Grasveld komt uit spuit Blokhut Kcldi 1999/1 QO- Rijp en Groen Penac wereldwijd getest Aquatica goed vochtig houden Planten vertellen dat ze zon willen VRIJDAG 23 APRIL 1999 160/960 Na het spuiten is de grond blauw, maar na enkele dagen breekt het groen door. foto pr Na twee weken klaar voor eerste maaiklus Gazons zijn op twee beproefde manieren aan te leggen: met zaden en zoden. Als verrassen de derde dient zich een metho de aan waarbij gras op de grond wordt gespoten. De techniek is in de Verenigde Staten ontwik keld. Een mengsel van voorge- kiemde graszaden en meststof fen wordt onder hoge druk over de grond verspreid. Al na een paar dagen kunnen dan de eer ste groene sprietjes de kop op steken. Gras spuiten is voornamelijk bedoeld voor grote oppervlak ten zoals recreatieparken, openbare groenvoorzieningen en bermen langs de weg. Ook in de tuin kan er een gazon snel mee worden aangelegd, maar de prijs per vierkante meter is voor de gemiddelde particuliere hof aan de hoge kant. „Gras spuiten op een lapje grond van pakweg vijftig vierkante meter kost ongeveer 350 gulden. Maar hoe groter de tuin, hoe lager de prijs per vierkante meter uit valt", zegt directeur Huub Mil tenburg van het Utrechtse be drijf Miltenburg Groenvoorzie ning. Miltenburg bezit de Nederland se licentie om gras te spuiten, dat bekend moet worden onder de naam Snelgazon. Op af spraak komt een tankwagen met 160 liter inhoud voorrijden en via een dikke slang wordt vervolgens het mengsel uit de tank over de grond gespoten. „Dat mengsel ofwel mulchlaag bestaat uit onder meer voorge- kiemde graszaden en snel- en langzaam werkende meststof fen. Bovendien zitten er hout vezels in die de zaden goed te gen de grond aandrukken, zo dat de wortels direct de bodem binnendringen." Het spuitresultaat vertoont in eerste instantie weinig overeen komsten met een gewoon ga zon; de vochtige, Ideverige sub stantie heeft een blauwe kleur. Miltenburg verklaart: „De mul chlaag moet eerst drogen, maar bij goede weersomstandighe den komen al na een tot twee dagen de eerste groene sprietjes uit de grond. Een praktisch perkje ligt er dan nog niet, want spelen en lopen op het gras is nog verboden. Pas twee weken na het karwei ontstaat een ste vige en volgroeide grasmat, die klaar is voor de eerste maai klus." De grasmat kan vervolgens die nen als speelweide of als sierga- zon: de toepassing is afhanke lijk van de soort zaden in het mengsel.Alle soorten zaden zijn bruikbaar waardoor ieder type perkje is aan te leggen", zegt Miltenburg. Er verschijnen overigens geregeld nieuwe graszaden op de markt, die veelal in Nederland zijn uitge vonden, want ons land staat te boek als een zeer gerenom meerde kweker van graszaden. De kwaliteit van het zaad be paalt onder meer de winter- vastheid, weerstand tegen ziek ten en toepassing van het ga zon. Om een grasmat aan te leggen wordt gewoonlijk niet één soort, maar een combinatie van graszaden aangewend. Gezinnen met kinderen hebben vooral baat bij een mix van veldbeemd en raaigras. Die za den leveren een*sterk en grof, maar minder glad speelgazon op. Ze vereisen wel weinig on derhoud. Liefhebbers van diep groen en fijner gras moeten een combinatie van gewoon struis gras, gewoon roodzwenkgras en roodzwenkgras met fijne uit lopers nemen. Hiermee ont staat een glad Engels siergazon dat zeer kort gemaaid kan wor den. Naast zaden voor een sier- of speelgazon, bestaan er ook mengsels voor langzaam groei end gras. Deze combinaties, die bijvoorbeeld onder de namen Slow Motion en Holiday voor radig zijn, zijn vooral bedoeld voor tuinders die een hekel hebben aan de wekelijkse maai klus. Iets van de laatste tijd zijn zaden voor in de schaduw gele gen gazons. Die zaden zijn han dig voor bijvoorbeeld het lapje grond onder een boom, want daar ontstaan door gebrek aan zonlicht vaak kale plekken. Bosbeemdgras is een voorbeeld van een soort die schaduw kan verdragen, maar deze groene sprieten zijn weer slecht be stand tegen maaien. Prakti scher schaduwzaad is het zoge noemde Poa Supina en de Se- lekta-mengsels. Verder kan de tuinder ook kiezen uit zaden waar een speciaal laagje ofwel coating omheen zit. Vogels, die