Politiek achter pla voor Valkenburch Vurig pleidooi Reugebrink voor meer openheid Wassenaar slaat schoonmaak over Stationsliften Voorschoten vorig jaar vaak muurvast Heisa over benoeming van nieuwe gemeentesecretaris Toko Buitenzorg start in Leiderdorp Regio Vrees voor hangplek nieuwe school Poelgee DONDERDAG 22 APRIL 1999 Films over agrarisch verleden voorschoten Twee films over Voorschotense en Wassenaarse boerderijen zijn vanavond te zien in verzorgingshuis Adegeest aan de Bachlaan 21 in Voorschoten. W. Lekkerkerker geeft een toelichting op de film, die haar inmiddels overleden man zo'n vijftien jaar geleden maakte. Ze wordt bijgestaan door J. Sloof, kenner van de geschiedenis van Voorschoten en vaste planten- kweker H. Griffioen. Samen schetsen zij een beeld van wat er nog over is van agrarisch Voorschoten en Wassenaar. De bij eenkomst is toegankelijk voor iedereen en begint om 20.00 uur. Onderscheiding voor Wassenaarder wassenaar Wassenaarder M. Tabaksblat is gisteren benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Tabaksblat ver- ttrekt in mei als voorzitter van Unilever NV en vice-voorzitter van Unilever PLC. De onderscheiding werd hem uitgereikt door minister Apotheker. Tabaksblat trad in 1964 in dienst van Uni lever. Na diverse functies te hebben bekleed trad de Wassenaar- der in 1984 toe tot de Raden van Bestuur. Tabakblat bekleedt momenteel vele nevenfuncties. Zo is hij voorzitter van de Raad v.an Toezicht van het LUMC, het Leids Universitair Medisch Centrum. Blikken voor vluchtelingen Kosovo oiE'GStgeest Het Oegstgeestse Teylingencollege gaat blikken met voedsel inzamelen voor vluchtelingen uit Kosovo. Iedereen die blikken met groenten, vis en rundvlees over heeft kan deze vrij dag tussen half negen en vijf uur inleveren bij de school. Suiker, boter, rijst, bloem en spaghetti zijn echter ook welkom. Volgens lerares I. Schaap heeft de Nieuw Vennepse stichting Hoop voor Albanië de school gevraagd levensmiddelen in te zamelen voor de vluchtelingen. „We hebben een brief naar ouders gestuurd met de vraag of ze de kinderen blikken met voedsel mee willen geven. Vrijdag kunnen zij deze mee naar school nemen, maar maandag of dinsdag is ook nog goed. Woensdag brengt een vrachtwagen de levensmiddelen dan naar Albanië." Leerlingen Oosteuropa te gast oegstgeestLeerlingen van scholen in Krasnoyarsk (Rusland) en Debr ecen (Hongarije) zijn vanaf morgen tot en met 29 april de gast van het Rijnlands Lyceum Oegstgeest. Het thema van het uitwi.sselingsbezoek is 'De Stad'. De 33 leerlingen maken onder meer een wandeling door Leiden en een roeitocht op de Leidse grachten. Om de Oosteuropeanen kennis te laten maken met andere culturen en gewoonten krijgen zij informatie over jeugd cultuur, milieu, buitenlanders, de strijd tegen het water en le ven en werken in de stad. Een tripje naar Rotterdam of Zeeland staat ook op het program. Congrescentrum Duinrell geopend wassenaar Het congres- en vergadercentrum De Kikkertuin op Duinrell is gistermiddag onder belangstelling van talloze hoog waardigheidsbekleders geopend. Het Wassenaarse evenemen tenpark investeerde ruim 14 miljoen gulden in De Kikkertuin, waarin oen thema-restaurant, supermarkt en congreszalen zijn ondergebracht. De officiële opening werd verricht door de der de generatie van de familie Van Zuylen, Hugo van Zuylen jr. Theo Schmitz, voorzitter van het Nederlands Bureau voor Toe risme noemde de verbouwde Kikkertuin een goed