Belangrijkste conclusies van Bijlmerenquête Bijlmerenquête Borst als zondebok voor falen van hele kabinet Lessen voor de toekomst Enkele reacties op 'Een Beladen Vlucht' Voorzitter Meijer: Kok ontliep verantwoordelijkheid DERDAG 22 APRIL 1999 gevallen titels OPINIE *ijAAG'Een Beladen Vlucht' is de titel van het rapport van nquêtecommissie geworden. Aan deze vondst ging een idje brainstormen ging vooraf. Dat leverde veertien bruik- suggesties op. Onder de afvallers waren titels als 'De dvlucht', 'AXG' (de code van de vlucht) en 'LY 1862' (het imer van de vlucht). „Een Beladen Vlucht dekt eigenlijk al- meent voorzitter Meijer van de parlementaire enquête- jnissie Vliegramp Bijlmer. „De lading, de vlucht en de emo- mplotten en theorieën b tAAGBij het onderzoek naar de Bijlmerramp en de afwik- ig daarvan heeft de commissie heeft in totaal 89 theorieën ventariseerd. Ze werden bij de commissieleden onder de lacht gebracht via de post, via e-mail en in gesprekken, orie nummer 89 luidde dat het lozen van kerosine tot extre- 1 groei van de tulpen in de omgeving van Diemen heeft ge- rt di jlmerpocket in oplage van 10.000 e' haag De paperbackversie van het eindrapport van de en- lecommissie Vliegramp Bijlmermeer verschijnt in een opla- an 10.000. Morgen ligt het boek, dat ongeveer vierhonderd -ilzijden, telt voor 49,50 gulden in de boekwinkels. Vandaag, f !e officiële presentatie van het eindrapport, zet Sdu Uitge- lc het rapport op internet (www.sdu.nl). Het officiële eind- 2 iort op A4-formaat, zoals dat wordt aangeboden aan de le ede Kamer, is zeer omvangrijk. Behalve de tekst zoals die te .j nis in de pocket, zitten daarbij ook bijlagen (650 bladzij- en een verslag van de verhoren (duizend bladzijden). Dit ;et kost een kleine 550 gulden. 'a Ivocaat overweegt claim bij Staat IERDAM Advocaat Van der Goen, die zich de afgelopen pe- eals 'Bijlmeradvocaat' heeft opgeworpen, wil namens zijn iti iten tegen de Staat der Nederlanden een schadeclaim indie- De conclusies van de parlementaire enquêtecommissie de vliegramp in de Bijlmermeer benadrukken de aanspra- kheid van de overheid voor de gezondheidsklachten van 2 oners en hulpverleners, zegt hij. Van der Goen verwijst naar passage in het eindrapport waarin de commissie stelt dat igheid en onderschatting bij lokale en landelijke overheden I ie gezondheidsklachten in aantal en aard uiteindelijk heeft bo n toenemen'. Hij meent dat 'die zinsnede een claim veel dl ;er maakt'. den haag koos van wees De eerste klap is een daalder waard, moet het lid van de enquêtecommissie vliegramp-Bijlmer hebben gedacht dat gisteren naar kranten lekte dat de commissie vooral minister Borst ver antwoordelijk stelt voor de fouten in de afwikkeling van de ramp. Niet pre mier Kok, niet de ministers Jorritsma of Netelenbos, maar mevrouw Borst zou het meest te verwijten zijn. De 'zeer nauw betrokken bron', waarin ingewijden het PvdA-Kamerlid Rob Oudkerk menen te herkennen, heeft daarmee de toon gezet. Oudkerk vindt Borst al jaren een veel te zwakke minister van volksgezondheid. Tegelij kertijd neemt hij zijn partijgenoten Kok en Netelenbos en het WD-kop- stuk Jorritsma in bescherming. Zij hebben ook fouten gemaakt, maar bij Borst ging het 'om mensenlevens', en dat telt zwaarder. Of het klopt wat Oudkerk zegt, is niet meer van belang. Dat vandaag zal blijken dat Jorritsma de Kamer 'onjuist en onvolledig heeft geïnformeerd', evenmin. Borst is beschadigd, en kan als pispaal dienen voor iedereen die vindt dat deze enquête niet zonder po litieke gevolgen mag blijven. In' zo'n klimaat kan Borst weinig anders dan haar biezen pakken. De roep om poli tieke slachtoffers is daarmee al voor een deel vervuld en de kans dat ook anderen dan Borst het veld moeten ruimen weer een stukje