Kerk Samenleving Priesterbroederschap Pius X vindt 'deze paus een ramp Geloof vormt toch de grondslag van mijn leven VRIJDAG 23 APRIL 1 redactie aad rietveld, 0) VANDAAG 23 APRIL Vooral in Engeland wordt vandaag St. George geëerd, de patroonheilige van Engeland, ofte wel Sint Joris, de drakendoder. Joris is ook pa troonheilige van de schutters, van de ridder stand, van de militairen en de padvinderij. Het verhaal gaat dat zo rond de tweede en derde eeuw na Christus een Romeins soldaat zich bekeerde tot het christendom. Op een dag kwam hij langs een moeras waarin een draak huisde. De omwonenden gaven de draak elke dag twee schapen te eten, om hem zoet te houden. Toen er geen schapen meer waren, moest een mensenkind hun plaats innemen. Het lot wees de dochter van de koning aan, waarop de bekeerde soldaat, Sint Joris, te paard erop uit trok om de draak te bevechten. Een gevecht dat hij glori eus won. De Romeinse keizer Diocletanus vond de over stap van Joris naar het christendom maar niets en liet hem omstreeks 303 na Christus doden. Ruim drie jaar cel voor priester hechingen Een rooms-katholieke priester in Duitsland is ver oordeeld tot drieëneenhalf jaar celstraf wegens seksueel mis bruik van kinderen. De rechtbank in Hechingen achtte bewezen dat de 39-jarige voormalige pastoor uit Wald zich aan drie kin deren heeft vergrepen. De geestelijke heeft voor de rechtbank een volledige bekentenis afgelegd. Tussen 1996 en 1998 mis bruikte hij een 11-jarige jongen en een 14- en 12-jarige broer en zus. De rechtbank gaat uit van 59 gevallen waarin de priester seksuele handelingen met de kinderen verrichtte. Volgens een deskundige had de man psychologische problemen. Raad van Moskeeën vraagt zendtijd Hilversum De Raad van Moskeeën wil zendtijd op radio en tele visie. De koepel van voornamelijk Turkse moskeeën noemt zichzelf een representatieve organisatie binnen en voor de mos limgemeenschap in Nederland. Op 6 mei zal de raad zijn aan vraag toelichten tijdens een hoorzitting van het Commissariaat voor de Media. De voor moslims bestemde zendtijd is nu in handen van de Nederlandse Moslim Omroep (NMO), die onder verantwoordelijkheid valt van de Nederlandse Moslim Raad (NMR). De NMR heeft de zendmachtiging sinds oktober 1993. Jeugddienst in Valkenburg valkenburg 'Ik ben... ben jij?' is het wat raadselachtige thema van de jeugddienst die komende zondag om half zeven wordt gehouden in de Nederlandse Hervormde Kerk in Valkenburg. Voorganger A. Bor praat er over God die 'altijd bereikbaar' is. Muzikale medewerking is er van het het koor Twice. Kaodaïsten vieren ceremonie tav ninh Gelovigen van het Kaodaïsme zijn verzameld in hun tempel in Tay Ninh in Vietnam. Kao Dai, een moderne Vietna mese religie die een vermenging is van oosterse en westerse fi losofie, werd gesticht in 1926 en heeft miljoenen aanhangers. FOTO REUTERS BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Barendrecht (buitengewone wijkgemeente), A.A. Floor te Genemuiden; te Opheusden (toez L.M Jongejan te Schoonrewoerd. Bedankt: voor Middelharnis, M. Aangeenbrug te Barneveld. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Melissant, A J. Gunst te Benthuizen. gerwen anp Paus Johannes Paulus II heeft twee kanten, zegt de geëxcommuniceerde bisschop Bernard Fellay, hoofd van de Priesterbroederschap Pius X. „Zijn theologie is door de moderne filosofie gevormd. Dat is gewoon een ramp. In ethische kwesties, zoals abortus en het gezin, houdt de paus wel vast aan de lijn van de Kerk." De Rooms-Katholieke Kerk is tot in het Vaticaan verdeeld, zegt de Zwitser. De paus zou de eenheid moeten be waren. Maar direct onder hem begint de verdeeldheid al. „Misschien is de paus in zichzelf wel verdeeld. Volgens ingewijden betreurt de paus dat er zie len verloren gaan. Maar hij doet er niets tegen", zegt Fellay. Fellay is de opvolger van de Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre, die in 1970 de Priesterbroederschap stichtte. Toen Lefebvre al geschorst was, wijdde hij nog vier priesters tot bisschop (on der wie Fellay). Zij allen werden prompt uit de kerk gezet. Lefebvre overleed in 1991. Toch beschouwt Fellay zijn bewe ging, die wereldwijd ongeveer één mil joen aanhangers heeft, als onderdeel van de Rooms-Katholieke Kerk. Zelf gelooft hij niet dat de breuk op korte termijn wordt gelijmd. „Wij voelen niets voor een diplomatieke oplossing die de conflicten toedekt. Daar zijn wij te eerlijk voor. Ons gaat het om de waarheid. Daarmee mag je niet mar chanderen." Volgens de Priesterbroederschap is er een enorme crisis rond de geloof sleer. Catechismus wordt bijna niet meer gegeven. Niet alleen de kinderen, ook priesters weten niet meer waar het om gaat. Fellay schat dat de helft van de 400.000 priesters in de Rooms-Ka tholieke Kerk niet meer in het mis- wonder gelooft. „De kerk werd eeu wenlang vervolgd. Maar het subversie ve werk van tegenstanders van het ge loof binnen de kerk heeft meer schade toegebracht dan de hele Franse revo lutie. We moeten weer bij nul begin nen." De dubbelzinnigheid van de teksten van het Tweede Vaticaans Concilie is een van de oorzaken van de huidige crisis, zegt Fellay. „Daar keren wij ons tegen. Wij verwachten van het Vati caan dat het zegt: zo moeten die tek sten worden gelezen. Maar dat doet het Vaticaan niet. Daardoor zijn de ge lovigen in verwarring." De priesterbroederschap weigert de hervormingen van het Vaticaan, zoals de invoering van de mis in de volks taal, te aanvaarden. Ook wijzen Fellay en de zijnen contact met andere ker ken en andere wereldgodsdiensten af. „Het levenswerk van kardinaal Wille- brands is eenvoudigweg een tragedie. Zijn hele leven heeft hij de verkeerde oecumene gediend. Daarmee heeft hij de kerk niet vooruit geholpen." Oecumene is volgens Fellay 'protes tants gif in rooms-katholieke aderen'. Het streven naar kerkelijke eenheid noemt hij een protestants begrip. Die eenheid is er al, in de Rooms-Katholie ke Kerk. Daarom moeten de protes tanten terugkeren tot de moederkerk. Fellay stoort zich aan mensen als bisschop Muskens, die zegt dat je an ders mag denken dan Rome zegt. „Hij is niet gehoorzaam aan Rome." In de kerk kan men niet zelf bepalen wat men wil. De richtlijnen komen van de kerk, sommige zelfs van Christus. Ook de paus kan alleen maar nieui lijnen uitvaardigen als die ii van de traditie zijn, zegt Fellay Hij overschat de invloed vai gen beweging niet. „Wij wetei niets zijn. Wij zeggen ook nie dé kerk zijn. Wij zijn slee brandweer die het vuur tracht sen. Maar wij zijn veel meer sli van de crisis dan dat wij die veroorzaakt." In Nederland is de broei zeer klein, zegt de Belgische Jacqmin, die werkt in het cei Gerwen. „Een paar honderd hij de aanhang in het hele li gaat heel moeizaam, zegt hj komt alleen in Den Haag. De gen in Maastricht, Nijmegen wen hebben praktisch geen jei dere bekering is een mirakel, druppel bij druppel." Dominee Jolanda Paans (25) van de Gere formeer de Kerk komt vers van de the- ologenopleiding in Kampen en gaat eind april werken in de 'kandidaatsgemeente' Leimuiden. Een dorp waar jonge predikan ten ervaring mogen opdoen. „Ik wil in Lei muiden zoveel moge lijk leren", zegt ze. Jo landa is geboren en getogen in Heeren veen, heeft twee broers en een vader die adju dant was bij de po litie. Moe der zorg de voor het huishou den. „Een nuchter Fries gezin, kerkelijk meelevend, maar niet fanatiek." Twee jaar geleden trouwde ze met Ernst-Paul Paans, die ook theologie stu deert, maar nu druk bezig is de zojuist be trokken pastorie op te knappen. Een jonge stel dat voor een leven in de kerk kiest. door ONNO VAN 'T KLOOSTER Een roeping? Niet in de dramati- s U sche zin. Bij mij is alles heel leidelijk, 'gewoon' eigenlijk verlo- pen. Ik kom uit een praktisch en nuchter Fries gezin. Iedere zondag naar de kerk was voor ons vanzelf sprekend. Ook al had je een keer geen zin, je ging toch. De sfeer was 'doe maar gewoon wat je hand vindt om te doen'. Er vonden geen diepe ge sprekken plaats aan tafel of iets dergelijks. Ik heb dat altijd als positief ervaren. Mijn broers