NEC: feestganger in sfeerloze Arena Sport Ajax aast op Ramzi en El Hadrioui yan der Sar beslist binnen een maand lanchester in finale a krankzinnig duel 'Bye bye Zidane, hello Lothar' Van Lottum kansloos in Monte Carlo fa driejaar weer Kasparov-Karpov 2 ankfurt De Russische wereldkampioenen schaken Anatoli arpov en Garri Kasparov spelen voor het eerst sinds drie jaar l eer een partij tegen elkaar. Beiden nemen deel aan het rapid- ernooi Frankfurt Chess Classics dat van 29 juni tot en met 2 li wordt gespeeld. FIDE-kampioen Karpov en Kasparov, se- 10 >rt 1993 titelhouder van zijn eigen organisatie, zaten voor het m atst tijdens het supertoernooi van Las Palmas in 1996 tegen- er elkaar. De twee aartsrivalen ontlopen elkaar sinds die tijd pel mogelijk. Ze speelden tot nu toe samen 167 partijen, jsparov, de onbetwiste nummer één op de wereldranglijst, 1 an 28 keer, Karpov zegevierde 20 keer. In Frankfurt is het feetal in gezelschap van Viswanathan Anand (India) en Vladi- jrKramnik (Rusland). 2 panje in finale jeugd-WK tegen Japan V( cos Spanje heeft de finale bereikt van het wereldkampioen- hap voor voetballers onder 20 jaar. De Spaanse jeugd won I jteren in de halve eindstrijd met 3-1 van het tot dusver verras- nd sterke Mali, dat onder andere gastland Nigeria uitschakel- Aanvaller Ramos Varela van Real Betis scoorde binnen een jlf uur tweemaal. In het begin van de tweede helft bracht Ma- imadou Dissa de spanning terug. De beslissing viel pas in de atste minuut. Xavier Hernandez maakte het derde Spaanse aelpunt. Spanje speelt zaterdag om de wereldtitel tegen Japan, e Aziaten versloegen Uruguay met 2-1. ydney in de ban van opening dney» Wie verklaart volgend jaar de Olympische Spelen voor h opend? Deze vraag houdt Australië al geruime tijd bezig. Vol- ns de Olympische regels is die handeling aan het staatshoofd, is koningin Elizabeth II van Engeland. Maar 'down under' eft de voorkeur aan de eigen minister-president, op dit mo- ent John Howard. Howard zelf zei dat hij koningin Elizabeth igin volgend jaar voor een staatsbezoek verwacht en dat zij ?gens de opening van de Spelen niet nog eens naar Australië 1 komen. Irazilië blijft eerste op FIFA-lijst rich Brazilië blijft eerste op de ranglijst van de wereldvoet- ilbond FIFA. Nederland zakte van plek acht naar negen. Bel- volgend jaar samen met Nederland gastland voor EURO 100, daalde van 22 naar 25. De grootste stijger is Oekraïne, van 'naar 22. De top-10: 1. Brazilië 817 punten, 2. Frankrijk 786, 3. Duitsland 746, 4. Italië 743, 5. (7.) Tsjechië 741, 6. (3.) Kroa- 734, 7. (6.) Argentinië 732, 8. (9.) Spanje 720, 9. (8.) Neder- id 709, 10. (11) Engeland en Roemenie (10.) 700, 25. (22) Bel- ampras tennisser van het jaar )nte carlo Pete Sampras is in Monte Carlo uitgeroepen tot unisser van het jaar. De Amerikaan brak daarmee een record, ït was zijn zesde opeenvolgende uitverkiezing. Het record was handen van Björn Borg die vijfjaar achtereen (1976-80) werd kozen tot beste speler. De Amerikaan was op de ceremonie in onte Carlo aanwezig, maar liet de Super 9 schieten door een assure in de onderrug. