'Werken in de nacht geeft een jetlag' 'Ik ben een enorm onrustig mens' Melkveehouders koesteren imago "ff Economie Beter slapen ANP Algernon! Nnlerl.in CPP Oe.iss,>, K-eide Pers Kans op ongelukken in wisseldienst veertig maal groter HEDE TANJA OLYSLAGER gens het Centraal Bureau voor Statistiek werkt 32 procent van beroepsbevolking onregelmatig, amigen werken alleen 's nachts, leren doen wisselend dag-, nd- en nachtdiensten. Ploegen- >els zijn vanouds gebaseerd op uitgangspunt dat de mens zich de meeste arbeidsroosters wel aanpassen. Toch wordt daarbij een werknemer vaak meer ge- gd dan hij lichamelijk aan kan. In egendiensten wordt soms tot 400 [per jaar langer gewerkt dan in ■diensten. Dat zijn dan wel tien rtig-urige werkweken extra. zijn meer dan 700 manieren om i ploegendienst samen te stellen, meest voorkomende is zeven da- een achturige dagdienst, twee en rust, zeven achturige nacht- nsten, twee dagen rust, gevolgd zeven achturige avonddien en ook weer twee dagen rust. is niet bepaald een gezond ster. Want wie volgens dit sche- werkt, heeft volgens artsen on- ioende tijd om uit te rusten. En dat hij na twee dagen rust al :r op andere tijden moet werken de week ervoor, kan een werk- mer met dit dienstrooster het ge- I krijgen dat hij permanent een ig heeft. Veel dienstroosters staan haaks het bioritme van de mens", stelt iroloog Th.Tacke van het Streek- enhuis Midden Twente in Hen- vast. Hij is onder meer verbon- aan de polikliniek voor slaap- waakstoomissen. ,,Het bioritme en interne klok, die onze natuur- slaap- en waakcyclus regelt, lichaam produceert onder in- id van het zonlicht activerende ionen. Dat houdt in dat je 's rgens wakker wordt en je energie oeg hebt om de dag te beginnen, ivonds gebeurt het tegenoverge- de. Als het donker wordt, neemt aanmaak van activerende hor- nen af. Het lichaam produceert melatonine, een hormoon ndoor mensen zich moe gaan len en willen slapen." looit een mens dit natuurlijke rit- door elkaar door 's avonds en 's hts te werken en overdag in bed iggen, dan krijgt hij vaak het ge- van een jetlag. Neuroloog Tac- Veel werknemers tobben met slaapproblemen door nachtdiensten. ke: Omdat het donker is geeft het lichaam te kennen dat het tijd is om te gaan slapen, maar in plaats daar van moet het wakker blijven en gaan werken". Geen wonder dat meer dan de helft van de mensen die in ploegen diensten werkt, aangeeft dat ze minstens eenmaal per week onder het werk in slaap valt. Tacke: „Van politiemensen bijvoorbeeld is be kend dat ze soms indommelen als ze 's nachts in hun auto voor een stoplicht wachten. Ze schrikken wakker als er achter hen wordt ge toeterd". Een ander probleem voor deze werknemers is het slapen overdag als ze uit de nachtdienst komen. Onder invloed van het zonlicht pro duceert hun lichaam immers active rende hormonen, terwijl het eigen lijk moe is van het werk. Daardoor slapen we overdag minder lang en minder diep dan 's nachts. „Als 's ochtends de zon fel schijnt, raad ik mensen die uit de FOTO CPD WERNER RAUWERDINK nachtdienst komen aan een zonne bril op te zetten als ze naar huis rij den", aldus de neuroloog. „Een maal thuis is het beter om geen kof fie meer te drinken en direct het bed in te duiken. Je slaapt het best als de slaapkamer goed donker is en er zo weinig mogelijk daglicht naar binnen komt. Want hoe donkerder het is, hoe meer melatonine het li chaam produceert. Zo val je eerder in slaap." Volgens een Amerikaans onder zoek kan zeventig procent van de