initiatief. „In een steeds feller wordende concurrentieslag is het van belang dat we blijven investeren in het Nederlandse toeristische aan bod." Middenberm in Veurseweg voorschoten Een deel van de Veurseweg in Voorschoten krijgt een middenberm met eiken. De berm komt tussen de Karei Doormanlaan en de Papelaan. De grote boombakken die hier nu staan verdwijnen. Voordat de middenberm verschijnt, wordt het kruispunt Karei Doormanlaan/Veurseweg aangepast. Rond de zomer worden deze twee projecten uitgevoerd. De politiek trok voor beide projecten gisteren 1.3 miljoen gulden uit. Koningsveld is van D66 oegstgeest In onze rubriek Randverschijnselen van afgelopen maandag is ten onrechte de indruk gewekt dat A. Koningsveld raadslid is voor Leefbaar Oegstgeest. Koningsveld is raadslid voor D66. wassenaar/katwu k eric de jager Katwijk is de enige kustplaats in de regio waar scholieren van daag het strand hebben schoongemaakt. De organisator van de landelijke Strand- schoonmaakdag, die sinds jaar en dag de opruimactie regelt, heeft dit voorjaar door interne problemen de handdoek in de ring gegooid. De gemeente Kat wijk heeft nu op eigen houtje scholieren gemobiliseerd om het strand te ontdoen van zwerfvuil. Noordwijk en Wassenaar hebben zelf geen actie onder nomen om de strandschoon- maakdag toch te laten door gaan. „De stichting die het or ganiseerde is ermee opgehou den. Dus het gaat niet meer ERNA STRAATSMA. 071-5356437,PLV.-CHEF JUDY NIHOF, 071- voorschoten judy nihof Voor menigeen is het een nachtmerrie: vast ko men te zitten in een lift. Op de stations De Vink en Voorschoten is het regelmatig raak, schrijft de Voorschotense brandweer in haar verslag over 1997 en 1998. Vorig jaar moest de brandweer dertien keer uitrukken naar station De Vink en station Voor schoten om mensen te bevrijden uit de lift. In 1997 maar drie keer. Volgens brandweercom mandant J. Herpst zijn het met name op station De Vink vaak groepjes kinderen die de storin gen veroorzaken. „Het probleem is dat de lift veel worden gebruikt door mensen voor wie hij niet is bedoeld. Kinderen gaan er met zijn vie ren in, gaan staan dansen en veroorzaken een storing." Toch kreeg de brandweer op een gegeven moment de indruk, dat er iets aan de lift op De Vink mankeerde. Er kwamen ook mensen vast te zitten die de lift wél gewoon gebruikten. Dat heeft de brandweer de monteurs laten weten. Sindsdien gaat het beter. Overigens zitten de pechvogels nooit lang in de lift opgesloten. Herpst: „Wie vast komt te zit ten krijgt via de intercom verbinding met de meldkamer van de spoorwegen. Die belt de brandweer. Na zo'n telefoontje zijn we er bin nen enkele minuten." Vijfduizend woningen is een 'absoluut maximum afke van der toolen Burgemeester en wethouders van Leiderdorp mogen zich niet meer bemoeien met de selec tieprocedure van een nieuwe gemeentesecretaris. Dat vindt fractieleider E. Grootaarts van D66. Na zijn collega R. Mans handen van GroenLinks weigert ook hij plaats te nemen in de selectiecommissie. De heisa is ontstaan na her haalde uitspraken van wethou der A. Roest (gemeenteperso- neel), dat de huidige adjunct gemeentesecretaris N. Rigter de favoriet van B en W is voor de binnenkort vacante positie. Grootaarts wijst erop dat Roest hiermee een afspraak met de gemeenteraad schendt: geen uitspraken doen over personen gedurende de sollicitatieproce dure. De D66-leidsman wil nu dat het college in het openbaar af stand neemt van de