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh werden beste dubbel van 1998. Het was de tweede keer dat zij die js ontvingen. Eerder werden ze al in 1994 gekozen. Haarhuis Elting werden vorig jaar wereldkampioen. Met die titel be- ïdigde Eltingh zijn loopbaan. De Spanjaard Alex Corretja ont- ng de Stefan Edberg Award voor de sportiefste speler. De Rus arat Safin werd de beste nieuwkomer. André Agassi ontving 2 iprijs voor de speler die de grootste progressie maakte. De nerikaan sprong van 122 naar de toptien van de wereld. mits voorkomt nederlaag Indiana inapolisDrie seconden voor het einde scoorde Rik Smits gelijkmaker voor de Indiana Pacers tegen de Milwaukee ïcks. In de daaropvolgende verlenging sloegen de Pacers als- igtoe in de uitverkochte Market Square Arena (16.550) in In- inapolis, 108-100. Het was de 28zte overwinning voor de cers in 43 wedstrijden. Smits, hersteld van een griepje, speel- 31 minuten. Hij scoorde 15 punten en pakte 5 rebounds. Zijn langrijkste score was de gelijkmaker, 92-92. In de extra speel- 1 besliste zesde man Jalen Rose de strijd. ichester United bereikte iravond in een krankzinnig 'de finale van de Champi- .eague. De Engelsen keken elf minuten tegen een 2-0 'erstand aan, maar wonnen indelijk met 3-2. In de finale moet 'United' Bayern Mün- n, dat in het eigen Olympia- hon met 1-0 won van Dina- Kiev. aanhang van Manchester led moest er 31 jaar op hten. Eindelijk is het zover, de Cupwinst in 1968 staat lopulairste club ter wereld ieuw in de belangrijkste Eu- se bekerfinale, die op 26 in het Nou Camp van Bar- gespeeld zal worden, fa eindigde overigens in de iewedstrijden als derde ter beide finalisten, irig jaar nog strandde de g van Alex Ferguson in de rtfinales op Monaco, een daarvoor bleek Borussia mund in de halve finales te Kat we in de eerste helft teerden, was het beste dat an m'n leven heb gezien", Ferguson vol bewondering, ten hartstikke trots. De spe- ivaren fantastisch." iemand gaf gisteren na elf aten nog een stuiver voor tansen van de Britten. Ju- tus had namelijk het bal ge- nd in het uitverkochte Delle (60.806 toeschouwers). In- i trof binnen vijf minuten i keer doel, beide keren op geven van Zidane. Bij de ede treffer werd de bal door Stam van richting veran- Ajax wint omdat het niet kan verliezen: 3-0 Ajax heeft de wedstrijd te gen NEC, gisteravond in de Arena, gewonnen. Het werd 3-0. Dat raag onder hand een bijzonderheid heten. De laatste vier com petitiewedstrijden gingen immers zonder uitzonde ring verloren, met dikke cijfers ook. Maar er zijn clubs waar zelfs het tob bende, zwalkende, zoeken de Ajax niet van kan verlie zen. En er zijn verdedigers in de eredivisie, die nóg slechter verdedigen dan de verdedigers van Ajax. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 amsterdam ype minkema Past er schaamte bij een ruime, onbetwiste, eclatante 3-0 over winning? Het gevoel van de Aja- cieden kan na NEC niet al te veel verschillen van al die ne derlagen op rij. Daarvoor was er ook gisteravond te veel treurig heid. Een nieuwe, vervelende avond in een broeierige, half le ge, sfeerloze Arena. Jan Wouters heeft mooie plannen met Ajax. De directeur betaald voetbal wil zijn club uit de dwangbuis bevrijden, waar zijn verre voorgangers Ajax - van de jongste jeugd tot het topelftal - in gevangen hield. Meer creativiteit, minder sys teemvoetbal. Wouters is héél duidelijk, over de jeugdopleiding, over de verre toekomst. Doch, de eerste zorg van de coach ligt toch bij de dag van vandaag. Ook daar over was Wouters helder, bij