mensen die in ploegendienst wer ken echter moeilijk in slaap komen. Gemiddeld slapen ze door de week één tot twee uur en in het weekein de drie tot vier uur minder dan hun collega's die overdag werken. „Om tijdens hun dienst wakker te blijven, drinken ze vaak veel koffie en roken ze flink. Om thuis toch in te kunnen dutten, nemen ze vaak alcohol tot zich. Onder de mensen die in ploe gen werken, bevinden zich heel wat alcoholisten. Het is gedrag dat er in sluipt; wanneer je niet kunt slapen, neem je een borrel. Maar dat kan gevaarlijk zijn. Voor je het weet ben je er aan verslaafd." Op den duur bouwt een groot deel van de werknemers met wisse lende diensten een groot slaapte kort op. Daardoor zijn ze overver moeid, niet meer alert en maken ze op het werk vaker fouten. Ook zijn ze minder productief en doen hun werk minder goed. De kans dat ze bij ongelukken betrokken raken - thuis of op het werk - is veertig keer zo groot als bij mensen die alleen overdag werken. Ook het privéleven loopt niet be paald op rolletjes door de wisselen de diensten. Als ze af en toe een weekeinde vrij hebben, hebben ze vaak zo'n vermoeidheid opgebouwd dat ze in een staat van uitputting zijn, of op instorten staan. Het zal dan niet meevallen de nodige nachtrust te krijgen en ook nog eens open te staan voor het gezinsleven en andere sociale contacten. Het is moeilijk om de vrije tijd af te stem men op de kinderen, die dan mis schien juist in bed liggen of naar school zijn. Ook blijken deze werk nemers moeite te hebben om een bevredigend huwelijks- en seksle ven met hun partner te hebben. Al verdienen ze dertig tot veertig pro cent meer dan collega's die overdag werken, dan is hun werklust nog al tijd lager en willen ze graag met die collega's ruilen. Bedrijven en instellingen kunnen de slaperigheid van mensen in ploe gendiensten verminderen en hun productiviteit en 'werkbevrediging' vergroten door het ploegenstelscl aan te passen. Tacke: „Het is be- Enkele tips om beter te kun nen slapen na het werken in ploegen: - Doe twee uur voor de dienst begint een slaapje om het slaaptekort beter op te vangen. - Probeert u zich op vrije dagen voor u de avonddienst ingaat alvast op het nieuwe slaap- waakritme in te stellen. Blijf 's avonds wat langer op en sta 's ochtends wat later op. Eet tijdens een bepaalde dienst steeds op dezelfde tijden om de interne klok van uw li chaam een zekere regelmaat te geven. - Drink het laatste half uur van de dienst geen koffie of andere cafeïne-houdende dranken. - Draag een zonnebril als u na de nachtdienst naar huis gaat. - Drink na het werk geen alco hol als u overdag moet slapen. - Probeer lawaai en andere sto rende factoren zo veel mogelijk uit de slaapkamer te weren. - Zorg dat de slaapkamer koel en pikkedonker is. - Houd de hele week regelmati ge slaaptijden aan. Sta altijd op dezelfde tijd op en eet op regel matige tijden. Als de klachten omtrent het slapen aanhouden, is het raad zaam een arts te bezoeken. BRON: Slaapkracht. door James B. Maas. Uitgeverij Het Spec trum BV. langrijk om met de klok mee te rou leren. Eerst dagdienst, dan avond dienst en ten slotte een nachtdienst. In de industrie is het vaak gebruike lijk om drie weken achter elkaar nachtdienst te draaien, maar dat is te lang. Het beste is als deze dienst hooguit drie nachten beslaat. Want na drie nachten werken, krijgen de meesten last van jetlag-verschijnse- len. En dat moet je dus voorkomen. Daarna is het belangrijk om een dag of twee, drie vrij