Meningen uit de onderbuik van de samenleving TV WEER Collectief falen Paars 2 254 DONDERDAG 22 APRIL 1999 C 0 M E N T A A R De eindconclusies van de enquêtecommissie naar de Bijlmerramp zijn triest en ontluisterend. De overheid heeft haar taak jarenlang verzaakt. Het kabinet, met premier Kok voorop, is laks geweest. De regering heeft verzuimd de signalen uit de samenleving serieus te nemen en krachtig te handelen. De Tweede Kamer is onduidelijk, onvolledig, ontijdig of onjuist geïnformeerd, maar heeft zelf ook kansen laten liggen. Het ambtelijk apparaat heeft regelmatig ge faald. Het is allemaal nog erger dan op basis van de verhoren en de berichten van de afgelopen jaren kon worden verwacht. De Tweede Kamer is nu aan zet. Het parlement moet uiteindelijk beslissen of de conclusies en aanbevelingen van de onderzoeks commissie worden onderschreven en welke gevolgen deze hebben voor de betrokkenen. De Kamer doet er verstandig aan niet te lang te wachten met het vellen van een oordeel. Er is behoefte aan dui delijkheid, voor alle betrokkenen. De laatste dagen is de indruk ontstaan, onder andere door lekken naar de media, dat minister Borst (volksgezondheid) als zondebok wordt aangewezen. Als vertegenwoordigster van de kleinste coali tiepartij D66 zou zij het makkelijkst gemist kunnen worden. Borst heeft zich de laatste jaren met betrekking tot de klachten van Bijl merbewoners wellicht te veel als arts en te weinig als politica op gesteld. Ze had haar hart moeten laten spreken en niet alleen haar verstand. Omdat haar portefeuille over mensen gaat, staat zij nu extra in de schijnwerpers. Het onderzoeksverslag maakt echter duidelijk dat Borst niet de enige is die steken heeft laten vallen. Het kabinet heeft als collectief gefaald. Premier Kok heeft zijn ver antwoordelijkheid niet genomen, minister Jorritsma heeft lang te gengestribbeld en ook andere departementen gaven niet thuis en werkten volledig lang elkaar heen. Indien de Kamer vindt dat mi nisters moeten vertrekken, dan is op basis van de enquête de enig juiste conclusie dat het kabinet in zijn geheel opstapt. Theo van Gogh verdrijft verveling met nieuwsgierigheid Theo van Gogh maakt hilarische tv-shows, speelfilms, columns, praatprogramma's met sporters. Sinds kort is hij te zien als presentator van het Veronica-programma Het laatste oor, een politiek incorrect discussieprogramma dat vrijdag en zondag wordt uitgezonden. Wat drijft deze man? Televisie vindt hij mooi om te doen. Het geld dat hij ermee verdient, wordt besteed aan de hypotheek, de alimentatie en de financiering van zijn films. Een interview. Pats, zegt de droom Soms wil je even wegdromen bij de televisie. Even weg van Kosovo en nihilistische Amerikaanse jongetjes met automatische wapens en ongelofelijke verhalen van ouders die niet weten waar zij met hun schizofrene kinderen naartoe moeten omdat de psychiatrische zorg tekort schiet. Deel twee van de NPS-serie Abdijen Kloosters, over Koptische kloosters in de Egyptische woestijn, leek me daar uitste kend geschikt voor. Het begon bemoedigend. In een van de hitte zinderende woestijn kwam in de verte een stoet wapperende zwartrokken langzaam na derbij. De camera zwenkte en we zagen een klooster dat gebouwd leek van enkel zand: een gebouw met dikke muren, spannende nis sen en prachtige koepels dat één was met het land er omheen. De kruinen van palmbomen zwaaiden heen en weer in de wind. In het Egyptische deel van de Sahara, legde de commentaarstem uit, lag de wieg van het kloosterleven. Daar koos Sint Anthonius in het jaar270als eerste vooreen leven van onthechtingen bezinning. En Anba Bishoy stichtte erzo'n honderd jaar later her eerste klooster. Om niet in slaap te vallen bij het bidden bond die Bishoy een dik touw, dat van een balkaan het plafond hing, vast aan zijn haar. Als hij dreigde weg te sukkelen in zijn 'gesprek met God' was het touw zijn wekker. De monniken