kleiner. Wie de enquête volgde, kon daaruit al de conclusie trekken dat Borst het zwaarder te verduren zou krijgen dan anderen. Met name het verhoor van het PvdA-Kamerlid Van Gijzel was veelzeggend. Minister Jorritsma, die tot dan toe het meest werd bekriti seerd. had weliswaar de Kamer 'on juist en onvolledig geïnformeerd', zij had beter haar best gedaan dan ande ren, aldus Van Gijzel. Daarmee werd duidelijk dat die anderen, lees: Borst, een groter deel van de schuld dienden te dragen. Van Gijzel ging daarmee al vrij ver als getuige. Inmiddels is duidelijk dat ook ande re bewindslieden een flinke veeg uit de pan krijgen in het eindrapport. Zo bleek al uit het verhoor dat premier, Kok veel te weinig verantwoordelijk heid nam in de afwikkeling van de ramp. Klachten uit de samenleving gingen langs hem heen, van coördina tie van de werkzaamheden door hem was geen sprake. Zijn excuus dat hij maar een klein departement bestiert, maakt geen sterke indruk. Het maakt het lek over de rol van Borst des te opvallender. Waar de po sitie van de minister-president van dit land op het spel staat, is de neiging tot een afleidingsmanoeuvre natuurlijk groot. Borst lijkt vooral te dienen als zondebok voor een gedeelde schuld van de gehele overheid. Het zou mooi zijn als die gedeelde schuld ook ge deeld beleden werd. den haag gpd j n den Doel plaatst voetnoot oi iaag De parlementaire enquêtecommissie vliegramp Bijl- ii meer is op één onderdeel na unaniem in haar bevindingen. P imissielid Van den Doel (WD) heeft een voetnoot laten ld isen bij de passage waarin de commissie kritiek uit op het sc rnkerde' overheidsoptreden bij de afhandeling de ramp. ens de commissie is 'eens te meer gebleken dat 'de' over- niet bestaat'. Er was sprake van een 'rampbestrijdingsko- een 'justitiekoker' en een 'gezondheidskokër'. Deze kokers men vrijwel nooit bij elkaar, aldus de meerderheid van de ijn imissie. Van den Doel meent echter dat de vragen over de vi Derramp 'zich veelal ad hoe aandienden en zeer verschil- ti Ivan aard waren'. Een integrale aanpak was daardoor vol- ihem niet mogelijk. 'n Halve eeuw naar de knoppen En daar zijn we trots op' Duizenden krokussen, tulpen en narcis sen vieren dat we vijftig jaar zijn gewor den Viert u met ons mee? Open dagelijks t/m 19 mei Van 8 00 tot 19 30 Kassas tot 18 00 Keukenhof DE VLUCHT Volgens de enquêtecommissie was de jumbo op het moment van opstijgen in goede techni sche conditie. Het soms ge brekkige onderhoud door El Al had géén invloed op deze vlucht. De commissie wijst ver halen af als zou de 747 een an dere route hebben gevolgd dan uit de radarbeelden blijkt. HET ONDERZOEK De commissie noemt het on derzoek door de Raad voor de Luchtvaart onvolledig en op pervlakkig. Door de betrokken heid van Boeing en El Al bij het onderzoek is onvoldoende sprake geweest van onpartijdig heid. ONDER DE PET De commissie noemt het 'on aanvaardbaar' dat de luchtver keersleiders op de avond van de ramp besloten informatie dat de El Al-jumbo gevaarlijke, gif tige en explosieve stoffen bevat te 'onder de pet te houden'. GEZONDHEID Er is 'een directe relatie' tussen de gezondheidsklachten en de ramp. Het trage functioneren van de overheid heeft er voor gezorgd dat het aantal gezond heidsklachten van bewoners in de Bijlmermeer en van hulpver leners alleen maar is toegeno men. Er zijn 13 en mogelijk zelfs 29 gevallen van de zeldza me auto-immunziekte en het zogenoemde post traumatische stress syndroom (PTSS). LADING PAPIEREN De overheid is te laks geweest s indag 25 april tot 13.30 uur ;ens werkzaamheden aan het spoor is er zondag 25 april tot 13.30 uur geen treinverkeer «fgelijk van, naar. of via Den Haag HS. Van Den Haag CS richting Zoetermeer Stadslijn en !e hting Hofpleinlijn, en in omgekeerde richting, rijden er geen treinen. NS zet bussen in van J! n Haag CS naar Delft, Zoetermeer Centrum West en Pijnacker en in omgekeerde richting. Intercity's Amsterdam-Rotterdam rijden via een andere route en rijden naar Den Haag CS. ernationale treinen rijden via een andere route en stoppen niet te Schiphol en Den Haag HS. udt u rekening met extra overstappen en een extra reistijd van minimaal 30 minuten. 