NAVO vreest 'sluipende staatsgreep' in Montenegro Daders schooldrama wereldvreemde doemdenkers Buitenland ederlandse eenheden N\ Albanië aangekomen Huis Milosevic zou zijn gebombardeerd Opwindbare radio's voor hereniging vluchtelingen Weer zit Nederlandse luchtmacht in de weg laliban verliezen Afghaanse stad Lhawar De fundamentalistische islamitische Taliban hebben ptren na gevechten met de oppositie de stad Bamiyan in een- laai Afghanistan geëvacueerd. Een leider van de Hezb-i-Wah- Ifet militie claimde de stad onder controle te hebben. Bamiyan 'li de gelijknamige provincie zijn de thuisbasis van de sjiïtische azara bevolkingsgroep. De Hezb-i-Wahdat bestaat voor een oot deel uit Hazara's, en wordt gesteund door het sjiïtische mrland Iran. De Taliban, die nog altijd ongeveer 80 procent in Afghanistan controleren, hadden Bamiyan afgelopen sep- mber ingenomen. De burgeroorlog iïi Afghanistan laait de itste dagen na een relatief rustige winter in alle hevigheid op. [ebellen Congo negeren akkoord kali De Congolese rebellen hebben gisteren gezegd hun rijd tegen president Kabila te zullen voortzetten, ondanks be- jchten dat hun Ugandese bondgenoten een vredesakkoord met inshasa hebben getekend. De rebellen woonden het vredes- terleg niet bij, evenmin als Rwanda, dat de opstandelingen lunt. Volgens rebellenleider Wamba dia Wamba voorziet het ;oord in een staakt-het-vuren, de terugtrekking van buiten- idse troepen en de stationering van een Afrikaanse vredes- acht. Ook roept het op tot rechtstreeks overleg tussen de op- andelingen en de regering. Wamba zei in het verdrag eventu- lvvel een 'mogelijk raamwerk' voor vrede te kunnen zien. eltsin lijdt opnieuw nederlaag osKQU De Russische president Jeltsin heeft gisteren opnieuw >n nederlaag geleden in zijn pogingen zich te ontdoen van Dcureur-generaal Skoeratov. De Federatieraad, de Russische rste Kamer, weigerde Skoeratov te ontslaan. Slechts 61 sena- ;en stemden vóór ontslag van de procureur-generaal, die jr een sexschandaal in opspraak kwam. Om hem daadwerke de laan uit te sturen waren 90 stemmen vereist. Skoeratov, onderzoek doet naar corruptie in het Kremlin, geldt als een i Jeltsüis grootste vijanden in de Russische politiek. In maart :htte het Kremlin zich ook al van Skoeratov te ontdoen. lelgië voert eigen kinderpaspoort in üssel Vanaf 1 september moeten alle Belgische kinderen een gen paspoort hebben om buiten de meeste EU-landen te kun- »n reizen. Minister van buitenlandse zaken Derycke ziet dit als n wapen in de strijd tegen verdwijningen en ontvoeringen, u kunnen Belgische kinderen onder de twaalf alleen buiten de „hengen-landen (de EU minus Groot-Brittannië, Ierland en riekenland) reizen als zij in het paspoort van hun ouders aan. Volgens Derycke biedt dat onvoldoende garantie tegen raktijken als kindersmokkel. Child Focus, een Europese orga- iï' satie die zich inzet voor vermiste en seksueel misbruikte kin- ren, ziet de gratis pas als een goed controlemiddel op verwis- ling van kinderen en ontvoering door een van de ouders. Veroordeling Tadic was oneerlijk' nhaag De veroordeling door het Joegoslavië-tribunaal van asko Tadic tot twintig jaar cel was oneerlijk. De Bosnische rviër nam als simpele agent een lage positie in tijdens de bur- roorlog iïi Bosnië, en getuigen die anders beweren zijn onbe- Duwbaar. Dat betoogde Tadic' advocaat William Clegg giste- n tijdens de voorlopig laatste dag van de beroepszitting iïa de- zaak. Tadic kreeg in 1997 twintig jaar wegens misdaden tegen menselijkheid en oorlogsmisdaden