te hebben zodat je weer goed tot rust kunt komen". Ook is het volgens de Hengelose neuroloog van belang dat er in de werkruimte een goede verlichting is, gelijkwaardig aan daglicht. „Verder is het aan te raden om tijdens een nachtdienst pauzes in te lassen. Bij voorbeeld een kort tukje halverwege de nacht. Als je even een half uurtje slaapt, dan voel je je weer fit en kun je weer uren vooruit." orman van de eehouders, Jan Vogelaar. FOTO cPD Hoogste baas Delta Lloyd Hans-Eric Jansen heeft wereld als werkterrein DEN HAAG MIKE BELINFANTE IAG PEET VOGELS iederlandse melkveehou- is in alle rust en stilte uit- eid tot een voorbeeld voor 'tale landbouw. Een be- tak die redelijk ver- >nd blijft van rumoer, geen uproblemen heeft, een iet met een gezond imago en de boeren ook nog oed inkomen verschaft, het aan de voorman van lelkveehouders Jan Cees aar ligt, blijft dat zo. In discussienota voor de eehouders van LTO-Ne- de werkgeversvereni- van agrarisch Nederland, voorzitter van de vak melkveehouderij een lijke visie voor de toe- aangegeven. Milieu- lelijk en extensief produ- en de koeien zo veel mo- zichtbaar in de wei. Voge- AVaar ik voor pleit is dat dig inspelen op de maat- pelijke voorwaarden. Dat ent dat we niet naar ver- Jitensivering van de melk- luderij moeten." schrikbeeld is de Ameri- melkveehouderij. Daar megabedrijven met dui- n koeien die altijd op stal De grond rondom de wordt gebruikt voor de an voer voor de koeien en Kt van de koeien dient als htof. Bovendien is in de igde Staten het melkgift- gende hormoon BST toe- in. Deze fabrieksmatige van produceren zorgt ten lage kostprijs en hoge ngsten, maar ook tot de datie van de koe tot een pure melkleverancier. „Die weg moeten we niet op in noord-west Europa", vindt Vogelaar. „Dat accepteert de maatschappij niet". Vogelaar pleit juist voor extensivering, dus minder koeien per hectare. Extensivering is ook noodzake lijk om in de toekomst aan de strenge milieu-eisen te kunnen voldoen. De hoeveelheden mest die de boeren op het land mogen uitrijden, wordt tot 2008 steeds verder verminderd. De melkveehouders moeten dus meer land per koe hebben of minder koeien gaan melken. Ondanks de schaarser wor dende ruimte in Nederland, naast landbouwgrond is er toe nemende vraag naar grond voor huizen, industrieterreinen, wegen en ook natuur, ziet Vo gelaar nog genoeg mogelijkhe den voor de melkveehouderij. „De roep om meer natuur bij voorbeeld kan heel goed sa mengaan met de melkveehou derij. Natuur is meer dan bos sen en struiken. Weilanden ho ren daar ook bij. Juist de wei landen en de koeien bepalen het beeld van het landschap." Vogelaar is momenteel met de toekomstvisie door het land aan het trekken. Over een maand zijn alle afdelingen be zocht en kan er worden ge stemd over de toekomstplan nen. De betrokkenheid van de melkveehouders is erg groot, zo constateert Vogelaar verheugd. „De melkveehouderij is een goedgeorganiseerde sector en de melkveehouders zijn erg be trokken bij de bedrijfstak. De hechte samenwerking kan als voorbeeld voor veel andere sectoren dienen. De grote zui- velcoöperaties, waarvan de boeren eigenaar zijn, zijn inter nationaal opererende bedrijven met een sterk management. „De melkprijs is in Nederland acht tot elf cent per liter hoger dan in de ons omringende lan den. Dat danken de melkvee houders aan de zuivelindustrie, die de melk verwerkt tot pro ducten met een hoge toege voegde waarde", aldus Voge laar. Vogelaar is het volstrekt niet eens met de critici