woorden van Roest, omdat die 'de be noeming van kandidaten kun nen beïnvloeden en ook de be reidheid van kandidaten om te solliciteren verminderen." Roest meldde vorige week dat Rigter door het college is uitge nodigd om te solliciteren, maar ook dat dat niet betekent dat andere kandidaten geen kans maken. Andere (interne) sollici taties zouden serieus worden bekeken, verzekerde hij. Van morgen waren B en W nog niet bereid om commentaar te ge ven op de standpunten van Grootaarts. Grootaarts wil dat burge meester en wethouders zich niet meer bemoeien met de sol licitatieprocedure. Hij wijst er op dat de benoeming van een gemeentesecretaris een zaak is van de gemeenteraad. De post van hoogste ambtenaar van Leiderdorp komt op 1 juni vrij vanwege het plotselinge vertrek van G. van Hofwegen. Burgemeesters en wethouders van Katwijk, Valkenburg en Wassenaar mogen de boer op met plan Valkenburcht. Gisteren stemden de politici van de drie gemeenten in met het plan voor 5000 woningen op Marinevliegkamp Valkenburg. Een plan dat de tekentafel nooit zal verla ten, hopen de raadsleden. „Het vliegveld hoeft van ons niet dicht. We moeten met de drie gemeenten erop blij ven hameren, dat behoud van het vliegkamp absolute voorkeur heeft. Al hebben we nu een goed alternatief', aldus de Wassenaarse CDA'er M. Stolk. ningen en de ontwikkeling van de infrastructuur rond de Burcht. Om de 5000 woningen te ontsluiten moet de N206 worden verbreed. Daarnaast moet de capaciteit van de A44 worden vergroot. De drie CDA-ffacties en D66- Katwijk willen eerst het open baar vervoer verbeteren alvo rens over te gaan tot het verbre den van wegen. Dan raken de nieuwe bewoners gewend aan het openbaar vervoer en laten ze de auto eerder staan, denken marian krugsman Het plan Valkenburcht gaat uit van de aanleg van een woon kern met daaromheen een groot stuk natuurgebied. In de kern moeten op honderd hecta re 5000 woningen komen. Aan de rand van de Burcht is ruimte voor kleine bedrijven. Ook de glastuinbouw krijgt in het land schap een plaats. Het plan werd gisteravond besproken in een gezamenlijke commissieverga dering van de drie gemeenten. Op de fracties van Groen Links na - zij zijn vóór sluiting van het vliegkamp - waren alle commissieleden zeer te spreken over het plan. De vragen gingen met name over het aantal wo- ■HH Hennie Wiggers (I), Bertha en Joop de Lima in de keuken van Toko Buitenzorg: „Het wordt hier geen snackbar." foto hielco kuipers door", zegt een woordvoerder van Wassenaar. De schoonmaakactie is vol gens een Katwijkse gemeente woordvoerster te waardevol om verloren te laten gaan. Het op ruimen van het strand is vol gens haar geen doel op zich. Het gaat erom de kinderen te leren milieubewuster om te gaan met de Nederlandse kust. „Ze leren op speelse wijze wat er aan vuil op het strand ligt en hoe dat kan worden voorko men." Scholieren van de Oranjes- chool, de Rebothschool en de Rutgerschool struinen morgen middag in Katwijk met vuilnis zakken en handschoenen het strand vanaf 't Wantveld af om vuil weg te halen. Vorig jaar sleepten zij meer dan 1500 kilo afval uit het zand. rob onderwater Toko Buitenzorg is neergestreken in Lei derdorp. Liefhebbers van Indonesische lekkernijen kunnen vanaf volgende week vrijdag terecht in de Dr. de Bruijnestraat. In eerste instantie kan het eten er alleen maar worden afgehaald, maar in augustus opent Toko Buitenzorg ook een restaurant op de plek waar voorheen de