tijdens etnische zuiverin- n in Bosnië in 1992. Clegg wil eigenlijk dat het tribunaal een id verzoek inwilligt: het hele proces overdoen, omdat Tadic' rdere advocaat Wladimiroff door omstandigheden belangrij- getuigen en bewijsmateriaal niet kon vinden. Uitspraak op n vroegst over enkele weken. lationalisten: Öcalan moet hangen ikara De extreem-nationalistische MHP, die bij de zondag in irkije gehouden parlementsverkiezingen als tweede eindigde, Ivóór uitvoering van het doodvonnis stemmen als de Koerdi- he leider Abdullah öcalan ter dood wordt veroordeeld. Dat ïeen woordvoerder van de partij gisteren. De in februari gear- iteerde Öcalan moet binnenkort terechtstaan voor hoogver- ad. Alom wordt verwacht dat hij ter dood wordt veroordeeld. Turkije moeten doodvonnissen worden bekrachtigd door het mlement. Dat is sinds 1984 niet meer gebeurd, maar door de nst van de MHP is de kans toegenomen dat het dat nu wel zal len. Executie van öcalan zou leiden tot een verslechtering van betrekkingen tussen Turkije en de Europese Unie, en moge- igewelddadige protesten van Koerden in Europa uitlokken. li lud-politiechef Maleisië aangeklaagd lumpur» De Maleisische oud-politiechef Noor is aange- sagd wegens mishandeling van de voormalige vice-president 'v iwar in gevangenschap. Noor trad in januari af. Hij bekende ier dat hij Anwar had geslagen, nadat deze hem had uitge- lakt voor 'hondenvader', een ernstige belediging voor mos- ns. Anwar werd vorig najaar gearresteerd na een ernstig con- ctmet president Mahathir. Hij werd half maart na een maan- lüang proces veroordeeld tot zes jaar cel wegens corruptie. iwar zou zijn ambt hebben misbruikt om beschuldigingen n vermeende homoseksuele contacten de kop in te drukken, lar heeft zelf altijd volgehouden dat het proces tegen hem on- rdeel is van een politiek complot. i* hans lebermaar zei vanochtend dat defini tieve opdrachten van de NAVO Nederlands marineschip nog moeten komen. Majesteit Rotterdam is De feerste landingsboten, elk ochtend in de Albanese ha- met een peloton mariniers van stad Dürres afgemeerd. Aan dertig man aan boord, legden ird bevonden zich rond de vanochtend om half zeven aan ehonderd mariniers, twintig in de haven van Dürres. Zij totwagens en dertig terrein- werden begroet door de Neder- iens. De eenheden zijn iïi landse contingentscomman- tnië om te helpen bij de op- dant in Albanië, de kolonel der van vluchtelingenkam- mariniers Koeman. De Neder- en dan vooral met het landers zullen hun operaties de sport en de beveiliging. komende tijd vanuit Dürres uit- e Nederlanders krijgen in voeren. Het is nog onbekend door zware armoede geteis- hoe lang de eenheden üi Alba- ie Balkanland vooral te ma- nië zullen blijven. met logistieke en criminali- Later vandaag zal de Rotter- problemen. Albanië bezit dam, een nieuw landings-, ier infrastructuur, en vooral transport- en dokschip van de meer afgelegen gebieden marine, terugvaren naar het den geterroriseerd door cri- Italiaanse Bari om meer goede- ele bendes. ren op te halen. Daaronder zijn ta tegen roof en diefstal be- ook twee Lynx-helikopters die jgd te zijn, maar in de grens- voor eventueel gewondenver- ieden ook tegen eventuele voer bestemd zijn. De Neder- allen van Servische eenhe- landers opereren in Albanië sa- is een compagnie van de men met de Belgen, die hun dniers meegekomen. De personeel en materieel pas later iniers zullen 'ferm en ade- deze week aan land zetten. at' mogen antwoorden op Aan boord van de Rotterdam teiging, dus eventueel ook is ook een medische