dat de co- operatie een ondernemings vorm is uit het verleden die niet meer voldoet. De invloed van de leden op de coöperatie zou een slagvaardig beleid in de weg staan. Bovendien zijn de boeren te veel uit op een hoge melkprijs voor zichzelf. Daar door zou de coöperatie niet vol doende geld overhouden om te investeren in nieuwe producten en markten. „Het succes van de zuivelbe drijven laat zien dat de coöpe ratie een mooie ondernemings vorm is met voldoende dyna miek." De financiering is wel een punt van aandacht voor Vogelaar. „Ik vraag me wel af of de boeren in de toekomst vol doende geld kunnen genereren voor de verdere groei. De op bouw van merken en produc ten kost erg veel geld, ik denk niet dat dat alleen bij de boeren te halen is. Een beursgang zie ik echter niet gebeuren. Dat wil een coöperatiebestuur niet vol gens mij. Dan zijn de boeren al le invloed kwijt." De gevallen van BSE onder melkkoeien de laatste twee jaar hebben Vogelaar niet veront rust. „Dat zat er in. Ik verwacht de komende jaren nog wel een paar BSE-koeien in Nederland. Dat blijven echter incidenten, structureel is er niets mis. Met de voerfabrikanten zijn goede afspraken gemaakt om te voor komen dat er nog iets mis kan gaan met het veevoer. Het sys teem in Nederland maakt het ook niet waarschijnlijk dat er BSE-koeien door de mazen zijn geglipt. Een boer met een BSE- koe krijgt een adequate vergoe ding voor de ruiming van zijn veestapel. Daardoor komt de boer nooit in de verleiding om zijn beest stiekem te verkopen ofte laten slachten." De enige bedreiging voor de melkveehouderij lijkt uit Brus sel te komen. De Europese Commissie wil af van de hoge landbouwuitgaven, nu ruim 90 miljard gulden per jaar. Dat wil men doen door de prijzen voor de landbouwproducten te ver lagen en de boeren te compen seren met directe inkomens steun. Voor de zuivelproducten is een prijsverlaging met vijftien procent voorgesteld. Ter com pensatie zouden de boeren dan een premie van 220 gulden pen koe krijgen en nog 100 gulden steun per koe van de nationale overheid. Voor de Nederlandse melk veehouder. die veel melk uit zijn koeien haalt, zouden de voorstellen een fikse aderlating betekenen. De premie per koe weegt niet op tegen de prijsda ling van de melk. Vogelaar sluit echter niet uit dat de voorstel len van de Commissie nog kun nen meevallen. De man van vijftig miljard let op ieder dub beltje. En dat siert de hoogste baas van ver zekeraar Delta Lloyd. „Ik heb als bestuurs voorzitter een enorme verantwoordelijk heid." En dan lachend: „Het is niet mijn ei gen geld, weet je". Mr. Hans-Eric Jansen is geen man die in zijn ivoren toren heerst en verdeelt. Hij zit het liefst in het veld, al blijkt dat in de prak tijk een moeilijke zaak. Dat komt ervan als je de wereld als werkterrein hebt. „Mijn molen draait 24 uur per dag door. Als ik niet kan bouwen aan nieuwe uitda gingen, ga ik me zitten vervelen. Thuis re laxen? Ja, dan ren ik met de grasmaaier over het gazon. Mensen worden weieens gek van me. Deze weken moet ik veel spee chen. De teksten schrijf ik in mijn slaap", aldus Jansen. Hans-Eric Jansen werd 61 jaar geleden in Eindhoven geboren als telg van een onder nemende familie. „De vader van mijn moe der had speelgoedfabrieken in Duitsland. Mijn vader was ook ondernemend, al was hij meer wetenschapper". Vlak voordat de oorlog uitbrak, verhuis den de Jansens naar Singapore, waar zijn vader een bierbrouwerij moest leiden. Na de inval van Japanners in 1942 moest