zijn ook nog kerkelijk, de één wat actiever dan de an der. Maar uiteindelijk heeft die praktische nuch terheid in ons gezin zich bewezen als een goede formule, waardoor we bij het geloof zijn geble ven. Die opvoeding heeft ook wel iets te maken met de keuze om theologie te gaan studeren, maar niet in de directe zin dat mijn ouders erop hebben aangestuurd. Aanvankelijk wilde ik graag de verpleging in, of medicijnen studeren. Net toen ik aan die ambitie begon te twijfelen, attendeerde iemand van mijn familie mij op de mogelijkheid theologie te gaan studeren. Ik voelde mij wel aangetrokken tot die gedachte. Geloof vormt toch de grondslag van mijn leven. Dat is al reden genoeg. Anderzijds trok mij de idee dat je aandacht gaat besteden aan het gevoelsleven van mensen, de psycholo gie achter hun handelen. En daarbij komt ook de uitdaging dat je nu eens kunt laten zien wat God en Jezus voor je kunnen betekenen. Je hebt een praktische opdracht, die voortvloeit uit je geloofsovertuiging en de beslissing theolo gie te studeren. Ik word niet gedreven door de wens om zieltjes te winnen. Het gaat mij meer om het delen met anderen dat Jezus je kracht geeft in het leven. Je hoeft Jezus alleen maar te accepteren. Als je het dan over roeping hebt: ik heb Jezus altijd al aanvaard, ben er van jongs af aan in opgegroeid. Er is geen moment geweest waarop ik plotseling het licht zag. Blijft staan dat voor iedereen geldt, dat je met de acceptatie van Gods openbaring in de bijbel de opdracht hebt naar het geloof te leven. Om een voorbeeld te geven: als je gelooft dat God de we reld heeft geschapen, zie je het leven als een ge schenk van God. Daaruit volgt de opdracht goed met jezelf om te gaan in lichamelijk en geestelijk opzicht. Net als met de wereld om je heen. Dat is toch iets anders dan het uitgangspunt: dit is mijn leven, lichaam en geest, en ik doe er mee wat ik wil. De beslissing om theologie te gaan studeren komt voort uit dit soort overwegingen. Al wil dat niet zeggen dat ik zonder twijfels ben begonnen. In het begin wilde ik geen predikant worden. Dat kwam pas later, tijdens mijn stageperiode in Em- men. Daarvoor dacht ik de wetenschap in te gaan. Ergens in mijn achterhoofd zat de gedachte pas later, als ik wat ouder was, toch nog predi kant te willen worden. Eigenlijk vreesde ik niet geaccepteerd te worden vanwege mijn leeftijd en geslacht. Maar tijdens die stage bleek dat het heel goed ging. Gaande weg kreeg ik het vertrouwen: ik ben wel jong, maar dit is mijn weg. Als predikant ga je naar mensen toe, je staat naast ze, en deelt met hen de boodschap van boven. Vandaar dat ik uitein delijk toch koos voor het predikantschap. Een halfjaar geleden ben ik afgestudeerd sen zeggen dat de opleiding in Kampen z de hand is, maar dat valt volgens mij wel Aan de andere kant zeggen 'ze' ook, sind cussies omtrent Cees den Heyer (omstrei cent in Kampen die in publicaties onder stelt dat Jezus een mens was, en geen Go studenten er van hun geloof kunnen vall11 dat is niet waar. Je moet goed kijken hoe P bent, bij jezelf blijven, je eigen keuzes ma Je komt in een studie met zoveel dingen i raking, zoveel andere godsdiensten en dfa den. Er wordt zoveel van je vertrouwde gi tengoed over religie en geloven onderuit En ja, als je dan niet blijft vasthouden aai zelf vindt en denkt, dan kun je het geloofe' zen. Dat geldt met name als je bij voorbeeld 18 bent en nog weinig van de wereld gezien hebt. Zoals ik. Maar ik heb mijn overtuigingen be houden. Misschien heeft dat iets te maken met die nuchtere Friese op voeding." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In de zuidelijke helft bewolkt en nu en dan regen. Naar het noor den toe droog en opklaringen. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden, morgen in het zuiden en kele graden hoger. Zweden: Geregeld zon en meest droog. In het zuiden meer wolken en plaatselijk wat regen. Middag- temperatuur tussen 10 graden in het noorden en plaatselijk 16 graden in het zuiden. Denemarken: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur ongeveer 15 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 12 graden, bij Londen 15 graden. België en Luxemburg: Vandaag toenemende bewolking en later regen. Ook kans op on weer. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Morgen perioden met zon en alleen in het oosten nog een bui. Middag temperatuur ongeveer 16 gra den. Portugal: Zonnige perioden, maar vooral vandaag in het noorden ook nog een bui. Morgen later op de dag langs de westkust wat meer be wolking. Middagtemperatuur van 17 graden bij Porto tot 25 in de Algarve. Madeira: Flink wat zon en droog. Maxima ongeveer 22 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden, maar vooral in het noorden ook een en kele bui. Middagtemperatuur tussen 22 en 28 graden. In het noorden iets onder de 20. Canarische Eilanden: Veel zon en droog. In het noor den ook wel wolkenvelden. Mid dagtemperatuur tussen 22 en 28 graden. Marokko: Westkust: tamelijk zonnig en droog, in het noorden ook enkele wolkenvelden. Middagtempera tuur van 20 graden bij Tanger tot 28 in het zuiden. Tunesië: Enkele wolkenvélden, maar ook flinke zonnige perioden. Slechts kleine kans op een bui. Maxima van 23 graden in het noorden tot 35 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en enkele buien, soms met onweer. Morgen droger en zonnige perioden. Middag temperatuur tussen 17 en 20 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, maar vandaag ook een enkele bui. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. Italië: Zonnige perioden met vooral in de middag en avond kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuu r rond 20 graden. Malta: Zonnige perioden, maar ook kans op een bui. Middagtemperatuur 23 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag nog een enkele bui, ZATERDAG 24 APRIL 1999 Zon- en maanstanden Zon op 06.25 Zon onder 20.50 Maan op 14.07 Maan onder04.20 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.45 00.00 11.18 «23.33 Laag 06.24 19.55 06.05 19.36 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) aflfc bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw koufront aik opklaringen hagel lagedruk mist windrichting ft hógedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hect0 pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 Familieberichten: 023- 53173 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tó 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENHI Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van hi abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (I* 2- worden verzonden geldt een toesla; aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSElf3 Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een ande^ f* leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette beschl:rr informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur. K N H U I maar ook zonnige perioden. Mor gen eerst meer zon, later op nieuw enkele buien. Middagtem peratuur ongeveer 20 tot 25 gra den. Turkije en Cyprus: Redelijk zonnig, maar ook een enkele lokale bui. Middagtempe ratuur langs de kusten 20 tot 23 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en enkele buien. Tussendoor ook perioden met zon. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden. Zwitserland: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 15 graden. Oostenrijk: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 15 graden. Polen: Wolkenvelden en af en toe regen. Op beide dagen ook geregeld zon. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en af en toe regen. Tussendoor ook zonnige momenten. Middagtemperatuur rond 17 graden. Hongarije: Van tijd tot tijd zon, maar ook enkele buien. Vooral morgen ge regeld zon. Middagtemperatuur tussen 17 en 20 graden. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderif feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Jolanda Paans: „Ik word niet gedreven door de wens om zieltjes te winnen. FOTO HEN Kt ,c >1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14