Justitie wil drugstest in verkeer 'Kok moet IOC kritisch volgen' m Kemenade legt nctie bij KPMG neer feest in 400 Bruna- winkels Binnenland Personeel universiteit voert actie voor CAO Vferde I Any verw Rechtbank doet morgen al uitspraak zaak Gorinchem Meer dan zestig zieken na trip Henri Dunant Kosovo kostte Nederland tot nu toe veertig miljoen Vierdaagse schoolweek origineel maar onuitvoerbaar at? DERDAG 22 APRIL 1999 rtycentrum Alkmaar in brand jAAR In een groot partycentrum in Alkmaar heeft afgelopen ht een grote brand gewoed. Een medewerker van het Claus yhouse meldde vroeg in de nacht problemen met het alarm, [daarna sloegen de vlammen al uit het dak. Vijftig brand- rmannen van de korpsen Alkmaar en Heerhugowaard heb- het vuur bestreden. Over de oorzaak van de brand en over schadebedrag is nog niets bekend. foto martin mooij ïakels Goese kerk terecht De vijf vermiste pinakels van de Grote- of Maria Magda- kerk in Goes zijn terecht. Volgens secretaris van de restau- stichting van de kerk, had iemand de gotische siertorentjes oeder trouw' meegenomen. De man had van een lid van kerkbestuur, die dacht dat de pinakels niet meer nodig wa- toestemming gekregen de ornamenten mee te nemen. De ieringen hadden jaren op een binnenplaatsje bij de kerk ge- i.Toen ze onlangs nodig waren bij de restauratie, bleken ze Istraf voor marechaussee m De militaire kamer van het gerechtshof in Arnhem een inmiddels ontslagen 24-jarige wachtmeester van de lijke Marechaussee veroordeeld tot twee jaar cel wegens ichting van een 32-jarige Ecuadoraanse, die op Schiphol [aangehouden. De militaire kamer van de rechtbank was ;r tot de conclusie gekomen dat de verdachte zich alleen lontucht had schuldig gemaakt. Het gerechtshof acht ver- iting wel bewezen. L,5 naar rechter voor Wimbledon im RTL5 gaat alsnog proberen de uitzendrechten van ennistoernooi van Wimbledon in handen te krijgen. De ?r spant daarvoor een kort geding aan tegen Prisma, het bedrijf dat de rechten van het evenement verhandelt, [uitzending in Nederland sloot Prisma onlangs een con- ;met NET 5, de concurrent van RTL5. De Holland Media p (RTL4, 5 en Veronica) is van mening dat'het een eerste ?op Wimbledon had. Het toernooi duurt van 21 juni tot en 1 juli. Vorig jaar zond de NOS het tennis-evenement uit. nzine-opslagplaats in woonhuis iRDAMBewoners van de Rotterdamse Gordelweg zijn gis- thtend aan een ramp ontsnapt. Bij de bestrijding van een id in een kelder drongen politie en brandweer een daar- rj- [gelegen huis binnen en stuitten daar op ongeveer driedui- lliter benzine en dieselolie. De 27-jarige bewoner verklaar- at hij in verband met de NAVO-bombardementen op Koso- Sgin het hamsteren was. Ook enkelen van zijn kennissen had- idstof bij hem opgeslagen. rt en Hermien uit elkaar Mi Gert en Hermien Timmerman gaan na 35 jaar huwelijk ikaar. Het bekende zangduo heeft dat vandaag bekend ge kt. De afgelopen decennia stonden te veel in het teken van carrière, waardoor ze te weinig aandacht aan hun persoon relatie hebben besteed, aldus een verklaring van Gert. Aan ptredens van Gert en Hermien was twee jaar geleden al een gekomen, nadat Hermien werd getroffen door een hartin- Gert zet zijn carrière voort. M-LEIDEN THEO VAN DER KAAIJ oord-Hollandse commis- •an de koningin Van Ke- de heeft zijn nevenfunctie iviseur bij KPMG beëin- Een jaar geleden gaf deze de bijbaan de statenfrac- n GroenLinks aanleiding t stellen van vragen. De lunctie bij de accoun- organisatie werd onge- geacht omdat van belan- rstrengeling sprake zou :n zijn. KPMG onderzocht ls de mogelijkheid van fu- issen Bennebroek, Bloe aal en Heemstede, waar provincie besloot de ge in niet samen te laten ;ens Van Kemenade is be ng van de nevenfunctie college van adviseurs van KP MG worden benoemd voor twee termijnen van drie jaar. Van Kemenade was aan het eind van zijn tweede termijn. De Noord-Hollandse com missaris heeft nu nog tien ne