graszaden een lekkernij vinden, laten deze exemplaren links lig gen, omdat de coating een bit tere smaak heeft. Daarnaast zit er in het beschermende laagje wat voeding waardoor de zaden eerder wortel schieten. Ondanks het groeiende aanbod allerlei soorten zaden, zijn vele tuiniers niet meer gecharmeerd van een groot gazon. Sterker nog, de grasmat wordt de laat ste jaren steeds kleiner. „Vooral in de achtertuin wijkt gras voor stenen terrassen en vijvers", vertelt marketingmanager John Moes van de grootste Neder landse graszadenkweker, Ba- renbrug Tuinprodukten. Niette min blijft hij opgewekt: „Dit jaar lijkt het tij echter te keren: het tuinseizoen is weliswaar pas begonnen, maar ik heb het gevoel dat de grasmat weer vol op in de belangstelling staat. De verkoop van onze graszaden voor met name speelgazons stijgt bijvoorbeeld." Tuinliefhebbers die op deze ontwikkeling willen inhaken en vooral snel een grotere of nieu we groene mat wensen, hebben weinig baat bij graszaden. Voor het zaaien moet eerst de grond worden omgespit. Vervolgens duurt het minimaal twee maan den voordat het gras enigszins beloopbaar is. Sneller genieten kan door gras te spuiten of zo den aan te leggen, maar deze twee methoden zijn prijziger dan een pakje zaadmengsel. type 0031 - 250 x250 cm houtdikte 28 mm geldig t/m 15 mei VOOF f f Bloemendagen Anna Paulowna Omdat we de lezers op deze pagina zo goed mogelijk op de hoogte willen houden van ontwikkelingen op het gebied van tuinbouw even iets over een als wonder middel gedoodverfd product dat onder de naam Penac opgang maakt. Voorlopig niet in de handel, wel verkrijgbaar via de biolo ge drs Oostendorp in Grubbenvorst. Ik had erover gelezen in het blad De Moes tuin en een en ander gehoord van vrien den. Dus heb ik me Penac P voor planten en Penac K voor de compost aangeschaft. Het is een grijswit poeder dat in hoeveel heden van 1 gram 1 mespunt per 5 liter aan het gietwater voor planten wordt toe gevoegd en in een hoeveelheid van 5 gram 1 theelepel aan water waarmee je de compost bevochtigt na elke laag afval. Wat Penac precies is ben ik niet te weten geko men niettegenstaande vraag om nauw keurige informatie. Een Duits blad heeft het over kwartsmeel. Het middel zou op ecologische wijze de natuurlijke processen in grond en plant stimuleren en dus de planten beter doen groeien en minder kwetsbaar maken voor aantastingen. Het functioneert niet op grond die met veel kunstmest of bestrijdingsmiddelen is be handeld. De bedenker van dit product, de Duitser Roland Plocher is al in de jaren tachtig met proeven, vooral voor het reini gen van waterbassins begonnen en vol gens mijn door Penac verstrekte informa tie worden momenteel wereldwijd proe ven genomen met dit middel. Het blad De Moestuin heeft de lezers verzocht om ook mee te doen met proeven en de uitkom sten worden in de herfst gepubliceerd. Zelf ben ik te gemakzuchtig om vergelij kend warenonderzoek te verrichten. Wel ben ik bezig om tomatenplantjes met en zonder dat geheimzinnige product te kwe ken. Mochten er lezers zijn die meer we ten over Penac waarvan de werking min of meer aan homeopathie voor planten doet denken, dan houd ik me aanbevolen. De familie van Vliet uit Hillegom is sedert kort in het bezit van een Pa- chira aquatica. Een vrij nieuwe ka merplant die in het land van her komst, tropisch Amerika, uitgroeit tot een boom. Aquatica zegt het al, de boom houdt van een natte grond, de potgrond moet dus altijd vochtig blijven. De plant houdt van veel licht, kan ook wennen aan zon mits niet te fel en moet in de loop van de wintermaanden koel staan. Het is beter dat hij dan niet groeit. Als het blad geel wordt en afvalt wordt aangeraden om de stam sterk in te snoeien zodat de plant op nieuw kan uitlopen. De gesnoeide takken kunnen gestekt worden via kopstek bij 25-30 graden bodem- warmte en altijd onder glas, zeg maar gehuld in een transparante plastic zak. Een zekere GA- St. uit Haarlem, die nadrukkelijk vraagt de naam niet voluit te noemen, vraagt hoe het moet met langpootmuggen in gazons. De langpootmug zelf is on schuldig, maar in augustus legt ze haar eieren in het struweel, liefst in enigszins