eiden Regio zeiden streeft naar 5.000 extra banen Er komt schot in het Indië-monument 'Baggerdepot in Oostvlietpolder vormt geen risico' Leerlingen houden omgeving school schoon Polder kost Leiden miljoenen fl®53L PROVESTE UG 23 APRIL 1999 M WEGMAN, 071-5356414. PLV-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 soneel grijpt winkeldief Vier personeelsleden van een bedrijf aan de Zoeter- fceweg grepen gisteren een 33-jarige Voorschotenaar in raag toen bij de uitgang het alarm afging. Met tegenzin gaf set schroevendraaiers terug die hij onder zijn jas had jrgen. Vervolgens zette hij het alsnog op een lopen, her en I ukken gereedschap verliezend. Het viertal rekende de man droeg hem over aan de politie. Deze nam zijn ter plekke ijn - vermoedelijk gestolen - bromfiets in beslag. zie om spelende kinderen p De politie heeft gisteren drie bewoners van de Frederik :edenlaan 'ter afkoeling" meegenomen naar het bureau. echtpaar van 42 en 48 jaar had het rond de klok van zeven i ian de stok gekregen met een 56-jarige buurtbewoner. In- V an de ruzie waren kinderen die met een bal speelden. Om optreden kracht bij te zetten, gebruikte de oudste een apistool. Naar eigen zeggen omdat hij zich bedreigd voel- let wapen en de bijbehorende munitie zijn in beslag geno- Later op de avond is het drietal weer vrijgelaten, nadat het had betuigd. In het verleden stonden beide partijen al eens »r lijnrecht tegenover elkaar. irekers aangehouden Na een korte achtervolging hield de politie gisteren op lagse Schouwweg twee mannen aan die even daarvoor een ig tot inbraak deden in een sportzaal aan de Topaaslaan. de politie daar na een tip arriveerde, namen de Rotter- ners in de leeftijd van 23 en 51 jaar de benen, met achter- wan twee bivakmutsen. Postma koopt huis aan Witte Singel Na een strooptocht van ruim twee maanden op de Leidse huizenmarkt, heeft burge meester Jan Postma een wo ning gekocht aan de Witte Singel, ter hoogte van de Vree- wijkbrug naar de Kaiserstraat. Overigens gaat Postma niet di rect verhuizen van Den Haag naar Leiden. Omdat de huidi ge eigenaars van het pand wachten op de verbouwing van hun nieuwe woning, komt Postma pas in het najaar defi nitief naar Leiden. WILG - De wilg aan de Kaiser straat ter hoogte van restaurant Verboden Toegang is begin de ze week gekapt. De boom was aangetast door de tonderzwam. Er komt geen nieuwe boom. Omdat er in de buurt een aan tal hoge bomen staat, maakt jonge aanplant geen kans vol doende te groeien. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Een baggerdepot in de Leidse Oostvlietpolder vormt geen risico voor de volksgezondheid en zal nauwelijks stank veroorzaken. Dat beweert A. Bresters, directeur van Baggerspeciedepot Zuid-Holland. Hij baseert zijn uitlatingen op de eerste, nog geheime uitkomsten van de milieueffectrapportage over de aanleg van een slib- stort. Die MER-studie wordt begin volgende maand ge presenteerd. Baggerspeciedepot Zuid-Holland (BZH) is initiatief nemer van de aanleg van een slibstort in de polder aan de oostkant van Leiden. De provincie is belanghebben de in het bedrijf. De gemeente Leiden wil de slibstort- locatie juist uit het bestemmingsplan schrappen. BZH heeft daar protest tegen aangetekend. Directeur Bresters deed zijn uitspraken gisteravond tijdens een commissievergadering waar dat bestem mingsplan werd besproken. ..De aanleg van een bag gerdepot is van essentieel belang om het waterbeheer in de provincie uit te kunnen voeren", zei hij. De direc teur refereerde aan de afspraak tussen de gemeente, de provincie en BZH dat er een slibstort kon komen die evenwijdig ligt aan de Vliet, dichter