zijn entree. Maar inmiddels lijkt ook de nieuwe roerganger ge vangen in het verleden. Na de blamage tegen Cambuur (4-1) deelde hij een flinke boete uit, amsterdam» gpd Ajax heeft belangstelling ge toond voor de Marokkanen Adil Ramzi en Abdelkarim El Hadrioui. Dat beweert de zaak waarnemer van de twee, Has san Azaouam. Ajax wil zoals ge bruikelijk niet op de vermeende belangstelling reageren. Ramzi speelt voor Willem II, maar is eigendom van het Italiaanse Udinese, El Hadrioui komt uit voor AZ. De linkervleugelverde diger (27) kwam bij Benfica niet aan spelen toe en tekende in Alkmaar een vierjarige verbin tenis. Volgens de manager, die in Nieuwegein woont, heeft Ajax al met AZ gesproken over de transfer. Ook Feyenoord zou belangstelling hebben getoond. El Hadrioui speelde de laatste twee WK's mee in de nationale ploeg. Ramzi (21) is aanvallen de middenvelder bij Willem II. Hij moet volgens Azaouam ze ven miljoen gulden moeten kosten. Beide Marokkanen zijn geselecteerd voor de nationale ploeg, die volgende week in Arnhem tegen Oranje speelt. Ajax toonde eerder belangstel ling voor de Braziliaan Marcos Vampeta, bekend van PSV en inmiddels international, en de verdediger Gamarra uit Para guay. De twee zouden in één deal gekocht moeten worden. amsterdam gpd Edwin van der Sar zal binnen een maand dui delijkheid verschaffen over zijn sportieve toe komst. De doelman van Ajax wil de club uit Amsterdam verlaten. Er zou reeds een overeen komst zijn met Lazio Roma. Van der Sar heeft nog een doorlopend contract, tot 2001. De eni ge Nederlandse international die Ajax nog in de gelederen heeft, voerde de afgelopen weken en kele gesprekken met de clubleiding. Volgens Van der Sar stond daarbij de toekomst van Ajax én die van de keeper zelf centraal. Waarschijn lijk heeft hij te horen gekregen dat hij met ande re werkgevers mag praten. Duidelijk is, zei Van der Sar gisteravond, dat er niet dezelfde toe standen zullen ontstaan als met Frank en Ro nald de Boer. De club en de tweeling stonden maandenlang met gebalde vuisten tegenover el kaar. De laatste vertegenwoordiger van de 'gou den ploeg' wordt, zo kreeg hij in de gesprekken te horen, anders behandeld. De doelman heeft zelf in het nabije verleden Hans Vonk van Hee renveen aanbevolen als zijn opvolger. winst na 0-2 achterstand Het spitsenkoppel Yorke/Co- le was een constante plaag voor de Italiaanse defensie. Yorke miste na achttien minuten vrij voor Peruzzi. Hij mikte te hoog. Niet veel later was het dan toch raak. Aanvoerder Keane kopte uit een corner van Beek- ham na 24 minuten raak. Aan de andere kant moest Stam met het hoofd redding brengen nadat Schmeichel de bal uit een voorzet van Zidane bijna in het eigen doel had ge stompt. Opnieuw op aangeven van Beckham trok Manchester de stand gelijk. Yorke kopte de bal langs de kansloze Peruzzi. Cole en Yorke hadden nog voor rust de genadeslag op de schoen. De laatste raakte de paal. „Wat een herstel", zei Fergu son. „We hebben het helemaal zelf verdiend. Dit is het niveau waar je als manager naar streeft." Met Amoruso en de lichtgeblesseerde Montero voor Birindelli en Iuliano probeerde Juve-coach Ancelotti na de pauze de druk op de Engelsen op te voeren. Dat lukte. Inzaghi dacht na 62 minuten zelfs zijn ploeg weer op voorsprong te zetten. Het doelpunt werd te recht afgekeurd