lang gras of onkruid en daar komen dan de gevreesde emelten uit, pootloze larven met veel honger. Ze eten vooral de wor tels van de planten. Bestrijden is vrij moeilijk. Aangewezen middel ter voorkoming is: gras in de late zomer vooral niet te lang laten wor den. Is de schade het volgend jaar zichtbaar in de vorm van kale plek ken in het gras dan helpt het neer leggen van doorgesneden aardap pelen op die plekken. Vroeg in de morgen weghalen en kijken of er emelten in zitten. Ook wel aardap pelen met iets suiker een stukje in graven om ze zo te lokken. Tenslot te nog een wonderlijk middel: maak een mengsel van gelijke delen ze melen en zaagsel aangevuld met 2 delen stroop. Leg hiervan kleine hoopjes op de aangetaste delen. De emelten zullen er van eten en doodgaan. Blijven op het gras lig gen tenzij de vogels ze snel opeten. Corrie Guis uit Leiderdorp heeft geprobeerd om de zaden van de Canna te laten kiemen, maar het wil niet lukken. Nu is Canna wel de gelijk zaaibaar, maar dan moeten de zaden wel even aangevijld wor den en daarna rond 20 uur in warm water te weken worden gezet. Daar na bij een temperatuur van 18-25 graden laten kiemen en daarmee kan wel enige tijd gemoeid zijn Het zijn dikke zaden en ook bij maken ze geen haast met het kiemproces. Zelf wikkel ik dergelijke zaden altijd in dik keukenrol papier zodat ze van alle kanten goed vochtig ge houden kunnen worden. Hoor ik nog of het gelukt is? Hortensia blijvend plezier Waterzuivering op maat Om het hele jaar door een mooie vijver te hebben, brengt HoZelock een 'helder water-pakket' op de markt. Dit be staat uit een UVC ultra voilet clarifier) en een filter green machine) op de markt. In het filter wordt het water ontdaan grove delen, inclusief samengeklonterde algen. In de green machine ontwikkelen zich bacteriën die amo-j niak uiteindelijk omzetten in het relatief onschadelijke ni traat. Hiermee is volgens de fabrikant het biologisch even wicht in de vijver gewaarborgd. Meer informatie 0900- 4693562. ■i PUZZEL CRYPTOGRAM HORIZONTAAL 1. Adviseur en verdediger (8); 5. Snuffelend roofdier (8); 6.Schuiver van adel (4); 8. Deze ver binding is niet zonder risico(4); 10. Goed dat ze rondlopen! (5); 12. Voor kaarters is het een bekende tint (5). VERTICAAL 1. Een pak slaag op je rug (6); 2. Blauw van de eerste tot en met de laatste tijd (6); 3. Dier met een wapen (5); 4. Vogel die anders nader komt (5); 7. In de grond is het een planeet (5); 9. De snater van een eendje (4); 11. Zot in een minaret (3) Oplossing van donderdag Horizontaal: 1. Inktvis; 7. anoa; 8. ante; 10. vod; 12. nat; 13.eagle; 15. lans; 18. unie; 20. tam; 21. ieme; 23. emoe; 26.lrene; 28. Ier; 30. um; 32. sire; 34. stad; 35. servies.Verticaal: 1. Ino; 2. noden; 3. ka; 4. va; 5. innen; 6. sta; 7.aval; 9. être; 11. eg; 14. aster; 15. lumen; 17. ave; 19. Ido; 21.ibis; 22. mirre; 24. meute; 25. eend; 27. es; 29. eis; 31. ras; 33.en 34. si. HEINZ Zeg nu niet dat planten niet kunnen praten. Als je met pra ten bedoelt dat je een mond er voor nodig hebt, dan klopt het, maar gaat het over vertellen, dan blijkt dat planten evenals dieren wonderwel kunnen ver tellen of ze het naar hun zin hebben of niet. Neem nu een plant die droog staat. Mooi dat het blad gaat hangen en bij te veel zon brandplekken en te weinig licht pierige groei. De rhododendron doet het al heel mooi als het vriest: gewoon de blaadjes kleiner en smaller ma ken. Hier wil ik het nu eens hebben over tuinplanten, die ons over duidelijk vertellen dat ze liefst een plaatsje in de volle zon hebben en niet te natte grond. Ze hebben namelijk grijsbe- haard, vaak zelfs viltig blad dat de felle zonnestralen tempert. Want volle zon wil zeggen dat de plant op een zomerse dag rond 7 uur in de zon staat. Daar moet je maar tegen kunnen... Grijze planten hebben niet al leen het voordeel dat ze be stand zijn tegen droogte en zon, ze vormen als het ware een rustpunt temidden van de vaak felle kleuren van onze zomer bloemen. Nu een toenemend aantal tuinen is aangelegd met geometrische vakken omzoomd door bijvoorbeeld buxus, blij ken de grijze planten ook won derwel te voldoen als vakken vullers. Met hun grijze tint