venfuncties. Daarvan worden de volgende drie betaald: vice- voorzitter raad van commissa rissen Nederlandsche Bank, lid raad van commissarissen Bouwfonds Nederlandse Ge meenten en lid raad van com. missarissen Ahold. De Zuid-Hollandse comnjis- saris van de koningin Leem huis-Stout heeft elf nevenfunc ties. De volgende twee worden betaald: voorzitter Raad voor openbaar bestuur en Raad voor financiële verhoudingen en drie voorzitterschappen bij de ANWB. verjaardagskalender Persx* 4u0 van yc. voor cent Verrassingspunt Met kleurboek, viltstiften, snoep, stickervel en puzzel Per stuk vanj>^voor T\a*\£ cent 4Ö0. Aanbieden verdovende middelen op internet aangepakt Justitie onderzoekt de mogelijkheden om bij verkeers controles het onder invloed zijn van drugsgebruik een voudig vast te stellen, zoals dat ook met alcohol het geval is. Minister Korthals (justitie) wil ook voor drugs, en dan met name de chemische variant daarvan, een 'soort pro millage' instellen omdat een groeiend aantal verkeerson gelukken te maken heeft met overmatig druggebruik. den haag hans jacobs haags redacteur Dat meldde Korthals gisteren tijdens overleg met de Tweede Kamer over met name het be leid ten aanzien van xtc. Ka merlid Van Dijke (RPF/GPV) wees daarin op het gevaar van xtc in het verkeer. „Jongeren die dankzij xtc de hele nacht op een houseparty overeind zijn gebleven, kruipen de volgende morgen doodvermoeid en nog stijf van de rommel achter het stuur. Dat moet worden tegen gegaan", meende hij. De regering is verder van plan aanbieders van drugs via het internet op dezelfde manier aan te pakken als aanbieders en verspreiders van kinderporno. Met de internetproviders, de bedrijven die toegang tot het wereldwijde netwerk mogelijk maken, is al overleg gaande ter wijl de politie de verkoop van drugs langs deze weg reeds in de gaten houdt. Korthals bekijkt ook of het mogelijk is de machines die worden gebruikt voor het ma ken van xtc-pillen te laten regi streren. Wanneer de politie bij een inval dan pillenmachines tegenkomt, is de herkomst be ter te achterhalen. De minister weet echter nog niet of deze maatregel ook daadwerkelijk ef fect heeft. „Ik kan zelf wel een paar manieren bedenken hoe dit kan worden ontweken", al dus de bewindsman. Vandaag houdt Justitie een congres over de schadelijkheid van chemische drugs voor het milieu. Uit onderzoeken blijkt dat de politie bij een inval in een illegale xtc-laboratoria risi co's loopt. „De politie van de regio Haaglanden heeft zelfs al een 21 stappen plan voor het betreden van een laboratori um", meldde Korthals enigs zins ironisch. Minister Borst (volksgezond heid) verwierp het voorstel van Van Dijke om houseparty's voortaan aan een tijdslimiet te binden. „Los van het feit dat dit onder de bevoegdheid van de gemeenten valt, acht ik het slui ten om twee uur zoals u voor stelt niet haalbaar. Dan begint het eigenlijk pas", aldus Borst. De Kamer stemde in met het Amsterdam Eén van de buizen van de IJ-tunnel in Amsterdam was gisteren het domein van fietsers en bromfietsers omdat tijdens de spits werd gestaakt bij het Gemeentelvervoerbedrijf GVB. Trams, bussen en metro reden tot half negen niet uit. Ook de veerpont over het IJ voer niet. De werkonderbreking maakte deel uit van de landelijke estafette-acties van gemeente-ambtenaren vanwege het slepende CAO-conflict. De meeste reizigers in Amsterdam waren voorbereid op de staking. Slechts bij een enkele halte stond een passagier tevergeefs op de bus of tram te wachten. foto anp koen suyk Kamer achter lidmaatschap kroonprins den haag gpd Premier Kok moet'goed blijven letten op de handel en wandel van het Internationaal Olym pisch Comité (IOC). Op een herhaling van alle toestanden rond het IOC-lidmaatschap van de kroonprins zitten veel Ka merleden niet te wachten. De kroonprins is weer aan de slag bij het IOC, nadat hij in overleg met Kok zijn werk zaamheden voor de sportorga nisatie een