantage. Het provinciebestuur heeft in een brief aan de gemeente met zo veel woor den gedreigd pas akkoord te gaan met een subsidie voor het bedrijventerrein in de Oostvlietpolder als Lei den alsnog instemt met de aanleg van een baggerstort. Leiden heeft de stort in de polder eerder geschrapt omdat er nog te veel onduidelijkheden waren over ge zondheidsrisico's. De brief van GS, die gisteren enkele uren voor de be handeling van het bestemmingsplan over de fax rolde, sloeg bij het gemeentebestuur in als een bom. In de brief melden gedeputeerde staten onomwonden dat ze het bestemmingsplan niet goedkeuren als daar geen baggerstort in is opgenomen. Ze wijzen erop dat de Oostvlietpolder na een zorgvuldig onderzoek als meest geschikte plek is aangewezen voor de stort. De inhoud van de brief werd gisteravond voorgele zen tijdens een commissievergadering ruimtelijke or dening waar het bestemmingsplan, en alle bezwaren die er tegen waren ingediend, werden behandeld. „Ik ben met stomheid geslagen", zei PvdA-fractievoorzitter R. Hillebrand in een reactie. „Die brief zegt in feite dat de provincie de zaak boycot als Leiden niet naar haar organisatie 10% vervoer Oker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. voor informatie of offerte: 1-561 7542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 Daders bloedbad in VS wilden school opblazen littleton ap De twee daders van het bloed bad op een middelbare school in de Amerikaanse staat Colora do wilden de school opblazen. Dat heeft de politie gisteren ge zegd naar aanleiding van de vondst van twee zware bom men in de school. De vondst duidt er volgens de politie ook op dat de daders, die dinsdag zelfmoord pleeg den na twaalf medeleerlingen en een leraar te hebben dood geschoten, hulp hebben gehad van anderen. De bommen, die waren ge maakt van tanks voor propaan- gas, wogen elk negen kilo. Daarnaast werd er nog een gro te hoeveelheid explosieven in de school gevonden. Al dat ma teriaal kan volgens de politie niet door twee man in enkele uren zijn neergelegd. De politie doorzocht duizen den kluisjes en rugtassen op de school om uit te vinden waar de daders hun explosieven had den achtergelaten. Gisteren be gon ook het onderzoek naar de toedracht van de bloedigste schietpartij die ooit op een Amerikaanse school plaatshad. Zo ondervroeg de politie de ou ders van de twee jongens en de andere leden van het groepje waartoe ze behoorden, de 're- genjassenmaffia'. Bericht aan onze adverteerders Koninginnedag, vrijdag 30 april, zal deze krant net als op zaterdag in de ochtend verschijnen. Voor de krant van vrijdag 30 april, zaterdag 1 mei en maandag 3 mei gelden de volgende afwijkende sluitingstijden: Voor vrijdag 30 april: donderdag 29 april 10.00 uur. Voor zaterdag 1 mei donderdag 29 april 12.00 uur Voor maandag 3 mei: donderdag 29 april 14.00 uur Familieberichten: Voor vrijdag 30 april: donderdag 29 april 18.00 uur. Voor zaterdag 1 mei: vrijdag 30 april 17.30 uur (telefonisch van 16.30 tot 17.30 uur) Voor maandag 3 mei: maandag tot 09.00 uur. 'Gorinchem-verdachten' onderzocht DORDRECHT GPD/ANP De rechtbank in Dofdrecht heeft het onderzoek in de zaak rond de schietpartij bij muziekcafé Bacchus in Go- rinchem heropend. De drie verdachten gaan voor psy chiatrisch onderzoek naar het Pieter Baan Centrum in Utrecht. De rechtszaak is uit gesteld tot 20 juli. Aanvanke lijk zou aanstaande woens dag in twee van de drie za ken uitspraak worden ge daan. De rechtbank wil, gezien de hoge strafeis van twintig jaar, duidelijkheid hebben over de geestesvermogens van de drie. Ook moet wor den onderzocht welke on derlinge betrokkenheid de drie verdachten hebben. Eén van hen zou met zijn verkla ring dat hij heeft geschoten een ander -zijn oudere broer- dekken. V i wesselman tel aviv ad bloemendaal Israël is ingenomen met de be vindingen van de parlementaire enquêtecommissie Bijlmer ramp. Minister Shaul Yahalom van Transport meent dat nu duidelijk is dat er 'nooit sprake is geweest van enige misleiding' door enige Israëlische instantie en dat alle vrachtbrieven in or de waren. Voorzitter Meijer van de en quêtecommissie zei gisteren bij de presentatie van het rapport dat alle complottheorieën over de ramp zijn ontzenuwd. „Vlucht LY 1862 was