hebben allemaal hun taak, maar als het werk het toelaat, trekken zij alleen de woestijn in om daar, in de volstrekte stilte, te mediteren. We zien een bebaarde man op een rots wat in de verte staren. Anderen zitten intussen aan een enorme tafel in de bi bliotheek en lezen dikke boeken, waarvan de bladeren golven van ouderdom. Maar langzaam, heel langzaam, sluipt de wereld van vandaag de documentaire binnen. Een dikke monnik rijdt in zijn zwarte pij rond op een walmende tractor. Een groepje kloosterlingen staat te kakelen onder het chassis van een auto, die op de brug gehesen is. In de eeuwenoude kloosterkerk vol majestueuze bogen en prachtige schilderingen worden kinderen gedoopt. Twee harige mannenar men laten een babietje in een kuip met water zakken. En al krijst het kind hartverscheurend, het moet en zal drie keer ondergedom peld worden. Eén keer voorde Vader, één keer voor de Zoon en één keer voor de Heilige Geest. En zo zit je als argeloze kijker plotseling weer middenin het zinloze geweld. Een kloosterling gaat met een zak op de buik een schuur in om de kippen te voeren. De beesten zitten opeengepakt in hokjes waar een legbatterijkip nauwelijks jaloers op zou zijn. Pats, zegt de droom. Maar ja... Zo is dat met televisiedromen. Die duren niet lang. wil buys April weer 'warmer' dan normaal Een week geleden viel er op woensdag regionaal een pak sneeuw (Vaalserberg 13 centimeter); gisteren werd het bij flink wat zon meer dan 15 graden ofwel voorjaarsweer! In onze regio meldde Schiphol maximaal 15,9 graden, Valkenburg 16,3, Bloeméndaal 15,4 en Zand- voort 15,0 graden. Wat meer landinwaarts werden, onder meer in het Gooi, maxima tot ruim 18 graden geregistreerd. Het kwik is in deze tijd van het jaar overigens tot veel meer in staat. In 1968 werd het op 21 april zelfs recordwarm met in Venlo 's lands hoogste topper aller tijden: 32,2 graad. Ook in 1996 werden zomerse temperaturen geregistreerd. Het zachte weer van nu en de komende tijd alsmede de warme start stuwen april 1999 trouwens weer op naar een maandgemiddelde dat boven normaal komt te liggen. Over het tijdvak 1990-1999 valt april voor de negende keer warmer uit dan normaal. Het mooie weer van gisteren moesten we overigens in de namid dag en avond bekopen met enkele buien die plaatselijk van on weer vergezeld gingen. Ook vanochtend was het buiig weer maar voor morgen ziet het er best aardig uit. Aan de voorzijde van een nieuwe storing die over Het Kanaal naderbij komt blijft het tot laat in de middag droog. Bovendien laat de zon zich geregeld zien en stijgt de temperatuur tot ongeveer 15 graden. De wind krimpt naar het zuiden tot zuidoosten en is zwak tot matig van sterkte. Tijdens het weekeinde bepaalt de nieuwe storing het weer beeld in onze streken. Er vallen dan enkele buien en het wordt niet veel warmer dan 12-13 graden. In de loop van het weekeinde neemt de neerslagkans weer af maar begin volgende week doemt een nieuwe depres sie op. Hoopvol is echter de ontwikkeling die ik giste ren ook al kenschetste. Zowel het Europese als het Duitse atmosfeermodel verwachten midden volgende week de opbouw van hogedruk boven het Noordzeege bied en Scandinavië. Als deze ontwikkeling doorzet dan gaat het weerbeeld duidelijk verbeteren. jan visser Hoe je ook over hem mag denken, Theo van Gogh weet zijn gasten vaak wel aar dige uitspraken te ontlokken. Het blijkt op die ochtend waarop hij in de kelder van het Canal+-gebouw Pedro van Raamsdonk ontvangt. De voormalige profbokser praat niet gemakkelijk, het gesprek komt een beetje moeizaam op gang. Enkele plaagstoten van Van Gogh en tien minuten later zakt de verdedi ging en wordt de stoïcijnse Van Raams donk uitgedaagd tot een serie persoon lijke opmerkingen. Over vermeende malversaties, omkopingen, killerinstinc- ten, ambities en techniek. Van Gogh heeft iets met sport en spor ters. Hij voetbalde zelf in zijn jeugd in Wassenaar, maar