tijdje had opge schort. Het IOC was in op spraak geraakt wegens fraude. De organisatie heeft echter al lerlei maatregelen genomen om te voorkomen dat dat nog eens gebeurt. De premier heeft alle vertrouwen in de nevenfunctie van de prins. Hoewel veel politieke partijen buiten de Kamer luide twijfels lieten horen over de bijbaan van de prins, steunde gisteren bijna iedereen het definitieve lidmaatschap van prins Willem- Alexander. „Wat mij betreft is het geen oranje knipperlicht of stoplicht, maar staat het licht dus op groen", luidde een woordspeling van de zelfverze kerde premier. Kamerleden benadrukten om beurten dat een publieke dis cussie over de prins ongewenst is. Toch was bijna iedereen ge komen naar het door Groen- Links-leider Rosenmöller aan gevraagde openbare Kamer overleg met de minister-presi dent. GroenLinks blijft samen met de SGP tegen het IOC-lid maatschap van de kroonprins. Rosenmöller spreekt van een groot risico. „De kwaliteiten van de prins, die er onmisken baar zijn, kunnen beter ergens anders worden ingezet." SGP- voorman Van der Vlies vindt het onverstandig dat de prins lid blijft en vreest dat het IOC toch weer in opspraak zal ra ken. leiden onno havermans Personeel van de Leidse univer siteit komt aanstaande woens dag in de lunchpauze bijeen om te beraadslagen over de vastgelopen CAO-onderhande- lingen. Ook op andere universi teiten organiseren de vier be trokken vakbonden praatses sies. Vooralsnog beperken ze zich tot lunchbijeenkomsten. dus wel in de baas zijn tijd, maar nog niet voelbaar. Komen de universiteiten niet met een beter loonbod, dan volgen har dere acties. Vandaag loopt het ultimatum af dat de bonden aan de werk gevers hebben gesteld. De Ver eniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten liet gisteren weten verder te willen praten, maar de VSNU had geen nieuw voorstel. De bon den willen niet verder praten als er geen ruimer loonbod komt, aldus onderhandelaar Van Boven. De VSNU wil een CAO van anderhalf jaar met een salaris verhoging van drie procent per 1 oktober. De bonden eisten aanvankelijk 4,25 procent, maar willen genoegen te nemen met drie procent vanaf 1 januari voor de duur van één jaar. l_ente.kv>ehetS f^Haalc aan li1 ijker o komt, hoe ter t>» iter, lunchen slenteren op een marktte. Steentjes jooien vn een rivier, hAin bakken in een dounpd* vy? C€" RAI afdeling caravans Kampeermagazine '99 is uit, vol informatie, tips, adressen. Vraag het gratis aan. Telefoon 020 - 607 11 42 (werkdagen 10 tot 16.00 uur), fax 020 - 685 61 99, e-mail kampeermagazine@rai.nl voornemen van de regering door te gaan met het aanbieden van mogelijkheden om xtc-pil len ook bij grote housefeesten te testen op samenstelling en kwaliteit. „Het is belangrijk te zien of er geen gevaarlijke stof fen worden gebruikt, zoals twee jaar geleden het geval was", zei Borst. De voordelen die het keuren oplevert voor de be scherming van de volksgezond heid zouden opwegen tegen de nadelen. „We moeten pragma tisme combineren met be scherming en ontmoediging. Die pillen zijn er nu eenmaal. Ie kunt alleen hopen dat de rage een keer overwaait", vond Borst. Homo's mogen bloed afstaan Minister Borst van volksge zondheid is het er niet mee eens dat bloedbanken mannen die ooit seks hebben gehad met een andere man, voor altijd uit sluiten van bloeddonatie. Ze verklaarde dat gisteren in de Tweede Kamer na kritiek over discriminatie van homoseksue le mannen. De Nederlandse bloedbanken volgen de Euro pese aanbeveling die voor schrijft deze mannen levens lang uit te sluiten, omdat zij een sterk verhoogd risico hebben op HIV-besmetting. De minis ter vindt dat te strikt. Ze wil dat homo's slechts ongeveer een half jaar worden geweerd als donor. Als een man in deze pe riode geen seks met een andere man heeft gehad, mag hij van de minister bloed afstaan. dordrecht gpd Reden van ven'roegd vonnis onbekend met het uiteen trekken van de