wegens buiten spel. Manchester-coach Ferguson reageerde. Hij bracht kilome tervreter Scholes voor Blomq- vist. De wedstrijd keerde. Irwin schoot tegen de paal, in de re bound raakte hij het zijnet. Vlak voor tijd besliste Cole het duel. Maatje Yorke was met een ge lukje langs twee Italiaanse ver dediger geglipt, maar werd on reglementair gestuit door Pe ruzzi. Nog voor scheidsrechter Meier naar de strafschopstip kon wijzen, tikte Cole de bal as- lnog in het doel. Slechts aanvoerder Keane en invaller Scholes keken enigszins sip na de memorabele triomf. Beiden ontvingen de tweede gele kaart van het toernooi en missen de finale. Door de 1-0 zege op Dynamo Kiev bereikte Bayern München de- finale, na het 3-3 gelijkspel in de Oekraïne. Engels enthousiasme kent geen grenzen ROME/LONDEN GPD „Bye Bye Ronaldo, Bye bye Zidane, hello Lothar Matthaus. See you in Barcelona." Het enthousi asme van de Engelse televisiecommentator na de winnende goal van Andy Cole tijdens een zinde rende halve finale in de Champions League tus sen Juventus en Manchester United kende geen grenzen. „Nog nooit heeft Manchester op Itali aanse bodem gewonnen. Maar nu is het ge beurd", brulde hij na de zwaarbevochten 2-3 tri omf. „Wie hier op Italiaanse bodem wint, kan overal winnen." Waarna hij het verslag afsloot met de duidelijk ingestuurde woorden: „Eric Cantona was de meester in het leerproces. Maar dit is de klas van '99. Zij zijn er klaar voor om voor het examen te slagen". Als er inderdaad een kans is voor Manchester United is om 'de cup met de grote oren' weer eens te winnen, dan is het nu. Al is Bayern Mün chen natuurlijk een opponent van naam en faam. Volgens voorzitter Martin Edwards wordt het ook hoog tijd. Hij zei, voorafgaand aan de wedstrijd die volgens velen de finale had moeten zijn: „Men zegt dat Manchester United een grote club is en dat is ook zo, maar het wordt onder hand wel tijd dat we het bewijzen. Het is nu 31 jaar geleden dat we de Europa Cup voor lands kampioenen hebben gewonnen, en dat is een lange tijd". Van studiocommentatoren bij ITV, Terry Vena- bles en Glenn Hoddle -beiden ex-bondscoach- evenmin een kwaad woord. Venables:,,Hoeveel teams slagen er tegen een ploeg als Juventus nog in om terug te komen van een 2-0 achterstand? Wat een karakter, wat een wilskracht heeft Man chester getoond." Glenn Hoddle zei de hele tweede helft gevoeld te hebben dat er nog een derde goal voor Man chester zat aan te komen. Hij roemde vooral het feit dat het team het hoofd niet had verloren, maar briljant en rustig zijn positiespel was blij ven spelen. Zelfs aan Roy Keane, de middenvelder die we gens een gele kaart de finale zal moeten missen, was geen negatieve opmerking te ontlokken. Blij meldde hij: „Dat ik de eindstrijd in Barcelona moet missen is niet echt van belang. De club is door, daar gaat het om." Voor Juventus waren de druiven bijzonder zuur. Driemaal bleek scheepsrecht. De vierde Europese finale op rij bleek gisteravond in het Turijnse stadio delle Alpi voor het trotse Juventus onhaalbaar. De Italiaanse kampioen werd op wilskracht verslagen door een ploeg waarin de Nederlander Jaap Stam uitblonk in de verdedi ging- „Onbegrijpelijk, onbegrijpelijk", stamelde de Italiaanse middenvelder Di Livio na afloop. De Europese droom van Manchester United en trai ner Alex Ferguson