het gezin spoorslags Singapore achterlaten. „We zijn toen, 24 uur voordat de Jappen de stad binnenvielen, naar Batavia gevlucht. En toen ook daar de Zero's overscheerden, konden mijn moeder, zusje en ik ternau wernood naar Australië ontsnappen. Mijn vader werd opgepakt. Hij heeft de ver schrikkingen in de kampen moeten door staan." De oorlogsjaren in Australië waren voor de jonge heer Jansen geen straf. „Ik miste mijn vader, maar de dagen op de farm wa ren de gelukkigste van mijn jeugd. De fami lie Jansen werd in 1946 herenigd en vertrok naar Rotterdam. Hans-Eric kon moeilijk aarden. „Ik vond het allemaal te beklem mend". Hij vocht zich evenwel door het gymnasium. Jansen bloeide later op toen hij zijn dienstplicht als reserve-officier bij de marine kon vervullen. En zijn studieperiode in Leiden waar hij rechten studeerde beschrijft Jansen als 'de tijd van zijn leven'. „Als je toen een beetje oplette, kon je in 2,5 jaar afstuderen. Maar je moest wel de zes jaar volmaken". De avontuurlijke student wist daar wel raad mee. „Ik ben president van het NBBS ge worden, dé studentenreisorganisatie van die tijd. Op mijn 24ste gaf X leiding aan 1.000 man personeel. We konden als orga nisatie over boten, auto's en vliegtuigen beschikken En vanzelfsprekend moest ik. snotneus die ik was, ook al die landen be zoeken". Die ervaringen kwamen Jansen later goed van pas. „Als je destijds Leiden had gedaan, dan koos je daarna voor een solide functie bij de ABN. Shell of Unilever. Als ie dereen naar rechts gaat, heb ik meestal de neiging naar links te gaan. Zodoende kwam Hans-Eric Jansen: „Mijn molen draait 24 uur per dag". mttpi ntr.Mf. ik, als jurist, bij een groep scheepswerven terecht. Al mijn collega's waren ingenieurs. Er werkte, bleek later, nog één andere jurist bij het bedrijf: de president". Jansen begon onder meer als directie-se cretaris. „En ik wilde maar naar buiten. Het veld in. Ik zat me kapot te vervelen. Toen ik een keer een brief naar een bedrijf in Ant werpen mocht brengen, heb ik meteen mijn slag geslagen toen ik hoorde dat men daar een baggermolen zocht. Heren, zei ik, ik wil me er niet mee bemoeien, maar ik kan leveren wat jullie zoeken. Zo verkocht ik als broekie een machine van een paar miljoen." Het was het begin van een prachtige car rière. „Ik heb voor alle bedrijven waarvoor ik heb gewerkt (voor Pakhoed, SBM-off- shore en zelfs voor de grote Amerikaanse Citibank) de hele wereld overgereisd. Ik was een half jaar getrouwd toen ik een gro te deal in Egypte moest voorbereiden. Ik zou een klusje van twee dagen worden, zei men. Het was een wonder dat mijn vrouw er nog was toen ik twee maanden later thuiskwam." Hans-Eric Jansen kijkt met voldoening terug op zijn loopbaan. „Als ik het over mocht doen, zou ik voor een eigen bedrijf kiezen. Het is mooi als je kan zeggen dat je voor vijftig miljard gulden zaken kan doen, maar het zou me, geloof ik, meer voldoe ning schenken als ik over vijf miljoen gul den van mijn eigen bedrijf zou kunnen be schikken". Die kans krijgt hij in de heifst van zijn carrière. „Ik blijf tot april 2001 bij Delta Lloyd. Dan is de nieuwe strategie vol tooid." Dat betekent niet dat Jansen in Wasse naar stil gaat genieten. „Dat zou mijn dood worden. Ik zit vol plannen. Ik ben jarenlang directeur corporate-finance van de Citi bank geweest. Die activiteit wil ik weer op nemen. Bedrijven koppelen. Overnames regelen. Mooi werk, maar dan voor me zelf."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7