bij de woningen aan de Vlietweg en in de wijk Zuidwest en die tot ge volg had dat een aantal volkstuinen in de polder moest wijken. „Maar dit plan staat haaks op deze afspraak." Bresters heeft inmiddels een bijna voltooide versie van de milieueffectrapportage onder ogen gehad. Die geeft aan dat gevolgen voor het milieu en voor de om geving te billijken zijn. „Het bedrijventerrein, ook al vergelijk ik nu appels met peren, zal meer overlast ge ven dan het baggerdepot. Het gezondheidsrisico is ab soluut minimaal. Er is weinig geur." Alternatieve vormen van verwerking van bagger zijn volgens de MER-studie voorlopig niet aan de orde. Ook al geven andere wetenschappers aan dat die wel soe laas kunnen bieden. „In de eerste tien tot twintig jaar moet tachtig procent geborgen worden in depots." BZH houdt daarom vast aan de aanleg van een slib stort in de Oostvlietpolder. „We blijven ons daar voor inspannen en we gaan ervan uit dat de provincie de polder zal aanwijzen als locatie." Dat betekent dat de gemeente gedwongen wordt een depot op haar grond gebied toe te staan. wil de komende tien jaar de werkgelegenheid een zet in de rug geven. De gemeente streeft ernaar het ge aantal van 48.000 banen met in elk geval 6500 en 15.000 banen uit te breiden. Dat staat in de gisteren senteerde economische beleidsnota 'De beschei- eid voorbij'. HERMAN JOUSTRA am van de nota past in ral volgens economiewet- H. Kruijt uitstekend bij ibities van de gemeente, hij gisteren tijdens de lering van de commissie mische zaken, en is veel te bescheiden st, stelt het rapport. De eeft zich aan het eind van :euw ontwikkeld tot een iet een positieve uitstra- tot ver over de grenzen Economisch gezien heeft de afgelopen jaren de in de zeilen gehad. Het rsleven floreert en de ilegenheid is sterk toege- Maar de centrumfunc- aantrekkingskracht op de jende gemeenten, kan ze- g worden versterkt. Zo zit meente wat betreft het banen nog niet op het- niveau als de meeste an- rote steden. Op elke hon- inwoners heeft de stad 91 banen te bieden. Bij grootste steden in Neder- igt dat op 115. Omgere- aaar Leiden zou dat neer- ik komen op ongeveer 15.000 ba nen extra. - En dat is te verwezenlijken stelt de gemeente in haar rap port. Met name door extra ruimte te scheppen voor bedrij ven en organisaties. De hoogste prioriteit wat dat betreft ligt bij het behouden van de reeds in de stad gevestigde bedrijven. De aanwezigheid van voldoen de bedrijfsterrein is daarvoor absolute voorwaarde, zodat die bedrijven kunnen groeien. Daarbij wordt grofweg de bere kening van een werknemer per 25 vierkante meter gehanteerd. Het rapport wijst er onder meer op dat de komende tijd in de Oostvlietpolder 40 hectare vrijkomt. Elders in de stad, zo als op de plek van de oude vuil verbranding, ligt nog eens zo'n 10 hectare aan mogelijk be drijfsterrein. Daarnaast vallen in samenwerking met omlig gende gemeenten nog eens 60 hectare te verwezenlijken. Voorbeelden daarvan zijn Rijn front in Oegstgeest, Groenen dijk in Rijnwoude en Veender- veld in Alkemade. Die bedrijfs- groei zou neerkomen op onge veer 7000 extra banen, waarvan 4500 in Leiden. Uitbreiding van het Bio Sci ence Park en de Leeuwenhoek moet nog eens 2000 banen ex tra opleveren. Samen met Oegstgeest wil Leiden zich be zighouden met het ontwikkelen van 15 hectare hiervoor. Ook moeten er op korte termijn vol doende vestigingsmogelijkhe den komen voor potentiële in vesteerders, zegt het rapport. Een belangrijke rol is wat dat betreft weggelegd voor een nog aan te stellen 'parkmanager' die zich moet gaan bezighouden met verwerving van grond en beheer en promotie van het ge bied. Met