Duizend extra aanlegplaatsen Celstraf geëist tegen doortrapte dievegges Rijn Veenstreek e voert een acht uur irend toneelstuk op' Keukenhof Tip van getuigen leidt tot arrestatie drie inbrekers G 23 APRIL 1999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417, piv -chef marieta kroft. 071-5356411 ;enent opent landwinke! iring Henk Angenent geeft de opening van de Groene indwinkel van kaas- en zuivelboerderij Castelijn in Rijp ing een feestelijk tintje. De Woubrugse elfstedentochtwin- Si erricht op zaterdag 1 mei om 10.30 uur de officiële ope- inndeling in de zaak aan de Pastoor van der Plaatstraat. q okel van Castelijn maakt vanaf dat tijdstip deel uit van een dr® ivverkingsverband van boeren in het Groene Hart die on eer boerenkazen en vruchtensappen uit de eigen streek Kat len. Hun producten hebben een keurmerk dat een dier- ieuvriendelijke bereidingswijze garandeert. Ook zuivel- erij Landlust in Alphen aan den Rijn treedt op 1 mei toe keten van Groene Hart landwinkels. npioenschap voor thuisdammers aan den run De Hoornse Damclub organiseert op 28 mei oot kampioenschap voor thuisdammers in buurtcentrum c in Alphen aan den Rijn. De wedstrijd is bedoeld voor en uit Alphen en omgeving die thuis graag een potje 1 De Alphense damvereniging wil het recreatiedammen is grond tillen. Ter voorbereiding kunnen dammers op de lirig en van 7 en 21 mei damles krijgen en kennismaken met b. Zowel de lessen als het kampioenschap zijn gratis en ïlpa ien om 20 uur aan de Havixhorst 254. ist op de kinderboerderij aan den rijn De onthulling van het laatste paneel van rie van vier dierenschilderijen heeft zondag 25 april om plaats op de kinderboerderij Zegersloot in Alphen. De erijen van de Iraakse beeldend kunstenaar Intesar Majid, ideel uit van een tentoonstelling over jonge boerderijdie- e vier geschilderde panelen zijn 90 bij 180 centimeter ïtd De afbeeldingen van een moedergeit met jongen en een co kippen met kuikens zijn op ware grootte weergegeven. De ova en en cavia met jongen zijn uitvergroot geschilderd. De l'j* instelling ondersteunt de lessen die leraren en vrijwilligers werkgroep schoolbiologie geven aan basisscholieren, werkt tijdelijk voor de gemeente Alphen. Hij organiseert eiten op het gebied van kunst- en milieu-educatie voor de cholen in Rijnstreek. Eén van deze activiteiten is de ten- elling in Zegersloot die de plaatselijke afdeling van na- ,we! ganisatie IVN heeft opgesteld. reringsinstallatie Alphen vernieuwd aan den rijn Het afvalwater van 55.000 Alphense bewo- nisi n bedrijven ten noorden van de Oude Rijn wordt sinds ,eek gezuiverd door de vernieuwde zuiveringsinstallatie 1 'Kennedylaan. Dat zijn er 15.000 meer dan vóór de uit- dg. Geïnteresseerden kunnen zich morgen op de open (en rondleiden over de vernieuwde zuiveringsinstallatie. Wh 10 en 16 uur staan medewerkers van Rijnland klaar om te geven. De kosten, 27 miljoen gulden, betalen de Alphe- met elkaar via de verontreinigingsheffing. Van dat geld ee nieuwe ronde nazinkbassins gebouwd en konden be- onderdelen van de installatie worden verbouwd. Daar- iook de kwaliteit van het gezuiverde afvalwater verbeterd. en taxi in brand aan den rijn In een bus van de ZWN is gistermiddag - uitgebroken. De bus reed rond twee uur op de Lijsterlaan len. Door de hevige rookontwikkeling moesten alle pas- ide bus verlaten. Zij werden met een andere bus naar de '0"ti ui bestemming gebracht. De oorzaak van de brand was li iring in de bedrading. De brandweer bedwong het vuur nkele uren later moest de brandweer opnieuw uitrukken dit geval een taxi te blussen. De taxi reed op de Prins ardlaan in Alphen. Ook deze brand ontstond door kort- U's- De motor brandde uit. mfietser rijdt door na aanrijding u den run Een onbekend gebleven bromfietser is gis- (Ni !dag doorgereden nadat hij een zestigjarige Alphense nger had aangereden. De voetganger is met rug- en 0 etsel overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei- p. Het ongeluk gebeurde even na twaalf uur op het fiets- n de Eisenhowerlaan in Alphen. Een getuige die het on- ian »g gaf een summier signalement door aan dé politie. 