een gewo ne vrachtvlucht, niet afwijkend van andere vrachtvluchten die vanaf Schiphol vertrekken", al dus Meijer. In het rapport wordt gecon cludeerd dat niet is gefraudeerd met vrachtpapieren, dat er geen 'vreemde' mannen in witte pakken op de rampplek zijn ge weest en dat er geen Israëlische veiligheidsmensen in de Bijl mer zijn geweest. Wel wordt in het rapport ge steld dat Israël en El Al nooit behoorlijk hebben meegewerkt met de Nederlandse overheid. Ze kwamen pas in actie 'na de druk van de commissie en de daarmee samenhangende pu bliciteit'. El Al heeft gisteren toegegeven dat het weinig haast heeft gemaakt met het bijeen garen van de vrachtgegevens. RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN Rosmarle Tscheer We zeggen: We hebben geen tijd. Ondertussen heeft de tijd ons in zijn greep. n6°i i f '"af erf toe r «Sb-i zon 6716° 7717° 7715° 30% 30% 20% ™'n"chf|'n 40% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland.7 Cultuur21 Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Rijp en Groen/Strips10 Sport22,23 Uitgaan18 Weg en wiel25 leiden tim brouwer de koning Kamiel Maase maakt vanavond voor het eerst in zijn leven zijn opwachting bij de Singelloop. De beste atleet van Leiden neemt niet deel aan de ruim zes kilometer lange prestatieloop, maar komt voor een huldiging naar het EWR-terrein aan de Langegracht. In samenwerking met de gemeente Leiden zet de organisatie van de Singelloop (Leidse Politie Sport Vereniging, Leidsch Dagblad en F.WR) Maa se in het zonnetje vanwege zijn opzienbarende prestatie tijdens de marathon van Rotterdam. Als 'haas van dienst' verricht te hij eerst hand- en spandien sten voor geroutineerde mara thonlopers om vervolgens de klassieke afstand van 42.195 meter te volbrengen in 2 uur 10 minuten en 9 seconden. Daar mee verdiende Maase een start bewijs voor de olympische ma rathon in Sydney. pijpen danst. De provincie misbruikt haar bevoegdhe den." En O. Welling (D66): „De provincie zegt in feite dat als u niet doet wat wij willen, u geen subsidie krijgt voor het bedrijventerrein." „Chantage dus", concludeerde ook SP'er P. Day. „Dat is onverteerbaar." „De brief is van een laag niveau", vond wethouder ruimtelijke ordening T. van Rij. Hij rekende erop dat de provincie de gewekte verwachtingen en beloftes in de. verkiezingsstrijd zou waarmaken. De brief is van een hele andere, dreigende toon, gaf hij aan. Direct nadat hij de brief van de provincie had ontvangen, heeft Van Rij een afspraak met de gedeputeerden gemaakt. het goedkoopste abonnement washington paul koopman correspondent De NAVO wijst een Joegosla- visch compromisvoorstel voor Kosovo af, omdat het waar schijnlijk niet verder gaat dan het toelaten van ongewapende waarnemers tot de provincie. Viktor Tsjemomyrdin, de Russi sche gezant voor de Balkan, zei gisteren na een marathonge- sprek met de Joegoslavische lei der Milosevic dat deze bereid is een 'internationale aanwezig heid' onder leiding van de VN en met deelname van Rusland toe te staan in Kosovo. Hij noemde het een 'belangrijke concessie' van Milosevic. De NAVO reageerde aanvan kelijk met voorzichtig optimis me. Later zei een woordvoerder namens de Amerikaanse presi dent Clinton en de Britse pre mier Blair echter dat 'hetgeen Milosevic aanbiedt veel te wei nig is om aan de eisen van de NAVO tegemoet te komen'. De alliantie eist toelating van een gewapende vredesmacht tot Kosovo. Het was vanmorgen echter nog onduidelijk of Blair en Clinton al van alle details van het plan op de hoogte wa ren gebracht. van Nederland GEEN aansluitkosten GRATIS 20 min. bellen per maand vanaf 25 Cent per min. (17.00 tot 9 00 uur -i- weekend) 1-jarig contract inclusief Sagem MC 735 (zie Consumentengids) BEL EN BESTEL! Door heel Nederland thuisbezorgd. Bel gratis: 0800 - 1269 |telecom| duidelijke taal OM U HEEN. Jn, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dugbhul. Tol:(l.v m controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: j |D Per maand Per kwartaal Qawomatisrh (f !»»>.90) l l automatisch (f. 33,70) Oacccplgiro (1.97.90 W Handtekening:iJ Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. I Nr. hank/gi OF BEL 071-51 28 030 '712141 '4001 1 4"

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1