vor men ze een mooi contrast met de donkergroene omlijsting. Hier dan een lijstje van be proefde grijsaards voor de tuin. Laat ik beginnen met een van mijn lievelingsplanten namelijk de Salvia officinalis (salie). Een sterke overblijvende plant met mooi grijs blad, niet al te opval lende bloemen en vooral veel zijdig gebruik. Twee of drie theelepels blad overgoten met kokend water blijkt na een kwartier trekken een lekker geurige thee te zijn die wonder wel voldoet bij alle ontstekin gen in de mond. In dit geval vooral ermee gorgelen. Maar de thee is goed drinkbaar en vol doet dan bij maag- en darm klachten. Bovendien geven de blaadjes, toegevoegd aan ge rechten een fijne geur en ma ken ze deze ook nog beter ver teerbaar. Na de salie komt natuurlijk de lavendel waarvan het gebruik van de gedroogde bloemen overbekend is. Maar lavendel houdt wel van een beetje kalk in de grond en moet elk jaar na de bloei, desnoods vroeg in het voorjaar, teruggesnoeid wor den, anders vormt hij te lange kale takken. En nu het zorgen kind rozemarijn, halfgrijs, fraai geurig maar helaas niet hele maal winterhard. Beschermen dus dit goede keukenkruid dat ook als badkruid prima voldoet. Een theelepel met fijne naald- vormig baadjes overgieten met een kwart liter koud water, aan de kook brengen, van het vuur af en laten trekken. Prima bij maag- en darmklachten maar vooral bij nervositeit. Ook niet helemaal winterhard helaas is de fraaie Santolina met heel fijn grijs blad en leuke gele bloe men in het voorjaar. Toch maar erop wagen als de tuin beschut is. En nu een onverwoestbare grij ze grondbedekker, de Cerasti- um, akkerhoornbloem die niet hoger wordt dan 30 cm vroeg in het jaar bloeit met een over daad van witte bloemen en on dergronds voortwoekert met wortelstokken. Ik zei toch dat het een grondbedekker is en de woekerneiging hebben grond- bedekkers met elkaar gemeen. De Stachys oftewel ezelsoor hoort ook nog in het rijtje thuis van grijsaards evenals het gras Festuca glauca Silberreiher dat niet hoger wordt dan 30 cm en blauwgrijs is. Goed bestand te gen droogte. Kortom keuze te over van planten die vertellen dat ze van zon houden. Met een hortensia geef je een arm vol bloemen. Een prach tig geschenk voor Moederdag 9 mei). Naast hortensia's met bolvormige bloemen zijn er exemplaren met platte bloemschermen. Vanaf eind mei kan de hortensia ook buiten op terras of valkon worden gezet Een plaatsje met wat schaduw is het best. Geef de plant op het terras ook water als het regent. Re genwater raakt de grond van de hortensia nauwelijks of helemaal niet. Als hortensia is uitgebloeid kan hij in de tuin worden ingegraven. Met een Hortensia's, een dankbaar moederdagcadeau, foto beetje geluk bloeit hij dan ei jaar opnieuw. Zo heb je ja renlang plezier van dit ca deau. Al meer dan veertig jaar kent Anna Paulowna de Bloemen dagen. Het leggen van moza- ieken groeide in de loop der jaren uit tot tot een bijna pro fessionele competitie. Meer dan 100 mozaïeken, gelegd door groot en klein zijn dit iaat van 1 tot en met 5 mei te bewonderen. De bruggen in het dorp zijn die dagen ver sierd met narcissenslingers. Rond de Bloemendagen zij tal van evenementen georga niseerd. Meer Informatie: tel. 0223-522727. Bestand tegen weer en wind 'Trend en Traditie' op Kunststofmeubels die van teakhout lijken gemaakt. Ze lijken gemaakt van teakhout maar ze zijn van materiaal heeft rexform en is een mix van kunsthars en gische materialen. Hierdoor hebben de meubels de van echt hout, compleet met kleurverschillen en kleine fenheden. Het materiaal is weer- en uv-be: lijk te reiningen en vergt geen onderhoud. Grosfiüex, tel. 0413-337474. De tuin van het slot Zeist vonnt tiet pinksterweekeinde weer het sfeervolle decor voor de beur 'Trend Traditie voor Huis Tuin'. Het evementent is de af gelopen zeven jaar uitgegroeid uit een manifestie met ruim tionderdtwintig standhouders. De fair is geopend op 21, 22, 23 en 24 meidagelijks van 10.00 - 19.00 uur. Entreeprijs 20 gul den. Korting voor ouderen en kinderen. Meer informatie: 071- 5226684. Tuinattributen in hun lijke omgeving. foto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10