supermarkt van Ton Sollie was gevestigd. Bertha en Joop de Lima gaan Toko Bui tenzorg - eigendom van de Leidse onder nemer Henny Wiggers - runnen. Wiggers en de familie De Lima kennen elkaar uit de Janvossensteeg in Leiden. Vlak bij Wig gers' kledingzaak Henny's Rits bestierde de familie De Lima een afhaaltoko. Wig gers: „Ze maakten heerlijk eten, maar ze konden er niet uitbreiden. Niet als restau rant en niet als cateraar." Toen de super markt aan de Dr. de Bruijnestraat in Lei derdorp werd opgeheven zag Wiggers daar een ideale plek om een toko te beginnen. Daar zijn niet alle buurtbewoners blij mee. Sommigen hebben bezwaarschriften inge diend. Henny Wiggers vindt echter, dat hij alles doet om overlast te voorkomen, on der meer door het plaatsen van een kost bare ontgeuringsinstallatie. Bertha de Lima gaat de scepter zwaaien in de keuken, Joop houdt zich met het za kelijke gedeelte bezig. Bertha leerde de specialiteiten van de Indonesische keuken in restaurant Surakarta in Leiden. Man Joop trots: „Je kunt gerust stellen dat zij Surakarta groot heeft gemaakt." Bertha kwam in 1979 vanuit Ambon naar Neder land. Het echtpaar De Lima wil de bezoekers van de toko met specialiteiten bedienen. Joop de Lima: „Nasi Koening wordt een gegarandeerde hit". Op het moment dat haar man dit zegt, trekt de chef-kok van Toko Buitenzorg wit weg. „Nasi Koening? Maar dat staat niet op de kaart". Joop de Lima: „Niet op de kaart? Daar gaan we dan verandering in brengen. Nasi Koening moet absoluut in ons assortiment." Het echtpaar De Lima gokt niet louter op Leiderdorps publiek. Liefhebbers uit de hele regio moeten hun weg vinden naar de kruidige maaltijden van Toko Buitenzorg. „Hoe we aan de naam komen? Buitenzorg was vroeger in Indonesië het uitgaanscen trum van de Nederlanders. In de eigen taal heet het Bogor. Maar Buitenzorg vonden we mooier." Woensdagmiddag is het in de toko nog een onbeschrijfelijke rotzooi. Slechts iets van een keuken is te zien, maar dat is dan ook alles. Werklui zijn aan et boren en za gen. Zondag moeten de pannetjes prutte len. Dan verzorgen De Lima's de catering van het verjaardagfeestje van Peter La- bruyere. De Leidse 'parkeerkoning' wordt 50 en beleeft zodoende de primeur van de Indonesische hap van Toko Buitenzorg. 'We leven toch in een democratie!' leiderdorp afke van der toolen vervolg van voorpagina „Dat vind ik, om het ronduit te zeggen, een schande!" Oud- wethouder en professor Koos Reugebrink spreekt de Leider- dorpse ondernemers toe, en zo als gewoonlijk neemt hij geen blad voor de mond. Het onder werp: de invloed die het be drijfsleven kan uitoefenen op de politiek. De drukbezochte le zing eindigt in een vlijmscherpe veroordeling van het besloten karakter van het periodieke overleg tussen ondernemers en gemeente. „Waarom weten wij dat dan niet als burgers, wat daar besproken wordt? Waar moet ik dan straks op gaan stemmen?" De voormalig wethouder, die op uitnodiging van de Leider- ging (LOV) naar het AC-restau- rant is gekomen, trekt een ver gelijking met het besloten ka rakter van een andere belangrij ke vergadering: die van de ge meenteraad, volgende week, over de krappe Leiderdorpse fi nanciën. Dat de raad daarvoor op de hei gaat zitten vindt hij echt - 'om het ronduit te zeg gen' - schandalig. „Kijk, als het gaat over personen, zoals de sollicitatie van een nieuwe ge meentesecretaris, dan kan ik me voorstellen dat je dat in be slotenheid bespreekt. Maar als