de versterking van 'eco nomische activiteiten' in de binnenstad, wil Leiden ruim 1600 extra arbeidsplaatsen scheppen. Het opknappen van het Aalmarktgebied, wat onge veer 15.000 vierkante meter aan winkelruimte oplevert, speelt daar een belangrijke rol in. Tot slot is het de bedoeling plekken vrij te maken voor bedrijven die zich bezighouden met zakelijke dienstverlening. Pat soort be drijven heeft de stad nu nog te weinig. Door het gebied rond het station verder te ontwikke len, 15.000 vierkante meter per jaar, moet het mogelijk zijn die bedrijven naar de stad te halen. Uiteindelijk moet dat ruim 6500 extra arbeidsplaatsen opleve ren. De leerlingen van de Anne Frankschool nemen het over van de mannen van Milieu en Beheer. Het terrein rond de school maken ze voortaan zelf schoon. foto mark lamers AD VAN KAAM Nu ligt er, op het grasveld achter de Zuster Meijboomstraat, een vlaggetje hier, een kartonnen frisdrankverpakking daar en een haarband een stukje verderop. Zwerfvuil zoals dat overal in de stad te vinden is. Maar straks is dat, voor wat betreft dat deel van de Stevenshof, verleden tijd. Dan na melijk gaan de leerlingen van de Anne Frankschool zich over de rommel ontfer men. Niet voor de periode van een week, niet voor een maand, maar in elk geval voor de komende drie jaar. Gisteren, aan het eind van de feestweek in het kader van het 10-jarig bestaan van de basisschool, sloten directeur John van Haasteren en wethouder Hans Baaijens daartoe een convenant dat voorlopig uniek in Nederland genoemd kan worden. De school enerzijds verplicht zich er toe om dagelijks het zwerfvuil in de omgeving op te ruimen, de gemeente anderzijds levert de benodigde materialen als bezems, pa pierprikkers en vuilcontainers. Bovendien verzorgt het wijkteam van Milieu Beheer voor de duur van het project voor educatie ve activiteiten. Gedacht wordt aan lessen over wateronderzoek, jonge dieren en fiets tochtjes langs ecologische bermen. Het idee voor deze samenwerking is af komstig van de school zelf. „De conciërge was altijd de klos", zegt directeur John van Haasteren. „Niet alleen kon hij de papier tjes en rommel opruimen die de kinderen soms gedachtenloos op het schoolplein de poneerden, maar bovendien was hij op die manier ook verantwoordelijk voor de troep die de omgeving maakte. De man kreeg daar een kunstkop van, om het maar eens populair te zeggen. Nou, en toen wij zo aan het filosoferen waren over het jubileum en over de toekomst van de school, leek ons dit een aardig project in de opvoedkundige sfeer." Het opruimwerk gebeurt door leerlingen van de hogere klassen. Bij toerbeurt en on der leiding van de conciërge. Steevast in het laatste half uurtje van de schooltijd. Dit om te voorkomen dat het project direct stukloopt op na-schoolse activiteiten. „Als moeders komen vertellen dat hun kind niet mee kan doen omdat die moet trainen voor het voetbal of het korfbal, houdt het na tuurlijk snel op. Dan kan je nooit een sche ma aanhouden. Vandaar dat we het een onderdeel van de lessen hebben gemaakt. Dat weet je in elk geval zeker dat het ook op langere termijn werkt." Het mes snijdt volgens het hoofd op die manier aan twee kanten. „We houden de omgeving van de school schoon en dat is meteen zichtbaar. Geen rommel meer op het plein, op het veldje en in de struiken. Misschien nog belangrijker is dat de kinde ren zich verantwoordelijk gaan voelen voor het stuk wijk waar ze in wonen en naar school gaan. Een soort sociale controle. Ja, en wie weet krijgt dat navolging elders in de stad of in het land." LEIDEN ROBBERT MINKHORST De inrichting van de Oostvliet polder zal Leiden geen geld op