moest op zijn vijftien de jaar stoppen vanwege twee vernielde meniscussen. Als jongen droomde hij over loepzuivere voorzetten die hij van links gaf, ballen die door Johan Cruijff werden ingetikt. Oude wensdromen die nu nog een rol spelen bij zijn interviews. Hij wil weten waarom sporters zijn zoals ze zijn. ,,Je moet een beetje maniak zijn en aan bewustzijnsvernauwing lijden om zoveel tijd te steken in de sport. Dat boeit me, waarom doet zo iemand dat?" Anders dan de interviews met politici hebben gesprekken met sportfiguren een milde toon. ,,Ik zit hier niet om vlie gen af te vangen. Het is een prettig ge sprek. Maar als het gaat over de oorlog der ideeën, zoals in Het laatste oor, moet er wat gebeuren. Laten we eerlijk zijn: de meeste gesprekken op de Neder landse televisie, ook als het over Joego slavië gaat, zijn van een aanstootgeven de braafheid. Iedereen reutelt zijn voor opgezette boodschap de ether in en dat is het dan. Maar daar zit ik niet voor." Die braafheid leidt er volgens hem toe dat zaken onbelicht blijven en dat politi ci zich niet goed informeren. Theo van Gogh trapt op de tenen van zijn gasten. Is dat een houding? ,,Nee, dat zit in me, er is ook een woede die mij drijft. Ik be grijp gewoon niet dat niemand zich heeft afgevraagd wat er met die Kosova- ren zou gebeuren als de NAVO zou gaan aanvallen. Daar kan ik echt niet bij. En niemand die bereid is na te'denken over het feit dat het Kosovaarse bevrijdingsle ger voor de helft bestaat uit kleine zelf standige heroïnedealers. Dus vechten we daarvoor? Daar heeft nog niemand over nagedacht. En dan stemmen we al lemaal als koeien maar voor die aanval len. Politici moeten hard worden aangepakt, net als in Amerika. Maar nee, onze Ne derlandse cultuur bepaalt dat we gezel lig met elkaar omgaan. 'Gezellig', het ergste woord dat er bestaat!" Scherpe cabaretteksten leiden Het laat ste oor in. De stand-up comedians Raoul Heertje en Eric van Sauers heb ben de vrije hand. Ze ontzien niets en niemand. Roepen dat het wel nooit zal lukken geschikte gasten te vinden voor de talkshow. Van Gogh moet erom la chen: ,,Dat gaat van bam, bam, bam. Het relativeert alles." Hij hoort hun in leidende beschietingen niet. „Dat is goed, anders ga ik me er misschien mee bemoeien." Soms is Leontine erbij in het program ma, zijn kleine assistente uit de 'datings- how' De Hunkering. Zij zit op een tafel naast de gesprekspartners met een stop watch in de hand en altijd vlakbij Theo. Hij voelt zich veilig als zij erbij is, vertelt hij. Een enkele keer betrekt hij haar ook Theo van Gogh: „Ik ben een steunpilaar van de burgerlijke samenleving." bij de discussie. „Bovendien is zij deco ratief." Het programma wordt afgesloten met De Nachtmerrie: kinderen die over hun nachtelijke muizenissen vertellen. Van Gogh vond een school in Lelystad (de Driestromenschool) bereid eraan mee te werken. „Scherp, lichtvoetig en eerlijke emoties, zo moet het zijn." En dan is daar die curieuze aftiteling, waarop de naam van een leverancier van cocaïne prijkt (Coke supply: Carlos Gauchos). Deze vermelding moet een ludiek effect hebben, zegt Van Gogh. „De naam staat ook op al mijn films. 'Carlos Gauchos', Karei Stier. Die be staat helemaal niet. Ik gebruik wel coke, maar krijg deze niet van hem. Ik vind het gewoon een leuke naam. Het is niet meer dan een grapje." De vrijmoedigheid van de interviewer ('Ach, schei nou toch uit, Van der Spek') leidt niet altijd tot het gewenste resul taat. „Politici zijn lastig te interviewen, hun reflex is vaak in de defensie te gaan. Via Ton Planken en andere verraders van de branche hebben ze voor veel geld Onvrede over onderwijs De staat der Nederlanden kan ouders van leerplichtige kinderen niet langer garanderen dat die kinderen degelijk onderwijs krijgen. Symbolisch voor de situatie is een gymleraar die wiskunde moet geven. Om over de kinderen die naar huis worden gestuurd