zaak en de data weer wat recht wil trekken. De zaak tegen de derde verdachte is tenslotte aangehouden. Mogelijk wril de rechtbank op een andere da tum vonnis wijzen." Persofficier Donker meldde afgelopen vrijdag dat de zaak- Bacchus een 'alles of niets' kwestie is, waarin het openbaar ministerie zich sterk voelt staan. Kan niet bewezen wor den dat de twee verdachten schuldig zijn aan het medeple- gen van moord dan moeten zij worden vrijgesproken. De zaak tegen de derde ver dachte, de vermoedelijke schut ter, wordt morgen voortgezet. Justitie verwacht dat die zaak opnieuw wordt aangehouden omdat zijn nieuwe raadsman Spong de zaak nog niet vol doende heeft kunnen voorbe reiden. Spong verbleef deze week in het buitenland. De rechtbank in Dordrecht doet morgen vernoegd uit spraak in de strafzaken tegen twee van de verdachten in de zaak-Bacchus, een 34-jarige man uit Gorinchem en zijn 27- jarige zwager. Tegen hen is we gens het medeplegen van moord op Froukje Schuitmaker en Marianne Roza twintig jaar cel geëist. De uitspraak stond gepland voor volgende week woensdag. De Dordtse rechtbank doet geen mededelingen over de re den van de vervroegde uit spraak. Raadsman Van der Bie zen kan alleen maar gissen: „Ik hoop op een vrijspraak voor mijn cliënt. Het is ook mogelijk dat het onderzoek wordt her opend en terugverwezen naar de rechter-commissaris. Een derde mogelijkheid is dat de rechtbank wat in haar maag zit alkmaar gpd Het aantal opvarenden van de Henri Dunant dat vorige week een virusbesmetting heeft op gelopen tijdens een reisje voor ouderen en zieken, is opgelo pen tot boven de zestig. Dat maakte een woordvoerster van het Nederlandse Rode Kruis gisteren bekend. Twee van hen liggen nog in het ziekenhuis. Begin deze week werd be kend dat een vaartochtje van het Rode Kruis-schip van Nij megen naar Zutphen voor ruim twintig gasten en vrijwilligers was geëindigd in het ziekbed. Zij werden getroffen door een snel oplopende hoge koorts, die na enkele dagen weer afzakte. Afgelopen zaterdag lipe het uitje af en gingen nog eens twintig gasten ziek naar huis. Een telefonische inventarisa tie door het Rode Kruis heeft opgeleverd dat inmiddels 33 gasten en 25 vrijwilligers ziek zijn geworden. Opmerkelijk is dat van de bemanningsleden van de Henri Dunant niemand ziek is geworden. De woord voerster van het Rode Kruis gaat er niet vanuit dat zij niet in contact zijn geweest met de be smettingsbron. „We denken aan een combinatie van facto ren. Het wisselvallige weer, het feit dat er mensen aan boord kwamen die al verkouden wa ren en dan nog een virusje er overheen." den haag gpd De militaire acties tegen Joego slavië en de militaire hulpverle ning aan de Kosovaarse vluch telingen hebben de regering tot nu toe ruim veertig miljoen guh den gekost. Zo belopen de bombardementen op Servische doelen inmiddels veertien mil joen gulden en de hulpgoede ren die zijn geleverd aan Mace donië negen miljoen. De huma nitaire hulpverlening aan vluchtelingen in het gebied, de operatie Allied Harbour, is voorlopig begroot op vijftien Het opzienbarende voorstel van de Vereniging Open baar Onderwijs (VOO) om de schoolweek van basis scholen te verkorten naar vier dagen, wordt niet met gejuich ontvangen. De ouderverenigingen vinden het idee 'origineel, maar praktisch bijna onuitvoerbaar' en de onderwijsbond AOb ziet het 'enkel als oplossing voor acute noodsituaties'. Toch verwacht de VOO dat minister Hermans van onderwijs het plan serieus zal bekijken. den haag gpd Het voorstel houdt in dat basis scholen elke week een rooster- vrije dag creëren. Dat is moge lijk door de overige vier lesda- gen met een half uur uit te brei den en één vakantieweek in te leveren. Op die manier zitten de scholen zelfs 24 lesuren bo ven de wettelijk verplichte dui zend uur per jaar. Het is de be doeling dat de vrije dag per ge meente varieert. L. van Zijl van de VOO: „Leer krachten kunnen dan