leek al na elf minuten een nachtmerrie te zijn. „Met twee-nul voor in zo'n korte tijd, dat mag je niet meer uit handen ge ven", wist Di Livio zeker. Trainer Carlo Ancelotti, die dit seizoen Marcel lo Lippi is opgevolgd, wist waar de oorzaak lag. „We waren niet agressief genoeg en de organisa tie in de verdediging was af en toe volkomen zoek." Nee, met de tactiek was niets mis, verze kerde hij de tv-interviewer, maar namen noemen van de twee spelers die in zijn ogen veel te luste loos hadden gespeeld wilde hij zeker niet. Ancelotti en linkerspits Gianluca Pessotto ble ken zwaar onder de indruk van het verbeten te rugvechtende Manchester United. Di Livio: „Ze waren gewoon beter." Pessotto: „Na 2-0 werden we te laks, dit doet geweldig pijn." Ancelotti: „Het leek wel of we angst hadden om te winnen. Zij waren en bleven messcherp." Edgar Davids, die dankzij een gele kaart de fi nale toch niet zou hebben gehaald, hield zich na afloop buiten het bereik van de microfoons en camera's. De Nederlandse international in Itali aanse dienst kon in elk geval geen gebrek aan in zet worden verweten. Juventus op de vijfde plaats in de competitie met elf punten achter stand op leider Lazio, zal nog hard voor Europees voetbal volgend seizoen moeten knokken. Een glorietijdperk lijkt voorbij. Dankzij de inzet van 1500 extra politiemensen en een voor een groot deel van Turijn geldend verbod op drankverkoop van 's ochtends acht tot 's nachts vier uur bleef het supportersgeweld binnen de perken. Slechts één hand heeft Peter Schmeichel, doelman van Machester United, tus te onderbreken. Mario Basler was voor de eni ge treffer verantwoordelijk. 'Su per Mario' pikte de bal op bij de zijlijn, passeerde twee tegen standers en draaide vervolgens vanaf de punt van het straf schopgebied de bal fraai in de verre kruising, binnenkant paal. Daarmee stonden de Oekraï- ners voor de taak tweemaal te scoren, aangezien de Duitsers na de 3-3 in Kiev drie uitdoel- punten achter de naam had den. Kansen op treffers had Dyna mo in de eerste helft behoorlijk veel. Doelman Kahn van Bay ern was echter de sta-in-de- weg. De aanvoerder redde her haaldelijk, op inzetten van on der anderen Rebrov en Bialke- vitsj. Bayern -en vooral Kahn- bleef overeind. Voor Bayern-coach Ottmar Hitzfeld zou een overwinning in de finale op Manchester Uni ted al zijn tweede eindzege in de Champions League zijn. In 1997 veroverde hij de beker met Borussia Dortmund, na een fi nale tegen Juventus. Veteraan Lothar Matthaus won in zijn loopbaan veel, maar nog nimmer de belang rijkste Europacup. „Het zou een droom zijn als het me nu zou lukken", zei de verdediger na afloop. „Ik verheug me op de finale. De Champions Lea gue winnen, dat is de mooiste titel die je met een club kan pakken." monte carlo rtr John van Lottum is er niet in geslaagd de derde ronde te be reiken van het sterk bezette tennistoernooi van Monte Car lo. De Nederlandse qualifier, die op de openingsdag Jan Sie- merink had uitgeschakeld, had weinig in te brengen tegen de als tiende geplaatste Spaanse gravelspecialist Albert Costa: 2- 6 3-6. Was Van Lottum kans loos, favoriet Jevgeni Kafelnikov werd ontluisterd. Hij had de ge blesseerde Pete Sampras van de eerste plaats op de wereldrang lijst had kunnen verdringen. De winnaar van het Australisch Open verloor echter