1st u van of naar Den Haag HS? n 'ordt geadviseerd uw reis te Den Haag CS te beginnen of te eindigen, d I ist u tussen Den Haag CS en Rotterdam CS? lordt geadviseerd gebruik te maken van omgeleide Intercity's, die twee keer per uur rijden, ssen Den Haag CS en Delft rijden vier keer per uur snel- en stopbussen: tussen Delft en tterdam rijden twee keer per uur stop- en sneltreinen. pi ist u van Den Haag CS naar Zuid-Nederland of in omgekeerde richting? tigers naar Eindhoven en verder wordt geadviseerd via Utrecht te reizen. Reizigers naar Ida en Tilburg wordt geadviseerd met een Intercity naar Rotterdam te reizen en daar rte stappen. a 1st u van Den Haag CS naar de Zoetermeer Stadslijn of Rotterdam Hofplein of in igekeerde richting? zet vier keer per uur stop- en snelbussen in tussen Den Haag CS en Zoetermeer Centrum en twee keer per uur tussen Den Haag CS en Pijnacker. op: X i zondag tussen 13.30 en 17.30 uur rijden nog niet alle treinen volgens het spoorboekje, r informatie? op Teletekstpagina 754, bel OV Reisinformatie 0900-9292 (75ct/min), raadpleeg Internet tp://www.ns.nl) of haal de folder bij een NS-loket. bij het zoeken naar de vracht papieren. En El Al had meer medewerking moeten verlenen. De Rijksluchtvaartdienst en de Economische Controledienst hebben het belang van duide lijkheid over de lading onvol doende onderkend. Minister Jorritsma heeft de Kamer on juist ingelicht over verschillen in de vrachtdocumenten. RAMPBESTRIJDING De rampbestrijding door brandweer, politie en GG en GD is snel op gang gekomen en heeft goed gefunctioneerd. De brandweer heeft verzuimd de hulpverleners adequate be schermende kleding te geven. Er zijn 43 dodelijke slachtoffers gevallen. Er zijn geen vermis ten. VERARMD URANIUM Het is mogelijk dat 150 kilo ver armd uranium uit het vliegtuig door de brand is geoxideerd en verspreid. De Rijksluchtvaart dienst en ambtenaren van het ministerie van VROM waren enkele dagen na de ramp op de hoogte van het uranium. Het ministerie is 'nalatig' geweest. COCKPIT VOICE RECORDER De verdwenen cockpit voice re corder is nooit teruggevonden. De ramponderzoekers hebben ten onrechte nooit aangifte van de verdwijning bij de justitie gedaan. Maar justitie heeft ook op eigen houtje te weinig ge daan om de CVR te vinden. WITTE PAKKEN De enquêtecommissie gelooft niet dat er geheimzinnige 'mannen in witte pakken' zijn geweest. Vrijwel alle meldingen over mensen in witte kleding zijn herleid tot hulpverleners, technici of ongediertebestrij- ders. Ook zijn nooit Israëlische of Nederlandse geheim agenten op de rampplek geweest. den haag-gpd Omslag van het rapport van de parlementaire enquête naar de vliegramp in de Bijlmer: Een Beladen Vlucht. foto anp amsterdam anp Academisch Medisch Centrum (AMC) Het AMC is 'razend benieuwd' hoe de parlementaire enquête commissie tot de conclusie is gekomen dat er een verband bestaat tussen de vliegramp en gezondheidsklachten van be trokkenen. „Wij hebben daar uitgebreid onderzoek naar ge daan, maar afgezien van hon derd gevallen van posttrauma tische stressstoornis hebben wij geen relatie kunnen vaststel len", zegt een woordvoerder. „De vraag is: waar zitten de beste dokters, in Den Haag of bij het AMC?" Het academisch ziekenhuis heeft eerder gecon cludeerd dat de voortdurende aandacht over de vliegramp voor veel ongerustheid