tekorten op andere scholen opvangen op dagen dat zij op hun eigen school geen les geven." Ook is het mogelijk om de adv-dagen op te nemen op de lesvrije dag. „Nu nemen leraren vaak geen vrij omdat er geen vervanging is", zegt de woordvoerder. „Als er een vaste vrije dag is, wordt de werkdruk minder en de kwa liteit van het onderwijs beter." Aan het plan van de VOO zitten veel haken en ogen. Zo moeten de ouders ineens een volle dag voor kinderopvang zorgen, het geen voor veel tweeverdieners problematisch kan zijn. Van Zijl ziet dit niet als een struikelblok: „De meeste ouders zijn nu al thuis op de vrije woensdagmid dag. Een halve dag extra is dan geen probleem." Hij vertelt dat werkende ouders in het nieuwe plan de kinderopvang ook beter kunnen plannen. „Nu worden kinderen regelmatig naar huis gestuurd omdat er geen leer kracht is. Met de verspreiding van de vrije dagen zullen er ge noeg leraren aanwezig zijn. Dat is ook voor de ouders pretti ger." Een ander probleem is dat de schooldag voor de kinderen langer en dus intensiever wordt. Volgens A. van Rooijen van de Nederlandse Katholieke Oudervereniging (NKO) is dat niet aan te raden: „Als je alle leerstof in vier dagen propt, is het leereffect minder groot. Vooral voor zwakkere leerlin gen is herhaling noodzakelijk." De oudervereniging Ouders en Coo ziet de spreiding van de vrije dag als het grootste be zwaar. Directeur W. van Kat wijk: „Er bestaat nu een rijk verenigingsleven op de woens dagmiddag. Als kinderen alle maal op een andere dag vrij zijn, is dat onmogelijk. Dat ver oorzaakt een aardverschuiving in het algemene maatschappe lijke leven." Een van de doelen van het plan, het verminderen van de werk druk voor leerkrachten, wordt volgens de Algemene Onder wijsbond (AOb) niet gereali seerd. Woordvoerder Bosma: „Leraren werken elke dag lan ger en moeten bovendien op hun roostervrije dag naar een andere school. Dat veroorzaakt alleen maar meer stress." De bond ziet het plan van de VOO dan ook niet als een reële optie: „Alleen in noodgevallen is het een mogelijkheid. We kiezen liever voor structurele oplossin gen, zoals meer onbevoegde le raren voor de klas." Hoewel het VOO zich bewust is van haar omstreden voorstel, wil ze graag met de minister in gesprek over de uitvoering er van. „Het is in combinatie met de tijdelijke maatregelen die hij heeft voorgesteld een perfecte oplossing voor het lerarente kort", zegt Van Zijl. „En dat is uiteindelijk ons doel." miljoen gulden. Deze bedragen worden be taald uit een al bestaand begro tingspotje voor 'nieuwe' vre desoperaties. Hiervoor was voor dit jaar 53,5 miljoen gul den uitgetrokken. Dit geld is nu al bijna verbruikt. Om de extra kosten te dekken die het kabi net verwacht, is vorige week be sloten nog eens vijftig miljoen uit te trekken. De kosten van de bombarde menten bestaan voor een groot gedeelte uit de onkosten die de Nederlandse vliegtuigen ma ken. Zo kost één uur vliegen met een F16 ruim vijfduizend gulden, voor een tankvliegtuig (de KDC1Ü) ligt dit bedrag op bijna 12.000 gulden per uur. De Nederlandse luchtmacht heeft tot nu toe 466 missies boven Servië en Kosovo uitgevoerd. Een andere grote kostenpost is de munitie. In de eerste vier weken van de NAVO-acties heeft de Nederlandse lucht macht voor vier miljoen gulden aan raketten en bommen afge vuurd. Een enkele Amraamra- ket kost 950.000 gulden, een zo genoemde Maveiickraket 450.000 gulden. De hulpgoederen die zijn ge leverd aan Macedonië bestaan vooral uit tenten, slaapzakken en kachels. Deze waren eigen dom van de Nederlandse troe pen ter plaatse, maar zijn afge staan op verzoek van het Rode Kruis. De vijftien miljoen gul den die is begroot voor de ope ratie Allied Force is berekend op een periode van drie maanden. Als de militairen langer blijven of als er meer manschappen worden uitgezonden, loopt het bedrag automatisch op.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5