omdat er geen invallers meer te vinden zijn, nog maar te zwijgen. Op sommige middel bare scholen krijgen leerlingen al maandenlang geen onderwijs meer in een bepaald vak. Staatssecretaris Karin Adelmund, kampioen monter glim lachen in crisissituaties, laat we ten 'het niet te kunnen helpen'. Rekenen is kennelijk niet het sterkste vak van het Ministerie van Onderwijs en de Alge mene Onderwijs Bond. Demografische gegevens over de bevolkingsop bouw maken lange ter mijn-prognoses heel goed mogelijk. De aan trekkelijkheid van het lerarenvak is bovendien ook al zo 'n twintig jaar in het geding door fusies, bezuinigingen en onder wijshervormingen. De daardoor ontstane bu reaucratische leerfabrie ken voor voortgezet on derwijs werken vervreem- HELEEN CRUL dend voor leraren en leerlingen. Wie kinderen heeft, beleeft alles twee keer en derhalve heb ik ook twee keer meegemaakt hoe onderwijs functio neert. eerst als kind en vewolgens als moeder die zich de school moest bin nen vechten. Van ouderparticipatie had men in het onderwijs, toen ik mijn eer ste kind naar school bracht, nog nooit gehoord. Maar wat toen nog een recht leek. werd binnen een paar jaar een on geschreven plicht, dus heb ik de hele schoolcarrière van mijn kinderen van dichtbij meegemaakt, in nauw contact met de betreffende scholen zelf, ab lees- moeder, als overblijfmoeder, als bijspij kermoeder en in de oudercommissie. In die tijd za ten jonge onderwijzers in groten getale werkloos thuis, terwijl de moeders al werden ingeschakeld om de werkdruk van de te grote klassen voor de leerkracht te verlichten. Omdat het vak van onderwijzer geen toekomstper spectief meer leek te hebben, werden de Pabo s vervolgens nagenoeg uitsluitend bevolkt door meisjes, want die konden de daar opgedane kennis in ieder geval nog gebruiken bij het moederschap. Nog maar een paar jaar geleden was het voor die meisjes overigens onmogelijk om een vaste baan in het onderwijs te krijgen, zegingen ab invaller van school naar school. Toen mijn kinderen het traject van de een mediacursus gevolgd, ik vind het leuk om daar pam, pam, pam... binnen vijf seconden doorheen te breken. Ik heb er geen tijd voor, al dat geklets. Bo vendien vinden de kijkers er niets aan. Zo'n Helgers die CDA'er die tegen mij roept dat iets niet opportuun is. Onzin, dat bepaal ik. Nee, dan Bolkestein, die mijn vraag 'Gaat u wel eens vreemd?' beantwoordde met 'Nou meneer Van Gogh, lang geleden...'. Dat was een goed antwoord, het leverde hem twee zetels op bij de verkiezingen in Amsterdam." Theo van Gogh bedrijft flink wat artistie ke en journalistieke ambachten. Is co lumnist, interviewer, talkshow-presenta tor, discussiepanellid- en voorzitter, tv- programmamaker/spreekstalmeester en bovenal cineast. Wat ontbreekt er eigen lijk nog aan, theater? „Nee, theater inte resseert me geen bal. Ik zou wel graag zingen, lijkt me te gek. Ik heb ooit twee elpees gemaakt, liedjes om feesten en partijen op te breken of relaties te slo pen. Ik was graag zanger geworden, maar ik kan niet goed zingen. Dat weet ik van mezelf. En profvoetballer." middelbare school betraden, werd een zogeheten DOP-regeling van kracht: do centen mochten nog eerder dan al ge bruikelijk was, het onderwijs verlaten. Dat betekende dat 52-jarigen met be houd van salaris een extra vakantie aangeboden kregen van 13 jaar. En nu het woord vakantie toch b gevallen: le raren kunnen dan weliswaar geen car rière maken, maar er is ook nog zoiets ab rechtvaardigheid. Wie carrière maakt is nooit in de namiddag thws en heeft geen ruim drie maanden vakantie per jaar. In hun klaagzangen over hun positie plegen leraren altijd aan da t ge geven voorbij te gaan. Er waren - en zijn - overigens leraren die nooit klagen, maar dat zijn dan ook de geboren leraren met liefde voor hun vak en een hart voor kinderen. Leraar zijn is voor een groot deel wat je er zelf van maakt. En er is geen vak