afdeling, aten. waar personeel eventuele ge- commandant van de ma- wonden kan stabiliseren en ts, kolonel Wesselingh, zei naar Italiaanse ziekenhuizen ichtend dat zijn eenheden kan laten brengen. Een chirurg lustheid en zelfvertrou- is nog niet aan boord, maar kan zullen uitstralen. „Als men desgewenst worden overgevlo- tonvooi wil overvallen, dan gen. In Albanië is een Belgisch Owe reageren. Dan maken chirurgisch team aanwezig, fe bendes duidelijk dat we De ongeveer 500 Nederlan- mietjes zijn. We laten ons ders die nu in Albanië zijn, wor- tegenhouden." Wesselingh den tot maximaal 1.400 man 'acht dat de Nederlanders aangevuld met Belgen, Letten, in Vlore gaan werken, Polen, Slowaken en Turken. Bondgenootschap bang voor snelle uitbreiding oorlog naar deelrepubliek De NAVO vreest dat de oorlog in Kosovo snel overslaat naar de Joegoslavische deelrepubliek Montenegro. De Joegoslavische leider Milosevic heeft het Tweede Leger korps - 30.000 manschappen - naar Montenegrijns grondgebied gedirigeerd, en doet er volgens het bondge nootschap alles aan om de daar zittende westers gezinde regering van president Djukanovic met een 'sluipende staatsgreep systematisch te ondergraven'. Volgens NAVO-diplomaten moet de anti-Servische Mon- tenegrijnse politie zich dagelijks bij de legereenheden melden. Daarnaast zouden Servische soldaten het gedemilitariseerde schiereiland Prevlaka tussen Montenegro en Kroatië zijn binnengetrokken. Ook zijn honderden leden van de Alba nese minderheid in Mon tenegro naar Albanië gevlucht, uit angst voor etnische zuive ringen door Servische eenhe den. Tot nog toe is de NAVO te rughoudend geweest met het bombarderen van doelen in Montenegro, juist omdat Djukanovic een scherp criticus van Milosevic is. Als deze wes ters gezinde regering van het toneel verdwijnt, deinst de NAVO er niet voor terug de aanvallen op Montenegro op te voeren. Een van de mogelijke acties is het bombarderen van de olie-overslag in de Mon- tenegrijnse havenstad Bar, mocht een olie-embargo niet haalbaar blijken. Het bondgenootschap be weert dat er momenteel tien tankers met geraffineerde olie liggen te wachten bij Bar. „Het wordt steeds belachelijker", stelde een NAVO-diplomaat. De olie is van groot belang voor het Joegoslavische leger. De aan houdende bombardementen op Servië en Kosovo hebben ruim zeventig procent van de brandstofvoorraad vernietigd, maar het effect daarvan wordt deels teniet gedaan door de nieuwe aanvoer. Djukanovic' positie is met de NAVO-aanvallen aanzienlijk verzwakt. Het leger in de deel republiek weet dit en probeert driftig uit te vinden hoe ver de regering kan worden onder mijnd. Djukanovic houdt on danks de bommenregen vol dat de oorlog een probleem van Milosevic' Servië is, en dat Montenegro neutraal blijft. De bevolking is echter ontgoo cheld, want de president had de indruk gegeven dat hij Mon tenegro buiten het conflict hield. De positie van de president wordt dan ook bedreigd door zijn voorganger Bulatovic, die met behulp van Milosevic-ge- zinden de macht weer wil grij pen. Bulatovic is sinds enige tijd premier van de Joegoslavi sche federatie, en dardoor nauw verbonden aan het be wind in Belgrado. De NAVO heeft afgelopen nacht opnieuw doelen in de Joegosla vische hoofdstad Belgrado ge bombardeerd. Daarbij is vol gens het officiële persbureau Tanjug ook de woning van pre sident Milosevic met de grond gelijk gemaakt. De familie was ten tijde van het bombarde ment niet aanwezig in de wo ning in de chique wijk Dedinje. Onmiddellijk nadat het lucht