het gaat om een financieel pro bleem van de gemeente? We le ven toch in een democratie!" Terug naar het eigenlijke on derwerp. De man die ooit ver antwoordelijk was voor de komst van de Winkelhof naar Leiderdorp heeft er voor de ge- eronomisrh hp- Koos Reugebrink. foto mark lamers leidsplan (d.d. 1995) op nage- en ondernemers. En dat vindt slagen. „Staat er op de allerlaat- dan plaats onder voorzitter- ste pagina dat er allerlei over- schap van de burgemeester. Zit Ippproenen zijn van gpmei-ntp dal in ziin nortcfc- illc dan? En mag ik als burger die het ge meentelijk beleid enigszins wil controleren daar niks over ho ren? Laét die pers er maar bij zitten! Léat de mensen er maar over lezen! Dat geeft alleen maar meer gezag aan zo'n over leg. En daar kan het bedrijfsle ven nooit slechter van wor den." Niet alle aanwezigen hebben hier oren naar. Zoals onderne mer Ed Klinkenberg. Openheid werkt maar vertragend, stelt hij. „Als je de boel opengooit ko men er maar allemaal vragen, en dan kan je geen snelle be slissingen nemen." En ook oud-wethouder Carla Kerner reageert zuinigjes op Reuge- brinks pleidooi. „Het is de vraag of die openheid goed is in de fase van besluitvorming, waarin de plannen nog in ont- wikkeline ziin. Dat moet pas in zij. Alle fracties willen vasthou den aan een maximum van 5000 woningen. „Wat ons be treft is dat getal keihard", sprak de Wassenaarse WD'er W. Topper. „En liever zouden we op die honderd hectan minder huizen zien." De raadsfracties van Links, PvdA en D66 probi voorzitter A. Berkheij ee spraak over sociale vvi bouw te ontlokken. „Voi is het plan onaanvaardbi er geen ruimte is voor woningbouw", spraken 1 Groen- Linksers Boland wijk) en Klaassens (Wasse k De raadsleden Slings (EK k Cuelenaere (PvdA) slotei k daarbij aan. Wethouder Berkheij geen keiharde toezegging stelde de raadsleden „Woningbouwvereniging! r zeer geïnteresseerd in di en ik kan met niet vooi i dat in zo'n groot project e sociale woningbouw zal >1 vinden". Uiteindelijk ging iei met het structuurplan al v en wordt de inspraakproi in de afzonderlijke gemi gestart. De drie collegeski het plan aan Rijk, Provin !1 diverse belangengroepei gaan 'verkopen', in de sterker te zijn dan de lobby voor 9000 woning vliegkamp Valkenburg. een later stadium, als het plan er ligt." Reugebrink pareert de tegen aanvallen met verve. „Nou, dan duurt het allemaal maar iets langer! Daar staat tegenover dat de controleerbaarheid toe neemt. Het bedrijfsleven heeft absoluut het recht om op zoek te gaan naar invloed, maar dat recht heeft de burger óók. En die moet weten waar 'ze' alle maal mee bezig zijn." De Leiderdorpse Onderne mers Vereniging (LOV) neemt het in de persoon van Jan Min- nee voor Reugebrink op. „Op de bijeenkomsten waar Reuge brink het over heeft worden za ken besproken die te maken hebben met het algemeen be lang van de Leiderdorpse on dernemers. Terwijl de leden vaak geen notie hebben van wa^mebeurL" oegstgeest connie van uffelen De Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de woningbouw in Oegstgeest vreest dat de toe gang tot de gymzaal van de nieuw te bouwen school in Poelgeest een hangplek wordt. In het ontwerp van architect H. Hertzberger is de school als één verdieping bovenop de gymzaal geplaatst. Hierdoor ontstaat een luifel die het zicht op de toegang van de zaal belemmert. Het schoolplein ligt één tot an derhalve meter lager dan de di recte omgeving. „Het baart ons zorgen dat