en pa niek bij betrokkenen heeft ge zorgd, waardoor allerlei licha melijke (stress)klachten konden optreden. Maar een duidelijke medische relatie tussen de crash en ziekten is er volgens het ziekenhuis echter niet. GG&GD Het was verstandiger geweest direct na de Bijlmerramp een centraal meldpunt voor medi sche klachten te openen, zegt voormalig GG&GD-directeur H. Rengelink. Maar dat is wijsheid achteraf, geeft hij toe. Renge- ljnk liet de GG&GD anderhalf jaar na de ramp een inventari serend onderzoek onder huis artsen uitvoeren naar gezond heidsklachten en een eventuele samenhang met uranium. Hij blijft er bij dat de bevindingen geen aanleiding gaven tot ver der onderzoek. „We hebben in de soort klachten geen patroon kunnen ontdekken en konden geen samenhang vinden met het soort uranium waar we toen over spraken." Bijlmerbewoners Bewonersorganisaties in de Bijlmermeer zeggen in een eer ste reactie op de conclusies van de enquêtecommissie blij te zijn eindelijk erkenning te krij gen voor hun jarenlange klach ten. „Het is wel triest dat het zo lang heeft moeten duren", zegt L. Wesseling van de Werkgroep Vliegverkeer Bijlmermeer. De vraag of er koppen moeten rol len, vindt Wesseling niet zo be langrijk. Interessanter is hoe de overheid in de toekomst wil voorkomen dat een dergelijke ramp zich nog eens voordoet. A. Bos van 't Klankbord, die door de enquêtecommissie is gehoord, noemt de erkenning een klein stapje in de goede richting. Hij is blij dat de com missie de gezondheidsklachten eindelijk relateert aan de ramp, en hoopt dat de overheid de conclusie niet alleen met spoed overneemt, maar nu ook daad werkelijk wat gaat doen aan de medische problemen. halve 'waarheidsvinding', ook tot taak 'lessen voor de toekomst' te trekken, zoals voorzitter Meijer bij elk ver hoor zei. Hier volgen enke le belangrijke lessen die de commissie in haar eindrap port geeft. er is een draaiboek nodig voor grote luchtvaartonge vallen: hoe te handelen en hoe te onderzoeken. Ne derland is te klein om zelf standig onderzoek naar zo'n grote ramp te kunnen uitvoeren. Er zou een Euro pese Raad voor Transport ongevallen moeten komen. Ook zouden internationale afspraken gemaakt moeten worden over de informatie voorziening over het ver voer van gevaarlijke stofFen door de lucht. een ramp eindigt niet als de ramp is bestreden. Co ördinatie en evaluatie na afloop is nodig. De minis ter-president moet direct na een grote ramp een co- ordinerend bewindsper soon aanwijzen. Ook de Tweede Kamer moet bij dit soort onderwerpen haar optreden beter coördine ren. in rampenplannen van lo kale en regionale overhe den moet meer plaats wor den ingeruimd voor be leidsscenario's, waarin pre cies staat welke gevolgen diverse rampsituaties heb ben voor bestuurders en hulpverleners. Er moet meer toezicht komen op het oefenen van rampen plannen. Alle informatie betreffende rampen moet tot tien jaar na de ramp be waard blijven. de voorlichting na een grote ramp moet open eer lijk en tijdig' zijn. Het ach terwege laten daarvan is een teken van „een gebrek aan maatschappelijk inle vingsvermogen". bij het begrip 'gevaarlijke lading' moet niet alleen ge keken worden naar de ge varen voor de vluchtuitvoe- ring, maar ook voor de vei ligheid op de grond en de volksgezondheid. Vracht documenten moeten veel nauwkeuriger de inhoud van de lading weergeven. In internationaal verband moet een betere regeling voor de vrachtdocumenta- tie worden afgesproken. bij rampen als deze moet altijd een epidemiologisch onderzoek volgen naar mo gelijke gezondheidsklach- den haag dineke v hansdebruun Diensten die langs elkaar heenwerken, ambtenaren die cruciale informatie achterhouden, ministers die geen greep op hun departement hebben en laks rea geren. Het