alarm in Belgrado afging, even na half een in de ochtend, wa ren er explosies te horen. Kort na drie uur meldde het Franse persbureau AFP drie nieuwe ex plosies in de wijk Rakovica. Bij de eerste aanval werden tiental len ontploffingen gemeld. Een van de doelwitten was waarschijnlijk de Pancevo- brug, maar het lijkt erop dat die niet is getroffen. Velen be schouwen de brug als de be langrijkste oeververbinding in Joegoslavië. De brug is de laat ste over de Donau die de noor delijke provincie Vojvodina met de rest van Servië verbindt. In de buurt van de brug bevinden zich behalve Belgrado's hoofd bureau van politie ook diverse industriële complexen. Tanjug meldde verder dat in woners van Novi Sad afgelopen nacht een menselijk schild heb ben gevormd op de Zezeljev- brug, de laatste overgebleven verbinding over de Donau bij deze tweede stad van Servië. Eerder was er als gevolg van NAVO-aanvallen al geen auto- en treinverkeer meer mogelijk. De NAVO heeft met haar bombardementen op Joegosla vië al voor bijna 70 miljard gul den schade aangericht. Dat heeft vice-premier Vuk Drasko vic gisteren verklaard in een in terview met de BBC. De weder opbouw zal volgens hem zeker meer dan vijf jaar in beslag ne men. De Britse regering gaat 5.000 opwindbare radio's uitdelen in de vluchtelingenkampen van Albanië, Macedonië en Montenegro, met Jiet doel uiteengevallen gezinnen weer bijeen te brengen. Daartoe zendt de BBC vanuit Albanië twee keer per dag een 15 mi nuten durend radioprogram ma uit. Daarin worden namen van gevluchte Kosovaren opge somd, met daarbij de kam pen waar ze zich bevinden. Zo weten andere vluchteliïi- gen waar hun familieleden zijn, en kunnen ze er eventu eel naar toe reizen. Doordat in de kampen vrij wel geen batterijen aanwezig zijn, verstrekken de Britten opwindradio's. Die hebben een slinger waaraan men on- geveer twintig seconden moet draaien. De energie die daarbij ontstaat, wordt in een kleiïie generator opgeslagen, waarna het apparaat een uur werkt. De radio's zijn al eer der succesvol toegepast iïi Bosnië en iïi het door de or kaan Mitch getroffen Nicara gua. De internationale media in de Albanese hoofdstad Tirana stonden honderd meter verder te wachten op de langverwachte komst van zes Amerikaanse Apaches en ze ven Black Hawks, die de NAVO extra stoot- en overredingskracht moeten geven in het voortslepende conflict met de Joegoslavi sche president Milosevic. Oog voor het humanitaire werk van onder meer de Nederlandse militairen hadden de tientallen camera's nauwelijks. 'Apache' schijnt het nieuwe toverwoord van de NAVO te zijn. De slagkracht van de NAVO wordt dan wel met de dag groter, de huma nitaire hulp wordt steeds moeilijker. De eerste missie om in het Noorden van Al banië verblijvende Kosovaarse vluchtelin gen met gigantische Nederlandse Chinook helikopters naar veiliger oorden te bren gen, had gisteren last van een nog onbere kenbaardere tegenstander: het weer. De in Tirana gestationeerde Nederlandse helikopters, overgekomen uit Macedonië, kregen van de UNHCR de opdracht de eer ste vluchtelingen te verplaatsen. Wat echter een snelle, humanitaire evacuatie had moeten worden, eindigde in frustrerende onderneming. De slechte weersomstandig heden maakten het voor de Nederlandse vliegers bijna onmogelijk de opdracht met succes uit te voeren. De kampen in de buurt van Kukes bleven voor de kolossale Chinooks lang onbereik baar door de laag hangende mist. Het werd een dag van proberen, proberen en nog eens proberen, steeds via andere routes. Pas laat