2lH la' ig bestuurders op de bon eringTijdens een snelheidscontrole op de provinciale 145 ter hoogte van Rijpwetering zijn gisteren zo'n zestig 'dl| irders op de bon geslingerd. De hoogst gemeten snelheid ie® ig 143 kilometer per uur, op de weg waar 80 kilometer is taan. i tea party in de Wielewaal aan den rijn Een Engels thee-umtje met cake, flinter- sandwiches, scones en tulband. Deze higt tea party op agmiddag 8 mei in activiteitencentrum de Wielewaal in tefl is bedoeld voor 50-plussers. Voor 6 gulden per persoon n zij deelnemen aan deze smakelijke middag. Opgeven Anneke Wegener, telefoonnummer 0172-474966. Groene Hart doet beroep op subsidiepot Binnen nu en drie jaar moeten er duizend aanlegplaat sen voor de recreatievaart bijkomen in de plassen en wa terwegen van het Groene Hart. Om de groei van het aan tal tijdelijke ligplaatsen te stimuleren kunnen beheerders en exploitanten van havens vijfdg procent subsidie krij gen op de bouw van aanmeerplaatsen. Dit geld komt uit het rijkspotje voor de Kwaliteitsimpuls Groene Hart. In totaal is er drie miljoen gulden subsidie beschikbaar voor extra aanlegplaatsen. regio «marun kramp de Kamers van Koophandel, de ANWB, de HISWA en de Stich- In het project werken de pro- ting Recreatietoervaart Neder- vincies Zuid-Holland, Noord- land (SRN), samen. Volgens Holland en Utrecht, het Be- P. Clausing van het Groene stuurlijk Platform Groene Hart, Hartteam en de ANWB is er een grote behoefte aan tijdelijke lig plaatsen waar boten maximaal drie dagen mogen liggen. Uit een onderzoek dat enkele jaren geleden is uitgevoerd blijkt dat het Groene Hart er zo'n vijfdui zend tekortkomt. Arcadis Heidemij Advies heeft onlangs onderzoek ge daan naar de mogelijkheden in het gebied. De inventarisatie le verde 300 plaatsen op waar aanlegplaatsen kunnen komen of waar een uitbreiding van het aantal ligplaatsen mogelijk is. Het adviesbureau maakt de ko mende maanden een lijst met de beste plekken. Het Groene Hartteam heeft ondertussen al aardig wat sub sidieaanvragen voor de bouw van ligplaatsen binnengekre gen. In deze regio dingen onder meer de Keverhaven op Kaagei land en de Hemmen in het Braassemermeer mee naar een tegemoetkoming. Ook Alphen wil geld van de provincie om een passantenhaven in de Ze- gerplas aan te leggen. Clausing gaat er vanuit dat een ligplaats in totaal ongeveer 8000 gulden kost. Beheerders en exploitanten die in aanmer king willen komen voor vijftig procent subsidie moeten wel aan bepaalde eisen voldoen. Zo geeft de projectgroep de voor keur aan nieuwe locaties ver spreid over het hele Groene Hart. Het liefst hebben we dan plekken waar wandelpa den, fietsroutes en vaarwegen samenkomen. Een zogenoemd recreatief knooppunt. De aanleg van een haven mag de natuur in het gebied niet te veel aantasten. De exploitanten moeten de aanlegplaatsen ma ken van duurzaam materiaal en een garantie afgeven voor het onderhoud en het beheer van de haven. „Want we willen geen subsidie geven aan iets 'Auto opladen met snoer door keukenraam' alphen aan den run Het siert je bedrijf; klanten be zoeken in een milieuvriendelij ke elektrische auto. Dat moet dan wel met grote stickers op de auto staan, want aan de buitenkant is verder niet te zien dat hij rijdt zonder de lucht te vervuilen. Vanaf van daag rijden er tien door Al phen. Of glijden, eigenlijk. Want ze zijn bijna geruisloos. En minder schadelijk voor het milieu. De auto rijdt op een oplaadbare batterij, dus er ko men geen stinkende dampen uit. Bovendien is het energie verbruik dertig procent minder dan van een benzineauto. Hij is dus schoon, stil en zuinig. Een milieufreak zou ermee in zijn nopjes zijn. Maar gebrui ker W. Ponsioen van