waarin je je zo levenslang in het geheugen van een kind kan nestelen, in positieve en in ne gatieve zin. als juist het leraarschap. Zouden een beter salaris en meer carriè rekansen echt de oplossing zijn voor het lerarentekort? Dat betwijfel ik. Carrière maken is niet zo leuk ab het lijkt: je komt terecht in de wereld van lange werkdagen die net zo goed geteb- terd wordt door schaalvergroting, veel eisendheid en steeds nieuwe manag- mentdictaten. Wat is de rode draad in zijn werk? „Ik heb maar een ding, dat is nieuwsgierig heid. Daar heb ik een talent voor. Ik ver veel me zo gauw. Dus dan kan ik maar beter wat te weten komen, heb ik ten minste iets om over na te denken, an ders is het allemaal zo saai." Het werken voor televisie, radio, tijdschriften en In ternet zijn stijloefeningen. „Niet dat ik zulke interessante meningen te verkon digen heb hoor, maar het aardige vind ik dat je je standpunten moet stileren, er een mooie vorm aan moet geven." Van Gogh schrijft een eigen column op zijn Internetsite De Gezonde Roker (www- theovangogh.nl) De gasten gaan zonder voorgesprek door de molen. Babbeltjes vooraf slaan het gesprek dood, vindt Van Gogh. Hij gruwt van de interviewtechnieken van sommige collega's. „De slechtste talk show is, sinds Sonja Barend weg is met dat schelpje in haar oor waardoor Ellen Blazer haar aanwijzingen kon geven, Ka- rel van de Graaf. Tragisch om naar te kij ken. Gaat helemaal nergens over, alle vragen zijn eerst doorgenomen. Hij durft nooit wat en dan dat domme ge hinnik erbij. Pijnlijk gewoon. De nieuws gierige AVRO, ja ja, nou niks nieuwsgie rig" Veronica zoekt de randen van de publie ke moraal op. Dat bevalt hem. Hij wordt volledig vrijgelaten in wat hij doet. „Het gaat om de kijkcijfers. Dat is het enige wat Veronica interesseert, het zijn geluk kig geen moraaltheologen." Heeft hij niet het gevoel dat Veronica hem als een soort 'Circus Van Gogh' misbruikt voor de kijkcijfers? „Nee, want meneer Van Gogh moet hypotheek en alimentatie betalen en vooral nieuwe films financie ren. Ik zie televisie als een snelle manier om veel geld te verdienen. Hoewel ik er bij moet zeggen dat ik het een enorme eer vind dat ik televisie mag maken. Het is leuk al die mensen te ontmoeten. Mensen zijn interessant. Het is verdomd pijnlijk het te moeten zeggen, maar het is waar." Het woord is eerder gevallen, 'politiek incorrect'. Het geven van meningen die volgens de heersende moraal niet kun nen. Veronica prijst Van Gogh aan on der dit motto. Het is weliswaar een ge dateerde kwalificatie, maar de presenta tor kan er goed mee leven. „Zeker in een land waar een terreur van politieke cor rectheid en braafheid heerst." Vaak staat 'incorrect' ook voor het debi teren van meningen uit de onderbuik van de samenleving. Voelt Van Gogh sympathie voor die meningen? Een vraag die hem irriteert en die hij dan ook omzeilt. „Dat vind ik een nogal arrogan te uitspraak. Want als de politici in ons democratische bestel op jacht gaan naar stemmen, mag de onderbuik van de sa menleving ineens wel meedoen. Dus hoezo mag die niet meedoen buiten ver kiezingstijd?" Een recalcitrante man die zijn stand punten en vragen in een journalistiek vat giet. Hij wil ermee prikkelen. „Ik ben in werkelijkheid een steunpilaar van de burgerlijke samenleving en een groot voorstander van de vrijheid van me ningsuiting." jaap timmers Het laatste oor, Veronica uitzendingen op zondag (23.55 uur) en vrijdag (23.45 uur). De instroom van onbevoegden kan een frbse wind betekenen binnen de nogal gesloten onderiuijssector. Maar het te kort aan leraren is vooral een goede kans om het hele systeem eens aan te passen aan de noodzaak tot diversiteit. Tieners zijn veel jonger volwassen en wereldwijzer dan hun ouders op die leeftijd. Ze beschikken ook over aan zienlijk meer alternatieven om goed of leuk bezig te zijn. Niettemin worden ze nog steeds geacht het grootste deel van