in de middag, bij een laatste po ging, lukte het de twee Chinooks alsnog ruim honderd Kosovaren uit de bedreigde gebieden te halen en naar een veiliger kamp in het zuidelijker gelegen Peshkopëi over te brengen. Op het vliegveld van Tirana, met welgeteld één landingsstrip uit vervlogen tijden, is het de hele dag een chaos. Allerlei organi saties werken in de soppende modder langs, over en door elkaar heen. Pas de laatste dagen lukt het de UNCHR beter eni ge coördinatie aan te brengen. „Het is frus trerend als veel organisaties hetzelfde werk proberen te doen en langs elkaar heen wer ken", heeft majoor Roelofs al ondervon den. „Iedereen heeft zijn eigen lijntjes, zijn eigen tactieken, zijn eigen prioriteiten. Het is moeilijk de hulp op één lijn te krijgen. Dat maakt ons werk hier het moeilijkste." De extra Chinook die de komende dagen vanuit Nederland wordt overgevlogen, moet de werkdruk straks enigszins verlich ten. De UNCHR wil uiteindelijk zo'n 50.000 mensen snel uit Noord-Albanië weghalen. Stephanie Bresee (14) lijkt nog in shock te verkeren. Ze vertelt hoe bang ze werd toen ze zag dat de jongen met de lange, zwarte regenjas een geweer vasthield. Dat ze heel even dacht dat het niet echt was toen er knallen klonken. Totdat de ernst van situatie tot haar door drong. „Toen begon ik te hui len." Stephanie staat met een groepje vriendinnen voor de Columbi ne High School in Littleton bij Denver, de locatie van de bloe digste aanslag die er ooit plaatsvond op een Amerikaanse school. In het door de politie afgegrendelde gebouw heerst de dood. Er liggen een etmaal na het drama nog altijd vijftien dode lichamen. Veertien leer lingen en één docent. In zie kenhuizen vechten zeven van de 23 gewonden voor hun le ven. Columbine High School wordt nog altijd minutieus doorzocht. Omdat de daders diverse explo sieven bij zich hadden, wordt elke rugzak wordt beschouwd als een potentiële bom. Van daar dat het zo lang duurt voor dat de stoffelijke resten uit het schoolgebouw kunnen worden gehaald. Tot die tijd weet ook niemand precies wie het drama niet heeft overleefd. Van twee doden is de identiteit wel algemeen bekend: Dylan Klebold (18) en Eric Harris (17). Zij zijn verantwoordelijk voor het bloedbad. 'Deze bloemen en gebeden zijn bestemd voor de onschuldige slachtoffers en hun familie, en niet voor de twee monsters die dit misdrijf pleegden', staat er met viltstift op een stuk karton bij een jonge boom, waaromheen zich een steeds grotere krans van bloem stukken vouwt. Voor deze geïmproviseerde ge- denkplek verzamelen zich in de loop van de dag steeds meer groepjes scholieren en ouders. Ze houden elkaar stevig vast en huilen zachtjes. Een groep meisjes van een jaar of veertien begint nerveus te giechelen. Tranen worden weggeveegd. Hoog boven hun hoofden cir kelt een helikopter. Er zijn hon derden journalisten uit de hele wereld op deze plek afgeko men. De scholieren laten zich gewil lig interviewen, ogenschijnlijk nog verdoofd door de klap. Ze worden omgeven door tiental len cameraploegen. Veel scho lieren hebben op de borst een blauw-wit lintje gespeld, als eerbetoon aan de slachtoffers. Zoals dat eerder gold voor de publieke reactie op de fatale schietpartijen op middelbare scholen in PearlWest-Padu- cah, Jonesboro en Springfield, Leerlingen van de Columbine High School zoeken voor de poort troost bij elkaar na de bloedige schietpartij van dinsdag. foto afp hector mat a zo overheerst ook in het voord stadje Litüeton het ongeloof. Hoe was dit mogelijk? Waarom hier? Eric Quintenne (17) vertelt dat hij een redelijk contact had met een van de daders, Eric Harris. Wel waren Harris en Klebold volgens Quintenne uitgespro ken neerslachtige types. „Je zag ze vrijwel nooit lachen". De twee moordenaars maakten deel uit van een cultgroep, die ongeacht de weersomstandig heden steevast gehuld ging in zwarte kleren en lange zwarte regenjassen. Ze droegen ook make-up en nagellak. „Ze wa ren erg op hun eigen groep ge richt", verzekeren alle scholie ren. De jongens moeten een uiterlij ke metamorfose hebben onder gaan. Op de schoolfoto's die de politie heeft vrijgegeven, ogen Harris en Klebold als twee all- American boys. Het waren ech ter doemdenkers, vol visioenen over de ondergang van de we reld en de schoonheid van de dood. Hun leefwereld was bo vendien doorspekt met en rechts-extremistische theorieën en gedachten. Medescholieren zeggen ook dat Harris en Kle bold al jaren slachtoffer waren vein spot en pesterijen. Vooral de schoolhelden, de sportieve jonge mannen, stonden altijd vooraan om hen voor rotte vis uit te maken. De eeuwige zwarte regenjassen leverden het groepje de naam trenchcoat maffia op. Deze 'groepering' telt volgens de plaatselijke krant Denver Post enkele tientallen aanhangers. Met hun zwarte baretten en le- gerkistjes intimideerde de kliek vooral jonge en allochtone leer lingen. Mede-scholier Peter Maher vertelt dat de schutters sinds een jaar aanhangers van de 'gothic-cultuur', waren. An deren omschrijven Harris en Klebold vooral als neo-nazi's met een gothic-uiterlijk. Gothic kent 'romantiek en pijn in combinatie met een fascina tie voor het mystieke en het oc culte' als belangrijke kenmer ken, aldus het muziekblad Oor. Vooral het imago is van groot belang, met zwart als favoriete kleur. De bijbehorende muziek is somber, met duistere teksten en sonore grafstemmen. Chris tian Death en Sisters of Mercy zijn exponenten van de muzi kale subcultuur. Bekende gothic-films zijn 'Interview with a Vampire' en 'Bram Stokers Dracula'. Volgens sommigen zou de nieuwe film 'The Matrix' de tieners extra hebben geïn spireerd. Een zwaarbewapende Keanu Reeves draagt daarin een lange zwarte jas. Uit de Denver Post blijkt dat beide schutters, en dan vooral Harris, echter ook geobsedeerd waren door de Tweede Wereld oorlog en door het nazistische gedachtengoed. Harris sprak zelfs steeds vaker Duits. Beiden reden rond in een Duitse BMW. Klebold kende ook zijn eigen aardigheden. Voor een video opdracht op school schreef hij een 'komedie' over radioactieve kleding die mensen aanvalt. Hij was bovendien gek van wapens. Die algemene Amerikaanse ob sessie met wapentuig - per in woner is er één vuurwapen in omloop - wordt ook nu weer genoemd als mede-aanleiding voor het drama. Oud-filmster Charlton Heston, voorzitter van de machtige Amerikaanse wa penlobby National Rifle Associ ation (NRA), sprak dat vanmor gen tegen. Volgens hem had het bloedbad kunnen worden voor komen als de school zijn leer lingen op wapenbezit had ge controleerd, en het de daders zou hebben verboden zwarte regenjassen te dragen. Tegelijk kondigde de NRA aan haar jaarlijkse conventie die volgende week moet beginnen sober te houden, uit 'medele ven met de slachtoffers VEin hel bloedbad', aldus Heston in een ledenbrief. De bijeenkomst vindt nota bene in Denver plaats, vlakbij Columbine High School. Heston roept de leden op toch vooral te komen. „We moeten volharden in sombere, maar onwankelbare eenheid, zelfs in deze tijden van smart."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9