er zo vanuit de huizen weinig zicht is op de gymzaal. Dat vin den wij sociaal onveilig. We zijn bang dat dat uitnodigt tot 'han gen"', zegt R. Wierda, penning meester van de VAC. Zij voegt er meteen aan toe dat het moeilijk zal zijn hier een oplossing voor te vinden omdat de school nu eenmaal als luifel is ontworpen. „We signaleren het probleem echter." De VAC vindt verder ook dat de school voor ouders met bug gy's moeilijk bereikbaar is door Nieuw kantoor Buitenlust naast Heemwijckflat oegstgeest connie van uffelen De Oegstgeestse woningbouw vereniging Buitenlust krijgt een nieuw hoofdkantoor aan de Narcissenlaan. Het kantoor komt op de huidige parkeer plaats van de seniorenflat Heemwijck. De entree van deze flat wordt anders ingericht. Zo worden vuilcontainers voortaan binnengezet en komt er een stalling en oplaadplek voor scootermobielen van flatbewo ners. Het nieuwe kantoor beslaat een ruimte van 13 bij 13 meter en wordt twee verdiepingen hoog. Hierdoor verdwijnen er acht parkeerplaatsen, waarvan er vijf opnieuw worden aange legd naast het nieuwe kantoor. Volgens directeur J. Banga le vert dat geen problemen op. t „We hebben tellingen verricht en daaruit blijkt dat de plaatsen niet zo veel worden gebruikt." Banga vindt een nieuw kan toor hard nodig. De corporatie is sinds 1 mei 1998 zelf verant woordelijk voor de verdeling van woningen onder kandi daat-huurders en de inschrij ving van woningzoekenden. Voorheen deed de gemeente dat. „We hebben te weinig spreekruimte. Mensen zitten bovenop elkaar. Met een nieuw kantoor krijgen we 2,5 maal zo veel ruimte", zegt Banga. Als de gemeenteraad akkoord gaat hoopt Buitenlust per 1 no vember met de bouw te starten en in de zomer van volgend jaar het nieuwe pand te betrekken. Het oude kantoor aan de Flo- resstraat wordt te koop aange boden. Maandag informeren de wo ningbouwvereniging en de ar chitect bewoners en omwonen den van de Heemwijckflat over ^ouwülannen._ een lange trap. „Vroegi het zo dat kinderen zich schoolplein verzameld met een leerkracht naarl gingen. In veel scholen nu erg veel moeders kinderen binnenlopen, hebben ze dan ook broertjes of zusjes bij nog in de buggy zitten, sprekken met de ontwe projectontwikkelaar ningen is het plan naai gekomen een stalling^ voor buggy's en kinderv K onder de luifel te maken.' In haar jaarverslag no< 7 VAC het 'jammer dat de11 zaal voor leerlingen uitsl JJ buitenom bereikbaar is het giet moeten kindere regenjasjes aan en dan om de gymzaal in. Het li praktischer als de kinderi nendoor kunnen", zegt* De VAC is een woom menten-organisatie uit vrijwilligers, die pl voor nieuw te bouwen gen beoordeelt, maar oi vies geeft over groen-, speel-, en nutsvi ningen. Kom dichterbij met uw ham de deurtjes glijden geruisloo opzij. Een zacht licht overs# p het gehele paneel. Zo heet de BeoSound Ouv u welkom in een muziekvi? j die alle zintuigen boeit 3 jaar garantie BANG OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b. Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Ce" Botermarkt 25. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279. LISSE Johan van Stijn Bang Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang Oluf Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G W. Roest b.v. Bang Olufe Lange Voort 11. RIJNSBURG GW. Roest b.v, Anjelierenstn VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat! OOIT KIEST U VOORW 111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20