leveren, maar geld kosten. Wet houder T. van Rij (ruimtelijke ordening) schatte het exploita tietekort van de ontwikkeling van de polder op 25 miljoen gulden. In het slechtste geval legt de gemeente zo'n 35 mil joen gulden toe. Van Rij gaf aan dat het een bewuste keus van burgemeester en wethouders is geweest om voor veel groen te kiezen in de polder. Behalve een groene aankleding langs de snelweg A4 willen B en W bijvoorbeeld ook een extra brede ecologische verbindingszone van honderd meter langs de Vliet aanleggen. Mede daarom is het alternatie ve voorstel van het onderzoeks bureau RBOI, een moerasbos aan weerszijden van de Dwars- wetering, midden in het gebied, geen optie. Van Rij hamerde gisteravond tijdens de behandeling van het nieuwe bestemmingsplan op de noodzaak van een nieuw groot bedrijventerrein in Lei den. „We hebben heel veel be drijven aan onze neus voorbij moeten laten gaan", zei Van Rij, doelend onder andere op het vertrek van Hoogvliet richting Alphen aan den Rijn. „Er is een groot tekort aan werkgelegen heid tussen Katwijk en Hazers- woude." Het bedrijventerrein, veertig hectare groot, moet on geveer 4.000 arbeidsplaatsen opleveren. Alle partijen op LWG/De Groenen na onderschreven de visie van Van Rij. „Niemand wil in z'n achtertuin een bagger- stort en in z'n voortuin een be drijventerrein", zei CDA'er R. Breedveld. „Maar dit bedrijven terrein is voor de hele regio van wezenlijk belang." Alle partijen geven hun defi nitieve oordeel dinsdag, tijdens de raadsvergadering. Het alter natief van het RBOI, dat meer hectares aan bedrijven toebe deelt, kreeg geen steun. DEN HAAG/LEIDEN treefdatum van 14 augus- rardt niet gehaald. Het al- itief, 19 december, is voor ud-militairen ('wij waren me jongens met een uni- laan') echter alleszins ac- abel. Na moeizame onder- lelingen met de gemeente n alle neuzen eindelijk in fde richting. Namelijk die het Indië-monument. monument zonder ruzie, en doet er alles aan om de er ter plaatse gekoesterde tie in ere te houden. Zo It het Vredesmonument op arenmarkt de gemoederen enlang bezig. Hoort dat moderne misbaksel tegen over de statige synagoge daar nou wel of niet? Ook de ge denksteen voor nazibestrijder Marinus van der Lubbe leverde de nodige problemen op. De plaat mocht niet worden ont huld voor De Waag in verband met de opknapplannen voor het Aalmarktgebied en kwam uiteindelijk bij de Morspoort terecht. In die buurt komt, na het nodige gehannes over de locatie, ook het Indië-monu ment. Naast Molen De Put op het terrein van de vroegere Morspoort-kazerne van waar 'onze jongens' vanaf 1947 naar het voormalige Nederlands In- dië vertrokken. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Maar wat komt daar eigenlijk? In ieder geval een betonnen sokkel met daarop een plaquet te van natuursteen. In die pla quette moeten de namen wor den gegraveerd van de 36 Leid se gevallenen in onze voormali ge kolonie. Wat er boven op de sokkel moet komen, is echter nog steeds een raadsel. Een schets van Pieter Brouwer, voorzitter van de Stichting Mili tair Indië Monument Leiden is afgekeurd door cultuurwethou der Alexander Pechtold. De blijkbaar pacifistisch ingestelde D66'er vond de soldaat met het geweer naar beneden gericht en zijn helm op de rug te mili taristisch. Of de stichting maar een kunstenaar uit Leiden of omgeving opdracht wil geven tot het maken van een beter ontwerp. „We mogen wel beta len maar niet bepalen", schampert Brouwer. Het oog van een aantal oud-In- diëgangers viel op Gerard Brouwer. De Katwijkse kunste naar heeft een drietal beeldjes langs de Leidse marktroute ge maakt. De lakenkoopman, de visverkoper