het gelijk namige installatiebedrijf uit Al phen aan den Rijn is géén mi lieufreak, benadrukt hij. Toch doet hij mee aan het project Schoon Mobiel en rijdt zijn monteur de komende vier jaar in één van de tien elektrische Citroëns. Net als Gesman Hol ding, Van der Snoek Schilders- en afwerkingsbedrijf, Aksent op Schoon, de Sociale werk voorziening SWA, energiebe drijf EWR en de gemeente Al phen aan den Rijn. Maar waarom? Want naast deze drie voordelen, kleven er nog voornamelijk nadelen aan de 'electrique'. Hij is niet voor- Tegen een groene achtergrond pronkt W. Ponsioen met zijn milieuvriendelijke elektrische auto. deliger en je komt er ook niet verder mee, was zelfs te lezen op de reclameposters die giste ren bij de start van het project in het Alphense Parktheater hingen. „Maar ik voel me er wel beter bij", vervolgt de tekst. Zulke milieufreaktaai kan voor een commercieel bedrijf toch niet de reden zijn om elek trisch te gaan rijden? Zonder de forse subsidie van het ministerie van VROM (zes tig procent van de 1 miljoen gulden) hadden de bedrijven zich inderdaad niet zo spon taan voor het project gemeld, denkt Ponsioen. „Deze elektri sche auto is zelfs goedkoper dan de gewone auto van de monteur die hem gaat gebrui ken", laat hij zich ontvallen. „Maar de kosten moeten de komende vier jaar behoorlijk omlaag om hem ook na het project aantrekkelijk te maken voor het bedrijfsleven." Ook aan de techniek moet nog wat worden gesleuteld. De elektrische auto kan ongeveer honderd kilometer rijden en niet harder dan negentig kilo meter per uur. Niet geschikt dus voor de snelweg, maar voor de monteur die alleen in Alphen opereert is hij prima te foto annette lameijer gebruiken. En als de batterij leeg is, leg je de auto eenvou dig aan de stekker met een ver lengsnoer door het keuken raam. Monteur Adrie Roor heeft al een testritje in zijn rustgevend stille mobiel ge maakt en voelt zich er in thuis. Alleen de radio ontbreekt nog. „Die moet er wel snel in, want anders horen fietsers en voet gangers me niet aankomen." Rijpweteringse boer van tienduizend gulden beroofd den haag/rupwetering persbureau cerberus Voor diefstal van tienduizend gulden uit een boerderij in Rijpwetering is gisteren in ho ger beroep voor het gerechtshof in Den Haag tegen twee vrou wen uit Amsterdam en Leider dorp een celstraf van drie maanden geëist. De openbare aanklager T. van de Schans zei dat de straf van twee maanden die de politierechter de twee vrouwen eerder oplegde te laag was voor het doortrapte en goed doordachte delict. Daarnaast wil de aanklager dat de twee 26 en 20 jaar oude vrouwen de gestolen tiendui zend gulden terugbetalen met uitzondering van een bedrag van 450 gulden, dat na het ver hoor van de vrouwen op het politiebureau werd teruggevon den. Tegenover de politie be kenden de twee vrouwen dat zij samen met de 29-jarige zus van één van hen het plan hadden gemaakt de boer te beroven. De strafzaak tegen de 29-jari- ge zus werd uitgesteld tot 14 ju ni van dit jaar omdat de vrouw bij het gerechtshof niet over een advocaat beschikte. De vrouw ontkent de diefstal op 11 maart vorig jaar. Zij wil in hoger beroep zwart op wit aantonen dat een bedrag van duizenden guldens haar eigendom is. De vrouw had het geld op zak tij dens haar aanhouding vlak na de diefstal. De jongere zus, een twintigjarige vrouw uit Leider dorp, zegt het gestolen geld on der een steen gelegd te hebben toen de boer hen op heterdaad betrapte. Bij de inbraak maakten de vrouwen gebruik van een nage maakte sleutel van de keuken van de boerderij. Terwijl één van de vrouwen de boer in de stal aan de praat hield, door zochten twee anderen zijn slaapkamer. Tijdens het hoger beroep herinnerden de vrou wen zich de gebeurtenissen op 11 maart vorig jaar nauwelijks meer. Wel wist de twintigjarige Leiderdorpse zeker dat er hoog uit 600 gulden in de slaapka- merkast van de boer lag. De boer overhandigde echter een brief van de boekhouder dat zijn kasgeld in de slaapkamer- kast ongeveer tienduizend gul den moet hebben bedragen. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. wat er na een paar jaar verval len bij ligt." Ook moeten ha vens met meer dan 25 plaatsen sanitaire voorzieningen en af- valdepots hebben. Bij nog gro tere havens ziet de projectgroep graag een winkeltje of een res taurantje gerealiseerd. Driejaar In juni gaat de projectgroep praten met exploitanten die subside hebben gevraagd. Na die gesprekken wordt besloten wie in aanmerking komt voor een tegemoetkoming. Binnen drie jaar moeten de ligplaatsen er dan zijn. Derde skatebaan ALPHEN AAN DEN RUN De jeugd in Kerk en Zanen kan een nieuwe skatebaan tege moet zien. De gemeente ver vangt de funramp voor 65.000 gulden. De funramp komt in het Europapark. Verder denkt de gemeente na over hangplek ken. Zij bekijkt aan hoeveel hangplekken behoefte is. In 1999 is er 20.000 gulden be schikbaar voor één plek. Daar naast stellen burgemeester en wethouders in de kadernota voor om eenmalig 100.000 gul den voor hangplekken uit te trekken en jaarlijks 10.000 voor het onderhoud daarvan. Ter Aar verschaft Kompas krediet Ter Aar schiet 150.000 gulden voor om de ergste nood te leni gen bij de afgebrande basis school Het Kompas. Dat bedrag heeft wethouder J. Born nodig om verkoolde resten te laten weghalen, de sloper te betalen en nieuw lesmateriaal aan te schaffen. De school aan het Meester Jonkerpad brandde op 13 april grotendeels af. Bom verwacht dat de verzekering uiteindelijk de schade dekt, waardoor het krediet kan terug vloeien naar de gemeentekas. De gemeenteraad van Ter Aar beslist maandagavond over de toekomst van de noodlijdende basisschool. Alleen door op te gaan in een overheidsstichting kan Het Kompas voldoen aan de wettelijke leerlingennorm. De fusie met de openbare ba sisscholen in Jacobswoude is volgens Bom een hamerstuk. Hij verwacht op één punt wel een pittige discussie. Bij over schrijdingen ten gunste van het openbaar onderwijs krijgt ook het bijzonder onderwijs in de gemeente geld uitgekeerd. De gemeente wil in plaats van die regeling een krediet van in totaal 300.000 gulden be schikbaar stellen voor de chris telijke basisscholen in Ter Aar, die zijn gebundeld in de Stich ting Katholiek Basisonderwijs De Veenplas en de Vereniging voor Protestants Ghristelijk on derwijs in Ter Aar. ukenhof bestaat vijftig jaar. Miljoenen Nederlanders en ilanders bezochten in die jaren de Lissese bloementuin. ze van de natuur, maar ook van het werk van de vaste en tijdelijke medewerkers. Zo lang de Keukenhof komt wekelijks op deze plaats een betrokkene aan het rd. Vandaag aflevering 4: 'Jacoba' Yvonne van Leyden. hartstikke leuk om it weken lang in de huid oormalige gravin Jaco- leieren te kruipen, want net zo veel aandacht als het jaar 1400. En je ge- als zij destijds, een orstelijke privileges. Ik larvan een klein voor- )emen: de meisjes die ten lang voor Jacoba wor- lisse hollan ch- et )usi- iden Ie speciale Keukenhof- op dat tijdstip nog niet iar toch. Waar heb je oier (vakantie) baantje in mijn ogen niet wen- tijdelijke baan als 'Jaco- ieieren' bij de ingang m eukenhof is er één uit en. Samen met twintig leisjes verricht je een ire maar leuke dubbel- zowel die van gast- a'fs die van programma- irkoper. gaans warme reacties ditionele kledij is één van de vele charmes van het vak van Jacoba. Gewillig pose ren met jan-en-alleman is so wieso een vast onderdeel van je werk. De Jacoba van Beieren van de Keukenhof is de 'meest gefotografeerde vrouw ter we reld'. Als Jacoba waan je je een duurbetaald fotomodel of een bekende film- of popster met wie iedereen dolgraag op de kiek wil. Dat 1 is leuk, maar ook vermoei end. Je lach spieren moe- de kruising van de Tuinderij en de Dokter Stapenseastraal in nog een aanrijding. De man reed de A4 op. De