eindrapport van de parlementaire enquê tecommissie Vliegramp Bijlmermeer levert het beeld op van een falende overheid. „Iedereen doet binnen zijn werkterrein wat-ie moet Öoen, en daar houdt het mee op", stelt commissievoorzitter Theo Meijer (CDA) bitter vast. „Een betrouwbare overheid moet ten dienste staan van de samenleving. Maar ik heb soms de indruk dat men denkt dat de samenleving ten dienste staat van de overheid. Dat is heel erg voor onze democratie, voor ons staatsbestel." Als voorbeeld geeft Meijer de manier waarop door de overheid de afgelopen jaren is omgesprongen met de gezondheidsklachten van hulpverleners en Bijlmerbewoners. Die klachten zijn volgens de enquêtecommissie nooit serieus genomen en dat mag de politiek, premier Kok en minister van volksgezondheid Borst voorop, zich aanrekenen. „Er is een directe relatie tussen de klach ten en de ramp", stelt Meijer onomwonden. „Als die ramp er niet was geweest, dan waren die klachten er ook niet geweest. Je kunt niet blijven volhouden dat Of mensen nu ziek zijn door de ramp, of dat alleen maar denken, doet er volgens Meijer niet toe. „De mensen in de Bijlmer willen onderzocht worden. Bloed geprikt, onderzoekje, brief aan de huisarts voor de verdere behandeling. Ze willen serieus worden ge nomen." Minister van volksgezondheid Borst heeft dat volgens de commissie op een verwijtbare manier nagelaten. „De trage reactie en de onderschatting van de klach ten door de landelijke en lokale overheid, heeft de klachten doen toenemen", stelt hij. Als de overheid meteen open, eerlijk en volledig was geweest waren veel problemen voorkomen. Dat die overheid haar lesje lijkt te hebben geleerd, blijkt uit het optreden na de legionella-besmetting in Bovenkarspel. „Daar is de zaak meteen opengegooid. En er waren dan ook op vallend weinig negatieve reacties." De enquêtecommissie is in haar eindoordeel niet zachtzinnig over de verantwoordelijke politici. Meijer meent dat de diverse ministers in hun verhoren on der ede zich vooral op hun formele verantwoordelijk heden hebben beroepen, en hun maatschappelijke verantwoordelijkheden hebben genegeerd. „Ik zeg: mensen kom gewoon met alles naar buiten. Je bent toch niet doof voor de signalen uit de samenleving?" Alleen voor Jorritsma (voorheen minister van verkeer) maakt hij een uitzondering. „Zij is de enige die daarin zó naar de Kamer had mogen sturen. De commissie verwijt vooral premier Kok dat hij zich nooit actief bemoeid heeft met de coördinatie van de afwikkeling van de ramp. „En de minister-president zegt dan: ja, maar ik heb een klein departement en te weinig ambtenaren. Kom nou toch!", smaalt hij. „De mensen mogen verwachten dat de minister-president alle betrokken ministers in het Torentje bijeenroept voor een bespreking. Deze minister-president, en overigens ook zijn voorganger (Lubbers - red.) had den het begrip 'verantwoordelijke overheid' toch zo hoog in het vaandel staan?" Tijdens zijn verhoor zei Kok dat ministers noch Ka merleden hem ooit hebben benaderd met het ver zoek de touwtjes in handen te nemen. Maar volgens Meijer heeft Kok niet de héle waarheid verteld. „Ik heb meteen daarna de fractieleiders van de vijf grote partijen opgebeld. Die hadden een heel ander ver haal. In het rapport hebben we Koks uitlatingen en de reactie van de fractieleiders naast elkaar gezet." Meijers oordeel over de minister-president is hard: „Je mag van de hoogstverantwoordelijke in het land verwachten dat hij in een verhoor onder ede volledi ge opening van zaken geeft." Meijer vindt dat in de toekomst de minister-president zelf de coördinatie bij zo'n ramp op zich moet nemen of daar één ver antwoordelijke minister voor moet aanwijzen. Die

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3