in 38 mi nuten met 1-6 2-6 van de onbe kende Kroaat Ivan Lubicic, die via de voorronde het hoofd toernooi bereikte. „Zo slecht had ik ook niet verwacht", zei de Rus oprecht verbaasd. „Dit was met afstand mijn slechtste partij van het jaar. Het enige dat ik deed was slaan... en de bal missen." de bank, naast Gerald Sibon, het 'lapmiddel'. Wie er dan in de spits speel de? Wamberto, de kleine Brazi liaanse vleugelaanvaller. Daar speelde hij al eerder en dit keer niet eens onverdienstelijk. Hij schoot tenminste op doel, hij scoorde ook. Twee keer zelfs. De openingsgoal was niet de verdienste van Wamberto, maar de knulligheid van Luuk Maes, die bij een te simpele te rugspeelbal half in de grond trapte. De kleine spits pikte de bal op, rende langs doelman Gentenaar en scoorde. Twee minuten later bracht Jesper Grönkjaer de bal aan de linkerkant van het strafschop gebied van zijn linker naar zijn rechter en schoot prachtig raak. Het was de 26ste minuut van de eerste helft. Daar mochten bei de ploegen het eigenlijk wel bij laten. Zo staat het echter niet in de reglementen. Het vervelendste moment? Dat was na 89.53 mi nuten, toen de vierde official Eugène Westerink aan de zijlijn een bord omhoog hield. Nóg twee minuten. Want het vervolg van Ajax - NEC was nergens goed voor. Of toch. Mensah, Gorré, Melchiot en wellicht ook Hoekstra mo gen of moeten weg bij Ajax. Ze mochten solliciteren. Zelfs Arno Splinter, gewezen talent, werd nog voor zeven minuten uit de vergetelheid opgediept. Een etalage vol toekomstige ex-Aja- cieden, hulpeloos en machte loos. Het wordt niet druk op koopavond. Ajax: Van der Sar; Mensah, Vierklau, Melchiot (83. Splinter) en De Cler, Knopper, Uimanen (46. Gorré) en Wit- schge; Hoekstra, Wamberto en Gronk- NEC: Gentenaar; Verhoeven, Maes. Hesp en De Romijn; Sainoski, Schulz. Janssen en Latuheru; Rcnfurm en Bo- ciek (73. Van Putten). Wamberto worstelt zich langs NEC-aanvoerder Janssen. Rechts kijkt Sainoski toe. van 10.000 gulden, wegens het gebrek aan inzet. Na de ont maskering door Fortuna (3-1) liet hij weten dat Ajax 'gewoon kwaliteit tekort kwam'. Dat zijn geen tekenen van vertrouwen. Alsof Wouters zijn eerste halve seizoen al heeft af geschreven. Alsof de coach dit elftal al heeft afgeschreven. Zo speelt zijn team inderdaad al tijden. Niet onlogisch, als veel spelers al bezig zijn met hun al dan niet gedwongen afscheid. De technische baas wilde zijn selectie waarschijnlijk duide lijkheid geven. Het lijkt slechts verlammend te werken, zoals vaker voorkomt bij subtoppers. Toch kan Ajax in het afge schreven seizoen nog een ba- sisje leggen voor de toekomst. De zege van gisteravond brengt de ploeg zelfs bijna weer bin nen 'Europese normen'. Maar met een tegenstander als NEC kon dat niet anders. De ploeg uit Nijmegen is veilig, voelt zich vrij en vierde dat in de Arena met een feestavond. Ajax speelde gisteravond zon der Oliseh, Arveladze en Ba- bangida. De verdediger was ge blesseerd, de Georgiër gepas seerd en de Nigeriaan beide. Toch gek; hoe lang was het ge leden dat Wouters de hem aan geboden Michael Mols liet lo pen omdat Ajax 'al twee top- spitsen had'? Benni is gebles seerd, maar bovendien al maanden uit vorm, en hetzelfde geldt voor Arveladze. Tegen NEC schoof de Georgiër aan op

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25