achtervol ging, waarbij ook het Korps Landelijke Politiediensten met een auto was betrokken, eindig de op het parkeerterrein van de luchthaven Schiphol. Daar werd hij zonder moeite ingere kend. Het drietal is ingesloten. De politie trof enkele tassen aan met CD's en videoapparatuur. Eerder die dag zouden ze heb ben ingebroken in een woning aan de Esdoornlaan in Leimui- den en een woning aan de leitje de Bosch Kemperstraat in Al- phen. De politie onderzoekt of ze voor nog meer inbraken ver antwoordelijk zijn. Vandaag zijn ze voor de officier van justi tie geleid. De politie heeft gistermiddag in Leimuiden drie mannen tussen de 21 en 31 jaar aangehouden die worden verdacht van het plegen van inbraken. Het drie tal, van wie er twee geen vaste woon- of verblijfplaats hebben en de ander afkomstig is uit Amsterdam, probeerden in te breken in een woning aan het Verlaat in Leimuiden. Een ge tuige zag dat en waarschuwde de politie. Op aanwijzing van meer getuigen, inwoners van Leimuiden en stratenmakers, werden korte tijd later in de di recte omgeving van het Verlaat twee mannen aangehouden. De arrestatie van de derde man kostte heel wat meer moeite. Deze sloeg op de vlucht in een auto. Hij veroorzaakte op ten e Nieuw wijkje zonder 'enge plekken' traind zijn. Aan het eind van de dag ben je helemaal versleten. Fysiek en mentaal wordt er veel van je ge vraagd. Het is in feite een acht uur durend toneelstukje dat je opvoert. Daarbij mag je geen moment verslappen, wantje bent in de hof voor de meeste bezoekers toch het eerste aan spreekpunt, En de allereerste indruk met de Keukenhof telt, dus die moet goed zijn. En daar ben jij als Jacoba verantwoor delijk voor. Het is voortdurend alert blijven. Je schakelt de hele dag om in een andere taal: van Nederlands naar Engels, Duits, oude wetering Frans, Spaans en omgekeerd. Net als trouwens in muntsoort: we wisselen zowel in guldens als in US-dollars, Engelse pon den en Franse franken. De Keu kenhof-bezoekers komen im mers uit alle windstreken. Sinds zes jaar coördineer ik sa men met mijn moeder Roelie de Jacoba's. Het kan inderdaad snel gaan. Toen ik zestien jaar was, inmiddels tien jaar terug, maakte ik mijn Jacoba-debuut. Ik heb het jarenlang gedaan. Nu speel ik alleen nog op hoogtij dagen de rol van Jacoba. Verder geef ik de meisjes vooral advie zen hoe ze hun taak het beste kunnen uitvoeren. Het geeft mij een enorme kick als ik zie dat ze mijn aanwijzingen in daden omzetten. Dat is een belangrij ke drijfveer om dit werk met veel plezier te doen." De volgende aflevering van de Keukenhof-serie staat in ver band met Koninginnedag op woensdag 28 april in de krant. De 32 woningen die aan de Grundel in Oude Wetering worden ge bouwd krijgen het politiekeurmerk Veilig Wonen. De gemeente Al kemade, Woningbouwvereniging Alkemade en de politie hebben een contract ondertekend waarin zij zich daartoe verplichten. Aan de Grundel worden zes huurwoningen, twintig middeldure koop woningen en zes dure koopwoningen gebouwd. Voor Alkemade zijn het de eerste huizen die volledig volgens de eisen van het poli tiekeurmerk worden gebouwd. Ze krijgen inbraakwerende ramen en kozijnen en standaard tuinmuren. De buurt wordt goed verlicht en zo ingedeeld dat er geen 'enge plekken' ontstaan. Detoekomsti- ge bewoners worden ook bij het project betrokken. Zij moeten de aangebrachte veiligheidsmaatregelen in stand houden. Ook mo gen zij bijvoorbeeld geen hoge planten en bomen voor de ramen plaatsen. Volgens het keurmerk moet het zicht vanuit het huis op de weg en andersom behouden blijven, want dit vergroot de veilig heid op straat en vermindert het risico op inbraken. De voormalige gravin 'Jacoba van Beieren' trekt in de Keukenhof óók anno 1999 nog veel bekijks. 'Jacoba' Yvonne van Leyden (links): „De eerste indruk telt, die moet goed zijn." foto dick hocewoning

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19