de dag op school door te brengen. Weet zo'n man eigenlijk wel wat ik per uur kan verdienen', placht mijn jongste dochter verontivaardigd uit te roepen, ab ze weer eens zo'n zesde, zevende les uur achter de rug had, waarin ze 'niets had geleerd', alleen tot de bodem van een dodelijke verveling was gegaan. Het lijkt de meeste docenten bovendien niet gegeven kinderen die iets niet snap pen of slecht in een bepaald vak zijn, binnen hun les bij te spijkeren. Die kin deren moeten na zo'n lange schooldag nog eens een keertje naar bijles. Mij lijkt het bekorten van een schooldag tot vier verplichte lesuren, eventueel gevolgd door twee uur bijles naar keuze, en een gerichte studieopdracht ab huiswerk, aanzienlijk efficiënter voor docenten en leerlingen. En veel beter voor ieders mo tivatie. MILLENNIUM nog dagen Nog 254 dagen en hel nieuwe millennium b aan. Reden voor deze om in een dagelijkse! terug te kijken op 1 rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op corre ponderende data in d gelopen 100 jaar. Dez week: 19 april 1951: ei Miss World-verkiezinj april 1903: Carnegie schenkt geld Vredesp 21 april 1960: Veronic gint met uitzenden; 2 april 1676: Michiel de ter dodelijk gewond; 2 april 1564/1616: Gebo /sterfdag William Sha speare; 24 april 1870: trein rukt op. 22 APRIL 1676 'Michiel de Ruyter, rechu van Nederland', heet he (1996) van de historicus 'homme van Reine. Maai Hollandse zeeheld op 2 1676 door een kanonskq delijk wordt geraakt, is e nig meer over van de nente positie die de, bo doet vermoeden. Stadi Willem III is niet zo wegi Ruyter en stuurt hem i met een zwak hulpeskad de Middellandse Zee oi samen met een al eveni Spaanse vloot tegen de E te vechten. Michiel Ad- zoon de Ruyter - omsc als een gewone man, n creatief, boers en streng - heeft dankzij een zeerp ve kwaliteit, organisatk al grote zeeslagen op zijo gebracht. Maar in 1675 vi het wel best. „Al wierdti voolen 's landts vlagh i enkel schip te voeren, daarmee t'zee gaan", weten. Op 22 april vj daaropvolgende jaar ra slaags in de zeestraat bij na. De Ruyter wordt staa het zonnedek van De|jj dracht getroffen door nonskogel die hem zwa wondt aan beide bed vloot gaat niet tenonda lijdt wel zware verliezi week later sterft hij, i woorden van psalm 63 lippen. 'O Godt, gij q Godt, ik zoek U in den raadt'. henkruul* MENSELIJ] De Zwolse zwerver BRAMP TIER is vandaag voor kortel ruggekeerd in Nederland.l mocht in bejaardenhuis B< les in Haifa blijven, maarh werd raadzamer geacht om Nederland alle procedures gelen. Bram krijgt zolange dak in een joods verzorginj huis in Amsterdam, Ameis Scheveningen, zodat hij ni meer hoeft te slapen in ee kleedkamer van de WRZV- Bram (81) werd overigensi open armen ontvangen inl derlandstalige bejaardente Haifa. Brams begeleider0 Dongen was verbluft toenl woonster van Beth Joleszii voorstelde als Mirjam deLi ,,Ze kwam uit Zwolle, zeiz zei dat Brams moeder Sara Leeuwe heette en ook uitZ kwam. Dan zijn Bram ikwa schijnlijk neef en nicht, zei Onvoorstelbaar, want Bran dat hij nergens nog familie Dit lijkt bijna voorbestemd Het Parijse warenhuis Galt Lafayette heeft gisteren be een einde te maken aan hf showen van lingerie doorn quins in een etalage aand ke Boulevard Hausmann.l sluit volgt na wijdverbreid! testen van feministischei een dreigende demonstral voor zaterdag was gepland rectie noemde het 'Festiva Lingerie' een „theatrale pi tatie" die volledig in overe stemming met de goede si was. Anderen, onder wied nisters ELISABETH GUIGI (justitie) en SEGOLENEfl. (onderwijs) dachten daara over. Galeries Lafayette ietwat gekrenkt op dat infl 1996 de ontwerper BobW mannelijke modellen inde etalage had geshowd. Zed alleen maar ondergoed en werd niet één klacht gehoi De show van ontwerpsterf Thomass is naar binnen* plaatst. Liefhebbers kunni modellen zaterdag, maanl dinsdag nog bewonderen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2