en de bloemen handelaar zijn van zijn hand. Kunstenaar Brouwer géén fa milie van initiatiefnemer Pieter Brouwer moet voor de brood nodige kunstzinnige inspiratie zorgen. Hij moet met een ont werp komen dat voor iedereen acceptabel is. „Maar er moet wel emotie inzitten", aldus Pie ter Brouwer. „Want we moeten er iels van onszelf in herken nen." Brouwer heeft gisteren zijn Wat er op de sokkel van het Indië-monument moet komen, is nog onbekend. tekening pr wensen kenbaar gemaakt aan Gerard Brouwer èn de Leidse vormgever Han Kleingeld. „En dat was een heel positief ge sprek", aldus Pieter Brouwer. „We zitten op dezelfde golf lengte." Met andere woorden: Kleingeld gaat de wensen van Pieter Brouwer en de zijnen vormgeven en Gerard Brouwer gaat daaraan gestalte geven door middel van een beeldje. En als Alexander Pechtold het eindproduct ook kan waarde ren, staat niets het Indië-mo nument nog in de weg. Het definitieve ontwerp zal echter niet voor 1 mei klaar zijn, zoals aanvankelijk de be doeling was. Ook op die datum wil Pechtold een bankgarantie van 50.000 gulden zien van de Indië-veteranen. Geen pro bleem want iemand is bereid de veteranen dat bedrag voor te schieten. Zelf hebben de initia tiefnemers inmiddels 10.000 gulden opgehaald. De gemeen te draagt 5000 gulden bij als te gemoetkoming in de kosten. Donaties blijven daarom wel kom. Omdat het definitieve ontwerp niet voor 1 mei klaar is, wordt het monument ook niet op za terdag 14 augustus onthuld. Dat was aanvankelijk de be doeling omdat de voormalige Indiëgangers op die dag hun doden herdenken. Want velen zien 15 augustus, de datum waarop Japan in 1945 officieel capituleerde, als het enige ech te officiële einde van de Twee de Wereldoorlog. Voor de ont hulling wordt nu gemikt op zondag 19 december 1999. Ruim 50 jaar nadat Nederland op 27 december 1949 officieel de soevereiniteit van Neder lands Indië (behalve Neder lands Nieuw -Guinea) over droeg aan de Republiek Indo nesië. Zoals het er nu uitziet, gaat eind van dit jaar de lang ge koesterde wens van Brouwer c.s., dus eindelijk in vervulling. Hun engelengeduld wordt be loond. Een vredesmonument of een gedenksteen voor ie mand die de nazi's bestreed, zijn aan de politiek nu eenmaal makkelijker te verkopen dan een monument voor militairen die zijn gesneuveld tijdens po litionele acties. ERIC-JAN BERENDSEN Jaar cel voor gewelddadige vrijpartij bedreigd en overweldigd. De vrouw liep onder andere een paar kneuzingen op. De ver dachte heeft steeds ontkend de vrouw te hebben verkracht. Volgens hem hadden ze samen besloten tot de vrijpartij. De of ficier van justitie had twee we ken geleden vijftien maanden geëist. Omdat hij een half jaar geleden een plaatsgenote had verkracht, is een 41-jarige Leidenaar giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf. De man had het slachtoffer, nadat hij haar in een kroeg had ontmoet, Zes maanden voorwaardelijk Verkiezing Bestuur Rijnland voor verkrachting M - hé, DEN HAAG/LEIDEN l»IWI X. DEN HAAG/LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar. De rechter achtte het be wezen dat de man twee jaar ge leden een huisgenote in een huis voor lichtelijk verstandelijk gehandicapten had vefkracht. Vanwege zijn verstandelijke handicap kreeg de Leidenaar slechts voorwaardelijke celstraf. De officier van justitie eiste twee weken geleden twaalf maanden cel waarvan vier voorwaardelijk. 25 kandidaten voor c zuiniger Rijnland, n ik ben de enige vo i lager tarief! Dus... Stem IVkv. ?lng ezetenen "ing. Dick vaivBeek- 1 mannenmode] Voor mannen die keuzes durven maken safe

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13